HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Forum Arhiva

Forum Read-Only. NU pot fi trimise mesaje noi.

19 Pagini V  « < 3 4 5 6 7 > »   
Reply to this topicStart new topic
> An Electoral, lupte si dispute politice
denise
mesaj 7 Mar 2004, 03:38 PM
Mesaj #141


Domnitor
******

Grup: MembriOffBoard
Mesaje: 2.426
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.412



Crede-ma nefertiti, asta imi spun si eu la fiecare alegere. Doar ca m-am saturat sa aleg dintre mai multe rele pe cea aparent mai putin rea. Si in final sa se dovedeasca ce mult am gresit. Ma simt ulterior complicea tuturor potlogariilor celor pe care i-am votat.
Iar calculul cu votul pe care sa mi-l anulez singura l-am facut si eu. Crede-ma, nu merita efortul. Chiar nu cantareste nimic.
Poate dimpotriva, un absenteism masiv (desi cred ca nu se poate) ar pune pe ganduri anumite persoane. Doar pe cele care mai au o bruma de bun-simt, ca celelalte...
Nu incerc sa conving pe nimeni- cei care au o anumita simpatie si cred in bunele intentii ale unui candidat trebuie sa mearga la vot. As vrea si eu sa vad un partid sau un candidat care sa ma convinga ... Il astept cam de mult.

Acest topic a fost editat de denise_d: 7 Mar 2004, 03:38 PM


--------------------
__________
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 8 Mar 2004, 01:16 PM
Mesaj #142


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Năstase a anunţat noua formulă a Guvernului, care va avea trei miniştri de stat. Dan Ioan Popescu - ministru de stat pentru probleme economice, Ioan Rus - ministru de stat pentru coordonarea serviciilor publice şi Ioan Talpeş - ministru de stat fără portofoliu, care va coordona domeniile apărării, integrării europene şi justiţiei.
Iliescu a acceptat propunerea de înlocuire a ministrului Justiţiei Rodica Stănoiu cu Cristian Diaconescu, secretar de stat în MAE.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 9 Mar 2004, 11:14 AM
Mesaj #143


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Intr-o conferinta de presa organizata saptamana trecuta la Pitesti, Gigi Becali a facut public faptul ca i-a propus jurnalistului Robert Turcescu (foto) sa candideze pentru Presedintie, din partea partidului sau. Turcescu a confirmat existenta unei discutii pe aceasta tema, insa a respins perspectiva. „Sunt jurnalist. Deocamdata, nu am de gand sa intru in politica nici macar ca independent.“ (Ziarul)


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 9 Mar 2004, 11:14 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
March
mesaj 9 Mar 2004, 11:25 AM
Mesaj #144


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Circul electoral este in plina desfasurare ! Taranistii poarta discutii cu analistul politic Dan Pavel pentru a fi candidatul partidului lor la presedintie.
Urmeaza sa vedem cine ii va propune pe : Mudava, "contele" Zaremba, Nahorniac...
Democratie originala in toata regula sad.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 9 Mar 2004, 11:25 AM
Mesaj #145


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Turcescu a fost cat se poate de diplomat... probabil in mintea lui isi spunea ca e o cerere din partea d-lui Becali pe cat de aberanta pe atat de neoportuna pentru un jurnalist!


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 10 Mar 2004, 06:01 PM
Mesaj #146


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Se pare ca taranistii si-au gasit un candidat pentru batalia prezidentiala. Acesta este Constantin Timoc, roman stabilit in USA , din 1968, businessman de succes, propietar al firmei "Spaceborne Inc." care are contracte cu Agentia Spatiala Americana - NASA. Taranistii il prefera pe Timoc , in locul analistului politic Dan Pavel, pentru ca americanul va stringe fonduri substantiale pentru aceasta campanie.

Acest topic a fost editat de March: 10 Mar 2004, 06:03 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 17 Mar 2004, 11:28 AM
Mesaj #147


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Apoape jumătate dintre români ar vota PSD la alegerile parlamentare - se arată într-un sondaj realizat de CURS la cererea Societăţii Academice Române. Acelaşi studiu arată că partidul de guvernământ este urmat îndeaproape în preferinţele electoratului de Alianţa PNL-PD.
Potrivit barometrului de opinie, 41 la sută dintre cei intervievaţi ar vota PSD la alegerile parlamentare. La o diferenţă de zece procente se situează Alianţa PNL-PD. Doar 14 la sută dintre cei care au răspuns chestionarului SAR au ales PRM ca opţiune de vot. Pe ultimele locuri se situează UDMR şi PUR care ar întruni, potrivit sondajului, şase şi respectiv patru procente din preferinţele electoratului.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 18 Mar 2004, 02:21 PM
Mesaj #148


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



Cam mare nivelul 'pro PSD'. Acum, poate depinde si de conditiile sondajului, ca nu e prea clar daca a fost efectuat la nivel national sau numai local, si nici care a fost marimea esantionului. In plus, ar fi fost interesanta o defalcare urban-rural si o defalcare pe regiuni 'istorice'. Altfel, e greu de comentat.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
oaspetele
mesaj 19 Mar 2004, 06:28 AM
Mesaj #149


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 266
Inscris: 12 May 03
Din: Bistrita
Forumist Nr.: 284



nu e greu de loc.
41% sau 37%, e de rau, ca tot ei vor iesi.
41% sau 37% e de bine, ca nu is majoritari. deci, un posibil guvern in minoritate, ceea e iarasi rau.

laugh.gif


dar sunt curios sa le aflu scuzele de data asta. au avut TOTUL la dispozitie. absolut totul. si cand zic totul, inteleg si justitia, cu PNA-ul ei cu tot.
parca vad ca o vor intoarce, cu cresterea lor economica. si cu aderarea la UE.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 19 Mar 2004, 03:18 PM
Mesaj #150


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Eu sunt mai curioasa de altceva: pana cand romanu' va fi atat de indiferent si de fraier, ca sa mai accepte toate scuzele acelea.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 19 Mar 2004, 05:36 PM
Mesaj #151


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Probabil intrebarea pana cand romanul va ramane indiferent si fraier e retorica... insa cert e ca intr-o oarecare masura electoratul din Romania se complace, daca nu chiar se lasa in voia celor care incearca sa-l manipuleze...
Vorbesc aici de "grosul" celor care se prezinta la urna de votare... despre cei care in timpul guvernarii nu sunt interesati catusi de putin de politica, administratie etc. De la ei se asteapta ca in fiecare an votul. Ei sunt cei care voteaza dupa ureche, sunt cei care asculta de "cei mari", cum se spune! Iar cand PSD-ul sau PRM-ul vine cu oferte, unele aberante, altele pur si simplu constrangatoare, nu ezita sa puna stampila.

Acest topic a fost editat de Petru: 19 Mar 2004, 05:39 PM


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 19 Mar 2004, 06:22 PM
Mesaj #152


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Ce spuneti de asta ? Voiculescu , adica PUR , l-a angajat pe Dick Morris, consilierul Liei Roberts, sa le organizeze strategia pentru campania electorala . Generalul vrea sa joace si el tare !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
SEMANTIC
mesaj 19 Mar 2004, 06:34 PM
Mesaj #153


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 103
Inscris: 11 December 03
Forumist Nr.: 1.447



Care general? Mama ce combinatie Dick PUR!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 19 Mar 2004, 06:40 PM
Mesaj #154


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Cum care general ? Ca doar n-o fi Dick Morris !


P.S. Dick vrea sa se PUR-ifice aici la noi, dupa ce cu ani in urma presa americana la "dat in git" cu jocurile lui kinky , cu prostituate ! yikes.gif

Acest topic a fost editat de March: 19 Mar 2004, 06:43 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 21 Mar 2004, 02:25 PM
Mesaj #155


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Pai madam Roberts va fi candidata celor de la PUR. Era de asteptat.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 21 Mar 2004, 03:46 PM
Mesaj #156


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (nefertiti @ 21 Mar 2004, 03:25 PM)
Pai madam Roberts va fi candidata celor de la PUR. Era de asteptat.

Ehei, Voiculescu, Lie, DIE.... incepe sa se lege cate ceva ! wink.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 23 Mar 2004, 10:34 AM
Mesaj #157


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



QUOTE (Petru @ 19 Mar 2004, 05:36 PM)
Probabil intrebarea pana cand romanul va ramane indiferent si fraier e retorica... insa cert e ca intr-o oarecare masura electoratul din Romania se complace, daca nu chiar se lasa in voia celor care incearca sa-l manipuleze...
Vorbesc aici de "grosul" celor care se prezinta la urna de votare... despre cei care in timpul guvernarii nu sunt interesati catusi de putin de politica, administratie etc. De la ei se asteapta ca in fiecare an votul. Ei sunt cei care voteaza dupa ureche, sunt cei care asculta de "cei mari", cum se spune! Iar cand PSD-ul sau PRM-ul vine cu oferte, unele aberante, altele pur si simplu constrangatoare, nu ezita sa puna stampila.

Problema Romaniei nu consta in maturitatea sau imaturitatea electoratului, ci in imaturitatea clasei politice romanesti. Si poate si in imaturitatea liderilor societatii civile. Nicaieri in lume electoratul nu este, in medie vorbind, prea informat in ceea ce priveste subtilitatile politicii. Dar nici nu se incearca sa fie 'dus cu presul' ca in Romania. Se atunca 'la inaintare' tot felul de lucruri abstracte, care pot fi interpretate oricum. Se apeleaza la argumente emotionale, sunt acoperite unele gafe prin argumentul ca sunt mai mici decat ale adversarilor politici, de parca n-ar mai fi timp si pentru unele mai mari. Sunt propuse 'programe' care, luate la bani marunti, fie nu sunt adaptate realitatii economico-sociale, fie nu pot fi puse in practica decat in corelatie cu alte actiuni nu tocmai 'populare', despre care nu se spune nimic. Nu se explica concret de ce 'trebuie' intreprinsa o actiune sau alta, asta probabil deoarece se pleaca de la ideea ca electoratul e alcatuit in totalitatea sa fie din redusi mintal care n-ar pricepe explicatiile, fie din soldati (ordinul se executa, nu se discuta). Ma refer la intregul spectru politic, nu la un partid sau altul.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 23 Mar 2004, 07:02 PM
Mesaj #158


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042





PSD nu doreste si nici nu poate sa scape de baronii locali, mai ales in plin an electoral.

O asemenea masura ar aduce partidului un prejudiciu serios la urne pentru ca majoritatea baronilor se bucura de sprijinul populatiei. Ei au beneficiat de numeroase fonduri. Cu o parte din ele au reusit sa castige influenta si populatia din zona. Mazilirea unora dintre baroni ar crea un precedent periculos in PSD. Unii dintre ei se vor intoarce impotriva mainii care i-a ocrotit si ar putea musca. Conducerea PSD nu-si poate permite un scandal de proportii in acest an. Liderii partidului de la putere vizeaza o curatire a formatiunii politice dupa alegeri, cand lucrurile se pot rezolva fara costuri electorale. Sub presiunea UE, PSD este nevoit sa actioneze, fie si numai de fatada, impotriva coruptilor din partid. Amanarea unei decizii transante in aceasta chestiune, dupa sedinta Delegatiei Permanente de ieri, poate insemna ca partidul de la putere este dispus sa negocieze cu cei incriminati. Ezitarea asumarii unei solutii clare si dure in cazul baronilor, dovedeste ca eventuala punere pe tapet a marilor rechini nu intra in discutie. Prinsa intre ciocanul UE si nicovala alegerilor, conducerea centrala va adopta o solutie de compromis: salvatoarea cosmetizare. Bebe Ivanovici si Gheorghe Savu, presedintele Consiliului Judetean Ialomita, vor ramane doar simpli membri de partid si li se va retrage sprijinul politic. Surse din PSD sustin ca in discutie este si soarta lui Vanghelie si Mischie, dar sunt putine sanse ca ei sa fie pedepsiti cu adevarat. Dupa aceste schimbari PSD va stopa orice intentie de pedepsire a coruptilor sai.

(sursa : "Ziua", 23/03/2004)


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
ypsilonalpha
mesaj 23 Mar 2004, 08:31 PM
Mesaj #159


Cel Mai Bun Moderator :: Premiul 'ARTA de a conversa'
******

Grup: Moderator Global
Mesaje: 2.573
Inscris: 3 March 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7



Las 'ca s-au autosuspendat baroneii, cu ordin de sus, fara indoiala, ca nu i-o fi apucat amocul pe toti deodata. smile.gif Sint curios ce s-o intimpla simbata ... afara de faptul ca PSD va face dezvaluiri senzationale relativ la cei doi baroni locali pe cap de judet pe care cica i-ar avea PNL. Mda, se-ascute lupta de clasa!


--------------------
This is my last act as your King. Do not be afraid. All things change. I am Arthur of Camelot and I command you now...to fight! Fight like you never fought before! Never Surrender! Never Surrender!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 23 Mar 2004, 09:01 PM
Mesaj #160


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Buna smecheria asta cu asa-zisa auto-suspendare ! tongue.gif Curata democratie originala damboviteana .


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 24 Mar 2004, 04:04 PM
Mesaj #161


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Unde pui faptul ca Mischie ar putea fi uns ambasador pe undeva prin America de Sud? Sta frumos acolo cativa anisori, la odihna, dupa care se intoarce nepatat. Vezi modelul Grecea.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 25 Mar 2004, 01:29 PM
Mesaj #162


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



Pai situatii asemanatoare vor exista si peste 1,2 ... 5 ani, indiferent cine va castiga alegerile. Daca nu exista o clasa politica matura nu vad cine ar putea schimba aceste 'obiceiuri'. Si nu exista o astfel de clasa politica.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 25 Mar 2004, 01:35 PM
Mesaj #163


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Ar putea exista, dar nu e obligatoriu. Eu cred ca foarte important este, in acest moment, sa se implice cat mai multi tineri in politica. Asa s-ar produce, incet, schimbarea de generatii de care avem nevoie.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 25 Mar 2004, 01:59 PM
Mesaj #164


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



Schimbarea de generatii nu e suficienta. Maturitatea clasei politice se obtine atunci cand
a. exista o elita economica constienta de necesitatea dezvoltarii economiei nationale ca singura modalitate de a se impune pe pietele internationale si de a asigura stabilitatea interna
b. politicienii (profesionisti) nu pot actiona altfel decat in concordanta cu interesele elitei economice mentionate mai sus.
Nici una din cele doua conditii nu sunt deocamdata indeplinite, si nu vor fi multa vreme de acum inainte. Din diverse motive.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 25 Mar 2004, 02:22 PM
Mesaj #165


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Nici nu am spus ca schimbarea de generatii e suficienta, dar e foarte importanta. Actuala clasa politica e inca prea ancorata in apucaturile de pe vremea pseudocomunismului care a fost la noi.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 25 Mar 2004, 05:33 PM
Mesaj #166


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



De catva timp se vorbeste de schimbarea generatiei politice cu una tanara, dar cum partidele mari nu-si permit sacrificiul de a pierde figurile politice lansate la inceputul anilor '90, tineretul nu se va putea implica decisiv in politica in urmatorii 4-5 ani, va fi considerat inca discipol al celor deja consacrati iar opinia lor va conta prea putin...


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 29 Mar 2004, 01:00 PM
Mesaj #167


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



In acest week end Adrian Nastase a hotarat la Delegatia Permanenta a PSD suspendarea a 8 lideri locali ai partidului, cunoscuti mai ales sub titulatura de "baroni"!
Sa fie doar o masura de manipulare a increderii populatiei in cei de la centru sau pur si simplu liderii PSD-ului au ajuns in cele din urma la concluzia ca imaginea lor e suficient de patata asa incat pastrarea acelor personaje in functii ar fi fost in defavoarea castigarii alegerilor?!


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bunicu'Gilbert
mesaj 29 Mar 2004, 03:39 PM
Mesaj #168


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 187
Inscris: 8 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 733



Nu cred ca vor conta numele din PSD, eventual doar la alegerile locale. In rest se voteaza lista. Imi face impresia ca dl Nastase asculta mai mult de ce i se propune de afara.
In rest, deocamdata nici vorba de tineret. Totusi am remarcat nume de oameni tineri pentru alegerile locale la PUR.
La tara, guvernul a promis cate 2 milioane lei/ ha pentru ajutorarea taranilor producatori. (De unde-i scoate nu a spus). Dvs pe cine ati vota, in acest caz?


--------------------
Doar un las are curajul sa spuna ca nu a cunoscut niciodata frica.
F. Foch
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SEMANTIC
mesaj 29 Mar 2004, 05:29 PM
Mesaj #169


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 103
Inscris: 11 December 03
Forumist Nr.: 1.447



Si Domnul Dan Pavel care se arunca in lupta pentru Gigi Becali. Miscare de strateg fiiiin!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 29 Mar 2004, 07:21 PM
Mesaj #170


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



QUOTE (bunicu'Gilbert @ 29 Mar 2004, 03:39 PM)
In rest, deocamdata nici vorba de tineret.

Din cate am inteles si PSD-ul va propune in alegerile locale ceva mai multi tineri decat a facut pana acum.
Dar asta nu e un motiv sa credem ca se va intampla ceva decisiv, se vor schimba lucrurile in totalitate si ca de acum inainte vom avea un partid social democrat cu adevarat "european"!


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jkd
mesaj 31 Mar 2004, 08:51 AM
Mesaj #171


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 280
Inscris: 30 March 04
Forumist Nr.: 2.832



QUOTE (nefertiti @ 9 Jan 2004, 03:41 PM)
E si asta o realitate. Dar tot nu inteleg de unde atata rautate gratuita si atata prostie. De exemplu, se pare ca nici la alegerile astea nu vor aparea multe figuri noi, exceptand niste "lautari" si ciobanul de Becali. De ce oare romanul nu e capabil sa sanctioneze asa-zisa clasa politica prin neprezentare la vot? Ar fi un inceput. Nu sunt o anarhista, dar o reactie ar trebui sa existe.

Eu sunt anarhist...
NU VOTEZ ...


--------------------
Timpu' trece greu, pe langa timp alerg. Nu mai am directie, important e ca mai merg.

Venereaza-i pe Buddha-si si pe zei, dar nu depinde de ei.
Miyamoto Musashi (1584-1645)
http://www.escape.uv.ro
my blog: www.mcgogoo.ro
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marius_S
mesaj 31 Mar 2004, 11:38 AM
Mesaj #172


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 6
Inscris: 26 March 04
Forumist Nr.: 2.758



Ce ziceti de ideea "Marelui Carmaci" Nastase de a impozita veniturie ilicite cu 90%. Adica iti dau in cap si iti fur 1 000 000 dar merg frumos la nea Tanasescu si paltesc 900 000 si sunt om cinstit!!!
Cam asta e PSD, din pacate multi romani nu inteleg sau nu vor sa inteleaga.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 1 Apr 2004, 12:33 PM
Mesaj #173


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Tzupaieli politice : Dan Voiculescu


Nu stiu citi si-au imaginat un Dan Voiculescu anti-PSD! Oricum, cei care si-au facut socotelile contind pe un razboi intre partidul-TV si actuala putere s-au inselat. Partidul Umanist Roman a iesit de la guvernare fara sa clinteasca un fir de par din frizura destul de ciufulita si deja albita a lui Adrian Nastase. Despartirea de anul trecut (soldata cu pierderea mai tuturor parlamentarilor PUR) s-a dovedit una de catifea. Antena 1 a continuat sa se poarte cu manusi, in special cu Ion Iliescu si cu Adrian Nastase. (. .......)

http://www.evz.ro/editorial/?news_id=150618


Partidul care s-a vrut umanist, apoi social-liberal sau chiar liberal (mai ales in abordarea economiei), dupa ce a fost si discret social-democrat (de ocazie), a devenit peste noapte, ca prin miracol, feminist. Daca n-a tinut cu micii intreprinzatori, daca n-a tinut cu puterea sau cu capitalul romanesc, daca n-a tinut cu opozitia, atunci poate ca o tine cu femeile! Sint in Romania mai multe milioane de doamne si domnisoare? Sint! Le reprezinta cineva? Nu prea! Este femeia din Romania in tranzitie asuprita, ignorata, exploatata si somera? Este! Atunci de ce n-ar incerca PUR sa fie un fel de Partidul Umanist-Feminist, adica un fel de PUF?
Strategia bazata pe actrite, crainice, femei de afaceri sau femei cu mosteniri pare o gaselnita politica. Privita cu atentie, ea tradeaza un amatorism cumplit.

PUR nu este doar o grupare lipsita de substanta, creata de ambitia (si iluzia politica) a unui om. E mai mult. E chiar deruta scenei politice romanesti care (in afara de PSD) inca mai incearca tot felul de improvizatii si trucuri!
PUR nu face decit o tupaiala politica. Poate-poate, din micile miscari de iepuras s-o naste marele salt de invingator!



--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 6 Apr 2004, 02:39 PM
Mesaj #174


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Un sondaj IMAS arată că românii acordă cel mai mult credit ministrului afacerilor externe, Mircea Geoană. Pe locurile următoare în preferinţele românilor se situează premierul Adrian Năstase şi preşedintele Ion Iliescu.
Şeful diplomaţiei Mircea Geoană a reuşit să câştige încrederea a peste 51 la sută dintre români.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 12 Apr 2004, 12:04 PM
Mesaj #175


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



(....) Romania are absoluta nevoie de o alternanta la guvernare. PSD si-a epuizat resursele. Mandatul cu care a castigat in 2000 a expirat, programul sau de atunci e un capitol al trecutului. Marja sa de manevra tine acum doar de controlul televiziunilor, de clientela si de manipularea administrativa. Adica mai da cate ceva milogilor, cateva procente la pensie, niste maruntis taranilor. PSD conteaza pe aceasta saracime(...)


Cititi analiza sondajului CURS din 05/04 , aici :

http://www.ziua.net/display.php?id=10068&d...200b51db6386268



--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post

19 Pagini V  « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 8 May 2024 - 02:21 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman