HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dezbateri Filosofie

Acest subforum este destinat dezbaterilor filosofice. Pentru discutii religioase va initam sa vizitati subforumul Universul Credintei.

3 Pagini V  < 1 2 3  
Reply to this topicStart new topic
> Ce Ne Face Sa Fim Oameni?, topic cunoscut de toti si al nimanui
Minerval
mesaj 3 Jul 2004, 05:29 PM
Mesaj #71


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



Chiar si ceea ce am discutat noi, draga EBE, ne face oameni, ne descatuseaza din cotidian si ne arunca intr-o dimensiune a logicii personale. Precum bine zici, numa' binie. king.gif

F.'.


--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
willie
mesaj 20 Sep 2004, 03:58 PM
Mesaj #72


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 112
Inscris: 17 December 03
Forumist Nr.: 1.541



Ce ne face sa fim oameni? Faptul ca avem doua picioare si nu avem pene ohyeah.gif sau cel putin asa sustinea un intelept grec.Eu zic :compasiunea si rautatea.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
atta
mesaj 25 Sep 2004, 08:40 PM
Mesaj #73


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 373
Inscris: 18 June 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 386



Ce ne face sa fim oameni?


Dragii mei oameni smile.gif,


Conditia de om este intr'adevar una aparte. O pisica nu este om precum nici un caine nu este om. Doar un om poate fi om cu adevarat. smile.gif. Eu sunt om. Chiar si tu, daca intelegi ce cat de cat aceste randuri esti om. Si mama si tatal tau. Suntem multi oameni. De ce? De ce nu???? Am putea sa acceptam acest statut fara a mai comenta atat. Dar TOCMAI. Oamenii comenteaza. si asta ii face oameni. Un om in primul rand gandeste. Bine/rau, nu conteaza, gandeste. din ganduri se nasc idei si inevitabil comentarii. si comentarii la comentarii la comentarii etc. Nu va fie teama. fiti oameni, comentati si nu uitati sa si ganditi, mai mult bine decat rau.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 25 Sep 2004, 08:40 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Minerval
mesaj 23 Oct 2004, 08:38 PM
Mesaj #74


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



Ce opinie ati impartasi despre familiile de traditie italiene, cele care au fost sursa unor activitati si legende fara precedent in istoria umanitatii? Chiar considerati ca fiind dominate de un colaj malefic ori negru fiecare imagine din cele avute de Familiile precum Gambino, Bonnano? Sau, cumva, istoria acestor familii, ca si altele de altfel, au suferit de pe urma unor deformari ale realitatii? Fireste, au existat si aspecte negative, insa pana udne se intinde aura aceasta de suspiciune? Merita oare afaceristii din prezent, mostenitorii familiilor traditionale siciliene, napolitane, etc., bila neagra vizavi de atari implicatii antisociale dovedite ori nedovedite? Nu trebuie sa juruim sub Omerta ori sa fabricam informatii doar de dragul incriminarii unui grup de oameni. Ce ne face sa fim oameni?



--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mărăcine
mesaj 24 Oct 2004, 12:25 PM
Mesaj #75


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 433
Inscris: 19 September 04
Din: campul ars de soare
Forumist Nr.: 4.510



Ce ne face sa fim oameni...?

Poate acel dor nelamurit, pentru ceva despre care avem numai o foarte vaga presimtire, dar pe care intreaga noastra fiinta pare a-l cere, de care are nevoie pentru a-si potoli setea eonica... Acea dorinta cutremurator de adanca, din care ajunge insa la suprafata constientei noastre numai o frantura infima, vorbindu-ne despre lucruri pe care le-am visat fara sa dormim, si le-am cautat fara s-o stim.

De multe ori, incercam cu tot dinadinsul sa uitam aceasta dorinta, ne inchipuim ca o putem lepada, gasindu-ne tot soiul de preocupari vremelnice, care sa ne abata atentia de la neimplinirile pe care le simtim. Fugim in mijlocul lumii, incercand sa compensam, prin compania pe care o aflam in exterior, singuratatea pe care o traim launtric.

Si totusi, seva nazuintei noastre curge neintrerupt, iar tocmai atunci cand ajungem sa ne convingem de reusita noastra in tumultul vietii sociale, ne zdruncina intregul spirit, facandu-ne sa ne prabusim de pe piedestalul de iluzii pe care ni l-am cladit, si amintindu-ne - macar pentru o clipa - de adevarata noastra misiune in lume...

Cauta si vei gasi...


--------------------
Intregul Cosmos un mister urzeste
ce doar in OM raspunsul isi gaseste...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 27 Oct 2004, 07:48 PM
Mesaj #76


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



QUOTE (willie @ 20 Sep 2004, 04:11 PM)
Ce ne face sa fim oameni? Faptul ca avem doua picioare si nu avem pene ohyeah.gif sau cel putin asa sustinea un intelept grec.

In fapt filosoful grec Platon, luat la intrebari vizavi de ce este omul, nemaisuportand interpelarile a facut o afirmatie, oarecum haioasa, potrivit careia omul ar fi un animal biped, paros si cu unghii plate. O seara buna.





--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 28 Oct 2004, 12:43 AM
Mesaj #77


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



[QUOTE=E.B.E.,30 Jun 2004, 03:26 AM] [QUOTE=Minerval]Draga domnule rossi, eu vorbesc asa cum gandesc si scriu in aceeasi maniera cum vorbesc, ca sa parafrazez un cunoscut filosof.[/QUOTE]

Draga domnule rossi, eu vorbesc asa cum gandesc si scriu in aceeasi maniera in care vorbesc, ca sa parafrazez un cunoscut filosof.

[QUOTE=Minerval]Invit membrii forumului sa reanvie acest topic interesant.
Prima chestiune ce contureaza omul, ca fiinta superioara, ca
Prima chestiune ce contureaza omul, ca fiinta superioara, ca entitate care se dezvolta prin sine insasi, este intelectul, de aici tragandu-si seva atat constiinta, abstractizarea, cat si celelalte elemente ale ecuatiei umane.



[/QUOTE]


e reanvie nu reinvie. I se pune doar daca e prima litera. nu?
Corectati-ma daca gresesc , desi ma indoiesc , fiindca eu am intotdeauna dreptate ( dupa cum s-a observat in repetate randuri) rolleyes.gif
Era sa uit .O trasatura care ne face sa fim oameni e ca tindem spre ceva mai bun tot timpul. Spre exemplu , unii vor sa-si perfectioneze gramatica jamie.gif

Acest topic a fost editat de toxic: 28 Oct 2004, 03:25 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 28 Oct 2004, 01:42 AM
Mesaj #78


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



Incorect domnisoara toxic. Conform gramaticii Academiei Romane cat si dictionarelor aferente, "i" din "a" se plaseaza doar in cadrul cuvantului, in interiorul cuvantului sa fiu mai explicit. Asadar, cum vin regulile acestea? wink.gif



--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 28 Oct 2004, 03:23 AM
Mesaj #79


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



Scuze, voiam sa zic i . Dar daca esti atent, exemplul meu sustine asta.
deci eu zic ca e corect reanvie, asa cum ai scris tu . E adevarat?
Apropo, ,mersi de complimet dar nu mai sunt domnisoara. rolleyes.gif

Acest topic a fost editat de toxic: 28 Oct 2004, 03:24 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 28 Oct 2004, 04:32 AM
Mesaj #80


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (toxic @ 28 Oct 2004, 02:56 AM)
Corectati-ma daca gresesc , desi ma indoiesc , fiindca eu am intotdeauna dreptate ( dupa cum s-a observat in repetate randuri) rolleyes.gif

QUOTE (toxic)
Scuze, voiam sa zic i . Dar daca esti atent, exemplul meu sustine asta.
deci eu zic ca e corect reanvie, asa cum ai scris tu . E adevarat?


De data aceasta Academia Romana n-a tinut cu tine. S-a stabilit ca inlocuirea lui ī prin ā se face doar in cazul in care literea se afla in interiorul radacinii cuvantului (adica nu este prima sau ultima litera a radacinii cuvantului). Cum radacina cuvantului este "a īnvia", adaugarea de prefix "re" nu schiba ortografia, prin urmare este corect "a reīnvia" si este incorect "a reānvia".

Te rog consulta Dictionarul Explicativ al Limbii Romane pentru lamuriri suplimentare legate de cuvantul "a reīnvia".

Acest topic a fost editat de axel: 28 Oct 2004, 04:33 AM


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 28 Oct 2004, 05:28 AM
Mesaj #81


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



Azi am invatat un lucru nou. Pot dormi linistita , ca un om ... smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cactus
mesaj 28 Oct 2004, 12:38 PM
Mesaj #82


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.126
Inscris: 10 August 04
Din: nu spui; s-a schimbat
Forumist Nr.: 4.232



Quote:
Ce Ne Face Sa Fim Oameni?, topic cunoscut de toti si al nimanui

Pai, faptul ca stim ce este RAUL si continuam sa-l facem cu pasiune....


--------------------
- "Help us, or else..!"
- "Or else what?"
- "Exactly!"

Nu e nimic mai trist decāt tristeţea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 28 Oct 2004, 12:48 PM
Mesaj #83


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Nimic nu ne face sa fim oameni. Ce il face pe animal sa fie animal sau pe masa sa fie masa? Ele pur si simplu sunt. Exista diferente intre ele, dar nu le putem defini pe ele insele folosindu-ne de aceste diferente.

Cred ca intrebarea "ce ne face sa fim oameni" nu e tot una cu "ce este omul". Vad ca unii nu au observat asta.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 28 Oct 2004, 07:47 PM
Mesaj #84


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



Domnule Blakut nu este necesar sa faceti teoria chibritului. Chestiunea este foarte simpla si accesibila oricarei persoane de pe forum. Ce ne face sa fim oameni? Exemple din oficiu: curajul, inteligenta, capacitatea de abstractizare, frumosul, uratul, binele, raul, prostia, ignoranta, experienta, ratiunea, pasiunea etc.
Numai bine.


--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 28 Oct 2004, 08:02 PM
Mesaj #85


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Uhm, atunci votez pentru ratiune si capacitatea de a vorbi/scrie stoca si transmite informatia urmasilor.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gheorghe dinica
mesaj 1 Nov 2004, 03:24 PM
Mesaj #86


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 83
Inscris: 15 September 04
Forumist Nr.: 4.473



Tastarile voastre sunt dovada pe care o cautati.Fiecare rand sunt reprezentarile particulare ale omului din voi.Asea ca tastati!
devil.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 1 Nov 2004, 07:37 PM
Mesaj #87


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



V-am vazut in Orient Express domnule Ghe. Dinica dar acum parca ati mai slabit ceva kilograme. Nu ma intrebati cum de stiu, am capacitati paranormale. ohyeah.gif
O seara buna.



--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cactus
mesaj 2 Nov 2004, 12:59 PM
Mesaj #88


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.126
Inscris: 10 August 04
Din: nu spui; s-a schimbat
Forumist Nr.: 4.232



QUOTE (toxic @ 28 Oct 2004, 03:23 AM)

Apropo, ,mersi de complimet dar nu mai sunt domnisoara. rolleyes.gif

...Pacat...flowers.gif


--------------------
- "Help us, or else..!"
- "Or else what?"
- "Exactly!"

Nu e nimic mai trist decāt tristeţea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 3 Nov 2004, 05:55 AM
Mesaj #89


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



mwah1.gif
si tie iti plac femeile maritate cu picioare lungi? biggrin.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cactus
mesaj 3 Nov 2004, 07:39 AM
Mesaj #90


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.126
Inscris: 10 August 04
Din: nu spui; s-a schimbat
Forumist Nr.: 4.232



QUOTE (toxic @ 3 Nov 2004, 05:55 AM)
mwah1.gif
si tie iti plac femeile maritate cu picioare lungi? biggrin.gif

I love them.... snog.gif mwah1.gif cloud9.gif


--------------------
- "Help us, or else..!"
- "Or else what?"
- "Exactly!"

Nu e nimic mai trist decāt tristeţea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
YoyoMan
mesaj 13 Nov 2004, 04:49 PM
Mesaj #91


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.930
Inscris: 3 November 03
Forumist Nr.: 1.126



QUOTE (Mihai @ 14 Aug 2003, 11:20 PM)
QUOTE (Copernic @ Aug 14 2003, 11:34 PM)
Jean Paul Sartre afirma ca "Omul este condamnat la libertate".

As spune 'omul se condamna la libertate'; la ceea ce considera el ca inseamna libertate...

Cred ca aici "condamnat la libertate" inseamna de fapt "condamnat la liberul arbitru", ca de fapt asta e libertatea - unii spun - cel mai frumos si cel mai ingrozitor dar dat de Dumnezeu omului. Pentru ca e groaznic sa iti iei singur toate deciziile care te vor conduce apoi intr-o directie sau alta. Si cand nu va iesi asa cum ai planificat regretele si remuscarile vor fi sfasietoare. Cand va iesi, va fi bine, dar va urma imediat o alta decizie de luat. ohyeah.gif


--------------------
"Marile fericiri ie mute...."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cobra verde
mesaj 30 Nov 2004, 05:53 PM
Mesaj #92


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 54
Inscris: 29 November 04
Forumist Nr.: 5.015



NIMIC, intre oameni si animale nu e nici o diferenta notabila , in unele cazuri cele din urma se dovedesc "mai" nobile decat noi.


--------------------
SHOW TIME FOLKS !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rescriptibil
mesaj 5 Dec 2004, 11:57 PM
Mesaj #93


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 96
Inscris: 3 November 04
Forumist Nr.: 4.817



Da ... Din nou acel loc comun cu "nobilitatea" animalelor. Fie ca-ti vine sa crezi sau nu marea majoritate a oamenilor sunt foarte animalic nobili rofl.gif. Asa numita puritate (sau nobilitate) a rudelor noastre mai putin evoluate este faptul ca-si urmaresc scopurile fara ranchiuna smile.gif. Sunt preconditionate sa traiasca sub orice forma, sa procreeze si sa-si apere puii. Pot ucide "legal" pentru oricare din motivele mentionate anterior. Nu se joaca "mind games" ar spune unii si nici nu umbla cu ocaua mica. Dar e foarte fals. Arta deghizarii se vede oriunde in natura, a asteptatului la cotituta, a atacatului pe la spate etc.

Singurul animal care poate aspira la nobilitate e omul. El poate alege sa-si lase dusmanul sa traiasca. Se poate sacrifica pentru niste straini si in general poate renunta la multe in numele unor principii. Oamenii se pot sustrage conditionarii genetice ... animalele nu. Poate tu acum cobra nu faci nimic care e diferit de evolutia naturala: "crescut, inmultit, the end". Dar exista o fractiune f mica de oameni carora nu le pasa daca sunt iubiti, daca vor face bani sau copii si urmaresc un scop mai mare. Si nu vreau sa jignesc pe nimeni si mai ales nu pe mine wink.gif. Noi toti avem vise si trairi care depasesc simplitatea scopului nostru final de a contribui la bagajul genetic al generatiilor urmatoare. Dar trebuie sa fim constienti ca de cate ori se naste un vizionar suntem un pic mai departe de rudele noastre cele "nobile".

Acest topic a fost editat de rescriptibil: 5 Dec 2004, 11:59 PM


--------------------
Fără piatră e uşor să fii vulpe,
fără zăpadă e uşor să fii frig,
fără de aer oricine poate să scuipe
cocoşul din cucurig.

Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 16 May 2024 - 02:13 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman