HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor avānd ca temă principală Politica Externa. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

43 Pagini V  « < 37 38 39 40 41 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Islamul Si Europa, Impactul dintre cele doua culturi si religii
abis
mesaj 7 Jan 2016, 07:04 PM
Mesaj #1331


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 7 Jan 2016, 06:15 PM) *
Sa-ti spui parerea fata de orice afirmatie

Asta si fac. Imi spun parerea sincera fata de orice afirmatie. Iar despre afirmatiile generale, in care sunt lansate acuzatii neprobate, am o parere execrabila.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 7 Jan 2016, 07:35 PM
Mesaj #1332


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 7 Jan 2016, 07:04 PM) *
... despre afirmatiile generale, in care sunt lansate acuzatii neprobate, am o parere execrabila.

E dreptul tau sa ai o astfel de parere, dar asta nu inseamna ca autorul afirmatiilor este "excrecabil", poate fi un om deosebit, sau nu, dar are dreptul sa-si exprime parerea despre o situatie, caz etc.

Acest topic a fost editat de Marduk: 8 Jan 2016, 11:33 AM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 7 Jan 2016, 09:29 PM
Mesaj #1333


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Merkel cu hijab ...




Sursa


ARD said that the graphic was "designed to capture people's attention".

"We welcome the many criticisms of the graphic in yesterday's Report from Berlin and we are sorry some disagreed with our portrayal of the chancellor or even misunderstood," the programme said in a statement published on Facebook.

The statement said the graphic was intended as satire and reflected "the achievements of our Western society - freedom of expression, press freedom and equality".

But viewers took to Facebook to accuse the channel of anti-Islamic propaganda, calling the report "manipulative" and "appalling". "This is not constructive journalism," wrote another.

Acest topic a fost editat de exergy33: 7 Jan 2016, 09:30 PM


--------------------
*_*_*

Pierdut Ʈn Geometria Uitării
CăutĆ¢nd Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 7 Jan 2016, 09:29 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Marduk
mesaj 8 Jan 2016, 11:34 AM
Mesaj #1334


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



thumb_yello.gif rofl.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 9 Jan 2016, 12:56 AM
Mesaj #1335


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 7 Jan 2016, 07:35 PM) *
asta nu inseamna ca autorul afirmatiilor este "excrecabil", poate fi un om deosebit

Oh, da, sigur, bineinteles... Cele mai mari tampenii, absurditati, cele mai oribile cuvinte despre ceilalti oameni le spun numai oamenii deosebiti. Chapeau!

De luat aminte:



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 9 Jan 2016, 01:14 PM
Mesaj #1336


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.101
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Ce prostie... "Gewaltfrei & vereint gegen Glaubenskriege auf deutschem Boden" īnseamna tradus:

"Fara violenta & uniti īmpotriva razboaielor īntre religii pe teritoriul german" !!

Cine a creat legatura dintre acestea doua poze e un idiot si habar n-are de germana, o vazut si el o demonstratie cu pancarte si hop si el sa-si dea cu parerea 50.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 9 Jan 2016, 01:29 PM
Mesaj #1337


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Cla @ 9 Jan 2016, 01:14 PM) *
"Fara violenta & uniti īmpotriva razboaielor īntre religii pe teritoriul german" !!

Daca asta este traducerea, mie mi se pare ca germanii sunt satui de "conflictele religioase" desfasurate in Germania (Europa) din care ei trag ponoasele iar altii beneficiile.

Acest topic a fost editat de Marduk: 9 Jan 2016, 03:27 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 9 Jan 2016, 01:56 PM
Mesaj #1338


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Poza e de la o demonstratie PEGIDA



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 9 Jan 2016, 03:08 PM
Mesaj #1339


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.101
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



abis, nu-mi spune tu ce e PEGIDA...

Daca macar ai fi bagat textul german pe vreun translator ai fi fost mai destept si nu ai fi pus poza, ai fi dedus ce tāmpenii scrie englezul/americanul ala.

edit: Cum ai scris tu, au ajuns un milion de refugiati īn vest ?

Pāna acum, din vara 2015, 1,2 milioane doar īn Germania !!, restul īmprastiati.
Momentan 4000 de refugiati īn plus īn Germania pe zi.

Acest topic a fost editat de Cla: 9 Jan 2016, 03:15 PM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 9 Jan 2016, 03:34 PM
Mesaj #1340


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Atunci spune-mi tu. Ce este PEGIDA?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 9 Jan 2016, 07:19 PM
Mesaj #1341


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.101
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



De parca n-ai sti sa citesti de pe Wikipedia, ori vrei sa faci misto de mine ca de Marduk ? dry.gif Nu-ti reuseste.

Si te rog, nu-mi īmbārliga ce scriu, ca īn stil de avocat, ca stiu exact ca ai gresit dar nu vrei sa vezi.

Poza pusa de tine e o tāmpenie, tu ai muscat si ai picat īn rahat cu tot cu poza. Īncerci sa te scoti, dar nu (mai) merge.
________________________________________________________

edit: De Revelion au fost multe fete si femei agresate sexual de catre refugiati tineri din Siria. Pāna si violate cāteva.
Īn Köln, Zürich, Helsinki, Salzburg, etc.
Si-au scris fituici cum se zice pe limba respectiva "as vrea sa te sarut", "as vrea sa te fut", etc, pe partea dreapta a fituicii era traducerea pe araba, le-au trimis prin smartphone la "colegii" lor din alte orase si īn alte tari europene, de-aia asa de multi, a fost un Sex-Mob. Asemenea fituici a gasit Politia la ei. Au fost prea prosti sa stearga mesajele. Dimpotriva, cei mai prosti mai au pe smartphone filmele cu care se falesc pe la altii, ca cāt de tari sunt.
Cercetarile mai dureaza īntre timp ce scriu asta. Au depistat deja cātiva, dar la atātia oameni mai greu sa le dai de urma...
La amazon + Co. au crescut instantaneu īn Ianuarie vānzarile de spray-uri cu piper si cu gaz CS, cu 600% doar īntr-o saptamāna... oamenilor le e frica de ce mai o veni mai īncolo... si tu te miri de PEGIDA.
_________________________________________________________

As vrea sa va vad pe voi cum ati vorbi voi la asa o avalansa de refugiati arabi īn Romānia, doar procentual un sfert ca īn Germania, deci la voi un sfert de milion de oameni care cer azil, bani, locuinte, si mai vin 1000 pe zi... si vin tineri care au chef de nevestele si fetele voastre... ca ale lor sunt departe.
Sau au chef de niste vaci de la nenea Ion din gradina si le taie halal de foame...
Cred ca v-ati īnfrati cu tiganii sa-i aruncati afara, sau s-ar pune cu un razboi civil. N-ar fi un dezastru? N-ati merge cu pancarte pe strada ? Haolioooo!! devil.gif

Acest topic a fost editat de Cla: 9 Jan 2016, 08:13 PM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 9 Jan 2016, 08:12 PM
Mesaj #1342


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Marduk ar merge, bineinteles, cu pancarte pe strada. Eu nu.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 9 Jan 2016, 08:16 PM
Mesaj #1343


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.101
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



"Marduk ar merge, bineinteles, cu pancarte pe strada. Eu nu."
Si asta e tot ce stii sa-mi scrii la ce am scris eu, da ?

Bineīnteles ca nu te-ai duce tu, abis. Te-ai ascunde sub logica si ai scrie pe la Han ce porci īs rusii.
Sau, mai rau, te faci ca ploua si nu scrii nimic despre ce este vorba. Hm, ce nasol cu musca pe caciula...
Contradictorul tau, Marduk, macar scrie din inima, nu din carti.

Si daca vin arabii la usa si bat pentru un pahar cu apa te ascunzi ca vine Oleg de la Putin.

Tu habar n-ai de situatie, dar macar mult si logic habarnism, asta e exact ca la mincinosii americani, respect.
Cānd i-ai prins cu tromboanele, e "pentru siguranta nationala" - FBI - Homeland Security, etc. adica tine-ti gura ca te lichidam.

Acest topic a fost editat de Cla: 9 Jan 2016, 08:31 PM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 9 Jan 2016, 08:48 PM
Mesaj #1344


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Cla @ 9 Jan 2016, 08:16 PM) *
Bineīnteles ca nu te-ai duce tu, abis. Te-ai ascunde sub logica si ai scrie pe la Han ce porci īs rusii.

Rusii sunt intr-adevar porci, dar despre asta vorbim in alta parte, daca vrei, nu aici.

QUOTE
Si daca vin arabii la usa si bat pentru un pahar cu apa te ascunzi ca vine Oleg de la Putin

Ma jignesti fara sa ma cunosti. Te rog sa incetezi, altfel iti voi raspunde cu aceeasi moneda.

Nu ai de unde sa stii ce fac si ce as face intr-o anume situatie, mai bine decat stiu eu.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 9 Jan 2016, 09:22 PM
Mesaj #1345


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.101
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



De cānd te jignesc eu, abis, daca zic ca esti rusofob, ca urasti rusii ? Oare nu-i adevarat ?

P:S: Nu cred ca gasesti moneda cu care ma poti jigni, la asta si-au rupt si ex-nevasta-mea si avocatul ei dintii laugh.gif

Dar vezi asa: Cāti suntem la asa discutii, e musai sa ne maltratam īn trei ? Ca doar am ramas doar trei... sad.gif
Ai tu dreptate, da. Are Marduk, la fel. Numai ca voi va razbeliti ca niste copii de clasa a doua la scoala, ca cine a dat cu piatra primul, si lasa ca-ti arat io.


OHMMMMMMMMMMMMMM.... smile.gif

Acest topic a fost editat de Cla: 9 Jan 2016, 09:31 PM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 9 Jan 2016, 09:54 PM
Mesaj #1346


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Cla @ 9 Jan 2016, 09:22 PM) *
De cānd te jignesc eu, abis, daca zic ca esti rusofob, ca urasti rusii ? Oare nu-i adevarat ?

Oare ce as putea sa am cu rusii, ei nu fac niciodata nimic, sunt niste sfintisori.... Nu am spus ca ma jignesti pentru ca iti imaginezi ca as avea ceva cu aia care mi-au ocupat in cateva randuri tara, au impus un regim comunist criminal, au ucis zeci de mii de conationali de-ai mei... Care au jefuit si violat mai rau decat turcii. Nu am nimic. Cu cine sa am, cu bietii rusi care imi santajau tara cu pretul la gaze? Care ameninta ca in cateva ore ajung cu trupele la Bucuresti? Care si acum destabilizeaza acea parte din tara pe care au ocupat-o in trecut si i-au dat numele Basarabia? Ce as putea avea eu cu ei, cu niste oameni atat de blanzi, de blajini, de buni crestini cum sunt rusii... Painea lui Dumnezeu. Ce noroc pe noi, pe romani, sa ii avem vecini atata vreme, ce ne-am fi facut fara ei.

Dar nu ti-am spus ca ma jigneti numindu-ma rusofob. Faptul ca detest modul in care Rusia isi trimite trupele in tarile vecine, ca nu uit razboaiele pe care le-a purtat cu tari ca Moldova, unde am neamuri, cu Georgia, cu Ucraina, ca nu uit cum isi asasineaza politicienii de opozitie si ziaristii, cum masacreaza nevinovati in Cecenia, cum aresteaza pe strada pe oricine are curajul sa nu se declare incantat de Putin, da toate astea iti dau dreptul sa ma numesti rusofob. Pentru ca nu cumpar niciodata nici un produs pe care scrie Made in Russia, ca nu alimentez de la Gazprom si Lukoil nici daca ar fi pretul la jumatate fata de concurenta, da, toate astea iti dau dreptul sa ma numesti asa, daca tu asta consideri rusofobie.

Am spus insa ca ma jignesti apreciind ca nu as da apa unui arab - asta este jignirea si asta m-a deranjat. Nu acuzatiile de rusofobie.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 9 Jan 2016, 10:14 PM
Mesaj #1347


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE(Cla @ 9 Jan 2016, 08:19 PM) *
As vrea sa va vad pe voi cum ati vorbi voi la asa o avalansa de refugiati arabi īn Romānia, doar procentual un sfert ca īn Germania, deci la voi un sfert de milion de oameni care cer azil, bani, locuinte, si mai vin 1000 pe zi... si vin tineri care au chef de nevestele si fetele voastre... ca ale lor sunt departe.

Ce suma in euro primeste fiecare azilant in Germania ca bani de buzunar, asta in afara locuintei pe care i-o asigura statul? Stii cumva ?


--------------------
*_*_*

Pierdut Ʈn Geometria Uitării
CăutĆ¢nd Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 9 Jan 2016, 10:45 PM
Mesaj #1348


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.101
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Pe cuvānt ca nu stiu, exergy. Nu m-am interesat de asta, dar stiu ca primesc un fel de carti de identitate noi cu care au dreptul de cerere de azil (politic, sau de refugiati din zona de razboi), cam asa.
Primesc si ceva bani de buzunar, din prima. Dupa ce sunt īnregistrati, nu stiu cāt primesc, ceva ca sa ajunga de hrana si īmbracaminte.
:edit : M-am uitat, 143 euro pe luna de persoana adulta.

Unde sunt cazati, asta decide fiecare oras sau sat unde e loc, majoritatea mai īntāi īn niste corturi, sau ca acum ca e iarna, īn scoli sau cladiri care stau libere cumva.
Nu e usor sa gasesti ad-hoc locuinte pentru ei.... desi se construiesc de-a gramada de nevoie.

A zis-o odata unul: "La Dachau e loc destul".

A fost spusa din rautaciune, dar nu stii cāt de adevarat e.
Mai bine acolo cu un acoperis sub cap decāt pe cāmpie iarna.
Ma tot gāndesc... La noi īn Nürnberg e cazemata SS. Dupa razboi au acaparat-o americanii, s-a numit South-Base.
Americanii au sters-o. Sunt vreo o mie de locuinte goale pe-acolo, dar nimanui nu-i vine ideea sa fie pentru refugiati... ce lume tāmpita... sad.gif

Am cautat, exergy: 143 euro de unul, casatoritii 129 euro per persoana, copiii si ei ceva, samd

Traduce-ti te rog asta, mi-e prea mult acum:

"Wie viel Geld ein Asylbewerber erhält, hängt zum einen davon ab, in welchem Lebensverhältnis er steht und wie alt er ist. Zum anderen sind die Sätze höher, wenn ein Asylbewerber sich selbst in einer Wohnung versorgt, da dann die Verpflegung in der Sammelunterkunft wegfällt. In der Erstaufnahmeeinrichtung erhält ein erwachsener alleinstehender Flüchtling lediglich 143 Euro zur Deckung persönlicher Bedürfnisse – das sogenannte Taschengeld. Zusammenlebende Partner erhalten je 129 Euro. Für ein Kind bis zu sechs Jahren gibt es im Monat 84 Euro, im Alter von 6 bis 13 Jahren sind es 92 Euro. Jugendliche im Alter von 14 bis 17 Jahren bekommen 85 Euro. Leben Asylbewerber später außerhalb einer solchen Einrichtung und müssen Dinge wie Strom oder Kleidung selbst abdecken, dann erhalten Alleinstehende zusätzlich 216 Euro, Partner je 194 Euro, und ein Kind bis zu sechs Jahren 133 Euro. Für Kinder zwischen sechs und 13 Jahren gibt es 157 Euro zusätzlich. Jugendliche im Alter von 14 bis 17 Jahren erhalten 198 Euro monatlich obendrauf. Der Bedarf für eine Unterkunft, Heizung und Hausrat wird zusätzlich gedeckt. Ist ein Flüchtling länger als 15 Monate im Land, stehen ihm bei Bedürftigkeit Leistungen auf Sozialhilfe-Niveau zu. Damit erhält ein alleinstehender Asylbewerber dann etwa 392 Euro. Außerdem werden – wie bei Hartz-IV-Empfängern – Wohnkosten erstattet."

smile.gif

Acest topic a fost editat de Cla: 9 Jan 2016, 10:59 PM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 9 Jan 2016, 11:15 PM
Mesaj #1349


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Pentru o singura persoana 4,76 euro/zi reprezinta ceva, "casa" este gratuit, din cate am inteles, in Romania n-ar primi astfel de "avantaje", nu ma mira ca nu aleg Romania ca destinatie.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 9 Jan 2016, 11:53 PM
Mesaj #1350


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Am descoperit unele informatii aici.

AUSTRIA
50 de euro/luna pentru persoanele cazate in centrele de refugiati plus masa sau alocatii de hrana de 5 euro/zi. Pentru cei care si-au gasit un domicliu, 120 euro/persoana sau 240/familie pentru chirie, 210 euro/luna pentru mancare si cheltuieli, 150 euro/an pentru haine, 200 euro/an pentru rechizite pentru familiile cu copii. De asemenea, odata cu primirea dreptului de azil, refugiatii beneficiaza si de permisul de munca. Conditiile variaza de la o regiune la alta, acestea fiind beneficiile acordate in Viena.



ROMANIA
Potrivit legii actuale, un solicitant de azil primeste mai putin de un euro - 3,6 lei pe zi - pentru mancare, trebuie sa astepte un an ca sa aiba drept sa munceasca si in cazul in care sufera de o boala cronica, nu poate primi tratament medical gratuit. Potrivit unui proiect recent al MAE, sumele de bani pentru un azilant pot sa ajunga pana la 1.100 de lei pe luna. In plus, solicitantii vor putea sa munceasca dupa trei luni din momentul in care au depus cererea de azil. Daca sunt someri, pot primi ajutor de la stat.




--------------------
*_*_*

Pierdut Ʈn Geometria Uitării
CăutĆ¢nd Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 10 Jan 2016, 09:30 PM
Mesaj #1351


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Islamul a reusit sa imparta Europa in doua tabere. Un pas important pentru islam, cetatenii europeni divizati vor accepta mai usor un eventual conflict cu islamul indiferent de ce parte s-ar gasi. Angela Merkel a reactionat tardiv, nu merita, in opinia mea, sa mai conduca Germania dupa ce a invitat ca in propria gradina peste un milion de refugiati care azi isi fac de cap prin Europa.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 11 Jan 2016, 08:56 AM
Mesaj #1352


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 10 Jan 2016, 09:30 PM) *
Islamul a reusit sa imparta Europa in doua tabere.

Adica? In ce tabere?
QUOTE
Angela Merkel a reactionat tardiv, nu merita, in opinia mea, sa mai conduca Germania dupa ce a invitat ca in propria gradina peste un milion de refugiati

Eu, dimpotriva, o apreciez tocmai pentru ca i-a invitat.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 11 Jan 2016, 06:11 PM
Mesaj #1353


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 11 Jan 2016, 08:56 AM) *
...In ce tabere?

Tabere de vacanta. tongue.gif
QUOTE
Eu, dimpotriva, o apreciez tocmai pentru ca i-a invitat.

As fi apreciat-o si eu daca le facea invitatii scrise, cu nume, prenume etc. dupa care sa-i fi controlat inainte de a intra in Europa, eventual sa le dea si un test, sa vada care este radical si care nu.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 11 Jan 2016, 06:54 PM
Mesaj #1354


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.101
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(abis @ 11 Jan 2016, 07:56 AM) *
Eu, dimpotriva, o apreciez tocmai pentru ca i-a invitat.

E usor sa spui asta din Romānia... ea i-a invitat, poporul german n-a fost īntrebat daca vrea sau nu.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 11 Jan 2016, 09:43 PM
Mesaj #1355


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 11 Jan 2016, 06:11 PM) *
As fi apreciat-o si eu daca le facea invitatii scrise, cu nume, prenume etc. dupa care sa-i fi controlat inainte de a intra in Europa, eventual sa le dea si un test, sa vada care este radical si care nu.

Nu poti lasa un milion de oameni sa moara pe motiv ca, poate, sunt cativa printre ei care incalca legea. In orice grup de oameni de asemenea dimensiune vei gasi oameni de toate soiurile, si mai buni, si mai rai. Este inevitabil. Corect este sa ii salvezi pe cei pe care ii poti salva iar daca ulterior incalca legea sa ii pedepsesti conform legii din tara in care au fost primiti. Nu au fost un milion de agresori...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 11 Jan 2016, 10:59 PM
Mesaj #1356


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.101
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(Marduk)
As fi apreciat-o si eu daca le facea invitatii scrise, cu nume, prenume etc. dupa care sa-i fi controlat inainte de a intra in Europa, eventual sa le dea si un test, sa vada care este radical si care nu.

Asta nu ar fi fost "Willkommen in Deutschland", ci "Welcome to Utopia", Marduk.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 12 Jan 2016, 01:45 PM
Mesaj #1357


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(abis @ 9 Jan 2016, 01:56 PM) *
Poza e de la o demonstratie PEGIDA

Extremistii germani in actiune

http://www.hotnews.ro/stiri-international-...din-leipzig.htm


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 12 Jan 2016, 04:27 PM
Mesaj #1358


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Extremisti? eu cred ca sunt germani care se simt discriminati in propria tara.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 12 Jan 2016, 06:10 PM
Mesaj #1359


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Am inteles. Deci, sa spargi vitrine si sa incendiezi masini nu este un gest extremist (culmea, masinile alea apartin altor germani) ci un gest normal al cuiva care se simte discriminat.

Sa inteleg ca nu te-ar deranja daca si altii care se simt discriminati ar recurge la aceleasi modalitati de exprimare.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 12 Jan 2016, 06:36 PM
Mesaj #1360


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 12 Jan 2016, 06:10 PM) *
...sa spargi vitrine si sa incendiezi masini...un gest normal al cuiva care se simte discriminat.

Cata vreme musulmanii care se simt discriminati, se radicalizeaza in inima Europei, unii dintre ei cetateni europeni, nu vad de ce EUROPENII n-ar avea dreptul la "circumstante atenuante"?
QUOTE
...nu te-ar deranja daca si altii care se simt discriminati ar recurge la aceleasi modalitati de exprimare.

Mai mare deranj decat asta care are loc la nivel european, in acest moment, la ce sa ma astept? la un atentat in Casa Poporului? la metroul din Bucuresti? nu este de ajuns ce se intampla in Europa? ce mai vrei, sa ma pun c...a? mad.gif

Acest topic a fost editat de Marduk: 13 Jan 2016, 01:16 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 12 Jan 2016, 08:35 PM
Mesaj #1361


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.101
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(Marduk @ 12 Jan 2016, 03:27 PM) *
Extremisti? eu cred ca sunt germani care se simt discriminati in propria tara.

Nu-i adevarat, Marduk, tāmpitii de la Leipzig de ieri au fost pusi pe distrugere, exact acei huligani care au chef de bataie pe la meciuri de fotbal, s-au organizat pe Twitter si facebook sa devasteze orasul, sau ce ar fi vrut sa spuna prin a sparge vitrine ? blink.gif Idioti³

http://www.spiegel.de/fotostrecke/leipzig-...cke-133559.html

Acest topic a fost editat de Cla: 12 Jan 2016, 08:42 PM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 13 Jan 2016, 09:07 AM
Mesaj #1362


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 12 Jan 2016, 06:36 PM) *
nu vad de ce EUROPENII n-ar avea dreptul la "circumstante atenuante"?

Deci, dupa tine, europenii au voie sa distruga masinile si sa sparga vitrinele altor europeni, asta este o reactie normala si scuzabila.

Insa cei veniti din alte tari, pentru orice incalcare a vreunei legi sau cutume locale, trebuie expulzati de urgenta in tarile de origine, chiar daca acolo nu i-ar astepta altceva decat moartea. Oricum, este un adevarat "deranj" insuportabil sa dai adapost unor oameni disperati, nevoiti sa fuga din tara lor din cauza unor nebuni sadici si sangerosi precum Assad si islamistii radicali. Interesant punct de vedere.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 13 Jan 2016, 01:29 PM
Mesaj #1363


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Cla @ 12 Jan 2016, 08:35 PM) *
Nu-i adevarat, Marduk, tāmpitii de la Leipzig de ieri au fost pusi pe distrugere, exact acei huligani care au chef de bataie...

O sa gasesti prin istorie niste documentare interesante cu reactia germanilor de prin anii '24-34, ani in care radicalizarea a cuprins poporul german, ce a urmat, stim tot din istorie. Huligani care stau pe jos linistiti? asteptand sa fie arestati! Germania este divizata si se radicalizeaza pe zi ce trece din cauza acestor refugiati, a dorintei unor politicieni de a nu tine cont de parerile unor germani, fie ei si minoritari. E parerea mea din ce-am vazut in fotografiile din ziarul al carui link l-ai postat. Am vazut si oameni in varsta, tineri ce nu pareau huligani. Ceva se petrece sub ochii nostri, dar cineva sau ceva, vrea ca noi sa tinem ochii inchisi iar eu nu inteleg de ce trebuie sa inchid ochii si sa accept aceste impuneri la mine acasa in Europa?! blink.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 13 Jan 2016, 01:43 PM
Mesaj #1364


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 13 Jan 2016, 09:07 AM) *
...europenii au voie sa distruga masinile si sa sparga vitrinele altor europeni, asta este o reactie normala si scuzabila.

Nu este scuzabila, dar este clar ca germanii se radicalizeaza ca raspuns la circumstantele atenuante acordate de autoritati refugiatilor ce au comis actele de agresiune din piata la Kolon. Fata de faptul ca s-a incercat ascunderea, musamalizarea acestor acte comise de unii refugiati.
QUOTE
Insa cei veniti din alte tari, pentru orice incalcare a vreunei legi sau cutume locale, trebuie expulzati de urgenta in tarile de origine, chiar daca acolo nu i-ar astepta altceva decat moartea. Oricum, este un adevarat "deranj" insuportabil sa dai adapost unor oameni disperati, nevoiti sa fuga din tara lor din cauza unor nebuni sadici si sangerosi precum Assad si islamistii radicali. Interesant punct de vedere.

Asta este ceea ce crezi tu? nu este punctul meu de vedere, eu n-am spus niciodata asta, am spus ca nu era nevoie ca refugiatii sa fie invitati, iar cei ce ajung in Turcia, Grecia sa fie ajutati cu fonduri sa ramana acolo nu traficati pentru bani sa ajunga in Europa, dar inainte de toate refugiatii trebuiau controlati, verificati inainte de a intra pe teritoriul UE.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 13 Jan 2016, 01:47 PM
Mesaj #1365


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 13 Jan 2016, 01:29 PM) *
Germania este divizata si se radicalizeaza pe zi ce trece din cauza acestor refugiati

Exact asa s-a radicalizat si in anii 30 din cauza evreilor.

Ca niste germani sparg geamurile altor germani nu poate fi, evident, decat din vina refugiatilor.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

43 Pagini V  « < 37 38 39 40 41 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 6 May 2024 - 10:50 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman