Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Posibile Aliante Postelectorale Dupa 30.11.2008
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5
Damnatius
QUOTE(abis @ 8 Dec 2008, 11:39 AM) *
Am totusi o nedumerire: de ce toata lumea isi imagineaza ca cei care vor intra la guvernare vor fi afectati la alegerile viitoare de criza economica? Alegerile vor fi peste patru ani. Criza "loveste" anul viitor, iar pana in 2012 are tot timpul sa fie istorie, iar economia sa creasca vertiginos...



Ce-i drept, e posibil sa nu conteze atat de mult cat mi s-a parut. Depinde si cat dureaza insa, si cati oameni isi vor pierde locurile de munca.

Oricum, eu nu inteleg care ar fi avantajul PDL in debarasarea de PNL dupa alegerile prezidentiale. N-ar fi in continuare nevoie de o majoritate solida? Si-atunci de ce se tem atat liberalii?
Cucu Mucu
QUOTE(Damnatius @ 8 Dec 2008, 12:13 PM) *
Oricum, eu nu inteleg care ar fi avantajul PDL in debarasarea de PNL dupa alegerile prezidentiale. N-ar fi in continuare nevoie de o majoritate solida? Si-atunci de ce se tem atat liberalii?


Se tem datorita faimei pedelistilor de demolatori. Astia nu prea au guvernat niciodata pana la capat, desi au fost de doo ori desemnati sa o faca. Iar cand lucrurile deveneau de cacao, sareau repede in opozitie si la beregata colegilor de pana atunci. jamie.gif Eu, daca as fi lider de partid, nu mi-as baga boii in jug cu pedelistii tocmai din aceste considerente.
abis
Dupa ce ai infipt odata cutitul in spatele unui aliat este normal sa iti pazesti dosul, nu? Caci nu mai poti avea incredere in nimeni.

Radu Campeanu: E preferabila o intelegere cu PSD si nu cu PD-L, pentru ca PD-L-ul, am avut o experienta negativa cu el si riscam ca dupa un an sau un an si jumatate-doi sa se petreaca exact acelasi lucru care s-a intamplat acum doi ani si jumatate

Pentru cine a uitat, acum doi ani si jumatate PNL a scos PD-ul de la guvernare fara nici un motiv intemeiat.

De ce se teme PNL-ul? Nu stiu daca se teme de ceva. Probabil se gandesc ca avand functia de premier, nimic nu-i impiedica, dupa investire, sa elimine iarasi PDL-ul din guvern si sa guverneze din nou cu PSD-ul. Dar de data asta oficial. De ce nu ar putea sa o faca?


PS: Peste o ora (aproximativ) PSD-ul voteaza, in Comitetul lor Executiv, daca va merge in continuare pe cartea guvernarii cu PDL sau a opozitiei. De parca ar conta ce voteaza ei...
Cucu Mucu
Oho, asta e tare, saracutii pedelisti, au fost aruncati in strada de codoasa penelista fara niciun motiv. Ei chiar sunt niste victime inocente a curvasariei din politica. Mititeii!


PS: Stim deja primul partid la guvernare : UDMR.

Alt ps: Cum ramane acum cu sloganul pdl "ei cu ei, noi cu voi"? Sa inteleg ca au prostit alegatorii doar ca sa ajunga la ciolan, iar acum, cand au vazut ciolanasul, "mumu, fraierilor, bine ca v-am prostit"?
abis
QUOTE(Cucu Mucu @ 8 Dec 2008, 12:21 PM) *
Oho, asta e tare, saracutii pedelisti, au fost aruncati in strada de codoasa penelista fara niciun motiv.

Pai, da. Poti sa-mi dai vreun exemplu de initiativa liberala din domeniul economic ori social (retragerea din Irak nu se pune! smile.gif ) care nu a putut fi pusa in practica din cauza opozitiei PD, cand era in guvern?
QUOTE
Cum ramane acum cu sloganul pdl "ei cu ei, noi cu voi"?

Un slogan electoral ca oricare altul. Cand defilezi cu alde Talpes, diferenta intre PDL si PSD+PNL nu mai pare chiar atat de accentuata.


PS: Ce zici de urmatoarea "mutare" a PDL: guvern PDL-PSD, iar majoritatea modifica legea electorala si introduce sistemul de vot uninominal in doua tururi, sustinut candva de ambele partide? Iar dupa ce trece criza, PDL-ul si PSD-ul incep lupta de gherila intre ele. PNL-ul dispare din parlament in 2012, in conditiile astea.
Cucu Mucu
In concluzie, sunt la fel de ipocriti si incompetenti ca restul clasei politice (ma refer ca grup, nu ca individ)!
abis
Parerea mea este ca sunt, totusi, o idee mai competenti decat altii. Dar la fel de ipocriti.

Sper sa se inteleaga totusi cu PNL-ul, pana la urma. Daca nu, macar sa guverneze minoritar, cum a facut-o PNL-ul atata vreme. Ce naiba se tin liberalii bat de functia de premier? Cu 18%, cand altii au peste 30%, este o pretentie ridicola.
Cucu Mucu
QUOTE(abis @ 8 Dec 2008, 12:54 PM) *
Sper sa se inteleaga totusi cu PNL-ul, pana la urma. Daca nu, macar sa guverneze minoritar, cum a facut-o PNL-ul atata vreme. Ce naiba se tin liberalii bat de functia de premier? Cu 18%, cand altii au peste 30%, este o pretentie ridicola.

Ai jucat vreodata poker real, pi bani? Astia, liberalii, i-au prins pe ceilalti cu carti proaste in mana, in timp ce si ei au mana proasta. Acum au doua variante : sa castige sau sa limiteze pierderea. De aceea au "dublat" miza. Daca li se da, castiga, daca nu, ar trebui sa treaca in opozitie pt limitarea pierderilor. Daca intra la guvernare fara premierul lor, sunt mancati. De aceea negociaza la "totul sau nimic". Fara premier la guvernare, psd sau pdl (tot aia), la prima ocazie favorabila le vor da sutul de rigoare in oute. In opozitie e mai greu, au mai mult teren de manevra.
actionmedia
Ce ziceti de un guvern PDL+PNL+UDMR cu Geoana prim ministru? tongue.gif
Evident era o gluma. Dar vad ca pana acuma toata lumea ignora posibilitatea unui prim ministru neutru, agreat de toti cei care participa la guvernare, inclusiv de Basescu si o impartire proportionala a portofoliilor din guvern. Guvernul ar ramane unul politic, de drepta dar riscul ca prim ministrul sa tradeze vreuna din parti ar fi diminuat. Daca este si un lider bun si un om cu experienta ar putea sa fie si un bun mediator. Unul ca Isarescu, nu neaparat Isarescu, prentru ca el are alta treaba, dar un om ca el, competent, recunoscut, respectat, acceptat de toti.
abis
Cine-i ala?
Cucu Mucu
Basescu?
abis
Crin Antonescu: In discuţiile cu PSD, liberalii nu au pus condiţia să aibă premierul.

Intrebare: de ce tin mortis liberalii sa aiba premierul, cand negociaza cu PDL, si brusc renunta la premier cand negociaza cu PSD?

O varianta de raspuns: PNL nu isi doreste sa guverneze decat cu PSD.
Cucu Mucu
A dooa varianta de raspuns: sa il echilibreze pe Base (si nu atunci cand pleaca de la carciuma). Daca Geoana iese premier, oricum e prea moale sa le puna probleme - desi asta cred ca e o abordare gresita din partea lor.
abis
Basescu n-are legatura. Cand ai 18% si te aliezi cu unul de 30%, adica ai aproape jumatate din cat are el, este absurd sa ai pretentia sa conduci guvernul.
Cucu Mucu
Daca ma intrebi pe mine, mie mi se pare absurda orice alianta psd+pdl (stanga-dreapta), pdl-pnl (s-au caftit oral pana chiar si dupa alegeri), psd-pnl (iar stanga dreapta).
abis
Pai si-atunci ce facem? Guvern minoritar? Alegeri anticipate pana ia unu' 50%?
Cucu Mucu
QUOTE(abis @ 8 Dec 2008, 02:54 PM) *
Pai si-atunci ce facem? Guvern minoritar? Alegeri anticipate pana ia unu' 50%?

Da, n-ar fi rau sa fie un fel de turul II, in care sa intre astia care au ramas in parlament. Cred ca ar fi cel mai aproape de vointa boborului votant.
abis
Sah la PNL: PSD vrea in guvern cu PDL.


PDL: continuam negocierile cu toate partidele. Daca PDL spune niet nu-l vad bine pe Geoana.


PNL (Tariceanu): Este o onoare sa servim tara din postura de opozitie. Cu alte cuvinte, si-au propus sa ramana in opozitie, asteptand greselile adversarilor. Convenabil sa te dai la o parte cand vine greul...


Se contureaza fie o guvernare PDL-UDMR+minoritati+dezertori de la celelalte doua partide, fie o guvernare PDL-PSD. Sincer, prefer prima varianta.


edit: Peste 2 ore, consultari la Cotroceni. Vom avea astazi numele viitorului premier?
ilie
doo variante vaz:
1. PSD+PNL cu Geoana PM
2. PDL+UDMR

hai sa facem pariuri!
abis
Pariuri! Imi place! jamie.gif

Care-i miza?


Guvern PDL-UDMR, cu Stolo premier! ohyeah.gif
Cipri
Se reface vad FSN-ul...
Erwin
rotaţia cadrelor, nimic mai mult! rofl.gif
Johann_Moritz
Nu se reface nimic! Puschea pe limba, ce, ati innebunit???
abis
Am vazut pe un blog cateva argumente pentru o guvernare PDL-PSD:



Vrei un argument pro?

Iliescu e impotriva.
Nastase e impotriva.
Hrebenciuc e impotriva.
Dan Voiculescu e impotriva.
Tariceanu e impotriva.
Marko Bela e impotriva.

Deci, e bine!!


Revenind la tonul serios, nu cred ca printre optiunile luate in calcul de PNL se afla si o alianta cu PDL. Ce ar trebui sa faca PDL, in conditiile in care PNL refuza sa ia parte la o guvernare comuna fara a pune conditii imposibil de acceptat? Sa-i ofere postul de prim-ministru lui Tariceanu si sa se pregateasca de opozitie peste un an sau doi, cum s-a mai intamplat? Care sunt opţiunile PDL? Guvern minoritar care sa incaseze suturi fara sa-si poata impune absolut nicio lege in parlament?
Johann_Moritz
Revenind la tonul serios:
Sunt destul de convis ca PNL-ul nu a mai avut chef de guvernare.
Dupa cum sunt destul de convins ca varianta a doua PDL+UDMR+minoritati, pe care ai mentionat-o chiar tu, era viabila, cel putin pentru doi ani de acum in colo. Timp in care destui psdisti si chiar pnlisti nemultumiti puteau fi cooptati in PDL. Ca sa nu mai vorbim ca legile PDL de combatere a crizei ar fi putut trece prin Parlament cu sprijinul PNL. Ceea ce n-ar fi putut trece prin Parlament ar fi fost pomenile electorale de la prezidentialele de anul viitor sau "reforma" Constitutiei.
Daca se va forma o alianta PDL-PSD, vina va fi a liberalilor si a lui Basescu (i-am vazut aseara fata lui Boc; el nu e vinovat decat de lipsa coloanei vertebrale, ca de obicei).
Marduk
QUOTE(kumarbi @ 9 Dec 2008, 05:42 PM) *
Revenind la tonul serios:
Sunt destul de convis ca PNL-ul nu a mai avut chef de guvernare.

Asta numesti tu seriozitate? rofl.gif
Johann_Moritz
Daca tu vrei sa crezi ca motivul pentru care, se pare, PNL-ul va ajunge in opozitie e ca au fost ca au fost sictiriti de PDL, fie cum vrei tu. Dar repet, dupa fata lui Boc, PNL-ul s-a asezat singur in opozitie. Daca as vrea sa ii spal pe PNL-isti, as putea sa argumentez ca masurile prea populiste pe care, se pare, PDL-ul are de gand sa le ia, i-au facut sa se plaseze astfel. Dar s-ar putea sa fie alte motive...
Marduk
Tu sti cat costa 1 (unu) metru de autostrada, daca sti? imagineaza-ti ca 0,1% din acest pret intra in buzunarul tau. E, ti-ai imaginat? cum e sa ai banii astia in buzunar la fiecare kilometru, atentie, cifrele nu sunt reale. devil.gif Mai crezi ca exista partide care sa vrea in opozitie?
Uncle Sam
QUOTE(abis @ 8 Dec 2008, 05:03 PM) *
nu-l vad bine pe Geoana.
Geoana nu are nici un cuvant de spus in partidul ala de multa vreme. E decizia lui Mitrea.
Uncle Sam
QUOTE(kumarbi @ 9 Dec 2008, 05:42 PM) *
Sunt destul de convis ca PNL-ul nu a mai avut chef de guvernare.
Daca vrei sa stii ce chefuri are PNL asculta-l pe Patriciu cand vine la TV. Dar asculta-l bine. A venit Miercuri si a spus ca e mai buna alianta cu PSD. A doua zi a inceput imediat campania pro-stanga pe toate canalele media, cel mai isteric fiind Crin. Numai ca PSD-ul nu are interese sa stea doua legislaturi consecutive in opozitie (a doua premiera negativa dupa ce pentru prima oara dupa 89 au pierdut alegerile in fata unui partid)
mutulica
meciul se da pentru presedintie acuma...
orice vor accepta psd ca sa intre la guvernare alaturi de pdl, vor calca in picioare cand se va pune problema alegerii presedintelui

in ceea ce priveste pnl, socoteala e simpla - va ajutam la jobul de presedinte, dar ne lasati premierul noua. practic, ceea ce au facut acum 4 ani a fost exact treaba asta - au refuzat anticipatele pentru ca din punctul lor de vedere a fost o imparteala justa. PD la ora aia avea presedintia si tintea si sefia de guvern, pai care mai era rostul pnl in alianta - doar de suport?

parerea mea e ca acuma spera in 2 se bat si al treilea castiga
Damnatius
Deja este din ce in ce mai sigura o alianta PDL-PSD. Forumurile ziarelor au inceput sa fiarba si, bineinteles, se acuza reformarea FSN-ului. In acelasi timp Cristoiu analizeaza situatia si trage concluzia (surpriza, surpriza): cu exceptia lui Tariceanu, restul politicienilor nu au trecut testul barbatiei. Include si PSD acolo, dar asta n-are nici un efect pe termen lung, fiindca PSD nu are nevoie sa treaca nici un test - alegatorii lor sunt dintre cei mai disciplinati si fideli.

O parte din ziaristi alta data sustinatori ai PDL deja si-au exprimat dezamagirea. Altii incearca sa explice ca incapatanarea PNL a provocat aceasta situatie, dar fara prea mult succes.

Sper ca PDL-ul sa inteleaga ca trebuie sa guverneze nu bine, ci foarte bine, daca vrea sa nu cedeze primul lor PSD-ului sau chiar PNL-ului la urmatoarele alegeri.
Cucu Mucu
As face urmatoarea miscare, pt a organiza aripa dreapta a politicii romanesti (dupa cum joaca, nu stiu cine mai crede gogosile cu pdl + dreapta = love ) : daca as fi liderul pnl, as incepe negocierile pt a fuziona cu udmr, si as pune bazele unui pol liberal puternic, care, peste patru ani, sigur va matura cioburile celor doo partide ce forteaza guvernarea doar de dragul ciolanului.
abis
QUOTE(Cucu Mucu @ 10 Dec 2008, 12:17 AM) *
(dupa cum joaca, nu stiu cine mai crede gogosile cu pdl + dreapta = love )

Asta vom constata numai dupa ce vedem programul de guvernare. Daca in guvern ar intra PSD si PNL la fel de vehementi impotriva liberalilor ar fia cei comentatori care acum pun tunul pe PDL?
QUOTE
daca as fi liderul pnl, as incepe negocierile pt a fuziona cu udmr

De ce ar accepta UDMR o astfel de solutie?
Damnatius
Cucu Mucu, tu vorbesti serios cand spui PNL=Dreapta? Pai PNL-ul asta care acum anunta ca va sta "onorabil" in opozitie, cu putin timp in urma contribuia la un foarte frumos NUP pentru Adrian Nastase.

Uite aici un link: http://www.cotidianul.ro/romania_se_intoar...mara-66974.html

Singurii care au votat pentru au fost de la PDL. Asa ca mai usor cu inocenta si moralitatea PNL, ca e si aia o mare gogoasa.

Asta nu inseamna ca privesc cu ochi mai buni alianta PDL-PSD. PDL ar fi trebuit sa pastreze macar un minim de decenta si sa conditioneze orice alianta de numirea Monicai Macovei la Justitie. Macar principiul asta sa fi ramas nenegociabil.
Cucu Mucu
QUOTE(abis @ 10 Dec 2008, 12:34 AM) *
Asta vom constata numai dupa ce vedem programul de guvernare. Daca in guvern ar intra PSD si PNL la fel de vehementi impotriva liberalilor ar fia cei comentatori care acum pun tunul pe PDL?


Nu stiu altii cum sunt, dar eu deja am zis ca ar fi impotriva naturii o astfel de alianta.


Pt. ca nu ii vad bine la urmatoarele alegeri, iar PNL si-a tinut cat de cat promisiunile fata de ei. Ar putea negocia bine cu PNL. Si poate nu o fuziune din prima, dar as incerca o alianta liberala sa avd cum merge treaba.
actionmedia
QUOTE(Cucu Mucu @ 10 Dec 2008, 12:40 AM) *
Pt. ca nu ii vad bine la urmatoarele alegeri, iar PNL si-a tinut cat de cat promisiunile fata de ei. Ar putea negocia bine cu PNL. Si poate nu o fuziune din prima, dar as incerca o alianta liberala sa avd cum merge treaba.

UDMR-ul va avea mereu un procent care sa le permita sa intre in parlament.
Tocmai pentru ca se inteleg bine cu PNL-ul ar trebui sa stea separati. Fiecare separat obtin scor mai bun decat luati impreuna fie intr-o alianta, fie intr-un partid.
Si nu in ultimul rand, UDMR se intelege bine cu aproape toate partidele. Cum PRM a iesit din liga 1, nu prea mai are adversari ci mai degraba prieteni. Chiar si cu PSD ar putea colabora.
abis
Si in plus cei din UDMR nu au nici in clin, nici in manec cu liberalismul. Cu putine exceptii (Peter Ekstein-Kovacs, de ex., care din pacate a ratat intrarea in parlament, fiind mazilit de colegii sai intr-un colegiu fara sanse).
Damnatius
Mai nou PSD vrea fara UDMR in guvern. O mutare foarte inteligenta. Daca PDL refuza, Basescu va pierde din voturile fostilor PRM-isti la prezidentiale. Daca accepta, va pierde din voturile maghiarilor, care probabil vor opta pentru candidatul liberal.
ilie
unde ati vazut voi partide de dreapta in ultimii 70 de ani?!

foarte bosumflati aratau ieri cei de la pnl si udmr...
pc e bosumflat de o saptamana, de ce oare?
abis
QUOTE(Damnatius @ 10 Dec 2008, 04:21 AM) *
Daca PDL refuza, Basescu va pierde din voturile fostilor PRM-isti la prezidentiale. Daca accepta, va pierde din voturile maghiarilor

Mai este un motiv pentru care PSD nu vrea UDMR-ul in guvern. In momentul in care PSD va considera necesar, va parasi guvernul si ii va lasa pe democrati cu fundul in balta. In felul asta PDL-ul va fi izolat si la discretia PSD: cu PNL-ul nu se prevede o impacare, cel putin cat Tariceanu ramane la conducere; relatiile cu UDMR vor fi fragilizate de refuzul de a-i coopta la guvernare. Prin urmare, politica PSD este un fel de divide et impera.
Nastratin
N-am mai intrat de multa vreme pe forumul asta, dar acum ca o fac mi se pare absolut fascinanta schimbarea de atitudine. rolleyes.gif Cei care erau aplaudacii lui Base pe criteriul "e impotriva PSD" gasesc acum tot felul de motive justificative pentru noua "solutie imorala". blink.gif

QUOTE(abis @ 9 Dec 2008, 05:42 PM) *
Iliescu e impotriva.
Nastase e impotriva.
Hrebenciuc e impotriva.
Dan Voiculescu e impotriva.
Tariceanu e impotriva.
Marko Bela e impotriva.

Deci, e bine!!

Asa, si? In ciuda josniciei unora din personajele de mai sus, ei sunt doar cocosii de pe gard. Marele "rau" in PSD, ca si in PD-L, e ograda cu majoritatea baronilor locali. Astia, dupa cat se vede, si-au impus vointa sa intre la guvernare (termen impropriu, stiu, de parca tara a fost vreodata guvernata).

Cei care ganditi asa, justificand toate deciziile majore ale partidului prezidential, va meritati soarta. Parerea mea e ca nu va veti lecui niciodata. Mereu o sa fie cineva in care sa credeti neconditionat. unsure.gif
abis
Nastratin, in caz ca nu ai observat, acel "e bine" nu-mi apartine, este preluat. Eu raman la parerea ca aducerea PSD-ului la guvernare este o afacere extrem de proasta. Insa vinovati sunt, dupa parerea mea, liberalii, pentru ca au preferat opozitia decat sa se inhame la guvernare alaturi de PDL. Este convenabil, pentru ei, sa guverneze cu sprijinul PSD pe vreme buna, insa ii deranjeaza sa puna osul la treaba cand se anunta vreme proasta, dpdv economic.

Nu liberalii anuntau zilele trecute ca pentru ei exista doar doua optiuni: guvernare cu PSD sau opozitie?

PDL-ul a facut tot ce era posibil pentru o guvernare de dreapta, insa liberalii au fost cei care au refuzat. Si nu, conditia lor de a avea premierul era imposibil de acceptat: ce garantie ar fi putut oferi ca nu ii vor scoate iarasi de la guvernare pe democrati, pentru a guverna cu PSD-ul, asa cum au facut-o acum doi ani si jumatate?
abis
Stolojan va fi premier.
Cipri
Fostul premier al lui Iliescu derevine astazi in prim plan.La vremuri noi...tot ei...
Nastratin
Abis, iar reiei o argumentatie in care nici tu nu crezi...

QUOTE(abis @ 10 Dec 2008, 01:06 PM) *
PDL-ul a facut tot ce era posibil pentru o guvernare de dreapta, insa liberalii au fost cei care au refuzat.

Parerea mea e ca bine au facut. Au invatat ceva din experienta mandatului anterior. A doua zi dupa votarea guvernului, Base ar fi inceput din nou sa planteze zazanie. N-au fost in stare sa faca mare lucru cu guvernarea lor, dar barem au o bruma de "discernamant politic".

QUOTE(abis @ 10 Dec 2008, 01:06 PM) *
Si nu, conditia lor de a avea premierul era imposibil de acceptat: ce garantie ar fi putut oferi ca nu ii vor scoate iarasi de la guvernare pe democrati, pentru a guverna cu PSD-ul, asa cum au facut-o acum doi ani si jumatate?

Vorbesti de parca scoaterea PD de la guvernare n-a fost fortata tot de Base...
abis
QUOTE(Nastratin @ 10 Dec 2008, 02:34 PM) *
Vorbesti de parca scoaterea PD de la guvernare n-a fost fortata tot de Base

Pai n-a fost.
Marduk
Inainte de a fi politician Stolojan este un tehnocrat. Personal ma astept ca si ministrii cabinetului Stolojan sa fie mai mult tehnocrati decat politicieni. Se pare ca PSD si PD-L au inteles ca in situatii de criza este mai bine sa lasi tehnicienii sa-si faca treaba decat sa guvernezi politic. Sa speram ca Stolojan va face o figura buna iar actiunile sale vor face trecerea prin criza mai usor de suportat.
coconut
Stolojan? Dacă vrem ca ţara asta s-o ia la vale cu totul, pe el să-l punem! cry.gif
abis
Geoana: PSD intra la guvernare cu PDL numai daca UDMR este lasat la o parte

Boc: PDL negociaza in continuare cu UDMR

Liderul PNL Gorj, Dan Ilie Morega: trecerea liberalilor in opozitie nu trebuie luata de "doua-trei persoane de la Bucuresti"; mai multi lideri de organizatii judetene din tara si din structurile de conducere ale acestora gandesc la fel. "Am colaborat cu dumnealui atunci cand am fost in fruntea fostei Aliante DA si consider ca este unul dintre specialistii care pot ajuta Romania in momentele de criza. Eu cred ca e foarte posibil sa nu faca Guvernul cu PSD pentru ca programele de guvernare ale PDL si PNL sunt mult mai compatibile"


Jocurile nu sunt inca facute, pana cand nu vedem lista noului guvern in parlament se pot schimba inca multe.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.