HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

17 Pagini V  « < 4 5 6 7 8 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Islamul!, Discutie despre Islam
SORIN
mesaj 16 Feb 2004, 04:24 PM
Mesaj #176


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE (gio19ro @ Feb 16 2004, 02:23 PM)
QUOTE (SORIN @ Feb 16 2004, 01:13 PM)
Ce legatura are religia evreilor aici??

Pai fundamentalistii islamici vor sa sterga statul Israel de pe harta iar fundamentalistii iudaici vor "pamatul promis", pamant ce se intinde dupa ei de la Nil la Euphrat.
Cred ca ti-e clar ca asta nu prea e posibil decat cu razboi, deportari etc.

P.S. Te mai ti la curent cu stirile de genul "cea mai buna pusca din lume" ?
Edit: Poate n-ai observat, dar nu era vorba de religia evreilor ci de aspecte onorabile ale religiilor si aspecte mai putin onorabile, fundamentaliste.

Gio14pro*** Vad sa suferi de o criza acuta...sper sa-ti treaca in curand, iar daca nu poate cineva pe forum o sa te ajute sad.gif

Delirezi rau baiatule...vorbeam despre islam si tu ai venit cu armele, Nil si Eufrat, desportari si razboi.

Curios cate minute de microfon o sa mai primesti???

Sorin.

ps....M-urile sunt cele mai bune, dar nici ele nu fac fata la cei cu capu tare!!!


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
1,618033
mesaj 16 Feb 2004, 04:26 PM
Mesaj #177


Cronicar
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.500
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 267



... devil.gif

Stiti ce urmeaza sa fac, daca continuati sa va loviti asa? ohyeah.gif (cacofonie intentionata)

Acest topic a fost editat de 1,618033: 16 Feb 2004, 04:40 PM


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>
An angel led me when I was blind
I said take me back, I've changed my mind
Now I believe
From the blackest room, I was torn
He called my name, a love was born
So I believe.

DM - Suffer Well (Playing the Angel)</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 16 Feb 2004, 04:30 PM
Mesaj #178


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE (Figaro @ Feb 16 2004, 02:29 PM)
QUOTE ("SORIN")

Daca nu vezi, inseamna ca esti de acord ca si fenomenul crestin are unele deviatii 


Categoric, ORICE fenomen are si deviatii. Necazul e cand confunzi - voit sau nu - deviatiile cu fenomenul. Exista de pilda sex si exista deviatii sexuale. Nu sunt una si acelasi lucru. Nu orice persoana care are o viata sexuala devine un obsedat sexual.

Figaro!!!

Sigur nimeni nu s-ar mira daca eu sau Gio ar fii scris un asemenea mesaj laugh.gif

Dar sa iasa asa ceva din tastura unui preot, tocmai la topicul Islamului...nu-i frumos hh.gif hh.gif

Sorin.

ps. oare care-s deviatile pe aici???


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 16 Feb 2004, 04:30 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
gio19ro
mesaj 16 Feb 2004, 04:31 PM
Mesaj #179


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



QUOTE (1,618033 @ Feb 16 2004, 03:26 PM)


Stiti ce urmeaza sa fac, daca continuati sa la loviti asa? ohyeah.gif (cacofonie intentionata)

Saru' mana mwah1.gif si iarta-ne conasule, am ras si noi putin. roflmao.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 16 Feb 2004, 04:33 PM
Mesaj #180


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE (1,618033 @ Feb 16 2004, 03:26 PM)
... devil.gif

Stiti ce urmeaza sa fac, daca continuati sa la loviti asa? ohyeah.gif (cacofonie intentionata)

Domnu nu bate cu bata, dar unde loveste se sterge hh.gif hh.gif

Pe ring eu sunt cel din coltu rosu thumb_yello.gif

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
1,618033
mesaj 16 Feb 2004, 04:38 PM
Mesaj #181


Cronicar
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.500
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 267



biggrin.gif

Ma bucur ca ati ramas aceiasi baieti de gasca! spoton.gif

Revenind on-topic, cateva intrebari de cultura generala: ce parere are Islamul despre viata de apoi? Ce e cu bariera aia care trebuie trecuta? Si care este rolul Pamantului in Islam? Cum priveste Islamul evolutionismul? Ei, Mundus?


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>
An angel led me when I was blind
I said take me back, I've changed my mind
Now I believe
From the blackest room, I was torn
He called my name, a love was born
So I believe.

DM - Suffer Well (Playing the Angel)</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 16 Feb 2004, 04:40 PM
Mesaj #182


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



Iar eu in coltul galben! laugh.gif Celelalte colturi sunt proprietatea lu' Rex. Imi demonstreaza asta ori de cate ori il scoate cineva la plimbare.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 16 Feb 2004, 04:43 PM
Mesaj #183


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



QUOTE ("SORIN")

Dar sa iasa asa ceva din tastura unui preot, tocmai la topicul Islamului...nu-i frumos


1. Gio19 nu este preot.
2. Nu consider ca a spus ceva deplasat.
3. Si daca ar fi preot si ar spune ceva deplasat tot nu m-ar deranja.

Nu-i frumos nici ca un profesor care isi violeaza elevele sau ia mita. Dar asta nu inseamna ca trebuie sa consideram invatamantul un fenomen putred.

Acest topic a fost editat de Figaro: 16 Feb 2004, 04:45 PM


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 16 Feb 2004, 04:45 PM
Mesaj #184


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



roflmao.gif Figaro, n-ai priceput nimic. Voi vreti neaparat ca azi sa ma doara burta de atata ras?
Sorin crede ca tu esti preot roflmao.gif

Acest topic a fost editat de gio19ro: 16 Feb 2004, 04:45 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 16 Feb 2004, 04:48 PM
Mesaj #185


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



Hahahahahaaaa!!!!!!!!! biggrin.gif

Ok, am inteles! tongue.gif

Sorin, stai putin. Sistemul crestin nu are nici o problema. Insa sistemul e practicat de oameni, si oamenii sunt cei care au probleme.

Exemplu: daca un profesor ia mita, violeaza, face fals in acte publice etc. nu inseamna ca e de vina invatamantul, ci o anumita persoana. Sau anumite persoane, ca mita e un fenomen mioritic uniform distribuit pe la noi.


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 16 Feb 2004, 05:27 PM
Mesaj #186


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE (Figaro @ Feb 16 2004, 03:48 PM)

Exemplu: daca un profesor ia mita, violeaza, face fals in acte publice etc. nu inseamna ca e de vina invatamantul, ci o anumita persoana.

Aha Figaro...am inteles rofl.gif

Iar daca majoritatea populatiei sustine faptele acelui prof. cum se mananca treaba asta?? Cred ca am fost mai explicit acum.

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 16 Feb 2004, 05:41 PM
Mesaj #187


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



QUOTE ("SORIN")

Iar daca majoritatea populatiei sustine faptele acelui prof. cum se mananca treaba asta?? Cred ca am fost mai explicit acum.


Se cheama ABERATIE pe sistem, buba. Judecand prin absurd ca asa ceva ar fi posibil, dar nu pra cred.

Faptul ca mita e practicata pe la noi nu inseamna ca e vorba de o particularitate a sistemului crestin. Inseamna ca in Romania, dupa ceva ani de spalat creierie, se intampla ceva anomalii. Vestul ar cam trebui sa isi tina gura la faza asta. Americanschi n-au miscat un deget cand ne-au calcat tancurile rusesti. Treaba asta nu are legatura directa cu crestinismul, dupa cum nici un profesor corupt sau o majoritate de profesori corupti dintr-o tara ar avea cu invatamantul. Nu e o aberatie a sistemului, e o aberatie a societatii.


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 16 Feb 2004, 05:52 PM
Mesaj #188


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE
Faptul ca mita e practicata pe la noi nu inseamna ca e vorba de o particularitate a sistemului crestin.


Dar faptul ca Majoritatea musulmanilor tin cu exterminarea Israelului, cum se numeste ?? hmm.gif hmm.gif In ultimul timp a inceput moda si cu crestinii devil.gif

Sorin.



--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 16 Feb 2004, 06:10 PM
Mesaj #189


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



Din cate imi amintesc si majoritatea germana tinea cu eradicarea evreilor din Europa. Chiar majoritatea romana sau italiana.

Ceea ce face majoritatea musulmana e o chestie pur sociala, si asta nu inseamna ca avem o problema cu religia islamica. Chiar daca, la un moment dat, intreg islamul ar deveni extremist tot nu ar insemna mare lucru.

Problema se pune si in termeni de generatie. Faptul ca o generatie intreaga de germani a consimtit tacit la exterminarea evreilor nu inseamna ca e o problema cu poporul german. Nu inseamna ca nu voi mai asculta Wagner doar pentru ca il ascultau si nazistii. Cu siguranta ca Wagner ar fi fost oripilat sa afle ca muzica sa era cantata in lagarele de concentrare.

Acest topic a fost editat de Figaro: 16 Feb 2004, 06:11 PM


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 16 Feb 2004, 06:27 PM
Mesaj #190


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE (Figaro @ Feb 16 2004, 05:10 PM)


Ceea ce face majoritatea musulmana e o chestie pur sociala, si asta nu inseamna ca avem o problema cu religia islamica. Chiar daca, la un moment dat, intreg islamul ar deveni extremist tot nu ar insemna mare lucru.


Fara sa te superi Figaro, dar cred nu nu prea esti in tema. Ce problema sociala au cei din Indonezia cu Izraelul ??

Ce problema sociala are Ben Laden cu America??

Stii cune tine cheia celul mai sfant loc din lumea crestina??? Si de ce ???

Intre noi doi e unul ce greseste amarnic. Si sincer sa fiu, sper ca eu sa fiu acela....timpul o sa spuna, dar sabiile sunt daja la ascutit.

Sorin.

ps. sa nu te simti ofensat....doar incerc sa luminez intunericul prin care bajbaie cei ce sunt informati din mass-media.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 16 Feb 2004, 06:37 PM
Mesaj #191


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



Ce problema sociala are Ben Laden cu America??
================================

Iti spune eu cum sta treaba cu Bin Laden. Nenea Bin e un nene putred de bogat, care isi face de cap cu banii pe care ii are, ca un mic Hitler. Dar nenea Bin Laden nu are treaba cu islamul. A, ca face pe religiosul e partea a doua.

Iti dau doar un mic hint: Coranul interzice categoric, sub orice forma si sub orice pretext UCIDEREA FEMEILOR SI COPIILOR.

Frumos, nu? Asa ca nenea Bin Laden ori e putin analfabet, ori n-a citit pasajul respectiv. Americanii l-au citit, si cand au aruncat din avion manifeste mici si dragute ghici care versete din Coran figurau pe acolo?

QUOTE ("SORIN")

ps. sa nu te simti ofensat....doar incerc sa luminez intunericul prin care bajbaie cei ce sunt informati din mass-media.


Parerea mea e ca raul din lume e format din mici bucatele negative "dezinteresate", cum e si atacul tau. Hai sa o spunem p-aia dreapta: esti ateu, consideri religia o porcarie, si atunci ai hotarat sa dai cu parul. Nu se face asa! Mizerie gasesti oriunde, in invatamant, in religie, in orice domeniu doresti. Oamenii ar trebui sa se schimbe in primul rand, nu convingerile religioase sau politice. Ca nu suntem toti trasi la stanta, sa avem aceleasi convingeri. Insa cu putin respect pentru opinia celuilalt facem mai mutl decat cu aberatii de genul "religia e putreda, hai s-o eradicam!". Eu zic sa eradicam mentalitatea.

Poti incepe cu propria mentalitate. Just for start.

Acest topic a fost editat de Figaro: 16 Feb 2004, 06:38 PM


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mundus
mesaj 16 Feb 2004, 08:33 PM
Mesaj #192


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 209
Inscris: 7 December 03
Din: Braila
Forumist Nr.: 1.400



Mi-a placut discutia offtopic! Sunteti amuzanti! Va mai spus cineva asta? biggrin.gif

Eu nu am nici un prieten care sa fie de acord cu unchiu Ben. biggrin.gif Omul asta chiar se crede musulman dupa ce a facut?

E normal sa existe similaritati intre mozaism, crestinism si islam. Toate sunt continuarea religiei lui Avraam(pbuh). Daca Dumnezeu a interzis carnea de porc doar nu era sa zica la cateva secole mai tarziu ca e buna de mancat, nu? smile.gif

Despre caini nu stiu nimic asa ca-l rog pe Sorin sa ne zica ce stie pana am sa reusesc eu sa ajung pe la liga sa ma lamuresc si eu ce si cum, k? thumb_yello.gif

Conflictul din Orientul apropiat mi se pare o chestie regizata din exterior, dar pe tema asta am putea sa vorbim la politica externa.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 16 Feb 2004, 08:51 PM
Mesaj #193


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE
Iti dau doar un mic hint: Coranul interzice categoric, sub orice forma si sub orice pretext UCIDEREA FEMEILOR SI COPIILOR
.

Iar gresesti Figaro....cea ce mi-ai dat e un mare mit sad.gif

De femeile omorate cu pietre un piete publice ai auzit?? De acea tanara decapitata in public in piata centrala a Riadului ai auzit?? De FGM ai auzit??

Sa-mi fac putin timp si am sa-ti explic cateva lucruri pe care nu le stii!!

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 16 Feb 2004, 10:12 PM
Mesaj #194


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



QUOTE
E normal sa existe similaritati intre mozaism, crestinism si islam. Toate sunt continuarea religiei lui Avraam(pbuh). Daca Dumnezeu a interzis carnea de porc doar nu era sa zica la cateva secole mai tarziu ca e buna de mancat, nu?


Asa a interzis si femeii 40 de zile sa nu iasa din casa dupa nastere, dar aceasta a fost din motive de sanatate; femeia putand sa se infecteze cu diferite bacterii mai ales ca in zona Asiei Mici clima favorizeaza dezvoltarea fungilor si a bacteriilor.
Asa si cu carnea de porc care a fost interzisa in acea zona tot datorita infestarii cu trichinela sau alte boli pe care porcul le poate transmite. Aici in Europa fiind mai rece nu era riscul ca cotletul de porc sa se altereze asa cum s-ar fi intamplat in Israel....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oul Dogmatic
mesaj 16 Feb 2004, 10:14 PM
Mesaj #195


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 615
Inscris: 23 January 04
Forumist Nr.: 1.942



QUOTE (SORIN @ Feb 16 2004, 02:13 PM)
gico14pros....iti cauti cu lumanarea???
Ce legatura are religia evreilor aici?? Sau e doar de vorba de unii parveniti cu aere de mari destepti pt. simplul fapt ca au reusit sa plece din tara?? Vina nu e a lor...doar a celor ce i-au primit in sanul lor sad.gifCer moderatorilor sa stearga mesajul lui gio14 pr****Sorin.

Domnule Sorine mai calmeaza-te bre! Cum zice unu ceva ce nu-ti convine, hop tipi dupa ajutor si vrei sa-l amutesti. Pai ce atitudine e asta tovarashu? Nu esti cam totalitar in avanturile astea patriotice? Daca nu-i ca tine , jos cu el, si-i mai critici pe musulmani ca sint extremisti! Mai de graba ar trebui sa-ti cer scuze pentru chestia cu "..cei parveniti" si restul remarcilor deplasate ca nu e de "rangul" tau sa pui la punct pe nimeni pe aici. Gico a avut un punct valabil in discutie fiindca si Crestinismul si dupa aceea Islamul isi trag seva din Iudaism. Sint foarte multe puncte comune intre aceste trei religii si fiecare in felul ei a fost abuzata si rau aplicata in diferite parti ale lumii. Tu vrei sa dai exemplu cu femeia omorata in public de musulmani, altul vine imediat si-ti aduce un exemplu de executii si ucideri facute de crestini cu singe rece nu numai musulmanilor ci si altor populatii. Cati erau crestini dintre cei care au macelarit pina la unul pe locuitorii acelor sate din Vietnam , Cambogia sau Coreea? Acu' doi sau trei ani circula un scurt filmulet in care se arata cum un tata palestinian si fiul lui de 5 ani se ascundeau dupa un morman de pietre. Soldatii israelienii i-au impuscat fara mila si tata si fiu. Mai de curind este o alta imagine a civililor irakieni omorati de americani din elicopter. In mijlocul razboiului oamenii nu judeca, nu mai au nici religie nici Dumnezeu nici credinte nici nimic. Frica si gustul sangelui le intuneca judecata si devin bestiali. Cu atit mai mult religia are sens si regulile pe care cauta sa le impuna au ca scop pastrarea echilibrului si a respectului in intre oameni.


--------------------
"Am dorit dintotdeauna sa fac o teza de doctorat cu tema Aflarea in treaba ca metoda de lucru la romani."Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 16 Feb 2004, 11:29 PM
Mesaj #196


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Oule....pana acum ai scris doar mesaje lungi fara sa spui mai nimic sad.gif Acum ai inceput sa aberezi off-topic si din pacate aberatii lungi ca de obicei!!

QUOTE
Cati erau crestini dintre cei care au macelarit pina la unul pe locuitorii acelor sate din Vietnam , Cambogia sau Coreea?


N-am stiut ca ai facut parte din Copiii Florilor si anii 60'. Iar daca da, cred ca memoria te lasa drag Ou!! blink.gif

QUOTE
Acu' doi sau trei ani circula un scurt filmulet in care se arata cum un tata palestinian si fiul lui de 5 ani se ascundeau dupa un morman de pietre. Soldatii israelienii i-au impuscat fara mila si tata si fiu.


S-a dovedit clar ca nu izraelienii au fost cei ce au omorat acel biet copil sad.gif dar numai domnia ta refuza sa creada, sau in democratia aia in care traiesti nu s-a auzit de asa ceva?? Si stii cine a dovedit...nemtii, care nu pot fii acuzati de proizraelism. Cum ai scapat acest fapt din sursele tale de net??? Si pe aici incerci cu disinformatia??? Nu prea merge mult ulciorul la rau singur..dar tot incerci.
Daca ai fi vazut filmuletu, sigur ai fi observat ca se ascundeu dupa un zid de beton si un butoi. Dar n-ai vazut, asa ca te rog sa taci pe unde esti in afara. Apropo de copil...ca sa nu te mai chinui pe net...il chema Mohamad Dura. Si tocmai el si tatal lui s-au nimerit deodata in mijlocul luptei..au fost parasutati din cer sau altceva a fost la mijloc. Am sa-ti povestesc cu alta ocazie.

QUOTE
Mai de curind este o alta imagine a civililor irakieni omorati de americani din elicopter.


Tu vorbesti de irakieni omorati?? De halabja ai auzit Oule? HALABJA CA SA-TI FIE USOR SI CLAR.

Un simplu click pe GOOGLE ( cum n-ai descoperit pana acum??? ) si mai vorbim devil.gif

QUOTE
In mijlocul razboiului oamenii nu judeca, nu mai au nici religie nici Dumnezeu nici credinte nici nimic. Frica si gustul sangelui le intuneca judecata si devin bestiali.


Aceasta afirmatie ai luat-o tot de pe GOOGLE sau ai tinut arma in mana in fata inamicului??

Expresia folosita de tine demonstreaza ca nu!!! Ai gustat sange vreodata?? Sange al unui prieten mort langa tine ???

Tie iti e inchisa judecata fara sa fii pe front...sa nu mai vorbim de ce s-ar putea intampla cu tine dupa primul glont ce-ti fluiera la ureche.

QUOTE
Cu atit mai mult religia are sens si regulile pe care cauta sa le impuna au ca scop pastrarea echilibrului si a respectului in intre oameni


Vezi tu Oule ca iar iti pui piedica singur....Care religie Oule..nu e clar deloc sad.gif

Pana sa raspunzi iar din mijloc, da o tura pe Google si mai invata de Mohammad Dura si Halabja, Sabra&Chatila sau chiar Damour. Daca nu gresest nu e prima data cand iti propun documentarea inainte sa te asmuti cu scrisul!!

PENTRU MODERATOR!! Acest forumist incearca sa-si copieze ideile de la alt topic, prin deviarea subiectului cum ai convine.

Propun ca aceste discutii sa fie mutate in cadrul acelui topic !!


Multumesc anticipat, iar tie Oule...hai sa ne intoarcem acasa si sa lasam tema originala de aici asa cum e ea.....

Sorin.

Acest topic a fost editat de SORIN: 16 Feb 2004, 11:50 PM


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oul Dogmatic
mesaj 17 Feb 2004, 02:47 AM
Mesaj #197


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 615
Inscris: 23 January 04
Forumist Nr.: 1.942



Sorinele, esti mare de tot amice diespam.gif


--------------------
"Am dorit dintotdeauna sa fac o teza de doctorat cu tema Aflarea in treaba ca metoda de lucru la romani."Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
1,618033
mesaj 17 Feb 2004, 10:16 AM
Mesaj #198


Cronicar
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.500
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 267



Am putea discuta pana maine despre extremism pe acest thread.
Propun mutarea acestei discutii la politica, iar acest thread sa ramana unul care analizeaza si incearca sa explice islamismul moderat, iar nu extremele.

Sunt de acord ca lumea se afla in fata unei imense amenintari de care nu este inca pe deplin constienta. Sorin spunea ca se ascut sabiile. Pai ele sunt ascutite si scoase din teaca de mult. Ba au mai si intrat in burta americanilor, si inca bine de tot.

Numai ca aceasta radicalizare a lumii islamice nu implica deocamdata majoritatea populatiei din acele tari, si nu se datoreaza Coranului, ci mai degraba celor care il predau, alegand ce le convine, in moschei. Daca acei lideri ar alege sa indemne la pace si intelegere, la dialog, atunci altfel ar sta lucrurile.
Nici 'crestinii' nu aveau nici o problema cand li se spunea in biserici sa se duca sa ucida in numele patriei, sau ca Dumnezeu este cu ei, nici evreii nu au nici o problema sa combata terorismul omorand in acest proces si 'puii de teroristi', si nici hindusii n-au fost si nu sunt prea iertatori si blanzi, nici macar cu geniile propriului lor popor, precum Ghandi.

In lumea 'civilizata', arabii (si prin extensie, musulmanii) sunt din ce in ce mai aratati cu degetul ca fiind 'the bad guys'. Se trece cu vederea ca armele lor sunt americane si rusesti (deci produse de crestini), se trece cu vederea ca granitele de acolo au fost trasate arbitrar de doua imperii - tot crestine, si se uita ca taberele de teroristi au fost infiintate de specialistii din Vest. Iar intr-o lume aflata in debandada, in saracie lucie, in care nababii sunt incurajati si curtati de Vest, iar reformatorii zac in inchisori sau sunt pur si simplu impuscati, in ce sa-si puna increderea populatia dezorientata?
Oare nu in cele mai radicale forme ale unei religii? Nu s-a intamplat asta peste tot in istorie, si indiferent de religie?

Da, musulmanii devin tot mai amenintatori pe masura ce lumea 'civilizata' ii transforma in dusmani. Iar lumea 'civilizata' devine tot mai amenintatoare pentru modul (inapoiat) de viata la care tin cu dintii musulmanii din zona, pe masura ce liderii religiosi de acolo isi pierd cumpatul si indeamna la ura, violenta si razbunare, uitand chiar principiile de baza ale propriei religii.

Acum 50 de ani au murit 6 milioane de evrei din cauza ca au fost impinsi in postura de tap ispasitor pentru toate relele Europei. Nici macar americanii nu aveau cine stie ce simpatie pentru ei, dar au intrat in razboi pe cu totul alte considerente.
Ura unui intreg continent a fost canalizata cu inteligenta demonica de lideri lipsiti de orice urma de umanitate.
Iar ura s-a combinat cu frica celor care nu erau evrei de a nu ajunge in locul evreilor, si de bucuria de a nu fi in locul evreilor (ma rog, polonezii, ucrainienii, tiganii si unele minoritati religioase nu au beneficiat de aceasta pozitie privilegiata)
Iar acest cuplu de forte a dus la teribilul masacru care a insangerat Europa (de fapt, intreaga lume).

Astazi exista doua curente de ura: cel xenofob, al lumii Vestice, alimentat de bucuria de a nu fi ca sarantocii aia de musulmani, si de frica de a nu-si pierde robinetele de petrol din zona. Si cel fanatic, al lumii orientale (nu numai musulmane), utilizat cu cinism de liderii religiosi si mai ales POLITICI in incercarea disperata de a-si pastra propriile pozitii.

Da, Sorin, ai mare dreptate aici, insa repet ca subiectul pe care duci tu discutia tine de politica, iar nu de religie. Este o politica cu glazura religioasa, care nu tine de esenta islamului, ci de contrafacerea lui.

Sper sa continue discutia despre Islam, separandu-se firul despre extremism.

ps.
Mundus, am pus in mesajul anterior unele intrebari. Incerci sa raspunzi?

Acest topic a fost editat de 1,618033: 17 Feb 2004, 10:17 AM


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>
An angel led me when I was blind
I said take me back, I've changed my mind
Now I believe
From the blackest room, I was torn
He called my name, a love was born
So I believe.

DM - Suffer Well (Playing the Angel)</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mi_
mesaj 17 Feb 2004, 11:36 AM
Mesaj #199


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 476
Inscris: 15 August 03
Forumist Nr.: 609



Intrebare pentru Mundus : de ce nu are voie un musulman care traieste īn Europa de vest, SUA sau Canada īn 2004, sa manānce carne de porc ?

Acest topic a fost editat de Mi_: 17 Feb 2004, 11:37 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 17 Feb 2004, 11:57 AM
Mesaj #200


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



QUOTE ("SORIN")

De femeile omorate cu pietre un piete publice ai auzit??


Cum sa nu! Iti spun si cum sunt omorate: vine o basculanta cu pietre si respectivele sunt strivite sub incarcatura. Ce ai uitat sa specifici insa este ca aceste tari merg pe o sectiune extrema a islamului, adica fundamentalismul islamic. inseamna ca extremele unui sistem nu ating doar persoane izolate sau grupuri razlete, ci si tari sau chiar epoci. Ok, si? Extremismul e extremism.

Insa n-am auzit de executii publice in Turcia, care este totusi o tara musulmana. Turcia nu este o tara fundamentalista. Tu ai auzit asemenea anomalii in Turcia? Ai vazut femei turce care sa poarte acoperamant? Eu n-am vazut. Din contra, sunt fardate si imbracate la moda ca orice femeie civilizata. Turcia nu e tot o tara musulmana? A, nu e tara fundamentalist islamica! Cu totul altceva.

Vad ca le amesteci intr-o veselie. Se pare ca iti va fi greu sa-ti cureti propria mentalitate.


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 17 Feb 2004, 07:43 PM
Mesaj #201


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Cu mare parere de rau Figaro, am sa-ti raspund:

Da in Turcia se inmultesc din zi in zi cele " mascate ". Cand ai fost tu prin Turcia ultima data???

Iar daca ai fost, ai vazut si altceva decat Instambulul ??

Ce s-a intamplat la Consulatul britanic si sinagoga principala din Istambul cum se numeste ??? sad.gif

De cel milion si jumatate de armeni ucisi de turci ai auzit?? Armenian Genocide !!
Iar de populatia Kurda si de ce trec ei zi cu zi ai auzit??

Poate o sa -mi fie greu sa curat mentalitatea...dar pe aici sunt unii ce nu au ce sa curete !!

Eu zic sa te mai documentezi putin inainte sa postezi...si-ti recomand filmul Midnight Express, poate ai sa vezi o mica parte din realitate!!

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 17 Feb 2004, 07:47 PM
Mesaj #202


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Pt. Moderator !!

Singur am propus sa mutam acest topic la Politica...dar atat timp cat aici o sa-mi fie adresate mesaje de orice ce natura, am sa raspund. Chiar daca sunt mai iesit din comun si cu mentalitate greu de curatat !!

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 17 Feb 2004, 07:58 PM
Mesaj #203


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE (Figaro @ Feb 16 2004, 05:37 PM)


Iti dau doar un mic hint: Coranul interzice categoric, sub orice forma si sub orice pretext UCIDEREA FEMEILOR SI COPIILOR.


Doar ca sa-ti aduc aminte Figaro...cele afirmate mai sus sunt scrise de mine??



QUOTE
Cum sa nu! Iti spun si cum sunt omorate: vine o basculanta cu pietre si respectivele sunt strivite sub incarcatura. Ce ai uitat sa specifici insa este ca aceste tari merg pe o sectiune extrema a islamului, adica fundamentalismul islamic. inseamna ca extremele unui sistem nu ating doar persoane izolate sau grupuri razlete, ci si tari sau chiar epoci


Uite Figaro ce ai raspuns...hotarastete....te cam contrazici sigur sad.gif

Alba, Neagra, cum vrei!! Dar se pare ca nu prea le stii. Stiu ca ai un loc unde ai cerut administratorilor sa nu permita intrarea celor ce nu-ti convin tie. Iar aici iti permiti sa le intorci cum iti convine tie sad.gif sad.gif Oare si tu ca si Oul chiar crezi ca toti sunt prosti ???

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 17 Feb 2004, 08:10 PM
Mesaj #204


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



QUOTE (SORIN @ Feb 17 2004, 06:43 PM)
De cel milion si jumatate de armeni ucisi de turci ai auzit??  Armenian Genocide !!


De crimele acelea nu au fost straini liderii sionismului politic. Aveau unele intelegeri cu sultanul.
Iar pe kurzi i-a omorat in special tatuca turcilor, dupa Revolutia Junilor. Ala era ateu.
Pe romani i-a lasat turcu' sa-si vada de religia lui. La fel si pe ungur, bulgar, grec, croat etc.
Deci acele crime de care zici tu, n-au fost motivate religios.

Acest topic a fost editat de Mihai: 19 Feb 2004, 03:00 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mundus
mesaj 17 Feb 2004, 08:16 PM
Mesaj #205


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 209
Inscris: 7 December 03
Din: Braila
Forumist Nr.: 1.400



Sincer sa fiu eu chiar nu inteleg de ce te enerveaza si de ce i-ai atacat asa pe Ousor si pe Figaro hh.gif Extremismul islamic face parte din tema despre care discutam noi. De ce sa discutam despre extremism la politica? La politica putem discuta ce au facut teroristii islamici si ce vor mai face, insa cred ca in acest topic ar trebui sa intelegem ce anume ii face pe oamenii aia sa gandeasca asa, pentru ca printre motivele care-i imping sa faca asta sunt si unele de ordin spiritual (sau cel putin asta-i parerea lor).

QUOTE
...si-ti recomand filmul Midnight Express


Sper c-a fost o gluma, nu? Chiar crezi ca nu deformeaza realitatea filmul asta? Sau cel putin este realitatea vazuta prin ochii cuiva asa ca am putea trage concluzia ca e oarecum ceva subiectiv. Majoritarea filmelor care se fac despre Orient prezinta gandirea orientala inteleasa de occidentali prin prisma propriei culturi si asta datorita publicului caruia i se adreseaza.

Sorin te rog sa-mi zici cand ai fost ultima oara in Turcia? Nu ai observat ca problema kurda e una de natura etnica si nu are nimic de-a face cu religia?

1,618033 , pot sa zic am cunoscut cat de cat atat gandirea araba cat si pe cea turca cu privire la religie si pot sa zic ca-s diferite. Arabilor chiar le place fundamentalismul, mai sunt unii care nu prea-s de acord insa si acestia se complac in starea existenta a lucrurilor. Turcii, insa, sunt un popor mai deschis spre nou si asa se explica tendentele lor moderate. In plus Attaturc si-a invatat bine poporul. Cred ca si arabii au nevoie de un Attaturc al lor. smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 17 Feb 2004, 08:47 PM
Mesaj #206


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Mundus...nu eu am dat exemplul Turciei !!

Si recunosc ca replica mea in legatura Kurzilor nu e un exemplu bun si nici potrivit. Aici iti dau dreptate smile.gif

Dar cu restul poate imi explici tu cea ce am intrebat pe Figaro??


QUOTE
Sper c-a fost o gluma, nu? Chiar crezi ca nu deformeaza realitatea filmul asta?


De obicei nu prea fac glume deplasate la teme de viata si moarte....cred ca realitatetea deformeaza acest film !!

In mare eu nu m-am legat de turci...au fost o oaza de lumina in lumea musulmana sunita, dar din pacate extremismul avanseaza mai repede decat se vede la suprafata. Adica incet incet se intorc la timpurile alea cu Armenienii sad.gif

Din pacate timpul al face pe Attaturc uitat din zi in zi.

Ultima data in 2002' si cred ca a fost a sasea sau a saptea tangenta cu pamantul turcesc!!

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mi_
mesaj 17 Feb 2004, 09:37 PM
Mesaj #207


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 476
Inscris: 15 August 03
Forumist Nr.: 609



QUOTE (Mi_ @ Feb 17 2004, 10:36 AM)
Intrebare pentru Mundus : de ce nu are voie un musulman care traieste īn Europa de vest, SUA sau Canada īn 2004, sa manānce carne de porc ?

Mundus ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oul Dogmatic
mesaj 18 Feb 2004, 09:02 AM
Mesaj #208


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 615
Inscris: 23 January 04
Forumist Nr.: 1.942



Pentru fircare intrebare a existat un raspuns. S-a explicat de ce musulmanii nu maninca porc, de ce femeile se acopera, de ce aia si de ce ailalta. EU cred ca daca vrea cineva sa inteleaga, intelege. E inutil sa amestecam politica cu religia fiindca ajungem doar la politica, care e cea mai parsiva. Exista extremism si la musulmani, si la crestini si la evrei si la hindusi, toti ajung la crima dar nu pentru ca asa le dicteaza religia, ci pentru ca asa le dicteaza capii politici - nu de putine ori mascati sub sutana de om sfant.
Ce refuz sa accept este dispretul pe care unii il manifesta pentru obiceiurile si cultura unui alt grup. Femeia acoperita devine imediat si femeie asuprita sau indobitocita, cei care nu maninca porc sint fraieri, modul de rugaciune este luat in ris si in general, ce sa o mai invirtim atit, noi astia de ne dam mari civilizati ne uitam cu dispret si superioritate la musulmani ca sint inapoiati si rudimentari. Chiar asa? Ce capitole din istoria dezvoltarii umane au sarit admiratorii lui Darwin ? Multe zau! Hai sa avem putina sfiiciune fata de geniul arab si toate beneficiile pe care civilizatia vestului le-a "imprumutat" cu forta din Orientul si indepartat si apropiat asa incit am ajuns noi acum sa tragem apa cu celula fotosensibila in timp ce turcul inca se mai duce la buda in fundul curtii...( dar nu uita sa-si ia cu el si ibricul cu apa calduta wink.gif



--------------------
"Am dorit dintotdeauna sa fac o teza de doctorat cu tema Aflarea in treaba ca metoda de lucru la romani."Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 18 Feb 2004, 11:36 AM
Mesaj #209


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



QUOTE ("SORIN")

Da in Turcia se inmultesc din zi in zi cele " mascate ".


Draga prietene Sorin, cand am fost la Viena toate gardurile tipau de slogane de tip: "Afara cu emigrantii din tara!". Noaptea, pe la o ora nu foarte inaintata, aveai ocazia sa vezi benzi de neonazisti, beti crita.

Orice tara are bube. Insa Turcia nu este o tara fundamentalista, unde femeile poarta feregea si sunt lapidate in piata publica.

QUOTE ("SORIN")

Uite Figaro ce ai raspuns...hotarastete....te cam contrazici sigur


Draga Sorin, islamul, ca si in politica, e impartit in factiuni. La fel ca in politica unele grupuri sunt extremiste. Acolo se situeaza marginile, limitele sistemului. Ce e asa de greu de inteles? Chiar nu poti face diferenta intre o religie si extremism religios? Orice fenomen are extreme.

==============================================

QUOTE ("Oul Dogmatic")

pentru ca printre motivele care-i imping sa faca asta sunt si unele de ordin spiritual


Motivele sunt de ordin psihologic, nu spiritual. Extremismul este o caricatura unui sistem. Extremistii nu cunosc nuante, ei interpreteaza totul in alb si negru. De obicei sunt oameni cu gust pentru violenta, care cauta un "ideal inalt". Asemenea grupuri sunt manipulate fara scrupule de persoane influente si putred de bogate, care, invariabil, nu dau o ceapa degerata pe sistemul pe care il trambiteaza. Numai un naiv isi inchipuie ca Bin Laden este o persoana profund religioasa, cu o cultura teologica si spirituala bogata. Hai sa fim seriosi!

Extremismul nu aprofundeaza sistemul din care provine si, in mare parte, il deformeaza in functie de interese. Propaganda americana a mizat pe anumite versete din Coran, versete care interzic in mod expres uciderea femilor si copiilor. Aceste versete sunt invizibile pentru extremisti, care "o stiu pe a lor". Orice alta interpretare data Coranului e frauduloasa, gresita si rau voitoare.

Imi amintesc de o secventa dintr-un film, in care un avion era deturnat de un grup de extremisti. La un moment dat seful grupului se aseza pe un scaun liber, langa un tip cu cravata si costum, si scoate un exemplar din Coran. Incepe sa-i vorbeasca tipului despre motivele care il determinau sa ucida, si care - spunea el - figurau pe deplin in Coran. Numai ca individul cu cravata era licentiat in islam, si stia Coranul litera cu litera. Evident ca a urmat o serie de intrebari incomode. Reactia extremistului a fost clara: a scos pistolul si i l-a pus la tampla. Disputa dintre un licentiat in teologie si un simplu mecanic s-a terminat cu forta pumnului impotriva ratiunii si bunului simt. Asta se numeste extremism.

QUOTE ("SORIN")

din pacate extremismul avanseaza mai repede decat se vede la suprafata.


Asta ar trebui sa traga un semna de alarma. Necazul tau e ca vezi, ca orice extremist de altfel (extremist in gandire, la asta ma refer) lucrurile in alb si negru. Ti-ai pus vreodata problema ca radacinile ar putea fi mult mai profunde? Sau ca exista si alte resorturi decat cel religios?

Acest topic a fost editat de Figaro: 18 Feb 2004, 11:46 AM


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 18 Feb 2004, 04:32 PM
Mesaj #210


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE
Asta ar trebui sa traga un semna de alarma. Necazul tau e ca vezi, ca orice extremist de altfel (extremist in gandire, la asta ma refer) lucrurile in alb si negru. Ti-ai pus vreodata problema ca radacinile ar putea fi mult mai profunde? Sau ca exista si alte resorturi decat cel religios?


Figaro!! Felul meu de gandire e acela care ce ma tine in viata pe mine si cei ca mine. Noi vedem diferenta intre alb si negru, intre bun si rau. In lumea asta nebuna cine bajbaie prin cenusiu are doar de pierdut!!

Desigur exista si alte resorturi decat cel religios...dar cele religioase sunt cam 60% din cauze. Iar aici vorbim de cel religios, daca nu gresesc....

Sorin.

ps. 'cine vine sa te omoare, scoalate sa-l omori' si nu astepta sa vezi daca cumva intre timp isi schimba intentia.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

17 Pagini V  « < 4 5 6 7 8 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 April 2024 - 05:08 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman