Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Fotografiile Voastre
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Divertismentului > Arta Vizuala
Pagini: 1, 2, 3, 4
Cla
Frumos oras, intr-adevar. Pe mine m-a uimit faptul ca in Brasov nu vezi praf. Si dup-aia m-am gândit... normal, de unde praf daca jur-împrejur sunt paduri... smile.gif
CharonOfNyx
Printre ruine:

...tanarul arheolog:

Justitiarul
Am fotografiat azi cea mai ingusta strada din Europa



Cla
O stiam, dar poza-i super !!!, mersi smile.gif
Dar asa ceva mai întâlnesti si în Dubrovnik, unde e la fel de strâmt printre case.
Justitiarul
Niste cladiri interesante de pe Muresenilor:



Cla
Superb!! clapping.gif Mesterii din Praga mai stiu sa faca asa ceva. La fel ca un prieten de-al lui fiu-meu. Cum se numeste pe româneste Stuck? unsure.gif Adica frumoasele alea ornamente pe casa, pe deasupra ferestrelor etc...
Justitiarul
Cla, habar n-am ce-i aia stuck, dar urmatoarea imagine cred ca nu are asa ceva.

Intercontinentalul:

Cla
Nu stiu cum îi zice pe româneste, poate ma lamuresti tu. Sunt ornamentele alea de pe fatada sau deasupra ferestrelor, cu cap de leu si de-astea.
Justitiarul
Stiu despre ce vorbesti dar nici eu nu stiu cum le zice.
Blakut
QUOTE
Cum se numeste pe româneste Stuck?


Stucaturi? Am auzit cuvantul asta la niste arhitecti...
Cla
Da, multumesc, Blakut, asa-i zice. Si da, tocmai arhitectii le stiu smile.gif
http://dexonline.ro/search.php?cuv=stucatura
Justitiarul
Cladirea asta nu e in Ungaria, ci in Romania, o institutie care primeste bani din partea Ministerului Culturii, respectiv bibleoteca judeteana Covasna situata, (ghici unde?) in Sfintu Gheorghe. Si atnuci DE CE POARTA DRAPELUL UNGARIEI PE DANSA?
Poate se autosesizeaza careva...

Justitiarul
Mi-am adus aminte de poza asta...cum nu v-a apucat nationalismul, nu sariti ca arsi?
Tocmai a trecut ziua Ungariei si ai nostri ungurieni vor limba maghiara ca limba oficiala in tinutul lor (al lor cred ei)
Deci ce zicea Vadim nu-s baliverne. Cel putin nu toate.
Justitiarul


Facuta acum o luna jumate, in Poiana Brasov.
CharonOfNyx
proaspata... calda, fierbinte ca o inchipuire:
CharonOfNyx
Nefertiti
smile.gif

Marduk


Fotografiile mele se gasesc aici.
Nefertiti
Justitiarul
Palatul culturii din Iasi

Justitiarul


























Boudicca





Edit: Gradina Botanica, Iasi.
Justitiarul


























Toate din Brasov.
Daca o imagine face mai mult decat o mie de cuvinte, cred ca in postul asta e o schita daca nu o nuvela laugh.gif
Nefertiti
Acasă





CharonOfNyx
Aseara, tot de acolo de unde v-am dat florile de cires:
Nefertiti
Liliac... wub.gif
CharonOfNyx
In urma cu 2 ore:



Ce mi-ar place si mie sa locuiesc intr-un orasel langa mare. rolleyes.gif
CharonOfNyx
29 apr. 2010, cu aproximativ 40 de ore inainte de balamuc:


1 Mai 2010:



Simtiti mirosul de gratare? Mici, ciafa da porc! Miam, miam...
Dar suava maneaua, o auziti? Nu-i asa ca va tresalta inimile si va vine sa dati din buric?
Nefertiti
QUOTE(CharonOfNyx @ 12 May 2010, 07:19 PM) *
Ce mi-ar place si mie sa locuiesc intr-un orasel langa mare. rolleyes.gif


Frumoase pozele de acum două ore, Charon. smile.gif
Ştiu eu orăşelul ideal în care să ne mutăm...

Pozele următoare sunt făcute pe acolo. Pe coasta de sud a Portugaliei. wub.gif





Marduk
Odihna sau satisfactie?


CharonOfNyx
Pe unde am mai umblat ieri:

Observati ce drumuri stiau sa construiasca turcii in evul mediu!

Putin mai de apropape, atat cat sa-ti dai seama cat de mic esti:


Si de dinauntru, ca sa-ti dai seama cat de mare e necuprinsul:

CharonOfNyx
Tot ieri, de pe unde am mai umblat fleaura, ieri:
Nefertiti




CharonOfNyx
Tot de acolo de unde v-am dat flori de cires si liliac:
CharonOfNyx
de pe fereastra:
bradu
foto trips smile.gif









CharonOfNyx
Rasarit si apus (ghici care tongue.gif ):




si una dintre apus si rasarit
CharonOfNyx
A piece of a game:

sau poate un masterpiece? rolleyes.gif
Cla
Cica "fotografiile noastre." Ce deal frumos esti, un masterpiece par excellence, privit prin oglinda rofl.gif
CharonOfNyx
Da, Clarence, topicul se cheama "Fotografiile voastre - facute de voi". Si imi place sa pun aici poze facute de mine pe unde ma preumblu. Ce credeai ca m-am pozat eu, pe mine, ma? rofl.gif

Iar ala chiar daca are aspect deal, este totusi un munte. E mic, tocit si vechi, dar e munte. wink.gif

edit: si fotografia chiar mi se pare reusita, asa amator cum sunt eu, nue chiar un mastarpis ... dar e reusita.
Rehael
Facuta asta primavara. O vale care imi place mie mult. rolleyes.gif



The Dude
QUOTE(CharonOfNyx @ 6 Jun 2010, 09:11 PM) *
Rasarit si apus (ghici care tongue.gif ):



unsure.gif Cred ca e un rasarit...adica in prima sigur e unul...Da nu despre asta e vorba.
Eu nu comentez niciodata vreo fotografie decat daca sunt rugat (insistent) sa fac asa ceva.

E vorba de un sfat prietenesc atat pentru tine cat si pentru alte persoane care au mai postat pe aici. Cand fotografiezi soarele asa cum ai facut-o tu si inca cineva chiar pe aceasta pagina risti foarte tare sa distrugi senzorul aparatului de fotografiat. Soarele nu se fotografiaza niciodata direct, decat daca iti iei in prealabil masuri (filtre de protectie).

Cu toate ca senzorul are un filtru UV (destul de util la lumina diminetii care e virata in aceasta directia a spectrului) si cu ceva efect protector pentru celelalte lungimi de unda, o lumina de o asemenea intensitate focalizata pe o zona redusa a senzorului poate cauza acolo (si nu numai) dezorganizari structurale ireversibile. thumb_yello.gif
CharonOfNyx
Mai stiti florile de cires care le-am pus aici? Ia, uite cum aratau aseara:



Merci pentru sfaturi, The Dude, o sa tin cont de ele. thumb_yello.gif
Deocamdata insa, nu-mi fac mari griji, pozele-s facute cu camera de la telefon, nu tin foarte mult la durata ei de viata. Nici fotograf nu sunt desi imi plac fotografiile, mai mult instantaneele pentru ineditul lor, sau amintirea momentului.
factura
QUOTE(CharonOfNyx @ 11 Jun 2010, 11:09 AM) *
sau amintirea momentului.

... sau sa ne faci pofta... drool.gif
CharonOfNyx
QUOTE(factura @ 11 Jun 2010, 12:03 PM) *
... sau sa ne faci pofta... drool.gif

Pai, va invit la cules. jamie.gif
Pe bune, se strica in pomi. Noi am cules, dar nici nu se vede, pomii sunt inca plini. Si ce-am cules tot n-am putut sa le mancam pe toate. smile.gif
factura
In ideea ca o fotografie e reusita daca iti provoaca ceva senzatii(nu ma refer la erotice laugh.gif ),cele postate mai devreme sunt mai mult decat.Salivez .Si imi facusi asa o pofta dupa un copac rosu si niste fructe abia culese...Ma duc eu deseara in piata,dar degeaba,nu se compara taraba cu pomul de langa tine.
N-am sanse vara asta sa-mi satisfac placerea.

CharonOfNyx
Cu blugii intinsi pe un stabilopod fierbinte:


(eram si eu pe acolo, cred rolleyes.gif . probabil infipt in blugii aia.)

Cand blugii s-au dezlipit de stabilopod:


De ce i-o spune "neagra" la marea asta?


A incerca marea cu degetul:


edit: ma gandisem sa fac o poza cu titlul "mai tineti minte florile de cires? dar ciresele de pe crengi? ia uita-le ce frumos le sade in placinta asta"
Ma mai gandesc daca sa am tupeul si-ndrazneala de-a avea corajul manifestarii unei impertinentze atat de obraznica. tongue.gif
Nefertiti
Apa din a patra poză e atât de "vie", că pot să o simt pe gleznă. smile.gif

Iar stabilopozii ăia par la o întindere de mână...

Eşti un fericit. wink.gif
CharonOfNyx
Sa ai grija doar sa-ti scoti sandalele, sa nu risti iar o raceala ca data trecuta. rolleyes.gif
Iar stabilopozii nu par, chiar erau la o intindere de mana. Unul dintre ei era chiar sub buzunarele de la spate ale blugilor mei. smile.gif

Fericit as fi daca as locui si eu in Constantza... asa de la 300km departare, ma amagesc si eu cu niste poze.
Nefertiti
Ziceam la o întindere de mână de-a mea. smile.gif Adică... imaginea reuşeşte să reducă distanţa, care uneori e foarte grea. Distanţele nu sunt mereu lungi, sunt mai mult grele.

Nici măcar sandale nu am de data asta... smile.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.