Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Fascinatia Vanatorii?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odăi in Dialog - Dezbaterile Hanului
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6
Carmi
Inspirata din topicul "puscasilor" iata si un poll.
Sunteti de acord cu satisfacerea anumitor instincte umane prin uciderea unor animale?
Ce credeti ca poate provoca pasiunea pt vanatoare?Vanitatea vanatorului? nevoia de a se impune? feelingul care il are la uciderea anumalului?
E.B.E.
Vanatoarea a avut rolul ei. Fundamental in supravietuire. La inceputuri. A avut ca atare o influenta esentiala asupra miturilor, a religiei, a modului de a fi al oamenilor.

Dar acum e un "sport". Am mai vazut pe un topic ce am sa spun acuma. Un tip, mare meseriash, mare "sportiv", ia pusca la spinare si omoara vreun animal. Care nu are nici o sansa impotriva lui. De care nu are nevoie, decat pentru a-si satisface amorul propriu.

Cam atat. Am votat ultima varianta.
Ares
Desi am avut in familie vanatori, am ales ultima optiune din poll...
Mi se pare o mare absurditate vanatoarea, avand in vedere ca Pamantul isi pierde speciile de animale intr-un ritm infiorator...
Si daca as mai putea intelege vanatoarea, in adevaratul ei sens, ceea ce face protipendada romana - stau intr-un buncar si trag ca tampitii pana omoara ceva - mi se pare macel si s-ar putea traduce printr-o lasitate dusa la extrem... Daca tu ai pusca si mistretul nu are nimic, poti macar sa-l infrunti fara sa te ascunzi dupa un zid de beton...
Fiind condusi de oameni care au asemenea pasiuni, nici nu ma mir cat de rau am ajuns... mad.gif
bubu
QUOTE (Carmi @ 27 Feb 2004, 04:00 PM)
Ce credeti ca poate provoca pasiunea pt vanatoare?Vanitatea vanatorului? nevoia de a se impune? feelingul care il are la uciderea anumalului?

Prostia.
Eu inteleg sa vinezi pentru hrana cind nu ai ce minca, dar sa ucizi niste animale ca apoi sa le numesti trofee?
Daca vine vre-o civilizatie mai avansata si ne ataca sint sigur ca spunem despre ei ca sint o civilizatie cotropitoare.
As fi curios sa aud varianta lui Hamptu the Great(sper sa fi scris bine).
bdl
O aiureala si o barbarie cu pretentii nobiliare. Cind era pt procurarea hranei era de inteles, la ora actuala, niste macho cu oua de bibilica in loc de cojones, cu scule de sute de dolari se sparg in figuri. In frunte cu maretul Nastase doua oua.
Cit de tari sint? Pai nu e clar? Sirbu e exemplul cel mai bun.
SORIN
Rog Moderatorul de aici sa mute topicul din cadrul Naturii!!

Sunt unii oameni ce merita vanati si sigur nu bietele animale....iar daca tot aveti chef de vanat s-o faceti in conditii egale precum spunea BDL in alta parte.

Vrei iepure...fugi dupa el pana-l prinzi, vrei bizon, ia-l de coarne si tavalestete cu el pe jos, vrei urs, dai o laba sa vezi daca cade iar pe elefant sa-l tragi de trompa pana cade in genunchi!!

Cu asa vanatoare sunt de acord, iar pana cand o sa fie practicata de cineva va rog sa mutati topicul de aici...

Sorin.
Jazz
Sorine,
Aproape ca mi-a fugit scaunul de sub sezatoare! rofl.gif rofl.gif
Si eu sunt impotriva vanatorii si imi folosesc toate resursele pentru a o opri...
In Alaska lupii sunt vanati din avioane, in Norvegia si Canada, puii de foca sunt omorati pentru blana, tigrii vanati pentru blana... sad.gif Vad in fiecare sezon caprioare moarte in spatele unor big ass trucks... sad.gif si (oh!) trofee atarnand pe pereti... Ma intreb de ce unii oameni nu se impusca din greseala in genuchi.
menthoru'
jasmine: numai gandul la ce se va intampla in continuare in poza respectiva mi-a facut greata. imi pare rau ca exista inca fenomenul vanatorii. a fost necesar candva pentru a putea ajuta la supravietuirea speciei umane insa in timp din necesitate s-a transformat in hobby si modalitate de profit. NU SUNT DE ACORD cu vanatoarea de dragul de a lua viata unui animal. am intrat cu inima stransa pe topicul asta, mai mult din curiozitatea de a afla parerile voastre si in speranta ca vor fi contra. din mesajele voastre tind sa cred ca toti sunteti contra si asta ma bucura. thumb_yello.gif
Valheru
sa fiu de acord sau nu cu vanatoarea ...
hmmmmm
menthoru spune ca nu mai este necesara in ziua de astazi
eu vin cu un amendament: nu este necesara in ziua de astazi in anumite zone . in altele, cum ar fi jungla amazoniana , antarctica , si alte zone de acest tip , inca neprimitoare si neimblanzite vanatoarea este inca destul de necesara , daca nu foarte
deasemenea, s-a creat si o nevie artificiala de avana, pentru a oferi produse luxuriante, deciprivind lucrurile din aceasta perspectiva vanatoarea este necesara chit ca aceasta necesitate este artificiala .
sunt de acord insa cu faptul ca nu este cel mai frumos gest din partea celor aflati in varful lantului trofic
SORIN
Stau si citesc aceste pagini si in fata ochilor imi trece o scena din Deer Hunter...aia cu cerbul!!!

Sorin. sad.gif
SORIN
QUOTE (Jasmine @ 28 Feb 2004, 02:25 AM)

In Alaska lupii sunt vanati din avioane, in Norvegia si Canada, puii de foca sunt omorati pentru blana, tigrii vanati pentru blana... sad.gif Vad in fiecare sezon caprioare moarte in spatele unor big ass trucks... sad.gif si (oh!) trofee atarnand pe pereti... Ma intreb de ce unii oameni nu se impusca din greseala in genuchi.

Am visat ca eu sunt cel cu parul iar pe jos e cel originar din poza ta sad.gif

Sorin.

ps. azi noapte am vazut ceva oribil si acum chiar as fi fost in stare de asa ceva devil.gif
Jazz
QUOTE (Valheru @ 28 Feb 2004, 10:38 AM)
sa fiu de acord sau nu cu vanatoarea ...
hmmmmm
menthoru spune ca nu mai este necesara in ziua de astazi
eu vin cu un amendament: nu este necesara in ziua de astazi in anumite zone . in altele, cum ar fi jungla amazoniana , antarctica , si alte zone de acest tip , inca neprimitoare si neimblanzite vanatoarea este inca destul de necesara , daca nu foarte


Valheru,
Iertare ca vin si eu cu un amendament la ce spui tu: in padurea amazoniana nu prea se mananca vanat asa cum am crede noi. Se mananca multe radacinoase, mult peste, iar vanatul e practicat la scara atat de mica incat nu ar duce la disparitia unor specii de animale nici de acum in.... mii de ani. Nu se practica pentru blana pentru ca nu le trebuie blana in padurea amazoniana, no?
Cat despre vanatoarea in zonele nordice si reci... Pai, daca toti s-ar duce la vanatoare cand li se scoala ideile... Oamenii aia realizeaza ca animalele alea sunt foarte importante pentru ei, pentru existenta lor si nu s-ar duce la vanatoare pentru distractie. Din cate am auzit eu, pestele e mai important pentru ei, chiar daca se mai dau la o balena sau doua o fac rar si pentru ca numarul locuitorilor nu este extrem de mare, balenele nu ar fi amenintate nici ele cu disparitia.

Apropos, de "vanatoarea" in ocean, pana acum aproximativ zece ani, delfinii (ati citit bine) erau omorati pentru carne in Japonia. Sute de delfini erau prinsi in plase, infometati ca sa nu se poata zbate si apoi apa de la mal se inrosea de atata sange... Saturile de pescari credeau ca asta ii tine pe picioare, acum, dupa ce unul din ei nu a mai putut omora pentru ca a vazut delfinii plangand, pescarii s-au transformat in ghizi turistici. Se poate, stiu ca se poate...
menthoru'
Valhere, nu contest ca sunt zone unde vanatul asigura traiul oamenilor, insa este singura exceptie pe care o accept, intrucat intre perpetuarea speciei umane si cea a animalelor, imi dau votul oamenilor, insa nu fara a simti remuscari. Oricum, dupa cum am subliniat in postul anterior sunt IMPOTRIVA VANATORII SPORTIVE, vanatorii de dragul trofeelor. Mi-as pune si eu trofeu in camera degetele celor care apasa cu cruzime tragaciul pustii.
Clopotel
Inainte oamenii vanau pentru a supravietui, nu vanau din placere si nici sa sa se laude cuiva. Lupta se dadea oarecum echitabil, in sensul ca animalului i se dadeau sanse (chiar daca nu cu intentie), ma refer la armele rudimentare si la faptul ca vanatorii urmareau animalul. Pentru indivi ca Nastase & company imi este greu sa cred ca vaneaza ca mor de foame. Numai cand ma uit la gusulitele si burdihanele lor rotofee realizez ca astia nu ar fi in stare nici sa faca 2 pasi dupa o caprioara caci s-ar impiedica in propriile burti. Ei stau cuminti in adaposturi, la o cafea si trepadusii lor le mai trimit cate un animal in bataia pustii. Va dati seama ce mari vanatori sunt ei. Aaaa.. ca se mai impusca si intre ei ... asta e de laudat ... tongue.gif , mai scapa si bietele animale cu viata....

Am acum in minte scena de inceput a filmului Ultimul Mohican, cand indianul ala batran impusca un cerb. Desi animalul era vanat pentru mancare si nu pentru distractie, facea un ritual pentru animal, il durea sufletul ca fusese nevoit sa faca acest gest...

Cred cu tarie ca uciderea animalelor din placere, pentru trofee sau pentru competitie este o crima si ar trebui pedepsita clar de lege.
Evident exista si cazuri de necesitate, cum ar fi epidemii, inmultirea excesiva a unor specii in detrimentul altora etc. , dar nu la aceasta ne referim noi aici...
E.B.E.
QUOTE (Clopotel)
Am acum in minte scena de inceput a filmului Ultimul Mohican, cand indianul ala batran impusca un cerb. Desi animalul era vanat pentru mancare si nu pentru distractie, facea un ritual pentru animal, il durea sufletul ca fusese nevoit sa faca acest gest...


Este normal sa fie asa... Spre deosebire de "sportivii" zilelor noastre, vechii vanatori (si aici incadrez si eschimosii din prezent si altii de felul lor de care s-a povestit inainte) erau perfect (chiar daca intuitiv si nu stiitific) constienti de echilibrul ecologic in care intervenea vanatul lor, si erau perfect constienti de faptul ca depind de acel vanat pentru supravietuire.

Ca atare, "durerea de suflet". Ritualul de care vorbesti implica, concepte religioase, dar, desigur, religiile "primitive" (vezi ghilimelele) sunt in mare parte foarte apropiate de si derivate direct din probleme de viata. Un vanator respecta vanatul, se simte strans legat in spirit de spiritul vanatului, si ii pare rau ca vanatul trebuie sa moara. Ceea ce simte el nu este placere la moartea animalului, este resemnare (ritualica? religioasa?) la faptul ca exista un echilibru care impune ca acel animal sa moara.

In nici un caz un astfel de vanator nu omoara din placere, sau nu ar omori ceva daca nu ar avea neaparat nevoie.
fargakos
Aveti dreptate...eu nu as putea sa ma mandresc cu o asa ucidere. MA mir insa cum de vanatul sportiv mai este inca acceptat. Dar de fapt de ce ma mir cand legile le fac tot cei cu bani si vicii de genul asta...
Hampu The Great
Pana acuma nici o parere pro....
O sa imi fie foarte greu de unul singur, dar iata ca ma incumet daca imi promiteti ca nu vor fi folosite jignirile si ca tonul discutiei va ramane unul decent.

Sunt Hampu The Great, vanator declarat, la dispozitia dvs. pentru a dezbate cazul...

Sigur cel mai comod in anii 2000 este sa condamni vanatoarea ca fiind inechitabila, cruda, fara motiv si chiar diabolica.
O astfel de pozitie , pe langa faptul ca "da bine" prin umanitarismul ei, este si comoda si sigura. Este insa si plina de ignoranta.
Sa ma explic:
Vanatul in Romania este permis numai pe fondurile de vanatoare special amenajate (largi arii de teren, administrate, ingrijite, populate cu vanat toate acestea cu fonduri platite de catre vanatori).
Cu alte cuvinte din taxa anuala pe care eu o platesc asociatiei din care fac parte (cam 160$), se asigura curatenia padurilor in care am voie sa vanez, protejarea vanatului de aici, hranirea lui pe timp de iarna, chiar asigurarea unei minime asistente medicale, si cel mai important POPULAREA cu vanat . Retineti deci, ca in cea mai mare parte a lui vanatul pe care eu il "recoltez" a fost pus acolo de mine, a fost crescut acolo cu ajutorul meu, si a fost ingrijit atat cat se poate tot din banii mei.
Privite astfel lucrurile, gestul final al vantorului care impusca un iepure nu difera cu mult de gestul gospodarului care taie o gaina din curte pentru a isi prepara cina, gest pe care nimeni nu il condamna atat de virulent.

Dati-mi voie sa va pun acum o intrebare: Voi toti cei de aici care ati infierat asa tare aceasta practica, sunteti cumva vegetarieni ???
E o intrebare retorica, ea nu asteapta un raspuns...
Dar presupunand ca printre voi s-ar afla si un vegetarian, ii comunic acestuia ca este in mare eroare fata de organismul sau, si il rog sa studieze indeaproape in cartile de specialitate dependenta sanatatii organismului nostru fata de proteina animala.

Dar nu sunteti vegetarieni, si in aceasta situatie am vesti foarte, foarte proaste pentru constinta voastra, pentru ca daca eu mi-am asumat destinul pe care zeii mi l-au harazit, si anume acela de putea trai sanatos pe seama fratilor de regn, voi vreti sa ramaneti in necunostinta acestui fapt.
Pe cata vreme eu ucid ocazional cu propria mea mana, constient de valoarea si gravitatea gestului meu, voi o faceti institutionalizat, la scara mare, cu multa precizie si cu mare eficienta.
Toate abatoarele din lume ucid cu cinism fara nici un pic de sansa pentru ele, sute , mii, sute de mii si chiar milioane de animale pentru ca stiu ca voi sunteti acolo.
Pentru ca stiu ca voi preferati sa traiti in minciuna. Pentru ca voi preferati ca murdariile pe care destinul vi le-a harazit sa fie facute de alte maini. Pentru ca voi doriti sa nu aveti nimic de a face cu asta.

Pentru voi, in numele vostru, sunt curmate in fiecare zi milioane de existente care nu au avut niciodata vreo sansa.
Chiar credeti ca toate halcile alea din macelarii, sau salamii aia atarnati de cuie, sunca de pe sendwichul de dimineata sau cel din pachetul de la servici nu au un pret in viata unui animal ???

Vanatoarea are si cateva reguli stricte si o etica de care este foarte mandra. Animalele vanate au sanse foarte mari si eu as spune dupa multi ani de vanatore, ca au chiar sanse egale in fata marii majoritati a vanatorilor.
Nu iau in calcul aici "vanatorii" de tip Adrian Nastase , care pentru mine apartin categoriei braconieri, am in vedere acei vanatori iscusiti care stiu sa gaseasca vanatul si in gaura de sarpe, si care trag la fel de bine din orice pozitie. Numarul lor este extrem de redus, nu cred ca sunt mai multi de cateva zeci in toata Romania. In fata lor vanatul nu pre are sanse, dar un astfel de vanator, va folosi o arma de calibru mai mic (16, poate 20), sau o arma cu un singur foc pentru a restabili echilibrul sanselor pe care le are vanatul

Trebuie sa plec acum...voi reveni dac doriti sa continuam dialogul.
SORIN
QUOTE
Cu alte cuvinte din taxa anuala pe care eu o platesc asociatiei din care fac parte (cam 160$), se asigura curatenia padurilor in care am voie sa vanez, protejarea vanatului de aici, hranirea lui pe timp de iarna, chiar asigurarea unei minime asistente medicale, si cel mai important POPULAREA cu vanat .


Imi place faza asta, dar nu prea cred sa fie asa ceva in Romania. Hampule...intre macelar si vanator, diferenta e doar de scula folosita, dar placerea e aceasi.

Nu sunt vegetarian, dar nu-mi face nici o placere sa ucid animale, indirerent cu ce scop sau scula...cutit, harbaleta , arc sau Hornet sad.gif

Iar cand mananc carne deobicei nu ma gandesc la felul in care a fost omorata si din aceasta cauza evit taierea porcului de Craciun.

Dar vanatorii si macelarii probabil ca au o mare placere...hai ca pe macelar il mai inteleg, mai face un ban dar vanatorul inca plateste pt. aceasta placere smile.gif

Hampule, eu nu sunt o fire asa sensibila de felul meu, dar cu mana mea nu as taia nici un pui si nici n-as trage in mistret.

Sorin.
Clopotel
Hampu aici discutiile sunt libere si nu exista motiv de jigniri sau alte rautati. Fiecare cu parerile lui. Noi aici discutam in principal idei. Uite eu, si poate si altii, cand am spus ca sunt impotriva vanatului nu am zis asta doar ca "da bine", ca e o pozitie comoda, ca sa arat la altii ce milostiv sunt eu. Nu are rost sa te dai mare aici, pentru ca oricum nu te stie nimeni. De aceea se presupune, ca in unele topicuri, si acesta nu face exceptie, oamenii isi spun parerile sincer.

Deci sa le luam pe rand (repet: nu pentru a te contrazice sau sa incerc sa-ti schimb ideile...nu, doar pentru placerea discutiei)
QUOTE
Retineti deci, ca in cea mai mare parte a lui vanatul pe care eu il "recoltez" a fost pus acolo de mine, a fost crescut acolo cu ajutorul meu, si a fost ingrijit atat cat se poate tot din banii mei.

De ce ai pus tu vanatul acolo? Ca sa ai ce manca? Ca sa ai cu ce te distra? In ce ar consta mai exact distractia? Aici eu nu prea inteleg. Exclud totusi ideea ca tu vanezi pentru ca iti e foame.
QUOTE

Privite astfel lucrurile, gestul final al vantorului care impusca un iepure nu difera cu mult de gestul gospodarului care taie o gaina din curte pentru a isi prepara cina, gest pe care nimeni nu il condamna atat de virulent.

Aici nu pot sa fiu de acord cu tine. Pai gospodarul creste gainile exclusiv pentru hrana si nu pentru a le fugari prin curte cand are chef de distractie. Gospodarul nu simte placere cand ucide gainile. Tu simti placere cand ucizi un animal? Ma tem ca da...
Ei bine ... aici e marea diferenta: una e sa ucizi din necesitate si alta din placere.
Omul, prin constructia sa manaca si vegetale si carne. La fel cum caprioarele sunt ierbivore, leii sunt carnivori. Leii nu ucid ca sa se distreze ci doar din necesitate. De aceea ei nu sunt ucigasi in adevaratul sens al cuvantului. Pe cand vanatorii, atunci cand vaneaza din placere, da. Daca acum as spune ca, din acest punct de vedere un leu este "superior" unui vanator ai spune ca e o jignire, de aceea nu spun.
Daca vrei sa dovedesti ca esti vanator bun, dar si ca ai suflet, daca vrei sa te distrezi (pentru ca se pare ca in firea omului primitiv a existat o gena a vanatorii, care il ajuta sa-si procure hrana, dar se pare ca la unii gena s-a pastrat), de ce nu folosesti gloante din acelea cu vopsea, care sa-ti arate tie si prietenilor ce bun vantor esti, si animalul ar scapa teafar. Oare nu cumva tie si altor vanatori va place sa vedeti sange?
Exista un joc de-a vanatoarea de oameni in care participantii sunt echipati in costume de camuflaj si au niste pusti cu vopsea. Astia se joaca de-a soldatii si isi "impusca" adversalul cu glante cu vopsea. Voi vanatorii nu ati puteaa sa faceti la fel? De ce?

PS: aia cu abatoarele, fara sa le iau apararea, sacrifica animalele tot pentru hrana si nu din placere, pentru populatia din orase care nu are curte sa-si creasaca gainile...daca ma intelegi
bdl
Hampule,
Omul maninca printre altele si carne. E regimul lui alimentar. Chiar tu spui ca cine e vegetarian greseste. Sa sacrifici niste animale pt a TRAI e una si a le ucide pt PLACERE e alta.
Nu sint de acord nici cu puii sau porcii taiati de craciun, dar asta e.... macar se justifica prin NECESITATE.
Teoria aia de o expui e apa de ploie, e o justificare palida. Aici se dezbate in fapt ideea uciderii cu singe rece din PLACERE a unor animale.
Sper ca nu te-am "jicnit" omule.
Iar egalitatea aia de care vorbesti.... ma faci "sa ma rid"..... rofl.gif
Hampu The Great
Salutare prieteni, salutare tuturor....

Sorin-- "Hampule, eu nu sunt o fire asa sensibila de felul meu, dar cu mana mea nu as taia nici un pui si nici n-as trage in mistret."
Mama ce ai mai trage...Ai vazut vreodata un mistret in padure...Nu e rusine sa recunosc ca atunci cand mi s-a intamplat prima data am uitat si de arma si de tot ; aveam urgenta nevoie de un copac.
Da din cate inteleg de pe topicul cu "Arme de Foc", nu ai ezita sa tragi intr-un atacator....mai exact intr-o fiinta umana.
blink.gif Himmmm...Ciudat !!!

Clopotel--"De ce ai pus tu vanatul acolo? Ca sa ai ce manca? Ca sa ai cu ce te distra? In ce ar consta mai exact distractia? Aici eu nu prea inteleg. Exclud totusi ideea ca tu vanezi pentru ca iti e foame".

Vanatoarea este un hobby ceva mai complex. Mai intii e un pretext pentru a te plimba prin padure. Apoi unul de a exersa tirul, nu neaparat pe animale. Acum trebuie sa sti ca scotocirea dupa vanat nu e o treaba usoara; ea reclama multe cunostinte temeinice legate de ritmul si obiceiurile animalelor, de cititul si interpretatul urmelor etc.
Daca vrei e ca rezolvrea unei probleme complicate de matematica. Aplici de fiecare data formula corecta, si pas cu pas, in final obtii rezultatul exact. In padure cand esti in urmarirea vanatului si sti ce inseamna o cracuta rupta, o urma prea usor imprimata, o movilita de ramatura, un excrement, sti si ce a facut si ce are de gand sa faca vanatul.
Fara sa il vezi afli locul unde l-ai putea intalni. Daca e acolo atunci inseamna ca ai obtinut rezultatul exact, si in general asta e motiv de mare bucurie.
Nu eu nu vanez de foame. Vanatoarea este un sport costisitor si nu prea mai e la indemana oricui, asa ca e greu de presupus ca ar mai vana cineva "de foame" in tara. Totusi intre vanator si gastronom exista o legatura foarte puternica.
Prepararea vanatului fiind si ea una din bucuriile traite de vanator.

Clopotel--"Tu simti placere cand ucizi un animal? Ma tem ca da..."
Nu, nu e vb. de placere.
Am mult respect fata de vanatul doborat, acelasi pe care l-as avea fata de un partener de intrecere care dupa ce si-a aparat corect sansele pierde in final partida. Din cauza acestui respect deosbit am facut eforturi financiare importante pentru a imi achizitiona arme de foc performante, de calibre precise, care sa imi poata da posibilitatea unor lovituri cu mare capacitate omoratoare, in locul celor care ar putea doar ranii.

Sorin--"Hampule...intre macelar si vanator, diferenta e doar de scula folosita, dar placerea e aceasi."
Nici pomeneala de asa ceva. Daca te intereseaza sa sti ca sangele imi provoaca o senzatie de mare dezgust.
Imi vine in minte o scena in care un camarad a trebuit sa dea lovitura de gratie unui tap ranit.
Fiind incepator, a tras din scurt (apropiere), cartusul brenneke (proiectil unic de mare putere), pe care il avea pe teava, spulberand practic capul bietului animal. Ala spectacol...am vomat trei zile..

Clopotel
Hampu,
QUOTE

Vanatoarea este un hobby ceva mai complex. Mai intii e un pretext pentru a te plimba prin padure. Apoi unul de a exersa tirul, nu neaparat pe animale.

OK ... de acord cu tine, si mie imi place sa merg prin padure, sa alerg, ma bucur mult daca vad vreun animal, dar pentru asta nu vin cu pusca dupa mine. Tu cand vii in padure o faci hotarat sa omori ceva, eu nu... eu vin cu gandul de a ma linisti in natura si sa ma bucur de frumusetea ei - desi par cuvinte mari, asta e adevarul...
Daca vrei sa exersezi tirul sunt poligoane special amenajate, unde poti sa te experimentezi si nu omori pe nimeni.

QUOTE

Fara sa il vezi afli locul unde l-ai putea intalni. Daca e acolo atunci inseamna ca ai obtinut rezultatul exact, si in general asta e motiv de mare bucurie

Foarte bine, e acolo, l-ai gasit, esti bun, acum de ce trebuie sa-l omori? ...sa nu-l mai gaseasca si altul?!
QUOTE

Am mult respect fata de vanatul doborat, acelasi pe care l-as avea fata de un partener de intrecere care dupa ce si-a aparat corect sansele pierde in final partida. Din cauza acestui respect deosbit am facut eforturi financiare importante pentru a imi achizitiona arme de foc performante, de calibre precise, care sa imi poata da posibilitatea unor lovituri cu mare capacitate omoratoare, in locul celor care ar putea doar ranii.

Mai omule aici m-ai dovedit.... adica tu zici ca respecti un animal si din aceasta cauza cauti o metoda mai performanta de a-l omora... ohmy.gif dar nu ar fi mai simplu sa-l lasi in pace? sa-l admiri pentru frumusetea lui si sa-l lasi sa plece? de fapt eu asta nu inteleg - De ce trebuie sa-l omori? - poti sa-mi raspunzi direct la intrebarea asta?

Uite, pe Animal Planet, National Geografic si pe alte canale TV sunt multe emisiuni despre animale. Acolo sunt cativa tipi care chiar se pricep. Si ei urmaresc animalul, il prind, il studiaza, si la urma ii dau drumul cu grija fara sa-l raneasca. Ei duc o munca de sustinere a acestor animale, arata si altora ce frumoase sunt si fac lucruri in sprijinul acestora demne de toata lauda. Tu faci exact invers, pur si simplu le omori, si justifici asta printr-un hobby ... mai complex, mda ... recunosc ca e atat de complex incat depaseste intelegerea mea...

PS. Hampu, nu am nimic personal cu tine, nici nu te cunosc, am mai citit cateva posturi de alte tale, cele de la Arme, si am vazut ca esti documentat in treaba asta, lucru pe care il admir, dar aici la treaba cu uciderea animalelor, nu mai pot fi de acord. Ca sa iei o viata, trebuie sa fie o decizie grava, care depaseste cu mult granitele hobby-ului. Poate ca tine de alte trasaturi ale naturii umane...
Hampu The Great
Clopotel, ai reusit un post foarte frumos. Ma bucur ca el mi-a fost adresat mie si nu altcuiva.
Din pacate suntem opusi in esenta in problema asta a vanatului.
In speranta ca voi reusi sa pastrez nivelul, am sa iti raspund cum pot mai bine.

Clopotel--"De ce trebuie sa-l omori? - poti sa-mi raspunzi direct la intrebarea asta?"

Pai sunt multe de spus , dar uite am sa aleg o poveste al carei erou am fost in parte si eu, ce raspunde cel mai bine intrebarii tale.
In anul 2000, am obtinut o autorizatie de vanatoare "la selectie" la tap pe fondul "Calareti- Jud. Calarasi".
E bine sa sti ca tapul face parte din familia "Caprior " (Capreolus...ceva pe latina). El este masculul, iar sotia sa legitima este capra.
Copilul e ied sau iada dupa caz. Ei bine aici e problema, pentru ca o capra naste cel mai ades doi iezi, de cele mai multe ori de sex diferit. Chiar daca nu se intampla asa, pana la urma toate caprele de pe un fond vor naste intr-un sezon un numar aproape egal de iezi si iede, ori asta nu e bine.
Pentru simplificarea povestii sa presupunem ca intr-un an pe un fond s-au nascut sapte tapi, si sapte capre.
Pentru ca specia sa poata merge inainte, natura impune un numar de trei pana la zece capre pentru un singur tap.
Asa ca tapul cel mai puternic isi formeaza un card ( un ciopor) din cele mai aratoase capre, (in ipoteza propusa nu are ce alege) pe care le fecundeaza pe rand, alternativ, cu multa satisfactie (si neprotejat), pina cand acestea raman gestante.
In toata perioada rutului tapul castigator nu se ocupa decat de amor si de paza haremului propriu.
Toti ceilalti sase tapi din generatia lui care nu au fost in stare sa se impuna, incearca periodic sa il detroneze prin atacuri surpriza (dar si prin conspiratii, intrigi si uneltiri). Ei duc lupte aprige chiar si intre ei.
In final tapii inlaturati de mama natura de la procreere, alungati de turma, slabiti de lupta si macinati de neimplinirea rolului lor in viata, ajung victime usoare pentru animalele de prada (dusmanii cei mai frecventi: cainele hoinar, lupul, rasul, vulpea ). Statisticile arata ca in cazul ipotetic prezentat, maxim unul sau doi din tapii perdanti ajung sa depaseasca doi ani dupa atingerea varstei de maturitate sexuala.
Pentru un animal, indiferent care ar fi el, sa mori sfasiat de fiare, sau in neputinta de inanitie, sau de complicatiile infectiilor provocate de ranile rivalilor este un lucru groaznic.
Din acest motiv in fiecare sezon vanatorii participa la actiuni de selectie prin care animalele fara sanse reale, sau mai bine zis cele care au fost deja condamnate de mama natura, sunt eliminate.
Intr-o astfel de actiune consta si povestea mea.
Am identificat animalul cu probleme printr-o panda organizata la o hranitoare. E usor de deosbit. Trebuie sa aiba cornite, altfel e capra si e mare pacat sa impusti o capra (tragedie daca mai e si gestanta). Apoi are rani vizibile pe blana, sau burta anormal de supta, sau schioapata, sau se deplaseaza atipic. Utilizarea binoclului in aceasta faza se impune ca obligatorie.
E interzis sa vanezi la hranitoare, sau la adapat, asa ca m-am multumit doar sa il cunosc si apoi dupa ce a plecat sa ii invat semnul urmei, sa ii citesc semnatura.
Alegerea exemplarului nu am facut-o singur ci impreuna, si cu acordul paznicului de fond.
Au urmat trei sau patru zile in care am incercat sa ii deslusesc obiceiurile si rutele periodice de pasaj.
In a cincea zi am decis sa actionez, zeii insa nu au fost de acord. Hotarasera sa ii mai acorde un ragaz. Un vant din spate mi-a tradat pozitia si animalul m-a simtit cu cateva secunde inainte sa epolez (punerea armei in umar pentru a ochii).
In a sasea zi, desi erau foarte putine sanse ca tapul sa mai foloseasca acelasi drum dupa evenimentul din ajun, totul s-a terminat printr-un singur foc de carabina (cal243Winchester). Nu s-a chinuit si nici nu a mai apucat sa se deplaseze de la locul in care a fost lovit. A marcat lovitura printr-un salt pe loc, apoi s-a cabrat puternic, si asta a fost tot..

Tragic nu...Este tragic, nu fac misto (scuza cele cateva glume intercalate in poveste), vorba e daca nu cumva eu sau altul in locul meu nu i-a oferit bietului animal o moarte mai blanda decat ii pregatise destinul.

Din manualul vanatorului: "...........vanatorul modern este chemat, spre deosebire de cel de alta data, sa mentina cu arma echilibrul agro-silvo-cinegetic, precum si vigoarea si sanatatea vanatului. Cu alte cuvinte este chemat sa faca, din pasiune si pe cheltuiala proprie, un lucru care, altfel, ar trebui realizat prin munca salariata, de catre profesionisti special pregatiti in acest sens. Asa a devenit vanatoarea din zilele noastre un hobby util echilibrului in natura, dar si societatii din care face parte vanatorul."
Jazz
Cu alte cuvinte, in loc sa lasi animalul slab si vai de mama lui prada lupilor sau mai stiu eu ce animale carnivore te-ai oferit tu sa ii bagi un glonte in cap. Hmm, omul cu arma si animalul slab... omul cu arma si animalul slab... blink.gif
Hampu, draga, exista atat de multe feluri de a-ti petrece timpul liber si de a-ti testa voinicia, inteligenta si agilitatea, ma poti lumina de ce l-ai ales tocmai pe asta de "Binele Padurii"?
Hampu The Great
Jasmine....nu i-am tras in cap. Stricam trofeul. L-am lovit in ficat, cu constinta perfect impacata ca ii fac un mare bine.
Sa sti ca atunci cand trebuie sa ucizi constient nu e deloc simplu.
As avea curajul sa fac pariu cu Sorin, care se antreneaza permanent in poligon ca daca este capabil sa bage zece gloante din zece intr-o tinta de carton pusa la 100 de metri, intr-un animal viu nu ar nimerii nici macar doua (considerand ca el al sta pe loc)..
Bine el a declarat deja ca nu ar putea ucide un animal, dar l-am luat ca exemplu pentru ca este singurul care se declara antrenat la trageri.
Atunci cand tragi intr-un animal viu se intampla ceva cu tine, nu stiu sa explic dar nu e un sentiment placut...Daca ai cea mai mica indoiala asupra justificarii gestului sigur dai rateu.

Se spune despre vanatori ca in ascuns vor astfel ..." sa demonstreze semenilor lor forta, curajul si indemanarea pe care o dovedeau in lupta stramosii lor...[.]....ca pasiunea pentru vanatoare exprima defapt o dorinta cenzurata de dominare in raporturile cu natura si societatea...[.]..in aceasta dorinta isi are originea si tendinta unor mai mari ai zilei de a deveni vanatori."
Nu stiu cat de adevarat e asta, dar nu cunosc multe hobbyuri care sa implice in acelasi timp atatea domenii, atatea abilitati, atatea cunostinte si care sa dea rezultate atat de imediate. Poate imi spui tu macar doua....
SORIN
QUOTE
As avea curajul sa fac pariu cu Sorin, care se antreneaza permanent in poligon ca daca este capabil sa bage zece gloante din zece intr-o tinta de carton pusa la 100 de metri, intr-un animal viu nu ar nimerii nici macar doua (considerand ca el al sta pe loc)..


Hampule...recunosc ca nu sant asa exersat ca tine si sigur nu la animale in fuga sad.gif Dau jos palaria in fata ta. Practic acest sport in poligon de doua luni cu pistol cu aer comprimat, asa ca imi cer scuze dar nu de asta e vorba....sa nu mai vorbim de pusti si alte dracii de armament de care ma documentez pe net.

QUOTE
Da din cate inteleg de pe topicul cu "Arme de Foc", nu ai ezita sa tragi intr-un atacator....mai exact intr-o fiinta umana.
Himmmm...Ciudat !!!


Nimic ciudat Hampule...intr-un om ce pune in pericol viata altui om, da as trage fara sa clipesc...dar intr-un biet animal ce paste in padure Nuuuuuuuuuuuuuu Hampule...Nu sad.gif Mai ales sa stai ascuns ca o c*r** si sa-l atingi fara sa-si dea seama de unde ai vine lovitura. 50.gif Daca asta-i barbatie pt. tine si prietenii tai, mi-e rusine ca-s barbat mad.gif


QUOTE
Daca te intereseaza sa sti ca sangele imi provoaca o senzatie de mare dezgust.
Imi vine in minte o scena in care un camarad a trebuit sa dea lovitura de gratie unui tap ranit.
Fiind incepator, a tras din scurt (apropiere), cartusul brenneke (proiectil unic de mare putere), pe care il avea pe teava, spulberand practic capul bietului animal. Ala spectacol...am vomat trei zile..


Vezi tu anomalia de pe aici...tu vanator ai vomat trei zile cand ai vazut un tap impuscat in cap, iar eu care inafara de tantari si muste nu ucide nimic, nu ma deranjeaza sangele...si fii atent la ultima ta propozitie:
QUOTE
spulberand practic capul bietului animal.
daca ai spulbera inima nu mai era biet animal?? blink.gif

Sanatate Hampule...

Sorin.
menthoru'
Hampu: cu astfel de posturi ai tu prefentia la discutii decente? Ai citit vreodata ce-ai scris acolo? poate nu ti-ai dat seama pe moment. 50.gif

QUOTE
Nu cunosc multe hobbyuri care sa implice in acelasi timp atatea domenii, atatea abilitati, atatea cunostinte si care sa dea rezultate atat de imediate. Poate imi spui tu macar doua...


Hai sa-ti spun eu: basketul si creatia artistica. Mai vrei?
Zed
Este un topic cat se poate de crud .
Detest vanatul . mad.gif
bdl
Noroc ca am citit mult Karl May in tinerete, altfel mi se pareau captivante chestiile astea de aici.
Mda...
OMU'BUN
Mda! mad.gif Marturisesc ca m-am oprit cu cititul in urma cu vreo sase-sapte mesaje, fiindca nu mai rezist! E cat se poate de clar ! De ce nu scrieti, fratilor, in "varful" topicului: "habar nu avem de vanat, dar avem dreptul sa ne dam cu parerea si cu... barda!"
Marturisesc ca n-am injunghiat niciodata un porc, n-am impuscat vreun mistret, nici macar un iepure, dar la vanatori am participat de foarte multe ori. Cred despre mine ca sunt un om echilibrat si am cunoscut "vanatorul" cu toata "intelepciunea" lui. Pentru ca vanatorul care nu e intelept, e un ratat. Povestile vanatoresti sunt doar legende, sau partea umoristica a vanatorii. Orice vanator este in profunzimea lui un om sensibil si trist. Am vazut vanat in bataia pustii de nenumarate ori. Dar cine a cutezat sa apase pe tragaci? "Nu! Tapul ala este un exemplar deosebit pentru imperechere!" sau " Niciodata nu trebuie tras intr-o capra, mai ales daca are si pui!" Stie cineva dintre toti cei care aveti pareri critice, cam care sunt regulile de baza ale adevaratului vanator? Vaneaza de placere? Penibil! Altii au placeri cu totul daunatoare firii umane, dar vad ca aveti o toleranta ciudata fata de ei. Un vanator adevarat aduce vanat acasa cam o data din zece! Iar asta nu inseamna ca nu s-a intalnit in drum cu vanatul, sau nu i-a luat foc arma.
Personal simt aceeasi repulsie pentru vanatorul care vaneaza "la intamplare" sau "distractie" ca si pentru pescarul care in loc de undita, foloseste napatca! Si la unul si la altul, se incalca regula esentiala. De pescar n-am auzit sa se lege cineva!...
Si-apoi, vad ca v-ati pus hotarat impotriva acestui ... sport! Cu ce drept? Cineva a hotarat ca exista pescuitul sportiv sau vanatul sportiv! Oare de ce? Sa-si dea importanta (asa cum incearca unii sa-si dea pe-aici, declarandu-se aparatorii unor legi pe care NU O CUNOSC!)? Ati vazut vreodata un reportaj facut in Romania, pe perioada iernii? Eu am vazut. Facut chiar de englezi, care sunt renumiti in apararea animalelor. Am primit cele mai mari elogii. Au stat cercetatori germani ani de zile in Romania, sa ne cerceteze fauna (cea mai frumoasa din Europa) Au filmat cum cluburile care organizeaza in mod normal vanatorile pe perioada neprohibita, acum se ocupau cu ingrijirea vanatului pe perioada de iarna. Ne-au filmat ursii in tomberoanele orasului de la poalele Tampei, si sute de gura-casca privind la ei cum monopolizau zona dupa ora 6 seara. Ne-au filmat mistretii cum dadeau iama in lanurile de porumb. Ne-au filmat lupii, ba chiar i-au si prins pe majoritatea dintre ei, si le-au implantat cipuri de urmarire. Ne mandrim ca avem cei mai multi lupi din Europa. Nemtii au sarbatorit cu sampanie, cand vreo sase-sapte lupi din Jugoslavia, au trecut granita in padurile lor.
Nu spun ca a vana o fi vreo fapta extraordinar de laudabila, dar ceea ce faceti pe-aici mi se pare complet deplasat, atat timp cat tolerati fapte cu totul intolerabile fiintei umane!
Imi pare rau dar chiar nu credeam ca sunt atatia impotriviti pe acest forum. Mi-e si teama sa ma gandesc, daca cei care se declara atat de dur impotriva vanarii animalelor, ar varsa o lacrima la nenorocirea unui semen de-al lor, caruia i s-a facut o nedreptate! Din cate cunosc eu iubitorii de animale, cam rar...
.............
Later edit
Abia acum citesc postul lui Hampu, cu iezii si iedutele... Pentru unii e un subiect de ... perle! Ma rog! Ar fi multe de comentat, dar... "cui bono?" (ceva din latina wink.gif )
bdl
Omu Bun,
Uite inca una cu capra si iezii...

" doua capre si trei iezi,
fac trei mii de cacarezi.
da o capra si un tap
Cite cacareze fac?"

Hombre, de ce te superi ca oamenii spun ca nu agreaza vinatoarea? cool.gif
SORIN
Mai putine dar mai MARI yikes.gif

menthoru'
Omule Bun: Aici nu mai discutam de legislatia vanatorii. Discutam despre faptul ca cei ca mine nu agreeaza conceptul vanatorii moderne. Uite tapul, am scos pusca am ochit, i-am rupt capul. Unde sunt eu? Ascuns intr-un boschet! Ce dovedesc cu asta? Atitudine? Intelepciune? Tarie de caracter? Nu! Dovedesc marsavie, lasitate. Ma opresc. Mi-a editat odata Mihai postul trecut. Oricum nu voi mai posta la topicul asta intrucat a devenit prea dezgustator.
Clopotel
Omu bun
QUOTE

Nu spun ca a vana o fi vreo fapta extraordinar de laudabila, dar ceea ce faceti pe-aici mi se pare complet deplasat, atat timp cat tolerati fapte cu totul intolerabile fiintei umane!

Eu, (poate ca ma sunt si altii care au vorbit aici) nu sunt impotriva uciderii animalelor doar ca sa fim impotriva a ceva. Si mai cred ca orice om normal, poate sa-si dea cu parerea daca e bine sau nu ca sa ucizi animale. Pentru asta nu-ti trebuie facultati sau capacitati superioare.
Dar referitor la ce ai spus mai sus: Ce vrei sa spui? Ca voi faceti ceva rau pentru ca si altii fac ceva rau, si nu ar trebui sa ne legam de vanatoare pentru ca nu le legam nici de prostitutie de exemplu? - E cam subtire chestia asta...
Hampu, imi place sa ma adresez tie pentru ca se pare ca tu esti cel mai profesionist de aici, si faci ceea ce faci constient:
QUOTE

Jasmine....nu i-am tras in cap. Stricam trofeul. L-am lovit in ficat, cu constinta perfect impacata ca ii fac un mare bine.
Sa sti ca atunci cand trebuie sa ucizi constient nu e deloc simplu.

Poti sa-mi spui, mai exact, ce bine i-ai facut tu animalului aceluia? Era pe moarte cumva si tu i-ai scurtat suferinta? Era el un pericol pentru tine sau pentru altcineva?
Ma tem ca de fapt scopul tau era de fapt "trofeul" si nu binele animalului.

Interesant este ca tu la un moment dat ai spus ca preferi sa ucizi tu animalele decat sa cada prada lupilor, unde atunci ar suferi chinuri mult mai mari. Lasand la o parte explicatia: "- Da domnule, i-am dat in cap caci oricum peste 20 ani murea", as vrea sa te contrazic in ceea ce priveste suferintele. De fapt nu te contrazic eu, te contrazic tipii aia de la Animal Planet (sper ca esti de acord ca aia stiu ce spun). Ei bine, era un reportaj despre animale de vanatoare, leii in acel episod, si acesti lei vanau antilope. Si chiar aratau scene in care leii urmareau antilopa, o prindeau, ii bagau coltii in gatlej, si intr-un final animalul murea. Scena era de groaza, dar comentatorul spune ca de fapt desi pare ca animalul sufera, el de fapt nu sufera pentru ca frica si efortul depus in timpul alergarii fac ca anumite substante (gen andrenalina) sa fie secretate in cantitati mari in organism si acestea il fac oarecum imun la durere. Lucru care poate fi constatat usor de oricine, cand dupa un efort mai mare, alergare, sau lupta in ring, esti lovit sau taiat. Nu simti imediat durerea, uneori desi taietura a fost puternica, nic nu-ti dai seama...
Sunt constient, ca nimeni de aici, citind aceste posturi, nu-si va schimba opinia cu care a intrat aici, adica Hampu sau cei ca el vor vana satisfacuti in continuare, iar eu sau altii vom continua sa ne oripilam de faptele lor.
Omu Bun, este si mai hotarat:
QUOTE

Si-apoi, vad ca v-ati pus hotarat impotriva acestui ... sport! Cu ce drept? Cineva a hotarat ca exista pescuitul sportiv sau vanatul sportiv! Oare de ce? Sa-si dea importanta (asa cum incearca unii sa-si dea pe-aici, declarandu-se aparatorii unor legi pe care NU O CUNOSC!)?

Serios! .... Nu-mi aduc aminte sa spuna cineva ca pescuitul e o treaba de invidiat, am vazut pescari tot pe la TV care dadeau drumul pestelui dupa ce-l prindeau. Si de ce il numesti sport? Sportul nu implica sa ucizi nimic. Sport e trasul la tinta. Iar cu treaba ca nu cunostem legea ... ce sa zic... cuvinte mari ai spus aici? Adica Nastase cand se duce sa vaneze vaneaza ca-i spune legea? Oricum am inteles ca acolo nu avea voie sa intre nimeni, nici un muritor obisnuit fie el vanator sau nu, daca nu face parte din gasca lor (psd, sri), ca cica alea sunt terenuri de importanta strategica nationala, va dati seama...
Deoarece, pana acum, nu am auzit pe nici un vanator, dandu-mi o explicatie exacta care sa motiveze gestul lor, raman la ideea ca cei ce omoara animale din placere, ca hobby, fac un lucru grav si nedemn de fiinta umana .... parerea mea
Likurici
Nu stiu mai nimic despre vanatoare, doar din cele vazute in emisiunile de la tv. dar nici pe acestea nu le urmaresc decat extrem de rar.
Recunosc sincer ca am oroare de sange, imaginile de pe autostrazi cu animale strivite imi fac rau, de foarte multe ori tragem pe dreapta din cauza starii pe care o am.
Nu as putea face rau unui animal.
Cu toate acestea, uneori, mananc vanat si recunosc tot sincer ca este gustos.
Port jchete din piele sau hainele din blana naturala.
Asta este ipocrizie?
Banuiesc ca acele animale au fost sacrificate dupa niste criterii, in mod controlat. Sunt oameni care trebuie sa faca si acest lucru.
Hampu The Great
Menthoru'
Nici Omul Bun, nici eu, nici ceilalti nu am discutat aici legislatia vanatorii.. ci ETICA ei.
Etica este stiinta care se ocupa cu studiul binelui si al raului.
E pacat ca ai pareri atat de preconcepute despre ceva despre care este evident ca nu cunosti nimic.
Atata timp cat refuzi sa iti clarifici problemele eu zic ca ar fi bine sa fi mai retinut cu invective de genul marsav sau las.
La fel Sorin, nu stateam ascuns "ca o curva", faceam o vanatoare "la panda", perfect etica si foarte legala.
As fi fost intradevar de o moralitate discutabila daca as fi pandit animalul la adapat sau la hranit. Eu l-am asteptat acolo unde am dedus ca il voi gasii.
Basketul se paractica prin padure, necesita cunostinte speciale din viata animalelor, sau abilitatile fizice pe care le reclama tirul ???
Creatia artistica o practic deja....cu ceva rezultate avand in vedere personala din 1987 de la A35, dar si cele cateva expozitii de grup la care am participat.

Menthoru', Sorin, Bdl, va rog sa renuntati la jigniri (bdl, cand pui intre ghilimele "jicniri" si" ma rad", pe cine citezi si de unde ???)
E gest de mare barbatie sa tabarati cu totii in acest fel pe unul singur (nu inteleg inca pozitia Omului Bun ) ???
Nu e de ajuns ca aveti o majoritate absoluta ???
menthoru'
Auzi prietene, lasa-ne pe noi astia care nu vedem lucrurile atat de moral si de etic ca tine. Etic ar fi sa-ti faci o clona si sa va vanati intre voi cat vreti. Atunci ar fi totul echilibrat. Ce putere are in fata ta animalul ala? Ce sanse are? Asta e etica si moralitatea ta? Mi-am promis sa nu mai postez aici insa sunt pornit rau pe aberatiile tale. Nu am idei preconcepute. Idei preconcepute aveam daca il jigneam pe Nicodim. Sau daca spuneam ca nu suport persoanele de culoare. Insa criminalii nu-i halesc. Got it?
Invective, jigniri ... ti se pare. Nu cred ca stii ce e aia o jignire adevarata. Si crede-ma, vis-a-vis de atitudinea ta, imi vine sa-ti spun mai multe, insa imi este jena de oamenii de bun simt de aici.

Am zis ... care este ... 50.gif
Clopotel
Hampu
QUOTE

E gest de mare barbatie sa tabarati cu totii in acest fel pe unul singur (nu inteleg inca pozitia Omului Bun ) ???
Nu e de ajuns ca aveti o majoritate absoluta ???

Eu zic ca nu a tabarat nimeni pe tine, am incercat sa vorbesc clar si logic si fara atac la persoana. Asa cum am spus discutam principii aici... In anumite probleme, este nevoie de dezbateri. Trebuie sa fie pareri diferite, altfel daca toti ar fi de aceeasi parere, treaba ar fi plictisitoare tongue.gif . Eu chiar ma bucur ca am avut sansa sa vorbesc cu tine aici pe tema vanatorii, tu fiind un vanator pasionat si constient din cate am inteles. Am sperat sa aflu niste raspunsuri la intrebarile pe care ti le-am pus, in special la aceea:" De ce e nevoie sa omori animalul dupa ce l-ai gasit?" Sunt de acord cu padurea, cu alergatul prin padure, cu fugaritul animalelor, cu studierea si pandirea lor - dar de ce sa nu te opresti aici? de ce sa le omori? de ce sa le pui craniul la capul patului? Asta eu nu o inteleg, si din pacate nu ai reusit sa ma lamuresti. Cel putin pe mine... Speram sa existe o explicatie care mie imi scapa, dar se pare ca nu, si ma bucur ca nu exista. Chestia cu etica este iar un praf aruncat pentru camuflaj. Pana la urma etica tine de bun simt, iar bunul simt al meu spune ca a ucide animale din placere sau hobby, nu e bine.
Si imi vine acum in minte un scenariu:" Daca peste noi vine o specie mai evoluata, cu arme performante, tie ti-ar place sa fi alergat prin paduri si omorat? Ti-ar place ca alora sa le faca placere sa te ia in catarea armelor lor?
Ce spui de zicala: Ce tie nu-ti place altuia nu-i face? Sau animalele nu merita o intrebare asa grea...?!
menthoru'
QUOTE
Ce tie nu-ti place altuia nu-i face? Sau animalele nu merita o intrebare asa grea...?!


super bine zis. respect clontopel ... clopotel smile.gif
Jazz
QUOTE (Likurici @ 3 Mar 2004, 11:40 AM)
Nu stiu mai nimic despre vanatoare, doar din cele vazute in emisiunile de la tv. dar nici pe acestea nu le urmaresc decat extrem de rar.
Recunosc sincer ca am oroare de sange, imaginile de pe autostrazi cu animale strivite imi fac rau, de foarte multe ori tragem pe dreapta din cauza starii pe care o am.
Nu as putea face rau unui animal.
Cu toate acestea, uneori, mananc vanat si recunosc tot sincer ca este gustos.
Port jchete din piele sau hainele din blana naturala.
Asta este ipocrizie?
Banuiesc ca acele animale au fost sacrificate dupa niste criterii, in mod controlat. Sunt oameni care trebuie sa faca si acest lucru.

Likurici,
Iertare dar asta e ipocrizie....
Cu ani in urma in tara am vazut un documentar filmat la o ferma de crestere a vulpilor polare, mi-a trebuit ceva timp sa imi revin. Imi aduc aminte animale crescute in custi care nu le permiteau sa se ridice pe cele patru labe, in functie de comanda modelului de haina de blana, animalele erau jupuite de blanita dupa picioare si traiau asa, cu picioare jupuite pana cand urma sa fie omorate si pentru restul... Imagini absolut infioratoare! Fotografia pe care am postat-o eu cu monstrul ala omorand puiul de foca( puii sunt furati de langa mamele lor, ele saracutele se lupta sa ii apere dar uneori trei sau patru vanatori vin in ajutor si atunci ea ce sa mai faca...) arata exact cum se obtine blana pentru haini de lux, hainile de blana de pui de foca sunt printre cele mai scumpe pentru ca trebuiesc supuse unui procedeu special pentru a tine parul in loc (puii isi pierd blana alba, e inlocuita cu cea gri). Alte animale sunt gazate sau electrocutate...
Da, imi pare rau Likurici, asta numesc eu ipocrizie, sa ti se faca rau cand vezi animalele omorate de masini dar mananci vanat si porti blana si piele... Asta pentru ca nu ai vazut cum sunt omorate si de cata cruzime dau dovada oamenii(!) aia.



Hampu,
Vroiam sa iti spun ce am vazut aseara... Era aproape de ora de culcare si am iesit afara sa il strig pe Sighi, pisoiul meu si ce crezi ca am vazut in fata casei?... Un pui de iepuras. Ce trebuia sa fac? Sa iau arma si sa il impusc? El nici macar nu s-a miscat, ne uitam unul la altul... Asta nu e nimic, uneori dimineata, inainte de rasarit vad cate patru sau cinci caprioare, nu stiu cum au ajuns aici ca stam imi mijlocul orasului sau doua vulpi. Sa stau la panda si sa le omor? Nu, ma bucur sa le vad si ma consider norocoasa ca le pot vedea. smile.gif
Hampu The Great
Jasmine :

"si ce crezi ca am vazut in fata casei?... Un pui de iepuras. Ce trebuia sa fac? Sa iau arma si sa il impusc? El nici macar nu s-a miscat, ne uitam unul la altul... Asta nu e nimic, uneori dimineata, inainte de rasarit vad cate patru sau cinci caprioare, nu stiu cum au ajuns aici ca stam imi mijlocul orasului sau doua vulpi. Sa stau la panda si sa le omor? "

Nu , e interzis sa ucizi puietul. Si apoi acum suntem in extra sezon. Animalele au vremea lor de iubit in aceasta perioada, si vanatorii au grija ca nimeni sa nu le deranjeze. Din pacate, ca si noi toti ceilati ele au si o vreme de murit.
E un mare pacat sa ucizi caprioare, totusi cate odata este necesar si acest lucru.
Iepurii trebuiesc rariti din multe motive legate de echilibrul ecologic, si de protectie a culturilor agrotehnice.
Peste tot in lume se procedeaza la fel.
Sigur ca Dlui plin de constinta, dar complet lipsit de respect, i-ar placea o placinta cu carne de iepure, sau o friptura vanatoresca din carnea aceluiasi animal, dar el n-ar vrea sa auda nimic despre cum a ajuns ea in farfurie.
Deh principiile sunt haine prea stramte cateodata.

Sa iti spun si eu o poveste adevarata.
Am o cabana in Piatra Craiului, si o vecina de acolo a fost "calcata" acum doua ierni de o vulpe. Avea 23 de gaini ouatoare. Ai cea mai vaga idee ce inseamna asta pentru un om batran si amarat din varful muntelui, in toiul iernii ??
Vulpea le-a ucis pe toate. A mancat vreo doua, de ucis le -a ucis pe toate dintr-o ratiune foarte simpla. Intrase in sura pe la atic (sageac) unde gasise o scandura desprinsa de vant. Probabil ca odata ajunsa inauntru gainile au simtit-o si au inceput larma. Ca sa evite interventia tarancii a trebuit sa le suprime pana la ultima.
Spune-mi Jas, daca ai fi avut puterea sa intervi in vreun fel in povestea asta ce ai fi facut ???

Clopotel, imi place mult cum scri si cum iti susti punctul de vedere. Regret ca nu am fost suficient de explicit, dar da-mi voie sa mai incerc...
SORIN
QUOTE
Am o cabana in Piatra Craiului, si o vecina de acolo a fost "calcata" acum doua ierni de o vulpe. Avea 23 de gaini ouatoare. Ai cea mai vaga idee ce inseamna asta pentru un om batran si amarat din varful muntelui, in toiul iernii ??
Vulpea le-a ucis pe toate. A mancat vreo doua, de ucis le -a ucis pe toate dintr-o ratiune foarte simpla. Intrase in sura pe la atic (sageac) unde gasise o scandura desprinsa de vant. Probabil ca odata ajunsa inauntru gainile au simtit-o si au inceput larma. Ca sa evite interventia tarancii a trebuit sa le suprime pana la ultima.


Draga Hampule!! Ma asteptam mai mult de la tine ca vanator pasionat de animale....ar trebuii sa stii mai multe despre ele dar vad ca preferi doar sa le omori si nu sa inveti ceva despre comportamentul lor.

Vulpea a ucis toate gainile nu de frica vecinei ( vezi ca o trec la perle si propun sa fie candidata la Perla anului ). E de stiut ca rasa canina omoara tot ce se misca din instinct fata de feline ce ucid doar atat cat au nevoie pt. a manca. Asa procedeaza si lupii, coiotii, hienele cu pete si toata familia canina.

M-am asteptat la mai mult, dar nu suntem la ora de zoologie asa ca nu lua greu mesajul meu....

Sorin.

ps. scuze dar am impresia totusi ca stii ceva de animale inafara sa le recunosti....cum sa le ucizi si cum sa le pandesti mad.gif
Hampu The Great

Asadar Clopotel,
cautarea vanatului este doar o prima faza a vanatorii...
Defapt a doua prima este pregatirea vanatorii, toate sunt la fel de frumoase si placute.
Imagineaza-ti o zi de toamna, inceputa pe la patru dimineata,incearca sa vezi drumul inegurat, linile stralucitoare ale marcajului care dispar sub masina in lumina farurilor, apoi deodata rasaritul surprins pe geamlacul lateral al masinii, frigul diminetii, gustul cafelei sorbite din paharutul termosului. In cele din urma padurea si ceata care se ridica din ea in primele ore ale diminetii....
Roua sclipitoare din diminetile inceputului de toamna alergand pe frunze si pe iarba. Aerul tare al diminetii...
Urmeaza mersul prin desisul padurii, scotoceala...Poate sa insumeze si 20 de kilometrii intr-o singura zi.... 20 de km. prin padurea deasa, nu pe drum asfaltat. .....Apoi controversele cu camarazii.... ce inseamna urma asta, dar aia ?? ...cum trebuie ea interpretata...pe unde o luam......ce avem de facut.....Brobanele de sudoare care se scurg pe frunte in tensiunea asteptarii...si musca aia care urca si coboara pe obraz si pe care nu o pot alunga pentru ca gestul mi-ar putea trada prezenta...Setea care "ma naruie" si amorteala ce mi s-a instalat in piciorul sting din cauza pozitiei in care trebuie sa stau nemiscat....Soarele pe asfintit si lumina lui care te orbeste exact pe directia pe care urmeaza sa apara vanatul....dar va vani el oare astazi ???
Ultimele minute; va trebui sa strangem si sa plecam...nu-i nimic maine vom incerca inca odata...si chiar atunci cand totul parea terminat, pentru doar cateva secunde apare .....Din clipa in care ai epolat este doar o chestiune de viteza in reactii intre tine si el ...intre doua animale care au amandoua aceiasi sansa, pentru ca el este la el acasa....si pentru ca el poate sa dispara printr-un simplu salt acolo unde mie imi trebuiesc minute lungi sa ajung....Am doar doua focuri si numaratoarea incepe din clipa in care am epolat, pentru ca asta e momentul in care amandoi stim exact dimensiunile situatiei.....Practic daca nu nimeresc din prima, a doua lovitura are mai mult sanse teoretice decat reale...Stii cata tensiune e in momentele alea...Cum sa tragi, unde sa tragi, poti trage un foc clar ???...Exista riscul sa produci doar rana ??.... sti cum iti tremura toate inchieturile ???
O pocnitura.....si gata...totul s-a sfarsit... Sansele au fost egale, miza insa a fost diferita.
De ce ,..... de ce nu ma multumesc sa il parasesc...L-am cautat, l-am gasit, l-am vazut...l-am invins..am fost mai tehnic..am fost mai siret..cu toate simturile ale ale lui care ii pernit sa "ma vada" de la distante de kilometrii am fost mai bun......
DE CE SA IL MAI SI OMOR ???
Pentru ca gestul asta final este momentul culminant si justificarea tuturor celorlalte gesturi pe care le-am facut pina acum in aceasta ipotetica vanatoare.
Nu am facut eu lumea...Asa este ea....

"In afara omului toate celelalte animale sunt nemuritoare !!!
Omul traieste in timp, in succesiunea lui. Omul traieste in ascensiune temporala, are un trecut,
un prezent, si un viitor in care il asteapta moartea de care e constient si avizat
..Animalele traiesc in actualitate, in eternitatea clipei....ele nu au grija mortii..."
Hampu The Great
Sorine, tu mai mult iti ceri scuze ......
Las-o mai usor cu perla anului, si linisteste-ti spiritul ala ingrijorat !! A facut bine daca m-a creditat cu ceva cunostinte din obiceiurile animalelor.
Ce ai vrut tu sa spui este ca vulpea face parte din "rasa canina" (....defapt din Ordinul Fissipeda, Familia Canidae cum ar veni in banii nostrii; asta intr-o prima aproximare, ca daca te iau la increngaturi, clase, supraordine ne apuca dmineata), fiind destul de cunoscuta confuzia pe care o fac cei mai multi incadrand vulpea "la feline" (adica, acelasi ordin dar familia Felidae , iarasi convertit in banii nostrii). A fost si intrebare incuietoare la nu stiu ce concurs TV.
Nu era un secret frate.
Da pentru ca m-ai gratulat cu atentie si informatie, da-mi voie sa fac la fel.

...."rasa canina omoara tot ce se misca din instinct "
Ala de zici tu.."omoara tot ce misca din instinct" (si asta chiar e de perla anului, daca nu a secolului, pentru ca de cand au aparut Canidae-le, totusi mai misca pe ici pe colo cate ceva pe planeta ), adica instincul ala, este o caracteristica generala a Canidae-lor cu variatiuni importante la fiecare din membrii acestei familii.
Sunt cam obosit acum, si nu am nici timp sa dezvolt. Daca vrei o sa reluam discutia; pana atunci poate se invredniceste cineva care locuieste la sat, sau are casa de vacanta pe acolo, sa povesteasca aici daca stie chiar si din auzite, cum se desfsoara in general atacul vulpii la cotet.
Likurici
Jasmine, iti inteleg punctul de vedere.
In cazul asta ma poti considera ipocrita si pentru faptul ca nu sunt vegetariana.
SORIN
Chiar ca esti obosit Hampule ... intrebarea e de la ce ti se trage sad.gif

Altfel nu pot sa inteleg cum esti in stare sa scrii un mesaj la care nu spui nimic... citeste mai sus si ai sa vezi.

Sorin.


PS. am bagat de seama ca ai un mod selectiv de a intelege!! Ti-am spus ca nu suntem la zoologie dar continui sa frusty.gif frusty.gif frusty.gif
Clopotel
OK ... Hampu, am banuit eu ca acesta este adevarul, dar doream sa-l aud din gura ta... tongue.gif
Sunt perfect de acord, si chiar am trait un pic descrierea ta la inceput. Este minunat sa fii in natura, poate la orice ora...
QUOTE

si chiar atunci cand totul parea terminat, pentru doar cateva secunde apare .....

Frumos, pana aici. Inclusiv aparitia animalului. Este punctul culminant...Si atunci eu ce fac: raman nemiscat, duc mana incet catre aparatul de fotografiat si imortalizez o bijuterie a naturii. Clicaitul aparatului atrage atentia animalului, atunci ca un arc, acesta face un salt imposibil si dispare in intunericul padurii... simt o bucurie nesfarsita in suflet. Multumesc Cerului ca am avut aceasta sansa - sa-l intalnesc si sa-l admir. Voi povesti si prietenilor, si poate vor voi si ei sa vina sa-l vada, ce frumos salta printre copacii padurii. Am si dovada: o fotografie superba.

Sau:
QUOTE

Am doar doua focuri si numaratoarea incepe din clipa in care am epolat, pentru ca asta e momentul in care amandoi stim exact dimensiunile situatiei.....Practic daca nu nimeresc din prima, a doua lovitura are mai mult sanse teoretice decat reale...Stii cata tensiune e in momentele alea...Cum sa tragi, unde sa tragi, poti trage un foc clar ???...Exista riscul sa produci doar rana ??.... sti cum iti tremura toate inchieturile ???
O pocnitura.....si gata...totul s-a sfarsit... Sansele au fost egale, miza insa a fost diferita.
De ce ,..... de ce nu ma multumesc sa il parasesc...L-am cautat, l-am gasit, l-am vazut...l-am invins..am fost mai tehnic..am fost mai siret..cu toate simturile ale ale lui care ii pernit sa "ma vada" de la distante de kilometrii am fost mai bun......

Oh... dar natura nu l-a inzestrat pe el cu simturi care sa-l aparere de tine. Nuuu... nici pe departe.... El are simturi pentru alte animale, cum ar fi lupul. Natura nu l-a creat cu blindaj pentru glont. I-a dat doar miros si sprinteneala. Si oricat de sprinten ar fi el, nu poate fugi mai repede ca glontul....natura nu l-a pregatit pentru intalnirea cu tine ... el nu are sanse ...poate doar norocul sa nu apara in calea ta ... El are coarne pentru aparare, chiar si in fata lupului, dar pentru glont nu are nimic ...absolut nimic... Ar prefera sa intalneasca o haita de lupi decat un Hampu, atunci ar mai avea sanse ....
QUOTE

DE CE SA IL MAI SI OMOR ???
Pentru ca gestul asta final este momentul culminant si justificarea tuturor celorlalte gesturi pe care le-am facut pina acum in aceasta ipotetica vanatoare.

De ce te gandesti numai la tine? De ce pui sentimentele tale mai presus decat ale lui? O placere de a ta, o toana de moment, valoreaza cat viata lui? Intreaba-ti sufletul... merita aceasta distractie?

PS: exemplul cu vuplea nu se pune, de ce? simplu...Si aici pot vorbi chiar din experienta.... in primul rand vecina ta stia ca exista vulpi prin zona, si poate si alte animale, care sa atenteze la viata gainilor ei. Trebuia sa-si ia masuri de precautie mai bune. Daca s-a asezat cu casa acolo, este obligatia ei sa se adapteze, nu vulpile. Animalele au fost inainte acolo...
Vulpile, si in general animalele, nu pot fi invinovatite pentru faptele lor, pentru ca nu au "ratiune", la fel cum un copil de 3 ani nu poate fi invinovatit ca a spart vaza din dinastia Ming, de 10000 USD. Ce-o sa-i faci, il impusti? E vina lui ca tu ai pus vaza la indemana lui?
Desigur exista si cazuri cand interventia este necesara, am mai spus asta de vreo 3 ori, dar nu e cazul tau aici....
Cam asta e ... sad.gif
Jazz
QUOTE (Likurici @ 3 Mar 2004, 06:33 PM)
Jasmine, iti inteleg punctul de vedere.
In cazul asta ma poti considera ipocrita si pentru faptul ca nu sunt vegetariana.

E ok, Likurici, faptul ca nu esti vegetariana e de inteles. Nu toti putem sa renuntam la proteina animala. Ma refeream mai mult la blanuri si hainele de piele. Si eu sunt ca tine, urasc sa vad animale moarte pe marginea drumului si urasc sa stiu ca sunt omorate pentru... blana... sad.gif
OMU'BUN
Hampule, ai reusit sa-mi rascolesti amintirile. Promit ca in vara sa mi le reimprospatez! thumb_yello.gif
Cat despre celelalte opinii, continui sa spun ca sunt penibile. Cred ca Hampu a explicat mai mult decat clar si pe intelesul tuturor. Ratiunea este cu predilectie umana. Animalele raman animale si atat. La fel ca si broastele care sunt sectionate la nus'ce cursuri deosebit de importante pentru evolutia umana, la fel ca si cobaii pe care se fac j'de mii de teste ca sa ne lumineze pe noi in stiintele medicale, la fel si ...bla-bla-bla... Ne trezim peste noapte aparatorii unora, dar ignorantii altora (adica ce conteaza ca ala e soarece, sau aia e o broasca oribila? Normal ca simt aceeasi groaza fata de moarte, dar alea nu se pun ca asa vor muschii nostri, ce mama-ma-sii!)
Pe mine nu blandetea si bunatatea care vrea sa transpara printre randurile unora, ma deranjeaza, ci impresia ca avem dreptul sa credem ca le stim pe toate si deci avem dreptul sa le si judecam!... Vanatoarea este in firea omului. Te crezi in stare sa pleci la padure, singur cand abia e trecut de miezul noptii? Abia atunci te poti numi barbat si din celalalt punct de vedere, ca la femei toti se declara "cocosi", dar numai ei stiu cam ce si cum. Ce daca ai o pusca pe umar? Un urs "suparat", te omoara de... 20 de ori, pana sa moara el de glontul tau... Daca mai apuci cumva sa-l tragi!...
Da. Am mers de nenumarate ori la vanatoare. M-am nascut intr-o familie unde tata era padurar, iar unul dintre frati, a deprins vanatul de la 16 ani. Acum are 55. Nu se putea sa trec pe la el prin Brasov si sa nu plecam la "una mica". Asa cum spunea si Hampu, pe la 4 dimineata era plecarea, dupa ce statusem la poker sau bancuri pana atunci. Poate mie imi era lene un pic, dar nu veti sti niciodata ce simte un vanator pasionat. Pana si simturile, par sa i se dezvolte altfel fata de cele ale oamenilor obisnuiti. Vanatorul "vede" si "aude" ceea ce noua, celorlalti ne-ar trebui foarte multi ani sa sesizam. Nimeni nu intelege natura mai bine decat un vanator. De-aia ma scot din pepeni parerile celor neinitiati. Pare deplasat, dar cred ca vanatorul a reusit sa asculte cum creste iarba, la cat de mult ramane nemiscat pe stand. Daca o anumita pasare scoate un sunet, acela e un semn foarte clar. Daca o vulpe vine intins catre tine (de obicei nu te vede, ba chiar are tupeul sa urineze la 2m, dupa care isi continua drumul) atunci e aproape sigur ca daca in spatele ei au fost mistreti, ei nu vor intarzia sa apara. Dar pana atunci te vei delecta cu ursi sau caprioare. Care se opresc pe-aproape, adulmeca, si-si continua drumul. Cine spunea de tufis, n-a fost la vanatoare niciodata, sau a fost cu diletanti. Vanatorul pentru animal, face parte din decor. El "a crescut" acolo, la fel ca si copacul. Numai daca se misca, este un "copac" nenormal!...
Da, am participat la vanatoare! Si pe ploaie, si pe ceata! Am vazut rasaritul diminetii in luminisul padurii si m-am infiorat de placere. Acolo nu se fumeaza, se vorbeste in soapta si in ciuda paradoxului de a vana "animale nevinovate", cred ca cel mai mare respect pentru natura, tot la vanatori il gasim. Dar numai cunoscandu-i, putem patrunde adevarul acestui paradox. Daca n-ar fi acesti vanatori pasionati, padurile ar fi impanzite de braconieri fara nici cea mai vaga idee de respect pentru Mama-Natura.
In sfarsit, ce mai conteaza? Credeti cum doriti. Eu n-o sa-mi schimb imaginea pe care mi-am facut-o deja, nici in urma a o mie de pareri impotriva... "La un car de oale..."

BDL, credeam ca vii si tu cu ceva nou. Aia cu cacarezele a fost prima problema de matematica pe care i-am pus-o lui fi-miu cand avea vreo patru ani!...
E.B.E.
Opinia mea, care trebuie sa subliniez ca nu este adevarul absolut, s-a schimbat de la primul post pe care l-am avut aici...

Este normal ca vanatoarea are rolul ei in mentinerea echilibrului speciilor, lucru pe care il spune HampuTheGreat. Ca ea regleaza un dezechilibru pe care tot noi ca specia dominanta prin tehnologie l-am introdus, e alta poveste...

Nu asta e problema pe acest topic. Problema este: care este sentimentul pe care ti-l da killul, de ce vanatorul se simte bine atunci? Ei bine, eu cred ca tine de natura umana, in care instinctele primare au inca o influenta covarsitoare. Eu cred ca este un fel de "rush" (scuzati termenii englezesti), implica adrenalina, implica un "killer instinct" care e departe de a se fi stins in noi... doar doarme in majoritatea. Este ruda cu lucrul acela care inzeceste fortele unui om cand acesta se simte incoltit, in pericol de eliminare fizica...

Mai cred ca majoritatea covarsitoare a oamenilor, cand critica acest "killer instinct", sunt intr-un fel ipocriti fara sa stie, fiindca doarme si in ei... Pur si simplu nu a avut ocazia sa se trezeasca... Eu unul stiu sigur ca il am... Si atunci, desi imi mentin parerea pe care am expus-o in primul meu mesaj aici, nu ma consider deloc mai presus de Hampu... Nu, mai degraba mai prejos, fiindca el a invatat sa accepte instinctul acela atavic, sa traiasca cu el, sa fie poate mai bun si sa creasca prin el... Poate ca Hampu merita respect mai degraba decat dispret pentru asta...

Cam atat...
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.