HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

14 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Uniforma Scolara: Pro Sau Contra?
Achernar
mesaj 17 Mar 2004, 10:42 AM
Mesaj #106


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



Daca se pune problema introducerii uniformei, atunci acesta ar trebui introdusa numai in anumite conditii. Altfel spus, in acele institutii de invatamant care se evidentiaza prin ceva anume. Altfel, se va intampla ce s-a intamplat pana in '89 : uniforma nu reprezenta practic pe nimeni, iar in unele cazuri era chiar considerata un apanaj al celor nu prea destepti. Orice persoana mai dezghetata (si ma refer la elevii buni, nu la smecherasi) incerca sa iasa in evidenta prin diverse accesorii ce nu apartineau uniformei 'oficiale'. Dupa parerea mea, uniforma poate fi eficienta numai daca este folosita in cazul a maximum 1/4 din scolile si liceele existente. Institutiille de invatamant ar trebui sa obtina foarte greu DREPTUL de a permite folosirea uniformei, si cu atat mai mult acest drept ar trebui restrictionat in cazul unitatilor 'de cartier'.
Pe de alta parte, e realemnte discutabila opinia conform careia introducerea uniformei ar proteja psihicul copiilor saraci. DE ce ? Pai, asta s-ar intampla in primele saptamani sau luni dupa reintroducerea uniformei. Apoi insa, copii saraci ar constata ca, desi poata practic aceeasi uniforma cu cei 'avuti', nu au drepturile acestora, nu au acces la distractiile acestora, nu au nici macar dreptul sa deschida gura in fata lor. Si de aici va rezulta un profund dispret fata de uniforma, deoarece nimeni nu respecta ceva ce nu-ti confera practic nici un drept. Nici macar dreptul (sau obligatia) de a invata nu e implicit in cazul folosirii uniformei, deoarece copii vor vedea ca si cei care nu invata pot avansa (uneori chiar mai mult) cu ajutorul rudelor, desi uniforma lor este aceeasi cu a celor care chiar vor sa invete. Nu e o teorie. E o realitate.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 17 Mar 2004, 11:48 AM
Mesaj #107


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



stupidpeople
QUOTE

Pai, asta s-ar intampla in primele saptamani sau luni dupa reintroducerea uniformei. Apoi insa, copii saraci ar constata ca, desi poata practic aceeasi uniforma cu cei 'avuti', nu au drepturile acestora, nu au acces la distractiile acestora, nu au nici macar dreptul sa deschida gura in fata lor. Si de aici va rezulta un profund dispret fata de uniforma, deoarece nimeni nu respecta ceva ce nu-ti confera practic nici un drept. Nici macar dreptul (sau obligatia) de a invata nu e implicit in cazul folosirii uniformei, deoarece copii vor vedea ca si cei care nu invata pot avansa (uneori chiar mai mult) cu ajutorul rudelor, desi uniforma lor este aceeasi cu a celor care chiar vor sa invete.

Ce are de-a face sula cu prefectura? ce treaba au distractiile cu uniforma?! ce treaba au pilele cu uniforma? si distractiile si pilele pot interveni in ecuatie indiferent daca exista sau nu uniforma...
Ca nu uniforma te face destept sau prost. Dar iti da a anumita imagine. Nimeni nu va sti ca un elev este sarac daca poarta uniforma. Daca isi ingrijeste si isi curata uniforma, si o poarta cu demnitate, si mai ia si note de zece, iti garantez eu ca la serbarea de sfarsit de an va fi in fata celor care au masini la scara si pot sa-si cumpere chiar toata discoteca aia pe loc, si trec clasa doar pentru ca intervine taticu. La olimpiada sau la alte concursuri nu pot trece in fata decat cei ce stiu ceva ... acolo banii sau hainele chiar nu mai conteaza, si nici o scoala sau profesor nu trimite in fata pe unu care habar nu are de nimic, doar pt. ca are bani - ca se face de ras si elevul ala, dar mai ales scoala si profesorii care l-au trimis acolo.
Hai sa fim seriosi si sa mai si gandim ...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 17 Mar 2004, 01:59 PM
Mesaj #108


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



Da, hai sa fim seriosi. Hai sa reintroducem uniformele, nu pierdem nimic. Cel putin, eu nu pierd. Care vor fi rezultatele ? Zero. Se vor reaseza relatiile, cei ce acum epateaza cu hainele pe care le au vor gasi alte cai perfect 'regulamentare' pentru a-si 'umili' colegii mai saraci. Probabil ca pana la urma va trebui interzisa insasi bogatia. Dar nu conteaza, totul e sa schimbam ceva. Adica, gresesc. Ar putea fi relansata industria postavurilor. Cel putin oamenii aia vor avea de lucru.
In concluzie : uniforma trebuie introdusa numai in unitatile de invatamant de elita. Daca va fi reintrodusa peste tot, efectul va fi ca si inexistent.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 17 Mar 2004, 01:59 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Clopotel
mesaj 17 Mar 2004, 02:53 PM
Mesaj #109


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



stupidpeople
QUOTE

Se vor reaseza relatiile, cei ce acum epateaza cu hainele pe care le au vor gasi alte cai perfect 'regulamentare' pentru a-si 'umili' colegii mai saraci. Probabil ca pana la urma va trebui interzisa insasi bogatia.

no comment .... ohmy.gif

Acest topic a fost editat de Clopotel: 17 Mar 2004, 02:56 PM


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 17 Mar 2004, 06:59 PM
Mesaj #110


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



Eu din cate vorbiti voi deduc ca in Ro se pune problema introducerii uniformei scolare?

Pai daca e asa ,eu cred ca nu ar trebui sa fie luata o singura hotarare pentru toate scolile ci cred ca fiecare scoala ar trebui sa hotarasca in mod independent. In felul asta ar fi unele scoli cu uniforma, altele fara si copii ar avea optiunea sa aleaga.

Cred ca cel mai bine e cand fiecare alege pt el insusi.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
faith
mesaj 22 Apr 2004, 10:19 PM
Mesaj #111


Musteriu
*

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 5
Inscris: 17 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.117



Eu una am purtat uniforma. Abia acum, de 2 ani nu o mai port.Nu pt ca ea nu ar fi obligatorie la noi,
dar fiind mai mari am pus problema ca nu ne mai sunt bune. S-a impus o tinuta decenta care consta in
camasa alba si pantaloni negrii.
Intotdeauna am urat uniforma, desi a noastra era frumoasa si aratam bine imbracati toti asa. Acum
urasc "tinuta decenta". La noi se ajunsese la scazut nota la purtare mutatul disciplinar, pt nerespectarea ei.
Au lasat-o mai moale si ma bucur ca ma imbrac cum vreau.Sunt curioasa cat o sa tina.
Voi ce mai ziceti ? devil.gif


--------------------
"Cei care cred vor invinge"
Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 22 Apr 2004, 10:30 PM
Mesaj #112


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



am purtat uniforma pina in trimestrul 2 clasa a 12-a. desfintarea uniformei a fost una din victoriile revolutiei rofl.gif
era ea urita si de prost gust (estetic) dar nu din cauza asta am refuzat s-o purtam, ci mai mult era un simbol de care ne vroiam scapati. acum, ca si-a pierdut puterea simbolica, s-ar putea purta iarasi.

QUOTE

La noi se ajunsese la scazut nota la purtare mutatul disciplinar, pt nerespectarea ei.

astea-s exagerari. e scoala, nu-i puscarie militara.

QUOTE

"un pic off topic: daca nu esti comunist pana la 20 de ani nu ai inima, daca dupa 20 esti comunist nu ai minte "

----Cine a constatat asta?


AFAIK Rupert Murdoch. dar cred ca afirmatia originala era
QUOTE

"If youre 20 and not a communist, you have no heart; and if youre 40 and not a capitalist, you have no head."


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 25 Apr 2004, 06:39 AM
Mesaj #113


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



Cum adica, si-a pierdut puterea simbolica? Uniforma nu era simbolul regimului politic, ci al ingradirii libertatii. Ca acea ingradire a libertatii facea parte din regimul comunist, asta e altceva. Au existat si exista uniforme si in Romania inainte de venirea la putere a comunistilor sau in alte tari. Dealtfel, 1989 nu e chiar atit de demult. Nu e ca si cum s-ar reintroduce uniformele dupa 50 de ani. Din moment ce eliminarea uniformei a facut parte din noua libertate, reintroducerea uniformei pare un procedeu necinstit. Tinerii au obtinut dreptul de a nu mai purta uniforma cind revolutia era recenta. Acum, ca a trecut ceva timp de atunci, li se ia inapoi acest drept. Vi se pare cinstit?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 25 Apr 2004, 11:30 AM
Mesaj #114


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



QUOTE
Cum adica, si-a pierdut puterea simbolica? Uniforma nu era simbolul regimului politic, ci al ingradirii libertatii. Ca acea ingradire a libertatii facea parte din regimul comunist, asta e altceva.

eu m-am referit strict la uniforma scolara din acea vreme, albastru inchis cu camasa in albastru deschis, cordeluta la fete.

QUOTE

Tinerii au obtinut dreptul de a nu mai purta uniforma cind revolutia era recenta.

drept? nu-mi amintesc sa se fii dat vreo lege. pur si simplu n-am mai purtat si nimeni nici n-a mai incercat sa pretinda treaba asta. cel putin la noi.
QUOTE

Acum, ca a trecut ceva timp de atunci, li se ia inapoi acest drept. Vi se pare cinstit?

daca nu vor, sa nu poarte. n-o sa-i duca nimeni la canal din cauza asta.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 25 Apr 2004, 05:14 PM
Mesaj #115


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



Daca nu vor, pot sa fie obligati, chiar daca nu sint trimisi la canal.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Valheru
mesaj 25 Apr 2004, 09:54 PM
Mesaj #116


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 554
Inscris: 7 September 03
Din: Bucharest
Forumist Nr.: 724



nici sa faca scoala nu-i obliga nimeni
asa cum daca lucrezi la germanos porti uniforma germanos, sau la mc asa si daca faci un anume liceu porti uniforma lui
daca nu te duci la un liceu care nu are uniforma
simplu!


--------------------
Adevarul manuit cu pricepere este cea mai buna minciuna...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 26 Apr 2004, 05:29 AM
Mesaj #117


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



Cum adica, nu ii obliga sa faca scoala? Ce, scoala nu mai e obligatorie in Romania? Si ce faci in viata fara scoala? Cit despre posibilitatea de a alege alt liceu, daca se intimpla sa fie prea multe licee care au uniforma sau sa nu existe un alt liceu cu acelasi profil dar fara uniforma la care se poate duce (cel putin, nu la o distanta rezonabila), elevul este obligat sa poarte uniforma, pentru ca altfel pierde ceva enorm (de exemplu, ramine fara studii sau isi schimba domeniul de studii pentru o amarita de uniforma).

Oricit de mare ar fi somajul, in principiu, exista mult mai multe locuri de munca decit licee. Daca nu te angajeaza la Germanos sau la Mc pentru ca nu vrei sa porti uniforma, poti sa iti cauti de lucru in sute sau mii de locuri fara uniforma, sau cu niste reguli de tinuta vestimentara dar fara uniforma propriu-zisa. Liceele sint mult mai putine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Valheru
mesaj 26 Apr 2004, 09:26 AM
Mesaj #118


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 554
Inscris: 7 September 03
Din: Bucharest
Forumist Nr.: 724



mi se pare ca numai primele 4 clase sunt obligatorii
si daca nu ai ce face fara scoala, inseamna ca esti constient ca trebuie sa accepti tot ce tine de a face scoala
aici intra si obligatia uniformei in cazul anumitor institutii de invatamant
la fel cum noi am castigat dreptul de a nnu purta uniforma, la fel si unitatile de invatamant au castigat dreptul de a folosi uniforma care considera ca le reprezinta
si cum scoala nu e o institutie democratica ...


--------------------
Adevarul manuit cu pricepere este cea mai buna minciuna...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 28 Apr 2004, 03:18 AM
Mesaj #119


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



E adevarat ca acum sint obligatorii numai 4 clase? Stiam ca erau 10. In America, e in functie de virsta (16 ani). Dealtfel, faptul ca oamenii au nevoie de ceva nu inseamna ca e normal sa profiti de aceasta nevoie ca sa creezi niste conditii intolerabile. De exemplu, chiar si in tarile in care oamenii muncii nu prea sint protejati (in America, nu prea sint), exista niste legi sau regulamente de protectie a muncii (de exemplu, salariul minim).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Valheru
mesaj 28 Apr 2004, 10:05 AM
Mesaj #120


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 554
Inscris: 7 September 03
Din: Bucharest
Forumist Nr.: 724



de acord mai
dar, unitatile de invatamant superioare altora pot profita de asta ca sa se diferentieze ?


--------------------
Adevarul manuit cu pricepere este cea mai buna minciuna...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
^Anne^
mesaj 28 Apr 2004, 10:35 AM
Mesaj #121


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 139
Inscris: 4 March 04
Forumist Nr.: 2.453



Am avut si eu uniforma in clasa a cincea si sincer a fost groaznic....E chiar naspa sa porti uniforma.....in general nu-mi place cand mi se impune ceva.....
cei drept exista si elevi care merg la scoala imbracati la fel ca in oras si nu mi se pare o chestie normala....pt ei ar fi buna o uniforma....smile.gif


--------------------
Remember that as a teenager you are in the last stage of your life when you will be happy to hear that the phone is for you.--Fran Lebowitz
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Valheru
mesaj 28 Apr 2004, 11:11 AM
Mesaj #122


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 554
Inscris: 7 September 03
Din: Bucharest
Forumist Nr.: 724



smile.gif
tocmai asta este si ideea
elevii beneficiaza de anumite privilegii ca abonamente de transport la jumatate de pret si altele
e normal sa fie diferentiati si pe strada
mai ales ca mi personal mi se pare o mandrie sa port culorile unitatii de invatamant de care apartin
iar apropos de treaba cu nu-mi place sa mi se impuna: no offence da romanu are o problema cu autoritatea de orice forma ar fi ea


--------------------
Adevarul manuit cu pricepere este cea mai buna minciuna...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 29 Apr 2004, 12:12 AM
Mesaj #123


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



Argumentul cu drepturile nu functioneaza. Ca sa ceara drepturile, sa dovedeasca cu acte ca sint elevi, nu prin purtatul uniformei. Altfel, orice persoana care nu este in mod evident mult prea in virsta ar putea sa plateasca mai putin daca are o uniforma de liceu veche. In Canada, elevii au legitimatie cu poza. La Montreal, in plus, compania de transport locala ii fotografiaza si le face legitimatii. Cit despre respectul fata de autoritate, nu vad de ce ar fi un scop in sine. Fiecare om e propriul lui stapin. Ca ce chestie se fac altii "autoritati" si nu ii lasa pe elevi nici macar sa poarte haine normale? Adultii care nu au genul de servici unde se poarte uniforma probabil ca s-ar supara sau le-ar ride in nas "autoritatilor" care le-ar impune si lor o uniforma. De ce elevii nu ar face la fel? Pur si simplu pentru ca sint privati de drepturi si nici nu au obtinut inca puterea economica a unui adult care munceste.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ahriman
mesaj 29 Apr 2004, 08:21 AM
Mesaj #124


Serafim al Viselor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.284
Inscris: 1 March 04
Din: Ploiesti
Forumist Nr.: 2.418



@^Anne^: Please make up your mind!
@MonicaV: Vad ca nu-ti place decat sa enervezi lumea, emitand uneori idei care nu au nici pe departe o farama de contact cu realitatea si, nu te supara ca o spun, cu ratiunea.
Altii se erijeaza in conducatori fiindca au fost alesi in functiilea alea si ei decid ce-i bine si ce-i rau, apeland, binenteles, si la sugestiile celor care i-au ales si pe care-i conduc!
Sa refuzi uniforma doar pentru ca ti-a fost impusa, mi se pare o aiureala! Nu e ca si cum ti-ar fi fost impusa doar tie! Toata lumea o poarta! Si, in plus, te diferentiaza de ceilalti, iti ofera un anume statut, esti recunoscut drept elev/student si, macar si prin faptul ca porti acea uniforma, poate capeti un mai mult respect de sine, o mai mare intelegere a naturii umane si, de ce nu, poate esti stimulat sa inveti!
Sincer, prefer sa vad o fata in uniforma, macar la scoala, decat imbracata ca cine stie ce stoarfa de pe strada, machiata intr-un mod evident excesiv, si sa incerc sa-mi storc mintile gandindu-ma: oare o fi la scoala sau ar trebui sa-i cer numarul pestelui ei?
Ma gandesc uneori ca fetele depun un efort mai mare in incercarea de a-si seduce profesorii cu cine stie ce fuste mini si fara nimic pe dedesubt decat daca si-ar concentra un pic mai mult decat zero neuronul ala singular tot mai prezent la noua generatie si ar invata ceva;poate ar realiza ca invatatul e mai bun! Uniforma mai are si rolul asta: sa te concentrezi la invatat, nu sa stai sa admiri toaletele colegelor de clasa sau sa mustesti de invidie, gandindu-te ca trebuie sa-ti iei si tu neaparat ce are "cealalta"!


--------------------
Violenta este ultimul refugiu al incompetentilor!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 29 Apr 2004, 08:57 AM
Mesaj #125


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



QUOTE

Sa refuzi uniforma doar pentru ca ti-a fost impusa, mi se pare o aiureala! Nu e ca si cum ti-ar fi fost impusa doar tie! Toata lumea o poarta! Si, in plus, te diferentiaza de ceilalti, iti ofera un anume statut, esti recunoscut drept elev/student si, macar si prin faptul ca porti acea uniforma, poate capeti un mai mult respect de sine, o mai mare intelegere a naturii umane si, de ce nu, poate esti stimulat sa inveti!

din pacate nici asta nu-i argument. nu-l ajuta cu nimic pe un individ, bagat pe nedrept la parnaie ca toti ceilalti sunt acolo de asemenea pe nedrept. in plus, eu, fiind obligat sa port uniforma de un regim communist criminal, fara nici un drept de existenta, nici vorba sa fi fost stimulat sa invat mai mult sau sa inteleg natura umana mai bine din cauza asta. nu era deci inca un simbol al represiunii.

avind in vedere ca lucrurile din fericire s-au schimbat, si ca s-ar putea institui o oarecare autonomie in institutii, se poate introduce uniforma, dar nu generalizat ci la latitudinea institutiei respective (idem pentru layout-ul uniformei).
cind vrei sa te-nscrii la scoala/liceul respectiv, ti se aduce la cunostinta policy-ul institutiei respective. daca nu sunt acceptabile conditiile (ca dress code-ul de exemplu) te inscrii in alta parte.

QUOTE

Sincer, prefer sa vad o fata in uniforma, macar la scoala, decat imbracata ca cine stie ce stoarfa de pe strada, machiata intr-un mod evident excesiv, si sa incerc sa-mi storc mintile gandindu-ma: oare o fi la scoala sau ar trebui sa-i cer numarul pestelui ei?

aye. dar din pacate nu exista o definitie generala pentru "bun simt" si "imbracat adecvat". altfel ar fi de ajuns specificarea notiunii de "imbracaminte adecvata" in legea invatamintului.
QUOTE

Ma gandesc uneori ca fetele depun un efort mai mare in incercarea de a-si seduce profesorii cu cine stie ce fuste mini si fara nimic pe dedesubt decat daca si-ar concentra un pic mai mult decat zero neuronul ala singular tot mai prezent la noua generatie si ar invata ceva;poate ar realiza ca invatatul e mai bun!

correct. dar e o chestie de atitudine si mai putin de imbracaminte. peroanele dispuse de asa ceva nu se vor lasa oprite de uniforma sa-si foloseasca corpul pentru a atinge un scop pe cai "alternative". si fenomenul nu e restrins la scoala. pe piata de munca chestia amintita mai sus e folosita mai mult decit in scoala, tinta fiind "superiorul". mi s-a intimplat si mie ca supervisor sa vad chestii din astea.
QUOTE

Uniforma mai are si rolul asta: sa te concentrezi la invatat, nu sa stai sa admiri toaletele colegelor de clasa sau sa mustesti de invidie, gandindu-te ca trebuie sa-ti iei si tu neaparat ce are "cealalta"!

cind imi placea o colega, back in liceu, uniforma nu ma oprea sa ma holbez la ea tot timpul.

Acest topic a fost editat de dead-cat: 29 Apr 2004, 08:58 AM


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 29 Apr 2004, 09:10 AM
Mesaj #126


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



Ce legatura au hainele cu concentrarea, si cine a zis ca elevii trebuie sa poarte niste haine complet aiurea? Daca nu poarta uniforma, elevii nu au parinti care sa le interzica sa iasa pe usa in ultimul hal? Dar elevii care se imbraca decent? De ce sa fie pedepsiti si ei din cauza celor care nu au o tinuta corespunzatoare?

Chestia cu statutul nu functioneaza. De ce nu li se impune uniforma tuturor adultilor care au servici? Nu vorbesc de un anumit stil de imbracaminte, gen costum, ci de o uniforma specifica fiecarei institutii. Multi dintre cei care au totusi uniforma ocupa posturi modeste in contact cu publicul. Din moment ce si asa uniforma arata statutul, ia sa-i obligam si pe directori sa poarte uniforma (o uniforma adevarata, nu genul de costum civil care nu e uniforma unei anumite institutii).

Dealtfel, pe termen lung, elevii uita ce au invatat. Mai tin eu minte acum, la 33 de ani, matematica pe care am invatat-o la liceu? Da de unde! In schimb, am pierdut ani de zile prin scoli, plus ocazia de a purta niste haine mai ca lumea pe vremea cind aveam si silueta necesara. Daca nu exagereaza, fetele alea cu fustele mini chiar au dreptate. Ele profita de perioada in care au un corp frumos, care s-ar putea sa nu dureze, si daca dureaza, probabil ca nu e chiar asa ca la virsta aceea.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ahriman
mesaj 29 Apr 2004, 09:39 AM
Mesaj #127


Serafim al Viselor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.284
Inscris: 1 March 04
Din: Ploiesti
Forumist Nr.: 2.418



Jesus Christ! Dar esti complet pe langa! Tin sa te anunt ca in marile institutii de invatamant, financiare, de stat, companii, nu neaparat de la noi, uniforma este obligatorie prntru toti! De la director pana la ultimul om care este angajat acolo! Si nu cred ca cei de la IBM,de exemplu, au de ce sa se planga....
Sa asociezi uniforma cu pedeapsa...chiar ca e complet nelalocul ei! Inseamna ca cei de la Oxford, Harvard, MIT sunt tare pedepsiti! "A, sunteti inteligenti? Uniforma pe voi!"


--------------------
Violenta este ultimul refugiu al incompetentilor!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Valheru
mesaj 29 Apr 2004, 09:50 AM
Mesaj #128


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 554
Inscris: 7 September 03
Din: Bucharest
Forumist Nr.: 724



ti-a raspuns ahriman biggrin.gif


--------------------
Adevarul manuit cu pricepere este cea mai buna minciuna...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 29 Apr 2004, 09:58 AM
Mesaj #129


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



QUOTE

Tin sa te anunt ca in marile institutii de invatamant, financiare, de stat, companii, nu neaparat de la noi, uniforma este obligatorie prntru toti! De la director pana la ultimul om care este angajat acolo! Si nu cred ca cei de la IBM,de exemplu, au de ce sa se planga....

am lucrat in diverse intreprinderi internationale, cam toate cu 50 000+ angajati pe plan mondial. totusi n-am vazut uniforma (costum nu este uniforma) nicaieri. singurul lucru ce se purta la vedere era ecusonul cu cartela de access. am lucrat adesea cu oameni de la IBM si cam un an de zile pentru IBM. repet, n-am vazut pe nimeni purtind uniforma. portarul si trupa de facility security purtau costume. urite ce-i adevarat ...


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 29 Apr 2004, 12:14 PM
Mesaj #130


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Imi dau si eu cu parerea, ca om care a purtat uniforma pana in clasa a XII-a, cand a venit Revolutia. Vad ca multi considera benefica introducerea uniformei obligatorii pentru toti elevii ca pe o modalitate de a-i "nivela", de a sterge diferentele intre cei care dispun de resurse materiale diferite. Cred ca argumentul poat fi combatut destul de usor: elevii nu se intalnesc doar la scoala, mai ies in parc, la discoteca, la meci, poate chiar si la cate o bere. Acolo diferentele vestimentare vor iesi automat in evidenta si, desi la scoala vor purta aceleasi uniforme, copiii vor fi constienti de diferentele dintre ei. Nu li se poate impune sa poarte tot timpul uniforma... Chiar daca vor veni la scoala in uniforma, nimic nu-i impiedica pe unii sa vina cu BMW-ul, pe altii cu motocicleta si pe altii cu tramvaiul. Unii vor veni cu un sandvis in geanta, unii cu o banana sau o portocala, altii cu nimic. Unii vor fuma in WC tigari scumpe, altii Carpati, altii doar ii vor "tapa" pe unii si pe altii.
Pe de alta parte, eu tin minte ca, in ciuda folosirii uniformelor, diferente se vedeau chiar si atunci, cu tot felul de inovatii si accesorii. Fetele faceau tot felul de artificii pentru ca sarafanul pe care il purtau sa fie cat scurt sau cat mai stramt. Toti aveau aceleasi haine, dar era dierit modul in care fiecare si le purta. Pentru noi renuntarea la uniforme a fost o eliberare; pentru cei de azi, probabil ca ar fi perceputa ca o constrangere inutila.
Este in firea umana nevoia de diferentiere, pe care o vom cauta in ciuda oricaror uniforme ni se vor impune.
Pe de alta parte, ideea de a avea uniforme doar unitatile de invatamant de elita ar putea fi pusa in practica, dar ar trebui ca maxim trei-patru licee sau scoli din tara sa aiba acest drept. Pentru ca fara criterii serioase, am putea ajunge la uniforma Liceului Agricol din Poplaca, cea a Grupului Scolar de Sculeri-Matriteri si cea a Scolii de Ospatari din Ciorogarla. N-ar avea nici un sens.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Valheru
mesaj 29 Apr 2004, 05:40 PM
Mesaj #131


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 554
Inscris: 7 September 03
Din: Bucharest
Forumist Nr.: 724



uf nu vrea nimeni sa priceapa ca scoala nu e o intitutie democratica?
nu a fost si nu va fi niciodata!
si pe langa faptul ca aceste rebeliuni sunt inutile si consuma energie degeaba, uniformele sunt in marea lor majoritate frumoase
deci sa nu-mi spuneti ca nu va plac fetele in fuste scurte cu bluze albe si alte accesorii
nu-mi spuneti ca baietii imbracati in pantaloni cu dunga, camsa, sacou nu arata bine
nu-mi spuneti ca nu sunteti mandri sa aratati ca apartineti de o unitate anume de invatamant prestigioasa
ca nu va cred!
iar treaba aia cu libertatea de exprimare ... sa o lasam moarta, ca iese anrhie totala


--------------------
Adevarul manuit cu pricepere este cea mai buna minciuna...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 29 Apr 2004, 10:16 PM
Mesaj #132


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



Faptul ca scoala nu e o institutie democratica nu inseamna ca nu ar trebui sa fie. O institutie care nu este democratica nu are neaparat uniforma. Daca fetele arata frumos in fuste scurte de uniforma, de ce ziceau unii ca nu e bine ca poarta fuste mini?

Daca elevilor le sta bine in camasa si sacou, asta nu inseamna ca nu le-ar sta bine daca si-ar alege ei ce camasi si sacouri vor fara sa poarte o uniforma propriu-zisa. N-ar fi rau daca ar exista niste reguli de tinuta vestimentara care sa impuna niste tinute de acest fel, dar nu o uniforma. Asta, da! Elevii ar avea un motiv sa le ceara parintilor sa le cumpere niste haine frumoase pe care poate ca parintii nu ar fi dispusi sa le cumpere (in plus de uniforma) daca nu ar fi obligatorii la scoala. Cind nu voiau sa-mi ia niste haine, parintii aveau scuza ca "la ce-ti trebuie, ca si asa umbli mai mult in uniforma". Asa, elevii s-ar alege cu haine frumoase pe care le-ar putea purta si in alta parte fara sa fie ciudat ca umbla in uniforma in timpul liber. Pe de alta parte, elevii ar ajunge sa poarte niste haine mai decente in locul hainelor aiurea pe care le poarta unii daca nu exista nici uniforma, nici reguli de tinuta vestimentara.

Nu sint de acord cu impunerea unei culori, ci cu impunerea unui stil de imbracaminte mai elegant, gen costum sau taior, sau pantaloni si camasa pentru baieti si fusta destul de lunga si bluza fara decolteu sau cu un decolteu decent pentru fete.

Din moment ce majoritatea adultilor nu poarta uniforma dar unii poarta din obligatie sau din cauza unor traditii exact acest tip de imbracaminte, nu vad de ce elevii nu ar face la fel. Cit despre anarhie, din moment ce si asa majoritatea populatiei adulte nu are uniforma, nu vad de ce ar fi rau ca adolescentii si copiii sa faca la fel. Unde e anarhia? Ce efecte periculoase produce libertatea de a iti alege propriile haine? Daca a avea haine diferite de cele ale altor oameni e anarhie, nu e nici o problema. Asa se imbraca lumea aproape peste tot, atita doar ca exista niste reguli nescrise (si uneori chiar scrise) care determina ce este potrivit sau nepotrivit intr-o anumita ocazie (de exemplu, nu te duci la inmormintare in costum de carnaval sau la servici in haine de plaja sau de discoteca). Pai asa sa facem si la scoala!

Cit despre mindrie, in primul rind, de ce nu poarta profesorii uniforma? Sa arate ei mindria, nu elevii, mai ales ca profesorii sint angajatii institutiei respective, pe cind elevii nu se duc neaparat cu placere la scoala. Sau sa poarte elevii niste ecusoane frumoase (nu matricole urite ca pe vremea lui nea Nicu) prinse cu un clip sau cu un ac, pe care le dau jos cu usurinta in afara scolii. E suficient (se si poarta asa ceva in unele companii, ori in mod obligatoriu, ori pentru cine vrea). Daca ar fi vorba de o carte de acces, in general, daca exista, e obligatorie, dar din moment ce se face asa in multe companii, nu vad de ce ar reprezenta o constringere mai mare decit ceea ce e normal. Daca e vorba de un ecuson fixat la rever (poate chiar de unul foarte mic), poate sa fie chiar frumos.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ahriman
mesaj 29 Apr 2004, 10:29 PM
Mesaj #133


Serafim al Viselor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.284
Inscris: 1 March 04
Din: Ploiesti
Forumist Nr.: 2.418



MonicaV, tu esti exemplul perfect a tot ce merge prost cu generatia asta noua si stilul ei de gandire! Voi sunteti aia care refuzati totul, daramati totul fara a pune insa nimic in loc!
Valheru are dreptate:scoala nu-i un loc tocmai democratic, nu-i un loc de distractie si anarhie!
"Stilul de imbracaminte" pe care il propui tu nu ar face cu nimic mai mult bine,deoarece una e sa te imbraci de la Dolce&Gabbana si alta e de la MiniPrix sau alt magazin oeftin,care are acelasi stil de imbracaminte,dar evident de o alta calitate si factura.Chestiile aste se vad si se comenteaza! Uniforma ar trebui facuta de o firma contractata de scoala, care sao faca din acelasi material,pentru toti!
Si n-a zis nimeni ca trebuie sa fie aceeasi uniforma bleumarin,la care se gandesc toti cand aud de uniforma!Pentru baieti, ma refer...
Poate fi si un costum din doua piese...ceva mai deschis la culoare, chiar.
Anarhia pe care o sugereaza ceilalti e in gandire, nu neaparat in actiuni.Daca adultii nu poarta, nu vad de ce noi am purta! Ce gandire... Uniforma mai are rolul si de a te disciplina un pic, de a te face sa te gandesti mai ordonat, mai responsabil...Uniforma scolara este un bun exemplu pentru "Haina face pe om!".Iti ofera mandrie si incredere...


--------------------
Violenta este ultimul refugiu al incompetentilor!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 29 Apr 2004, 10:49 PM
Mesaj #134


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



Uniforma nu te disciplineaza in sensul de a te motiva sa inveti sau sa muncesti. Te face intolerant fata de oamenii si ideile care nu corespund unei anumite imagini. Daca te invata sa respecti regulile, te face conformist. Respecti regulile dar ti-e greu sa inventezi ceva nou sau sa accepti ceva nou daca il vezi. Cei care au depasit o anumita virsta, de exemplu 30, s-ar putea sa inteleaga ce zic daca erau foarte originali cind erau mai tineri si acum au ajuns sa fie conformisti si sa respecte regulile din principiu ("pentru ca asa se face"), nu pentru ca sint bune.

Chestia cu calitatea hainelor e relativa. Exista oameni care chiar daca au multi bani, prefera sa isi cumpere haine care au preturi mai rezonabile, sau oameni saraci care din putinul pe care il au, reusesc totusi sa isi ia citeva haine nemaipomenite (ca sa nu mai vorbim de alte metode, ca de exemplu cei care sint buni croitori sau au pe cineva care este, sau cei care au haine de lux cumparate la pret redus sau deja purtate dar in stare buna). Dealtfel, din moment ce asa functioneaza societatea in general, nu vad de ce elevii ar fi scutiti si s-ar trezi mai tirziu ca sint foarte dezamagiti, pentru ca in viata nu mai e ca la scoala si ei nu au lucruri scumpe. Dimpotriva, sa se obisnuiasca de mici cu realitatea. Cei care nu au, poate ca or sa straduiasca mai mult pentru ca sa reuseasca mai bine in viata si sa aiba si ei.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ahriman
mesaj 29 Apr 2004, 10:58 PM
Mesaj #135


Serafim al Viselor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.284
Inscris: 1 March 04
Din: Ploiesti
Forumist Nr.: 2.418



Deja ma doare capul...! Cati dintre marii inventatori si oameni de stiinta au jucat dupa cum i-a taiat pe ei capul? Foarte putini...Iar ceilalti au facut o scoala, au urmat niste reguli si s-au bazat pe ele cand munceau sa ajunga "sus"! Nonconformismul in ziua de azi are o prea larga paleta de exemple si definitii ca sa mai poata fi bun la ceva...este deja anarhie! Haos total!
Nu...nu mai pot sa comentez! Mai bine ma dau cu capul de pereti...sunt mai flexibili si mai intelegatori decat ideile tale...sunt mai...logici!!!!
Iarta-ma ca o spun,dar gresesti tare mult!


--------------------
Violenta este ultimul refugiu al incompetentilor!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 30 Apr 2004, 01:10 AM
Mesaj #136


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



Creatia si inventia sint prin definitie mai mult sau mai putin nonconformiste. Regulile utile sint cele care te ajuta sa muncesti, dar uneori, daca procedezi altfel, descoperi ceva. Un exemplu e sugativa, care a fost descoperita din greseala. S-ar putea sa mai fie necesar sa te conformezi la anumite reguli ca sa iti comunici sau sa iti brevetezi descoperirea. Daca porti (sau ai purtat cind erai la scoala) o uniforma lucrezi cumva mai bine, faci cumva niste descoperiri mai interesante sau pictezi oare un tablou mai frumos? Bineinteles ca nu are nici o legatura. Deci, este o regula inutila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Valheru
mesaj 30 Apr 2004, 12:01 PM
Mesaj #137


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 554
Inscris: 7 September 03
Din: Bucharest
Forumist Nr.: 724



ba exact asta inseamna
ca nu ar trebui sa fie
a functionat perfect in forma asta de ani, iar alte tentativeau dat gres
in concluzie, asa trebuie sa ramana


--------------------
Adevarul manuit cu pricepere este cea mai buna minciuna...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 30 Apr 2004, 02:23 PM
Mesaj #138


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



Cum adica, exact asta inseamna? Cit despre tentativele care au dat gres, exista de ani de zile si probabil ca or sa existe si in viitor oameni care invata acasa (se cheama elearning) sau care lucreaza acasa. Exista si facultati unde de ani de zile nu se poarta uniforma. Vrei sa spui ca studentii nu invata nimic, pentru ca nu au uniforma? Sau poate ca daca iei un incompetent si il pui in uniforma se face mare savant sau artist? Daca ar fi asa, toti prostii si-ar face uniforme ca sa devina destepti. Dealtfel, daca scoala a functionat cu uniforma, asta nu inseamna ca nu ar putea functiona si altfel. Scoala a functionat si cu pedeapsa corporala, care era perfect legala si chiar facea parte din regulamentul multor scoli, chiar si in tarile civilizate. Pedeapsa corporala nu vrei sa o reintroduci? Uniforma e bazata pe aceeasi idee de constringere.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Valheru
mesaj 30 Apr 2004, 08:00 PM
Mesaj #139


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 554
Inscris: 7 September 03
Din: Bucharest
Forumist Nr.: 724



normal ca e constrangere
dar e una placuta
fara constrangere apare anarhie
mie imi place conceptul de uniforma ... si sincer sa fiu ... imi plac si femeile in uniforma, fie ca sunt stewardese fie ca sunt anumite chelnaritze ( nu ma refer la cele care matura strada)
si de ce ? pt ca aceste uniforme fiind create pt niste firme mari sunt facute de case de moda de renume si au gust
la fel si cu cele scolare
unitatile scolare care au uniforme au uniforme foarte discrete si de bun gust


--------------------
Adevarul manuit cu pricepere este cea mai buna minciuna...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
punctt
mesaj 30 Apr 2004, 09:20 PM
Mesaj #140


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.499
Inscris: 18 April 04
Din: Romania, Tulcea. (Dar, oare cine sunt si unde ma aflu?)
Forumist Nr.: 3.133



Eu am purtat uniforma cu drag.
Nu imi era rusine in uniforma. Azi este altfel.
Importanta este decenta, bunul simt.
Cu uniforma sau fara...ce sa zic?
Este mai bine cu!
Imi imaginez cum arata o clasa vargata...parca nu mi-ar place...
Daca sunt copii destepti si cuminti, care stau in banca lor...
pot fi si "vargati"...Dar cum sunt in formare, sunt in devenire...
tot uniforma ii prinde mai bine! (din *n motive)

Cu o conditie! Sa fie frumoase, sa fie lejere, sa le placa elevilor.

Ar mai fi o solutie smile.gif , ca sa impacam si capra si varza.
Macar o zi pe saptamana...fara uniforma. dance.gif
Ar fi ceva. Daca stau bine si ma gandesc, mi-as fi dorit sa merg
macar o zi fara uniforma...rofl.gif
Este dorinta copiilor, adolescentilor, de a creste mai repede...
Poate chiar, purtand uniforma...ajuta...exista un risc mai mic,
sa apara invidia, inferioritatea...

In concluzie, raspunsul meu este PRO!
smile.gif


--------------------
"Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci." (La Bruyere)
Voi gasi pestisorul de aur ... Pietre mari, pietricele si nisip ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

14 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 27 April 2024 - 03:39 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman