HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dezbateri Filosofie

Acest subforum este destinat dezbaterilor filosofice. Pentru discutii religioase va initam sa vizitati subforumul Universul Credintei.

5 Pagini V  « < 3 4 5  
Reply to this topicStart new topic
> Credinciosul Perfect
Rehael
mesaj 21 Mar 2007, 11:35 PM
Mesaj #141


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



@entropy
QUOTE
Singurul om pe care l-as crede probabil, ar fi un eremit care nu a cedat tentatiei de a invata nimic pe nimeni, care a inteles inutilitatea predicarii mantuirii,care nu are nici o solutie pentru nimeni si nici macar pentru el,care a inteles dezastrul de a avea ucenici. Un mistic salbatic care m-ar lua la bataie in loc de a-mi raspunde m-ar convinge mai degraba.


Si cam cata bataie crezi ca ar trebui sa mananci ca sa se spuna apoi ca te-a convins... cat de cat?

Desi nu cred ca tu ai avea neaparat nevoie sa fii convins de cineva si mai ales prin metoda bataii, eu as vrea sa spun ca "maestrii" de felul asta e posibil sa nu fie chiar asa greu de gasit.

QUOTE
Vatraiul si Zen

  Hakuin le povestise elevilor sai despre o batrana care avea o ceainarie, laudandu-i cunostintele despre Zen. Elevii nu l-au crezut si s-au dus la ceainarie, ca sa se convinga.
  Dupa ce au intrat, batrana i-a intrebat daca venisera sa bea ceai, sau ca sa-i verifice cunostintele despre Zen. In primul caz, ii va servi cu placere. In al doilea caz, s-o urmeze dupa un paravan.
  Indata ce elevii venira dupa ea, incepu sa-i loveasca cu un vatrai.
  Noua elevi din zece nu fugira de pedeapsa...


Tu din care categorie de elevi ai face parte? Intreb si eu... desi pari a fi mai degraba baba cu vatraiul. ohyeah.gif
Uu! 44.gif


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
entropy
mesaj 22 Mar 2007, 12:25 AM
Mesaj #142


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 212
Inscris: 22 September 06
Forumist Nr.: 8.705



QUOTE
A raspunde la o intrebare cu alte intrebari spre a arata cit de relativ e totul e f. simplu.
"Realitate","adevar" si "util" sunt termeni prea vagi . Daca nu ii definesti exact nu avem cum sa ne intelegem.
QUOTE
Probabil ca si existenta noastra e la fel de relativa si nu mai intelegem pe cei care mai pun pret pe ea..
Tu nu faci nici un efort sa pui pret pe existenta ta. Biologia face totul.
QUOTE
Ma bucur ca nu ai limite, ca te-ai nascut destept, si imi pare rau ca nu ai invatat de la nimeni nimic. Nu are sens sa imbunatatesti ceva, esti perfect!
Concluzii aiurea...probabil ca ai obosit.
"Perfect" - inca un cuvant negandit.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioana1
mesaj 22 Mar 2007, 09:04 AM
Mesaj #143


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 633
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.934



Credinciosul perfect este Insusi Dumnezeu, si El se da credinciosie oamenilor, dar dupa marimea inimii fiecaruia, daca inima-i curata ,ii da multa, daca inima ii partial curata, ii da mai putina, iar daca ii neagra rau, nu-i da deloc. Daca fiecare isi priveste in inima, ca sa-si vada curatenie, sau murdaria de acolo, si-I cere Domnului sa-l curateasca, poate tinde, prin credinta si de la Dumnezeu, sa devina un credincios perfect.

Dar, cu de la tine stiinta si putere, este imposibil, caci credinciosia nu-i a noastra, nu se mosteneste de la parinti, ci se da in inima curata de la Dumnezeu.


--------------------
"Fiule, nu uita invataturile mele, si pastreaza in inima ta sfaturile mele" (Prov.3.1)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 22 Mar 2007, 09:04 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
IoanV
mesaj 22 Mar 2007, 10:07 AM
Mesaj #144


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE (entropy)
"Realitate","adevar" si "util" sunt termeni prea vagi . Daca nu ii definesti exact nu avem cum sa ne intelegem.
De asta spuneam ca te-ai nascut atotstiutor, nu aveai cum sa te intelegi cu altii din cauza termenilor vagi cu care oamenii lucreaza, astfel nu poti afla nimic de la ei ... logic, nu ?
QUOTE
"Perfect" - inca un cuvant negandit.
N-am botezat eu topicul. Si nici nu am vazut contributia ta pentru definirea lui...


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
entropy
mesaj 22 Mar 2007, 02:36 PM
Mesaj #145


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 212
Inscris: 22 September 06
Forumist Nr.: 8.705



QUOTE
De asta spuneam ca te-ai nascut atotstiutor, nu aveai cum sa te intelegi cu altii din cauza termenilor vagi cu care oamenii lucreaza, astfel nu poti afla nimic de la ei ... logic, nu ?
Nu. In stiinta,termenii de mai sus au o semnificatie conturata,la fel si in viata de zi cu zi. Insa in mintea omului religios ,cuvantul "adevar" cuprinde tot felul de ciudatenii dogmatice. Daca nu avem un limbaj comun intram pe taramul oamenilor de paie.
QUOTE
N-am botezat eu topicul. Si nici nu am vazut contributia ta pentru definirea lui...
Contributia mea,daca exista, este o incercare de clarificare a termenilor . Daca nu ,atunci oricine poate veni cu clisee dogmatice sau cu versiuni originale numai de el intelese. E o inflatie de aforisme si vorbe de duh pe care cei care le scriu au impresia ca le inteleg iar cei ce le citesc,de asemenea. Eu unul nu inteleg definitiile voastre. Daca nu le puteti explica clar ,inseamna ca nici voi nu le intelegeti. E un carusel al termenilor vagi luati de-a gata si o atitudine gen "las' ca stiu ei ce vreau eu sa zic prin adevar"... Ne facem ca ne intelegem unii pe altii ,si mai grav,pe noi insine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioana1
mesaj 22 Mar 2007, 03:17 PM
Mesaj #146


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 633
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.934



Nu stiu de ce consideri tu ca, incercand a defini ceva ,practic, nu intelegi acea definitie. In credinta, simtamintele sunt de multe ori imposibil de descris, din cauza intensitatii.

Nu stiu de ce incearca unii credinciosi sa descrie ceva, ce in primul rand pentru alt credincios este greu de inteles. Credinta se propaga in sufletul fiecarui, in functie de cat a turnat Duhul lui Dumnezeu, nici mai mult,nici mai putin.

Si daca eu vin si-ti descriu tie, in cuvinte care slab oglindesc sentimentele mele si ravna mea de crestin, sau sunt un slab narator, tu nu ramai cu nimic, desi poate ca inima mea da pe dinafara de dragoste si credinta in Dumnezeu.

Stiinta nu va putea niciodata demonstra intensitatea credintei unui om, nici mintea omeneasca nu va putea intelege daca Domnul nu da intelepciune, iti trebuie o inima ,very soft and faithfull, ca sa intelegi, ceea ce , multi au incercat sa inteleaga, dar.........prin prisma mandriei, nu a smereniei.

Carusel al termenilor vagi.....eu nu-ti comentez aici nici forma de exprimare, nici gandurile tale, dar sa stii, ca pasul care trebuie facut este unul foarte mic,ca sa intelegi multe taine atat de mari, si poti incepe prin a te da jos de pe piedestalul pe care te-ai urcat singur.........


--------------------
"Fiule, nu uita invataturile mele, si pastreaza in inima ta sfaturile mele" (Prov.3.1)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
entropy
mesaj 22 Mar 2007, 03:48 PM
Mesaj #147


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 212
Inscris: 22 September 06
Forumist Nr.: 8.705



Daca intram in vartejul impulsurilor necontrolabile care "dau pe din afara" threadul se transforma in "ipocritul perfect".
Doamne,fereste-ma de smeritul sfatos!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
noi
mesaj 22 Mar 2007, 04:13 PM
Mesaj #148


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 762
Inscris: 15 December 03
Forumist Nr.: 1.513



QUOTE
Doamne,fereste-ma de smeritul sfatos!

Ai patit ca-n STRUTOCAMILA smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 22 Mar 2007, 08:23 PM
Mesaj #149


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
Nu. In stiinta,termenii de mai sus au o semnificatie conturata,la fel si in viata de zi cu zi. Insa in mintea omului religios ,cuvantul "adevar" cuprinde tot felul de ciudatenii dogmatice. Daca nu avem un limbaj comun intram pe taramul oamenilor de paie.
Usurel, usurel ai trecut in alta pozitie. De la relativismul absolut la "semnificatie conturata" si in stiinta si in viata de zi cu zi. Dam vina pe religiosi, ei sunt ciudatii wink.gif . Hai sa spunem ca se misca intr-o lume a lor, in care adevar inseamna mai mult decit in viata de zi cu zi. Asta nu exclude faptul ca lumea lor exista, chiar daca altii nu pot sau nu vor sa participe la ea ca nu ii intereseaza. Interesant este pentru mine ca adevaruri rostite de secole, milenii, sunt redescoperite de unii si astazi. Ele sunt izvorite din experiente de viata care pot fi retraite. De aici certitudinile credinciosilor. Ele nu sunt convingeri ale ratiunii ci trairi ale fiintei ca intreg, experiente ale unitatii si pacii launtrice. De aceea, cind omul se adreseaza omului ca subiect, nu ca obiect, limbajul, regulile se schimba. Asta nu inseamna ca credincisii nu inteleg ce inseamna adevar in stiinta sau in viata de zi cu zi. Doar ca nu se multumesc nici cu cunoasterea "comuna", nici cu teoriile contradictorii din stiinta. Experimenteaza si existential, cu accent pe afectiv. In acest domeniu ratiunea nu poate decit sa constate si sa se arate nesigura.
QUOTE
Eu unul nu inteleg definitiile voastre. Daca nu le puteti explica clar ,inseamna ca nici voi nu le intelegeti. E un carusel al termenilor vagi luati de-a gata si o atitudine gen "las' ca stiu ei ce vreau eu sa zic prin adevar"...
Sper ca am fost destul de clar. Credinciosii accepta sa se imbogateasca din experienta altora, uneori si prin ascultare, fara sa ceara definitii rationale convingatoare. Ei traiesc si vor sa experimenteze viata si pe alte coordonate decit jocuri de ratiune. Se ocupa de educatia laturii afective. Iar despre asta sunt destule carti si nereligioase, ca sa spui ca totul e in ceata... De exemplu cartile despre inteligenta emotionala...


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
entropy
mesaj 22 Mar 2007, 10:06 PM
Mesaj #150


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 212
Inscris: 22 September 06
Forumist Nr.: 8.705



Nu intru in lanul teologic plin cu oameni de paie... Ia-i de-acolo si foloseste-i cu altcineva ca asta este tactica inconfundabila a omului religios in dezbateri: eschiva si nesinceritatea. Ce usor era inainte cand lumea era needucata. In ziua de azi, retorica asta tamaiata se adreseaza doar oamenilor incapabili sa-si clarifice impulsurile emotionale.

"Adevarul" tau cuprinde si nasterea virginei,invierea lui Lazar si alte minunatii?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 23 Mar 2007, 10:01 AM
Mesaj #151


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
Nu intru in lanul teologic plin cu oameni de paie... Ia-i de-acolo si foloseste-i cu altcineva ca asta este tactica inconfundabila a omului religios in dezbateri: eschiva si nesinceritatea. Ce usor era inainte cand lumea era needucata. In ziua de azi, retorica asta tamaiata se adreseaza doar oamenilor incapabili sa-si clarifice impulsurile emotionale.
O sarac de tine! Daca ai ajuns sa condamni oamenii, sa ii faci de paie, numai pt. ca te supara si nu prea ai loc de ei pe lumea asta... Cred ca realizezi ca generalizarile pripite nu sunt valide in discursuri. Cu atit mai mult cu cit nu vin din sfera rationalului.. Nu am eschivat, nu mint. La tine in schimb vad atacul la persoane, judecati nejustificate, generalizatoare. Eu prezint argumente si pozitii si ma trezesc cu atacuri tot mai dese. Uite deci cine nu e capabil de dialog si de control a impulsurilor emotionale. Orice observator extern vede bine care dintre noi isi controleaza mai bine emotiile, la care limitele educatiei ii impun un discurs mai rigid si cu amestec afectiv-rational destul de aleator.
Sa stii ca am vorbit serios in legatura cu educatia afectiva. Imi pare rau ca nu ma crezi si ca pui o eticheta credintelor de parca ar inceta sa mai fie rationale.
QUOTE
"Adevarul" tau cuprinde si nasterea virginei,invierea lui Lazar si alte minunatii?
Da. Dar nu e topicul potrivit sa dezvolt subiectul.

Acest topic a fost editat de IoanV: 23 Mar 2007, 10:04 AM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 23 Mar 2007, 10:11 AM
Mesaj #152


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

Daca ai ajuns sa condamni oamenii, sa ii faci de paie, numai pt. ca te supara si nu prea ai loc de ei pe lumea asta...


Se referea la altceva, nu la cei cu care discuta:
http://en.wikipedia.org/wiki/Logical_fallacy/Straw_Man


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 23 Mar 2007, 08:22 PM
Mesaj #153


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



dry.gif Nu inteleg ce legatura are acest "altceva" cu ceea ce-i explica Ioan V care spunea:
QUOTE
Interesant este pentru mine ca adevaruri rostite de secole, milenii, sunt redescoperite de unii si astazi. Ele sunt izvorite din experiente de viata care pot fi retraite. De aici certitudinile credinciosilor
.
Mie mi s-a parut ca se referea in fond la existenta unor anumite practici care dau rezultate si la care adera un credincios, si nu la niste discursuri a caror consistenta nu poate fi probata.


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
entropy
mesaj 25 Mar 2007, 12:52 AM
Mesaj #154


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 212
Inscris: 22 September 06
Forumist Nr.: 8.705



QUOTE
O sarac de tine! Daca ai ajuns sa condamni oamenii, sa ii faci de paie, numai pt. ca te supara si nu prea ai loc de ei pe lumea asta... Cred ca realizezi ca generalizarile pripite nu sunt valide in discursuri. Cu atit mai mult cu cit nu vin din sfera rationalului.. Nu am eschivat, nu mint. La tine in schimb vad atacul la persoane, judecati nejustificate, generalizatoare. Eu prezint argumente si pozitii si ma trezesc cu atacuri tot mai dese. Uite deci cine nu e capabil de dialog si de control a impulsurilor emotionale. Orice observator extern vede bine care dintre noi isi controleaza mai bine emotiile, la care limitele educatiei ii impun un discurs mai rigid si cu amestec afectiv-rational destul de aleator.
Sa stii ca am vorbit serios in legatura cu educatia afectiva. Imi pare rau ca nu ma crezi si ca pui o eticheta credintelor de parca ar inceta sa mai fie rationale.


De ce oare se lasa dumnezeu aparat cu atata zel si atata furie, ambele izvorate din ceatza care troneaza peste semantica si care paralizeaza gandirea critica .

Vitalitatea monstruoasa pe care o da o credinta pentru care ai deveni martir sau ucigas distruge orice sceptic sovaitor, orice om care refuza sau nu e in stare sa traga concluzii ontologice .

Discursul credinciosului este absolut dezarmant...gandirea neclara ofera strategii infinite .

Voi o sa cuceriti lumea .
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 25 Mar 2007, 01:01 PM
Mesaj #155


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
De ce oare se lasa dumnezeu aparat cu atata zel si atata furie, ambele izvorate din ceatza care troneaza peste semantica si care paralizeaza gandirea critica.
Chiar, crezi ca exista Dumnezeu? Nu e furie, nu e zel, doar dragoste pentru El. Si asta e oricum mica fata de dragostea lui pentru noi. In privinta paralizarii gindirii critice, nu iti fa iluzii, nu e nici o ceata peste semantica. Faptul ca gindirea crenciosilor ti se pare tie neclara, nu conduce la concluzia ca neaparat asa este. Faci generalizari pripite, amesteci in continuare resentimente cu ratiunea. De aceea nu se poate clarifica intelegrea. Un om demn nu pune oamenii in categorii, nu ii judeca in masa. Pt. el, ca si pt. Dumnezeu, fiecare om este un caz distinct.
QUOTE
Vitalitatea monstruoasa pe care o da o credinta pentru care ai deveni martir sau ucigas distruge orice sceptic sovaitor, orice om care refuza sau nu e in stare sa traga concluzii ontologice.
Prins in temporaliatea strimta omului care nu are experienta transcendentei i se pare absurda increderea in ea. Iar scepticul sovaitor se poate abtine sa faca comentarii generalizatoare daca nu e in stare sau refuza sa traga concluzii ontologice. E ca invitatul la masa care nu vrea sau nu poate minca si striga catre ceilalti invitati sa nu manince, incercind chiar sa sugereze ca ar fi probleme cu mincarea. Nu vitalitatea mostruoasa a dat credinta sfintilor ci cunoastrea si experienta transcendentei, mai presus chiar decit viata pe Pamint.

Poate ar trebui sa aplici gindirea ta critica "dezvoltata" mai intii propriului discurs. Sa vad ca il limpezesti, scoti, sau macar separi, argumentele de natura afectiva de cele rationale, ca renunti la generalizari pripite si ilogice, la acuzatii incarcate de resentimente. Cita vreme vreme le amesteci este clar ca spusele tale sunt simpla demagogie, un apel gratuit la "autorite semantica" insa lipsit curatenia specifica lucrurilor bine gindite si clarificate.


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
itzilibitzii
mesaj 30 Mar 2007, 11:35 AM
Mesaj #156


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 20
Inscris: 4 March 07
Forumist Nr.: 9.523



QUOTE (entropy @ 17 Mar 2007, 08:11 PM)
QUOTE
Intareste diferenta dintre iluzie ( "crede ca nu crede" ) si realitate ( de fapt crede )
De unde rezulta ca iluzia nu este tocmai ceea ce tu numesti realitate si viceversa?

Din sensul cuvintelor. "A crede ca este ceea ce nu este" ( crede ca nu crede ) te ofera iluziei. "De fapt a fi ceea ce este" ( de fapt crede ) desemneaza realitatea. Intrebarea s-ar priponi in posibilitate. E cu putinta sa crezi ca nu crezi ? Daca da, implicit a crede e posibil. Toti termenii respecta conditia existentei drept urmare definita nu-i absurda.

QUOTE

QUOTE
De ce e credinciosul perfect ? Pentru ca nu incape calculul interesului, credinta sa e pura, sinceritate inocenta parcursa de lipsa intelegerii de sine si traita cu sentimentul propriei negatii.
Si de ce este "calculul interesului" in sine asa de impur? Oare ce il face pe un credincios sa se calugareasca daca nu ceea ce el crede ca e cel mai mare interes al sau: mantuirea personala. Faptul ca in manastire se roaga pentru laici nu-l face altruist pentru ca acest gen de rugaciune face parte din codul dogmatic pe care l-a ales si care este un mijloc pentru atingerea scopului,mantuirea personala.Deci altruismul (care e un termen foarte vag in sine) este doar un mijloc.


Ti-ai raspuns singur si m-ai intrebat sa te convingi. Da, interesul personal traseaza in spatiu credintei o locuire ambigua in care sacrificiul de sine si beneficiul se confunda. Puritatea devotamentului admite numai iubirea dezinteresata, singura potrivita ca raport cu fiinta deplina.

QUOTE
QUOTE
Nu cred c-am privilegiat perceptia sau inductia. Ai cerut o "realitate etalon" , ceva in raport cu care iluzia sa fie deosebita. Am spus legea, fara a face referire la modul aflarii ei. ( perceptie sau gandire, inductie sau deductie )
Daca zici ca nu ai privilegiat perceptia sau inductia atunci pe ce te bazezi cand postulezi ca ar exista "lege" ? La ce fel de lege te referi daca nu faci "referire la modul aflarii ei"?


Ma bazez SI pe ele ( inductie, perceptie ). Nu le-am privilegiat adica n-am exclus alte mijloace de cunoastere.

QUOTE
QUOTE
Concluziile tale nu sunt indreptatite. Mecanica cuantica are legile ei.
Dincolo de limbajul matematic statistic in care se traduce mecanica cuantica ramane stupoarea privind comportamentul electronului dar mai ales regandirea relatiei dintre obiect si subiect. Problema este ca legile mecanici cuantice distrug legile elementare ale gandirii. A fi si a nu fi in acelasi timp nu e chiar o tautologie.


Poate distrug obisnuinte ale gandirii, nu legi. Hegelian vorbind, identitatea lui a fi cu a nu fi e fireasca. biggrin.gif

QUOTE
QUOTE
Legea si realitatea pot fi cuprinse in idee, reflectate de subiectul cunoscator, ceea ce nu insemna ca sunt doar "produse ale mintii".Ar putea fi numai atat, ramane sa demonstrezi...Legea are mai multe "fundamente cognitive", de ce vorbesti doar de inductie ?
Subiectul cunoscator de care vorbesti isi bazeaza toata cunoasterea pe matematica,logica si inductie.Fundamente care nu se pot justifica pe sine prin sine.


Depinde cum te intalnesti cu justificarea. Te poti resemna cu limitele si intraductibilitatea oricarui domeniu, cu legitimarea prin sine insusi sau poti construi o anexa explicativa pe post de intemeiere cand fie te intalnesti cu regresia nesfarsita , fie gasesti fundamentul ultim de care se vor ingriji candva altii si-l vor destitui. biggrin.gif

QUOTE
QUOTE
In masura in care "credintele pe care se bazeaza cunoasterea noastra" au efecte previzibile, de exemplu daca te dai cu capu` de pereti te doare, inclin sa cred ca ceea ce cred e real.
Daca pe tine te doare cand te dai cu capul de pereti crezi ca o sa ma doara si pe mine daca fac ceea ce faci tu.Bineinteles,nu ai nici un motiv sa te indoiesti de acel efect la fel cum nu ai nici un motiv sa te indoiesti ca maine va rasari soarele, dar asta e doar o credinta bazata pe inductie pentru ca strict logic nu ai cum sa dovedesti nici durerea mea si nici ca soarele va rasari maine.


Nici nu doresc sa dovedesc strict logic, cum nu caut un criteriu ultim al realitatii. Realitatea ingaduie evolutia, creatia, intamplarea, realitatea unei constiinte nu se sfieste de iluzie, visul insusi margineste realitatea intr-un mod straniu, framantarea lumii nu permite nici unei formule s-o imprejmuiasca definitv. Pe acelasi palier si local realitatea si iluzia pot fi deosebite, generalizand diferenta dintre ele se pierde printre nuante nesfarsite. La limita nici una n-are sens fara cealalta. Iluzia exista, nu e o simpla negatie, realitatea n-o ocoleste desi i se opune. Sa spui ca totul e real te-ai lovi de dubiile inselarii. Sa spui ca totul e iluzie ai admite cel putin o realitate, iluzia insasi, pentru ca adevarul exprima realul.
Granita convingerii ca lege prin care o anumita coerenta devine semnul realitatii in punctul opozitiei cu iluzia e imperfecta, precum deosebirea realitatii si iluziei.

p.s. Ne indepartam de subiect in mod real si picam in iluzia ca pe net tre` sa discutam serios in loc sa ne distram. Propun necontinuarea. biggrin.gif

Acest topic a fost editat de itzilibitzii: 30 Mar 2007, 11:39 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pagini V  « < 3 4 5
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 26 April 2024 - 06:01 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman