HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Politica Externa. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

43 Pagini V  « < 40 41 42 43 >  
Reply to this topicStart new topic
> Islamul Si Europa, Impactul dintre cele doua culturi si religii
Cla
mesaj 9 Mar 2016, 03:55 PM
Mesaj #1436


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Fostul Logo al lui Islamic Understanding Institute :



S-a schimbat doar dupa ce tot net-ul a facut misto de ei spoton.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 10 Mar 2016, 02:47 AM
Mesaj #1437


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



10 Martie 16.

Turcii se rascoala prin Germainia.
Sunt indignati ca nu mai sunt bagati în seama de Germania si nici nu mai sunt înjurati pe strada, doar din greseala pe araba.

Özgül Kürük din Köln: "Am muncit atâtitia ani si uite care-i multumirea."
Nevasta-sa Aishe Kürük: "Am dat atâtia bani sa se bata la scoala, tzuca-l mama de copil... si pentru ce ??" De când sunt arabii aici nu mai contam nimic !!

Nici nu ne mai înjura, halal vecini !!


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 10 Mar 2016, 11:07 AM
Mesaj #1438


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



As intreba un fost musteriu, ce fel de discriminare este asta? Ca sa nu mai amintesc de povestea cu carnea de porc din Germania, de care a pomenit si Cla. Cum sa discriminezi o majoritate din cauza traditiilor culinar-religioase a unei minoritati? Ar trebui sa fie la alegere, pui, vita si porc, daca am inteles bine, interdictia fata de carnea de porc este valabila pentru cantinele saracilor si scoli, deci un sector "sponsorizat" de statul german care poate nu are resurse sa asigure 3 sortimente de carne la alegere. Dar poate ca musulmanii nu accepta ca mancarea destinata lor sa fie alaturata de mancarea ce contine carnea de porc, sau poate ca nu este decat o incercare de a prelua controlul economic al acestor cantine si accesul la finantarea respectiva.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 10 Mar 2016, 11:07 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Cla
mesaj 10 Mar 2016, 02:10 PM
Mesaj #1439


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



E o prostie, Marduk. e etichetat care nu contine carne de porc, niste oratanii.
Pe lânga. vreau un cârnat de porc si gata. Si de la indieni le-as cumpara vitele vagaboande sa fac supa.

Hai serios, cine-si imagineaza niste mici fara carne de porc, vita sau oaie ... e pervers sau veggie, tot aia-i biggrin.gif

Acest topic a fost editat de Cla: 10 Mar 2016, 02:15 PM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 10 Mar 2016, 04:11 PM
Mesaj #1440


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE(Cla @ 10 Mar 2016, 03:47 AM) *
10 Martie 16.

Turcii se rascoala prin Germainia.

Asta ar mai lipsi, sa se nasca disensiuni intre turci si arabi iar nemtii sa traga ponoasele !


--------------------
*_*_*

Pierdut În Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 10 Mar 2016, 04:56 PM
Mesaj #1441


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Da de unde, sunt turci asimilati în Germania ca acolo s-au nascut, se simt ca nemti.
Cum vom potrivi problema cu arabii, vom vedea.

Apropos, chestia cu turcii nostri a fost doar o gluma, de mult le-am inpatriat, apartin de noi si nu de rau.

Acest topic a fost editat de Cla: 10 Mar 2016, 04:58 PM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 22 Mar 2016, 05:14 PM
Mesaj #1442


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Europa este lovita in capitala sa, Bruxelles. Cine raspunde pentru suferintele cetatenilor carora li s-a cerut in numele civilizatiei sa fie solidari, sa dea dovada de umanism fata de refugiati, fata de islamisti. Eu inca astept de la musulmanii moderati o reactie, de curatare, un pas inapoi lasandu-i pe islamistii radicali singuri in fata legilor europene. Ca sa pui in practica astfel de atentate e nevoie de logistica, de ajutor din partea unui numar si mai mare de oameni fata de cei care executa o misiune sinucigasa, terorista. Vor reusi musulmanii moderati sa incalce cutumele islamice referitoare la necredinciosi, la falsitatea dogmei care-i mobilizeaza pe radicali in actiunile lor? Care va fi reactia UE? cum poate o societate deschisa, care a luptat sute de ani pentru a ajunge la nivelul de cultura, social, spiritual actual sa riposteze in fata unei forte care doreste sa anihileze sa distruga aceasta societate occidentala. Cum vor reactiona musulmanii nascuti, crescuti si educati in Europa? vor considera ca Europa le apartine de drept sau se vor considera cetateni europeni de religie musulmana!!?? Departe de a fi infrant, islamismul radical ataca furibund cetatea europeana, cine urmeaza?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 22 Mar 2016, 08:56 PM
Mesaj #1443


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Tare mi-e teama ca, incet incet, Bruxellul se va transforma in Beirutul Europei.


--------------------
*_*_*

Pierdut În Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tralalee
mesaj 23 Mar 2016, 12:16 PM
Mesaj #1444


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 25
Inscris: 16 June 15
Forumist Nr.: 75.459



Tu poti sa stai oricum mai linistita fiindca locuiesti in Iran. Doar sa ai grija sa nu te arati a fi crestina ori ateista ca te-or spanzura aia.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 23 Mar 2016, 03:01 PM
Mesaj #1445


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(exergy33 @ 22 Mar 2016, 08:56 PM) *
Tare mi-e teama ca, incet incet, Bruxellul se va transforma in Beirutul Europei.

Mie mi-e teama ca in urma radicalizarii europenilor sa nu ne intoarcem in istorie, la deportari, la nationalism, extremism religios etc. Este un adevarat cosmar ca Europa sa fie nevoita sa-si retraiasca istoria. Sa fie din nou blamata pentru ca n-a gasit rezolvarea unei situatii legata de etnii, de aprtenenta la o religie sau alta. Nu cred ca pe termen scurt, Bruxellesul se va transforma intr-un Beirut, musulmanii nu au, inca, atata influenta si putere incat sa declanseze un razboi religios in Europa. In schimb in numele acestei solidaritati si umanism vor teroriza Europa instaland un sentiment de nesiguranta ce se va accentua odata cu schimbarile demografice, religioase. Eu cred ca planul este unul ce se intinde pe zeci de ani, entitatile ce conduc acest plan stiu ca terorizarea UE va duce in cele din urma la dezmembrarea acestei uninuni. Dupa asta urmeaza asaltul final pentru capturarea unui "cap de pod" in Europa, mai exact o tara slaba, cu o populatie puternica musulmana, care sa nu faca fata asaltului politic, religios etc. Odata ocupata aceasta tara islamul se poate intinde in toata Europa dupa aceleasi tipare: teroare, emigratie si demografie, toate pretinse in numele ultraliberalismului a solidaritatii si umanismului de tip european. Cata vreme islamul nu respecta de facto alte religii, credinte, necredinte etc. crestinismul nu are nici o sansa, oricat de mult ar incerca sa aduca vorba de respect reciproc, de convietuire pasnica etc. Toate aceste concepte, teorii, dogme crestine n-au nici o relevanta pentru islamismul radical. Merita civilizatia europeana sa patimeasca atatea, sa traiasca sub teroare, in numele altruismului, solidaritatii, umanismului? merita aceasta civilizatie sa dispara, sa se transforme, sub presiunea islamului radical? Cu ce sunt vinovati europenii? crestinii? ca islamul radical nu se poate integra in cultura europeana, ca islamistii radicali nu pot convietui alaturi de alte civilizatii.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tralalee
mesaj 23 Mar 2016, 03:59 PM
Mesaj #1446


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 25
Inscris: 16 June 15
Forumist Nr.: 75.459



Eu nu cred ca lumea musulmana in general ar dori un razboi impotriva europenilor sau lumii "crestine". (Altfel, valurile de refugiati nu ar mai fi luat calea spre Europa, aceasta fiind consecinta faptului, si nu concluzia.) Cred ca nu e vorba decat despre un razboi dus cu niste grupuri relativ mici de fanatici, excesiv de agresivi, nascuti si/sau educati cu ura fata de ceea ce este diferit de modul si conceptiile de viata pe care acestia le au in acest moment.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 23 Mar 2016, 04:13 PM
Mesaj #1447


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE(Tralalee @ 23 Mar 2016, 01:16 PM) *
Tu poti sa stai oricum mai linistita fiindca locuiesti in Iran. Doar sa ai grija sa nu te arati a fi crestina ori ateista ca te-or spanzura aia.


Toate cele trei afirmatii sunt false.
In jurnalul meu am scris si postat multe imagini despre bisericile crestine din Iran (Isfahan, Urumieh, Teheran) pe care am avut ocazia sa le vizitez si care sunt vizitate deasemeni de iranienii musulmani.


--------------------
*_*_*

Pierdut În Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tralalee
mesaj 23 Mar 2016, 04:48 PM
Mesaj #1448


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 25
Inscris: 16 June 15
Forumist Nr.: 75.459



QUOTE(exergy33 @ 23 Mar 2016, 05:13 PM) *
Toate cele trei afirmatii sunt false.
In jurnalul meu am scris si postat multe imagini despre bisericile crestine din Iran (Isfahan, Urumieh, Teheran) pe care am avut ocazia sa le vizitez si care sunt vizitate deasemeni de iranienii musulmani.


Se mai poate intampla sa nu cunosti tu adevarul. N-ar fi nici prima si nici ultima tara in care dezinformarea si minciuna ar fi politica de stat(sa stai linistita ca oricum se intampla si pe la case mult mai mari decat Iranul). In alta ordine de idei, pe la noi prin Europa ajung si informatii mai putin placute despre "minunata" viata din Iran. Nu uita ca si in Romania comunista erau multi care erau convinsi ca ne aflam pe culmile civilizatiei iar mas media prezenta lucrurile ca fiind cat se poate de roz, bagand in ochii publicului niste aparente.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 23 Mar 2016, 05:57 PM
Mesaj #1449


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE(Tralalee @ 23 Mar 2016, 05:48 PM) *
Se mai poate intampla sa nu cunosti tu adevarul.

serios rolleyes.gif

QUOTE
In alta ordine de idei, pe la noi prin Europa ajung si informatii mai putin placute despre "minunata" viata din Iran. Nu uita ca si in Romania comunista erau multi care erau convinsi ca ne aflam pe culmile civilizatiei iar mas media prezenta lucrurile ca fiind cat se poate de roz, bagand in ochii publicului niste aparente.

Mass-media manipuleaza de ambele parti. Nu am zis nicaieri ca viata in Iran ar fi minunata, roz, dar nici nu se compune doar din bulshiturile prezentate intr-o campanie concertata de toata presa vestica.
Oricum, am avantajul ca am vazut cu ochii mei cum sta realitatea, asa ca nu mai inghit tot ce se spune si privesc cu ceva mai mare atentie si obiectivitate informatiile referitoare la orice tara si eveniment, plus ca le filtrez de mai multe ori inainte sa-mi formulez o idee.

Se spun atatea absurditati despre Iran, pe langa lucrurile veridice, iar lumea le crede cu atata usurinta. Dezinformarea e la ea acasa in Europa.
Si la fel de bine se spun lucruri groaznice despre Romania si romani. Si la fel cum mi-e greu sa explic unui roman informatiile tendentioase referitoare la Iran, poate chiar mai dificil, mi-e sa "dezmembrez" etichetele negative ce se aplica romanilor, de peste hotare sau din interiorul tarii, de cei care chiar au interesul ca unii sa fie vazuti mai mereu drept oi negre.

E usor sa faci afirmatii simpliste, sau sa preiei clisee mass-media, si sa acuzi din varful buzelor fara sa fii suficient de informat(a) referitor la anumite aspecte.

Ca sa nu mai existe dubii in ceea ce ma priveste, de ceva vreme nu mai locuiesc in Iran, dar am de gand sa plec in curand intr-o vizita mai lunga pentru ca efectiv imi face placere sa calatoresc si sa vad toate obiectivele turistice ce abunda acolo.

"La noi in Europa", cum te exprimi cu mare emfaza, poate insemna ceva in Romania si altceva in Belgia, Anglia, Grecia, Polonia sau Italia.


--------------------
*_*_*

Pierdut În Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 23 Mar 2016, 06:04 PM
Mesaj #1450


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE(Marduk @ 23 Mar 2016, 04:01 PM) *
Odata ocupata aceasta tara islamul se poate intinde in toata Europa dupa aceleasi tipare: teroare, emigratie si demografie, toate pretinse in numele ultraliberalismului a solidaritatii si umanismului de tip european.

Nu cred ca se va intampla acest lucru, adica islamizarea Belgiei si a Europei, insa musulmanii radicali vor cauza mari probleme, extrem de serioase, daca statele europene nu vor dovedi fermitate.
Ai observat ca cetatenii sunt dezamagiti de prestatia statelor ai caror cetateni sunt si incet incet incep sa se manifeste independent de acestea?
Dezagregarea aceasta mi se pare foarte periculoasa caci e pusa sub semnul intrebarii autoritatea si potenta politica a statului respectiv.


--------------------
*_*_*

Pierdut În Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 24 Mar 2016, 01:20 PM
Mesaj #1451


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Corect. Pentru mine mesajul acestui nou atentat este crunt, pentru ca a venit imediat dupa arestarea teroristului scapat de la atentatul din Paris. Mesajul ar fi in opinia mea: "vedeti, l-ati arestat pe unul, dar sunt altii pregatiti sa-i ia locul oricand si sa loveasca oriunde in Europa sau in lume, suntem peste tot". Asta este de fapt ceea ce-si doresc islamistii radicali, TEROAREA, atat pentru europeni cat si pentru musulmanii moderati, care, continui sa cred, ca nu fac mai mult pentru ai preda pe acesti teroristi autoritatilor. De ce n-o fac? tocmai din cauza acestei terori care pentru musulmani, din cate am inteles este si mai grozava, pentru ca vizeaza toata familia celui care demasca un terorist, multi musulmani considerandu-i pe acestia martiri cazuti in lupta cu necredinciosii. Pe de alta parte ramane marginalizarea, ghetoidizarea musulmanilor din Europa, este un fenomen aparut atat din cauza musulmanilor, a modului in care ei privesc integrarea in societate, cat si a societatii occidentale care nu gaseste solutii pentru a stavilii aceasta migratie scapata de sub controlul autoritatilor europene. Intr-un final ramane EDUCATIA acestor islamisti radicali, educatie care in mare parte are loc in familie si in moscheii, educatia oficiala, cea in scoli ramanand necesara pentru obtinerea unui job, care de multe ori produce doar frustrare si dezamagire in randul tinerilor musulmani care se radicalizeaza rapid. Pe acest fond islamist radical, in care au loc aceste atentate, apare slabiciunea statului, care slabiciune duce la radicalizarea cetatenilor europeni, asa cum bine ai remarcat. Ce se va intampla cu Europa? ramane sa vedem cum va actiona Turcia care are de primit bani multi si de facut multe in ceea ce-i priveste pe refugiati. Dar eu consider ca in acest moment Turcia santajeaza UE, avand in mana acest atu, pe care-l foloseste pentru a-si rezolva atat problemele externe dar mai ales problema interna, kurzii. Vreau sa cred, si sper ca acest popor nu va fi sacrificat a treia oara de dragul turcilor.

Acest topic a fost editat de Marduk: 24 Mar 2016, 01:27 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tralalee
mesaj 24 Mar 2016, 05:34 PM
Mesaj #1452


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 25
Inscris: 16 June 15
Forumist Nr.: 75.459



QUOTE(exergy33 @ 23 Mar 2016, 06:57 PM) *
serios rolleyes.gif


Era o forma de a spune mai delicat ca e posibil sa nu vrei sa il recunosti. rolleyes.gif

http://iranmediafocus.com/2016/01/09/holid...ities-to-light/

http://www.christianpost.com/news/iran-sto...ar-deal-152311/

Maine o sa iti pun mai multe link-uri cu ce aflam noi despre Iran. Ori poate ca pe tine nu te deranjeaza astfel de lucruri...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tralalee
mesaj 24 Mar 2016, 05:47 PM
Mesaj #1453


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 25
Inscris: 16 June 15
Forumist Nr.: 75.459



QUOTE(exergy33 @ 23 Mar 2016, 06:57 PM) *
"La noi in Europa", cum te exprimi cu mare emfaza,


poate insemna ceva in Romania si altceva in Belgia, Anglia, Grecia, Polonia sau Italia.


Nu ma exprim cu emfaza, este departe de mine o asemenea atitudine.


Cata vreme ma refer la statele semnatare a CEDO vorbim despre ce se intampla la noi in Europa fara niciun fel de exagerare. mwah1.gif

Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 24 Mar 2016, 08:36 PM
Mesaj #1454


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE(Tralalee @ 24 Mar 2016, 06:34 PM) *
Era o forma de a spune mai delicat ca e posibil sa nu vrei sa il recunosti. rolleyes.gif

http://iranmediafocus.com/2016/01/09/holid...ities-to-light/

http://www.christianpost.com/news/iran-sto...ar-deal-152311/

Maine o sa iti pun mai multe link-uri cu ce aflam noi despre Iran. Ori poate ca pe tine nu te deranjeaza astfel de lucruri...

Multumesc, dar nu te mai obosi caci in general le cunosc cam pe toate.
Articolul despre crestini de aici e mult mai complet.

Bineinteles ca ma deranjeaza astfelde lucruri, Daca ai fi citit dezbaterile de la topicul dedicat Iranului, dezbateri incepute in 2005, sau ce am mai scris prin jurnal referitor la acest subiect sau referitor la istoria mai veche sau mai noua a Iranului, ai fi stiut care e pozitia mea vizavi de subiect.

Nu am negat niciodata situatiile acestea negative, chiar am scris eu insami despre ele, insa observ ca in general cititorul/telespectatorul european nu priveste cu obiectivitate toate partile problemei, vine cu imense prejudecati si cu un suport informativ slab acumulat preponderent din citirea pe diagonala a unor scurte articole pe net.
Ceea ce am invatat de-a lungul a doua decenii, in care m-am balansat intre Romania si Iran, dar traind preponderent in Iran, e ca problemele social - politice nu trebuiesc privite niciodata dintr-o singura directie, sau din doua directii opuse, sau din N directii. Ele trebuiesc mai intai privite de sus si de abia dupa aceea din fiecare directie care ne intereseaza.

Am depasit faza in care sa ma deranjeze agresivitatea cu care mi se raspunde cateodata in doi peri rolleyes.gif

Sincera sa fiu nu am inteles sensul afirmatiei de mai jos:
QUOTE
Cata vreme ma refer la statele semnatare a CEDO vorbim despre ce se intampla la noi in Europa fara niciun fel de exagerare.


--------------------
*_*_*

Pierdut În Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tralalee
mesaj 25 Mar 2016, 01:37 PM
Mesaj #1455


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 25
Inscris: 16 June 15
Forumist Nr.: 75.459



QUOTE(exergy33 @ 24 Mar 2016, 09:36 PM) *
Multumesc, dar nu te mai obosi caci in general le cunosc cam pe toate.


Nu ma obosesc doar pentru tine. Acuma ca stiu ca tu obisnuiesti sa minimalizezi niste chestiuni grave care se intampla in acea tara, chiar consider ca este necesar sa mai existe dovezi in plus aduse.


Iran. Doi poeți au fost condamnați la biciuire pentru o strângere de mână

QUOTE(exergy33 @ 24 Mar 2016, 09:36 PM) *
observ ca in general cititorul/telespectatorul european nu priveste cu obiectivitate toate partile problemei, vine cu imense prejudecati si cu un suport informativ slab acumulat preponderent din citirea pe diagonala a unor scurte articole pe net.


Tu fiind adica observatorul acela obiectiv? Recunosti ca exista niste aspecte negative(care sunt totusi cat se poate de grave fiindca ating drepturi fundamentale ale omului) insa obiectiv e sa le consideri normale mai ales cand stii bine ca se poate si altfel? Faci desigur confuzie intre principii si prejudecati.


QUOTE(exergy33 @ 24 Mar 2016, 09:36 PM) *
Am depasit faza in care sa ma deranjeze agresivitatea cu care mi se raspunde cateodata in doi peri rolleyes.gif


In acest caz ar trebui sa treci la nivelul urmator, si sa accepti, sau macar sa iti mai pui si tu din cand in cand problema, ca imaginatia iti poate juca feste. wink.gif
Tu realizezi ca doar citesti niste texte pe care le scriu, destul de sumare, si in rest nu ai de unde sa imi cunosti tonul, sau atitudinea, si poti sa te simti agresata doar fiindca am alte opinii decat tine? smile.gif

QUOTE
Sincera sa fiu nu am inteles sensul afirmatiei de mai jos:


Sincera sa fiu nu cred ca era greu de inteles, si ori ca te eschivezi, ori ca ti-e frica sa intelegi...

Acest topic a fost editat de Tralalee: 25 Mar 2016, 01:40 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 26 Mar 2016, 12:16 PM
Mesaj #1456


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



ARABIA SAUDITA, aliatul UE si USA in OM. Cum sa intelegem politicienii americani si europeni, care in timp ce dezaproba si condamna actiunile Daesh, Al Qaida, talibanii, terorismul in general, intretin relatii diplomatice si comerciale cu aceasta tara!!??




--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 27 Mar 2016, 12:18 AM
Mesaj #1457


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Hai serios, Marduk, de parca ar fi ceva nou. Doar de când s-au bagat rusii cu bombardamente fac si ei de ochii lumii ca ar face ceva... o bomba aici, o bomba acolo, iuhuu ce succes vezi la CNN wink.gif
Si tot Putin saboteaza pacea... De parca n-ai sti ca politica e o c**va si o sursa de bani.
Nici macar daca s-ar astâmpara bezmeticii aia, n-ar fi pace.

Gânditi-va la mine, cât timp nu au kurzii un stat propriu, numit Kurdistan, totul va ramâne cum n-a fost...

Si daca Hellary câstiga alegerile, vor fi mai multe razboaie, Bill a fost doar o oaie în comparatie cu hiena asta, bine ca toate se întâmpla departe de America si-i doare-n cur daca si Europa se duce de râpa.

Frumoasa "alianta" NATO, când statele lor sunt bine-mersi cu Arabia Saudita si altele din zona, care dau bani si armament la fel ca Turcia petrol la IS, ca sa invadeze Europa cu refugiati de razboi, si se mai si mir ca la Paris sau Bruxelles sar bombe, cu toate ca americanii fac reclama si prin filme ca câti au prins, e doar show de ochii lumii. La ei e oricum tot doar show, facut pentru plebe care sa creada si sa aleaga ce este intentionat de Establishment, doar n-o sa crezi ca este o tara libera si democratie rofl.gif
E o lume nebuna... dar asta e doar începutul...
Urmatoarele bombe vor fi la Berlin, Amsterdam, Londra. Cauta dintr-un roi de furnici 3 indivizi contactati prin internet si mobil...
E de-ajuns de trei hackeri buni sa stinga America pentru câteva ore de curent.

Ce crezi, global, ca se poate 1intâmpla în 3 ore?

S-a mai întamplat, acum vreo 10 ani pe coasta de est, si dupa noua luni s-au nascut multi copii biggrin.gif
Dar daca ar fi un hackerism aproape global? Sa nici nu ne gândim, ca si frigiderele noastre ar fi moarte, ne-am baga sarmalele cât incape sa nu se strice, fara pâine, înghetata am bea-o repede pâna iasa din nas rofl.gif

Apropos Londra: Cine ar vrea sa fie blondra mea ? wub.gif spoton.gif

PS: Nu uitati ca va începe în Iunie Campionatul de Fotbal European... eu nu m-as duce la stadioane, as sta frumos acasa la televizor si o bere, în siguranta, de fapt asa o si fac, dar zic despre microbistii înraiti care musai sa fie pe stadion.
Si asta tocmai în Franta... bonbon boom boom...

Acest topic a fost editat de Cla: 27 Mar 2016, 01:17 AM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 27 Mar 2016, 02:56 PM
Mesaj #1458


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Cla @ 27 Mar 2016, 01:18 AM) *
Hai serios...de parca ar fi ceva nou...tot Putin saboteaza pacea... De parca n-ai sti ca politica e o c**va si o sursa de bani.

E ceva ce nu inteleg din aceste afirmatii. Da, politca e c**va, dar eu cred ca si curvele sunt femei, care au rolul lor bine definit in societate, unul benefic as zice, daca ne gandim la masculii plin de testosteron care se ofera sa se arunce in aer prin Europa in speranta ca vor gasi in Rai sexualitate de care n-au beneficiat pe pamant.
QUOTE
Nici macar daca s-ar astâmpara bezmeticii aia, n-ar fi pace.

Poate pace n-ar fi dar macar n-ar mai fi acest exod spre UE, refugiatii din Turcia, Iordania, Liban s-ar putea intoarce la casele lor.
QUOTE
Gânditi-va la mine, cât timp nu au kurzii un stat propriu, numit Kurdistan, totul va ramâne cum n-a fost...

Da, e posibil sa ai dreptate, in sensul ca atata vreme cat kurzii n-or sa aibe tara lor s-ar putea sa avem probleme in Turcia, Irak, Iran. Totusi cred ca unii kurzi au inteles ca USA, Rusia, UE, ONU sprijina lupta politica, diplomatica, nu terorismul, indiferent catre cine este indreptat
QUOTE
Si daca Hellary câstiga alegerile...

Ce te face sa crezi ca Hillary ar fi ma rea decat Trump? Pe mine ma ingrozeste ideea ca Trump sa castige alegerile in USA. Ar fi ca si cum Vadim ar fi castigat alegerile in care l-am votat pe Iliescu sa nu iasa Vadim. rofl.gif
QUOTE
Frumoasa "alianta" NATO, când statele lor sunt bine-mersi cu Arabia Saudita si altele din zona, care dau bani si armament la fel ca Turcia petrol la IS, ca sa invadeze Europa cu refugiati de razboi

Ma surprinde, cate odata, profunzimea afirmatiilor tale, compactate intr-o singura fraza. thumb_yello.gif
QUOTE
E o lume nebuna... dar asta e doar începutul...Urmatoarele bombe vor fi la Berlin, Amsterdam, Londra.

Dap, e o lume nebuna. Incerc sa gasesc castigatorii acestei conjuncturi mondiale. Daca ti-e frica stai in casa, consumi mai multa hrana de la supermarket, mai multa bautura, cola, pepsi, bere, vin, alcool. Te conectezi la realitatea virtuala transmisa de tembeliziuni sau internet, dar esti departe de evenimente si totusi traiesti psihic in mijlocul lor. E ca in filmul "Jocurile foamei", e de fapt realitatea virtuala pe care o traim bine mersi, pana ajunge la noi in curte, abia atunci realizam ca de fapt realitatea e alta.
QUOTE
Ce crezi, global, ca se poate 1intâmpla în 3 ore?

Cu siguranta o sa fie o eruptie vulcanica, poate un tsunami, vor murii probabil cateva milioane de oameni, fie din motive naturale, medicale, accidente, conflicte armate, religioase, mafiote, tribale etc. se vor naste alte cateva milioane ale acestei specii omnivore, vor fi ucise cateva sute de balene, cateva zeci de mii de rechini, milioane de fructe de mare, crabi, krili, sute de mii de vite, porci, ovine, gaini, rate, caini, pisici etc. Temperatura medie o sa creasca cu cateva miimi de grade, gunoiul din oceanul planetar va creste cu cateva zeci de mii de tone, iar undeva intr-un colt uitat de lume, o alta specie va pierde ultimul sau reprezentant pe acesta planeta. Iar asta ma deprima cel mai mult. Imagineaza-ti sa fi ultimul reprezentatnt al speciei tale, fara sa sti asta, iar peste cateva secunde sa mori vanat, pentru a asigura existenta altei specii. sad.gif cry.gif
QUOTE
Apropos Londra: Cine ar vrea sa fie blondra mea ?

N-ai o blonda acasa? poti sa-ti cumperi una cu 2000 de euro, nu mananca, nu sforaie, nu-ti cere bani si e oricand gata sa te serveasca cu cele mai traznite idei sexuale, e din silicon de cea mai buna calitate, si vine prin posta. smile.gif
QUOTE
PS: Nu uitati ca va începe în Iunie Campionatul de Fotbal European...

Dap, cineva a incercat cu Zika, sa vedem ce se intampla la Rio, dupa care mai vorbim de CFE si terorism.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 27 Mar 2016, 05:10 PM
Mesaj #1459


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



DREAMER


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 27 Mar 2016, 05:23 PM
Mesaj #1460


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Ce ma face sa cred ca Hellary e mai rea decât Trump?

Simplu, Hellary vine si prosteste oamenii ca întotdeauna, si prostimea sta cu steagurile cu care îsi trimit baietii în razboi pe care ei l-au facut.

Si uite, vine un Trump (independent, ca bani are cacalau si o zice pe sleau ce doare) sa zica NU asa mai departe.

Exista 2 posibilitati: ori va fi asasinat înainte de alegeri, sau dupa, remember JFK.

Si vor gasi un tembel si de fapt nu se stie cine.

Chestia este simpla. Arunca un copil o guma de mestecat, vrea una noua.

Arunci o bomba, vrei 3 noi, de ce nu, se bucura industria de MIT + NSA + CIA+ Sidewinder
. Asta e principiul american, The Way of Life. Principalul e, ca avem Petrol. Presedintele sa se duca-n pustnic, n-avem nevoie, vine altul de manipulat.

Cum a zis-o Henry Kissinger ? "America nu are prieteni, doar interese".

Acest topic a fost editat de Cla: 28 Mar 2016, 11:08 AM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 27 Mar 2016, 06:48 PM
Mesaj #1461


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Despre problema kurzilor ar fi adecvat un nou topic.

Scuze Marduk, acum m-am prins de slang-ul vostru, adica o blonda e o matura ? blink.gif
Adica, daca-mi cumpar o matura rosie e Pippi Langstrumpf ? rofl.gif ...ce sa-i mai zic aspiratorului... "de azi esti Spiderman" rofl.gif

Acest topic a fost editat de Cla: 28 Mar 2016, 11:23 AM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 28 Mar 2016, 11:57 AM
Mesaj #1462


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(Marduk)
Cu siguranta o sa fie o eruptie vulcanica, poate un tsunami, vor murii probabil cateva milioane de oameni, fie din motive naturale, medicale, accidente, conflicte armate, religioase, mafiote, tribale etc


Ce-i daca izbucneste supervulcanul Yellowstone, sau Vesuviul.

Pinatubo a fost doar o lectie, la fel ca Krakatau.

Pinatubo


Ce sa mai zicem de St Helens
dar... Krakatau

.


St Helens


Acest topic a fost editat de Cla: 28 Mar 2016, 01:30 PM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 28 Mar 2016, 10:09 PM
Mesaj #1463


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(Marduk)
e de fapt realitatea virtuala pe care o traim bine mersi, pana ajunge la noi in curte, abia atunci realizam ca de fapt realitatea e alta.


Stai linistit la mici, bere si tembelizor, Bucurestiul nu e tinta, e destul ca te bate nevasta-n cap laugh.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 29 Mar 2016, 08:36 AM
Mesaj #1464


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Nu pot, am rude plecate la munca in occident, prin toata Europa. Ca tot vorbeam de ce-o sa se intample in viitorul apropiat, uite ca un vulcan a erupt, ce mai urmeaza, un tsunami!? un atentat? Toate curg pe langa noi, din departare nu ne afecteaza nimic, stam la mici, bere si tembelizor, dar cand chestiile astea se intampla in casa de vis-a-vis realizam cat de aproape suntem de realitatea cotidiana. Nu trebuie uitat ca Romania a avut legaturi f.b. cu lumea araba, ca exista o multime de romance nefericite care si-au gasit dragostea prin OM. Dupa "revolutie" foarte multi turci si arabi si-au deschis in Romania firme cu 10$ si-au facut afaceri de milioane de $ prostindu-i cu cativa lei pe vamesi, politisti, politicieni etc.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 29 Mar 2016, 12:55 PM
Mesaj #1465


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Da, pai Terra îsi face aer si mai si scuipa, Etna de ex. mai si face misto, are, dintre 3 gauri, una care face cercuri de fum, care-l fac invidios pe orice fumator laugh.gif



--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 29 Mar 2016, 01:32 PM
Mesaj #1466


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(Marduk @ 29 Mar 2016, 08:36 AM) *
Nu pot, am rude plecate la munca in occident, prin toata Europa. Ca tot vorbeam de ce-o sa se intample in viitorul apropiat, uite ca un vulcan a erupt, ce mai urmeaza, un tsunami!?

Un tsunami n-o sa ai în România, Marduk. Marea Neagra e blânda. Mai degraba mi-as face griji de coasta de est ale SUA.
Vulcanul de pe La Palma, Cumbre Vieja ar inunda tot New York si altele, daca se sparge insula, ce geologii o cred... atunci sa vezi belea, ei se refera la valuri de 25 m. înaltime.
Fukushima ar fi doar un banc, Thailanda la fel...

Apropos, vulcanul e activ, ultima oara a izbucnit 1949.
Dar tot mai bun decât unul inactiv ca Vezuviul, care va sari ca un dop de la sampanie, si atunci sa te tii, Napoli.
Probabil Napoli va fi îngropat sub cenusa, la fel ca Pompei, dar nu mi-e mila, ei stiu pe ce bomba stau cu curul. Eu as fi sters-o demult de-acolo.

Acest topic a fost editat de Cla: 29 Mar 2016, 02:13 PM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 29 Mar 2016, 02:41 PM
Mesaj #1467


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



"N-ai o blonda acasa? poti sa-ti cumperi una cu 2000 de euro, nu mananca, nu sforaie, nu-ti cere bani si e oricand gata sa te serveasca cu cele mai traznite idei sexuale, e din silicon de cea mai buna calitate, si vine prin posta. "

Mhm... da, alea de lux, nu pun link aici, ai doar nevoie de o pompa de bicicleta biggrin.gif
Cel mai bun argument pentru asa ceva e ca îsi tine gura si niciodata nu vei avea vreo soacra pe cap.
Trebuie doar sa stii sa ai grija de pompa si unde e prin apropiere un vulcanizator. ("Hey Baby, ce zici, azi te-am spart !!" ) rofl.gif

Acest topic a fost editat de Cla: 29 Mar 2016, 03:07 PM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 29 Mar 2016, 04:16 PM
Mesaj #1468


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Nu stiu daca v-am spus, dar chiar ca e haioasa si deloc la misto.. în mod normal nici nu-ti vine sa crezi...
Arabii din Dubai, ca sa faca insula aia artificiala care arata ca un palmier, au importat nisip din Australia laugh.gif

Serios !! Si de ce... Nisipul din Peninsula Araba nu-i bun de construit, e prea rotund, l-ar fi dus valurile marii.
Au avut nevoie de nisip care tine, îmi lipseste termenul potrivit, e ca si cum ti-ai tine degetele strânse, asa e cel din Australia, adica compact smile.gif

Acest topic a fost editat de Cla: 29 Mar 2016, 04:19 PM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 30 Mar 2016, 02:54 AM
Mesaj #1469


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(Marduk)
Ce te face sa crezi ca Hillary ar fi ma rea decat Trump?

Nu cred, ci e. Hellary e o hiena, mai rea decât toata America + Trump.
Daca-ti aduci odata aminte de Condoleeza, de la cine crezi ca a învatat ?
Doamne fereste-ne de Hellary, barbatu-sau a fost doar o oaie, comparat cu ea.
Si dupa cum arata, va câstiga alegerile, God stand us by... habar n-ai ce razboaie se vor instiga în numele democratiei... nu m-as mira ca americanii ar ataca in Siria rusii, si atunci sa vezi belea, bineînteles în numele democratiei, pahh, un rahat pe care-l vezi orice zi pe la CNN.

Singurul care se bucura e abis.

Acest topic a fost editat de Cla: 30 Mar 2016, 03:17 AM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 30 Mar 2016, 07:03 AM
Mesaj #1470


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Uite, Marduk, am stat de vorba de cine ne chinuie....

Eu as fi pentru sa vedem cine, si dup-aia sa-i omorâm, categoric.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

43 Pagini V  « < 40 41 42 43 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 25 April 2024 - 03:42 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman