Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Animalele Cu Care Impartim Casa Si Dragostea
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Divertismentului > Animale de companie
Pagini: 1, 2
Tink
Relatia cea mai speciala am avut-o cu Gogoshica. Mie nu mi-au placut dintotdeauna pisicile, mi-as fi dorit din tot sufletul sa pot pastra un caine.. Numai ca lipsesc ore lungi de acasa iar un caine s-ar fi plictisit teribil. Auzisem de la o prietena ca o vecina ofera niste pisoi, asa ca m-am dus sa ii vad. Cand am ajuns acolo, Gogoshica ramasese singura.. pe fratiorii ei ii daduse deja iar ea statea mica si pricajita in mijlocul curtii. A fost dragoste la prima vedere, mai ales ca nu a fugit cand am vrut sa o iau in brate, ci a inceput sa toarca. Am adus-o acasa, am ingrijit-o (era plina de paraziti iar intestinele ii erau perforate).. Pot spune ca, prin Gogoshica, am descoperit lucruri incredibile despre pisici, lucruri pe care probabil nu le-as fi crezut daca mi le-ar fi spus altcineva. Poate ca la relatia noastra mai speciala a contribuit si faptul ca, pui fiind, dormea pe gatul meu si imi simtea caldura si pulsul.. Ideea este ca statea numai langa mine, ma urmarea peste tot prin casa, cum ma asezam undeva se aseza imediat in bratele mele...
Ne jucam impreuna.. facea aport: ii aruncam o biluta de staniol si ea mi-o aducea inapoi tinand-o in gura si mi-o aseza in palma.. Eu iar o aruncam, ea iarasi o aducea inapoi, pana obosea.
Dupa scurt timp dupa ce am adus-o acasa a invatat zgomotul pe care il face motorul masinii mele, si in momentul in care intram pe straduta o auzeam deja cum miorlaie si ma asteapta :-) Dupa ce ajungeam acasa urma un sfert de ora de "certuri" pentru ca am lasat-o singura atata timp biggrin.gif
Relatia asta speciala s-a schimbat mult in momentul in care am adus-o pe Misha. Ironia este ca eu am adus-o pe Misha pentru Gogoshica, ma gandeam ca i-ar face bine sa aiba un partener de joaca.. Insa probabil ca ea a simtit ca pierde teritoriu, probabil este geloasa, nu stiu.. Pentru ca nu mai vrea intotdeauna sa o mangai, fuge de mine de multe ori, sta singura si retrasa pe un calorifer desi eu o chem... In sfarsit, poate in timp si cu multa dragoste o sa fie altfel rolleyes.gif
Tomy
Eu am avut ogroaza de mate si pot sa spun ca le-am iubit pe toate dar cand a aparut Tomita in viata mea mi-am dat seama ca el este viata mea .El este un birmanez cu cu ochisori albastri ca cerul.de o cumintenie si curatenie rara,poate credeti ca exagerez dar daca la-ti cunoaste mi-ati da dreptate.Il ador si el la randul lui nu stie cum sa-mi arate ca ma iubeste.Poate ma credeti nebuna dar eu asta simt pentru motanelul meu drag si scump.
LigiaB
Eu am o pisica care e cu mine de 10 ani. E o nesuferita! laugh.gif Are o personalitate f puternica, e f incapatinata, sireata, lingusitoare....Daca nu o mingai cind vrea ea, cind nu sint atenta ma musca de picior... "Stie" si romaneste si engleaza laugh.gif nu asculta ptr nimic in lume. Ce vrea ea face....Iarna o tin afara cind nu-i cuminte si congeleaza peste noapte...: ) dimineata o bag in casa si o pun linga foc si se dezgheata laugh.gif
O iubesc? Sigur! De ce? Ptr ca prinde tot felul de animale care misuna pe-aici...e o vinatoreasa excelenta.

Dea lungul anilor m-am minunat de ea cit e de incapatinata si cum stie ce vrea...fantastic...si cind citesc ca voi aveti pisicute cuminti, la a mea imi vine sa ii dau foc! Cred ca e ca fosta nevasta a lui Bdl rofl.gif
TCA
Buna la toti !

Eu am avut un pisoi tigrat si l-am crescut pina la virsta de 5 ani. Apoi eu am plecat de acasa si a ramas la ai mei. A murit la 14 ani, in dulapul meu de haine. De atunci nu m-am atasat de nici un animal. Am un barbat acasa, e destul..... biggrin.gif si o sefa nebuna. devil.gif
Diana-Maria
Tomy, majoritatea celor care scriu pe acest topic sint mari iubitori de animale. Si stai linistita, cine are sau a avut un animalut in casa pe care l-a iubit sau il iubeste, nu te va considera sarita de pe fix. smile.gif Dimpotriva. Animalele ar trebui sa ne faca sa fim mai buni.
Tink, catel sau pisica tot sufletel e. Problema e ca pisoii tai o sa se cam gelozeasca. Insa timpul si rabdarea le rezolva pe toate.
smile.gif
andreeei
salutare oameni buni..dupa o lumga absenta iata ca am revenit si eu ........cu un anunt umanitar....asa ca poate exista cineva care poate sa ma ajute....
am gasit in frig..acum 3 zile..o catelusa metis de cocker mica dragalasa, adulta..foarte iubitoare si cuminte, neagra inspicata..
nu mananca mult..are 5 Kg(mai mult nu creste)..am deparazitat-o cu FRONTLINE si CESTAL,,e spalata si gata sa-si gaseasca un camin care s-o gazduiasca .Faceti-va un prieten pe viata..cine doreste s-o adopte poate suna la 760.41.59...0721.240.559....0740.153.797.

(eu nu o pot pastra pt ca am la randul meu un caine mare!!, pe care e il tin intr-un aprtament de bloc.)

va multumesc mult de tot si sper sa-mi dea cineva vesti bune...... va salut
contraste
Buna!
Eu am doi pisoi siamezi, mama pisica 18 ani, fiul 9 ani si 2 luni, si este in continuare alaptat...!!!!!!!!
Eu vi-i descriu asa cum ma pricep: ochii furati dintr-un petec de cer, urechi de neliniste, mustati de veselie,blanite de cafea marca "catifea si matase", mult mai intens prajita la extremitati - botice, labute, codite - , gherute de ger si peste toate, miorlaituri de armonica. Michi si Cipi.
Dea
dar broscutze testoase n-are nimeni?
mamour
eu am avut un motan mare si gras pe nume Titi. Bruce-lee era minciuna pe linga el!!
fugea prin casa si sarea cu toate 4 labele pe usa de la intrare cam la 1 metru inaltime... pentru un motan de 12 kg e ceva!
cind aveam musafiri trebuia sa ascundem hainele lor in dormitor si sa incuiem cu cheia pt ca facea pipi pe ele laugh.gif
era mai putin vesel pt musafiri... cred...
poza o pun la topicul poze....
milimetru
Pe căţeaua de 4 ani, pe care am luat-o de pe stradă şi care e neagră īn īntregime (foarte de departe aduce a labrador) o cheamă Nera ("neagră" īn italiană) şi este iubita mea. Pe primul motan (7 ani) īl cheamă Moft (cred că nu mai trebuie să explic de ce) şi este birmanez corcit. Pe cel de-al doilea, mezinul (4 ani) īl cheamă Ricky (de la Ricky Martin) pt ca este f frumos; nu ştiu ce rasă e, dar are blană albă, mare, coadă stufoasă, lăbuţe sidefate şi e un drăguţ.

Cel mai nostim moment de care īmi amintesc acum a fost cīnd a sosit Ricky īn casă. Era ff mic şi s-a dus direct la Moft ca să... sugă! Iar Moft, complet perplex, la lăsat. Of, cīt ne-am mai distrat şi... īngrijorat pe chestia asta. Acum operaţiunea evident că a īncetat dar relaţia Moft-Ricky este cam tot aceea de mamă-fiu!!
Jazz
@Xcross
Cand postezi fotografii cu frumosii tai? Sau ai facut-o deja? smile.gif
YOo
QUOTE (Dea @ 26 Jul 2004, 09:59 PM)
dar broscutze testoase n-are nimeni?

unsure.gif yo unul nu am. Dar ma cam bate gandul sa-mi cumpar vreo doua biggrin.gif ... Problema este ca am auzit ca mor cam repede. Este adevarat? Tu ai broscute? Cum se comporta?
Jazz
Sa nu uitati ca broscutele cresc si se fac broaste- greu de anticipat, ha?... wink.gif Am o cunostinta care a cumparat una miculuta ca era scumpa foc si cand a crescut ditai broasca nu i-a mai placut si a dat-o altcuiva ca (deh!) i s-a dus farmecul! sad.gif
NoMemory
dar despre pureci ce ziceti ?
YOo
QUOTE (NoMemory @ 22 Sep 2004, 07:39 PM)
dar despre pureci ce ziceti ?

Ca sunt saritori ... si nu la figurat.

pese ... tu ce zici?
Jazz
@NoMemory
Ce sa zicem? hh.gif Mi-e una mi-e sila de ei! Saptamana trecuta am salvat un biet pui de veverita din labutele criminale a doi motani (unul dintre ei era al meu rolleyes.gif ) si l-am luat acasa pentru ca toti voluntarii care se ocupa cu salvarea si reintegrarea lor nu erau disponibili. A trebuit sa il curatam si erau asa de muuuuuulti.... huh.gif si avea asa de multe oua pe el... So, daca animalul e sanatos, cauta niste praf special pentru ei wink.gif , daca are rani sau e bolnavior trebuie sa ii dai jos cu un pieptene sau cu o perie cu par des...

milimetru
Īmi pare rău Jazz. Acum am văzut postul īn care ziceai de poze...

Ea e Nera
milimetru
Aici este Moft.
milimetru
Ricky. Din păcate doar pe asta o am acum la dispoziţie şi e foarte rău ieşită. Īn primul rīnd că nu i se văd ochii cei albaştri şi... mortali! smile.gif
Jazz
Nu-i nimic Milimetru ma bucur ca l-ai gasit in final si ca ai postat fotouri cu frumosii tai. Wow! Toti trei sunt niste scumpei. Sa iti traiasca sanatosi si sa faca cat mai multe (sau mai putine, cum vrei tu tongue.gif ) nazbatii.
wub.gif
YOo
milimetru ... sa-ti traiasca animalutzele si sa te bucuri cat mai mult de ele. Sunt frumosi toti trei, dar cea mai frumoasa este Nera tongue.gif Acu' sper sa nu te superi , da' yo am ce am cu catzelushii ... desi imi plac si pisicutzele biggrin.gif
contraste
Eeeeeeei , credeam ca numai eu am doi sufletei, dar vad ca altii au mai multi!
Apai, sa ne traiasca !
milimetru
Mulţumesc de urări! Să trăim cu toţii, unii pt alţii! smile.gif

Trebuie să mărturisesc că de abia după ce i-am avut pe "nesuferiţii" ăştia am realizat cīt de incompletă era viaţa mea īnainte. Dar cīt de incomplet eram şi eu!...

Cine nu a avut s-ar putea să nu mă creadă...
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.