Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Vechi Triburi Pe Teritoriul României
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Exploratorium > Cronica Timpului
Pagini: 1, 2
andra_v
QUOTE(daco-roman @ 26 Mar 2008, 09:29 PM) *
1. În India asa o fi fost dar limba dacilor nu era folosita în scris, nu exista o civilizatie ca cea din India.
2. Nu e asa. În orice caz, nu asta s-a întâmplat în Dacia. Stim ca existau în secolul 4 grupuri de crestini care aveau legatura cu centrele ecleziastice din imperiu, donariul de la Biertan, care s-a gasit împreuna cu obiecte liturgice, dovedeste existenta unei biserici si deci a unor preoti iar în Muntenia, sub goti, avem stiri (viata Sfântului Sava Gotul) ca existau biserici, preoti în acea zona iar bisericutele rupestre din secolul 4 din muntii Buzaului, precum si asezaminte rupestre din aceeasi perioada din judetul Prahova dovedesc existenta vietii monastice cu un nivel de organizare semnificativ.

1. Nici civilizatia anglo-saxona nu era nici pe departe de anvergura celei indiene.
2. Pai nu te-am contrazis: am afirmat ca exista ierarhie si monahism organizat in Dacia sec. 4, dovada stand preotii/episcopii martirizati de catre migratori (ex. Sf. Sava gotul; era daco-roman, nu got).
gio19ro
Cine va citi lucrarile lui Sorin Paliga se va lamuri. Populatia numita impropriu geto-daca a fost raspandita pe un areal mai mare insa, cu timpul, a fost slavizata. Azi Nu se poate vorbi de puritate rasiala sau nationala din punct de vedere sangvin, nicaieri in Europa. Cel mult se poate vorbi de o mostenire culturala. Din punct de vedere genetic, populatile s-au amestec f mult insa mostenirea culturala a supravietuit ori s-a impus in diversele locuri si regiuni din Europa.
Diogene
QUOTE(gio19ro @ 8 May 2008, 02:15 AM) *
Cine va citi lucrarile lui Sorin Paliga se va lamuri. Populatia numita impropriu geto-daca a fost raspandita pe un areal mai mare insa, cu timpul, a fost slavizata. Azi Nu se poate vorbi de puritate rasiala sau nationala din punct de vedere sangvin, nicaieri in Europa. Cel mult se poate vorbi de o mostenire culturala. Din punct de vedere genetic, populatile s-au amestec f mult insa mostenirea culturala a supravietuit ori s-a impus in diversele locuri si regiuni din Europa.

Eum citit din Sorin Paliga. Cred că mă degrabi tipul vrea ca geto-dacii să fi fost slavizaţi de alţii şi să nu fi fost chiar ei proto-slavi, decât demonstrează asta. Eu nu cred că cel mai numeros grup lingvistic european, cel al slavilor, a "izvorât" dintr-o arie restrânsă a mlaştinilor Pripetului, mai la nord fiind strămoşii finlandezilor, ungurilor şi ai estonienilor ca şi cei ai lituanienilor, poate şi germanici.
The Dude
QUOTE(gio19ro @ 8 May 2008, 02:15 AM) *
Cine va citi lucrarile lui Sorin Paliga se va lamuri.


....sau va cadea prada unei confuzii inca si mai mari. Personajul, pana nu demult contestat doar de dreptul comun, a ajuns sa fie tratat cu aceiasi masura si de lumea academica, multe din lucrarile sale fiind atacate chiar in esenta lor. Un lucru il pot spune totusi in favoarea lui: Paliga ramane constant in felul in care abordeaza adevarul, fie el istoric sau juridic thumb_yello.gif
Marduk
QUOTE(gio19ro @ 8 May 2008, 02:15 AM) *

QUOTE
Populatia numita impropriu geto-daca a fost raspandita pe un areal mai mare insa, cu timpul, a fost slavizata. Azi Nu se poate vorbi de puritate rasiala sau nationala din punct de vedere sangvin, nicaieri in Europa. Cel mult se poate vorbi de o mostenire culturala. Din punct de vedere genetic, populatile s-au amestec f mult insa mostenirea culturala a supravietuit ori s-a impus in diversele locuri si regiuni din Europa.

De ce ar fi numita impropriu geto-daca si ce inseamna a fost slavizata? Daca finlandezii, ungurii, nemtii si in general nordicii nu sunt puri d.p.d.v rasial atunci ce sa mai spunem de altii, respectiv rusii, bulgarii etc. Eu cred ca in fiecare regiune a Europei sunt "insule" unde au supravietuit populatii care au reusit sa-si pastreze zestrea genetica.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.