HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Forum Arhiva

Forum Read-Only. NU pot fi trimise mesaje noi.

19 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> An Electoral, lupte si dispute politice
Petru
mesaj 2 Feb 2004, 05:38 PM
Mesaj #71


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Pe langa cele spuse de "bunic", in campania electorala din 2000 a mai contat si prestatia retorica a unora dintre contracandidati... Ne amintim ca retorica lui Vadim in fata lui Stolojan a fost fulminanta(am dat doar un exemplu!)...
Asadar, poate intr-o oarecare masura politicianul roman(democrat) candidat la presedintie ar trebui sa tina seama de acest mic "impediment".


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 4 Feb 2004, 03:41 PM
Mesaj #72


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



De demagogie au dat dovada toti si, de ce sa nu recunoastem, asta face parte din discursul politic. Problema este ca s-au rezumat la asta si in campanie si dupa alegeri. Nimic in plus, nimic constructiv. Si mi-e teama ca povestea se va repeta. Ba mai mult, balacarelile vor fi si mai urate decat in anii trecuti.
Ma gandeam zilele astea daca exista acea alternativa despre care s-a mai vorbit. Si....constat ca nu prea exista nici o figura publica "viabila", demna de incredere. Poate aveti vreo idee, despre un personaj care vi se pare ca ar fi nimerit sa intre in scena politica de la noi.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 5 Feb 2004, 11:35 AM
Mesaj #73


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Personaje noi e prea putin probabil sa apara... Mi se pare ca jocurile la nivel inalt deja sunt facute, iar un nou personaj care pana acum a ramas in umbra nu are mai nici o sansa de reusita!
"Teama" mea(si nu numai a mea!) e ca in urmatorii 5 ani vom avea un presedinte social-democrat si un Parlament cu majoritate de aceasi culoare politica.

Se pare ca noutati in materie de lege electorala nu vom avea nici anul acesta: parlamentarii au cazut de acord ca votul pe liste este cel mai "eficient" pentru alegerile legislative din toamna. Probabil ca unii resimt o teama fata de schimbare si reforma politica!

Acest topic a fost editat de Petru: 5 Feb 2004, 11:42 AM


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 5 Feb 2004, 11:35 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
nefertiti-old
mesaj 6 Feb 2004, 01:08 PM
Mesaj #74


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Alianţa PNL-PD l-a anunţat pe Theodor Stolojan drept candidat la alegerile prezidenţiale din toamna acestui an. Decizia a fost luată de Delegaţia Reprezentanţilor Naţionali ai PNL. Desemnarea liderului liberal pentru această funcţie a fost votată īn unanimintate, de participanţii la reuniune.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 6 Feb 2004, 01:43 PM
Mesaj #75


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Īn ianuarie 2004 CURS a realizat un sondaj de opinie la solicitarea Liei Roberts pentru a evalua viabilitatea candidaturii sale pentru funcţia de Preşedinte al Romāniei. Sondajul arată că ea are o şansă mare de a cāştiga alegerile prezidenţiale. Chiar dacă Lia Roberts nu a locuit īn Romānia de peste 25 de ani (ea s-a născut şi a plecat īn străinătate cānd avea 30 de ani), sondajul arată că ea ar primi 10% din voturi, chiar īnainte de a-şi anunţa decizia de a candida. Acest rezultat se bazează pe o imagine foarte favorabilă şi pe nevoia unui nou conducător politic īntr-o ţară aflată īncă sub controlul foştilor lideri comunişti.
Datele de sondaj arata urmatoarele intentii de vot pentru fiecare candidat:
Nastase - 43%
Stolojan - 25%
CV Tudor - 13%
Lia Roberts - 10%
Constantinescu - 2%
Frunda - 2%
Altii - 5%


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 7 Feb 2004, 11:09 AM
Mesaj #76


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Daca ar fi sa dam crezare rezultatelor acestui sondaj ar reiesi ca in fata lui Nastase nu are nimeni sanse reale... este ca si cum Nastase ar candida de unul singur!
In fine, pana la toamna e foarte posibil ca unele procente sa mai creasca altele sa mai scada... si de ce sa nu recunoastem e posibila chiar si o rasturnare de situatie.
Il ascultam zilele trecute pe Stolojan care printre altele deborda de incredere ca va castiga alegerile prezindentiale in turul doi. Nu stiu daca e sigur pe el cu adevarat sau pur si simplu mimeaza spre a se pune bine cu electoratul, dar stiu ca foarte multi romani nu au incredere ca va reusi sa faca ce promite acum ca va face, mai ales ca atributiile presedintelui prin Constitutie sunt extrem de limitate. Probabil ca prim-ministru ar fi mai potrivit...


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 8 Feb 2004, 11:50 AM
Mesaj #77


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



E limpede ca pana la alegeri vom avea parte de o gramada de sondaje, ale caror rezultate vor fi functie de cine le comanda, evident. Ce ma mira la acesta e faptul ca cei de la CURS il crediteaza pe Vadim cu 13 la suta. Mi se pare foarte mult, mai ales ca vine intr-un moment in care imaginea lui Vadim a cam avut de suferit.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 8 Feb 2004, 12:15 PM
Mesaj #78


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Probabil acel procent reprezinta acea parte a electoratului care a ramas fidela PRM si lui Vadim... si asta o putem bunaoara discerne daca incercam sa aruncam o privire asupra cititorilor revistei Romania Mare.


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 8 Feb 2004, 12:54 PM
Mesaj #79


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Dar despre ceea ce urmeaza ce credeti?

Preoţii ar trebui lăsaţi să intre īn consiliile locale, crede preşedintele executiv al PSD, Octav Cozmāncă. Aprecierea oficialului PSD a venit ca răspuns la intenţia sfāntului Sinod de a interzice accesul prelaţilor īn consiliile locale, o decizie pe care Octav Cozmāncă a catalogat-o drept pripită. Pe de altă parte, reprezentanţii Bisericii Ortodoxe susţin īn continuare că preoţii NU se pot implica īn politică şi nici nu au voie să fie membri ai vreunui partid.
Īn timp ce superiorii bisericii ortodoxe romāne nu consideră indicat amestecul preoţilor īn viaţa politică, nici chiar la nivelul consiliilor locale, Octav Cosmāncă este de altă părere.
Hotărārea Sfāntului Sinod din anul 2000 interzice clericilor să facă politică, pe motiv că astfel ar diviza comunitatea de enoriaşi. Totuşi, īn anumite condiţii, preoţii pot face parte din consiliile locale.
Purtătorul de cuvānt al Patriarhiei Romāne a ţinut să sublinieze că biserica este neutră din punct de vedere politic, dar nu indiferentă īn ceea ce īi priveşte pe cetăţeni.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 8 Feb 2004, 01:03 PM
Mesaj #80


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Sper sa nu ma insel dar au fost unele cazuri semnalate de presa, unde era la ordinea zilei ca preotul sa faca campanie electorala la slujba de duminica.
Asadar, nimic nou sub soare!


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 8 Feb 2004, 01:20 PM
Mesaj #81


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Ba da e ceva nou sub Soare, pentru ca se pune problema "oficializarii" acestui lucru.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 8 Feb 2004, 02:52 PM
Mesaj #82


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (nefertiti @ Feb 8 2004, 12:54 PM)
Dar despre ceea ce urmeaza ce credeti?

Preoţii ar trebui lăsaţi să intre īn consiliile locale, crede preşedintele executiv al PSD, Octav Cozmāncă. Aprecierea oficialului PSD a venit ca răspuns la intenţia sfāntului Sinod de a interzice accesul prelaţilor īn consiliile locale, o decizie pe care Octav Cozmāncă a catalogat-o drept pripită. Pe de altă parte, reprezentanţii Bisericii Ortodoxe susţin īn continuare că preoţii NU se pot implica īn politică şi nici nu au voie să fie membri ai vreunui partid.
Īn timp ce superiorii bisericii ortodoxe romāne nu consideră indicat amestecul preoţilor īn viaţa politică, nici chiar la nivelul consiliilor locale, Octav Cosmāncă este de altă părere.
Hotărārea Sfāntului Sinod din anul 2000 interzice clericilor să facă politică, pe motiv că astfel ar diviza comunitatea de enoriaşi. Totuşi, īn anumite condiţii, preoţii pot face parte din consiliile locale.
Purtătorul de cuvānt al Patriarhiei Romāne a ţinut să sublinieze că biserica este neutră din punct de vedere politic, dar nu indiferentă īn ceea ce īi priveşte pe cetăţeni.

QUOTE
Sfintul Sinod se va intruni in curind pentru a lua o decizie in privinta implicarii popilor in politica. De aceea  politrucul Cosmanca "bate saua ca sa priceapa iapa" !  Ultima gaselnita ar fi ca popi pot fi alesi in consiliile locale dar ca pe timpul mandatului  sa fie suspendati din functia de preot. Pai, atunci n-ar mai functiona "masinaria" ! 


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 8 Feb 2004, 03:25 PM
Mesaj #83


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Ramane de vazut daca cineva o sa si vina cu ideea suspendarii. Desi e greu de crezut ca gasca lui Cozmanca nu s-a gandit si la asta. Asa ca vor gasi, probabil, o solutie.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 8 Feb 2004, 03:38 PM
Mesaj #84


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Preşedintele PRM Corneliu Vadim Tudor l-a dat īn judecată pe consultantul politic american Dick Morris pentru "insultele incalificabile proferate la adresa sa" īntr-o conferinţă de presă, informează un comunicat al PRM remis, duminică, agenţiei MEDIAFAX.
Potrivit comunicatului, liderul PRM īi solicită lui Dick Morris daune morale īn valoare de 10.000.000 de dolari, iar avocaţii care au preluat acest caz sīnt Eitan Lapidot şi Doru Giugula.
CV Tudor contestă rezultatele sondajului CURS prezentat de Dick Morris, care īl creditau pe liderul PRM cu 13% din intenţiile de vot, ocupīnd astfel locul al treilea īn topul candidaţilor la Preşedinţie. 
Īn conferinţa de presă susţinută vineri, Dick Morris a comparat situaţia din Romānia cu cea existentă la alegerile prezidenţiale din Franţa de anul trecut.
"Alegerea este īntre cel care īi dezamăgeşte īn prezent şi cel care i-a dezamăgit īn trecut. Şi, ce s-a īntīmplat īn Franţa cīnd au fost puşi īn faţa unei asemenea alternative? Au făcut ceea ce a făcut şi Romānia īn urmă cu patru ani: au votat pentru tipul nebun - Jean-Marie Le Pen, candidatul de dreapta īn Franţa şi Corneliu Vadim Tudor, īn cazul Romāniei", a spus Morris. 
El a opinat īnsă că, īn alegerile prezidenţiale care vor avea loc īn Romānia, mai există o variantă: "cineva care nu este un fost comunist ca Năstase, cineva care nu este nebun ca Tudor, cineva care nu este un fost prim-ministru care a dezamăgit, ca Stolojan, ci o persoană care se ridică deasupra partidelor politice şi care are puterea să īnvingă corupţia care domină la toate nivelurile partidelor politice din Romānia". 


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 8 Feb 2004, 04:22 PM
Mesaj #85


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Lasa ca nici Vadim nu s-a lasat mai prejos. L-a facut pe Morris " Escroc international care tapeaza pe toata lumea de bani" ,
" Un gainar.. un sarlatan... un golan " .
Adevarul este ca acest Dick Morris ( acelasi care in timpul mandatului lui Clinton, a parasit in mod rusinos scena politica pentru ca a fost expus in presa ca avind relatii cu prostituate si alte chestii "kinky" !) , o consiliaza pe aceasta cucoana Lia Roberts , care, in loc sa stea in Arizona si sa-i dea o mina de ajutor in toamna lui Bush, a venit sa tulbure apele in Romania, prin intentia ei de a candida la presedintie. De la cine o sa "fure" voturi ? Pai , in principal, de la Stolojan ,candidatul Aliantei PNL-PD , care ii sufla in ceafa lui Nastase. Adevarat spunea un ziarist de la "Academia Catavencu" : "Alta Lie cu aceeasi SIE !". Un altfel de Ross Perrot, as zice eu. Iar Morris, la cit este de destept in strategii electorale, nu se poate sa nu-si dea seama ca Roberts nu are nici o sansa in Romania. Dar, stiti cine sunt ..." ochiul dracului " !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 9 Feb 2004, 11:32 AM
Mesaj #86


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Este destul de ineficient sa incercam a face acum previziuni in materie de cine de la cine va fura voturi, e prea devreme, cred... inca nu am aflat bunoara care va fi platforma politica pe care se va desfasura Lia Roberts si mai ales inca nu stim care va fi mesajul ei principal catre electoratul roman.


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 9 Feb 2004, 12:28 PM
Mesaj #87


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Platforma politica? Sa fim seriosi. E cel mai usor sa fabrici un discurs rasunator. Numai ca nu va mai prinde la romani atat de usor cum ar fi prins, de exemplu, acum 4 sau 8 ani. Si mi-e greu sa cred ca madam Roberts si al sau responasbil cu galagia nu sunt constienti de acest lucru. Deci, ramane foarte plauzibila ipoteza cu privire la o dispersare a voturilor.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 9 Feb 2004, 03:13 PM
Mesaj #88


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Ba, nu-i devreme deloc sa analizam de la cine va "fura' voturi Lia Roberts, pentru ca iata ce declara insusi Dick Morris la conferinta de presa din 06/02 : " Lia Roberts va obtine procente de la aproximativ toti candidatii din cadrul sondajului, dar , din cele 10% , a obtinut un procent disproportionat , fata de ceilalti, de la Theodor Stolojan."

Platforma politica ? Pai, cit la suta din electoratul roman intelege asa ceva ?! Taranimea ? ( cca 40 %din electorat) care la Referendumul asupra Constitutiei credea ca-l voteaza pe Iliescu din nou ?! ( fapt constatat de reporterii tv ) . Muncitorimea ? Aceasta este detasamentul disciplinat al PSD-ului si va ascuta numai la vorbaria lor.

Si apoi, "masinaria" politica a guvernantilor abia asteapta sa lanseze in alegeri , vechi sloganuri ( probabil mai cizelate acum)precum : unde a fost Roberts cand tot romanul minca salam cu soia si suferea de frig , cine a facut revolutia, vine sa ne sfideze cu banii ei ,etc., etc. Si "boborul" este sensibil cand aude chestii din astea, plus promisiunii de rearanjare si marire a pensiilor ( lansata , acum, de Nastase), salarii mai mari, alte scutiri pentru familiile mai numeroase,etc. De unde bani ? Asta nu li se spune.

Asadar, Lia Roberts , cu sau fara intentie, va ajuta la reducerea sanselor candidatului opozitiei unite. Pastrind proportiile, participarea ei va avea un efect similar cu aparitia lui Ross Perrot in confruntarea Bush-Clinton, din 1992.

Iata ce spunea analistul politic Stelian Tanase intr-un editorial aparut acum cateva saptamini :
".... Trasnet a fost si vestea candidaturii unei doamne din Las Vegas, Lia Roberts. Acolo unde sunt cazinourile cu jackpot si visul american de taraba. Asta imi aduce aminte de un milionar aparut de pe noul continent , care a candidat acum vreo zece ani in Polonia, stirnind fantasmele saracimii si taind din voturile candidatului cu sansele cele mai mari de pe vremea aia, insusi Walesa. Intrebarea noastra este : din electoratul cui taie aceasta doamna ? Ar trebui sa vedem care arata nervozitate.
Ea e republicana ,( nu de la Ploiesti !!!) adepta a lui Bush.
Asta e marfa pe care o vinde dumneaei pe Dambovita. Aflam cu emotie ca Iliescu e un fost, ca si Nastase. Ca ar fi un pretendent de centru si nu refuza nici un sprijin, chiar si de la PRM sa fie. Femeia vorbeste ca in vis. Se vede ca a trait prea mult departe. Se gandeste la scenariul de la Sofia, cu un Saxa-Coburg aparind din senin sa adune voturile dezamagitilor ? Sau gandesc altii pentru ea. In acest caz ar aduna voturi de la centru dreapta . Electoratul lui Iliescu cuminte a batut din calcaie asteptind ordine. Iliescu isi tine in sah comilitionii, dar cu toti spera umili ca va trece voturile sale lui Nastase. Nastase fara zestrea asta e un om mort politiceste. Nu ia nici suta de mii de voturi.
Enigma Lia Roberts si jocurile secrete din spatele acestei iesiri la rampa ramin. Cat il ajuta pe Nastase aparitia stil serial Hollywood ? Cat il incurca ? Serviciile speciale , staffurile de campanie, expertii in manipulare si-au facut aparitia. Simultan cu diversiunile, jucarele de tot felul, scamatoriile... "


Aferim !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 10 Feb 2004, 12:37 PM
Mesaj #89


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Probabil ca opinia de mai sus este oportuna daca incercam sa facem previziuni, prognoze... Insa cum inca nici nu a inceput campania electorala este ca si cum am vorbi fara a avea suficiente "fapte" pe marginea carora sa ne desfasuram.
Cu toate astea si eu sunt de acord ca intr-o masura inevitabila vom asista la o dispersare a voturilor...


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
parpanghel
mesaj 11 Feb 2004, 04:52 PM
Mesaj #90


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 68
Inscris: 8 January 04
Forumist Nr.: 1.741



QUOTE (March @ Feb 9 2004, 03:13 PM)
Platforma politica ? Pai, cit la suta din electoratul roman intelege asa ceva ?! Taranimea ? ( cca 40 %din electorat) care la Referendumul asupra Constitutiei credea ca-l voteaza pe Iliescu din nou ?! ( fapt constatat de reporterii tv ) . Muncitorimea ? Aceasta este detasamentul disciplinat al PSD-ului si va ascuta numai la vorbaria lor.

Si apoi, "masinaria" politica a guvernantilor abia asteapta sa lanseze in alegeri , vechi sloganuri ( probabil mai cizelate acum)precum : unde a fost Roberts cand tot romanul minca salam cu soia si suferea de frig , cine a facut revolutia, vine sa ne sfideze cu banii ei ,etc., etc. Si "boborul" este sensibil cand aude chestii din astea, plus promisiunii de rearanjare si marire a pensiilor ( lansata , acum, de Nastase), salarii mai mari, alte scutiri pentru familiile mai numeroase,etc. De unde bani ? Asta nu li se spune.

Ar fi interesat de stiut cat la suta din electoratul american, francez, german sau britanic intelege platforma politica a partidului/candidatului pe care il voteaza. Nu cred ca exista tara in lume unde numarul voturilor primite de un partid/candidat sa se datoreze macar in proportie de 30 % platformei sale politice. Sunt votati oamenii, atitudinea acestora, modul in care raspund solicitarilor electoratului si nu in ultimul rand volumul resurselor financiare pe care par dispusi sa le cheltuiasca pentru a satisface doleantele electoratului. Treaba asta n-am inventat-o eu, in occident e cunoscuta de zeci de ani. Apropo, ce platforma electorala avea Traian Basescu in confruntarea pentru primarie ?
Afirmatiile referitoate la 'taranime si muncitorime' sunt complet hazardate. Din pacate aceste 'clase' practic nu mai exista, si nici nu stiu daca au existat vreodata ca 'grupuri-bloc' distincte. In zonele rurale cei care dispun de voturi sunt cei ce practic dirijeaza viata comunei (administratia locala + 'boss-ii' locali). Daca acestia sugereaza ca pot controla modul in care se voteaza, atunci nimeni nu va iesi din rand, deoarece un taran aflat in conflict cu respectivii poate avea multe probleme, inclusiv in ceea ce priveste diversele autorizatii, alocatii si subventii pe care le poate obtine numai de la primarie.
Afirmatia ca 'muncitorimea este detasamentul disciplinat ...' este din pacate gresita. In primul rand, nu exista un astfel de grup-bloc, ci zeci, poate sute de grupuri mai mici, segmentate atat teritorial cat si prin prisma 'ramurii' de care apartin. Daca un muncitor la Sidex va vota intr-un anume fel nu inseamna ca la fel va face si un muncitor din Bucuresti sau Timisoara.
Singura legatura intre grupuletele de care vorbeam este legata de faptul ca peste jumatate din asa-zisa muncitorime voteaza practic pe acei ce par ca 'vor da mai mult', nu platforme sau altceva. Cum au castigat Emil si CDR alegerile din '96 ? Citez : 'vom primi 60 de miliarde de dolari, vom acorda salarii mari, ajutoare, alocatii, vom reduce inflatia', etc

Referitor la sloganuri. Cine impiedica opozitia, pe Lia Roberts sau pe oricine altcineva sa utilizeze sloganuri populiste sau lacrimogene ? Cine-i impiedica pe liberalii si crestin-democratii europeni sa acorde sprijin logistic (specialisti) partidelor de aceeasi orientare din Romania ? Cine-i impiedica sa spuna adevaruri suparatoare despre PSD ? Aaa, ca mijloacele de informare sunt uneori partizane in favoarea PSD, OK ... si cine trebuie sa actioneze ? Nu cumva chiar cei care, conform regulilor democratice, sunt direct interesati in dePSD-izarea canalelor mediatice ? De ce n-au facut-o mai de mult ? Nu stiu. De ce n-o fac acum ? Nu stiu. Probabil ca ei stiu.


--------------------
Principiu : o persoana inteligenta poate admite posibilitatea ca ideea pe care o sustine sa fie gresita.
Comentariu personal : prin exceptie, ideile pe care le sustin nu au fost, nu sunt si nu vor fi niciodata gresite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 12 Feb 2004, 03:41 PM
Mesaj #91


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Pe mine ma intereseaza cum voteaza electoratul roman si nu cel american,britanic sau german.Si apoi este greu de facut o comparatie intre sistemul si modul de votare de la ei( unde unii voteaza de zeci de ani, iar americanii de vreo 200) cu ceea ce se intimpla la noi ,de numai 13 ani.

Electoratul roman nu are nevoie sa cunoasca platformele electorale ale partidelor ( care au asa ceva) , sunt de ajuns angajamentele si promisiunile ( multe din ele nerealiste) , debitate de politicieni in campania electorala. Cit despre platforma electorala lui Basescu, eu nu-i cunosc promisiunile , pentru ca nu l-am votat. Dar poate ca am sa fiu mai atent anul acesta !

Afirmatia mea despre "clase" si "detasament..." nu este nici "hazardata" si nici "grestita" pentru faptul ca am folosit aceste notiuni in mod peiorativ! Si chiar daca le-asi fi folosit la modul serios, , sa zicem ca membru al noului PRM, aceste afirmatii erau "hazardate" numai in opinia celor care nu le agreau sau nu le impartaseau, dar nu si pentru tovarasii mei.

Asadar,daca nu "clasa", atunci , desigur, masa taraneasca. Masa, care, in ultimii 13 ani a votat constant cu partidele lui Iliescu : FSN, PDSR,PSD ; si nu cred ca toti taranii, in anii de inceput, au fost manipulati de "grangurii" locali . Iar aceasta masa taraneasca, va vota ani buni de acum incolo, tot cu stinga, sub "indrumarea" noilor "chiaburi" si "mosieri".
Cit despre "detasamentele muncitoresti" , acestea sunt pretutindeni : Combinatele de la Galati si Resita, Fabricile de la Brasov , Minerii din Valea Jiului si a Motrului, muncitorii din Moldova si Oltenia, sunt multi, nu grupuri razlete, si la o adica coordonarea lor se poate face ad-hoc , prin noi lor "politruci" , anumiti reprezentanti ai conducerii sindicatelor muncitoresti.
Acesti muncitori, nu putini la numar, au votat ,si cred ca vor vota si in continuare , pe cei carora le-a dat votul si taranimea romana.

Opozitia sa spuna "adevaruri suparatoare" despre PSD ? Unde ? Televiziunea publica-TVR1 nu este institutia BBC-ului ! Majoritatea din Consiliul de administratie al TVR1 reflecta majoritatea parlamentara, deci este formata din PSD-isti si din PRM-isti , cripto-aliatii lor. Iar majoritatea din Consiliu a avut si cuvintul hotaritor la numirea directorului general, ca doar nu era sa fie din amarita opozitia parlamentara, sau un neutru, daca exista asa ceva !
Si atunci , in aceste circumstante, cum ar putea opozitia sa spuna " adevaruri suparatoare" la TVR !? Sa amintim numai cum emisiunea lui Stelian Tanase a fost brutal suprimata atunci cind acesta a indraznit sa invita, de doua ori la rind, numai reprezentanti ai opozitiei la dezbateri.
Sa se duca la PRO-TV ? Pai , un sondaj recent a arata faptul ca acest post impreuna cu TVR1 sunt pe primele locuri in privinta promovarii imaginii membrilor guvernului si ai partidului de guvernamint. La celelalte televiziuni ? Unele se afla sub povara rambursarii creditelor contractate si deci nu au nici un interes sa supere puterea actuala , iar altele sunt asa-zise posturi " de buzunar", fara audienta nationala sau impact la public.

Pentru un roman ,traitor in strainatate, necunosterea sau ignorarea acestor realitati e scuzabila, dar pentru unul din tara .....

Acest topic a fost editat de March: 12 Feb 2004, 03:44 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 12 Feb 2004, 04:02 PM
Mesaj #92


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Senatorul Petre Roman a anunţat, joi, crearea unui nou partid politic, intitulat Forţa Democrată, după ce şi-a dat demisia din PD, el precizīnd că nu va renunţa la mandatul de senator. Orientarea Forţei Democrate va fi una radical-democrată, din punct de vedere doctrinar situīndu-se īn centru-stīnga. Printre membrii grupului de iniţiativă se numără: Daniel Barbu, decanul Facultăţii de Ştiinţe Politice a Universităţii Bucureşti, Nicolae Dide, fost senator PD īntre 1996-2000, deputatul independent Nicolae Grădinaru (fost PD şi PSD), Constantin Isbăşoiu, fost secretar de stat īn Ministerul Educaţiei (1997-1998) şi īn Ministerul Industriei şi Comerţului (2000-2001), Ştefan Pīrvan, fost secretar de stat şi secretar general īn MAE (1998-2001), generalul īn rezervă Nicolae Spiroiu, fost ministru al Apărării, Nicolae Stăiculescu, fost secretar de stat īn MInisterul Industriei şi Comerţului (1997-2000), Daniel Zamfir, consilier muncipal independent īn CGMB şi antrenorul Emeric Ienei.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
parpanghel
mesaj 12 Feb 2004, 05:17 PM
Mesaj #93


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 68
Inscris: 8 January 04
Forumist Nr.: 1.741



QUOTE (March @ Feb 12 2004, 03:41 PM)
Pe mine ma intereseaza cum voteaza electoratul roman si nu cel american,britanic sau german.Si apoi este greu de facut o comparatie intre sistemul si modul de votare de la ei( unde unii voteaza de zeci de ani, iar americanii de vreo 200) cu ceea ce se intimpla la noi ,de numai 13 ani.

Depinde ce obiective ai. Daca vrei ca peste 10 sau 20 de ani romanii sa gandeasca ca si occidentalii atunci cand voteaza, atunci trebuie sa stii mai intai cum si de ce voteaza electoratul american, german, britanic, iar apoi sa incerci sa impui acest mod de gandire electoratului roman. Tu nu propui nimic in schimb, te multumesti sa constati ca romanii nu voteaza 'cum trebuie'. Iar sistemul din Romania poate fi foarte bine imbunatatit, totul e sa existe vointa necesara. Au existat foarte multe organizatii civice care in perioada '97 - '98 ar fi putu face ceva, daca ar fi vrut. Din pacate n-au facut-o, iar pasivitatea lor nu poate f in nici un caz imputata electoratului roman.


--------------------
Principiu : o persoana inteligenta poate admite posibilitatea ca ideea pe care o sustine sa fie gresita.
Comentariu personal : prin exceptie, ideile pe care le sustin nu au fost, nu sunt si nu vor fi niciodata gresite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 12 Feb 2004, 07:19 PM
Mesaj #94


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Ei, mai cunoastem si noi cite ceva despre modul cum si de ce voteaza americanii, britanicii,francezi. Dar ca persoana particulara ( fara de partid, cum spuneau comunistii) nu pot propune si mai ales impune nimic electoratului roman. Sunt si eu unul ,din multimea care se numeste opinia publica, care constata si critica o realitate, pentru cei care au urechi sa auda.
Si astept Tineretul Social Democrat cu idei si obiective marete care sa-i determine pe romani sa voteze ca occidentalii, in urmatorii 20-30 de ani !
Si cind vom vedea in Romania, o inalta fata politica , a partidului de la guvernare, condamnata, asa cum s-a intimplat recent cu Alain Juppe, atunci putem spune ca mai sunt sperante sa nu ajungem la o democratie a la mexicana , in care un partid-stat (PRI) a guvernat singur, fara nici o opozitie, timp de 71 de ani.


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 13 Feb 2004, 12:36 PM
Mesaj #95


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Daca astepti tineretul social-democrat, poti astepta mult si bine. Cine crezi ca va avea acele idei marete? Dragul de Ponta? Sa fim seriosi. Si, asa cum am mai spus, mai degraba opinia publica ar putea determina o oarecare schimbare. Sau organizatiile sindicale sau cele civice. Daca astea n-ar papa bani degeaba...


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 13 Feb 2004, 01:00 PM
Mesaj #96


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Scuzati.. pardon! wink.gif Nu eu personal astept ca TSD-ul cu al sau "mic Titulescu" sa schimbe societatea si mentalitatile ei ! biggrin.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
parpanghel
mesaj 13 Feb 2004, 03:52 PM
Mesaj #97


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 68
Inscris: 8 January 04
Forumist Nr.: 1.741



Presupun ca ceva totusi astepti. Ne poti spune si noua ce ?


--------------------
Principiu : o persoana inteligenta poate admite posibilitatea ca ideea pe care o sustine sa fie gresita.
Comentariu personal : prin exceptie, ideile pe care le sustin nu au fost, nu sunt si nu vor fi niciodata gresite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 13 Feb 2004, 04:13 PM
Mesaj #98


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Pai, foarte simplu, ii astept mai intai vorbeasca cu adevarat !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 13 Feb 2004, 04:20 PM
Mesaj #99


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



V. Ponta inca nu a avut prilejul sa se manifesta ca politician in adevaratul sens al cuvantului...
Dar daca va reusi sa acceada in Parlament sau in alta pozitie, cred ca vom avea prilejul sa asistam la o noua modalitate de a face politica, cel putin diferita de "mafiotii" pesedisti din Parlament...


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
parpanghel
mesaj 13 Feb 2004, 05:15 PM
Mesaj #100


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 68
Inscris: 8 January 04
Forumist Nr.: 1.741



QUOTE (March @ Feb 13 2004, 04:13 PM)
Pai, foarte simplu, ii astept mai intai vorbeasca cu adevarat !

La ce sau la cine te teferi cand spui ca 'ii astepti' ?


--------------------
Principiu : o persoana inteligenta poate admite posibilitatea ca ideea pe care o sustine sa fie gresita.
Comentariu personal : prin exceptie, ideile pe care le sustin nu au fost, nu sunt si nu vor fi niciodata gresite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 13 Feb 2004, 06:25 PM
Mesaj #101


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



In nici un caz la cei mentionati mai sus de Petru.
Mai discutam in perioada campaniei electorale , dar pina atunci,
Sa auzim numai de bine !.


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
bunicu'Gilbert
mesaj 13 Feb 2004, 06:48 PM
Mesaj #102


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 187
Inscris: 8 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 733



QUOTE (nefertiti @ Feb 12 2004, 04:02 PM)
Senatorul Petre Roman a anunţat, joi, crearea unui nou partid politic, intitulat Forţa Democrată, după ce şi-a dat demisia din PD, el precizīnd că nu va renunţa la mandatul de senator. Orientarea Forţei Democrate va fi una radical-democrată, din punct de vedere doctrinar situīndu-se īn centru-stīnga.

Eu sunt unul dintre admiratorii lui Petre Roman, din perioada FSN-ului. L-am admirat pe Petre Roman cand a fost primul ministru care a condus Romania din perioada inceperii trecerii la capitalism a Romaniei. Nu am fost de acord cu rezolvarea Pietii Universitatii cu ajutorul minerilor. Atunci l-am vazut pe Petre Roman cum l-a scos pe Corneliu Coposu din sediul PNTCD si l-a urcat intr-o tancheta. Consider ca debarcarea lui din functia de prim ministru a fost o lovitura de stat. Nu am fost de acord cu guvernarea CDR-PD care a fost un dezastru. Infiintarea unui nou partid intr-un an electoral consider ca este o greseala majora. Petre Roman a dat semne anii trecuti ca vrea sa paraseasca PD-ul. Atunci trebuia sa o faca, nu acum, cand nu are nici-o sansa sa adune minimul cerut de lege, adica 5% din voturi pentru accederea in parlament.


--------------------
Doar un las are curajul sa spuna ca nu a cunoscut niciodata frica.
F. Foch
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 13 Feb 2004, 08:34 PM
Mesaj #103


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Acum se pune problema daca aceasta noua formatiune politica are vreo sansa in actualul peisaj politic din Romania. Cu alte cuvinte, am putea incerca sa ne imaginam daca scena politica de la noi are nevoie de inca un nou partid politic!!!


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 13 Feb 2004, 08:54 PM
Mesaj #104


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Presa face aluzie la faptul ca Petrica ar dori refacerea faimosului cuplu de la inceputul anilor '90 !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
RamonaV
mesaj 14 Feb 2004, 06:08 AM
Mesaj #105


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 186
Inscris: 15 May 03
Forumist Nr.: 307



yikes.gif rofl.gif Pai, nu i-a luat altcineva locul langa tatucu'?
Go to the top of the page
 
+Quote Post

19 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 27 April 2024 - 03:27 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman