HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

14 Pagini V  « < 3 4 5 6 7 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Uniforma Scolara: Pro Sau Contra?
Serenity
mesaj 30 Apr 2004, 09:51 PM
Mesaj #141


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Eu am fost obligata sa port uniforma doar in clasa I-a si poate a II-a, nu-mi mai amintesc prea multe din perioada aceea.. dar am ramas cu oroarea iernilor cand eram nevoita sa-mi iau pantaloni(!) pe sub sarafanul de la uniforma si desi mama imi facuse un sortulet foarte dragut (pe vremea aia) tot mi se parea sec sa-mi iau in fiecare zi aceleasi haine. Dar dupa ce am renuntat la uniforma mi-am dat seama ca avea si partile ei bune. Eu una sunt pro din mai multe motive, pe care nu le mai amintesc pentru ca au fost enumerate mai sus. Poate ca reintroducerea uniformei ar da rezultate si in ceea ce priveste rezultatele scolare. Nu cred ca ar fi acceptata de elevi totusi, tinand cont de noul curent "alternativ" care circula prin licee tongue.gif (stiti voi.. aia care si-ar pune si chilotii in cap pentru a fi diferiti wink.gif).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 3 May 2004, 09:17 AM
Mesaj #142


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Unora dintre noi le palce cum arata copiii imbracati in uniforma. Ok. Dar poate altora nu le place. Asta nu-i un motiv sa-i imbracam pe toti la fel. Uniforma, in afara de aspectul omogen al clasei, nu are nici o relevanta. Asa cum spuneam mai devreme, daca au uniforma doar doua-trei scoli de top, e una; dar uniforma pentru toata lumea, asta-i alta poveste. Oricum, invatamantul are probleme mult mai mari decat purtatul uniformei.
Ca sa nu mai spun ca, poate, pentru multe familii sarace ar fi chiar mai costisitoar sa achizitioneze o uniforma, decat sa-si trimita copilul la scoala imbracat in hainele sale obisnuite.
Daca pe alt topic am alte opinii decat MonicaV, aici sunt de acord cu ea.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ahriman
mesaj 4 May 2004, 04:19 PM
Mesaj #143


Serafim al Viselor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.284
Inscris: 1 March 04
Din: Ploiesti
Forumist Nr.: 2.418



Nu-i obligatoriu sa fie aceeasi uniforma pentru toate institutiile de invatamant; poate diferi croiala ( nu prea mult) culoarea, un semn distinctiv al liceului... Dar sa nu-mi spuneti mie ca ceea ce vedti acum prin licee ( si chiar in ciclul gimnazial) va place! Ca deja este prea mult!!!!!!!!!!!!!!!!!


--------------------
Violenta este ultimul refugiu al incompetentilor!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 4 May 2004, 04:19 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Valheru
mesaj 4 May 2004, 06:44 PM
Mesaj #144


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 554
Inscris: 7 September 03
Din: Bucharest
Forumist Nr.: 724



din punct de vedere al unor elevi nu ...
daca e sa confundam scoala cu discoteca sau clubul unde merem la agatzat ... oho


--------------------
Adevarul manuit cu pricepere este cea mai buna minciuna...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Arktu
mesaj 4 May 2004, 06:47 PM
Mesaj #145


Gica contra!
*****

Grup: Membri
Mesaje: 501
Inscris: 17 August 03
Din: -
Forumist Nr.: 619



Ce ziceti de alta chestie...
1) uniforma obligatorie
2) uniforma personalizata in functie de scoala / liceu
3) scutire de uniforma obligatorie pentru familii defavorizate (se stabileste un venit minim pe cap de familie etc.)

??


--------------------
Mama prostilor e tot timpul insarcinata... si mai nou am aflat ca e romanca !!!
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ahriman
mesaj 4 May 2004, 08:47 PM
Mesaj #146


Serafim al Viselor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.284
Inscris: 1 March 04
Din: Ploiesti
Forumist Nr.: 2.418



La punctul 3 ar merge "uniforma suportata de intstitutia de invatamant" pentru cei defavorizati... thumb_yello.gif


--------------------
Violenta este ultimul refugiu al incompetentilor!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 5 May 2004, 12:14 PM
Mesaj #147


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (Ahriman @ 4 May 2004, 05:21 PM)
Dar sa nu-mi spuneti mie ca ceea ce vedti acum prin licee ( si chiar in ciclul gimnazial) va place

Cu riscul de a te supara, pe mine nu ma deranjeaza. Am si eu un frate in liceu, in clasa a XII-a, si am ocazia sa vad cam care este tinuta vestimentara pe acolo. Mai sunt unele extravagante, dar nimic prea deplasat. Tine de regulamentul intern al liceului, care nu permite de exemplu fetelor sa vina imbracate cu tricouri care au "vedere la buric".
Imi aduc aminte ca, pe vremea cand eram elev la liceu si eram obligat sa port uniforma, principala mea preocupare nu era toceala, ci... agatatul. Ma rog, mai si invatam, ca trebuia sa intru la facultate, dar in general mintea mea era la... alte chestii. Uniforma nu are nici o legatura cu invatatul, pentru ca cine vrea sa invete invata si cu uniforma, si cu haine "civile". Cine vrea sa epateze, epateaza si cu uniforma, si cu haine normale.
Singurul lucru pe care il face uniforma este incercarea (nereusita) de a sterge diferentele si de a impune disciplina de tip militar in invatamant. Cred ca este nevoie ca generatiile tinere sa invete sa fie oameni liberi. Sa invete ca pot invata si lucra impreuna chiar daca sunt diferiti. Este chiar educativ sa vada ca nu cel mai bine imbracat are notele cele mai mari, ci cel care se pregateste mai bine.

Asa ca pot spune foarte serios: nu conteaza daca le impunem sa poarte uniforma, adolescentii vor gasi mijloace sa scape de ea.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ahriman
mesaj 5 May 2004, 02:26 PM
Mesaj #148


Serafim al Viselor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.284
Inscris: 1 March 04
Din: Ploiesti
Forumist Nr.: 2.418



Nu ma supar, insa trebuie sa admiti ca de cand cu libertatea asta a elevilor, rezultatele la invatatura au inceput sa scada dramatic, iar ceea ce a fost la simularea de BAC nu vine decat sa confirme ce am spus.


--------------------
Violenta este ultimul refugiu al incompetentilor!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 5 May 2004, 02:45 PM
Mesaj #149


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



QUOTE

Nu ma supar, insa trebuie sa admiti ca de cand cu libertatea asta a elevilor, rezultatele la invatatura au inceput sa scada dramatic, iar ceea ce a fost la simularea de BAC nu vine decat sa confirme ce am spus.

pe vremea mea, alternativa era "ori intrii la facultate sau mergi 18 luni la armata, ca iepure de cimp, la canal daca se poate".
nu stiu multi care aveau chef sa ajunga acolo (din anturajul meu cel putin). oricum eu am avut 2 (doi!) meditatori la matematica si fizica, chiar daca am terminat un liceu bun, pentru a merge la sigur, ce invatai la scoala era insuficient.
deci, chestiile "adevarate" le-am invatat acasa, cu largul suport al meditatoriilor. nu purtam uniforma acasa smile.gif si pe parcursul meditatiilor tot la fete mi-era gindul.

una din ocupatiile preferate din liceu era, sa inventezi cite un add-on la uniforma care sa fie, pe cit posibil neregulamentar.
eu facusem rost de o insigna "ornamentala" cu profilul lui Lenin (care dupa parerea colegiilor si a mea la vremea respectiva era cool) ce-am capatat-o de la "fratii" nostrii sovietici in cadrul unei excursii. desi chestii de genul asta erau interzise, nu a avut nici un profesor curaj sa se ia de mine, ca doar era cu Lenin. cine comenta era intrebat daca are ceva impotriva lui Lenin si treaba era rezolvata.

asa ca, mintea nu-ti sta automat la invatat, daca porti uniforma. de-ar fi asa n-ai intilni la tot pasul exemplare de care intilnesti in armata.

ce era in schimb diferit, erau consecintele daca calcai pe bec. dar asta nu tine de uniforma.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 5 May 2004, 03:21 PM
Mesaj #150


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Este o realitate ca nivelul invatamantului a scazut. Cauze sunt multiple. In primul rand eu as mentiona salarizarea profesorilor, care este sub orice critica. Din acest motiv oamenii capabili se orienteaza spre alte domenii de activitate, care se la permita sa supravietuasca. Cu un salariu de profesor se multumesc doar cei care nu sunt in stare de prea multe, si de aici calitatea jalnica a orelor de curs. Apoi, coruptia a atins si scoala, elevii vad ca nu este nevoie sa invete pentru a avea rezultate, este suficient sa "aranjeze" cu profesorii (nu merge cu toti, se mai gasesc cate unii "fraieri" care nu primesc nimic, dar astia sunt rara avis). Copiii vad ca in societatea romaneasca nu reusesc cei educati, ci cei gen Gigi Becali sau Vanghelie, care nu au ei multa scoala, dar "se descurca". Modelele pe care sunt indemnati de societate si, uneori chiar de parinti, sa le urmeze sunt problema. Mai este si saracia: multi copii sunt obligati de parinti sa renute la scoala pentru a se "dedica" cresterii oilor...
Problema invatamantului nu-i nici pe departe uniforma. Invatamantul romanesc este putred de la radacina. Cei cativa olimpici care in fiecare am castiga tot felul de premii nici macar nu sunt produsul invatamantului oficial, ci al propriei lor ambitii, al orelor de meditatii luate in particular.
Sa lasam elevii sa se imbrace cum vor, respectand o limita a decentei, bineinteles, si sa vedem ce se poate face cu adevarat pentru a avea un invatamant de calitate.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 23 May 2004, 01:01 PM
Mesaj #151


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



QUOTE (Ahriman @ 4 May 2004, 10:49 PM)
La punctul 3 ar merge "uniforma suportata de intstitutia de invatamant" pentru cei defavorizati... thumb_yello.gif

ce intelegeti prin defavorizati?

imi amintesc ca aveam media generala 9.45, si bursa de merit se lua de la 9.50
aveam colegi care cu greu ajungeau la 7.50 dar luau bursa ca aveau adeverinte de defavorizati
nu mi se pare prea corect

ca sa revin la topic - uniforma ar trebui sa caracterizeze scoala, sa devina un semn al elitei, sa si-o doreasca elevii. iar pt cei ce nu si-o permit sa fie parte din avantajele oferite de o medie mare la note, asa cum e bursa sau alte avantaje

ca si criteriu de departajare sa fie rezultatul obtinut si nu alte "cioace social - popular - electorale".


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 30 May 2004, 10:57 AM
Mesaj #152


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Uniforma imprima prestanta, daca asta simti si ai in suflet. Cand institutia este una de prestigiu, este o cinste si o onoare sa porti uniforma.Cate institutii avem in Romania, care in afara de liceul militar , sa inspire dorinta si respectul fata de uniforma purtata? La mine in oras cunosc cel putin doua institutii de prestigiu unde se intra pe baza de concurs si se respecta uniforma. Una este Liceul Pedagogic.


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marcus
mesaj 31 May 2004, 06:32 PM
Mesaj #153


forumistul sahist - cel mai pasionat forumist
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.308
Inscris: 26 January 04
Din: Bucuresti / Braila
Forumist Nr.: 1.995



Am onoarea de a fi reprezentantul unei clase din incinta liceului meu, un liceu de prestigiu din Braila. Domnul director a organizat doua sedinte cu reprezentantii elevilor, sedinte in care noi am dezbatut, printre altele, problema uniformei scolare. Chiar daca noi ne dorim elevi model, purtand uniforma cu ecuson avand inscriptionate initialele liceului, trebuie sa va spun cu parere de rau ca, cel putin la liceul meu (unul din liceele cu performante la nivel national si international), realitatea e alta: aprox 4 din 5 elevi nici nu vor sa auda de uniforma, ecuson, camasa, etc. Le considera "abureli comuniste"! Imi pare rau ca asa cred unii.. Domnul director nu ii poate obliga (cel putin din punctul meu de vedere) sa poarte uniforme. Liceeni sunt, asa cum s-a mai spus, adolescenti care se cred buricul pamantului (printre care si eu sorry.gif ) si care fac ce vor.

Din partea mea, daca domnul director vrea sa introduca uniforma in liceul nostru, ar trebui sa nu o impuna, ci sa ne-o dea "cu zaharelul", asa incat sa ne faca s-o dorim.


--------------------
* * * Nu lãsa visele sã piarã, pentru cã dacã visele mor, viaþa nu este decât o pasãre cu aripi rupte care nu mai poate sã zboare! (Langston Hughes) * * *

Turneul de Sah HanuAncutei 2012
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 31 May 2004, 07:01 PM
Mesaj #154


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Uniforma nu aduce nici un folos din punctul meu de vedere. E doar o cheltuiala in plus, si nu una mica.

Si ce fac daca nu-mi place uniforma? O sa trebuiasca sa port (de fapt nu, ca termin liceul).

Uniforma se poarta in armata, nu la scoala. Asta este parerea mea. De fapt asta face uniforma: uniformizeaza.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fausta
mesaj 27 Jun 2004, 05:31 PM
Mesaj #155


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 688
Inscris: 18 May 04
Forumist Nr.: 3.544



cand aud cuvantul asta uniforma... imi vin in minte uniformele pionierilor si soimilor patriei... incercarea de a scoate persona;litatea dintr-un om... de a-l integra in turma... o fi incercad sa imprime disciplina dar orice copil si tanar vrea mai intai sa fie deosebit fata de ceilalti, asa ca impunand uniforma le taiem niste aripi....


--------------------
' Murim câte putin în fiecare zi, trebuie sa ne obisnuim cu asta. '

Emile Zola
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 28 Jun 2004, 11:33 AM
Mesaj #156


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



Prestigiul uniformei functioneaza numai daca institutia respectiva de invatamant are la randul ei un mare prestigiu. Daca toate scolile si liceele ar impune o uniforma (chiar si diferita), toti ar deveni 'elevi'. Un elev cu media 6,50 s-ar bucura de exact acelasi prestigiu de care s-ar bucura si unul cu media 9,70. Un elev la Lazar n-ar avea parte de un prestigiu net superior unui elev la nu stiu ce grup scolar, indiferent cat de mare ar fi inscriptionat 'Gh. Lazar' pe uniforma lui.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 11 Jul 2004, 07:19 AM
Mesaj #157


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435




Sunt pentru uniforma scolara, cel putin pana in clasa a VIII-a - a X-a. Va voi explica de ce.

Pana la o anumita varsta, copilul nu are alta sursa de castig decat banii de buzunar de la
parinti. Astfel incat si hainele vor reflecta nu inteligenta sau spiritul tanarului ci situatia materiala
a parintilor. De aceea cred ca a avea uniforme pana la varsta in care tinerii sunt capabili
sa-si castige macar o parte din trai, nu face o uniformizare, ci scoate in evidenta calitatile
morale si intelectuale ale fiecaruia. Fara influenta "invelisului".

Sau poate credeti ca in trecut cand era obligatorie uniforma, elevii erau mai uniformizati decat astazi ?
Da de unde !


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 12 Jul 2004, 03:45 PM
Mesaj #158


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



Nu vad de ce sa nu profite si elevii de privilegiile situatiei sociale si financiare a familiei lor. Asa ceva a existat intotdeauna, cu toate ca nici pe vremuri copiii oamenilor cu situatie nu isi cistigau singur existenta. In unele cazuri, chiar existau nume speciale pentru asemenea persoane (de exemplu, fiica unui rege se cheama printesa). Nici nu se punea problema ca nu ar fi corect. Uniforma nu ar elimina complet problema (in masura in care e o problema, ca mie mi se pare ca e bine sa profiti de ce ai), mai ales in afara scolii sau in ceea ce priveste accesoriile care nu sint interzise sau serviciile care se pot plati, dar i-ar impiedica pe copii sa profite pe deplin de avantajele situatiei lor sociale in anii in care e normal sa o faca. Exact la virsta aceea e normal. La 30 de ani, ar parea ciudat daca n-ar avea rostul lor.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 13 Jul 2004, 06:46 AM
Mesaj #159


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



Elevii pot sa profite din plin de statutul social si financiar al familiei ... dupa orele de scoala. jamie.gif


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tembo
mesaj 19 Jul 2004, 09:16 PM
Mesaj #160


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 76
Inscris: 16 July 04
Forumist Nr.: 4.084



Eu am terminat liceul in '90, am prins exact "abolirea" uniformei. Dupa mine, uniforma aia (ce-i drept oribila) a fost inlocuita cu alta. De la costumul/sarafana bleumarin s-a trecut la blugi/adidasi. Acu' nu mai stiu cum e, ca's cam departicel. Pe aici majoritatea (80-90%) din scolile particulare au uniforma. Eu nu vad ce e asa de ingrozitor - decat ca pt. multi dintre noi "uniforma" ne aduce aminte de cele pe care le-am purtat cu atata neplacere.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LiquidSky
mesaj 26 Jul 2004, 10:43 AM
Mesaj #161


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 10
Inscris: 6 February 04
Din: ...time traveller...
Forumist Nr.: 2.118



si eu PRO-uniforma. dupa cum s-a zis si mai sus, ar reprezenta o emblema pentru institutia de invatamant respectiva.


--------------------
Cel mai bun sfat pe care ti-l pot da este sa nu asculti sfatul meu!
http://www.mixed.ro/forum
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Vornicum
mesaj 26 Jul 2004, 11:36 AM
Mesaj #162


Provocat la Conversatie
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.117
Inscris: 11 March 04
Din: China
Forumist Nr.: 2.548



Mie nu-mi place uniforma .

@ LiquidSky Nice to see you around here LiquidSky. Ti-am trimis PM, amice.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 3 Aug 2004, 04:38 AM
Mesaj #163


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



In primul rind, in general, elevii nu se schimba in incinta scolii. In unele scoli chiar e interzis. Deci sint vazuti in uniforma si in afara scolii, mai ales daca nu se duc imediat acasa si ar dura prea mult daca ar vrea sa treaca pe acasa inainte sa se duca in alta parte. Dar nu vad de ce elevii nu ar profita de situatia parintilor lor toata ziua, inclusiv la scoala. Cine s-a nascut intr-o familie privilegiata, sa profite, ca nu dureaza toata viata, cel putin daca parintii privilegiati au o situatie normala (de exemplu, medici), nu cine stie ce rang de noblete de care copiii lor necasatoriti (si intro-o anumita masura, chiar si cei casatoriti, pentru ca tot copiii lor ramin) profita toata viata. La peste 30 de ani, e greu sa te mindresti cu doctoratul lui taticul. Lumea te intreaba ce ai facut tu. Un licean copil de doctor e cineva, iar uniforma il impiedica sa isi afiseze in mod evident statutul atita timp cit dureaza. Statutul nu e singurul motiv de mindrie, dar e ceva de care merita sa profiti daca il ai.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 3 Aug 2004, 12:00 PM
Mesaj #164


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Bine ai venit la han Liquidsky! welcome.gif han.gif
Si pentru tine MonicaV un raspuns : ia in consideratie elevii cu posibilitati modeste, care sunt si ei suflete, si uneori se inhiba in fata opulentei. Elevii cand sunt mici, se inhiba lesne, iar cei din clasele superioare pot avea reactii nedorite in cadrul procesului de invatamant. Este binevenita uniforma acolo unde se vrea, nu unde se impune.


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 3 Aug 2004, 03:37 PM
Mesaj #165


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



Diferenta dintre oamenii cu posibilitati modeste si cei care au mai mult exista peste tot. Nu vad de ce ar fi ascunsa la scoala. Cred ca un copil obisnuit de mic cu realitatea ar fi mai putin nefericit decit un copil protejat cind era mic care constata mai tirziu care este realitatea. Dealtfel, nici nu vad de ce s-ar pune problema. Asa cum unii se nasc mai frumosi sau mai destepti, asa unii se nasc intr-o familie mai saraca sau mai bogata, cu statut social mai bun sau mai putin bun. Fiecare cu norocul lui, de care profita (sau care nu ii convine). Daca ar fi sa ascundem diferentele, ar trebui sa ii imbracam pe elevi in niste saci largi gen burqa pentru ca sa nu se complexeze, vazind ca unii sint grasi si cu nasul lung sau mai stiu eu cum si altii sint frumosi.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 4 Aug 2004, 03:57 AM
Mesaj #166


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Monica a pus punctul pe i. Daca nu-i obisnuim pe copii cu faptul ca oamenii sunt diferiti si au posibilitati diferite, riscam sa vedem ca, maturizandu-se, ei vor avea un soc cand nu-si vor putea permite cei pe care ii percep a fi similari.


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 4 Aug 2004, 10:01 AM
Mesaj #167


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Monica, este bine pusa si asa problema, sa invete sa priveasca realitatea in fata. Uneori insa, vin parinti care au optica expusa de mine, si atunci, ca profesor, privesti prin ochii unei categorii sociale. Eu am sansa sa activez intr- o scoala relaxata in privinta unor astfel de discutii, dar unde totusi exista uniforme scolare, elegante, si care ii fac pe multi trecatori pe strada sa spuna "aha! sunt de la scoala....."


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 3 Sep 2004, 10:45 AM
Mesaj #168


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



QUOTE
Monica a pus punctul pe i. Daca nu-i obisnuim pe copii cu faptul ca oamenii sunt diferiti si au posibilitati diferite, riscam sa vedem ca, maturizandu-se, ei vor avea un soc cand nu-si vor putea permite cei pe care ii percep a fi similari.


Eu inca sunt socat rau de tot de cand am vazut palatul tziganului de la coltz. ohno.gif Recunosc, nu m-a pregatit scoala pentru asa ceva. Cred ca de-aia nici nu m-am maturizat prea bine inca. rofl.gif


Acest topic a fost editat de inorog: 3 Sep 2004, 10:46 AM


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 22 Oct 2004, 08:18 AM
Mesaj #169


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



Cum arata palatele tiganilor? Sinteti siguri ca sint palate propriu-zise si nu simple vile sau case mari?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 22 Oct 2004, 08:29 AM
Mesaj #170


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



QUOTE (MonicaV @ 22 Oct 2004, 08:31 AM)
Cum arata palatele tiganilor? Sinteti siguri ca sint palate propriu-zise si nu simple vile sau case mari?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carrad
mesaj 22 Oct 2004, 08:41 AM
Mesaj #171


care este oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.061
Inscris: 27 September 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 4.566



uniforma scolara mi se pare necesara, deoarece:
1. minimalizeaza diferentele dintre elevi; ma refer la faptul ca acei copii care provin din familii cu posibilitati materiale reduse nu se vor simti complexati de luxul (si, credeti-ma, stiu despre ce vorbesc!!!) expus de unii dintre cei "avuti".
2. mi s-a intamplat, cand eram profesoara, sa fiu confundata cu elevele (nu cu alea imbracate la ultimul racnet al modei, pentru ca obisnuiam sa ma imbrac lejer; in plus, de la o vreme, fiind insarcinata, purtam salopete comode).
3. pentru parinti este mai putin costisitor sa cumpere o uniforma; ganditi-va, in primul rand la cei mai mici (gimnaziu), care, cu siguranta, vor "distruge" hainele. cu uniforma ar fi mai simplu din punctul asta de vedere.
4. am purtat 12 ani uniforma. in afara de faptul ca erau urate, nu ma deranja nimic la ele. dar se pot face uniforme frumoase si am si vazut ca se fac.
5. nu in ultimul rand, uniforma se poate constitui intr-un "blazon" al unei scoli. stim foarte bine ca elevii de la scolile bune sunt mandri de scoala in care invata (e vorba de prestigiul social, foarte important la orice varsta).


daca mai gasesc si alte argumente, voi reveni.


--------------------
prietenia e o chestiune de opinie!
"cine se iubeste se (auto)tachineaza" (carmelita)
oPsedatii stiu de ce :D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 22 Oct 2004, 09:20 AM
Mesaj #172


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE (carrad @ 22 Oct 2004, 08:54 AM)
daca mai gasesc si alte argumente, voi reveni.

Iti zic eu: in dosul cravatei si sub fusta (la fete) se pot ascunde fituici tongue.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 22 Oct 2004, 11:55 AM
Mesaj #173


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



QUOTE

1. minimalizeaza diferentele dintre elevi; ma refer la faptul ca acei copii care provin din familii cu posibilitati materiale reduse nu se vor simti complexati de luxul (si, credeti-ma, stiu despre ce vorbesc!!!) expus de unii dintre cei "avuti".

si cu uniforma ai rezolvat problema? unsure.gif
gagicile n-or sa mai vina cu inele si cercei care mai de care mai scumpi?
sau pantofi. unu vine in tenisi, altu in nike air max.
exista asa multe metode de a-ti etala "statusul social".

si cel tirziu cind se termina scoala, si unul urca in Benz-ul lu' tata cu sofer si celalalt in tramvaiul 5, s-a terminat iluzia ca toti sunt egali.

nu ne-mbatam cu apa rece, daca sustinem ca toti sunt egali?

mult mai important ar fi IMHO, ca institutia de invatamint sa ofere sanse egale la accessul la educatie. ca de-acolo depinde de fiecare daca are chef sau nu...


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carrad
mesaj 22 Oct 2004, 12:09 PM
Mesaj #174


care este oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.061
Inscris: 27 September 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 4.566



citeste cu atentie! si, cu scuzele de rigoare, am folosit gresit cuvantul: vroiam sa spun ca minimizeaza(dar ai iesit "minimalizeaza"). asadar...nu rezolva problema, dar o minimizeaza.
in rest, da, ai dreptate cu inelele si masinile si celelalte.

evident nu suntem egali: numai daca te gandesti ca unii au IQ-ul 150, in timp ca altii sunt afectati, de ex, de trisomia 21 si deja vezi cat suntem de diferiti.

totusi, sustin in continuare utilitatea uniformei. vezi si celelalte argumente

iar cu accesul la educatie, din nou, ar fi frumos; ma tem insa ca nu e deloc asa.


--------------------
prietenia e o chestiune de opinie!
"cine se iubeste se (auto)tachineaza" (carmelita)
oPsedatii stiu de ce :D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cactus
mesaj 22 Oct 2004, 12:17 PM
Mesaj #175


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.126
Inscris: 10 August 04
Din: nu spui; s-a schimbat
Forumist Nr.: 4.232



QUOTE (Clarence @ 22 Oct 2004, 10:33 AM)
[si sub fusta (la fete) se pot ascunde fituici tongue.gif

Si daca poarta tanga sau si mai si.... rofl.gif


--------------------
- "Help us, or else..!"
- "Or else what?"
- "Exactly!"

Nu e nimic mai trist decât tristeţea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

14 Pagini V  « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 April 2024 - 04:17 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman