Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Stângaci <--> Dreptaci
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odăi in Dialog - Dezbaterile Hanului
Pagini: 1, 2
lefty
Aici gasiti citiva stingaci celebri! http://www.rkwest.com/left-handed/?page_id=3
lefty
cică majoritatea maimutelor ar fi stingace!! rolleyes.gif
de aici citire http://www.livescience.com/animals/ap_0508...imps_lefty.html
exergy33
QUOTE(lefty @ 5 Nov 2008, 05:31 PM) *
cică majoritatea maimutelor ar fi stingace!! rolleyes.gif
de aici citire http://www.livescience.com/animals/ap_0508...imps_lefty.html

Linkul acesta chiar ca a fost o surpriza placuta smile.gif, mai ales pentru ideea pe care am subliniat-o in rosu :
QUOTE
A larger question concerns the evolution of language, Hopkins said in a telephone interview.
Most people, right and left handed, use the left hemisphere of the brain to process language, he explained.
The argument has been made that if humans developed language after the split from apes, and language is related to handedness, then there shouldn't be handedness in apes, he said, "This reinforces the view that the whole historical link between language and handedness is probably not a correct one and people need to rethink those ideas,'' Hopkins said.
lefty
Un alt articol interesant http://www.apa.org/releases/chimpbrains.html
exergy33
QUOTE(lefty @ 5 Nov 2008, 07:43 PM) *

Ce activ ai fost pe subiectul asta de discutie !

Mai astept articole de genul celor postate, si ca sa spun drept, le-am citit ca piinea calda. smile.gif
lefty
E un subiect care imi e mai la indemina rolleyes.gif
Incerc sa gasesc un articol,pe care l-am citit mai demult,in care sint prezentate cazurile a doua persoane care si-au pierdut partial functia lobului dominant in urma unui atac cerebral si cum li s-a schimbat modul de a vedea lucrurile dupa ce functiile pe care le-au pierdut au fost preluate de celalalt lob!
Am sa revin cind il gasesc!Sper sa-l gasesc!
exergy33
Se pare ca dentistii 'dreptaci' au un atu fata de cei stangaci pentru ca forta cu care actioneaza mina stanga este mai mare decit cea exercitata de mina dreapta, deci un plus de oboseala pentru stomatologii stangaci smile.gif.
Experimentul referitor la operatia de implant dentar efectuata de medici stomatologi dreptaci si stangaci, de ambele sexe, a fost descris aici.
Blakut
QUOTE
The right-handed dentists were more successful than the left-handed dentists at scaling and root planing, provided that both of them used the same right-sided dental chairs.


Asta din cauza ca si stangacii trebuie sa foloseasca scaune pentru dreptaci...
exergy33
Blakut, e adevarat, insa daca am inteles bine, nu exista scaune pentru dentistiii stangaci.

Ma intrebam acum cit de la indemina e pentru un european sa conduca un automobil din Anglia. La modelele cu volanul pe dreapta ma refer.
Cit timp ia sa te obisnuiesti cu pozitia volanului si manevrele de pe traseu?
Are cineva habar?
bunicu'Gilbert
Sunt stangaci cu doua exceptii: scriu cu dreapta, folosesc mouse-ul cu dreapta.
Am fost obligat sa scriu cu dreapta: initial am scris foarte urat, pentru ca apoi sa scriu destul de acceptabil. Mouse-ul il folosesc cu dreapta, asa m-am obisnuit, pentru ca initial am folosit sagetile de la tastatura. Am inceput prin 1989 cu un Z80, care nu avea mouse.
exergy33
Azi am mai aflat ceva smile.gif.

QUOTE
Cand un copil este stangaci sau dreptaci, iti dai seama de acest lucru inca de la varsta de 5 luni. Trebuie doar sa observi tendinta copilului de a dormi pe partea stanga sau pe partea dreapta, de a apuca obiectele cu manuta stanga sau cu cea dreapta, de a misca mai mult piciorul stang sau piciorul drept.

http://www.sfatulmedicului.ro/print_articl...02&catname=

Ma intreb daca e adevarat.
... si daca copilul doarme pe burta, atunci cum e? rolleyes.gif
CharonOfNyx
hi, there!
Cred ca nu sunt offtopic, avand in vedere ca dreptacii, respectiv stangacii folosesc cu predilectie una din emisfere creierului.



Daca vedeti ca aceasta doamna se misca in sensul acelor de ceasornic ==> va folositi partea dreapta a creierului.
... si viceversa desigur.

Simpatic e ca daca va concentrati putin o puteti vedea rotindu-se in orice sens doriti.

Nu stiu cine a facut animatia asta, dar cica Universitatea Yale din SUA si-a batut capul cinci ani cu un studiu asupra creierului omenesc si a functiilor sale, in care se zice ca majoritatea oamenilor vad miscarea ori doar intr-un sens ori doar in celalalt. La ei in USA cica doar 14% o pot vedea rotindu-se in ambele sensuri. Noroc ca nu traim in USA. (ups! scuze: no offence! am vazut ca sunt "consumatori" la han si de prin state, deci inca o data scuze daca s-a simtit cineva ofensat wink.gif )

Sunt dreptaci, dar la testul dat de exergy (ala cu mouse-ul) am obtinut scoruri mai mari si cu stanga fatza de dreapa si invers. Cred ca din cauza ca am folosit touchpad-ul biggrin.gif, iar designerii programului s-au gandit probabil doar la un mouse clasic. Nu cred ca sunt ambidextru, desi pot executa destul de facil operatiuni curente si cu stanga, deoarece cand am incercat sa scriu cu stanga, literele au tendintza de a fi scrise "in oglinda" si parca s-ar alinia de la dreapta la stanga (desi incercam sa scriu in romana drool.gif ).

bye
Blakut
Ma, eu nu pot sa o vad decat ca se roteste in sensul acelo de ceasornic. Oricat incerc, invers nu o da.
exergy33
Am observat ca atunci cind imi mut privirea de pe corpul fetei la umbra care se vede sub picioarele ei, sensul de rotire se schimba. rolleyes.gif
Cla
QUOTE(exergy33 @ 2 Apr 2009, 07:29 PM) *
Am observat ca atunci cind imi mut privirea de pe corpul fetei la umbra care se vede sub picioarele ei, sensul de rotire se schimba. rolleyes.gif

Exact !! si la mine la fel biggrin.gif Sau daca clipesc intentionat cu ochii, si atunci se schimba. Si inca una: daca ma uit crucis si dup-aia normal - si atunci.
Ciudat, dar fain smile.gif
CharonOfNyx
@Blakut e pur si mouve in ambele sensuri.

Si eu "default" vad miscarea in sensul acelor de ceasornic, iar silueta are mana si piciorul drept usor ridicate. Daca imi concentrez privirea intr-un anume fel, vad miscarea in sens trigonometric si tipa tzopaie pe piciorul drept avand stangul si mana dreapta ridcate, dar am cunoscut persoane care percep schimbarea sensului de rotatie total involuntar. Chiar acuzau ca "asa e facut filmuletzul sa schimbe sensul", categoric ca e vorba doar de perceptia privitorului.
Am vorbit cu mai multi colegi despre motion-ul asta, dar cel mai funny e cand te certi cu cineva, care vede miscarea in sens invers decat o vezi tu in exact acelasi moment.

@exergy & Cla: Exista un mod, un sens "default" in care percepeti rotatia cand va uitati prima oara la animatie? Sau acesta e aleator?

Tare de tot, Cla! rofl.gif Nu m-am gandit sa ma uit crucis. Nici nu stiu daca o sa reusesc, dar daca nu, o sa ma uit chioras, o sa ma incrunt, o sa scot limba la ea, o s-o fluier ... smile.gif)
Cla
QUOTE(CharonOfNyx @ 2 Apr 2009, 08:23 PM) *
@exergy & Cla: Exista un mod, un sens "default" in care percepeti rotatia cand va uitati prima oara la animatie? Sau acesta e aleator?

In primul rând, han.gif , CharonOfNyx smile.gif
Când ma uit prima oara pe animatie, e pe dreapta, adica in sensul acelor ceasornicului. Doar daca vreau si ma uit tâmp, se schimba laugh.gif
Stii, chestia asta cu "uitatul crucis" e ca la pozele alea în relief, doar daca te uiti un pic "strâmb" poti vedea toata frumusetea smile.gif
Adica stereogramele, e si un topic aici:



QUOTE
Nu m-am gandit sa ma uit crucis. Nici nu stiu daca o sa reusesc, dar daca nu, o sa ma uit chioras, o sa ma incrunt, o sa scot limba la ea, o s-o fluier ...

Hai incearca, egal cum, chiar ca merita smile.gif
exergy33
QUOTE(CharonOfNyx @ 2 Apr 2009, 09:23 PM) *
@exergy & Cla: Exista un mod, un sens "default" in care percepeti rotatia cand va uitati prima oara la animatie? Sau acesta e aleator?


Am deschis de patru ori pagina cu animatia aceasta, si de fiecare data, in mod involuntar, am vazut ca fata se misca in sens contrar acelor de ceasornic.

Inspirat testul, dar nu stiu in ce masura refelcta realitatea ...
Blakut
O vad cum se invarte invers. Am reusit....

Aah, acuma nu mai pot sa o fac sa se invarta iar ca la inceput!

In ceea ce priveste uitatul crucis la imagini '3d', nu am reusit niciodata sa le vad. Poate pentru ca am dioptrii -4 si ochii mei nu sunt relaxati ca ai celorlalti. Nu stiu, dar nu pot.
CharonOfNyx
Merci pentru urarea de bun venit, Cla! Esti baiat fain, 10x!

Se pare ca animatia aia e doar o iluzie optica, super reusita de altfel, dar doar atat: o iluzie optica si nimic mai mult, fara legatura cu neuronii din vre-una din emisferele creierului, IQ-ul, varsta, sexul sau numarul de la pantofii privitorului.
Realizatorul este un webdesigner japonez Nobuyuki Kayahara www.procreo.jp

PS Stereogramele alea 3d niciodata n-am reusit sa le vad, nu pot sa fac abstractie de detalii. Cred ca e deformatie profesionala la mine, pur si simplu.
punctt
wacko.gif in sensul acelor de ceasornic... deci, ... folosesc partea dreapta a creierului... smile.gif

han.gif CharonOfNyx.
exergy33
Text primit prin mail de la Left Handers Club Newsletter smile.gif .


Left handed molecules


Did you know that left or right dominance relates to every single part of our make up, right down to the smallest molecule?

We are all familiar with the giant models of the DNA helix, regularly displayed on science programmes. Under a microscope, scientists can view this spiraling form and see whether molecules spiral clockwise or anti-clockwise. This denotes their handedness, or "chirality".

Handedness in molecules is when molecules come in two forms that are mirror images of each other, like right and left handed gloves. In living creatures, amino acids, which are the building blocks of life, are almost exclusively left-handed - and whether a molecule is left or right handed can be vital to how it performs.

For example, the right-handed version of the molecule Carvone smells to us humans like caraway seeds, but the left-handed one has a peppermint odor. The distinction is not always so benign, however. In the case of the drug Thalidomide, the left-handed form helps relieve morning sickness, while the right-handed form induces birth defects.

To find out more, read "How Life Shatters Chemistry's Mirror" by Michael Shirber

Si asa am aflat ca amino-acizii sunt 'left handed' si ca anumite substante chimice din grupa terpenoizilor, si care se regasesc in compozitia uleiurilor esentiale, pot avea mirosuri diferite, iar aceste mirosuri sunt in functie de tipul moleculei ... dreptace sau stangace rolleyes.gif .

Cla
QUOTE(exergy33 @ 2 May 2009, 04:33 PM) *
Si asa am aflat ca amino-acizii sunt 'left handed' si ca anumite substante chimice din grupa terpenoizilor, si care se regasesc in compozitia uleiurilor esentiale, pot avea mirosuri diferite, iar aceste mirosuri sunt in functie de tipul moleculei ... dreptace sau stangace rolleyes.gif .

Inca n-am invatat cum sa stim... cum masturbam, cu stânga sau cu dreapta?
Cla
QUOTE(Blakut @ 6 Apr 2009, 09:10 AM) *
In ceea ce priveste uitatul crucis la imagini '3d', nu am reusit niciodata sa le vad. Poate pentru ca am dioptrii -4 si ochii mei nu sunt relaxati ca ai celorlalti. Nu stiu, dar nu pot.


QUOTE(CharonOfNyx)
PS Stereogramele alea 3d niciodata n-am reusit sa le vad, nu pot sa fac abstractie de detalii. Cred ca e deformatie profesionala la mine, pur si simplu.


Nu dragii mei, e doar un fel de-a te uita in crucis. Hai incercati, si o sa vedeti chestii de care nici nu ati visat smile.gif
CharonOfNyx
Merci de urare punctt. smile.gif
Eu zic sa incerci si cu partea stanga, garantez reusita jamie.gif De altfel ar fi pacat s-o lasi sa rugineasca mwah1.gif

Chestia aia cu moleculele stangace/dreptace, mi-a amintit ce am citit intr-un referat despre genetica la biologia de a XII-a, stiti cum sunt referatele alea care se copiaza unul de la altul pe site-urile de "specialitate".
Explica acolo autorul(autorii), ca originea stangacilor pe planeta, precum si ponderea acestora se datoreaza faptului ca in emisfera sudica pamantul are o rotatie de oglinda in raport cu emisfera nordica, si homo sapiens a aparut in emisfera nordica mai intai, si desigur emisfera sudica e mai putin populata, si etc. s.a.md.
rofl.gif
Cred ca ala care a scris referatul, ca sa se documenteze temeinic, a fost prin emisfera sudica si nefiind obisnuit sa stea cu capul in jos a ametit. Noroc ca n-a picat de tot de pe planeta.
CharonOfNyx
off topic: ohmy.gif ... abia acum am observat, exergy, ca te-ai mutat de la est de eden
Cla
QUOTE(CharonOfNyx @ 5 May 2009, 10:35 PM) *
Cred ca ala care a scris referatul, ca sa se documenteze temeinic, a fost prin emisfera sudica si nefiind obisnuit sa stea cu capul in jos a ametit. Noroc ca n-a picat de tot de pe planeta.

rofl.gif rofl.gif
[ca fapt divers: ]
Cum se scurge apa la robinet pe la noi?
In emisfera nordica, pe dreapta.
Pun pariu ca acum te duci la robinet sa vezi. Da' vezi sa nu stai cu capu-n jos rofl.gif
Apropo... ai auzit de la gaura dintre poli? Cica la Polul Nord e o gaura in care pici si te duce pana la Polul Sud de nu te vezi... roflmao.gif
http://www.hanuancutei.com/forum/content/D...amintul-E-Gol-/
CharonOfNyx
Cla, nu te mai arunca asa cu capu' inainte! Uite, pariul asta l-ai pierdut! Nu m-am repezit la Q-veta sa vad in ce directie se roteste apa cand se scurge, pentru ca intamplator am auzit si eu de forta coriolis. tongue.gif

Eu radeam de ciudatenia scrisa de ametitul ala in referatul de genetica, in care motiva ca stangacii au aparut in emisfera sudica.

Forta coriolis fie cu tine!

Uite aici un experiment frumos despre forta coriolis:
http://www.youtube.com/watch?v=Pb69HENUZs8...feature=related

Sa stii, Cla, ca forta coriolis e totusi destul de mica si nu e factorul cel mai determinant, pentru sensul de rotire a apei cand se scurge din chiuveta. Conditiile initiale (forma chiuvetei, dispunerea cotului de la teava de scurgere, modul cum tragi dopu' wink.gif , etc.) reprezinta forte mai puternice decat coriolis.
Cla
QUOTE(CharonOfNyx @ 6 May 2009, 03:43 PM) *
Eu radeam de ciudatenia scrisa de ametitul ala in referatul de genetica, in care motiva ca stangacii au aparut in emisfera sudica.

rofl.gif Adica toti australienii, juma' de Africa, America de Sud ar fi stângaci? rofl.gif

Si despre apa din chiuveta, e adevarata treaba. In emisfera nordica se scurge pe dreapta, in cea sudica pe stânga smile.gif
Blakut
QUOTE
Si despre apa din chiuveta, e adevarata treaba. In emisfera nordica se scurge pe dreapta, in cea sudica pe stânga


Te duc la baie la mine sa iti arat cum se scurge. Forta coriolis e prae mica pentru a afecta curgerea. Asta e demonstrata si calculata.

Iar partea cu spiralele mi se pare o aberatie. Daca iei molecula si o intorci pe dos, gata, e de cealalta forma, nu? Plus ca forta coriolis actioneaza asuprea obiectelor in miscare... intr-un anumit fel de miscare. La nivel molecular...gravitatia nu mai conteaza.
Afrodita
QUOTE(CharonOfNyx @ 2 Apr 2009, 01:36 PM) *
hi, there!
Cred ca nu sunt offtopic, avand in vedere ca dreptacii, respectiv stangacii folosesc cu predilectie una din emisfere creierului.



Daca vedeti ca aceasta doamna se misca in sensul acelor de ceasornic ==> va folositi partea dreapta a creierului.
... si viceversa desigur.

Simpatic e ca daca va concentrati putin o puteti vedea rotindu-se in orice sens doriti.



Deci jur ca e ceva necurat la tanti asta pentru ca ba se schimba de la stanga la dreapta cand nu eram atenta, ba s-o rotit in sensul ceasornicelor fo 2o de minute cat mi-am chiorat ochii prin alte cele sa n-adorm, ba se schimba sensu de rotare in timp ce ma uitam la ea - la umbra ei, fix la talpa acolo blink.gif E clar, tre' sa ma culc blink.gif
exergy33
QUOTE(CharonOfNyx @ 5 May 2009, 11:46 PM) *
off topic: ohmy.gif ... abia acum am observat, exergy, ca te-ai mutat de la est de eden


Nu inteleg ce vrei sa zici? unsure.gif
CharonOfNyx
sorry.gif sorry pls.gif
facusem o regretabila confuzie

LE (ca sa nu mai generez inca vreo confuzie): intre locatia din semnatura ta si cea din descriere
Serenity
Eu am descoperit individa asta acum ceva vreme cautand informatii despre predominanta emisferelor... Si da, m-am certat si eu cu prietenii pentru ca in timp ce ne uitam amandoi la ea, in acelasi timp, in aceeasi camera, eu o vedeam invartinduse intr-un sens si el/ea in altul laugh.gif

Acum, citind ce zicea Charon mai demult si pentru ca eu "by default" o vad in sensul acelor, am incercat sa scriu cu stanga (eu fiind dreptace) si vad ca scriu corect si fara un efort prea mare, desi mai urat si mai greu, bine-nteles. Dar nu am tendinta de a scrie in oglinda, deci poate ca as putea fi ambidextra, totusi, daca as depunde un pic de efort sa ma obisnuiesc sa scriu si cu stanga tongue.gif
exergy33
Mai nou, observ ca incep sa-mi pierd din dexteritatea mainii stangi ... si ma intreb care e cauza. wub.gif
CharonOfNyx
Fiul meu ala mai micu' inca nu s-a hotarat, desi luna viitoare face 2 ani. smile.gif Initial (cand era mai tanar smile.gif ) pe toate le apuca cu mana stanga apoi a inceput sa o foloseasca si pe cea dreapta, iar acum le foloseste in egala masura. Daca-i dau lingura, sau in creion in asa fel incat sa fie mai aproape dreapta o foloseste cu exact aceeasi "dexteritate neindemanatica".
Zilele trecute insa, cand "jucam fotbal", am observat ca nici macar o singura data nu a lovit mingea cu piciorul drept.
Blakut
Vezi nu-l obliga cu dreapta daca vrea cu stanga, e pacat ca o sa se chinuie mai tarziu sa scrie calumea.
CharonOfNyx
Sigur ca nu voi face tampenia asta, ba chiar ma voi asigura ca nici educatorii sau invatatorii sa nu-l oblige sa devina dreptaci in vre-un fel.
In general e absurda inhibarea unei abilitati sau inclinatii ale unui copil.
Serenity
Pai lateralitatea e data de dominanta unei emisfere cerebrale (dreapta sau stanga). Sa obligi un copil cu lateralitatea fixata pe stanga (vedeti, stiu expresii smechere laugh.gif ) sa scrie cu dreapta e o mare tampenie, are toate sansele sa dezvolte dup-aia disgrafii si alte probleme. Ma intreba zilele astea o invatatoare de ce cativa copii de la ea din clasa au tendinta sa scrie "in oglinda". Pai de-aia o au tongue.gif
Nefertiti
Eu sunt stangace, dar scriu cu dreapta. Cand eram mica, am avut tendinta sa scriu cu stanga, dar ai mei nu m-au lasat. Aproape orice altceva fac cu stanga (taiat cu foarfeca/cutit, mancat, baut cafea tongue.gif , jucat handbal etc.), in afara de scris. Si nu am dezvoltat niciun fel de chestii ciudate si ma bucur ca ai mei nu m-au lasat sa scriu cu stanga, pt ca imi pare extraordinar de incomod pt scrierea orizontala. Daca am fi scris vertical, poate ca era altceva, dar asa...
Erwin
Am întrebat un marocan cum pot ei să scrie şi să citească de la dreapta la stânga când e vorba de arabă şi invers când e vorba de franceză sau alte limbi europene pe care le cunosc? A zis că e foarte uşor, aşa au învăţat de mici. Din moment ce scrisul nu este ceva moştenit, cred că se poate învăţa fie cu stânga, fie cu dreapta, fie de la stânga la dreapta, invers, de sus în jos sau de jos în sus. Scrisul nu este neapărat relevant pentru orientarea mâinilor unui om. Dar alte acţiuni fizice pe care le facem, da.
eudoar
Mai multe date referitoare la stangaci - http://desprestangaci.blogspot.com
exergy33
QUOTE(Erwin @ 12 Oct 2009, 10:53 AM) *
Am întrebat un marocan cum pot ei să scrie şi să citească de la dreapta la stânga când e vorba de arabă şi invers când e vorba de franceză sau alte limbi europene pe care le cunosc? A zis că e foarte uşor, aşa au învăţat de mici.


Scrisul cu mina e floare la ureche ... sa vezi ce cantitate de nervi consumi atunci cind esti nevoit sa utilizezi Wordul pentru litere arabe, dar in text trebuie intercalate cuvinte in engleza, simboluri matematice, ...etc.
La Wordul pentru scrierea de la dreapta la stinga ( deci si persana) scrollul se face pe partea stinga a paginii, delete-ul se face invers ... si trebuie sa faci o serie de acrobatii ca sa potrivesti in pagina propozitii bilingve compuse din cuvinte scrise atit in alfabet latin cit si in alfabet arab.

La terminarea paginii ... lumea ti se pare mai frumoasa ... rolleyes.gif
exergy33
Voi prezenta un lucru interesant, cred, caci se refera la scaune speciale pentru dreptaci si stangaci ce se utilizeaza in Iran.
Partea de sus, care e rabatabila, foloseste drept masa de scris.




Scaune de acest tip se folosesc in salile de testare: admire facultate, concursuri pentru MSc si doctorat, examen teoretic pentru obtinerea unui permis de conducere auto, testarea in vederea obtinerii unei categorii profesionale, testari psihologice, etc.

Pana in urma cu patru ani existau un singur model de scaune, pentru dreptaci, insa un grup de studenti la masterat au protestat in scris la minister spunand ca din cauza ca ei sunt stangaci nu se simt confortabil in scaunele pentru dreptaci si nu se pot incadra in baremul de timp necesar testarilor deoarece viteza de scriere le este diminuata.

Dupa ce problema a fost dezbatuta pe toate partile s-a emis un ordin prin care orice institutie care organizeaza examene si testari este obligata ca in formularul de inscriere, pe langa datele personale si profesionale, sa adauge si o casuta in care concurentii sa specifice daca sunt stangaci sau dreptaci.


In faza ulterioara institutiile sunt obligate sa asigure scaune corespunzatoare doleantei inscrisilor la testare. Pe aceste scaune e lipit numarul de concurs care include si fotografia la zi a celor ce urmeaza sa fie examinati.

Aceleasi masuri au fost impuse tuturor institutiilor de invatamant: primar, gimnazial, liceal si superior iin scopul asigurarii conditiilor optime pentru toti copiii.
Cu ocazia asta scolile au trebuit sa faca statistici foarte exacte. Din pacate nu am (acces la) datele statistice.

In Iran, si am inteles ca in general in tarile cu alfabet nelatin in care scrierea se face de la dreapta la stanga (tarile arabe, Iran, Israel) sau de sus in jos (Japonia ...), numarul stangacilor raportat la mia de locuitori e mai mare decat cea din tarile cu alfabet latin, slavon si grec.
Raportul e aproximativ dublu.

Ceea ce mi se pare de neiertat e faptul ca de abia cu cateva saptamani in urma am aflat de existenta acestei legi care se aplica de patru ani smile.gif
exergy33
Stiati ca 13 august a fost declarata Ziua Internationala a Stangacilor ? smile.gif
exergy33
Cateva teste simple pentru cei ce vor sa afle daca copilul lor este stangaci sau dreptaci. E vorba de copii mai mici de trei ani.


Cateva exercitii-teste
  • Aruncati-i o minge si uitati-va cu care picior o trimite inapoi.
  • Confectionati o „luneta” de hartie si cereti-i sa se uite la dumneavoastra prin ea: veti vedea ce ochi utilizeaza spontan.
  • Propuneti-i sa asculte tic-tacul unui ceas si uitati-va la care ureche isi pune ceasul.
  • Cereti-i sa incruciseze bratele sau sa-si puna pumnii unul peste altul: bratul sau mana dominanta trece peste cealalta.
  • Observati-l iar in gesturile de zi cu zi: cu care mana mananca, se piaptana...
  • Uitati-va de asemenea cu atentie cum apuca lucrurile in situatii mai deosebite si de precizie: cand ia o firimitura de paine de pe masa, cand pune un cub peste altul, cand insira perle...
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.