HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

17 Pagini V  « < 5 6 7 8 9 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Islamul!, Discutie despre Islam
Figaro
mesaj 18 Feb 2004, 06:02 PM
Mesaj #211


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



QUOTE ("SORIN")

Felul meu de gandire e acela care ce ma tine in viata pe mine si cei ca mine.


Tu vezi diferenta dintre alb si negru doar unde iti convine. Aici e problema. In cazul de fata nu vorbim de religie, ci de extremism religios.

===========================

Vad ca ori nu intelegi, te faci ca nu pricepi. Iti dau exemplul sexualitatii. Exista sexualitate si exista si deviatii sexuale. Un fenomen si extremele sale.

==========================

QUOTE ("SORIN")

ps. 'cine vine sa te omoare, scoalate sa-l omori' si nu astepta sa vezi daca cumva intre timp isi schimba intentia.


Da, dar nu e strict apanajul religiei. Poate fi un obsedat sexual. Pai hai sa interzicem sexualitatea ca sa nu mai existe obsedati sexuali! Ori poate fi un extremist care lupta pentru drepturile animialelor. Hai sa exterminam toate animalele de pe planeta, ca sa ii lasam pe extremistii ecologisti fara obiectul muncii! Hai sa interzicem automobilele ca sa eliminam accidentele de circulatie!

Sorin, ce e cu tine? Ai probleme cu centrul de control? Cum e posibil sa-ti dai cu stangul in dreptul in asa hal? Ce nu ti-e clar?

Ori nu vezi, ori nu vrei sa vezi. Una din doua.

Acest topic a fost editat de Figaro: 18 Feb 2004, 06:03 PM


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 18 Feb 2004, 06:33 PM
Mesaj #212


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE
Ai probleme cu centrul de control?
Nu, doar cu unii inculti sad.gif

QUOTE
Cum e posibil sa-ti dai cu stangul in dreptul in asa hal?
Poate, dar pe aici sunt unii ce frusty.gif frusty.gif

QUOTE
Ce nu ti-e clar?
Doar de unde atata prostie sad.gif

QUOTE
Ori nu vezi, ori nu vrei sa vezi. Una din doua.
Ce sa vad Figaro?? La tine chiar nu am ce sa vad...ai stat pe tusa un timp, ca poate mai uita lumea de perlele tale, poate se mai schimba forumistii ce nu-ti stiu adevarata fatza, si iar ai inceput sa arati ce-ti poate capul.

Figaro....trebuie sa intelegi odata ca nu esti cel mai destept pe aici, iar despre viata, inca nu ai invatat cea ce altii au uitat deja. Mai cunosc cativa forumisti pe aici ce practica sportul de a-i plimba pe alti cu zaharelul in loc sa raspunda la subiect.

Cu toate ca aici e vorba de o religie, nu uita ca nu suntem in biserica la predica ta.....acolo poti face ce vrei si cine te crede poate are dreptate...dar aici raspunde la subiect, te rog din toata inima. Pe mine nu ma impresioneaza cu nimic....

Sorin.

Acest topic a fost editat de SORIN: 18 Feb 2004, 06:34 PM


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 18 Feb 2004, 06:45 PM
Mesaj #213


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



Omuletule atotstiutor si trecut prin toate cele, NU POTI ELIMINA ORICE FORMA DE RELIGIE DOAR PENTRU CA EXISTA EXTREMISM RELIGIOS. Extremismul religios si religia nu sunt una si acelasi lucru.

N-am nici un chef de predici, dar am obiceiul sa explic ce nu se intelege, in special pentru cei care fac pe prostii.

========================

QUOTE ("SORIN")

dar aici raspunde la subiect, te rog din toata inima.


Poftim: islamul si extremismul islamic NU sunt una si acelasi lucru. A fost destul de clar?

Acest topic a fost editat de Figaro: 18 Feb 2004, 06:56 PM


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 18 Feb 2004, 06:45 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
SORIN
mesaj 18 Feb 2004, 07:08 PM
Mesaj #214


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE
N-am nici un chef de predici, dar am obiceiul sa explic ce nu se intelege, in special pentru cei care fac pe prostii.


Atunci de ce vorbesti de unu singur? sad.gif

QUOTE
Omuletule atotstiutor si trecut prin toate cele, NU POTI ELIMINA ORICE FORMA DE RELIGIE DOAR PENTRU CA EXISTA EXTREMISM RELIGIOS. Extremismul religios si religia nu sunt una si acelasi lucru.


Cred ca la intalnirea forumista din 15 mai ai sa vezi ce omulet sunt smile.gif imi e teama ca am sa-ti stric fantaziile si o sa vorbim de negrul si albul ochilor de la o distanta de juma de metru.

QUOTE
Extremismul religios si religia nu sunt una si acelasi lucru


Ai dreptate devil.gif dar inca nu ai observat ca una naste pe cealalta si inca ai da san de alaptare ???

Si inca tu mai vorbesti de extremisti blink.gif blink.gif ....Sorin.

Sorin.
QUOTE
Omuletule atotstiutor si trecut prin toate cele,

ps. Inafara de crestinism fac pariu cu tine la orice tema Figaro.....asa "omulet" cum sant, la propriu si figurat!!!

Acest topic a fost editat de SORIN: 19 Feb 2004, 01:19 AM


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 19 Feb 2004, 11:03 AM
Mesaj #215


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



QUOTE ("SORIN")

Atunci de ce vorbesti de unu singur?


N-as zice tongue.gif . Din contra, am senzatia ca imi citesti postarile. biggrin.gif

QUOTE ("SORIN")

Cred ca la intalnirea forumista din 15 mai ai sa vezi ce omulet sunt  imi e teama ca am sa-ti stric fantaziile si o sa vorbim de negrul si albul ochilor de la o distanta de juma de metru.


Am vazut in fotografii. Esti un tip impozant, cu multe realizari, o persoana in adevaratul sens al cuvantului, demna de respect pentru ce a realizat. Pacat ca nu ai mai multa - nu stiu cum sa spun - ... intelepciune. Esti o persoana inteligenta si cred ca un om de incredere. Insa iti lipseste intelepciunea. Sa o definim ca pe un amestec de experienta, toleranta etc. Nu stiu. Dar iti lipseste.

====================================

QUOTE ("SORIN")

Ai dreptate  dar inca nu ai observat ca una naste pe cealalta si inca ai da san de alaptare ???



Eu am observat. Tu nu ai observat ca eu am observat smile.gif

Am spus de la bun inceput ce orice sistem are si extreme. Normal ca sistemul hraneste extremele. Dar se pare ca tu nu intelegi cum stau lucrurile. Incerc sa-ti pun o intrebare legata de alpinism:

exista numeroase persoane care se aventureaza pe munte de capul lor, fara un echipament minim, fara cunostinte de specialitate, fara experienta. Ce ar trebui sa facem:

1) interzicem alpinismul la scara planetara, desfiintam traseele si tot ce tine de alpinism.

2) educam populatia.

Opinia mea ar fi punctul 1. E adevarat ca la sanul alpinismului se hranesc si cei care mor ca bezmeticii pe munte, dar asta nu inseamna ca alpinismul ar trebui interzis.

==================================

QUOTE ("SORIN")

ps. Inafara de crestinism fac pariu cu tine la orice tema Figaro.....


Nu te baga, ca pierzi. spoton.gif Daca vrei tinem pariul, dar o sa-l pierzi. Pe o bere.

Acest topic a fost editat de Figaro: 19 Feb 2004, 11:07 AM


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 19 Feb 2004, 11:56 AM
Mesaj #216


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



QUOTE ("SORIN")

Inafara de crestinism fac pariu cu tine la orice tema Figaro.....



Tinem pariul, Sorin? Pe o bere. thumb_yello.gif


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mundus
mesaj 20 Feb 2004, 08:45 PM
Mesaj #217


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 209
Inscris: 7 December 03
Din: Braila
Forumist Nr.: 1.400



QUOTE
Sorin: ....cred ca realitatetea deformeaza acest film !!


Nu prea inteleg. Pana la urma cum sta treaba? Realitatea deformeaza filmul sau filmul realitatea? 6.gif

QUOTE
de ce nu are voie un musulman care traieste în Europa de vest, SUA sau Canada în 2004, sa manânce carne de porc ?


Mi_, eu raman musulman oriunde m-as duce. Dumnezeu ne vede ce facem indiferent unde am fi. Legea trebuie respectata in orice moment al vietii. Nu vad de ce musulmanii din SUA sau Europa ar face exceptie atat timp cat in Coran scrie negru pe alb: "Va sunt oprite: carnea de porc..."

QUOTE
Noi vedem diferenta intre alb si negru, intre bun si rau. In lumea asta nebuna cine bajbaie prin cenusiu are doar de pierdut!!


Chiar crezi ca nu esti macar putin subiectiv cand spui asta? rolleyes.gif
Pana la urma toti cred ca modul lor de a vedea lumea este mai bun decat al celorlalti din jur, cel putin pana li se aduce argumente ca treaba nu sta chiar asa.

QUOTE
Ce sa vad Figaro?? La tine chiar nu am ce sa vad...ai stat pe tusa un timp, ca poate mai uita lumea de perlele tale, poate se mai schimba forumistii ce nu-ti stiu adevarata fatza, si iar ai inceput sa arati ce-ti poate capul.


Cu totii facem greseli si bine este sa avem curajul sa mergem mai departe chiar daca ceilalti rad de noi. Nu inteleg de ce te iei asa de Figaro, e parerea lui, e dreptul lui de a-si spune parerea.

QUOTE
Cred ca la intalnirea forumista din 15 mai ai sa vezi ce omulet sunt  imi e teama ca am sa-ti stric fantaziile


Crezi ca esti singurul om solid de pe forumul asta? Sa stii ca mai sunt si altii carora nu le place sa se laude. tongue.gif

In plus nu prea inteleg cam ce ai vrut sa-i zici lui Figaro prin:
QUOTE
si o sa vorbim de negrul si albul ochilor de la o distanta de juma de metru

ai pute sa-m explici te rog? huh.gif

Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 20 Feb 2004, 09:07 PM
Mesaj #218


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE
Nu prea inteleg. Pana la urma cum sta treaba? Realitatea deformeaza filmul sau filmul realitatea? 


Nici nu ma-m asteptat sa inlegi Mundus...cu varsta o sa-ti treaca, dar poate mai incerci de acum....ce e asa greu de inteles??

QUOTE
Mi_, eu raman musulman oriunde m-as duce. Dumnezeu ne vede ce facem indiferent unde am fi. Legea trebuie respectata in orice moment al vietii. Nu vad de ce musulmanii din SUA sau Europa ar face exceptie atat timp cat in Coran scrie negru pe alb: "Va sunt oprite: carnea de porc..."


Care lege trebuie respectata?? Mohamed e Dumnezeu ??

QUOTE
Chiar crezi ca nu esti macar putin subiectiv cand spui asta? 


Absolut deloc!!!

QUOTE
Cu totii facem greseli si bine este sa avem curajul sa mergem mai departe chiar daca ceilalti rad de noi. Nu inteleg de ce te iei asa de Figaro, e parerea lui, e dreptul lui de a-si spune parerea.


Bine a ajuns Figaro daca are nevoie de sustinerea ta. Cred ca ai incurcat itele drag Mundus !!

QUOTE
Crezi ca esti singurul om solid de pe forumul asta? Sa stii ca mai sunt si altii carora nu le place sa se laude. 

In plus nu prea inteleg cam ce ai vrut sa-i zici lui Figaro prin:

QUOTE 
si o sa vorbim de negrul si albul ochilor de la o distanta de juma de metru 


Vino la 15 mai si ai sa te documentezi la fata locului!! Cam multe explicatii vrei, dar sa raspunzi la intrebari nu prea obisnuiesti.

Sorin.



--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mundus
mesaj 20 Feb 2004, 09:35 PM
Mesaj #219


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 209
Inscris: 7 December 03
Din: Braila
Forumist Nr.: 1.400



QUOTE
Care lege trebuie respectata?? Mohamed e Dumnezeu ??


Ma dezamagesti. tongue.gif In Coran (conform credintei islamice) nu se regasesc decat cuvintele lui Dumnezeu. Nu stiai asta?Rusinica! -> sorry.gif

biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif

QUOTE
Sorin: ....cred ca realitatetea deformeaza acest film !!


Tu mi-ai recomandat filmul ca fiind o oglinda a realitatii, nu o inchipuire. Am dreptate? Daca ai vorbit serios cand ai zis chestia aia de mai sus inseamna ca iti lipseste simtul realitatii. Scuza-ma ca zic asta, dar asta-i impresia care mi-ai facut-o prin afirmatia ta.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 20 Feb 2004, 09:42 PM
Mesaj #220


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Gata oameni buni, aici e forum de discutii nu camp de lupta, ce declarati razboi.

Cu durere in suflet spun ca am ramas dezamagit cand am vazut ce s-a putut scrie; va rog nu dati dovada de imaturitate. Aveti o varsta si nu va mai sta bine (ca unui adolescent jignit care cauta sa-si salveze onoarea - stiu din experienta proprie tongue.gif ) sa spuneti asemenea vorbe; eu zic...ca fiecare sa respecte opinia celuilalt fara a-i adresa cuvinte de ironie si sarcasm(prea dure ca si eu mai folosesc asemenea figuri de stil) sau mai mult sa raspundem cu amenintari.

Imi pare rau daca prin mesajul adresat am atins pe cineva si il rog sa ma ierte, si doresc sa fie pace; nu am vrut sa arunc cu piatra in a atinge pe cineva, ci numai sa-mi exprim punctul de vedere.

Mundus, spui ca nu esti de-acord cu icoanele noastre, dar cu idolatria pietrei de la Mecca ce ai de spus? Acea bucata de piatra e adorata si se pare ca i se acorda prea multa cinste fata de cinstea noastra a crestinilor fata de sfinti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 20 Feb 2004, 10:04 PM
Mesaj #221


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE
Nici nu ma-m asteptat sa inlegi Mundus...cu varsta o sa-ti treaca, dar poate mai incerci de acum....ce e asa greu de inteles??


Recitind cele scrise mai sus, consider ca am lovit sub centura, asa ca-mi iau cuvintele inapoi !! Mundus...eu scuze nu-mi cer, dar acest fapt nu ma impiedica sa recunosc greseala.

Am stat si m-am gandit inca odata daca si aici trebuie sa stau sa invat pe altii si am ajuns la concluzia ca destul o fac pt. painea de toate zilele, asa ca nu are rost sa incers s-o fac cu forta. Aici nimeni nu v-a reusii sa-si impuna punctul de vedere si nimeni nu-l va convinge pe celelalt.

Eu postez pe forum de acasa, in timpul meu liber si nu ca alti forumisti ce posteaza doar in timpul programului de lucru, probabail plictisiti la infinit. Timpul meu e prea scump ca sa stau pe net. doar din ambitia de a convinge pe unu sau altu ca nu au dreptate. Iar aici chiar nu mai am chef...tot nu ajungem nicaieri.

Am mai spus ca am prieteni musulmani, iar in numele respectului ce-l port fata de ei ( ca persoane ) ma retrag de aici.

Mundus...esti un baiat simpatic...pe bune smile.gif si nu eu sunt cel ce trebuie sa te lumineze. Ai ales o cale si poate cea buna pt. tine.

Eu am spus doar o parte din ce am avut de spus...restul o sa-l gaseasca fiecare daca vrea si o sa-l inteleaga cum vrea.

Gata Mundus, nu te mai supar pe aici si-ti doresc doar succes thumb_yello.gif

Best regards...

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mundus
mesaj 20 Feb 2004, 10:07 PM
Mesaj #222


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 209
Inscris: 7 December 03
Din: Braila
Forumist Nr.: 1.400



E normal sa i se dea importanta. In primil rand se afla in Kaaba (cladire construita de insusi Avraam(pubh)). In al doilea rand a fost lasata acolo chiar de ingeri. In al treilea rand ea este simbolul unitatii islamului si cred ca acesta aste principalul motivul pentru care i se da poate mai multa importanta decat are in realitate.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mundus
mesaj 20 Feb 2004, 10:30 PM
Mesaj #223


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 209
Inscris: 7 December 03
Din: Braila
Forumist Nr.: 1.400



QUOTE
Eu postez pe forum de acasa, in timpul meu liber si nu ca alti forumisti ce posteaza doar in timpul programului de lucru, probabail plictisiti la infinit


Fara suparare Sorine, dar si eu fac eforturi sa dau din cand in cand pe la han. Petrec din timpul meu liber la han.

Pacat ca nu vrei sa mai vorbesti pe tema asta! sad.gif sad.gif sad.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 20 Feb 2004, 10:40 PM
Mesaj #224


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Sorin

Nimeni nu spune sa nu mai postezi aici, eu chiar citeam cu placere; sper ca nu eu sunt cel care te-a determinat sa nu mai scri aici...am vrut doar ca discutia sa nu devieze in cearta (tu si Figaro), dar nu am avut deloc intentia sa te fac sa ocolesti acest subiect.
imi cer scuze de o mie de ori si nu vreau sa fi suparat pe mine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 20 Feb 2004, 11:59 PM
Mesaj #225


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Dupa cum observ eu, in Crestinism nu exista extremism religios asa cum e cel de la madomedani unde islamicii ucid crestini in masa, sunt fanatici si la crestini, dar nu aleg crima sau violenta...asta mi-ar da de gandit, este islamul o religie adevarata sau pur si simplu o aberatie.
In Coran scrie ca necredinciosii trebuie omorati, in Biblie nu scrie nicaieri ca paganii sa fie omorati (desi in trecut monarhii se foloseau de Biserica pentru a omori pe mauri sau pe evrei, dar asta nu era extremism, ci un joc politic, un joc urat).

QUOTE
Ma dezamagesti. In Coran (conform credintei islamice) nu se regasesc decat cuvintele lui Dumnezeu. Nu stiai asta?Rusinica!


Ce cuvant al lui Dumnezeu, Cuvantul lui Dumnezeu e Isus Cristos, e Evanghelia lui Isus...cand Dumnezeu reveleaza un adevar nu o face prin chinuri si spasme si spume la gura cum facea Mahomed, ci ii confera omului/sfantului o stare de liniste de iubire, il inunda cu harul Sau. Mahomed se tavalea pe jos si scotea sunete care te infiorau...Dumnezeu nu si-ar chinui astfel fiii, ci i-ar mangaia. Dumnezeu nu spune sa fie ucisi ceilalti oameni, nici chiar evreilor nu le-a spus sa-i omoare pe necredinciosi (ci doar sa lupte cu cei ce se opuneau vointei Lui) fara mila.

Eu cred ca istoria lui Abraham e mult mai veridica in Biblie decat in Coran, care a aparut abea in sec VII era noastra, manuscrisele biblice sunt mult mai vechi si mai demne de crezare decat visele lui Mahomed, nu crezi?
In nici un manuscris din Biblie nu scrie ca au venit ingerii lui Dumnezeu sa aduca pietre de moara pe Pamant, sau ma rog o fi fost adusa de alti ingeri acolo.
Cat o fi de simbol al unitatii, ea nu trebuie adorata, ci numai Dumnezeu trebuie adorat si atat...piatra aceea e idol din moment ce mergi in genunchi pe langa ea ocolind-o, e un stil de adorare ca cel al zeilor anitici. Ciudat este ca acea piatra de la Mecca era adorata inainte de sosirea lui Mahomed acolo si avea alta istorie si mai mult era un cult pagan, Mahomed nu a facut altceva decat sa imprumute parti din cultul respectiv pentru castigarea de adepti.
Daca Mecca ar fi fost facuta de Abraham, atunci ea nu ar mai fi ajuns pagana, inchinatoare la zei, la darci (la pietre), Dumnezeu a spus ca neamul lui Abraham e sfant si nu-l va lasa sa se piarda si din acest neam va veni si Mantuitorul; nu ar fi ingaduit Dumnezeu ca ceva constuit de Patriarhul Abraham sa fie pangarit de diavol si de inchinatorii la idoli si asta nici o zi, cand evreii au cazut in pacat pe cand Moise primea Legea, Dumnezeu l-a trimis pe profet sa nu-i lase prada diavolului...asa ar fi procedat si cu Mecca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mi_
mesaj 21 Feb 2004, 12:14 AM
Mesaj #226


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 476
Inscris: 15 August 03
Forumist Nr.: 609



QUOTE (Mundus @ Feb 20 2004, 07:45 PM)
Mi_, eu raman musulman oriunde m-as duce. Dumnezeu ne vede ce facem indiferent unde am fi. Legea trebuie respectata in orice moment al vietii. Nu vad de ce musulmanii din SUA sau Europa ar face exceptie atat timp cat in Coran scrie negru pe alb: "Va sunt oprite: carnea de porc..."

Asta am înteles, dar te-am rugat sa-mi explici de ce e interzisa.

DE CE

Multumesc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mundus
mesaj 21 Feb 2004, 02:41 PM
Mesaj #227


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 209
Inscris: 7 December 03
Din: Braila
Forumist Nr.: 1.400



Draga TriRegnum,

QUOTE
Dupa cum observ eu, in Crestinism nu exista extremism religios asa cum e cel de la madomedani unde islamicii ucid crestini in masa


In primul rand musulmanii NU sunt mahomedani. Noi nu ne inchinam lui Muhammad(pbuh). El a fost doar un om ca noi toti.

QUOTE
sunt fanatici si la crestini, dar nu aleg crima sau violenta...


Glumesti?! blink.gif Chiar stergi cu buretele secole intregi din istoria omenirii. Irlanda de Nord iti spune ceva? devil.gif

Lumea crestina se plange ca musulmanii comit acte de violenta la ei acasa. Pai sa inceteze cu actele de agresiune si cu siguranta ca si musulmanii vor inceta cu ele. Franta sa nu mai ia masuri discriminatirii doar huh.gif impotriva celor 5 milioane de frati moslemi. Puterile occidentale sa isi retraga armatele de mercenari din tarile musulmane. Bisericile din vest sa inceteze sa mai trimita misionari in Orient si sa inceteze sa-i mai ademeneasca pe musulmanii saraci cu bani pentru a se converti la crestinism.
Te rog sa ma crezi ca daca lucrurile acestea nu for mai fi facute nici muslulmanii nu vor mai fi teroristii Occidentului.

QUOTE
ea nu trebuie adorata, ci numai Dumnezeu trebuie adorat si atat...


Piatra aceea nu este adorata, insa asta nu inseamna ca nu trebuie sa aiba o importanta spirituala deosebita pentru musulmani; doar se leaga atata istorie de ea! de ea se leaga numele marilor profeti(pbut).

QUOTE
piatra aceea e idol din moment ce mergi in genunchi pe langa ea ocolind-o, e un stil de adorare ca cel al zeilor anitici


Ma obligi sa-ti aduc aminte ca si crestinii inconjoara Biserica de 3 ori in noaptea de Pasti. Cat despre zeii antici parca am mai discutat pe topic, sau nu? Oricum o sa verific.

QUOTE
Mahomed nu a facut altceva decat sa imprumute parti din cultul respectiv pentru castigarea de adepti


Islamul este total diferit de cultele pagane. Hajjul este doar o coincidenta nefericita. De fapt pe vremea lui Avraam(pubh) in kaaba era adorat doar Dumnezeu. Paganii insa au suprapus cultul diferitilor zei peste cultul lui Avraam(pubh) si asa s-a ajuns la situatia asta confuza de genul: cine pe cine.

QUOTE
Daca Mecca ar fi fost facuta de Abraham, atunci ea nu ar mai fi ajuns pagana, inchinatoare la zei, la darci (la pietre)


Bazele Bisericii(nu neaparat ca institutie) au fost puse de insusi Isus(pubh). Poti sa ma lamuresti si pe mine de ce Dumnezeu nu a aparat-o si acum exista zeci de biserici(catolica, protestanta etc) sau poate poti sa-mi spui si mie cum se face ca au fost atatea Biserici care de-a lungul istoriei sau transformat in temple ale altor culte? de ce nu le-a aparat Dumnezeu?
La urma urmei kaaba este doar o cladire si in plus era de datoria bunilor credinciosi sa o apere, ceea ce nu s-a intamplat. Oamenii au ales sa mearga pe alt drum in afara celui indicat de Avraam(pubh). Au beneficiat de liberul arbitru si ai vazut ce au facut: au pangatit kaaba cu idolii lor.

QUOTE
Dumnezeu a spus ca neamul lui Abraham e sfant si nu-l va lasa sa se piarda si din acest neam va veni si Mantuitorul


Parca Avraam(pubh) nu era evreu. Evreii sunt fii lui Israel, nu? huh.gif

Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 21 Feb 2004, 03:34 PM
Mesaj #228


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Mundus
Voi sunteti mahomedani deoarece Mahomed a fost cel care a creat religia voastra, asa cum noi suntem crestini caci Isus Critsos, Fiul lui Dumnezeu, a infintat-o pe-a noastra.

QUOTE
Glumesti?! Chiar stergi cu buretele secole intregi din istoria omenirii. Irlanda de Nord iti spune ceva?


Acolo e altcevacopilas, irlandezii nu vor sa fie calcati in picioare de englezii protestanti, pe cand islamicii omoara tot ce prind si chiar mahomedani de-ai lor, asta e Islamul, asta e dumnezeul vostru, un dumnezeu crud si nemilos, dar cu siguranta nu Dumnezeul lui Abraham, al nostru al crestinilor.
Turcii si mahomedanii in general au pangarit locurile sfinte si in istorie si le pangaresc si acum cu moschei, curciadele nu au facut altceva decat sa-si ceara dreptul de a avea si crestinii un cuvant de spus, nu sa fie calcati in picioare de pagani, acele locuri au fost ale crestinilor, dar au fost luate cu japca de mahomedani.

QUOTE
Lumea crestina se plange ca musulmanii comit acte de violenta la ei acasa.


Nu cred ca in Israel sunt la ei acasa, poporul evreu a fost cu mii de ani mai-nainte in zona Palestinei decat mahomedanii.

QUOTE
Pai sa inceteze cu actele de agresiune si cu siguranta ca si musulmanii vor inceta cu ele.


Musulmanii nu vor inceta niciodata pentru ca asa scrie in Coran, sa omoare tot ce nu e islamic.

QUOTE
Franta sa nu mai ia masuri discriminatirii doar impotriva celor 5 milioane de frati moslemi.


Franta din pacate ia masuri si impotriva crestinilor in loc sa ia masuri numai contra cui trebuie. Europa e crestina, nu musulmana. Mahomedanii sa stea acolo unde trebuie, in Asia Mica si sa termine cu pretentiile de a paganiza Europa. In Germania sunt orase unde moscheile s-au inmultit ca iepurii, ce e asta...ba mai vezi musulmanul punandu-se fara jena in genunchi pe strada in tarile europene si incepe sa se roage...trebuie ca cineva sa le aminteasca ca nu sunt in ograda lor, la Mecca, la Medina pot sa faca ce vor, in Franta, Germania...nu au voie. Sau la slujba din Bohn cand se vorbea de Isus se trezeste un mahomedan sa comenteze in timpul predicii ca nu Isus, ci Mahomed...cine se crede el sa strice missa, sa mearga in Iran, Irak, Turcia etc si acolo sa stea cu Mahomed, dar aici nu are dreptul sa vina sa deranjeze emanand nesimtire in stanga si in dreapta.

QUOTE
Ma obligi sa-ti aduc aminte ca si crestinii inconjoara Biserica de 3 ori in noaptea de Pasti.


Daca ti-ai fi aprofundat cunostiintele despre Crestinism ai fi stiut ce inseamna inconjurarea bisericii in noaptea Invierii (tu nici macar de islam nu stii prea multe). Biserica se inconjoara ca semn al drumului lui Isus. In acel drum noi il adoram pe Dumnezeu Tatal, pe Dumnezeu Fiul si pe Dumnezeu Duhul Sfant...musulmanii adora o piatra.

Cele mai multe biserici transformate in temple (adica cladiri in care Dumnezeu a ajuns sa constituie o bataie de joc, biserici care din pacate s-au transformat in locasuri de bataie de joc, asa s-a intamplat si cu biserica Sf. Sofia din Constantinopol, biserica unde odinioara era laudat Dumnezeu, a ajuns loc de pangarire)...au fost la schismatici. Oricum Dumnezeu nu a permis distrugerea Bisericii Sale chiar daca exista catolici, ortodocsi si protestanti...cei din urma s-au rupt de Biserica lui Cristos mai mult sau mai putin, asta a fost voina lor(liberul arbitru), dar Biserica lui Cristos exista in continuare si nu va putea fi pangarita de falsii profeti, de religia falsa, niciodata.

QUOTE
Au beneficiat de liberul arbitru si ai vazut ce au facut: au pangatit kaaba cu idolii lor.


Da, liberul arbitru...asa cum si musulmanii au pangarit bisericile crestinilor care au ajuns temple de bataie de joc de Dumnezeu.

QUOTE
Parca Avraam(pubh) nu era evreu. Evreii sunt fii lui Israel, nu?


Si Israel din cine se trage? nu din Abraham? ("semintia ta va fi un neam mare")
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RamonaV
mesaj 21 Feb 2004, 03:46 PM
Mesaj #229


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 186
Inscris: 15 May 03
Forumist Nr.: 307



QUOTE (TriRegnum @ Feb 21 2004, 03:34 PM)
musulmanii adora o piatra.


TriRegnum, aici chiar si eu te combat. Nu adora o piatra. Aduc rugaciuni inconjurand o piatra. Asa putem spune ca de fapt crestinii inconjurand biserica adora piatra din care e construita biserica. Fii putin mai drept.

In plus, separarea globului dpdv religios e o tampenie mare care nu tine nici macar de Evul Mediu... de unde si pana unde granitele de tipul asta? si de cand? "Iubeste-ti aproapele" se refera doar la crestini? Asa cum crestinii au fost acceptati de musulmani de-a lungul a mii de ani (mai mult de-o mie, nu?), fara sa isi schimbe religia, nu vad de ce Europa nu ii poate accepta? Dupa ce criterii poate accepta Europa pe cineva in mijlocul ei cand stiinta Europei e tributara arabilor care au dezvoltat-o intr-o perioada neagra a crestinismului (folosim cifre arabe, nu? si nu latine oricat s-a folosit latina in ritualurile catolice).


--------------------
"Un om al credinţei creştine trebuie să fie neapărat un om al bucuriei"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mundus
mesaj 21 Feb 2004, 08:41 PM
Mesaj #230


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 209
Inscris: 7 December 03
Din: Braila
Forumist Nr.: 1.400



QUOTE
Acolo e altcevacopilas, irlandezii nu vor sa fie calcati in picioare de englezii protestanti


Dar ma intreb ce continua sa alimenteze conflictul? jamie.gif Cu siguranta ca e vorba de toleranta de care dau dovada toti papistasii. 50.gif

Chiar si tu draga TriRegnum intorci celalalt obraz. Am vazut din cuvintele tale toleranta de care dai dovada.

Sa stii ca atitudinea asta este cea de care vorbeam eu. Sa inceteze atitudinea asta si nimeni nu se va mai simti terorizat.

Ai uitat TriRegnum ca papalitatea a fost cea care a dus in Orient ideea de "Razboi Sfant" prin cruciade. Acum tot catolicii sunt cei care tipa ca noi, musulmanii, ii terorizam in tarile lor. Daca ai urmari stirile ai vedea ca fiecare atentat nu este nimic altceva decat un raspuns la un act de violenta al nonislamicilor.

QUOTE
Cele mai multe biserici transformate in temple (adica cladiri in care Dumnezeu a ajuns sa constituie o bataie de joc, biserici care din pacate s-au transformat in locasuri de bataie de joc, asa s-a intamplat si cu biserica Sf. Sofia din Constantinopol, biserica unde odinioara era laudat Dumnezeu, a ajuns loc de pangarire


Trebuie sa iti aduc aminte ce au facut papistasii cand au jefuit Constantinopolul? Asta ca sa nu mai vorbesc ce au facut in Sf Sofia sau ce au facut cu moastele sfintilor din ea. Te rog sa nu negi chestiile astea pentru ca stii foarte bine atitudinea crestinilor din occident pentru crestinii din est(acestia au fot intotdeauna "schismaticii" din est) .

QUOTE
Franta din pacate ia masuri si impotriva crestinilor in loc sa ia masuri numai contra cui trebuie


Stai linistit ca frantuzoii tot niste cruciati au ramas. Toleranta acestei tari crestine, pe care voi o dati drept exemplu, e egala cu 0. Si, mai rau, se si crede o republica democrata.

QUOTE
Biserica se inconjoara ca semn al drumului lui Isus


yeahrite.gif Nu ma mira raspunsul. Exista o interpretare pentru toate, nu? La fel cum e si cu icoanele, cu venerarea sfintilor etc.

QUOTE
Mahomed a fost cel care a creat religia voastra


Muhammad(pbuh) n-a infiintat nici o religie. Islamul e continuarea credintei lui Avraam(pbuh).

QUOTE
musulmanii au pangarit bisericile crestinilor care au ajuns temple de bataie de joc de Dumnezeu.


huh.gif Atunci da-mi o explicatie de ce atatea cearte pentru bisericile din Transilvania dintre ortodocsi si catolici. Ei nu si le-au pangarit intre ei? Unii au statui ale sfintilor, ceilalti le distrug pe motiv ca al lor cult nu accepta statuile.

QUOTE
Si Israel din cine se trage? nu din Abraham? ("semintia ta va fi un neam mare")


Deci Avraam (pbuh) NU a fost evreu.





Go to the top of the page
 
+Quote Post
RamonaV
mesaj 21 Feb 2004, 11:58 PM
Mesaj #231


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 186
Inscris: 15 May 03
Forumist Nr.: 307



QUOTE (Mundus @ Feb 21 2004, 08:41 PM)
Muhammad(pbuh) n-a infiintat nici o religie. Islamul e continuarea credintei lui Avraam(pbuh).

Deci Avraam (pbuh) NU a fost evreu.

Te rog, sa imi explici mai amanuntit ca eu nu inteleg nimic de aici.


--------------------
"Un om al credinţei creştine trebuie să fie neapărat un om al bucuriei"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 22 Feb 2004, 01:29 AM
Mesaj #232


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Mundus, mai intai mergi la Politica Externa la SUA, Israel si palestina si mai citeste de dragii tai mahomedani. Daca crezi ca mahomedanii sunt ai lui Dumnezeu, te inseli amarnic...

QUOTE
Cu siguranta ca e vorba de toleranta de care dau dovada toti papistasii.

Copilasule papistasii suntem foarte toleranti, dar nu trebuie sa te legi de credinta noastra; nu poti tolera diavolul; nu putem tolera legea mahomedana.

QUOTE
Ai uitat TriRegnum ca papalitatea a fost cea care a dus in Orient ideea de "Razboi Sfant" prin cruciade.


Mahomed a infintat religa voastra cu mult timp ianitnea cruciadelor asa ca nu e un arugment plauzibil, ci mai degraba incerci sa te agati de un fir pentru a simti protejata credinta ta (de care poate inconstient te indoiesti).

QUOTE
Daca ai urmari stirile ai vedea ca fiecare atentat nu este nimic altceva decat un raspuns la un act de violenta al nonislamicilor.


Si ma rog, misionarii care merg in tarimusulmane sunt omorati cu cruzime, iar bisericilor crestinilor pangarite si devastate de rataciti ca voi, ce rau au facut acei crestini? Chiar la o slujba solemna s-a intamplat ceva de genul acesta unde teroristi mahomedani au intrat intr-o biserica catolica si au omorat credinciosi si din cate tin eu minte si pe preot.

QUOTE
Trebuie sa iti aduc aminte ce au facut papistasii cand au jefuit Constantinopolul?


Papistasii sunt crestini in adevarata credinta,voi mahomedanii sunteti rataciti cu totul, nu aveti iubire, deci nu aveti nimic. Au fost greseli care acum se regreta de ambele parti ale Bisericii Crestine. Papistasii nu au calcat bisericile si Sf. Impartasanie(cum din pacate fratii despartiti din rasarit au facut cu bisericile de rit latin din zona Constantinopolului), iar Papa a condamnat aceste jafuri inca din Evul Mediu, dar voi cu religia voastra falsa nu vedeti nimic decat ce va arata fiul intunericului.
Papistatii, cum ne spui, nu au facut nimic Constantinopolului in comparatie cu bataia voastra de joc...ati calcat numele lui Dumnezeu si veti plati, iar tu Mundus ai cunoscut credinta in Cristos, vei fi judecat amarnic si nu stiu care-ti va fi verdictul, pazeste-te ca e de rau cu tine.

QUOTE
Stai linistit ca frantuzoii tot niste cruciati au ramas. Toleranta acestei tari crestine, pe care voi o dati drept exemplu, e egala cu 0. Si, mai rau, se si crede o republica democrata.


E o tara democrata deoarece ataca si crestinismul in loc sa atace numai mahomedanii care vin sa se impuna aici cu un tupeu fantastic. Din pacate Franta e prea democrata si uita ca radacinile le are in Crestinism.
QUOTE
Muhammad(pbuh) n-a infiintat nici o religie. Islamul e continuarea credintei lui Avraam(pbuh).


Si cine spune, Mahomed? De unde a visat mahomed? Aaa, da in acele transe cand era plin de spume la gura, i-a venit revelatia. Nu uita ca acel Coran pe care tu il crezi sfant e scris dupa niste inchipuiri, niste vise, pe cand Biblia cuprinde fapte concrete, reale, veridice, demonstrate de istorie.
Continuarea credintei lui Abraham e cea iudaica si apoi cea crestina, invatatura ce e finala si nu mai poate fi alta adevarata, ci doar falsa de la diavol (si la voi se vede cat de adevarata e, mai ales ca si Isus spune ca vom fi prigoniti de adeptii religiei false pentru numele Lui cel Sfant). Ce scrie in acea carte de povesti, Coran, nu s-a infaptuit nimic, dar ce e escris in Biblie sa adeverit. Isus insusi spune “Eu sunt Calea, Adevarul si Viata”, dar insa voi ati inlocuit pe Isus cu Mahomed si de aceea spun ca Mahomed e “calea intoarsa, minciuna si moartea” (nu pot concepe ca la voi vin 7 fecioare prostituate pentru a face sex in viata de dupa moarte, e aberatie totala)

QUOTE
Ei nu si le-au pangarit intre ei? Unii au statui ale sfintilor, ceilalti le distrug pe motiv ca al lor cult nu accepta statuile.


Tinere! Cine distruge statuile? Nu vin ortodocsii la noi in biserica sa sara la statui sa le distruga, ba chiar vin si se inchina la Fecioara Mama (care face minuni) sau la Sf. Anton. Bisericile chiar daca sunt disputate nu sunt pangarite deoarece catolicii si ortodocsii sunt frati in credinta; disputele sunt din alte cauze: bisericile au fost luate cu forta de la noi de catre ortodocsi si le vrem inapoi.

PS: Ma faci sa rad cand spui ca “noi musulmanii”, tu nu esti de fapt de nici o culoare, ci un tradator de tara, de familie si de Dumnezeu. Nici macar nu cunosti islamismul. (crunt, dar adevarat) Tezeste-te tinere si nu mai visa! Priveste cate fac islamicii care spui tu ca sunt ai tai, ma faci sa cred ca si tu esti de fapt un extremist la fel ca ei, dar vii aici mascat. (asta a fost si scopul pentru care te-am atacat, sa vad cum procedezi si am spus doar atata: Q.E.D.)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mundus
mesaj 22 Feb 2004, 02:09 AM
Mesaj #233


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 209
Inscris: 7 December 03
Din: Braila
Forumist Nr.: 1.400



Profetul Muhammad(pbuh) a fost intrebat care va cadea mai intai: Constantinopolul sau Roma. Raspunsul a fost clar: mai intai va cadea Constantinopolul si mai apoi Roma. Asa ca si Roma are sa cada. Si poate datorita unor "tradatori" destia ca mine. ohyeah.gif Acolo va duce toata aceasta "toleranta" a voastra. Raul ca-l faceti se va intoarce insutit impotriva voastra.

QUOTE
Si ma rog, misionarii care merg in tari musulmane sunt omorati cu cruzime, iar bisericilor crestinilor pangarite si devastate de rataciti ca voi, ce rau au facut acei crestini


De unde stii tu lucrurile acestea? Ai fost tu in Egipt de stii lucrurile acestea. Daca nu stii despre situatia de acolo te rog sa nu te hazardezi in afirmatii. Ai fost de curand in vreo tara musulmana, ai prieteni care sa-ti fi spus ceea ce ai zis mai sus. Daca nu ma crezi te rog sa-l intrebi pe Sorin.

QUOTE
Cine distruge statuile?


Pai la TV au aratat o gramada de certuri intre papistasi si ortodocsi.

QUOTE
vin si se inchina la Fecioara Mama


Vin pentru ca nici nu au habar de religia lor. Protestanti, catolici, ortodocsi, pentru marea majoritate e acelasi lucru.

QUOTE
dar insa voi ati inlocuit pe Isus cu Mahomed


Noi il respestam pe Isus(pubh) la fel de mult ca si pe Muhammad(pubh).

QUOTE
Biblia cuprinde fapte concrete, reale, veridice


Biblia este o carte respestata de musulmani. Problema cu Biblia e ca a fost modificata de oameni in anumite puncte.

QUOTE
vei fi judecat amarnic si nu stiu care-ti va fi verdictul, pazeste-te ca e de rau cu tine


Prefer sa mor ca musulman decat sa trec la crestinism ca sa nu mai fiu hartuit din toate partile si sa nu mi se mai spuna "tradator". La urma urmei viata asta nu e altceva decat "un joc si o gluma".
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mundus
mesaj 22 Feb 2004, 02:31 AM
Mesaj #234


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 209
Inscris: 7 December 03
Din: Braila
Forumist Nr.: 1.400



RamonaV,

Islam inseamna supunere neconditionata; supunere fata de Dumnezeu. Dumnezeu a dat oamenilor profeti, ca sa asculte de cuvantul sau. Muhammad(pbuh) a fost ultimul dintre acestia, iar acum oamenii au drept indrumare Coranul(care nu va mai fi schimbat vreodata de om).

Primul profet a fost Adam(pbuh), iar ultimul a fost Muhammad(pbuh). Insa au mai fost profeti si Noe, Moise, Isus etc. (pbut)
Multi l-au acuzat pe Muhammad(pbuh) ca nu poate fi profet pe motiv ca nu a fost evreu, insa nici Avraam(pbuh) nu a fost evreu sau cei care au trait inaitea lui.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mundus
mesaj 22 Feb 2004, 02:48 AM
Mesaj #235


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 209
Inscris: 7 December 03
Din: Braila
Forumist Nr.: 1.400




As vrea sa-i anunt pe cei care mai au de gand sa posteze aici sa incerece sa pastreze niste limite pentru discutie. Eu nu voi mai mai raspunde la nici un fel de afirmatii acide. M-am saturat!

De fapt nu mai vad nici un motiv pentru a scrie in acest topic atat timp cat unii forumisti nu au de gand sa incerce macar sa inteleaga modul de a gandi al musulmanilor, ci singurul lucru urmarit de ei e sa arunce cu noroi in islam si valorile lui.

Daca unii considera ca e mai bine ca fiecare sa stea separat si nici macar sa nu incercam sa ne cunoastem si sa ne apropiem, asta e!

Trist dar adevarat: pentru unii discutiile sunt calea razboiului si nu a pacii. sad.gif

Nu uitati ca musulmanii se saluta intre ei cu: "Pace!"

BYE!!! ph34r.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RamonaV
mesaj 22 Feb 2004, 07:34 AM
Mesaj #236


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 186
Inscris: 15 May 03
Forumist Nr.: 307



QUOTE (Mundus @ Feb 22 2004, 02:31 AM)
Primul profet a fost Adam(pbuh), iar ultimul a fost Muhammad(pbuh). Insa au mai fost profeti si Noe, Moise, Isus etc. (pbut)
Multi l-au acuzat pe Muhammad(pbuh) ca nu poate fi profet pe motiv ca nu a fost evreu, insa nici Avraam(pbuh) nu a fost evreu sau cei care au trait inaitea lui.


Eu totusi nu inteleg de ce Avraam nu e considerat (de catre musulmani) a fi evreu. Din cate stiu evreii il considera evreu, la fel crestinii.
Care profeti sunt evrei?

Si explica-mi in ce puncte consideri ca a fost modificata Biblia - te referi la Noul Testament cat si la Vechiul Testament?


--------------------
"Un om al credinţei creştine trebuie să fie neapărat un om al bucuriei"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bubu
mesaj 22 Feb 2004, 10:56 AM
Mesaj #237


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 993
Inscris: 30 March 03
Din: BUCURESTI
Forumist Nr.: 144



Stau si ma intreb de ce omul trebuie sa adere la una din religile existente pe Pamint?De ce trebuie sa ne spunem, eu sint musulman, eu sint crestin, ala e ortodox.Si dupa sa ne certam ca religia mea este mai buna decit a ta.Dumnezeu a lasat o singura credinta pe Pamint.Aceea in Dumnezeu.Nu cred ca Dumnezeu ne lasa in ceata nestiind ce religie sa alegem.Dicutati mai mult cu Dumnezeu si veti vedea adevarata credinta pe care trebuie sa o avem.Oricum rasplata o primim dupa fapte si nu dupa religia la care am aderat.In ceruri vor ajunge si musulmani si crestini iubitori de Dumnezeu.
Deci numiti-va simplu Copii ai lui Dumnezeu si faceti numai fapte bune.Asta vrea Dumnezeu de la noi.El nu ne va pedepsi ca nu am ales o religie "buna" si doar pentru ca nu am ascultat de glasul Lui.

Sufletul trebuie salvat, iar sufletul este de origine divina, deci sa ii facem drum inapoi catre cer.

Acest topic a fost editat de bubu: 22 Feb 2004, 10:59 AM


--------------------
"Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oul Dogmatic
mesaj 22 Feb 2004, 10:59 AM
Mesaj #238


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 615
Inscris: 23 January 04
Forumist Nr.: 1.942



Abraham a fost chemat sa infiinteze semintia evreiasca si sa indeplineasca profetiile. A avut-o de nevasta pe Sara, sora lui ( jumatate). Primul copil, Ismail l-a facut cu roaba Sarei, Hagar. La 90 de ani Sara naste pe Isac . Hagar si Ismail sint alungati in pustie, din Ismail se vor naste arabii.
Abraham a fost evreu - derivat de la Eber stramosul lui, nu a fost israelit. Israelitii sint descendentii fiului lui Isaac, Iacob pe care Dumnezeu la renumit Israel, si de la fiul lui Iacob, Iuda, deriva termenul de iudeu (jew/jewish). Deci primii israeliti sint din copiii lui Iuda. Iacob a avut 12 copii , cele 12 triburi evreiesti ( nu israelite). DIn Iuda descind israelienii, ceilalti 11 nu sint israeliti.
http://www.keyway.ca/htm2003/20030302.htm


--------------------
"Am dorit dintotdeauna sa fac o teza de doctorat cu tema Aflarea in treaba ca metoda de lucru la romani."Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 22 Feb 2004, 11:24 AM
Mesaj #239


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



QUOTE
Profetul Muhammad(pbuh) a fost intrebat care va cadea mai intai: Constantinopolul sau Roma.


Roma nu avea cum sa cada ca nu era capitala Imperiu, Constantinopolul era capitala de Imperiu si era de asteptat ca va cadea(spunem noi acum) din moment ce a inarmat pe turci si i-a pregatit militar (arabii au fost mereu tradatori), iar Mahomed nu a ghicit nimic, astea sunt povesti.
Iar Biserica Romei nu va cadea deoarece Isus insusi spune “pe aceasta piatra voi zidi Biserica Mea pe care portile locuineti mortilor nu o vor birui”.

QUOTE
Si poate datorita unor "tradatori" destia ca mine. Acolo va duce toata aceasta "toleranta" a voastra. Raul ca-l faceti se va intoarce insutit impotriva voastra.


Din cate imi aduc eu aminte voi faceti cel mai mult rau masacrand fara mila oameni nevinovati, astia sutneti. Nu vezi crestini ca se taie fara mila cum vezi musulmanii. Roma nu va cadea niciodata, poate la sfarsit cand religia falsa a Satanei ne va prigoni, dar pana atunci mai e. Stii tu maxima aceea latina: “Quando cadet Roma, cadet et mundus.”

QUOTE
De unde stii tu lucrurile acestea? Ai fost tu in Egipt de stii lucrurile acestea. Daca nu stii despre situatia de acolo te rog sa nu te hazardezi in afirmatii. Ai fost de curand in vreo tara musulmana, ai prieteni care sa-ti fi spus ceea ce ai zis mai sus. Daca nu ma crezi te rog sa-l intrebi pe Sorin.


Da tinere, am si prieteni pe acolo; sunt si episcopi care anunta asemenea atentate. Ba mai mult e si presa cu televiziunea si radio-ul. Tu te hazardezi sa ridici islamul pe un piedestal al religiilor, loc care nu i se cuvine. Il intreb si pe Sorin si sigur imi va confirma; crestinii in zone din Africa sunt macelariti fara mila de adeptii religiei mahomedane, religie “a paci” (mai bine a cruzimii, a urii, a razboiului...asta e mahomedanismul)

QUOTE
Pai la TV au aratat o gramada de certuri intre papistasi si ortodocsi.


Nu inventa tu stiri, ci arata concret. Ortodocsii nu au distrus nici o statuie deoarece bisericile disputate sunt ale greco-catolicilor care sunt de rit binzantin si nu au statui. Priveste stirile mai atent si invata mai multe despre crestinism nu toti catolicii au statui in biserici, ci numai de cei de rit latin (astia sunt de fapt papistasii, termen imporopriu dat de semidocti)

QUOTE
Vin pentru ca nici nu au habar de religia lor. Protestanti, catolici, ortodocsi, pentru marea majoritate e acelasi lucru.

Dar tu ai habar de a ta? Eu cred ca nu! Noi crestinii facem foarte bine diferenta dintre riturile noastre si ne dam seama ca e acelasi Dumnezeu, unicul si adevaratul Creator. Si te rog nu mai lua cuvintele mele separat de propozitie/fraza pentru ca asa se pot da intepretari; cuvintele mele nu sunt Coran asa ca nu permit sa fie scoase din propozitie/fraza; asa cum ai scris mai sus: numai “vin si se inchina la Fecioara Mama”, imi place sa vad toata constructia.(asta ma enerva enorm la ASD cand imi intepreta cuvintele si le izola de propozitie)

QUOTE
Noi il respestam pe Isus(pubh) la fel de mult ca si pe Muhammad(pubh).


Nu prea cred asta din moment ce mahomedanul se ridica in timpul predicii si deranjeaza. Imaginea lui Isus pe care o aveti e distorsionata, e deformata...eu un alt cristos asa cum el a spus ca vor veni cei falsi si vor propavadui alti cristosi spunand minciuni. Si mai afirma Mahomed ca Sf. Treime e de fapt: Tatal, Fiul si Fecioara Maria. (de parca el stia mai bine ca noi ce e crestinismul)

QUOTE
Biblia este o carte respestata de musulmani. Problema cu Biblia e ca a fost modificata de oameni in anumite puncte.


Ea a fost modificata de la reforma protestanta incoace; iar daca e respectata ati accepta Sf. Treime ceea ce nu faceti; spuneti ca e acceptata in speranta ca veti gasi fraieri crestini pe care sa-i rataciti.

QUOTE
Prefer sa mor ca musulman decat sa trec la crestinism ca sa nu mai fiu hartuit din toate partile si sa nu mi se mai spuna "tradator". La urma urmei viata asta nu e altceva decat "un joc si o gluma".


Nu as muri ca sa fac sex o eternitate(e ca si cum ai muri pentru niste prostituate, asta spune Coranul), dar tu daca asta alegi sa mori pentru ceva care nici nu cunosti bine, e treaba ta.
Eu unul as muri pentru crestinismul meu si astfel sa traiesc alaturi de Dumnezeu o eternitate si sa ma bucur de el, dar eu cunosc crestinismul foarte bine, in schimb tu islamismul nu-l cunosti nici cat negru sub unghe.

Mundus revino-ti ca te pierzi. Nu am nimci cu tine, ci doar cu islamismul e mult prea extremist...risti sa ajungi si tu unul din acei extremisti.

Acest topic a fost editat de TriRegnum: 22 Feb 2004, 04:31 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 22 Feb 2004, 11:26 AM
Mesaj #240


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Asta presupune Islamul?

rafat's Massacre of Damour
by Joseph Hobeika
Read about Arafat
PLO massacres in Lebanon
Organized by Professor M. Kahl

[M.K. Note: The following was posted on the Internet by Joseph Hobeika on July 11, 2001. While I have no smoking gun to prove this was written by Elias Hobeika, the author was a fervent admirer of Elias Hobeika, calling him the Churchill of Lebanon. He also posted a message referring to himself as Elias and then changed the message after I wrote him that I considered this an admission that it was indeed Elias Hobeika who posted under the name of Joseph. I have both messages. I have been told that Joseph is also the name of Hobeika's father and son and the Joseph posting this message was Elias's attorney posting from Paris. Since Elias was in Paris frequently, I assume Joseph allowed Elias to use his Internet account and this is borne out by the writing style that changes dramatically.]
Do you not remember Damour Lebanon. Let me remind you. Arafat and the PLO plunged Lebanon into "massacres, rape, mutilation, rampages of looting and killings. Out of a population of 3.2 million, some 40,000 or more people had been killed, 100,000 wounded, 5,000 permanently maimed

In January of 1976, the destruction of Damour, a town of some 25,000 was completed by the PLO within two weeks. "The priest of Damour, Father Mansour Labaky desperately trying to save people of the town telephoned Kamal Jumblat [one of the Lebanese leaders], in whose parliamentary constituency Damour lay. 'Father, Jumblat said, 'I can do nothing for you, because it depends on Yasser Arafat' " . All efforts were useless. In the morning following the first night of invasion, when more than fifty people were massacred, Father Labaky "despite the shelling managed to get to the one house, to bring out some corpses. An entire family had been killed, the Canan family, four children all dead, and the mother, the father, and the grandfather. The mother was still hugging one of the children. And she was pregnant

The eyes of the children were gone and their limbs were cut off. No legs and no arms" (123). In total, 582 people were massacred in the storming of Damour. Father Labaky went with the Red Cross to bury them. "Many of the bodies had been dismembered, so they had to count the heads to number the dead. Three of the men they found had had their genitals cut off and stuffed in their mouths"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 22 Feb 2004, 03:59 PM
Mesaj #241


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Corect fratilor, acu m-am lamurit.
A voastra e mai lunga decit a lui Mundus.
rofl.gif hh.gif jamie.gif mwah1.gif

"Dara iubirea de mosie e un zid,
Care nu mi se indoaie de-a ta faima, Mundus/Baiazid...."
N-am gasit alta rima,.......


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 22 Feb 2004, 04:27 PM
Mesaj #242


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



bdl
Poate ma intelegi gresit, dar eu cu toata dragostea doresc ca Mundus sa inteleaga ce este islamismul.
A abandonat ortodoxia, a abandonat mantuirea.

Cred ca ai citit Contele de Monte Cristo unde popa spunea "sunte preot, nu sfant". Sfantul Francisc de Assisi a colaborat frumos cu musulmanii, dar el era sfant...eu nu am nimic personal cu Mundus, dar el nici macar nu e musulman, e ceva religioas, dar nu cunoaste islamismul, ci probabil cineva i-l prezinta intr-o forma mai frunoasa.
Imi pare rau ca a abandonat ortodoxia, si-a abandonat mantuirea.

Acest topic a fost editat de TriRegnum: 22 Feb 2004, 04:33 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mundus
mesaj 22 Feb 2004, 04:32 PM
Mesaj #243


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 209
Inscris: 7 December 03
Din: Braila
Forumist Nr.: 1.400



Dragii mei, sincer sa fiu, mi-ar fi facut placere sa mai discutam, insa se pare ca deja ceea ce ar fi trebuit sa fie doar o simpla conversatie intre prieteni s-a transformat intr-o serie de remarci... acide fie la adresa unor concepte fie la adresa unor persoane.

In primul mesaj pe care l-am scris la acest forum am pus si urmatoarea intrebare:
QUOTE
De ce detesta marea parte a romanilor aceasta religie despre care nu stiu nimic si despre care nici nu au de gand sa se informeze?


Raspunsul l-am aflat in urma "discutiei" de la acest topic:

Exista unii oameni care nu vor cu nici un chip sa-i asculte si pe cei din jurul lor. Oameni care prefera o lume divizata in alb si negru si nu vor sa inteleaga ca de fapt lumea este... gri. Din pricina incapatanarii acestora au de suferit si ceilalti, cei care vor sa inteleaga ce se intampla si de ce se intampla lucruri lucruri indezirabile pt ei.

Pentru mine topicul acesta este inchis.

ph34r.gif ph34r.gif ph34r.gif ph34r.gif ph34r.gif




Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 22 Feb 2004, 04:35 PM
Mesaj #244


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



E frica de necunoscut Mundus, iar romanilor in trecut le-a fost frica sa nu fie paganizati de turci si de aceea au urat aceasta religie. Turcii au facut in asa fel incat sa nu fie agreata.
Pot sa te iontreb ce spune familia ta ca nu mai esti ortodox? Cum ai procedat cand preotul a venit cu botezul?...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 22 Feb 2004, 04:42 PM
Mesaj #245


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



QUOTE (TriRegnum @ Feb 22 2004, 03:27 PM)
A abandonat ortodoxia, a abandonat mantuirea.


Triregnum,
Fara suparare, aici e problema, in citatul asta.
Nu intelege gresit, asta e problema TUTUROR religiilor.
Eu am zis sub o forma mai glumeata, dar NICIODATA o religie nu va accepta punctul de vedere sau viziunea altei religii.
Asta e unul din motivele care ma fac sa stau departe de orice religie. sad.gif

Mundus,
mergi pe calea ta si fa ce crezi tu ca e mai bine pt tine. Asta e problema ta si numai a ta. Cu sfaturile vecinilor niciodata nu o sa-ti faci soba in casa..... wink.gif

Acest topic a fost editat de bdl: 22 Feb 2004, 04:44 PM


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post

17 Pagini V  « < 5 6 7 8 9 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 April 2024 - 01:27 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman