HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dincolo de Ratiune

Ideea acestui forum nu este de a starni polemici intre cei ce cred si cei ce nu cred in astre, in Dumnezeu, in terapii naturiste, in miracole sau in ghicitul in palma. Pragul acestui forum poate fi pasit de oricine, fara nici o exceptie, dar cei care nu sunt de acord cu ideile sau marturisirile celor care posteaza aici, sunt rugati sa se abtina in a face comentarii malitioase, sau contradictorii. Aici ne dorim sa avem coltisorul lipsit de orice stres, iar scopul real ar fi acela de a-i ajuta pe cei din jurul nostru sa se simta bine, ba chiar sa gaseasca solutii catre iesirea din situatii disperate - de ce nu?

14 Pagini V  « < 3 4 5 6 7 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Rudolf Hess, predictiile unui nebun ???
The Dude
mesaj 9 Jan 2011, 12:26 AM
Mesaj #141


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE(Marduk @ 8 Jan 2011, 09:56 PM) *
Deci Hess era in legatura cu zeii, crezi ca el cunostea ce doreau sa faca zeii cu umanitatea? sa fi fost Hess acea variabila nebuna care odata activata da peste cap intregul program fara controlul programului sau al programatorului?


Marduk....am explicat deja aceasta parte a teoriei in dezbatere. Prin consubstantiere sau prin transubstantiere adica fabricat si trimis pe lume, ori intrupat in cineva deja existent, individul asta a primit o misiune la care a cuplat. Ulterior s-a razgandit si a actionat profund uman...fara nicio sansa intrucat si-a subestimat si pozitia si rolul si planul si partenerii...

QUOTE
Nu crezi ca-i acorzi prea mult credit? Sa-l pui pe Hess alaturi de eroii umanitatii e riscant si trebuie sa ai argumente solide, or eu cred ca a fost doar un simplu nebun de pe tabla de sah a lui Hitler, care de altfel l-a si sacrificat far a castiga un avantaj de pe urma sa.


Nicidecum...cred chiar ca am avut o revelatie in privinta lui, intrucat am urmarit o chestie neansemnata si apoi am constatat, distant si fara vreo implicare emotionala, ca fiecare din lucrurile pe care am incercat sa mi le clarific in legatura cu ea nu fac decat sa imi confirme o teorie absurda. Predictiile lui Hess, de care nici nu am apucat sa zic ceva sunt peste orice inchipuire actuale, acurate, precise si elocvente.

Stii, cand ai un secret pe care vrei ca nimeni sa nu il poata patrunde si cand ai un tradator situat in inima problemei, cea mai simpla atitudine este sa nu ii dai nicio importanta. Nu vorbesc aici de tradarea Hess- Hitler, ci de initiativa Hess -Divinitate...Zeul pus in dificultate a incercat atunci o stratagema stupida de a il clasifica drept nebun; apoi, constient ca orice noua abordare a cazului nu ar fi facut decat sa complice lucrurile le-a lasat sa curga de la sine, mizand totul pe gradul lor scazut de credibilitate pentru lumea anilor 50

Cucu Mucu...mi-o iei inainte. Cei doi Adami nu erau decat unul. Cel la care ne conduce in mod stintific genomul uman este o varianta a primului..imbunatatita si ameliorata in chiar esenta retetei..Nu prea face obiectul discutiei decat tangential, dar e bine de consemnat intrucat mai aduce un argument solid teoriei.

Acest topic a fost editat de The Dude: 9 Jan 2011, 12:29 AM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 9 Jan 2011, 10:34 AM
Mesaj #142


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Cucu Mucu @ 8 Jan 2011, 09:25 PM) *
QUOTE
Si tu crezi ca in urmatorii 4 ani au produs atata logistica?

Una dintre cele mai mari lovituri ale lui Hitler inainte de a incepoe campaniile militare a fost anexarea Cehoslovaciei. Aceasta tara avea un potential industrial mare, era unul din cei mai mari producatori de armament, de buna calitate si modern la acea vreme. Hitler mai avea nevoie de ceva pentru asi incepe campania, petrolul romanesc l-a obtinut si si-a inceput duca la indeplinire dorintele crezului sau.
QUOTE
Ideea unei Europe unite a fost o idee brilianta, imprumutata probabil de Hitler de la Napoleon, realizata jumatate de secol mai tarziu, pe cale pasnica.

Eu cred ca Hitler si anturajul sau nu au avut de gand sa formeze o Europa unita, nazistii au mers mult mai departe cu mitul imperial, ei doreau sa schimbe OMUL, caramida societatii umane, odata schimbat individul, fie pe cale genetica fie prin exterminari si incrucisari, un nou imperiu avea sa se nasca, un imperiu in care exista o clasa dominanta de supraoameni si o clasa redusa la nivel de sclavi. Curios dar in opinia mea societatea umana a ajuns la acest nivel, dupa WW2 americanii, englezii, evreii, francezii au preluat multe din experimentele nazistilor, le-au prelucrat si le-au aplicat cu succes in societate democratica occidentala. Daca ai curiozitatea sa privesti o harta a Europei din 1941 ai sa constati ca in mare Europa arata azi asa cum a proiectat-o Hitler si nazistii sai, s-a dezvoltat o societate de consum, educata spre productie si consum, o lume formata din doua clase sociale principale, separate de interese de grup inteligent sustinute de conducatori, munca, sportul si mancarea constitue preocuparea de baza a celor multi.

QUOTE
Legat de Adam - se pare ca au fost 2 Adami, la o perioada de cateva zeci(sau sute, nu mai retin exact) de mii de ani dupa primul Adam apare o noua informatie, inexplicabila, inscrisa in genomul uman.

Este doar o ipoteze dintre sutele care exista, eu cred ca este normal sa existe 2,3,4,7 Adami de vreme ce acceptam ca de-a lungul evolutiei sale specia umaana a fost de nenumarate ori in pragul extintiei. Daca acceptam ca umanitatea a fost salvata genetic de catre divinitate, o alta civilizatie fie si-a revenit din cauze naturale, sigur am gasii in toate cazurile mai multi Adami


QUOTE(The Dude @ 9 Jan 2011, 12:26 AM) *
QUOTE
Prin consubstantiere sau prin transubstantiere adica fabricat si trimis pe lume, ori intrupat in cineva deja existent, individul asta a primit o misiune la care a cuplat.

Desi nu sunt de acord cu aceasta abordare care pare mai curand SF decat istorica, am sa iau de buna aceasta metamorfoza a unui individ care intr-un anumit moment al vietii sale se schimba profund ajungand sau tinzand sa faca lucruri extraordinare. Ce misiune crezi ca ar fi avut Hess?
QUOTE
Ulterior s-a razgandit si a actionat profund uman...fara nicio sansa intrucat si-a subestimat si pozitia si rolul si planul si partenerii...

Deci factorul uman a fost mai puternic decat implantul, atunci Hess aa realizat ca ceva se intampla cu el si a refuzat sa mai coopereze! Oare stia ca programul, planul, va continua si fara el? Ce mi se pare interesant aici este momentul in care Hess realizeaza acea cunoastere de sine, realizeaza rolul sau in cadrul programului si decide sa nu mai continue, desi nu va realiza nimic din ceea ce si-a propus, sacrificiul individului spre binele interesului general.
QUOTE
Predictiile lui Hess, de care nici nu am apucat sa zic ceva sunt peste orice inchipuire actuale, acurate, precise si elocvente.

Se pare ca mai toti cei ajunsi in acest nivel, cunoasterea de sine, termina prin a face predictii. Curios ca fie au dobandit aceasta stare fie le-a fost relevata sau au fost initiati toti depasesc un prag spiritual, devin brusc interesati de rolul si rostul lor ca individ si al civilizatiei umane pe acest pamant.
QUOTE
Nu vorbesc aici de tradarea Hess- Hitler, ci de initiativa Hess -Divinitate...Zeul pus in dificultate a incercat atunci o stratagema stupida de a il clasifica drept nebun; apoi, constient ca orice noua abordare a cazului nu ar fi facut decat sa complice lucrurile le-a lasat sa curga de la sine, mizand totul pe gradul lor scazut de credibilitate pentru lumea anilor 50

N-as merge atat de departe cu aceasta Divinitate.. Zeu si cu relatia dintre cei doi, in fond Creatorul a lasat aceasta "rutina", denigrarea, la indemana umanilor in cazul in care unul dintre indivizi ar fi defectat de la interesele comune turmei. E doar o forma de a face mai interesanta aceasta relatie, inexistenta dupa parerea mea, tinand mai degraba de natura umana si interesele unora sau ale altora. Poate ca nu este decat un copy-paste a unui trecut glorios din vremea cand oamenii traia impreuna cu zeii, fiind sclavii neinitiati ai acestora.



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 9 Jan 2011, 12:52 PM
Mesaj #143


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Masters also claims that Hess selected the date of his flight after Ernst Schulter-Strathaus, Hess' consultant on astrology and the occult, informed him that there was going to be a rare alignment of 6 planets in the astrological sign of Taurus at the time of the full moon on May 11th, 1941, exactly one day after his landing in Scotland. Because Hess was himself born with the Sun in Taurus (Taurus was his Sun Sign, also called Star Sign), this system of prediction (called electional astrology) was believed by Hess and the astrologer to greatly increase the chances for success during the mission.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 9 Jan 2011, 12:52 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Erwin
mesaj 9 Jan 2011, 05:22 PM
Mesaj #144


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Am verificat de curiozitate, in StarCalc "alinierea" respectivă. Sunt de fapt 5 planete şi Soarele în aceeaşi zonă de cer, sunt strâns grupate doar 4 planete, Mecur, Venus, Jupiter şi Uranus, într-o zonă de 3-4 grade, Saturn făcând "opinie separată" fiind la mai mult de 10 grade distanţă, ceea ce în termeni astronomici este enorm. Astfel de "alinieri" nu au nicio influenţă asupra evenimentelor de pe Terra iar probabilitatea alinerii perfecte a tuturor planetelor, Soarelui şi Lunii este atât de mică încât nu se poate întâmpla în întreaga istorie a sistemului solar. O aliniere similară a fost în luna mai 2000 şi nu s-a întâmplat nimic.


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 10 Jan 2011, 10:57 AM
Mesaj #145


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Erwin @ 9 Jan 2011, 06:22 PM) *
Am verificat de curiozitate, in StarCalc "alinierea" respectivă. Sunt de fapt 5 planete şi Soarele în aceeaşi zonă de cer, sunt strâns grupate doar 4 planete, Mecur, Venus, Jupiter şi Uranus, într-o zonă de 3-4 grade, Saturn făcând "opinie separată" fiind la mai mult de 10 grade distanţă, ceea ce în termeni astronomici este enorm.

cata in cultura. confunzi astronomia, stiinta inexacta, cu astrologia , stiinta a unor culturi stravechi si pline de sens.

ca sa intelegi: daca astrologii au spus ca a fost aliniere, in mod cert programelul ala a fost manarit in asa fel incat sa se ascunda adevarul. devil.gif

cucule: cele mai bune predictii le face vanga.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 10 Jan 2011, 11:27 AM
Mesaj #146


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



@The Dude
QUOTE
QUOTE
(Marduk @ 8 Jan 2011, 09:03 PM) Cine te impiedica sa spui aceasta poveste? De ce crezi ca Hess este "The Missing Peace"? Cu ce este el atat de special pentru umanitate? pentru ideologia nazista? pentru masonerie?

...un administrator absent, ori indiferent la ce se intampla, o pleiada de derbedei si un moderator in care s-au trezit veleitati de stapan pe plantatie...


...daca te referi la rugamintea de a nu mai posta materiale engros in limba engleza, cred ca exagerezi. Daca ai vrea sa cu adevarat sa dai mai departe informatiile, ai gasi tu o cale. Poti sa spui "povestea" pe scurt smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 11 Jan 2011, 04:33 PM
Mesaj #147


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



k....vad ca nu ai chiar intentiile ostile pe care le banuiam, asa ca te rog sa accepti scuzele mele. Materiale in engleza voi mai posta, insa am retinut ideea ca ele trebuie sa fie limitate ca amploare.
Varianta pe scurt a teoriei este ca Hess, un personaj cel putin bizar al istoriei, pare sa fie un alt Nostradamus de data asta mai exact, mai credibil si cu prognoze pe termen scurt si mediu mult mai precise. Intrebarile la care se cauta in continuare un raspuns sunt:

- pentru ce nimeni nu ii acorda notorietatea de care se bucura Nostradamus de pilda, atata vreme cat rezulatele lui Hess sunt mult mai bune ??
- pentru ce istoria incearca sa il uite si l-a marginalizat in asemenea hal incat nimeni nu vorbeste de el decat in contextul nazismului ??
- ce anume avrut sa faca Hess prin gestul sau total irational (ma refer la fuga in Anglia) ???
- pentru ce Hess a fost pastrat in detentie dincolo de oricare alt condamnat al trbunalului de la Nurenberg desi niciuna din acuzele care i se imputau nu au fost dovedite ??
- pentru ce un nebun diagnosticat cu o boala ciudata a fost pastrat intr-un penitenciar si nu intr-un azil ??
- pentru ce un nebun detinut a fost pastrat intr-o izolare totala ??
- pentru ce acest nebun a continuat sa fie inerogat de serviciile secrete ale marilor puteri ani la randul dupa condamnarea sa si dupa ce tribunalul isi terminase treaba ???
- cine era Rudolf Hess ??
- ce s-a petrecut cu Hess in perioada in care a fost initiat si a functionat ca adept al miscarii Thule ??
- de unde provin informatiile invocate de Hess in legatura cu Luna si cu planeta Marte, informatii pe care lumea stiintifica le-a primit oficial abia in ultima decada ??


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 11 Jan 2011, 05:31 PM
Mesaj #148


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(The Dude @ 11 Jan 2011, 04:33 PM) *
QUOTE
Varianta pe scurt a teoriei este ca Hess, un personaj cel putin bizar al istoriei, pare sa fie un alt Nostradamus de data asta mai exact.....

Nici nostradamus nu pare sa fi fost prea exact daca este sa-l luam la bani marunti, parerea mea este ca tot ceea ce a scris sunt generalitati care s-au petrecut temporal in imediata apropiere a sa. Aceiasi situatie o gasim si in Biblie, sau alte carti religioase or povestiri orale. Parerea mea este ca din cauza dorintei noastre de a cunoaste viitorul, ne preocupa foarte mult acest aspect, tindem sa dam credit tuturor celor care se apropie cat de cat de realitatea apropiata a viitorului. O intreaga cultura s-a construit in jurul acestei dorinte, cunoasterea viitorului, oracolul, profetia, predictia, analiza, etc.

- pentru ce nimeni nu ii acorda notorietatea de care se bucura Nostradamus de pilda, atata vreme cat rezulatele lui Hess sunt mult mai bune ??"

Nu puteau sa-i acorde aceasta notorietate, deoarece Hess facea parte dintr-o organizatie secreta ale carei scopuri vizau transformarea totala a civilizatiei umane prin mijloace ce contravin regulilor bisericii crestine.
"- pentru ce istoria incearca sa il uite si l-a marginalizat in asemenea hal incat nimeni nu vorbeste de el decat in contextul nazismului ??"
Pentruca Hess a facut parte din nazism, a fost judecat ca membru al partidului nazist, daca s-ar fi comportat altfel cu el ar fi trebuit sa se accepte ca nu tot ce a facut nazismul a fost rau, or nu s-a dorit asa ceva deoarece invingatorii au dat peste o comoara tehnologica extraordinara, multe programe de succes din anii de dupa razboi au la baza cercetarile nazistilor.
"- ce anume avrut sa faca Hess prin gestul sau total irational (ma refer la fuga in Anglia) ???"
Foarte probabil a fost inspaimantat de amploarea cercetarilor germane in domeniul atomic, de repercursiunile ce ar fi decurs din folosirea unei astfel de arme de catre nazisti.
"- pentru ce Hess a fost pastrat in detentie dincolo de oricare alt condamnat al trbunalului de la Nurenberg desi niciuna din acuzele care i se imputau nu au fost dovedite ??"
Toti inculpatii de la Nürnberg au fost pastrati in detentie in celule separate, dar la proces au ocupat toti aceiasi banca a acuzatilor, e drept ca Hess a fost pana si acolo marginalizat de fostii sai colegi, se vede clar urmarind orice documentar legat de aceasta tema.
"- pentru ce acest nebun a continuat sa fie inerogat de serviciile secrete ale marilor puteri ani la randul dupa condamnarea sa si dupa ce tribunalul isi terminase treaba ???"
Hess chiar si nebun, daca este sa accepta aceasta ipoteza, reprezenta un simbol al nazismului cu fata umana, asa ca si Gorbaciov care a fost un exponent al comunismuli cu fata umana. Invingatorii si mai ales rusii nu ar fi acceptat sa-l elibereze te teama unei renasteri a nazismului, dar se pare ca de ce le-a fost frica nu au scapat, neonazismul este azi mai puternic ca oricand.
"- cine era Rudolf Hess ??"
Un om, un german catolic educat, initiat, indoctrinat cu o constiinta aproape de nebunie care probabil a remarcat forta distructiva a nazismului, dorinta acestei ideologii de a schimba civilizatia umana din radacini.
"- ce s-a petrecut cu Hess in perioada in care a fost initiat si a functionat ca adept al miscarii Thule ??"
Nu stiu nimic despre aceasta perioada, dar banuiesc ca a fost "ajutat" sa intre in aceasta miscare.
"- de unde provin informatiile invocate de Hess in legatura cu Luna si cu planeta Marte, informatii pe care lumea stiintifica le-a primit oficial abia in ultima decada ??"
Nu stiu la ce te reveri te rog sa postezi ceva in legatura cu aceste informatii pe care le invoca Hess, pentru a putea discuta pe tema respectiva.


Acest topic a fost editat de Marduk: 11 Jan 2011, 05:33 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 11 Jan 2011, 05:42 PM
Mesaj #149


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE(The Dude @ 11 Jan 2011, 06:33 PM) *
- de unde provin informatiile invocate de Hess in legatura cu Luna si cu planeta Marte, informatii pe care lumea stiintifica le-a primit oficial abia in ultima decada ??

Ai putea fi ceva mai exact?
Ce anume a spus Hess in legatura cu planeta Marte? Cand, in ce an, a facut respectivele afirmatii?


--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 11 Jan 2011, 06:25 PM
Mesaj #150


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Se pare ca Hess nu era atat de nebun, Churchill nu era atat de rupt de acest caz. Dupa ce a aterizat in Marea Britanie, Hess a fost arestat si condamnat pe viata. Ultimii detinuti nazisti au fost pusi în libertate în 1966. Insa Hess a fost tinut in închisoare pana in 1987, cand a decedat.
Care sunt explicatiile acestui tratament special? Ce anume nu trebuia sa afle lumea de la Hess? Daca era nebun nu trebuia tinut in inchisoare, iar actiunile sale sale, daca au fost ilogice, nerealiste, nu prezentau un pericol pentru a fi luate in seama!
Nu trebuie omis nici faptul ca în rândul politicienilor, dar si al unor sefi ai serviciilor secrete britanice (dar si cele sovietice, nu trebuie omise relatiile cordiale germano-sovietice pana la invadarea URSS-ului de catre Hitler), existau simpatii pro germane!

Pe scurt, din dosarul Windsor recuperat de catre Anthony Blunt (fapt care i-a adus innobilarea) reiese ca exista o intelegere secreta intre Hess si Churchill (din grupul de negociatori mai faceau parte ducele de Buchanan, Earl de Suffolk, ducele de Kent, generalul polonez Sikorsky si colonelul Pilcher, precum si membri ai casei regale suedeze care intermediasera o negociere in Spania) pentru a pune capat ultimului razboi mondial. Conform intelegerii, in caz de esec al negocierilor, lui Hess trebuia sa sa i se permita intoarcerea in Germania.
Intelegerea secreta dintre Germania si Anglia stipula ca in cazul reusitei tratativelor cu Hitler, Ducele de Kent urma sa primeasca tronul Poloniei.
Negocierile anglo-germane sunt de notoriatate, nu inteleg de unde atata mirare. Se stie de asemenea ca subita schimbare a planurilor britanice a avut loc datorita actiunii celor cinci de la Cambridge (sau a altor agenturi, aici da actiune masonica).
Si haideti sa fim seriosi, "nebunia" lui Hess si vrajeala ezoterista n-au avut alt rol decat acela de a ascunde adevarata explicatie a gestului sau extrem de incomoda pentru coroana britanica.


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 11 Jan 2011, 06:47 PM
Mesaj #151


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



PS De asemenea, scoala geopolitica a lui Haushofer si realizarea Europei Unite conform proiectului Thule nu contin nici un element ezoteric, extraterestru sau insolit.

Acest topic a fost editat de andra_v: 11 Jan 2011, 06:48 PM


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 11 Jan 2011, 06:49 PM
Mesaj #152


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(andra_v @ 11 Jan 2011, 06:25 PM) *
QUOTE
Se pare ca Hess nu era atat de nebun, Churchill nu era atat de rupt de acest caz.

Poate ca Churchill a fost doar informat si nu a fost parte a acestui proiect.
QUOTE
.... nu trebuie omise relatiile cordiale germano-sovietice pana la invadarea URSS-ului de catre Hitler), existau simpatii pro germane!

Corect, ar trebui insistat pe existenta acestor relatii "cordiale" mai ales ar trebui sa discutam despre partidele naziste care au aparut ca ciupercile in mai toate tarile "simpatizante" cu nazistii si ideologia lor.
QUOTE
Intelegerea secreta dintre Germania si Anglia stipula ca in cazul reusitei tratativelor cu Hitler, Ducele de Kent urma sa primeasca tronul Poloniei.

Aici e o intreaga strategie, sa nu uitam ca Imperiul Britanic abia isi revenea din amorteala conciliatorismului, care n-ar fi rau sa-l amintim ca etapa in acumularea de putere de catre Hitler si nazisti.
QUOTE
Negocierile anglo-germane sunt de notoriatate, nu inteleg de unde atata mirare. Se stie de asemenea ca subita schimbare a planurilor britanice a avut loc datorita actiunii celor cinci de la Cambridge (sau a altor agenturi, aici da actiune masonica).

Nu numai masoneria a fost implicata in acestor negocieri ci si Vaticanul si Mussolini care a speculat religiozitatea unor nazisti de frunte.
QUOTE
Si haideti sa fim seriosi, "nebunia" lui Hess si vrajeala ezoterista n-au avut alt rol decat acela de a ascunde adevarata explicatie a gestului sau extrem de incomoda pentru coroana britanica.

Da! faptul ca ai adus in discutie ezoteria e de discutat, e o moda mai nou ca tot ce este interesant, "stiintific" sa provina, sa apartina de ezoterie, dar legat de Hess nu cred ca are vreo legatura cu ezoterismul si incercarile sale de a explica "ciudateniile" pe care nu le putem intelege.



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 11 Jan 2011, 06:57 PM
Mesaj #153


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE(andra_v @ 11 Jan 2011, 07:47 PM) *
PS De asemenea, scoala geopolitica a lui Haushofer si realizarea Europei Unite conform proiectului Thule nu contin nici un element ezoteric, extraterestru sau insolit.


Proiectul Thule insa abunda in asta.
AndraV, in ultimul timp faci dovada unei neasteptate lipse de concentratie.
Aici nu am propus spre discutie nici razboiul mondial, nici aliantele, nici speculatiile sau posibilele dedesupturi ale retelelor de spionaj.
Am propus cu totul altceva. In cazul in care nu crezi sau n-ai rabdare sa astepti, atunci mai bine abtine-te sau deschide-ti un topic cu o asemenea tematica.

exergy33, Marduk...daca numai m-ati lasa sa dezvolt, am putea in sfarsit sa avem o baza de discutii


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 11 Jan 2011, 07:23 PM
Mesaj #154


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(andra_v @ 11 Jan 2011, 07:25 PM) *
Pe scurt, din dosarul Windsor recuperat de catre Anthony Blunt (fapt care i-a adus innobilarea) reiese ca exista o intelegere secreta intre Hess si Churchill (din grupul de negociatori mai faceau parte ducele de Buchanan, Earl de Suffolk, ducele de Kent, generalul polonez Sikorsky si colonelul Pilcher, precum si membri ai casei regale suedeze care intermediasera o negociere in Spania) pentru a pune capat ultimului razboi mondial. Conform intelegerii, in caz de esec al negocierilor, lui Hess trebuia sa sa i se permita intoarcerea in Germania.

churchill a facut joc dublu si i-a "santajat" pe ceilalti. la scurt timp raspunsul catre adolfel a venit sub forma " we shall fight on the beaches... and we shall never surrender"

thule s-a ocupat cu anumite "bunataturi" in timpul ascensiunii intiale a lui adolfel, sprijinindu-l copios pe mai multe planuri (inclusiv simboluri SS dar mult mai important prin alfred rosenberg, ideologul solutiei finale) dar societatea a fost distrusa de adolfel chiar inainte de a prelua puterea ( la fel cum apoi a distrus lojele, partidele si urmarea distrugerea bisericilor).


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 11 Jan 2011, 08:42 PM
Mesaj #155


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(andra_v @ 11 Jan 2011, 06:25 PM) *
Ultimii detinuti nazisti au fost pusi în libertate în 1966. Insa Hess a fost tinut in închisoare pana in 1987, cand a decedat.


Eh, vis a vis de asta, e o mare discutie, ce are ca baza replica lui Goring la intrebarea cum comenteza afirmatiile lui Hess din timpul procesului de la Nurnberg. Acesta a zis "La care Hess va referiti? Al nostru? Al vostru? Acest Hess (aratand spre cel aflat in boxa acuzatilor?", deci... sa il asteptam pe Grand Lebowski cu detalii suplimentare. jamie.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 12 Jan 2011, 07:04 AM
Mesaj #156


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(The Dude @ 11 Jan 2011, 06:57 PM) *
exergy33, Marduk...daca numai m-ati lasa sa dezvolt, am putea in sfarsit sa avem o baza de discutii

dezvolta frate cine nu te lasa? mai intrebam si noi una alta, eu astept sa vad daca ai ceva concret despre acest Hess si rolul lui in salvarea omenirii.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rovaniemi
mesaj 12 Jan 2011, 09:52 AM
Mesaj #157


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 870
Inscris: 5 May 08
Forumist Nr.: 11.565



Lăsaţi-l dom'le să dezvolte, ce dracu', de cinci pagini se tot chinuie bietul om cu dudele lui, cred că nici el nu ştie ce vrea. rofl.gif

Şi vă rog să nu mai deviaţi de la linia partidului, da? păi unde ne trezim aici?!? ohyeah.gif Alles in Ordnung! Zum Befehl! Ein Volk, ein Reich, eine Dude!



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 12 Jan 2011, 11:17 AM
Mesaj #158


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



QUOTE(Rovaniemi @ 12 Jan 2011, 09:52 AM) *
Lăsaţi-l dom'le să dezvolte, ce dracu', de cinci pagini se tot chinuie bietul om cu dudele lui, cred că nici el nu ştie ce vrea. rofl.gif

Şi vă rog să nu mai deviaţi de la linia partidului, da? păi unde ne trezim aici?!? ohyeah.gif Alles in Ordnung! Zum Befehl! Ein Volk, ein Reich, eine Dude!

Rovaniemi, ai si tu hazul tau, dar incearca sa te abtii de la astfel de interventii "bascalioase", si sa postezi daca ai ceva de spus on topic.
Merci.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 12 Jan 2011, 11:24 AM
Mesaj #159


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Ce nostim si cat de profund...Cred ca bate'n ciocoi...Stie si germana rolleyes.gif ehehehe....te pui cu te'ncurci ??

Vezi Andra ???

Da hai sa iti spun o poeveste. Cica Einstein era destul de neglijent si nu purta mai niciodata doua sosete perechii.
Poate pentru ca era tot timpul cu gandul la ecuatia sa, era complet neatent la toate celelalte lucruri si neglijenta asta ii juca tot felul de feste.
Daca eu as fi deschis aici un topic despre felul in care se incalta Albert sigur ca interventiile legate de teoria relativitatii nu ar avea nicio relevanta in discutie.
De asteptat ar fi replicile care sa se refere la sosete, la psihologia si eventual la motivatiile psihanalitice ale gesturilor ratate..

Sigur ca si atunci s-ar gasi (cel putin) un idiot care sa comenteze cazul cu argumente solide despre emisfera nordica si masinile de decorticat boabe de orez, cu certitudinea ca e spiritual si istet...

QUOTE
dezvolta frate cine nu te lasa?


Marduk e imposibil sa nu vezi...dar pilda sfatului tau: ca sa ai o lume frumoasa trebuiesc ignorate dejectiile de tot felul, devreme ce tot nu poti scapa de ele..

Teorie lui Hess poate parea banala daca nu e pregatit un pic terenul care sa permita prezentarea ei si eu voi continua asta pana cand voi considera ca cel care e cu adevarat interesat va avea asigurate minimul de informatii pentru a putea purta discutia.

Reamintesc ca aici nu discutam nici de Hess ofiterul, nici de Hess nazistul, nici de Hess diplomatul sau tradatorul..

Suntem pe topicul "Dincolo de ratiune"....pentru doi trei useri aflati in deriva totala sunt nevoit sa mai adaug si ca ne aflam pe planeta Pamant...A treia de la soare spre margine...

Acest topic a fost editat de The Dude: 12 Jan 2011, 01:55 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 12 Jan 2011, 11:27 AM
Mesaj #160


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



QUOTE(The Dude @ 11 Jan 2011, 04:33 PM) *
k....vad ca nu ai chiar intentiile ostile pe care le banuiam, asa ca te rog sa accepti scuzele mele. Materiale in engleza voi mai posta, insa am retinut ideea ca ele trebuie sa fie limitate ca amploare.


Nu m-am simtit jignit, asa ca nu e nevoie sa iti ceri scuze. Am luat insa act de schimbarea ta de atitudine...
Da. Astea sunt "regulile casei". Daca ar fi sa respectam in totalitate aceste reguli, ar insemna sa nu accept deloc materiale in engleza, indiferent cat de mari sunt. Dar nu vreau sa fiu "legalist", in acest caz. E bine sa facem tot posibilul ca materialele postate sa fie in limba romana.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 12 Jan 2011, 06:43 PM
Mesaj #161


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(The Dude @ 12 Jan 2011, 11:24 AM) *
Suntem pe topicul "Dincolo de ratiune"............ ne aflam pe planeta Pamant...A treia de la soare spre margine...

Se pare ca nu suntem singurii care ne ocupam de acest Hess si actiunile oculte ale WW2, doar ca istoria nu pune pret pe ratiune ci pe dovezi.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
little1
mesaj 12 Jan 2011, 10:10 PM
Mesaj #162


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 471
Inscris: 19 February 04
Forumist Nr.: 2.280



QUOTE(Marduk @ 12 Jan 2011, 08:43 PM) *
Se pare ca nu suntem singurii care ne ocupam de acest Hess si actiunile oculte ale WW2, doar ca istoria nu pune pret pe ratiune ci pe dovezi.


Mda, asta remarc si eu de cateva pagini, dar inghit in sec.
Si nu pot sa nu repet "avertismentul" pe care l-am dat mai sus: mintea umana are tendinta de a 'descoperi' tipare si pattern-uri acolo unde nu exista, pentru ca e flamanda dupa sens... Cu cat mintea care 'uneste punctele' este mai puternica, cu atat 'dovezile' vor fi construite mai credibil.

Cat din poveste e adevarata, si cat din ea e creeata de cei care o interpreteaza?
si daca noi suntem co-creatori, ne exprima subconstientul, aspiratiile, sau temerile?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 13 Jan 2011, 11:38 AM
Mesaj #163


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(little1 @ 12 Jan 2011, 10:10 PM) *
QUOTE
...........mintea umana are tendinta de a 'descoperi' tipare si pattern-uri acolo unde nu exista, pentru ca e flamanda dupa sens... Cu cat mintea care 'uneste punctele' este mai puternica, cu atat 'dovezile' vor fi construite mai credibil.

thumb_yello.gif
QUOTE
Cat din poveste e adevarata, si cat din ea e creeata de cei care o interpreteaza? si daca noi suntem co-creatori, ne exprima subconstientul, aspiratiile, sau temerile?

thumb_yello.gif



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
little1
mesaj 17 Jan 2011, 01:16 PM
Mesaj #164


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 471
Inscris: 19 February 04
Forumist Nr.: 2.280



...si nu vorbesc gratuit, iti dai seama.
Uite de exemplu ce mostenire "ne-a" lasat David Icke, fara indoiala un tip genial, care a asamblat datele pe care le-a gasit prin munca de reporter.
Pe de alta parte, tot el spune ca fiecare dintre noi 'atragem' informatiile cu care 'rezonam'...si tind sa cred ca are dreptate.
Drept pentru care am pus intrebarile de mai sus.
Mediul academic are propria metodologie pentru a discerne intre teorie, speculatie si fapt...

Pe de alta parte, cred/simt ca initiatorul topicului, dincolo de aparente, e (si) un tip inimos, si ca incearca sa ne spuna ceva ce in mod normal n-ar trebui sa stim.
Drept pentru care speculez ca toata istoria lui R Heiss asa cum e ea prezentata aici este de fapt o parabola.
Or is it?





--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 22 Jan 2011, 10:04 AM
Mesaj #165


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE(little1 @ 12 Jan 2011, 11:10 PM) *
Si nu pot sa nu repet "avertismentul" pe care l-am dat mai sus: mintea umana are tendinta de a 'descoperi' tipare si pattern-uri acolo unde nu exista, pentru ca e flamanda dupa sens... Cu cat mintea care 'uneste punctele' este mai puternica, cu atat 'dovezile' vor fi construite mai credibil.


Iar eu am raspuns avertisemntului tau astfel...Dar iata citatul intreg:

"in fata necunoscutului oamenii reactioneaza in mai multe feluri: - il ignora cautand sa-si mentina echilibrul caldut in limitele certitudinilor si imuabilitatilor cu care s-au nascut - il ridiculizeaza, aparandu-se instinctiv de ceea ce ii depaseste, sau li se pare daca nu amenintator macar straniu - aleg calea dificila si de foarte multe ori fara rezultat, a cercetarii si incercarii prin cunoastere"

Ce imi pare mie bizar este argumentul intors de care faci abuz (ai mai aplicat la fel). Ca si cum eu as sustine o teorie clasica (numai astea se bazeaza pe "patterne" si tipare si tot restul audientei ar sustine ceva nou, cand de fapt e exact invers...Dar mai mult decat atat teoria mea nu tinde spre un sens ci cauta unul.

QUOTE
Cat din poveste e adevarata, si cat din ea e creeata de cei care o interpreteaza?
si daca noi suntem co-creatori, ne exprima subconstientul, aspiratiile, sau temerile?


Asta e o prostie...e din gama afirmatiilor "ce mare e acest turn", "ce grasa e acea doamna", "ce tampit e acel user"..nu aduc nimic nou, constata ceva evident pentru oricine si sunt intotdeauna valabile.


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 22 Jan 2011, 10:18 AM
Mesaj #166


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE(little1 @ 17 Jan 2011, 02:16 PM) *
Uite de exemplu ce mostenire "ne-a" lasat David Icke, fara indoiala un tip genial, care a asamblat datele pe care le-a gasit prin munca de reporter. Pe de alta parte, tot el spune ca fiecare dintre noi 'atragem' informatiile cu care 'rezonam'...si tind sa cred ca are dreptate.


Iar faci kk pe subiect si deplasezi discutia intr-o zona pe care te simti capabil sa te misti in voie. Iarasi faci abuz de teori guvernamentale fabricate din necesitati de moment pentru a inchide gura celor nemultumiti de unele explicati si de cele mai multe dintre raspunsuri...

QUOTE
...si nu vorbesc gratuit, iti dai seama.



Ba din pacate faci asta...necontrolat sper.


QUOTE
Mediul academic are propria metodologie pentru a discerne intre teorie, speculatie si fapt...


Nici macar in visele lui cele mai roze..Mediul academic, tinere amic, nu are niciodata raspunsuri: el are numai intrebari.
Raspunsuri are media (ziarul Can-Can, emisiunea lui Capatos, Bianca lui Bote, alea, alea..) raspunsuri au elevii la scoala, subalternii in fata sefilor, tarabistii pentru cumparatori, tarfele pentru clientii lor...

QUOTE
Pe de alta parte, cred/simt ca initiatorul topicului, dincolo de aparente, e (si) un tip inimos, si ca incearca sa ne spuna ceva ce in mod normal n-ar trebui sa stim. Drept pentru care speculez ca toata istoria lui R Heiss asa cum e ea prezentata aici este de fapt o parabola. Or is it?


Simturile iti spun ceva, dar mesajul lor nu iti este pe de-antregul accesibil. Iti multumesc pentru creditul pe care mi-l faci si pentru modul elegant in care imi deschizi o portita pentru a parasi onorabil dialogul in care probabil ca ma evaluezi ca fiind intr-un punct mort. Nu o voi folosi, ci voi continua Cazul Hess pe care abia l-am inceput...Stay tuned thumb_yello.gif

Acest topic a fost editat de The Dude: 22 Jan 2011, 10:40 AM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 22 Jan 2011, 10:26 AM
Mesaj #167


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Asadar Rudolf Hess:





Doua etape ale zborului sau spre Anglia si traseul zborului (asupra caruia vom reveni)...asta ca un resume...

Acest topic a fost editat de The Dude: 22 Jan 2011, 10:37 AM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 22 Jan 2011, 10:31 AM
Mesaj #168


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Dar ce reprezinta aceste documente care ne-au ramas de la nemti in cutii cu continut catalogat ca GEKADOS ( strict secret) ??







Documente alaturi de care se regaseste si ceva asemanator:



Acest topic a fost editat de The Dude: 22 Jan 2011, 10:52 AM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 22 Jan 2011, 10:51 AM
Mesaj #169


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(The Dude @ 22 Jan 2011, 10:04 AM) *
......teoria mea nu tinde spre un sens ci cauta unul.

Ok, m-am lamurit, acum putem discuta dincolo de ratiune.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 22 Jan 2011, 12:00 PM
Mesaj #170


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



QUOTE
Documente alaturi de care se regaseste si ceva asemanator:

Deţineau germanii o armă secretă, extraterestră? Dacă o aveau, puteau câştiga războiul, nu? Sau poate că o aveau, dar n-o puteau controla, aşa că Hess a fost trimis să negocieze pacea în schimbul unui efort comun de a o controla. Dacă au luat-o americanii şi au studiat-o timp de 60 de ani, de ce n-au ajuns să cucerească şi stelele deja? unsure.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 22 Jan 2011, 12:50 PM
Mesaj #171


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



De ce sa crezi ca detineau? Poate doar stabilisera contactul cu o civilizatie extraterestra - asta ar explica oarecum avansul lor tehnologic in acei putini ani de conflict, care, altfel, oricat de nemti ar fi ei, e destul de greu de explicat in limita ratiunii.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 22 Jan 2011, 01:47 PM
Mesaj #172


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



1. Germanii aveau armament superior, in materie de cercetare, conceptie, proiectare, stateau foarte bine. Problema lor era productia, datorita pierderilor si lipsei fortei de munca calificata ei nu puteau produce atat de repede de la faza de proiect la faza de produs, in plus nu importau arme ca nu aveau de unde.
2. Inainte de al banui pe Hess de orice, as putea sa-l banuiesc pe Göring de tradare, de lipsa de viziune, de apartenenta la conspiratii mondiale, in materie de aviatie, germanii nu au avut niciodata superioritate aeriana de genul celei aliate.
3. Nazistii au mai comis o gresala, au aratat pe fata antipatia fata de religie, religiozitate, catolicism. Baietii astia chiar vroiau sa creeze o lume noua complet diferita fata de lumea de pana atunci, au crezut ca pot face asta ideologic si la inceput chiar au avut ceva succes. In momentul in care lumea a inteles ce vor nazistii soarta le-a fost pecetluita.
4. Atacul asupra URSS mi se pare cea mai mare si mai de succes conspiratie, manipulare a WW2, cei care au contribuit la acest plan merita sa le fie ridicate statui.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
little1
mesaj 22 Jan 2011, 02:04 PM
Mesaj #173


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 471
Inscris: 19 February 04
Forumist Nr.: 2.280



QUOTE(The Dude @ 22 Jan 2011, 12:04 PM) *
Iar eu am raspuns avertisemntului tau astfel...Dar iata citatul intreg:
"in fata necunoscutului oamenii reactioneaza in mai multe feluri: - il ignora cautand sa-si mentina echilibrul caldut in limitele certitudinilor si imuabilitatilor cu care s-au nascut - il ridiculizeaza, aparandu-se instinctiv de ceea ce ii depaseste, sau li se pare daca nu amenintator macar straniu - aleg calea dificila si de foarte multe ori fara rezultat, a cercetarii si incercarii prin cunoastere"

Calea cercetarii si incercarii prin cunoastere - mi se pare un concept foarte vag.
Parerea mea este ca daca nu sunt stabiliti clar parametrii cercetarii, rezultatul va fi la fel de vag.
Chiar daca rostul ei este doar acela de a starni curiozitatea, modul in care este structurata analiza poate da celui care o urmareste cheia prin care el ar putea reusi s-o interpreteze.
Mintea trebuie sa fie indreptata si spre obiectul cercetarii, dar si spre ea insasi in acelasi timp.

QUOTE(The Dude @ 22 Jan 2011, 12:04 PM) *
Ce imi pare mie bizar este argumentul intors de care faci abuz (ai mai aplicat la fel). Ca si cum eu as sustine o teorie clasica (numai astea se bazeaza pe "patterne" si tipare si tot restul audientei ar sustine ceva nou, cand de fapt e exact invers...Dar mai mult decat atat teoria mea nu tinde spre un sens ci cauta unul.


'Teza' 'mea' este ca orice cautare in exterior mai devreme sau mai tarziu ne va conduce catre interior. Acest aspect face parte din problema cercetata, fie si intr-un mod subtil si ne-cuantificabil. Plusurile si minusurile abilitatilor rationale si perceptive ale celui/celor care analizeaza problema, sunt cele care dau contur rezultatului analizei - fie ca acest rezultat consta int-o teorie care ar da un sens, sau consta intr-un nou set de intrebari.
O sa-mi spui ca e un fapt cunoscut, probabil. Insa in orice cercetare onesta el trebuie mentionat din start, si este unul din factorii de care se tine cont, atunci cand investigatia sufera deviatii sau se opreste intr-un punct mort.

QUOTE(The Dude @ 22 Jan 2011, 12:04 PM) *
Asta e o prostie...e din gama afirmatiilor "ce mare e acest turn", "ce grasa e acea doamna", "ce tampit e acel user"..nu aduc nimic nou, constata ceva evident pentru oricine si sunt intotdeauna valabile.


Eh nu sunt evidente intotdeauna si pentru oricine. Cineva trebuia sa noteze si acest fapt, si mai corect ar fi fost daca ai fi facut-o tu.


That mumbo aside, fotografiile postate, in special cele legate de Polul Sud, mi-aduc aminte de un alt factor 'ideologic' care face parte din gandirea celor care au fost implicati in evenimente: deschiderea de la poli, si teoria Hollow Earth - care bineinteles este Dincolo de Ratiune thumb_yello.gif
A avut aceasta teorie vreun rol si in evenimentele in sine?
Aceste ierarhii superioare fata de care se raporta Hess, erau 'deasupra' sau 'dedesubt'?


Acest topic a fost editat de little1: 22 Jan 2011, 02:11 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 22 Jan 2011, 02:45 PM
Mesaj #174


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(Marduk @ 22 Jan 2011, 01:47 PM) *
1. Germanii aveau armament superior, in materie de cercetare, conceptie, proiectare, stateau foarte bine. Problema lor era productia, datorita pierderilor si lipsei fortei de munca calificata ei nu puteau produce atat de repede de la faza de proiect la faza de produs, in plus nu importau arme ca nu aveau de unde.
2. Inainte de al banui pe Hess de orice, as putea sa-l banuiesc pe Göring de tradare, de lipsa de viziune, de apartenenta la conspiratii mondiale, in materie de aviatie, germanii nu au avut niciodata superioritate aeriana de genul celei aliate.
3. Nazistii au mai comis o gresala, au aratat pe fata antipatia fata de religie, religiozitate, catolicism. Baietii astia chiar vroiau sa creeze o lume noua complet diferita fata de lumea de pana atunci, au crezut ca pot face asta ideologic si la inceput chiar au avut ceva succes. In momentul in care lumea a inteles ce vor nazistii soarta le-a fost pecetluita.
4. Atacul asupra URSS mi se pare cea mai mare si mai de succes conspiratie, manipulare a WW2, cei care au contribuit la acest plan merita sa le fie ridicate statui.


1. Produceau cat toata Europa armament
2. Oho, esti intr-o greseala imensa privind puterea Luftwaffe. Era cea mai importanta forta aeriana, si a avut cea mai mare contributie in razboaiele castigate. Cel putin in blietzkrieg-uri, temutele Stuka faceau cea mai mare parte din treaba. Si nu stiu daca esecul Seelowe poate fi atribuit in pincipal lui Goering, cat mai mult lui Hitler, deturnarea atacurilor catre tintele civile a fost o greseala strategica imensa.
3. Au crezut ca venise timpul pentru reformarea lumii, timpul Supraomului. S-au inselat sau au fost trasi pe sfoara?


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 22 Jan 2011, 04:23 PM
Mesaj #175


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



V-a ametit rau The Dude cu topicul asta ! biggrin.gif Una peste alta, daca americanii n-ar fi intrat in razboi si ajutat masiv pe sovieticii , poate azi am fi strigat " Heil Fuhrer !" in Bucale ! hh.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post

14 Pagini V  « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 April 2024 - 06:24 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman