Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ya Games
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Poiana lu' Iocan > Enigme si Ghicitori
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5
Absolut
si cu hotelul si tipul falit . cred ca era hotelul lui si hotelul luase fgoc sau ceva de genul , si a pierdut toata afacerea , tot ce era legat de domeniul hotelier.
E.B.E.
QUOTE (RoSS)
Jim ii reparase masina cu o zi inainte, dar i-a cerut lui Shawn sa se plimbe o zi, ca sa se asigure ca totul e in regula. A 2-a zi, Shawn ii spune prietenului sau ca totul e in regula, si il plateste pe munca depusa cu o zi inainte.


Si atunci ce motiv ar fi avut sa intre sub ea? Am spus:
QUOTE (E.B.E.)
Jim nu inspectase sau reparase vreo defecţiune la automobil

Nu inspectase nimic... De ce sa mai intre?

QUOTE (Absolut)
Shawn avea o datorie mai veche la Jim .

N-ai citit cu atentie:
QUOTE (E.B.E.)
şi ca o consecinţă directă a ceea ce se întâmplase


Puneti si intrebari, oameni buni smile.gif

QUOTE (RoSS)
Habar nu am..poate ne dai tu solutia...

Nope. Poate puneti voi niste intrebari mai bine tongue.gif

PS: Voi face niste modificari la mesajele anterioare... Nu se posteaza consecutiv doua mesaje la interval de cateva minute, le voi comasa intr-unul, si il voi sterge pe cel cu "am editat ca nu vazusem" ca nu are nici un rost in thread smile.gif
Absolut
pai daca Jim e de inalta clasa probabil numai inspectia vizuala costa 500 de dolari si Shawn stia asta ca doar era cel mai bun prieten al lui . blink.gif
E.B.E.
QUOTE (Absolut)
cred ca era hotelul lui si hotelul luase fgoc sau ceva de genul , si a pierdut toata afacerea , tot ce era legat de domeniul hotelier.


Interesant smile.gif

Dar nu este asa. Hotelul nu era al lui si, atentie, acesta este exact motivul datorita caruia a ramas falit. biggrin.gif

@Absolut: Reciteste cu atentie problema! Am spus, si m-am si citat: Nu inspectase nimic sub masina.
Absolut
ce a facut zece minute Jim sub masina ?
spuneai ca Shawn a platit 500 de dolari ca si consecinta directa a ceea ce se intamplase . ce se intamplase ? ce face Shawn in timpul in care Jim sta 10 mminute sub masina ?

edit . l`au jefuit aia 3 care erau cu el ? pe tipul care impingea masina ? sau cand a ajuns la hotel a vazut, si`a dat seama ca a pierdut banii !
ma tai!!!
Onix
Jim suferea de claustrofobie si a pus pariu pe 500 de $, cu prietenul lui, ca rezista 10 minute sub masina. A castigat rofl.gif
E.B.E.
>Absolut: He-he deja dai in disperare tongue.gif? Calm, ca n-are rost... Asa sunt problemele astea...

Pai aia e chestia, ca nu a facut nimic sub masina. Pur si simplu a stat 10 minute acolo. Aia se intamplase smile.gif Iar Shawn, in timpul asta, isi ocupa timpul cu ceva... nu conteaza ce, asculta WHRQ Radio Station... Din cand in cand se uita la ceas... Cam atat smile.gif

Iar la cealalalta, nu. Nu l-au jefuit. Banii nu ii sunt luati dinainte iar el sa observe chiar atunci. El da banii de bunavoie, fiindca este obligat de regulament sa faca asta.

Indiciu: Culoarea parcarii din fata hotelului este GALBENA.

_____________________________________________________

Neata Onix smile.gif Ma bucur ca ne intalnim...

Disperarea nu e pentru tine.

Iar raspunsul tau la problema este cat se poate de fierbinte! Dar Jim nu avea cum sa sufere de claustrofobie... Statul pe sub masini este modul in care isi castiga painea... Este intr-adevar vorba de un pariu, dupa cum ai ghicit, dar care avea alt subiect...
Onix
Dap, stiu ca nu avea cum sa sufere de claustrofobie. Imi dadusem seama ca e un pariu, dar, cum nu-i gaseam un motiv pertinent la ora asta, am zis sa fac o glumita wink.gif
Neata si tie, E.B.E!
O sa scriu si un alt motiv pentru pariu tot in mesajul asta. Promit! tongue.gif

edit mai tarziu: Hmm...chiar m-am uitat la poze cu Chevrolet Camaro si mi se pare destul de greu sa intri sub ea fara o rampa la indemana (poate aici era folositor indiciul cu garajul). Oare acesta a fost subiectul pariului? Faptul ca nu va reusi Jim sa intre si sa iasa de sub masina fara sa atinga ceva? Despre cele 10 minute...nu stiu....poate atat i-a luat toata operatiunea?
rossi
NU . Gata stiu! Au pus pariu pe 500 de $ ca finul nostru mecanic nu poate sta 10 minute sub masina fara sa se atinga de ceva, sa repare. Shawn a trebuit sa plateasca. Am I close? ohyeah.gif
E.B.E.
MechanoManiac? tongue.gif

Nope, you aren't closer than Onix, in fact farther away...

Nu acela era scopul pariului. Probabil ca reparatul masinilor era o pasiune pentru Jim, da' nici chiar in halul ala incat sa nu se poata abtine. Nu, exista un motiv perfect logic pentru care Jim a stat sub masina. Chiar daca acesta nu este evident...

Asta e jmekeria cu problemele de felul asta, trebuie sa faci un "salt de rationament" ca sa le rezolvi... Sa scapi de inertia mentala smile.gif

Indiciu: Nu erau in garaj cand s-a intamplat povestea...
ducu
Bine v-am gasit! wink.gif wink.gif
ducu
Nu erau in garaj?!?Unde D-zeu era masina,undeva sub apa?Altfel nu-mi dau seama ce pariu puteau face.Merge? unsure.gif hh.gif unsure.gif hh.gif
E.B.E.
>Onix: Of Doamne si tu! Chevy Camaro am pus eu asa la plezneala, putea fi orice fel de masina smile.gif Sa presupunem ca era un tip slab. Chiar extra-slab, sa intre fara probleme sub Camaro smile.gif

Nu. Pariul are o legatura esentiala cu ce se intampla in jurul lor in timp ce el statea sub masina. Am spus ca nu erau in garaj... smile.gif

>ducu: Nu, nu era deloc sub apa. Nici macar nu ploua tongue.gif

Si han.gif, ducu! smile.gif

Totusi vreau raspunsuri si la cealalata problema. Sa rezumam datele problemei de pana acum:

Un individ isi impingea masina, cu o singura mana, neajutat de nimeni, facand mult mai putin efort decat ar fi fost normal pentru acest lucru. In cealalta mana nu tinea nimic. A ajuns in fata unui hotel, apartinand altcuiva, moment in care si-a dat seama ca este falit. Parcarea hotelului era de culoare galbena. In jurul lui mai erau trei oameni. Vin si spun, dand inca un indiciu: Hotelul apartinea unuia dintre ceilalti trei oameni.

Si cu aceasta:
Sarbatori Fericite tuturor! Ne vedem miercuri. 5.gif
E.B.E.
Hmm... revin cat de curand cu noi indicii - nu solutii harhar.gif
E.B.E.
La problema cu mecanicul: Jim si Shawn sunt singurii care stiu ca Jim nu repara si nu atinge nimic sub masina.

La problema cu impinsul masinii: Daca ar mai fi impins masina inca o bucata de drum, omul in cauza ar fi fost aruncat in inchisoare. Dar si-ar fi pastrat banii tongue.gif
gh0st
Salutare tuturor!!!
5.gif

Daca mai impingea putin omora pe cineva si isi pastra banii, dar era aruncat in inchisoare.
Asa doar a accidentat pe cineva si il da in judecata si ramane falit.

Cei trei, sau unul dintre ei este orb?
Napoleon9th
QUOTE (ypsilonalpha @ 2 Jul 2003, 03:47 PM)
QUOTE (Mihai @ Jul 2 2003, 02:42 PM)
Viteza luminii? biggrin.gif
4) Ei, viteza luminii biggrin.gif , e un biet ciine totusi, n-are upgrade-uri, n-are nimic.
Nu e nevoie de cea a luminii. Doar viteza sunetului e suficienta, pentru ca undele sonore produse de tinicheaua din coada nu il pot ajunge din urma!

QUOTE (ypsilonalpha @ 17 Jul 2003, 10:46 PM)
12) Aveti o foaie de hirtie si un creion. Desenati un cerc si centrul lui, fara a ridica creionul de pe hirtie si fara ca in final sa existe vreo linie de legatura intre respectivul centru si circumferintza cercului.

13) Unde trebuie pus un ou astfel incit sa poata fi spart cu mina dar nu si cu un lighean? (E un ou de gaina cit se poate de obisnuit, nu va duceti cu imaginatia inspre alte alea... )
12) Solutia oferita de Nicolae Oprisiu ("Mai in gluma, mai in serios", 1981) este mult mai realista, intrucat nici un creion nu este articulat la jumatate ca un compas!! tongue.gif Va atasez o poza putin mai tarziu...
13) Intr-un ibric e suficient, nu trebuie sa murdarim oul punandu-l pe jos. wink.gif Si uite cum contrasolutia propusa de cris (cu ligheanul patrat) nu mai functioneaza!! biggrin.gif

P.S. Ya Games inseamna ypsilonalpha games?
Napoleon9th
Revin cu poza promisa... Pacat ca nu pot sa-mi modific postul precedent...
E.B.E.
QUOTE (gh0st)
Daca mai impingea putin omora pe cineva si isi pastra banii, dar era aruncat in inchisoare.
Asa doar a accidentat pe cineva si il da in judecata si ramane falit.


In nici un caz nu ar fi putut omori pe cineva impingand masina... in nici un caz. Nu a accidentat pe nimeni.

QUOTE (gh0st)
Cei trei, sau unul dintre ei este orb?


Nu. Toti sunt perfect normali. Doi dintre ei sunt copii.
E.B.E.
QUOTE (E.B.E. @ 8 Apr 2004, 02:52 AM)
Jim, mecanic auto de înaltă clasă, intră sub Chevy-ul Camaro bunului său prieten Shawn. Zece minute mai tarziu el ieşi de sub maşină. Jim nu inspectase sau reparase vreo defecţiune la automobil, nici nu îi oferi vreun sfat profesionist proprietarului maşinii. De fapt, Shawn era perfect conştient că Jim nici măcar nu atinsese autovehiculul. Imediat după aceea şi ca o consecinţă directă a ceea ce se întâmplase, Shawn îi plăti fără ezitare lui Jim 500 (cinci sute) de dolari. De ce a făcut asta?

Indicii:

-- Suma a fost platita ca rezultat al unui pariu castigat, care privea direct situatia discutata. Pariul nu se refera la: Jim claustrofobic, faptul ca Jim nu poate sta 10 min sub masina fara sa atinga ceva. Odata ce scopul pariului este aflat, problema este rezolvata.

-- Cei doi nu se aflau in garaj.

-- Cei doi sunt singurii care stiu ca Jim nu atinge nimic sub masina.
ypsilonalpha
@Napoleon9th:

Nici macar cu viteza sunetului n-ar putea alerga biata potaie ... daca gasesti ashe un ciine, da-mi un PM, ca-s interesat sa-l cumpar rofl.gif

Da, YA Games inseamna in conceptia mea YpsilonAlpha Games. De fapt e o parafraza la distribuitorii de jocuri EA Games (Electronic Arts). smile.gif
E.B.E.
Recapitulare smile.gif


Un individ isi impingea masina, cu o singura mana, neajutat de nimeni, facand mult mai putin efort decat ar fi fost normal pentru acest lucru. In cealalta mana nu tinea nimic. A ajuns in fata unui hotel, apartinand altcuiva, moment in care si-a dat seama ca este falit. Parcarea hotelului era de culoare galbena. In jurul lui mai erau trei oameni. Vin si spun, dand inca un indiciu: Hotelul apartinea unuia dintre ceilalti trei oameni.

Daca ar fi impins inca o bucata de drum masina, ar fi fost aruncat la inchisoare. Acest lucru nu ar fi avut legatura cu vreun accident, ci pur si simplu cu locul in care ar fi ajuns impingand masina inca o bucata de drum.

Nici unul dintre cei patru (omul + insotitorii) nu au defecte fizice. Doi dintre ei sunt copii. Revin si spun: Daca in locul omului ar fi fost unul dintre cei doi copii, i-ar fi fost la fel de usor sa impinga masina.

Si un nou indiciu (dupa jumatatea de indiciu italica data anterior):

Imediat ce parcarea galbena a hotelului ia sfarsit, nu incepe asa cum s-ar putea crede iarba, pamant sau beton, ci un covor.

Iar pentru problema cu masina, indiciu:

Shawn habar nu avea ca Jim are sa intre sub masina si a fost foarte surprins ca el a facut asta. Totusi, odata ce a fost facut, lucrul i s-a parut extrem de logic si inteligent.
georgeones
Jucau monopoli sau ce ??? tongue.gif
E.B.E.
In sfarsit domnule! smile.gif

Adica, da, corect, georgeones!

Jucau Monopoly iar masina era o amarata de masinuta din plastic de 30 de grame...

[La cealalta masina... Nimic? Astept intrebari, variante posibile de raspuns...]

tzakis
mai era si alcineva cu jim si shawn?
daca da, era in masina?
Fausta
QUOTE (tzakis @ 16 Jun 2004, 08:25 PM)
mai era si alcineva cu jim si shawn?
daca da, era in masina?

s-a dat deja raspunsul la asta... asteptam alta cool.gif
Onix
Unde anume s-a dat raspunsul? blink.gif
Fausta
ups! am citit numai cel cu monopoli... m-am grabit putin...
E.B.E.
QUOTE (tzakis)
mai era si alcineva cu jim si shawn?
daca da, era in masina?


Nope. Erau singuri. Si daca ar fi fost, era irelevant smile.gif
Onix
Ok, hai ca a ramas singurica problema asta. Doar o intrebare, deocamdata. (nu spun teoria pana nu raspunzi, pentru ca iar zici ca am o imaginatie "foarte bogata"). tongue.gif
Shawn a stat cumva in masina in cele zece minute cat a durat toata povestea?
Blakut
S-a dat rapsunsul. Alta...
Onix
Eu iti sugerez sa te mai uiti o data.
E.B.E.
Onix

Nope. Era langa masina, sau in fata ei. Daca ar fi fost inauntru situatia ar fi fost ciudata de tot. smile.gif

[oare pentru cine?.... rolleyes.gif]

Si nu, Blakut, la asta nu s-a dat raspunsul.

De fapt, daca stau sa ma gandesc... Putea sa stea si inauntru. Atat timp cat cel putin unul dintre ei se vede in afara masinii (chiar si picioarele mecanicului), e okay. Cand nu, situatia devine ciudata.
Onix
Ciudata foc problema asta. Ceva nu se leaga - de ce spui ca ei doi sunt singurii care stiu ca Jim nu atinge nimic si apoi ca nu este nimeni cu ei? Ce importanta ar avea, in acest caz, faptul ca doar ei stiu, daca nu mai este si altcineva prin preajma? hmm.gif
Blakut
Pariu 1: Proprietarul masinii pune pariu cu tipu care e mecanic ca nu are tupeul sa opreasca masina in mijlocul soselei/caii ferate si sa se bage sub ea, 10 minute.
Pariu 2: Mecanicul ii da proprietarului lectii de mecanica auto: Prima lectie, cum sa intri sub masina. pretul:500 $
Pariu 3: Mecanicul pune pariu ca nu incape sub masina, dar sa stea acolo. A incaput si a putut sa stea, pierzand pariul.
Onix
Blakut, reia de la pagina 11. Unele solutii din cele propuse de tine au fost deja date si sunt incorecte. Sunt indicii presarate pe fiecare pagina, incepand cu cea recomandata. wink.gif
Blakut
Ei doi mergeau cu masina si ii opreste politia din cauza ca mergeau prea repede. Mecanicul intra sub masina, soferul spunandu-le politistilor ca e ceva in neregula cu franele, si ca tipul e mecanic si acuma o sa le repare. De fapt nimic nu era in neregula cu franele, iar banii sunt dati al misto, ca sa plece politia.

E.B.E.
QUOTE (Onix)
Ce importanta ar avea, in acest caz, faptul ca doar ei stiu, daca nu mai este si altcineva prin preajma?


A spus cineva ca nu mai este nimeni prin preajma? rolleyes.gif

Blakut
Nope, nici una dintre solutii nu este corecta. Motivul pentru care mecanicul intra sub masina este unul perfect logic, si, dupa cum am spus, tine de un pariu.

Si o sa mai dau un indiciu, explicitand ceva ce reiese oricum din ce s-a spus pana acum, dar poate nu este evident: faptul ca Jim intra sub masina este cel ce transeaza pariul in favoarea lui, iar Shawn in nici un caz nu se astepta la solutia aceasta. Dar, odata ce ea este adoptata, i se pare extrem de logica si poate isi trage chiar o palma peste frunte zicand: cum de nu m-am gandit la asta?
Onix
QUOTE (E.B.E. @ 17 Jun 2004, 05:30 PM)
QUOTE (tzakis)
mai era si alcineva cu jim si shawn?
daca da, era in masina?


Nope. Erau singuri. Si daca ar fi fost, era irelevant smile.gif


Ai spus. rolleyes.gif
E.B.E.
Stiu ca am spus, dar am spus ca nu era nimeni cu ei. In acelasi sistem de referinta rofl.gif glumesc.

Nu, nu era nimeni cu ei. Si daca ar fi fost mai multi 3, 4, 5 sau cat de mare e masina, era irelevant. Dar era o multime de lume prin preajma. wink.gif
Onix
Oprisera masina undeva unde nu aveau voie si Jim a sustinut ca poate face in asa fel incat sa nu primeasca amenda? S-a bagat sub masina pretinzand ca este o problema cu ea si ca incearca sa o repare? (Sunt cam in pana de idei la ora asta hh.gif )
E.B.E.
1. quite close... but not quite smile.gif
2. DA
Onix
Pariul mentiona ca masina nu poate ramane oprita in acel loc timp de 10 minute? (din diverse motive, pe care nu le gasesc acum tongue.gif) Jim, facand "inspectia" lui, a reusit sa o tina parcata in tot acest timp.

later edit (adica dupa ce am citit postul tau): ohno.gif wacko.gif
Ok, ok, I'm thinking.... hmm.gif
E.B.E.
Pariul nu includea in nici un fel masina sub care se intampla actiunea. devil.gif
Moira
Pariul era in scopul de a vedea daca, in intervalul de 10 minute, se apropie cineva sa vada daca nu cumva Jim este ranit. Cum probabil nimeni din cei din preajma nu s-a apropiat, Jim a castigat pariul.
Alta formulare pt scopul pariului: daca cineva, vazand un "mecanic de inalta clasa" (cunoscut ca fiind mecanic) sub o masina, toti cred ca o repara, nu ca ar putea fi accidentat.

Imi dau si eu cu parerea... rolleyes.gif
Onix
Au facut pariu ca Jim nu poate opri circulatia? (Va rog sa ma scuzati daca aberez hh.gif rofl.gif )
E.B.E.
Moira, repet... pariul nu includea in nici un fel masina... Shawn nu se astepta ca solutia pariului sa includa masina...

Onix, esti foarte aproape... Circulatia isi are rolul ei in obiectul pariului... unul foarte important...
Moira
OK, fara masina! devil.gif
Jim a zis ca poate sa stea 10 minute complet dezbracat in mijlocul unei strazi circulate.

(complet, adica nimic sa nu-l atinga, cel putin pe fata sa anterioara, de ex).

Sunt curioasa cu ce contravine varianta asta...
E.B.E.
Okay, asta este atat de aproape de solutie incat nu mai are rost sa continuam. smile.gif

Asadar, bravo, Moira! clapping.gif

Obiectul pariului era: Joe va sta timp de 10 minute in mijlocul unei autostrazi in ora de varf, fara ca nimeni sa il ia la intrebari pentru asta.

Daca vrea sa se dezbrace sau nu, asta este un flavour propriu, arbitrar si optional, pe care-l poate adauga daca doreste. biggrin.gif

Onix
Urmatoarea vine in iulie? rolleyes.gif

Moira, thumb_yello.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.