Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Nato - Secolul Xxi, Cat De Necesara Mai Este Aceasta Alianta Militara?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Externa
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5
abis
Si pe casa bunicilor mei a cazut o bomba americana, in aprilie 1944. Locuiau aproape de calea ferata Bucuresti - Ploiesti si una dintre bombe a gresit tinta. Jumatate de casa a fost distrusa, noroc ca nu a fost nimeni ranit.

De ce ne bombardau americanii? Pentru ca Romania era in stare de razboi cu SUA. De ce era Romania in stare de razboi cu SUA? Pentru ca, daca iti vine sa crezi, conducatorii statului roman au fost atat de tupeisti incat au declarat razboi Statelor Unite ale Americii.

Da, Cla. Nu SUA a declarat razboi Romaniei prima, ci Romania a declarat razboi Statelor Unite, iar americanii au reactionat in consecinta. Noi am fost cei care au vrut razboi cu SUA - si cand spun "noi" ma refer la statul roman, la conducatorii romanilor din acele vremuri.

Noi am declarat razboi, ca asa eram noi, cocosi, ne bateam cu americanii: pe 12 decembrie 1941, fara nici un motiv intemeiat, fara sa fie atacata de SUA, Romania declara razboi Statelor Unite.

http://www.istorie-pe-scurt.ro/cum-a-decla...nia-razboi-sua/

Cla
QUOTE(abis @ 20 Jan 2016, 11:29 AM) *
Si pe casa bunicilor mei a cazut o bomba americana, in aprilie 1944. Locuiau aproape de calea ferata Bucuresti - Ploiesti si una dintre bombe a gresit tinta. Jumatate de casa a fost distrusa, noroc ca nu a fost nimeni ranit.

Da, Cla. Nu SUA a declarat razboi Romaniei prima, ci Romania a declarat razboi Statelor Unite

România n-a avut ce face, fiind aliata cu Germania, Italia si Japonia. A avut doar de suferit dup-aia când au intrat rusii de 23 August '44.
Si de-atunci s-a sarbatorit 23 August, cu defilari, mici, bere si Cico.
Si eu m-am bucurat, ca e ziua mea de nastere, am fost la defilare, dup-aia niste mici sau crenvursti cu Pepsi sau Cico. Daca am avut noroc, mai gaseam înghetata Polar biggrin.gif
abis
QUOTE(Cla @ 20 Jan 2016, 05:54 PM) *
A avut doar de suferit dup-aia când au intrat rusii de 23 August '44.

Nu, rusii au fost baieti de treaba - nu ziceai tu ca SUA este statul care ne face probleme, nu Rusia...
Cla
QUOTE(abis @ 20 Jan 2016, 05:08 PM) *
Nu, rusii au fost baieti de treaba - nu ziceai tu ca SUA este statul care ne face probleme, nu Rusia...

Bineînteles, va tine ca vasali pâna ce picati.
abis
Nu ne mai tine. Am scapat, nu mai suntem vasalii Rusiei.
Cla
Nu, vasalii SUA. thumb_yello.gif
Pe româneste se spune ca ai dat cu bâta-n balta si ai dat din mocirla în noroi.
abis
Am si eu o curiozitate.

Familia ta, si de fapt mai toti germanii din Banat si Transilvania, au plecat cu totii in RDG care era, nu-i asa, o tara libera, democrata si prospera, aparata de vajnicele trupe rusesti si de Zidul Berlinului? Sau ati plecat cu totii in RFG, acea tara oprimata crunt de americani, acea tara saraca, lipsita de libertate, de posibilitati, vasal al suzeranelor State Unite?
Cla
QUOTE(abis @ 21 Jan 2016, 08:02 AM) *
Am si eu o curiozitate.

Familia ta, si de fapt mai toti germanii din Banat si Transilvania, au plecat cu totii in RDG care era, nu-i asa, o tara libera, democrata si prospera, aparata de vajnicele trupe rusesti si de Zidul Berlinului? Sau ati plecat cu totii in RFG, acea tara oprimata crunt de americani, acea tara saraca, lipsita de libertate, de posibilitati, vasal al suzeranelor State Unite?
Am plecat în RFG, dar nu la Bonn. Ne-a cumparat ministrul Genscher de la Ceausescu cu 5 mii de marci pe persoana. Pe lânga asta, ne-am lasat casele la Statul Român. pe 6000 de lei. Si nici macar alea 6000 n-ai avut voie sa le iei cu tine, au trebuit puse la CEC, ca sa nu treci bani din tara.De fapt, a fost furt.
abis, mai citeste istoria, nu ti-ar lipsi.
Ajunsi în Germania, am luat-o de la zero... nici macar un Trabant nu am avut, sau o Broasca.
Si locuinta a costat 800 de marci pe luna,pentru care s-au dus parintii la lucru, si eu.
Marduk
Bulgaria prin vocea premierului Borisov nu vrea razboi cu Rusia.
„Vreau să văd iole, iahturi, turiști, dragoste și pace în stațiunile noastre de la Marea Neagră, nu vreau fregate care să brăzdeze marea. Putem ţine exerciţii bulgaro-române oricând vrem, dar cealaltă variantă ar fi optarea pentru un conflict militar!
Mie mi se pare ca bulgarii sunt mult mai vizionari decat romanii. Ei stiu ca orice exacerbare a conflictului intre NATO-USA si Rusia poate duce la razboi. Temperarea pare sa fie cuvantul de ordine la Sofia, dar nu numai bulgarii vor asta. Germania, prin ministrul de externe transmite acelasi mesaj, menit sa domoleasca atitudinea belicoasa a NATO fata de Rusia.
„Ce nu ar trebui să facem acum este să inflamăm şi mai mult situaţia, prin zdrăngănit de săbii şi ameninţări de război. Cine crede că o paradă simbolică de tancuri pe frontiera estică va aduce securitatea se înşală. Suntem sfătuiţi să nu creăm pretexte de a reînnoi o veche confruntare”
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.