Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Poate Exista Numai Amicitie Intre Un Barbat Si O Femeie?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odăi in Dialog - Dezbaterile Hanului
Pagini: 1, 2
Anca_M.
Am deschis acest topic in ideea de a afla parerea voastra despre relatiile de amicitie dintre barbati fi femei? Ce credeti barbatii si femeile pot avea relatii de amicitie fara a fi atrasi unii de ceilalti?
Eu, sincera sa fiu,m-am inteles intodeauna mai bine cu barbatii decat cu femeile, si asta fara sa fiu atrasi de ei.
motanul_incaltat
Pai, de vreme ce ai trait amicitii cu barbati, fara a fi atrasa de ei, de ce intrebi daca se poate ?
E ca si cum ai spune ca ai mancat trei ciocolate una dupa alta si, apoi, ai intreba daca e posibil. biggrin.gif
TheK
Eu cred ca o femeie poate crede in "amicitia" cu un barbat , un barbat nu. Un barbat o sa incerce la un moment dat sa faca mai mult din amicitia aia. smile.gif
Sushi
nu numai amicitie, chiar si prietenie! eu am la momentul asta 2 prieteni, unul e gay unul nu.
TheK
Daca e gay, e ok smile.gif Alalalt intr-un context favorabil se da la tine smile.gif
exergy33
QUOTE(Anca_M. @ 13 Nov 2007, 07:31 PM) *
Ce credeti barbatii si femeile pot avea relatii de amicitie fara a fi atrasi unii de ceilalti?

... pai numai in lipsa sentimentului de atractie se poate dezvolta o relatie de amicitie, altfel ... nu vad cum. wub.gif
Rehael
Pai atractie trebuie sa existe dar nu neaparat de natura fizica, ca si in cazul prieteniilor dintre femei. Faptul ca preferi o amicitie cu un barbat s-ar putea interpreta ca o nevoie mai mare de "securitate"; adica, pe langa faptul ca iti place sa fii pe aceeasi "lungime de unda" cu cineva, sa ai cu cine sa "impartasesti" sau sa te asociezi, conteaza si sentimentul de protectie pe care vrand-nevrand amicul ti-l ofera.
Sushi
QUOTE(TheK @ 13 Nov 2007, 08:40 PM) *
Daca e gay, e ok smile.gif Alalalt intr-un context favorabil se da la tine smile.gif


stiu! de aia ma simt mai in largul meu cu ala gay. ne distram nu gluma rolleyes.gif
coconut
unsure.gif Ai grijă să nu fie bisexual... laugh.gif
bdl
Poate Exista Numai Amicitie Intre Un Barbat Si O Femeie?
Da......daca el e impotent sau gay si ea f urita si frigida...
mutulica
QUOTE(Sushi @ 14 Nov 2007, 12:42 AM) *
stiu! de aia ma simt mai in largul meu cu ala gay. ne distram nu gluma rolleyes.gif

si... nu va certati niciodata pe partener?
Blakut
Numai daca tipa e urata sau nu ma atrage deloc. Ori cum eu nu prea m-am asociat de-a lungul vietii cu asemenea tipe, inclin sa spun ca nu e posibila o asemenea relatie.
Anca_M.
QUOTE(motanul_incaltat @ 13 Nov 2007, 06:05 PM) *
Pai, de vreme ce ai trait amicitii cu barbati, fara a fi atrasa de ei, de ce intrebi daca se poate ?E ca si cum ai spune ca ai mancat trei ciocolate una dupa alta si, apoi, ai intreba daca e posibil. biggrin.gif
smile.gif vroiam sa stiu daca si parerea altora,poate pentru altii nu e posibil......
QUOTE(Merlina @ 13 Nov 2007, 10:31 PM) *
Pai atractie trebuie sa existe dar nu neaparat de natura fizica, ca si in cazul prieteniilor dintre femei. Faptul ca preferi o amicitie cu un barbat s-ar putea interpreta ca o nevoie mai mare de "securitate"; adica, pe langa faptul ca iti place sa fii pe aceeasi "lungime de unda" cu cineva, sa ai cu cine sa "impartasesti" sau sa te asociezi, conteaza si sentimentul de protectie pe care vrand-nevrand amicul ti-l ofera.
Ai dreptate, ai descris exact motivele pentru care prefer amicitiile cu barbatii. smile.gif
mutulica
si daca fac sex de ce nu mai pot fi amici?
Anca_M.
QUOTE(mutulica @ 14 Nov 2007, 08:48 AM) *
si daca fac sex de ce nu mai pot fi amici?


Daca fac sex se numesc amanti,iubiti etc smile.gif
abis
QUOTE(Anca_M. @ 13 Nov 2007, 06:01 PM) *
Eu, sincera sa fiu,m-am inteles intodeauna mai bine cu barbatii decat cu femeile, si asta fara sa fiu atrasi de ei.

Dar ei erau atrasi de tine?
Anca_M.
QUOTE(abis @ 14 Nov 2007, 09:09 AM) *
Dar ei erau atrasi de tine?


Atrasi? mwah1.gif
Ovidius
Cred ca amicitia stricta intre un barbat si o femeie e invers proportionala cu tensiunea sexuala dintre ei. Daca tensiunea nu exista deloc sau daca avem puterea sa ne-o stapanim, atunci da, se poate.
axel
Prin inductie logica, amicitia stricta intre un barbat si o femeie e direct proportionala cu uratenia ei rofl.gif
tikky
... sau a lui rolleyes.gif
abis
QUOTE(Anca_M. @ 14 Nov 2007, 09:18 AM) *
Atrasi? mwah1.gif

Da... Ai spus ca tu nu erai atrasa de ei, eu te-am intrebat daca ei erau atrasi de tine...
Anca_M.
QUOTE(abis @ 14 Nov 2007, 01:01 PM) *
Da... Ai spus ca tu nu erai atrasa de ei, eu te-am intrebat daca ei erau atrasi de tine...


Am inteles ce ai spus, incercam sa ma sustrag...... rofl.gif
abis
rofl.gif Profitoarea! rofl.gif
Anca_M.
QUOTE(abis @ 14 Nov 2007, 01:29 PM) *
rofl.gif Profitoarea! rofl.gif


devil.gif
genicon
Ma, io gay nu-s, pe bune, impotent inca nu-s (sau nu mereu rofl.gif ) iar tipa despre care voi zice acum nu era deloc urata. Era chiar buna, dupa parerea multora tongue.gif Chestia e ca in clasa I am fost colegi de banca, apoi pana la sfarsitul clasei a 12a colegi de clasa. Locuiam si relativ aproape unul de celalalt si pot spune ca am fost si inca suntem foarte buni prieteni. Adica, pe bune, genul ala de prietenie in care poti vorbi si vorbesti cu celalalt absolut orice biggrin.gif Si nici macar o data, nici macar cand eram rupt de beat nu m-am gandit ca poate ar fi bine sa incercam mai mult. Si, probabil, nici ea biggrin.gif Deci se poate. Si intelegi ca e chiar bine asa, ca prietenii adevarati (stiu, cliseu, dar alt cuvant n-am) se gasesc foarte greu. Asta zic si eu acum, matur fiind: chiar ar fi fost neinspirat sa arunc atatia ani de prietenie pe bune pentr-o m...e rofl.gif Sau pentru mai mult biggrin.gif
mutulica
dar recunosti ca nu te-ar fi deranjat sa... un pic acolo?
genicon
Nu m-am gandit la asta whistling.gif
Leonardo
Poate Exista Numai Amicitie Intre Un Barbat Si O Femeie?
in mod cert da.
chiar daca exista atractie fizica aceasta poate fi controlata. e drept ca se intampla foarte rar asta iar barbatul si/sau femeia in cauza sunt persoane puternice in mod cert. smile.gif
Gavrochette
Exista, si fara ca unul dintre ei sa fie urat sau gay/les. Eu am prieteni barbati care nu mi-au facut niciodata avansuri, desi au avut ocazia (de ex am dormit impreuna si nici macar nu le-a "alunecat" mana laugh.gif). Atractia e o chestiune de feromoni, citisem odata pe undeva un articol pe tema asta, si cica daca mirosurile (cele pe care le simtim fara sa ne dam seama constient) a doua persoane sunt asemanatoare, ele se vor considera, inconstient, din aceeasi familie, si nu va exista atractie sexuala intre cele doua, indiferent de aspectul fizic. Deci da.
bdl
Exista si reversul....adica e si sexul implicat in ecuatie, si cu toate astea ramine la nbivel de amicitie, niciodata nu va merge mai departe...... mwah1.gif
Afrodita
Bdl-u', aia se cheama friends with extras sau f**k buddies rofl.gif , nu amici harhar.gif
Serenity
Exista, exista.... cum sa nu existe? tongue.gif Ca doar noi fetele nu suntem atrase de toti barbatii si nici ei (barbatii) nu sunt atrasi de toate femeile. Si daca se nimeresc doi sa nu se atraga, de ce nu? tongue.gif Eu am multi prieteni barbati cu care niciodata n-as vrea/incerca mai mult.
Afrodita
Si ei sunt de aceeasi parere? laugh.gif

Eu am multi amici barbati. Mult mai multi decat femei, da' nu stiu daca e macar unul care sa nu vrea ceva de la mine - sexual vorbind, indiferent de forma luata biggrin.gif Or sa se supere acum ca nu mai sunt available, da' aia e, soarta biggrin.gif (evident ca eu nu-s atrasa de majoritatea, desi parca as face ceva-ceva cu vreo 2-3 dintre ei harhar.gif )
Sushi
QUOTE(mutulica @ 14 Nov 2007, 06:00 AM) *
si... nu va certati niciodata pe partener?


nu ca avem gusturi diferite
Sushi
QUOTE(axel @ 14 Nov 2007, 08:35 AM) *
Prin inductie logica, amicitia stricta intre un barbat si o femeie e direct proportionala cu uratenia ei rofl.gif


ce intelegi prin "uratenie"? tot ce nu se integreaza in standardele de model?
axel
Nu. Tot ce nu iti place.
Rehael
... gasit in Jurnalul Fericirii:

..." camaraderia e doar pentru oameni foarte, foarte cumsecade si presupune un mare progres moral, e o subtilitate psihica si etica, simpla ei existenta dovedeste un standard ideativ extrem de avansat, e posibila intre barbati si femei caliti in morala. Dar ei zic camaraderie si inteleg desfrau. Au schimbat numele, nu relatia. Pai desfraul e de cand lumea si nu constituie nici o noutate, nici un progres. Pe cand camaraderia e o notiune progresista."
shapeshifter
poate exista numai amiciţie cu condiţia să fie şi sex
Serenity
Da, e adevarat ca barbatii in general vor sex. Nu prea conteaza despre ce fata e vorba, atat timp cat nu e foarte respingatoare. Dar daca accepta amicitia cu o fata, fara ca aia sa le ofere nimic sexual, inseamna ca au gasit la persoana aia si alte calitati in afara de alea fizice. Eu nu mai imi pun problema daca amicii mei ar vrea mai mult... Atat timp cat nu fac aluzii, cat timp avem fiecare relatii cu alti oameni, discutam relaxat despre relatiile respective, ne respectam reciproc si-asa mai departe, who cares?! Astia-s barbatii, trebuie sa-i acceptam asa cum sunt.
shapeshifter
QUOTE(Serenity @ 23 Jul 2009, 09:11 PM) *
Da, e adevarat ca barbatii in general vor sex. Nu prea conteaza despre ce fata e vorba, atat timp cat nu e foarte respingatoare. Dar daca accepta amicitia cu o fata, fara ca aia sa le ofere nimic sexual, inseamna ca au gasit la persoana aia si alte calitati in afara de alea fizice. Eu nu mai imi pun problema daca amicii mei ar vrea mai mult... Atat timp cat nu fac aluzii, cat timp avem fiecare relatii cu alti oameni, discutam relaxat despre relatiile respective, ne respectam reciproc si-asa mai departe, who cares?! Astia-s barbatii, trebuie sa-i acceptam asa cum sunt.

n-ai înţeles fraza ia şi mai mestec-o...
Serenity
QUOTE
Si ei sunt de aceeasi parere?

Eu am multi amici barbati. Mult mai multi decat femei, da' nu stiu daca e macar unul care sa nu vrea ceva de la mine - sexual vorbind, indiferent de forma luata biggrin.gif Or sa se supere acum ca nu mai sunt available, da' aia e, soarta biggrin.gif (evident ca eu nu-s atrasa de majoritatea, desi parca as face ceva-ceva cu vreo 2-3 dintre ei)


Cu Afro purtam mai demult o discutie si am continuat-o acum. Mi-am propus acum ceva vreme sa ingnor "fazele" tale.
mutulica
QUOTE(shapeshifter @ 23 Jul 2009, 08:03 PM) *
poate exista numai amiciţie cu condiţia să fie şi sex

neah... nu merge asa... amicitia e pina se ajunge la sex... dupa aia se termina tot
asadar cu cat fata cedeaza mai greu, cu atit dureaza mai mult amicitia

shapeshifter
QUOTE(mutulica @ 26 Jul 2009, 12:47 PM) *
neah... nu merge asa... amicitia e pina se ajunge la sex... dupa aia se termina tot
asadar cu cat fata cedeaza mai greu, cu atit dureaza mai mult amicitia

bag sama că nu poţi face diferenţa între a exista şi a fi... asta am înţeles dar nici între amiciţie şi sex?

tu poţi exista cu condiţia să fii? sau să fii cu condiţia să exişti? sexoase întrebări nu-i aşa amigo?
mutulica
bati apa in piua si te joci cu cuvintele. patetica incercare de a agata pe forum... si mai patetic ca ai ajuns la mine...
Rehael
QUOTE(mutulica @ 26 Jul 2009, 12:47 PM) *
neah... nu merge asa... amicitia e pina se ajunge la sex... dupa aia se termina tot
asadar cu cat fata cedeaza mai greu, cu atit dureaza mai mult amicitia


Vezi numa' ca sunt si barbati care pot fi prieteni cu o femeie numai dupa ce fac sex cu ea, indiferent daca ea e de acord sau nu cu situatia in sine.hh.gif
Ar fi interesant de vazut daca acestia ajungand la anumite betesuguri care i-ar impiedica de la practicarea sexului, ar putea ajunge sa priveasca prietenia cu acestea si altfel, sau numai ar deveni extrem de frustrati.
fiica_lunii
Un bun amic era indragostit de mine si nu ezita sa mi-o arate. Eu nu ma simteam atrasa fizic de el de nici o culoare. I-am explicat intr-o discutie ca nu putem fi mai mult decat amici si a zis ca intelege si nu e nici o problema. Deci relatia amicala a continuat ca si cum nu s-ar fi intamlat nimic. Intr-o discutie in trei (eu, el si o prietena de a mea) el a sustinut foarte convins (si convingator) ca poate exista numai amicitie intre un barbat si o femeie (prietena mea il intrebase). Toate bune si frumoase, pana anul trecut cand l-am invitat la nunta mea. Din acel moment a intrerupt orice legatura cu mine.... pe motiv ca e foarte ocupat si nu are timp (desigur ca nici la nunta nu a putut ajunge). Si cam atat despre amicitia dintre un barbat si o femeie.
fiica_lunii
Concluzia mea (nu numai din aceasta intamplare ci si din altele) este ca poate exista doar amicitie intre un barbat si o femeie dar numai atata timp cat cel care doreste mai mult se incapataneaza sa spere.
Rehael
Pai nu stiu daca e bine sa generalizam numai avand un singur exemplu...

Daca cel indragostit a acceptat amicitia, sa zicem ca pe un "compromis", pentru a mai putea fi in preajma ta, nu era obligatoriu sa fie supus si la cazna maxima, implicit sa te vada maritandu-te cu altul in numele amicitiei. Cred ca chiar in numele amicitiei ar trebui crezut si inteles mai mult... hmm.gif
abis
QUOTE(Rehael @ 29 Jul 2009, 09:45 PM) *
cel indragostit a acceptat amicitia, sa zicem ca pe un "compromis", pentru a mai putea fi in preajma ta

Asa cum cunosc eu psihologia masculina, a acceptat amicitia numai pentru a avea sansa de a-si incerca norocul in continuare. Deci n-a fost o amicitie in adevaratul sens al cuvantului. Nu poti fi doar amic cu o femeie pe care o doresti.
Cla
QUOTE(Rehael @ 29 Jul 2009, 08:45 PM) *
Daca cel indragostit a acceptat amicitia, sa zicem ca pe un "compromis", pentru a mai putea fi in preajma ta, nu era obligatoriu sa fie supus si la cazna maxima, implicit sa te vada maritandu-te cu altul in numele amicitiei. Cred ca chiar in numele amicitiei ar trebui crezut si inteles mai mult... hmm.gif

Dupa experientele mele, nu exista o amicitie si o prietenie între femei si barbati.
E foarte frumos sa ai un prieten/o prietena, dar deodata ce intervin alte sentimente /de a iubi, deja se schimba treaba.
Cel mai nasol efect e ca apare gelozia.
Si un foarte rau sentiment poate fi ca fiinta ta draga se casatoreste cu altcineva...


*edit: da, o prietenie poate exista. Ca de exemplu la mine, cu fiica doamnei mele.
Dar asta nu are de-a face cu maica-sa...
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.