HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Politica Externa. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

43 Pagini V  « < 39 40 41 42 43 >  
Reply to this topicStart new topic
> Islamul Si Europa, Impactul dintre cele doua culturi si religii
Marduk
mesaj 18 Jan 2016, 07:10 PM
Mesaj #1401


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 18 Jan 2016, 05:00 PM) *
Ca sa inteleg...ar trebui prinsi de autoritatile occidentale si trimisi in Romania?

DA, daca Romania nu i-a oprit la frontiera sa, pe unde au intrat, este vinovata ca nu si-a aparat frontiera, motivele? orice motiv ar putea fi invocat de vecini, destabilizare, agresiune dismulata etc.
QUOTE
Si tu i-ai crezut?

Daca i-au crezut occidentalii de ce nu i-as crede eu? francezii care nu voiau sa auda de colaborare cat timp Assad este la putere, si-au revizuit parerea, la fel si americanii, din momentul in care rusii au luat in calcul ca Assad ar putea renunta la putere.
QUOTE
Nu cunosc tari in care sa fi avut loc alegeri democratice in timp ce rusii isi faceau de cap acolo...

Asta nu este un sablon?
QUOTE
Ce jurnale? Ce factiuni?

Factiuni siriene moderate, care au inteles ca Assad este istorie si ca singurul inamic ramane Daesh.
QUOTE
Si daca tara aia nu are regim de vize?

Exista astfel de tari? nu stiam, daca nu ai viza de intrare cum intri intr-o tara? daca de iesit, iesi, ca in exemplul cu Japonia, trebuie sa si intri, nu?
QUOTE
Insa cand incerci sa intri in Japonia, atunci te intreaba de viza. Asa functioneaza lucrurile.

Corect. Cand intri in Grecia, Macedonia, Serbia, Croatia, Ungaria, Romania, Bulgaria etc. ai nevoie de viza. AU AVUT REFUGIATII VIZA DE INTRARE in Grecia, Macedonia, Serbia etc.?
QUOTE
...Ti se pare corect sa obligi vecinii unei tari aflate in razboi civil sa gazduiasca absolut toti refugiatii?

Nu-i oblig, ii ajut sa gazduiasca refugiatii, cu bani, logistica si chiar cu trupe de protectie la cerere ca asta este rolul ONU.
QUOTE
...daca Serbia ar fi intr-un astfel de conflict, ar trebui sa obligam toti refugiatii care ajung aici sa ramana in Romania?

DA, iar in acelasi timp, sau chiar preventiv, sa cerem ajutor ONU, UE sa ne sprijine sa gazduim acesti refugiati, nu sa profitam de ei trimitandu-i in Ungaria, Austria sau Germania pe motiv ca e mai bine acolo.

Acest topic a fost editat de Marduk: 19 Jan 2016, 10:33 AM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 19 Jan 2016, 10:41 AM
Mesaj #1402


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 18 Jan 2016, 07:10 PM) *
DA, daca Romania nu i-a oprit la frontiera sa, pe unde au intrat, este vinovata ca nu si-a aparat frontiera

Deci, in opinia ta, nici o tara nu ar trebui sa permita intrarea pe teritoriul sau a refugiatilor, pe timp de razboi, razboi civil sau alta catastrofa. Sa ii lase sa moara in Siria.

QUOTE
Daca i-au crezut occidentalii de ce nu i-as crede eu?

Nu i-au crezut.

QUOTE
Asta nu este un sablon?

Este, bineinteles, un sablon de comportament al rusilor, pe oriunde ajung.

QUOTE
Factiuni siriene moderate

Au si ele un nume?

QUOTE
Cand intri in Grecia, Macedonia, Serbia, Croatia, Ungaria, Romania, Bulgaria etc. ai nevoie de viza

Ca sa intri in Bulgaria ce viza iti trebuie?! Sau Grecia?!

QUOTE
AU AVUT REFUGIATII VIZA DE INTRARE in Grecia, Macedonia, Serbia etc.?

Adica tu vrei ca oamenii aia care fug de bombardamentele lui Assad sa mearga frumos in fieful lui Assad, la Damasc, sa faca o coada ordonata in fata ambasadei, o coada de cateva milioane de oameni, si sa ceara oficial viza pe pasaport. Foarte realist, ce sa zic....

QUOTE
Nu-i oblig, ii ajut

Daca nu ii obligi inseamna ca nu ai nimic impotriva sa ii lase pe refugiati sa plece catre alte tari

QUOTE
DA

Pai, ai tu dreptul sa impiedici un om sa iasa din tara, daca el doreste acest lucru? unsure.gif
Risti sa fi dat in judecata, ca stat, la CEDO ca ai ingradit libertatea de circulatie wink.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 19 Jan 2016, 12:04 PM
Mesaj #1403


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 19 Jan 2016, 10:41 AM) *
Deci, in opinia ta, nici o tara nu ar trebui sa permita intrarea pe teritoriul sau a refugiatilor

Asta am spus eu????? hh.gif blink.gif sau asta ai inteles tu?
abis:
"Ca sa inteleg...ar trebui prinsi de autoritatile occidentale si trimisi in Romania?"
Marduk:
"DA, daca Romania nu i-a oprit la frontiera sa, pe unde au intrat, este vinovata ca nu si-a aparat frontiera..."
QUOTE
...pe timp de razboi, razboi civil sau alta catastrofa. Sa ii lase sa moara in Siria.

Restul este propaganda emotionala.
QUOTE
Nu i-au crezut.

Daca nu i-au crezut, s-au facut ca-i inteleg, ca sa poata sa se concentreze asupra destructurarii Daesh.
QUOTE
Este, bineinteles, un sablon de comportament...

Da cu americanii cum stai, ai si pentru ei sabloane? biggrin.gif
QUOTE
Au si ele un nume?

Au, dar eu le-am nominalizat la modul general, adica acele factiuni care accepta sa colaboreze cu cei care vor sa termine acest episod horor din istoria OM.
QUOTE
Ca sa intri in Bulgaria ce viza iti trebuie?! Sau Grecia?!

Daca esti cetatean UE nu-ti trebuie, dar nu despre cetatenii UE discutam.
QUOTE
Adica tu vrei ca oamenii aia care fug de bombardamentele...sa faca o coada ordonata in fata ambasadei

NU. Dar am mai discutat despre asta si m-ai luat la intors, asa ca nu mai repet.
QUOTE
Daca nu ii obligi inseamna ca nu ai nimic impotriva sa ii lase pe refugiati sa plece catre alte tari

abis:
"..Ti se pare corect sa obligi vecinii unei tari aflate in razboi civil sa gazduiasca absolut toti refugiatii?
Marduk:
Nu-i oblig, ii ajut sa gazduiasca refugiatii, cu bani, logistica si chiar cu trupe de protectie la cerere ca asta este rolul ONU.
WTF. mad.gif
QUOTE
...ai tu dreptul sa impiedici un om sa iasa din tara, daca el doreste acest lucru?

Pleaca, dar nu unde vrea el, pleaca de unde a venit, mai exact pe unde a intrat in Romania, daca vrea, daca nu sta aici, pana isi rezolva problema cu viza catre tara in care vrea sa ajunga, asta in cazul in care nu este cetatean UE.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 19 Jan 2016, 12:04 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
abis
mesaj 19 Jan 2016, 01:38 PM
Mesaj #1404


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 19 Jan 2016, 12:04 PM) *
Asta am spus eu?????

Da.

Daca pretinzi ca nici o tara nu trebuie sa permita intrarea pe teritoriul ei in cazul persoanelor care fug de razboi decat daca acele persoane detin o viza valabila inseamna ca vrei ca nici o tara sa nu primeasca refugiati. Daca ti se pare o "vina" sa permiti intrarea in tara a refugiatilor, inseamna ca trebuie sa nu primesti refugiati, ca sa nu fii vinovat de nimic.

QUOTE
Da cu americanii cum stai, ai si pentru ei sabloane?

Vorbeai despre alegeri libere intr-o Sirie controlata de trupe ruse. Si te-am intrebat daca exista sau au existat vreodata alegeri libere in zone controlate de trupele ruse. Raspunsul este NU.

Alegeri libere in zonele ocupate de trupe americane? Desigur: in toata Europa, in Japonia, in Coreea samd.

QUOTE
Au, dar eu le-am nominalizat la modul general

A nominaliza inseamna a spune pe nume... Nu le-ai nominalizat. De asta te-am intrebat. Daca au nume spune-mi si mie numele acelor factiuni despre care vorbesti

QUOTE
"..Ti se pare corect sa obligi vecinii unei tari aflate in razboi civil sa gazduiasca absolut toti refugiatii?
Marduk:
Nu-i oblig, ii ajut sa gazduiasca refugiatii, cu bani, logistica si chiar cu trupe de protectie la cerere ca asta este rolul ONU.
WTF.

Rolul ONU,conform Cartei ONU, este sa...?

Sa trimita trupe pentru a impiedica refugiatii care au ajuns intr-o tara sa plece in alta?! Pe bune???

QUOTE
Pleaca, dar nu unde vrea el, pleaca de unde a venit, mai exact pe unde a intrat in Romania, daca vrea, daca nu sta aici, pana isi rezolva problema cu viza catre tara in care vrea sa ajunga

Nu ai cum sa il obligi sa nu iasa din tara - pur si simplu nu iti poti transforma tara in inchisoare, in lagar de concentrare.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 19 Jan 2016, 02:11 PM
Mesaj #1405


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Teroristi crestini buni ameninta sa ucida nu teroristi musulmani, ci pe musulmani la gramada. Oricum se stie ca orice musulman este un fel de terorist, asa o merita

http://www.christiantoday.com/article/myst...ments/71944.htm


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 19 Jan 2016, 05:01 PM
Mesaj #1406


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 19 Jan 2016, 01:38 PM) *
Daca pretinzi ca nici o tara nu trebuie sa permita intrarea pe teritoriul ei in cazul persoanelor care fug de razboi decat daca acele persoane detin o viza valabila

De ce-mi interpretezi vorbele? n-am spus asta, am spus si reafirm ca in cazul persoanelor care fug de razboi orice tara vecina ar trebui sa-i primeasca dar sa nu-i lase sa plece mai departe fara o viza valabila. De ce faci asta???!! blink.gif
QUOTE
...Daca ti se pare o "vina" sa permiti intrarea in tara a refugiatilor, inseamna ca trebuie sa nu primesti refugiati, ca sa nu fii vinovat de nimic.

Esti ridicol.
QUOTE
...te-am intrebat daca exista sau au existat vreodata alegeri libere in zone controlate de trupele ruse...

Nu-i timpul trecut sa se intample asta, eu le mai acord o sansa.
QUOTE
Raspunsul este NU.

Asta este o prejudecata? un sablon? un stereotip? sau toate la un loc.
QUOTE
Alegeri libere in zonele ocupate de trupe americane? Desigur...in Japonia

rofl.gif Moncher cu cine-ti inchipui ca discuti aici.
QUOTE
...spune-mi si mie numele acelor factiuni despre care vorbesti

NU. pentru tine anul asta vor fi FACTIUNI, daca vrei info suplimentar n-ai decat sa cauti singur.
QUOTE
Rolul ONU,conform Cartei ONU, este sa...?

UNHCR
QUOTE
Nu ai cum sa il obligi sa nu iasa din tara...

Daca Turcia, Iordania, Liban etc. pot de ce n-ar putea orice alt stat de pe traseul acestei migratii?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 19 Jan 2016, 05:07 PM
Mesaj #1407


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Faci misto sau este o tâmpenie sau amândoua ?


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 19 Jan 2016, 05:16 PM
Mesaj #1408


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Daca e vorba de abis, nu cred ca face misto. Raman intrebarile, de ce un ateu, declarat, apara aceasta migratie a musulamnilor in UE?
-uraste chiar atat de mult crestinismul?
-nu stie ca musulmanii respecta ateii mai putin decat crestinii?
-este musulman deghizat in ateu?
-vrea sa demonstreze ca ateii sun mai umanisti, solidari decat crestinii?
-crede ca ne este superior in gandire si in fapte?
-traieste in alta realitate?
-............


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 19 Jan 2016, 05:36 PM
Mesaj #1409


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 19 Jan 2016, 05:01 PM) *
De ce-mi interpretezi vorbele? n-am spus asta, am spus si reafirm ca in cazul persoanelor care fug de razboi orice tara vecina ar trebui sa-i primeasca dar sa nu-i lase sa plece mai departe fara o viza valabila.

Adica tu esti de parere ca sarcina de a primi refugiati revine doar tarilor vecine cu tara in care are loc conflictul, celelalte se pot spala pe maini. Acum am inteles corect? Nu stiu de ce te superi cand eu incerc sa inteleg ce zici tu...

QUOTE
Esti ridicol.

Ma bucur ca spui asta, ca o replica atunci cand repet vorbele tale.

QUOTE
Nu-i timpul trecut sa se intample asta, eu le mai acord o sansa.

Deci raspunsul la intrebarea daca exista sau au existat vreodata alegeri libere in zone controlate de trupele ruse este NU

QUOTE
Asta este o prejudecata?

Asta este o constatare.

QUOTE
Moncher cu cine-ti inchipui ca discuti aici.

M-ai mai intrebat odata si ti-am raspuns... Si te-ai suparat si ai cerut interventia administratorului... Vrei sa repet ce am spus? Sau de ce ma intrebi?

QUOTE
pentru tine anul asta vor fi FACTIUNI, daca vrei info suplimentar n-ai decat sa cauti singur.

Am cautat. Nu am gasit nimic despre "cateva factiuni rebele care se inteleg bine cu rusii" cum ziceai tu mai sus. Pot trage concluzia ca ai mintit?

QUOTE
UNHCR

De pe site-ul ala unde m-ai trimis sa caut:

For many people, mention of refugees conjures up images of long rows of tents or other shelters in camps where most of the inhabitants rely on aid distributions. But at the UN refugee agency we believe that camps should be the exception and only a temporary measure in response to forced displacement.
The possible alternatives are diverse and affected by factors such as culture, legislation and national policies. Refugees might live on land or housing which they rent, own or occupy informally, or they may have private hosting arrangements. Such alternatives typically allow refugees to exercise their rights and freedoms, make meaningful choices about issues affecting their lives, contribute to their community and live with greater dignity and independence.
If camps are unavoidable, the inhabitants should have links with the host communities and access to the local economy, infrastructure and service delivery systems. This should help ensure that they require only limited humanitarian support.
UNHCR recognizes that enabling refugees to live in communities lawfully, peacefully and without harassment - in urban or rural areas - supports their ability to take responsibility for their lives and communities. Refugees bring personal skills and assets which can benefit the communities where they are living. They also bring the qualities of perseverance, flexibility and adaptability. Refugees who maintain their spirit of independence, use their skills and develop sustainable livelihoods during displacement, will be more resilient and better able to overcome future challenges.


Deci. nici vorba de ce spuneai tu mai sus, ca rolul ONU ar fi sa trimita trupe pentru a-i pazi pe refugiati sa nu iasa din tabere...

QUOTE
Daca Turcia, Iordania, Liban etc. pot de ce n-ar putea orice alt stat de pe traseul acestei migratii?

Ti se pare ca aceste tari interzic refugiatilor sa iasa din tara?

QUOTE
Daca e vorba de abis, nu cred ca face misto. Raman intrebarile, de ce un ateu, declarat, apara aceasta migratie a musulamnilor in UE? - pentru ca mi se pare normal sa ii ajuti pe cei care au nevoie de ajutor. Nu imi arat compasiunea pentru cei care sunt asemenea mie, ci pentru cei care au cu adevarat nevoie de ajutor. Daca un om are alta religie, tine cu alta echipa de fotbal, asculta alt gen de muzica, vorbeste alta limba, are alte preferinte culinare, face sex in alta pozitie, se imbraca fisticiu sau are orice alta diferenta, asta nu il face mai putin om sau mai putin amarat. As fi ultimul om daca m-ar preocupa doar soarta ateilor. Tu asa faci? Ti-e mila doar de crestini, pe ceilalti, ii dai dracu'?
-uraste chiar atat de mult crestinismul? - am aceleasi sentimente pentru absolut toate religiile in mod egal
-nu stie ca musulmanii respecta ateii mai putin decat crestinii? - iar generalizezi aiurea. Chiar daca ar fi asa cum zici, ce spune biblia ta? Sa urasti sau sa iubesti pe cei care iti fac rau? Cata ipocrizie sa te dai crestin si sa faci exact invers decat iti cere crestinismul... Eu unul nu dau doi bani pe religie, nu ma intereseaza aspectul asta. Niste oameni au nevoie de ajutor: nu conteaza ce religie au, conteaza ca sunt disperati si au nevoie de o mana intinsa.
-este musulman deghizat in ateu?
-vrea sa demonstreze ca ateii sun mai umanisti, solidari decat crestinii? - daca asta este concluzia ta, s-ar putea sa fie adevarat. Nu poti generaliza, insa daca toti crestinii ar fi pe calapodul tau, ne-am intoarce la vremurile Inchizitiei, cand necrestinii erau pedepsiti cu moartea
-crede ca ne este superior in gandire si in fapte? - daca ma iau dupa ce scrii pe aici, nu am dubii in aceasta privinta
-traieste in alta realitate? - spune asta unul care habar nu are care este realitatea... cand te informezi din surse ca EvZ sau The New Observer, ai tupeul sa pretinzi ca altii nu stiu care este realitatea?! Si nu tu?! Ha, ha, ha....


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 19 Jan 2016, 07:03 PM
Mesaj #1410


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 19 Jan 2016, 05:36 PM) *
Adica tu esti de parere ca sarcina de a primi refugiati revine doar tarilor vecine cu tara in care are loc conflictul, celelalte se pot spala pe maini...

NU. Germania si numai putea sa aloce cele 5-6 miliarde de euro inainte de "invazia" refugiatilor, deci UE putea sa reactioneze inainte, acordand Turciei, Greciei, Iordaniei, Libanului etc. acesti bani pentru a le creea refugiatilor conditii acceptabile in taberele de refugiati.
QUOTE
Ma bucur ca spui asta, ca o replica atunci cand repet vorbele tale.

Nu m-ai impresionat, incearca altceva poate reusesti.
QUOTE
Deci raspunsul la intrebarea daca exista sau au existat vreodata alegeri libere...

Daca n-au existat, nu crezi ca e cazul sa existe? dupa care putem sa aducem acuzatiile.
Asta este o constatare.
M-ai mai intrebat odata si ti-am raspuns... Si te-ai suparat si ai cerut interventia administratorului... Vrei sa repet ce am spus? Sau de ce ma intrebi?
QUOTE
Am cautat. Nu am gasit nimic...Pot trage concluzia ca ai mintit?

NU. POTI TRAGE CONCLUZIA CA NU AI GASIT.
QUOTE
Deci. nici vorba de ce spuneai tu mai sus, ca rolul ONU ar fi sa trimita trupe...

Doar atat ai inteles tu din ce-am zis eu despre rolul UNHCR? ca ONU trebuie sa trimita trupe .....???!!! Moncher ma dezamagesti profund. sad.gif
QUOTE
Ti se pare ca aceste tari interzic refugiatilor sa iasa din tara?

Turcia nu, chiar cred ca face afaceri pe seama refugiatilor, Iordania si Libanul parca sunt din alta poveste.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 19 Jan 2016, 07:16 PM
Mesaj #1411


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE
- pentru ca mi se pare normal sa ii ajuti pe cei care au nevoie de ajutor...As fi ultimul om daca m-ar preocupa doar soarta ateilor. Tu asa faci? Ti-e mila doar de crestini, pe ceilalti, ii dai dracu'?

Tie ti-e mila de crestinii idioti care cred in Dumnezeu? carora nu le respecti credinta, desi le ceri sa-ti respecte necredinta ta? Ar trebui sa te preocupe soarta ateilor pentru ca tu ca ateu faci parte din tribul lor.
QUOTE
...daca toti crestinii ar fi pe calapodul tau, ne-am intoarce la vremurile Inchizitiei, cand necrestinii erau pedepsiti cu moartea

Nu crezi ca traim vremurile inchizitiei musulmane? cand toti necredinciosii sunt pedepsiti cu moartea.
QUOTE
...daca ma iau dupa ce scrii pe aici, nu am dubii in aceasta privinta

No comment.
QUOTE
- spune asta unul care habar nu are care este realitatea...

Tu stii ce este REALITATEA? hmm.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 20 Jan 2016, 09:53 AM
Mesaj #1412


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 19 Jan 2016, 07:03 PM) *
Germania si numai putea sa aloce cele 5-6 miliarde de euro inainte de "invazia" refugiatilor, deci UE putea sa reactioneze inainte, acordand Turciei, Greciei, Iordaniei, Libanului etc. acesti bani pentru a le creea refugiatilor conditii acceptabile in taberele de refugiati.

Da. Ar fi fost bine daca statele dezvoltate acordau mai mult ajutor tarilor pomenite de tine.

QUOTE
Daca n-au existat, nu crezi ca e cazul sa existe? dupa care putem sa aducem acuzatiile.

Bineinteles ca ar fi cazul sa existe si acolo alegeri libere... Numai ca, avand in vedere ce s-a intampat pana acum, daca niciodata in teriorii aflate sub control rusesc nu au fost organizate alegeri libere, cat de realist este sa te astepti sa le organizeze taman in Siria?!

Acuzatiile le aducem pentru ce a fost pana acum. Daca o rata a macanit ieri, a macanit alaltaieri, a macanit de cand se stie, cat de realist este sa te astepti ca maine sa latre?

QUOTE
NU. POTI TRAGE CONCLUZIA CA NU AI GASIT.

Daca nu am gasit sunt doua variante:
- fie nu stiu eu unde si cum sa caut, si in cazul asta te intreb pe tine de unde stii
- fie ceea ce ai spus tu nu este adevarat

Cum prima varianta poate fi exclusa, ramane a doua.

QUOTE
Doar atat ai inteles tu din ce-am zis eu despre rolul UNHCR? ca ONU trebuie sa trimita trupe .....???!!!

Nu ai vorbit despre UNHCR, ci despre ONU.
Pai exact asta ai spus, citez: Nu-i oblig, ii ajut sa gazduiasca refugiatii, cu bani, logistica si chiar cu trupe de protectie la cerere ca asta este rolul ONU.



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 20 Jan 2016, 09:59 AM
Mesaj #1413


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 19 Jan 2016, 07:16 PM) *
Tie ti-e mila de crestinii idioti care cred in Dumnezeu?

De toti refugiatii, indiferent de credinta lor.

QUOTE
carora nu le respecti credinta, desi le ceri sa-ti respecte necredinta ta?

Nu respect nici o credinta, fie ea religioasa ori de alt fel. Ii respect pe oamenii care merita respect, indiferent de credinta sau necredinta lor. Nu cer nimanui sa respecte necredinta mea, ci cer respectarea legilor si a drepturilor celor din jur.

QUOTE
Ar trebui sa te preocupe soarta ateilor pentru ca tu ca ateu faci parte din tribul lor.

Cainele moare de drum lung si marduk de grija mea. smile.gif

Ti-am mai spus ca nu am nevoie sa iti faci tu griji pentru mine.

QUOTE
Nu crezi ca traim vremurile inchizitiei musulmane?

Nu

QUOTE
Tu stii ce este REALITATEA?

O televiziune rolleyes.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 20 Jan 2016, 11:15 AM
Mesaj #1414


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Muslims challenge extremist preachers


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 20 Jan 2016, 01:03 PM
Mesaj #1415


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 20 Jan 2016, 09:53 AM) *
Da. Ar fi fost bine daca statele dezvoltate acordau mai mult ajutor tarilor pomenite de tine.

Multumesc. Dar ramane intrebarea, de ce n-au facut-o? de ce Turcia nu a cerut ajutor imediat, autoritatile turce preferand
sa inchida ochii fata de traficantii de refugiati.
QUOTE
Bineinteles ca ar fi cazul sa existe si acolo alegeri libere...cat de realist este sa te astepti sa le organizeze taman in Siria?!

Comunitatea internationala, ONU, USA, Rusia, marile puteri trebuie sa faca un efort pentru a demonstra ca lumea poate sa faca fata provocarilor acestui secol. Trebuie sa fim increzatori in rolul ONU altfel ne asteapta confruntari regionale care vor evolua rapid catre o confruntare mondiala. Sa lasam Rusia sa demonstreze ca este in stare sa demitizeze prejudecatile care au aruncat-o afara din Europa.
QUOTE
Nu ai vorbit despre UNHCR, ci despre ONU.

UNHCR este o agentie a ONU, cand vorbesti despre ONU, mai ales ca faci referire la refugiati e clar, cel putin pentru mine ca e vorba de UNHCR. Da, rolul ONU este si acela de a proteja refugiatii, daca este nevoie chiar cu trupe ale statelor membre.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 20 Jan 2016, 01:23 PM
Mesaj #1416


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 20 Jan 2016, 09:59 AM) *
...Nu respect nici o credinta, fie ea religioasa ori de alt fel.

Deci respecti omul dar nu-i respecti credinta, baza a existentei sale!
QUOTE
Ii respect pe oamenii care merita respect, indiferent de credinta sau necredinta lor.

Cum ii deosebesti unii de alti?
QUOTE
...Nu cer nimanui sa respecte necredinta mea

Dar daca n-ar respecta-o, nu te-ai considera discriminat?
QUOTE
...nu am nevoie sa iti faci tu griji pentru mine.

Moncher, nu se stie niciodata.
QUOTE
O televiziune

Este cam ca o televiziune. smile.gif cu regizori, scenografi, actori si foarte multi figuranti.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 20 Jan 2016, 01:35 PM
Mesaj #1417


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 20 Jan 2016, 01:03 PM) *
Dar ramane intrebarea, de ce n-au facut-o? de ce Turcia nu a cerut ajutor imediat

De ce nu au trimis mai multi bani si mai multe ajutoare tarilor respective, nu stiu. Banuiesc ca nu au realizat amploarea fenomenului, pe de-o parte; si pe de alta parte, de regula guvernele nu se inghesuie sa trimita fonduri publice, stranse din impozitele cetatenilor, unora care nu voteaza in tarile respective... Tu, de pilda, ca cetatean roman, cum ai primi vestea ca Romania trimite Turciei un miliard de euro pentru a oferi din banii astia mancare refugiatilor sirieni?

Nu stiu nici cand a cerut prima oara Turcia ajutor comunitatii internationale pentru a gestiona numarul mare de refugiati. Nu cred ca au preferat turcii sa ii tina doar pe cheltuiala lor proprie si ca nu au cerut ajutor de indata ce s-au vazut coplesiti. Daca vrei, esti liber sa cauti cand anume a formulat statul turc prima cerere sa fie ajutat.

QUOTE
Comunitatea internationala, ONU, USA, Rusia, marile puteri trebuie sa faca un efort pentru a demonstra ca lumea poate sa faca fata provocarilor acestui secol.

Ramane de vazut daca entitatile numite de tine sunt si dispuse sa faca acel efort de care vorbesti In privinta cuiva din lista am mari dubii.

QUOTE
Sa lasam Rusia sa demonstreze ca este in stare sa demitizeze prejudecatile care au aruncat-o afara din Europa.

O lasam, Nu o impiedica nimeni sa demostreze ca este in stare sa se comporte altfel decat a facut-o mereu. Daca vrea sa isi schimbe comportamentul, nu o impiedica nimeni. Nu despre a lasa Rusia sa se poarte bine este vorba, ci despre faptul ca nu a facut-o pana acum niciodata, prin urmare cat de realist este sa te astepti ca brusc sa devina un membru responsabil si de incredere al comunitatii internationale?

Daca vrea sa "demitizeze prejudecatile" (desi nu despre prejudecati este vorba, ci despre fapte, ca despre fapte vorbim, nu despre prejudecati), nu o opreste nimeni sa actioneze in consecinta. Sa o vad ca:
- abandoneaza sustinerea unui tiran sangeros ca Assad
- se retrage din teritoriile ucrainiene ocupate
- se retrage din teritoriile georgiene ocupate
- se retrage din teritoriile moldovenesti ocupate
- renunta la politica de amenintare si santaj la adresa vecinilor
- nu mai ucide ziaristi
- nu mai ucide oameni politici din opozitie
- nu mai cenzureaza presa
- organizeaza alegeri libere
- nu mai persecuta minoritatile

Si daca incepe pe drumul asta, sunt dispus sa renunt la orice numesti tu "prejudecata" si sa o tratez la fel ca pe oricare alt stat...

QUOTE
Da, rolul ONU este si acela de a proteja refugiatii, daca este nevoie chiar cu trupe ale statelor membre

Tu vorbeai despre tabere pazite de ONU ca sa nu iasa refugiatii de acolo...

Eu ti-am aratat ce scrie pe site-ul indicat chiar de tine despre taberele de refugiati. Ce parere ai despre acest lucru?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 20 Jan 2016, 02:18 PM
Mesaj #1418


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 20 Jan 2016, 01:35 PM) *
...nu au realizat amploarea fenomenului, pe de-o parte...

E grav ca politicienii europeni n-au avut o perspectiva a fenomenului, ar trebui sa-si dea demisia inainte de a ajunge la viitoarele alegeri.
QUOTE
Tu, de pilda, ca cetatean roman, cum ai primi vestea ca Romania trimite Turciei un miliard de euro pentru a oferi din banii astia mancare refugiatilor sirieni?

Daca Romania ar avea acel miliard, as considera firesc ca Romania sa ajute acesti refugiati in tabere, sa nu ajunga sa traverseze mari si tari pentru a se salva de la moarte sau infometare, ca sa nu mai amintesc de victimele acestui "mars" catre vest.
QUOTE
Ramane de vazut daca entitatile numite de tine sunt si dispuse sa faca acel efort de care vorbesti In privinta cuiva din lista am mari dubii.

Trebuie sa fie dispuse, altfel omenirea se va afunda si mai mult in mocirla decadentei si diferentei inimaginabile intre bogati si saraci, cu consecinte dezastruoase pentru intreaga planeta si civilizatie.
QUOTE
O lasam, Nu o impiedica nimeni sa demostreze ca este in stare...prin urmare cat de realist este sa te astepti ca brusc sa devina un membru responsabil si de incredere al comunitatii internationale?

Nu stiu, sa vedem daca va fi lasata sa-si demomstreze potentialul de catre ceilalti jucatori sau "barosani" cu care este in competitie.
QUOTE
daca incepe pe drumul asta, sunt dispus sa renunt la orice numesti tu "prejudecata" si sa o tratez la fel ca pe oricare alt stat...

Nu, Rusia nu este oricare alt stat, nici nu vrea sa fie tratata ca oricare alt stat, Rusia, in opinia mea, vrea sa fie tratata pe picior de egalitate cu cealalta superputere, USA.
QUOTE
Tu vorbeai despre tabere pazite de ONU ca sa nu iasa refugiatii de acolo...

ONU nu-i pazeste pe refugiati sa nu iasa din tabere, lagare cu le vezi tu, ii protejeaza de atacurile din afara si gestioneaza ajutoarele pe care acestia le primesc etc.
QUOTE
...Ce parere ai despre acest lucru?

Ca lucrurile se pot imbunatatii semnificativ daca exista vointa politica si fonduri. Iar dupa incetarea conflictului, e nevoie de un program international pentru redresarea acestor tari, pentru eradicarea saraciei etc. dar pentru asta e nevoie ca tarile din OM, cetatenii moderati, sa reactioneze depunand eforturi ca aceste programe sa produca o schimbare reala nu doar pe hartie.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 20 Jan 2016, 02:42 PM
Mesaj #1419


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 20 Jan 2016, 02:18 PM) *
E grav ca politicienii europeni n-au avut o perspectiva a fenomenului, ar trebui sa-si dea demisia inainte de a ajunge la viitoarele alegeri.

Stii cum se spune: numai cine nu munceste nu greseste. In privinta asta au facut o greseala. Viata merge mai departe si trebuie sa vedem ce putem face acum pentru a imbunatati viata oamenilor aflati intr-o situatie disperata.

QUOTE
Daca Romania ar avea acel miliard, as considera firesc ca Romania sa ajute acesti refugiati

Cum adica daca ar avea? Are mai mult de un miliard. PIB-ul Romaniei a fost in 2013 in valoare de aproape 140 miliarde de euro (in 2014 si 2015 nu stiu, banuiesc ca mai mare).

QUOTE
sa vedem daca va fi lasata sa-si demomstreze potentialul

Repet: nu o opreste nimeni.

QUOTE
Rusia nu este oricare alt stat, nici nu vrea sa fie tratata ca oricare alt stat, Rusia, in opinia mea, vrea sa fie tratata pe picior de egalitate cu cealalta superputere, USA

In cazul asta nu are decat sa se comporte ca SUA, daca vrea sa fie tratata la fel:
- SUA nu sustin un tirn sangeros ca Assad
- SUA nu anexeaza teritorii ucrainiene
- SUA nu anexeaza teritorii georgiene
- SUA nu mentin trupe de ocupatie in Moldova impotriva dorintei guvernului acelei tari
- SUA nu ameninta si nu santajeaza tarile vecine
- SUA nu ucide ziaristi incomozi pentru Obama
- SUA nu ucide oameni politici din opozitie
- SUA nu cenzureaza presa
- SUA organizeaza alegeri libere
- SUA nu persecuta minoritatile
samd

QUOTE
ONU nu-i pazeste pe refugiati sa nu iasa din tabere, lagare cu le vezi tu, ii protejeaza de atacurile din afara

Stiu ca nu-i pazeste sa nu iasa, dar asta ai spus tu ca vrei sa faca. Daca nu-i impiedica sa iasa, inseamna ca se pot deplasa liber oriunde doresc

QUOTE
Ca lucrurile se pot imbunatatii semnificativ daca exista vointa politica si fonduri. Iar dupa incetarea conflictului, e nevoie de un program international pentru redresarea acestor tari, pentru eradicarea saraciei etc. dar pentru asta e nevoie ca tarile din OM, cetatenii moderati, sa reactioneze depunand eforturi ca aceste programe sa produca o schimbare reala nu doar pe hartie

Te intrebasem cu totul altceva. Te intrebasem ce parere ai despre ce zice pe siteul ala pe care m-ai trimis:

But at the UN refugee agency we believe that camps should be the exception and only a temporary measure in response to forced displacement.
The possible alternatives are diverse and affected by factors such as culture, legislation and national policies. Refugees might live on land or housing which they rent, own or occupy informally, or they may have private hosting arrangements. Such alternatives typically allow refugees to exercise their rights and freedoms, make meaningful choices about issues affecting their lives, contribute to their community and live with greater dignity and independence.
If camps are unavoidable, the inhabitants should have links with the host communities and access to the local economy, infrastructure and service delivery systems. This should help ensure that they require only limited humanitarian support.
UNHCR recognizes that enabling refugees to live in communities lawfully, peacefully and without harassment - in urban or rural areas - supports their ability to take responsibility for their lives and communities. Refugees bring personal skills and assets which can benefit the communities where they are living. They also bring the qualities of perseverance, flexibility and adaptability. Refugees who maintain their spirit of independence, use their skills and develop sustainable livelihoods during displacement, will be more resilient and better able to overcome future challenges.




--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 20 Jan 2016, 02:49 PM
Mesaj #1420


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 20 Jan 2016, 01:23 PM) *
Deci respecti omul dar nu-i respecti credinta, baza a existentei sale!

Depinde de om.

Il respect de pilda pe Mendel pentru realizarile lui stiintifice si in acelasi timp consider ca nu merita respect credinta lui religioasa. Il respect pe Grigorescu pentru realizarile lui artistice si in acelasi timp consider ca nu merita respect credinta lui religioasa.

QUOTE
Cum ii deosebesti unii de alti?

Ii deosebesc pe unii de altii (cu doi i) in functie de faptele si vorbele lor.

QUOTE
Dar daca n-ar respecta-o, nu te-ai considera discriminat?

Sincer, nu cunosc nici un crestin care sa respecte ateismul. Nu ma intereseaza sa respecti o ideologie sau lipsa unei ideologii. Ideologiile nu merita respect, ele trebuie doar cercetate, studiate, analizate si criticate cand este cazul.



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 20 Jan 2016, 04:26 PM
Mesaj #1421


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 20 Jan 2016, 02:49 PM) *
Depinde de om.

Mari cuvinte. Chiar daca oamenii respectivi recunosc ca realizarile au legatura cu divinul, cu credinta lor si ca daca n-ar fi existat asta n-ar fi realizat nimic.
QUOTE
Ii deosebesc pe unii de altii...in functie de faptele si vorbele lor.

Eu in functie de vorbele si faptele lor, pentru ca mai mereu multi vorbesc iar cand ajung la fapte se opresc.
QUOTE
Sincer, nu cunosc nici un crestin care sa respecte ateismul.

Ai gasit unul, dar probabil nu ti-ai dat seama.
QUOTE
....Ideologiile nu merita respect...

Tu respecti ateismul? ateistii?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 20 Jan 2016, 04:35 PM
Mesaj #1422


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 20 Jan 2016, 04:26 PM) *
Tu respecti ateismul? ateistii?

La prima intrebare: nu. Cum adica sa respecti lipsa religiei? Mi se pare un nonsens.

La a doua intrebare: pe unii da, pe altii nu.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 20 Jan 2016, 06:14 PM
Mesaj #1423


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Lucruri pe care marduk refuza sa le vada

How Syrian refugees helped an American student during the Cologne attacks
http://www.dw.com/en/how-syrian-refugees-h...acks/a-18985740

Cologne attacks: American woman tells how Syrian refugees rescued her from New Year's Eve sexual assault
http://www.independent.co.uk/news/world/eu...l-a6816221.html

‘No to Sexism, No to Racism’: Syrian refugees hand out flowers in German protest
http://metro.co.uk/2016/01/17/no-to-sexism...rotest-5627970/


Si de peste Ocean
Muslims donate 30,000 bottles of water to Flint, Michigan, during water crisis
http://www.washingtontimes.com/news/2016/j...ttles-water-fl/



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 20 Jan 2016, 06:22 PM
Mesaj #1424


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(Marduk @ 20 Jan 2016, 03:26 PM) *
Tu respecti ateismul? ateistii?

Eu da spoton.gif Desi sunt catolic, urasc Vaticanul, Inchizitia samd.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 21 Jan 2016, 06:23 PM
Mesaj #1425


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 20 Jan 2016, 06:14 PM) *
Lucruri pe care marduk refuza sa le vada

Parfum de violete, il simt dar nu-l vaz.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 21 Jan 2016, 08:52 PM
Mesaj #1426


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE(Marduk @ 21 Jan 2016, 07:23 PM) *

Mai grav decat atat ...

Acest topic a fost editat de exergy33: 21 Jan 2016, 09:38 PM


--------------------
*_*_*

Pierdut În Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 21 Jan 2016, 09:11 PM
Mesaj #1427


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Nu e valabila pagina!!


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 21 Jan 2016, 09:35 PM
Mesaj #1428


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE(Marduk @ 21 Jan 2016, 10:11 PM) *
Nu e valabila pagina!!


aici sper sa mearga ... ciudat ca la mine si pagina de pe flux24 e functionala rolleyes.gif


--------------------
*_*_*

Pierdut În Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 22 Jan 2016, 10:13 AM
Mesaj #1429


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Este grav si tocmai de aceea eu consider ca trebuie vorbit despre aceste incidente, care azi sunt comise de minoritari acestui grup religios. Daca vom continua sa le gasim scuze, sa-i consideram discriminati, nu vor ajunge niciodata sa-si doreasca o schimbare in cadrul traditiilor lor, a religiei lor, din contra vor incerca in continuare sa profite de slabiciunile sistemului social european, de legile blande de care nu prea au parte in tarile de origine etc. Exemplul este dat de o femeie musulmana:
"Singurele care cunosc această problemă sunt femeile. Ele trebuie să critice rolul pe care socitatea musulmană îl acordă femeilor. Ce s-a întâmplat la Koln nu este nimic nou. Ele cunosc acest comportament din Istanbul sau Cairo. Fiecare om are dreptul la o viață liniștită. Nu este vorba despre apărarea în fața imigranților din țările islamice. Sigur că oamenii care fug din fața războiului merită solidaritatea și sprijinul nostru."
"Imigraţia aduce cu ea o serie de probleme, pe care nu avem voie să le ignorăm, susţine ea. Trebuie să ne ferim de a vedea lumea în alb și negru. Lucrurile sunt complicate și toți suntem diferiți. Noaptea de Revelion de la Koln a clarificat un lucru. Acela este că trebuie să spunem lucrurilor pe nume, mai mult ca niciodată, fără să ne acuzăm de rasism.Trebuie să luăm în serios grijile și temerile tuturor oamenilor."

Totdeauna am avut credinta ca rolul femeii musulmane este unul foarte important, ea este depozitara si initiatoarea acestor traditii, cutume, carora le cad victime, mai tarziu, propriile fete. Femeia este puternica, desi pare resemnata in fata cutumelor religioase, femeia are "armele" necesare declansarii acestor schimbari care pot transforma lumea islamica asa cum s-a transformat si lumea crestina.

Acest topic a fost editat de Marduk: 22 Jan 2016, 10:15 AM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 29 Jan 2016, 04:13 AM
Mesaj #1430


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(exergy33 @ 21 Jan 2016, 08:35 PM) *
aici sper sa mearga ... ciudat ca la mine si pagina de pe flux24 e functionala rolleyes.gif

...si la mine... Marduk n-a platit pagina la vreme biggrin.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 8 Feb 2016, 06:49 PM
Mesaj #1431


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Papa Francisc :
"am spus doar ca as dori sa intalnesc si sa imbratisez din nou fratii mei ortodocsi. Asta e tot. Au fost doi ani de negocieri in secret, bine conduse de episcopi competenti"

"Occidentul trebuie sa isi faca autocritica in privinta primaverilor arabe si a Irakului, ne-am fi putut imagina inainte ceea ce se va intampla. Si, in parte, exista o convergenta intre analizele Sfantului Scaun si ale Rusiei. Partial... Deoarece nu trebuie sa exageram: Rusia are propriile sale interese"

Acest topic a fost editat de Marduk: 8 Feb 2016, 06:51 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 8 Feb 2016, 11:59 PM
Mesaj #1432


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Cine mai are nevoie oar de un Papa ?
Sa ne zica cum se poarta prezervativele ? Asta o stiu si eu fara biserica.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 11 Feb 2016, 05:52 AM
Mesaj #1433


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(Marduk @ 8 Feb 2016, 05:49 PM) *
Au fost doi ani de negocieri in secret, bine conduse de episcopi competenti"

roflmao.gif De parca ar exista asa ceva în Vatican.
Corupti ai vrut sa zici... doi ani de negocieri de coruptie.
Domnul de Sus e în ordine, feciorii de la baza sunt o porcarie. Nu m-as mira sa ajunga un avion cu o bomba la Vatican.

Acest topic a fost editat de Cla: 11 Feb 2016, 06:07 AM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 16 Feb 2016, 01:00 PM
Mesaj #1434


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Sfaturile unui muftiu despre cum trebuie batuta nevasta. Nu trebuie sa-i rupi mana, nu trebuie sa o lavesti la fata "s-o faci urata", nu trebuie sa afle politia etc. Eu zic ca cel mai bine ar fi sa incerce cu saculetul de nisp ca e din abundenta si nu lasa urme, sau sa foloseasca simularea inecului ca da rezultate, la unii musulmani.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 7 Mar 2016, 02:51 PM
Mesaj #1435


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Puteam sa postez acest comentariu pe alt topic dedicat crizei refugiatilor, dar cred ca e mai nimerit sa-l postez aici, deoarece eu consider ca aceasta criza este parte a unui plan. Putem specula pe marginea acestui "plan". Este un plan al musulmanilor? un plan al ultraliberalilor, un plan a lui Putin, un plan al grecilor (la cat ii cunosc eu pe graci nu m-ar mira deloc), un plan ... cine ar mai putea planui decaderea Europei, a UE? Koreea de Nord!?, China!?, extraterestrii!? masonii!? Bilderberg!? etc. ce entitate poate sa-si doreasca contopirea acestor doua civilizatii monoteiste? Putem sa mergem mult mai profund in interiorul acestor grupuri de interese pentru a descoperii ce sta la baza dorintei lor de a destabiliza Europa, UE. Dar eu cred ca nu trebuie sa mergem atat de profund in sfera scenariilor. Cred asta deoarece "planul" este simplist, nu are valoarea unei "masinatiuni" masonice, este doar exploatarea dorintei unor indivizi de a scapa de problemele economice, montata pe un razboi religios, tribal, aprovizionata cu multa disperare mediatizata, de fapt asistam la exploatarea SPERANTEI. Nu stiu cine face asta, in ce scop, dar tinta este clar EUROPA. Daca Turcia n-ar avea controlul asupra Bosforului, asupra intrarii si iesirii in Marea Negra, as zice ca "planul" este unul grecesc, dar mi-e teama ca avem de a face cu o noua "kerkoporta".

Acest topic a fost editat de Marduk: 7 Mar 2016, 02:58 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post

43 Pagini V  « < 39 40 41 42 43 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 26 April 2024 - 10:58 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman