Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Scandalul Cu Romanii Din Italia
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
March
Ce-i linistea asta pe aici pe la Han ?! Italia vuieste, e plina de ura fata de romani ! Care sunt pusi la zid zilnic prin mass media, sunt agresati pe strazi , si cate si mai cate . Si asta pentru ce ? Pentru fapta dementa a unui roman tigan ! Tigani romani care navalesc in Italia la nivelul de 1000 de insi pe zi sau saptamana ? Ce mai conteaza perioada .
Ce aveti de spus ?
March
Pentru ca pe propietara o chema tot Mailat, ca pe tiganul borfas ,

Magazin românesc atacat cu bombă la Roma
March
Rasism Mutu, luat la tinta de fanii lui Lazio. Românul a fost facut „tigan de rahat“
March
Va aduceti aminte de ciomageala aia data tiganilor din vecinatate de unii sateni romani ajunsi la disperare prin anii '90 din cauza murdariilor lor ? Si cum au sarit ca arsi acesti domni EUropeni (printre care si italieni )care ne acuzau de anti-tiganism ? Ce fac martafoii astia acuma cand romanii sunt expulzatii imediat fara a mai tine cont de lege ( recurs, etc ) ? Vad ca deocamdata tac ! Iar samanta fascista italiana incolteste ! devil.gif

Apeluri in stilul Mussolini

Vicepresedintele Senatului italian Roberto Calderoli (Liga Nord, extrema-dreapta) a propus, ieri, inchiderea granitelor tarii si epurarea teritoriului national, dar si aplicarea legii Bossi-Fini pentru cetatenii comunitari, în special romani. Totodata, miscarea neofascista italiana Forza Nuova a lansat un ultimatum pentru imigrantii romani din Genova. Acestia le pun la „dispozitia“ romanilor 10 zile pentru a parasi taberele din oras. Miscarea ameninta sa foloseasca „metode ce depasesc simplele proteste, daca avertismentul sau nu este luat in seama“. Nu este prima amenintare de acest gen. Grupul armat pentru purificare etnica (GAPE) a revendicat in septembrie incendierea unei tabere din Livorno, in care 4 copii romani au ars de vii
Superunknown
QUOTE(March @ 5 Nov 2007, 07:41 PM) *
Rasism Mutu, luat la tinta de fanii lui Lazio. Românul a fost facut „tigan de rahat“

Ca de fiecare data, fanii lui Lazio au nimerit-o thumb_yello.gif Si eu am aproximativ aceeasi parere despre Mutu.
QUOTE
Iar samanta fascista italiana incolteste !

Poate sint egoist, dar pe mine vestea asta nu poate decit sa ma bucure.
March
Pai mai Superunknown,
Broscarii nu-i iau numai pe tigani ci si pe romanii care-si vad de treaba pe acolo. Asta-i durerea !
dead-cat
cum adica "tzigan roman"? huh.gif
ori esti tzigan, ori esti roman.
abis
QUOTE(dead-cat @ 5 Nov 2007, 06:27 PM) *
ori esti tzigan, ori esti roman.

Cetatean roman, de etnie tigan.
March
Unde-s "regii" si "imparatii" tiganilor ? Ce-au facut si ce fac ei pentru etnia lor in afara plimbarii "coroanelor regale" pe la diverse televiziuni ? Ce fac ca sa-si tina "supusii" aproape ca sa nu mai fuga valuri-valuri spre Italia si nu numai ? Unde-s acum ONG-urile conduse de tigani cu mertzane sau jeep-uri ? Ce pozitie publica au adoptat ?
Marduk
Cu ceva timp in urma un italian a venit in Rromania si a ucis o familie intreaga. Ce-au facut rromani atunci, nimic, ce fac rromanii acum? Baga capul intre umeri si privirea in pamant si trec mai departe, fara sa le pese de conationalul batut, furat, batjocorit. Reactia dreptei italiene trebuie sa dea de gandit U.E. Atitudinea italienilor demna de urmat. Tiganii trebuiesc mai intai educati si apoi judecati. Oricum U.E. a pierdut in opinia mea pariul cu acel vis frumos privind crearea unui teritoriu liber de frontiere.
abis
QUOTE(marduk @ 5 Nov 2007, 07:23 PM) *
Atitudinea italienilor demna de urmat.

Poti fi mai precis? Ce anume din atitudinea italienilor este demn de urmat? Faptul ca unii reactioneaza violent la adresa unora care nu au alta vina decat ca provin din aceeasi tara ca si agresorul italiencei ucise?

Sau faptul ca unii incearca sa-si mentina calmul si sa ia distanta de excesele xenofobe ale unora dintre conationali?
dolcenera
marduk, de ce scrii Romania si romani cu doi de "r"?

cat despre opinia publica italiana, exceptand extremismul, asta da! este demna de urmat. italienii reactioneaza la fel si atunci cand criminalul este un italian. au avut crime absolut odioase in Italia, cu mult peste bestialitatea lui Mailat (a nu se intelege ca diminuez in vreun fel, sau ca-i gasesc vreo scuza ticalosului) comise de italieni, in Italia si opinia publica si mass-media a reactionat la fel de violent.

oricum, nu e drept ca pentru niste nenorociti sa plateasca o intreaga natiune. dar nici de mirare nu e atata timp cat natiunea respectiva a tolerat, atat in tara cat si in afara tarii, astfel de comportamente. tot raul acesta sper sa aiba si un bine si guvernantii nostri sa se trezeasca la realitate in sfarsit si sa faca ceva concret pentru siguranta publica si nu numai, iar romanii din tara sa fie intolerabili la ticalosenii si castig fara munca. de ce sa n-o spunem pe-a dreapta? romanului ii convine castigul obtinut oricum, numai prin munca mai putin.
abis
QUOTE(dolcenera @ 5 Nov 2007, 07:43 PM) *
nici de mirare nu e atata timp cat natiunea respectiva a tolerat, atat in tara cat si in afara tarii, astfel de comportamente

Restul natiunii cum ar putea sa impiedice ilegalitatile ori violentele savarsite de unii membri ai ei in tara ori in strainatate?
March
Pe broscari i-au deportat oare americanii in masa pentru crimele si nelegiuirile savarsite in lant de mafioti in deceniile '30-'40 ? Nicidecum. A fost judecat si condamnat fiecare caz in parte .
March
ULTIMA ORA: Premierul Tariceanu se va duce miercuri, in Italia, vizita oficialului roman din aceasta saptamana fiind convenita cu premierul italian, Romano Prodi. De asemenea, MIRA va trimite in peninsula cinci politisti de etnie roma, pentru a participa la operatiunile de combatere a infractionalitatii.

Cioroianu: Romanii pot ataca deciziile de expulzare Statul roman le va plati asistenta juridica.
dolcenera
sigur ca nu se pot impiedica astfel de violente de azi pe maine. aici e vorba de timp, de educatie si vor trebui sa treaca poate generatii de acum inainte pana cand astfel de violente sa devina cazuri absolut izolate. e vorba de mentalitate si educatia aceasta trebuie inceputa inca din familie si continuata in sistemul educational. va dura mult pana se va schimba ceva, dar macar sa incepem!

cand oi vedea si-n Romania un copilas de trei ani, care abia se tine pe picioare din cauza pampersului, ca desface o bomboana si baga hartia in buzunar, atunci o sa incep sa cred ca mai sunt sanse.
andra_v
Si de o strategie pe termen lung de promovare a intereselor diasporei romanesti. De-aia exista diplomatie culturala, economica, de afaceri, pt. a-ti promova sistematic imaginea in strainatate, pt. a-ti proteja toate categoriile socio-profesionale din diaspora, nu numai clientela politica.
Dolcenera, cazurile de violenta ale romanilor din Italia sunt izolate, spre deosebire de rata ridicata a criminaltatii in randurile italienilor aflati in Romania. Haideti sa ne intrebam mai bine cati italieni cinstiti si bine educati sunt in Romania? Ii putem numara pe degete. Dar noi, romanii, nu suntem de acord ca trebuie sa sufere pt. delictele comise de conationalii lor.
Marduk
QUOTE(andra_v @ 5 Nov 2007, 08:37 PM) *
Si de o strategie pe termen lung de promovare a intereselor diasporei romanesti. De-aia exista diplomatie culturala, economica, de afaceri, pt. a-ti promova sistematic imaginea in strainatate, pt. a-ti proteja toate categoriile socio-profesionale din diaspora, nu numai clientela politica.
Dolcenera, cazurile de violenta ale romanilor din Italia sunt izolate, spre deosebire de rata ridicata a criminaltatii in randurile italienilor aflati in Romania. Haideti sa ne intrebam mai bine cati italieni cinstiti si bine educati sunt in Romania? Ii putem numara pe degete.

Strategia pe termen lung a guvernului ar trebui sa aiba ca prim punct educarea tiganilor. Obligativitatea invatamantului primar, dar sa fie obligativitate nu o chestie a la rromania. Poate ca ar trebui sa adaug, simplificarea invatamantului primar, limba romana, aritmetica, geografia romaniei, istoria romaniei, educatie civica, istoria religiilor, sport si cat mai multe ore despre activitati lucrative, agricultura, meserii, etc.
andra_v
Da, dar nu uita ca tiganii sunt cetateni europeni si, de data asta, oficialii romani au reactionat corect cand au afirmat ca toata UE trebuie sa-si asume responsabilitatea educarii/scolarizarii acestora.
Sau occidentalii trebuie sa se aleaga numai cu profitul de pe urma integrarii, iar noi cu nota de plata? Nu, impartim "nemteste".
Problema tiganilor, din Romania si din tot spatiul comunitar, este, de la 1 ian. 2007, (si) o problema europeana, nu numai romaneasca.
Marduk
QUOTE(dolcenera @ 5 Nov 2007, 07:43 PM) *

QUOTE
marduk, de ce scrii Romania si romani cu doi de "r"?

Sunt exasperat ca in aceasta tara a trebuit sa se dea o lege, prin care tiganii sa fie denumiti rromi. As deschide un topic pentru strangerea de adeziuni, ca aceasta lege sa fie abolita. Exista o conotatie intre roman si rrom, chiar si pronuntia pentru un strain este asemanatoare. Nu stiu de ce dar am impresia ca ni s-a furat pana si identitatea nationala. Tiganii sa-si "duca" numele asa cum a facut-o si evreii. Sa dovedeasca ca numele tigan nu are legatura cu o atitudine un comportament specific.
Marduk
QUOTE(andra_v @ 5 Nov 2007, 08:52 PM) *
Da, dar nu uita ca tiganii sunt cetateni europeni si, de data asta, oficialii romani au reactionat corect cand au afirmat ca toata UE trebuie sa-si asume responsabilitatea educarii/scolarizarii acestora.
Sau occidentalii trebuie sa se aleaga numai cu profitul de pe urma integrarii, iar noi cu nota de plata? Nu, impartim "nemteste".
Problema tiganilor, din Romania si din tot spatiul comunitar, este, de la 1 ian. 2007, (si) o problema europeana, nu numai romaneasca.

Simplu nu, chiar mai simplu decat ne-am fi dorit. Numai ca cetatenii respectivi sunt rromani si provin din rromania. Urmand ca romanii sa suporte consecintele peste tot in UE.
Cucu Mucu
QUOTE(March @ 5 Nov 2007, 05:25 PM) *
Italia vuieste, e plina de ura fata de romani ! Care sunt pusi la zid zilnic prin mass media, sunt agresati pe strazi , si cate si mai cate . Si asta pentru ce ? Pentru fapta dementa a unui roman tigan !
Ce aveti de spus ?


S-avem pardon. Asta e doar picatura care a umplut paharul S-or fi saturat si italienii, saracii, de atatea furturi, batai, gainarii facute nu numai de tigani, ci si de romani.

QUOTE(marduk)
Obligativitatea invatamantului primar, dar sa fie obligativitate nu o chestie a la rromania.

Pana acum ii mai aduna la scoala cu cecurile de alocatii. De la 1 ianuarie, insa, un cap gusat din minister s-a gandit ca ar fi mai bine sa le dea alocatia pe caduri blink.gif rofl.gif (vezi comision gras la buzunarul lui), asa ca, de la 1 ianuarie tiganii nu vor mai avea niciun motiv sa mai mearga la scoala.

In rest, observ servilismul ca politica de stat in Romania, iar golanasii nostri care ne conduc stiu sa se injure de mama pe la televizor, dar nu s-a dus unul acolo sa ii apere pe cei un milion de romani, mare parte cinstiti. Incompetenti pupincuristi!

Americanii ne-au omorat niste romani de vaza, si, nu numai ca nu au fost pusi la zid de guvernul lo, ba chiar au plecat fluierand de aici. Ba, cati din aia care au aprins lumanari pt italianca au aprins si pt cei doi omorati de puscasul ala beat? Bleah, mi-e din ce in ce mai sila de cata mizerie poate exista in tara asta.
Uncle Sam
Ce revoltati sunt italienii. Ei care au exportat in lume Mafia si numai pentru asta ar trebui sa lase ciocul jos cand aud cuvantul crima. Ar fi interesant daca cineva detine niste statistici sa vedem din totalul crimelor din peninsula cate sunt comise de romani?
Acum catetva luni mafiotii au executat scurt cinci adversari, si asta in Germania. Au luat nemtii masuri contra tuturor italienilor?
Bineinteles ca aceasta crima este oribila si vinovatul trebuie sa plateasca. Indiferent daca este Mailat sau altul. Dar pana atunci tiganul nostru nu este criminal ci suspect de crima. Iar restul romanilor nici macar suspecti nu sunt.
mutulica
chestia e ca pina la urma madam nici nu a fost violata
daca mai iese ca a murit de infarct ... sa te tii
Cucu Mucu
Michelle, sterge http din fata linkului ca nu merge.

Credeti-ma, eram ieri pe drumul dintre Alexandria si Cairo, la sfarsitul vizitei, imi veneau stirile din tara, din pacate, pe SMS, pentru ca nu puteam fi prins prin telefonia mobila. (Cioroianu)

Asta e mai prost ca noaptea, SMS-ul l-o fi primit prin telefonia cu disc? rofl.gif
Clopotel
Dupa mine situatia nu este deloc roza, si asta pentru ca pe pasaportul meu scrie ROMANIA, si inca nejustificat de mare sorry.gif ....

Trebuie sa recunoastem ca tiganii astia fac numai rele sad.gif Cand m-am dus in Italia i-am vazut ce faceau. Cand m-am dus in Madrid i-am vazut batandu-se efectiv pe strada si injurand de mama focului in romaneste, de-mi era rusine ca sunt roman (atunci chiar m-am gandit sa-mi rup pasaportul cu ROMANIA, doar ca sa nu semene cu al tiganilor alora sad.gif ), si asta chiar in centrul orasului. Cand m-am dus la Paris, chiar la Turnul Eiffel trag turistii de maneca, si Doamne fereste sa te iei de ei... La Munchen au facut o adevarata mafie... etc etc sad.gif
Chiar ma mir ca la cate fac, scandalul nu a izbucnit mai demult undeva in Europa...


Dar exista si o parte buna aici, anume ca au vazut si europenii cu cine avem noi de-aface, ca pana acum ne-au facut rasisti cand cineva lua atitudine impotriva tiganilor (culmea si cand le spuneai tigan) ... Hai sa-i vedem pe ei acum cat de nerasisti sunt cu tiganii... Eu le doresc sa aibe cat mai multi ca sa ne invete pe noi ce sa facem cu ei... thumb_yello.gif
coconut
QUOTE(marduk @ 5 Nov 2007, 08:58 PM) *
Sunt exasperat ca in aceasta tara a trebuit sa se dea o lege, prin care tiganii sa fie denumiti rromi. As deschide un topic pentru strangerea de adeziuni, ca aceasta lege sa fie abolita. Exista o conotatie intre roman si rrom, chiar si pronuntia pentru un strain este asemanatoare. Nu stiu de ce dar am impresia ca ni s-a furat pana si identitatea nationala. Tiganii sa-si "duca" numele asa cum a facut-o si evreii. Sa dovedeasca ca numele tigan nu are legatura cu o atitudine un comportament specific.


Şi eu, dar în privinţa asta nu se mai paoate face nimic! Adevărul este că rromii sunt veniţi din acelaşi loc cu romanii. Mai degrabă ar trebui să se uite-n ograda lor italienii şi să-şi mai amitnească cum se numeşte capitala ţării lor!
Cum cu acestă denumire nu cred că se va mai face ceva, mai bine ne-am scimba noi numele ţării în Dacia, aşa noi vom fi daci, iar rromii n-au decât să fie ai... Romei! Sau ai cui dracu' le-o plăcea să-i legene şi să-i denumească aşa în loc de ţigani! Nici lor nu le place să lis e zică rromi, totţi spun că-s ţigani, numai europenii ne-au obligat să le spunem aşa..., iar acum n-au decât să se spele cu ei pecap! Să-i păstreze sănătoşi şi la mai mulţi! Eu le-aş da şi primă, aşa cum Funar vrea să le dea ungurilor care se cară la ei acasă!
Domnilor, ţiganii sunt un neam de nomazi, aşa au fost şi aşa vor muri! Ar trebui lăsaţi să migreze şi să fie apatrizi! De ce să ni-i bage nouă pe gât? Noi suntem gunoiul Europei sau ce?
dolcenera
QUOTE
Cum cu acestă denumire nu cred că se va mai face ceva, mai bine ne-am scimba noi numele ţării în Dacia


hehe, coconut ! jur ca astazi exact la chestia asta m-am gindit si eu. cum ar fi fost daca in loc de Romania, tarisoara noastra draga si scumpa s-ar fi numit Dacia. zau ca mi-ar fi placut mult mai mult !
Michelle
QUOTE(mutulica @ 5 Nov 2007, 11:33 PM) *
chestia e ca pina la urma madam nici nu a fost violata
daca mai iese ca a murit de infarct ... sa te tii


N-are nici o importanta ca a murit de infarct sau a murit violata,ideea e ca a murit talharita si pentru asta ala isi merita pedeapsa maxima...nu ca in Romania unde criminalii scapa cu lovituri cauzatoare de moarte si merg sa stea la hotel vreo 2 ani;d-aia nu mai scapam de ei ca justitia in Romania n-are nici un efect asupra lor...chiar ii inmulteste!Intr-un fel ii cam dau dreptate lui Cioroianu cu batalioanele disciplinare! mad.gif
Clopotel
QUOTE
mai bine ne-am scimba noi numele ţării în Dacia

Nu nu nu dragilor....Adica sa ne schimbam numele tarisoarei noastre din cauza tiganilor?! No way...
Si chiar daca il schimbam in Dacia, a doua zi dupa asta dau parlamentarii nostri (cu puternica reprezentare conlocuitoare smile.gif ) o lege prin care nu mai ai voie sa-i numesti rromi ci ... ddaci...
andra_v
QUOTE(dolcenera @ 5 Nov 2007, 10:51 PM) *
hehe, coconut ! jur ca astazi exact la chestia asta m-am gindit si eu. cum ar fi fost daca in loc de Romania, tarisoara noastra draga si scumpa s-ar fi numit Dacia. zau ca mi-ar fi placut mult mai mult !

Parol, eu provin dintr-o populatie si o cultura romanica, nu tracica, de ce sa falsificam istoria?
Cucu Mucu
QUOTE(andra_v @ 5 Nov 2007, 10:07 PM) *
Parol, eu provin dintr-o populatie si o cultura romanica, nu tracica, de ce sa falsificam istoria?

Mai precis, provenim din incrucisarea unor "zmardoi" romani cu unele traseiste dace. Halal bobor!
dolcenera
sigur, era doar un gand. dar ajungi naiba sa te gandesti la fel si fel de chestii in asemenea situatii.

una peste alta, lasand la o parte tragedia in sine, crima lui Mailat si toate celelalte crime si talharii produse in Italia de cetateni cu pasaport romanesc, problema este in primul rand una politica. Berlusconi a prins un val nemaipomenit pe creasta caruia trebuie sa stea si sa profite cat mai mult cu putinta. zilele lui Prodi la carma guvernului sunt numarate si toate acestea trebuie luate in considerare. in plus, multi italieni sustin ca, daca victima nu ar fi fost sotia unui inalt demnitar, nu s-ar fi facut chiar atat de multa valva.

cum spuneam mai sus, totusi sper ca tot acest rau sa aiba si partea lui buna si, in sfarsit, sa se miste ceva. in primul rand in tara si, de ce nu, si in restul tarilor UE. adevarul e ca pana la acest incident, problema tiganilor nu a fost atat de discutata la nivel european nicicand. ceea ce e un pas inainte.
coconut
QUOTE(Clopotel @ 5 Nov 2007, 09:56 PM) *
Nu nu nu dragilor....Adica sa ne schimbam numele tarisoarei noastre din cauza tiganilor?! No way...
Si chiar daca il schimbam in Dacia, a doua zi dupa asta dau parlamentarii nostri (cu puternica reprezentare conlocuitoare smile.gif ) o lege prin care nu mai ai voie sa-i numesti rromi ci ... ddaci...


rofl.gif
Chiar aşa! thumb_yello.gif
Sushi
cred ca vest-europenii o cam iau peste bot de la 1 ianuarie incoace. cred ca ei abia acuma realizeaza ca ceea ce au pretins de la noi - sa integram minoritatea tiganeasca - este imposibil. Cumva isi au si stirile de genul asta rostul lor ca pana nu demult nu puteai zice nika nepoliticos despre tigani ca-ti sareau in cap ca esti rasist. pentru ei tiganii erau ceva idilic ce isi pastreaza traditiile prin faptul ca nu invata sa citeasca si merg cu carutza.

pana la urma tot a gasi europa o solutie si pentru ei...

nu stiu exact ce scrie in ziare ca la austrieci o fost o stire pe undeva despre cazul respectiv si cam gata dar stiu ca romanii care-s la locul lor si s-au straduit sa se integreze cat de cat in comunitatea in care au aterizat nu au probleme si nici n-au de ce se teme.
Italienilor le place galagia si dramatizarea.
coconut
QUOTE(mariusc2 @ 5 Nov 2007, 10:22 PM) *
Mai precis, provenim din incrucisarea unor "zmardoi" romani cu unele traseiste dace. Halal bobor!


Suntem noi corcituri între romani şi daci, dar de ce trebuie să ne numim români şi nu daci? Ca să aibă ăştia de ce să ne facă ţigani? mad.gif
Ba, italienii-s mai ţigani ca noi! Şi la mutră şi la apucături! N-au decât să zică de ţigani că se numesc rromi fiindcă sunt veri primari cu romanii, din Roma! Nu cu românii, din România!
Mâine-poimâne o să ne zică unii că ne tragem de la... rom, în loc de Râm! mad.gif
Păi nu era mai normal să se cheme Italia, Romania? Uite, era simplu: Romania cu capitala la Roma, care are poporul denumit roman sau rrom! ohyeah.gif
Erwin
Tamango a zis clar: "eu sunt ţigan, nu rrom!" spoton.gif

ţiganii nu îşi ziceau rromi înainte vreme, e o chestie de imagine! Şi nu "dă" bine României, asta-i limpede!
mutulica
QUOTE(Michelle @ 5 Nov 2007, 11:56 PM) *
N-are nici o importanta ca a murit de infarct sau a murit violata,ideea e ca a murit talharita si pentru asta ala isi merita pedeapsa maxima...nu ca in Romania unde criminalii scapa cu lovituri cauzatoare de moarte si merg sa stea la hotel vreo 2 ani;d-aia nu mai scapam de ei ca justitia in Romania n-are nici un efect asupra lor...chiar ii inmulteste!Intr-un fel ii cam dau dreptate lui Cioroianu cu batalioanele disciplinare! mad.gif

are mare importanta cum a murit. pentru ca ziarele din Italia au facut mare caz pe chestia asta, adica vezi... sotul e ofiter in marina, si se lupta pentru tara lor, iar nevasta este "f**ta si omorata de un roman". asta a incins cel mai mutl spiritele. noi nu stim ce a fost acolo, dar din primele barfe mici se pare ca n-a prea fost violata...
sunt 2 chestii la mijloc - una e legata de problema criminalitatii in sine si alta legata de atitudinea media din Italia, controlata de cei de dreapta, si care a facut din tzantzar armasar ca sa le dea lor bine pentru alegeri.
daca in prima faza sunt de acord cu tine, si chiar trebuie sa fie pedepsiti astia de strica fata lumii (apropo, de drepturile omului... la noi cum ne atingem de un dinasta, vine cu comisia europeana si ne da in freza pentru rasism)
in a doua parte nu prea mai sunt de acord, ca ce chestie sa ne faca maimutoii astia criminali si alte alea? ca pina una alta au o tara plina de puturosi gelati, plini de figuri.
ar trebui sa ii adunam si noi pe maretii investitori italieni si sa ii cautam la fraude. citesc la greu in presa ca trimit romanasii bani acasa... un milion de ei trimit mai putin decit scot investitorii lu' peste din afaceri cu imobiliare si manufacturi ieftine unde ii muncesc pe romani ca pe sclavi

ar trebui ca guvernul asta de rahat sa inceapa sa la faca viata amara, sa ii scoata si pe astia din functie, broscari nenorociti. n-au fost niciodata buni de nimic

QUOTE
jur ca astazi exact la chestia asta m-am gindit si eu. cum ar fi fost daca in loc de Romania, tarisoara noastra draga si scumpa s-ar fi numit Dacia. zau ca mi-ar fi placut mult mai mult !

da sa se cheme Logan de-a dreptul, ca sa nu ne mai recunoasca nimeni
Michelle
O cunostinta a citit in ziarele din Italia cum Nenea "Amiralul" (caruia ii inteleg durerea perfect!) ar fi afirmat ceva de genul:daca n-as avea gradele-astea mi-as face singur dreptate! va dati seama ca asta inseamna clar un fel de chemare la razbunare pentru toti extremistii care se si vad justitiarii secolului-un fel de "Pe ei fratilor!" Nashpa!


Tam-tamul mare,mutulica,a iesit ca era ala amiral,altfel ar fi iesit mult mai sotto-voce cu sau fara viol!
Sushi
o fi amiral?
La Repubblica spune "Giovanni Gumiero č un ufficiale, giŕ comandante dell'incrociatore Vittorio Veneto; oggi governa i dragamine della Marina militare che hanno base nel porto ligure. "

http://www.repubblica.it/2007/10/sezioni/c...-di-quinto.html

si dupa inamormantarea sotiei...

"Dopo la cerimonia funebre anche Giovanni Gumiero ha voluto lanciare un appello alla tolleranza: "Sappiamo e dobbiamo distinguere le persone, un rom da un rom, un romeno da un romeno, un italiano da un altro italiano", ha detto al ministro Parisi. "

http://www.repubblica.it/2007/11/sezioni/c...l?ref=rephpnews
exergy33
Medicii italieni nu au confirmat existenta unui viol.
In plus de asta se pare ca Mailat nu este chiar un prost atunci cind cere politiei sa analizeze casetele video.
QUOTE
Opposition to immigration in Italy was brought to a crescendo today after a woman died after being robbed and left in a ditch by a Romanian immigrant.

Nicolae Mailat
Giovanna Reggiani, 47, died last night after being attacked late on Tuesday night while walking home in the dark from a railway station in a Rome suburb.

Her assailant had beaten her face into an unrecognisable pulp with a stone before leaving her for dead, police said. She lapsed into a coma and last night her life support system was disconnected after no brain activity was registered on the hospital monitors.

Nicolae Mailat, 24, who came to Italy from Transylvania four months ago, was arrested in a set of makeshift shacks on the banks of the Tiber after police were alerted by a Romanian woman who saw him covered in blood.

Mr Mailat, a Roma gypsy, admitted robbing Ms Reggiani but denied raping her, police said.

Mr Mailat, who will be fully interrogated today, said: "I snatched her bag, but there was no violence. Look at the video tapes."


http://www.telegraph.co.uk/news/main.jhtml...2/witaly102.xml

Ma intreb pe ce baza s-au facut tot felul de afirmatii in presa in legatura cu violul cind nici un medic autorizat nu l-a certificat?
Nu stiu de ce am impresia ca e ceva care nu prea merge in toata povestea asta ...
Sushi
eu nu pricep unde vor italienii sa-i expulzeze pe tigani? is cetateni europeni, vor sa-i trimita pe alt continent? si daca ii expulzeaza oare nu le incarca drepturile?? drepturile si traditiile, of course! ce societate civilizata este una care interzice cetatenielor ei (chiar si tigani!) dreptul de a-si pastra traditiile? si daca traditiile astea inseamna furt, talharit, omorat, murdarit, distrus... ce vina are el cetateanul european-tigan? ce a ales el sa se nasca tigan? devil.gif

Oricum primul meu gand la intrarea romaniei in eu a fost ca incepand cu acel moment Romania chiar are o sansa reala de progres, mai ales prin faptul ca tiganii nu vor mai fi fortati sa ramana in tara. devil.gif
Marduk
Toti rromanii plecati in UE au B.I. sau pasaport romanesc, asa ca in concordanta cu acordurile semnate de Rromania si UE la aderare si dupa, repatrierea se face in tara de origine. Chiar strainii care au intrat si au tranzitat Rromania in drumul lor catre "paradis" sunt expulzati in tara unde au intrat prima oara pe teritoriul U.E. Problema expulzarii este mai grava pentru unii dintre rromani. Odata debarcati la Bucuresti sunt amprentati si verificati in baza de date. Daca din intamplare, au facut prostii prin U.E. vor fi condamnati. Ce ma enerveaza insa cel mai mult este faptul ca pentru toate aceste actiuni eu un rroman onest si muncitor voi baga mana in buzunar sa le platesc la conationali, curve sau borvasi calatoria pana in occident. Cineva propunea pasapoarte biometrice, eu le-as pune cipuri celor cu caziere grele.
Sushi
bun si dupa expulzare/repatriere cum ii pot determina sa nu iasa din tara?
dead-cat
prin a-i baga la parnaie si a le face un proces cu pedepse maxime.
lucru care daca s-ar fi intamplat in mod consecvent din '90 cand valul I de portofelari si producatoare a luat drumul apusului, nu s-ar fi dus faima legendei urbane cu Viena si lebedele.
dar cand ii dadeau inapoi, la noi mai ca nu-i decora cu "steaua romaniei" si peste cateva zile erau iara la Waidhaus in loc sa fie la Gherla.

ce nu-i greu de obtinut un accord international ca haiducul nostru prins in vest sa sada la zdup in RO si asta fara gratieri si alea alea.

iara ne-or facut-o tiganii.
Sushi
de ce sa-i bage la parnaie in ro? ce sa tot plateasca contribuabilul roman? sa-i bage in tara unde incalca legea si sa-i tina acolo!
dead-cat
pentru ca aproape fiecare stat isi rezerva dreptul sa deporteze infractori in tara lor de origine.
daca tara de origine e cat de cat interesata de imaginea ei pe plan international, o sa ia masuri impotriva infractorilor. daca nu, se intampla ce s-a intamplat in italia.
exergy33
... un posibil sceenariu wub.gif

QUOTE
Filmul real al omorĺrii italiencei de catre un romĺn

Cateva consideratii criminalistice pe marginea cazului «Giovanna Reggiani»
05.11.2007

Judecand drept, observ ca, la aceasta ora, nu stim aproape nimic despre cel mai mediatizat caz al momentului, si anume asasinarea italiencei Giovanna Reggiani de catre romanul Nicolae Romulus Mailat. Stim reactii interne, externe si am urmarit cateva zeci de ore de dispute pe tema acestui caz. Faceti un bilant si o sa observati ca din intregul „spectacol“ lipseste tocmai filmul evenimentelor. S-a spus initial ca Giovanna Reggiani mergea pe o alee laturalnica, pe langa o tabara de nomazi, alee ce porneste de la Gara Tor di Quinto. Inca de la inceput informatia trebuia sa ne ridice intrebari. Locul este ideal pentru talharii, dar se pare ca astfel de fapte nu s-au mai petrecut aici. Poate ca „paza“ cea mai buna o dadea faptul ca tabara de rromi este la cativa metri si „hotii nu fura langa casa“. Daca aici ar mai fi avut loc talharii, ar fi fost patrule de politie sau poate tabara era rasa mai de mult.

S-a spus apoi ca femeia a fost atacata pe alee, lovita si tarata intr-o baraca. Imposibil, in plina prigoana impotriva emigrantilor, nimeni nu risca sa vada un conational rapind o femeie fara sa intervina. Tabara asta este aici de cinci ani, or, ca sa reziste in acest loc, locuitorii ei trebuie sa respecte niste reguli. Fie dusa in baraca, fie in camp, s-a spus ca Mailat si-a violat victima. S-a facut apel chiar la o marturie a unei romance din care reiese ca victima avea pantalonii coborati in vine. Este o eroare. Victima a fost gasita imbracata, avea pantalonii incheiati, iar bluza era ridicata pentru ca fusese tarata de picioare spre locul unde a fost descoperita. S-a spus apoi ca, dupa ce a violat-o si batut-o, Mailat a luat femeia in spate si a aruncat-o intr-un sant. Eroare din nou, surprins, Mailat a abandonat femeia unde a jefuit-o.

Poate pare surprinzator, dar eu cred ca abia citind urmatoarele randuri aflati filmul real al evenimentelor. Ancheta este la inceput, dar mare parte din ceea ce urmeaza sa spun va fi confirmat: la ora 18.30, Nicolae Mailat era in Gara Tor di Quinto. El este surprins de o camera de supraveghere. Langa el mai este un barbat neidentificabil din imagini.

Mailat (sau cei doi) pune ochii pe Giovanna Reggiani, care avea in mana o geanta ca o valijoara. O urmareste pe alee. Femeia avea in mana o umbrela. Urma acestui instrument ii va ramane pe fata.
Venit din spate, Mailat nu ii smulge femeii geanta, ci umbrela. Femeia se intoarce spre el, iar acesta o loveste peste fata cu umbrela. Femeia are o rana in partea stanga a fetei, ceea ce inseamna ca, in momentul lovirii, era fata in fata cu agresorul. Probabil ca dinspre gara mai veneau persoane, iar Mailat nu a vrut sa lase victima in ochii tuturor, pentru ca altfel nu se explica de ce Mailat (sau cei doi) nu a luat geanta si n-a fugit. Carabinierii sustin ca, printr-o crapatura in gard, el a tarat femeia spre tabara. E greu de crezut ca in timpul „transportului“ femeia n-a dat drumul la geanta, asa ca cineva a carat-o. Putea Mailat sa taraie si femeia, si geanta?

Pe langa rana de pe fata, examenul medico-legal spune ca exista si o lovitura de un plan dur, adica femeia a fost data cu capul de un perete sau o piatra. O analiza atenta ar putea demonstra daca Giovanna a fost data cu capul de perete sau s-a lovit de o piatra in cadere. Cert este ca aceasta lovitura a omorat-o.

Victima a fost tarata aproape 20 de metri. Aici, departe de drum, Mailat (sau cei doi) i-a scos verigheta (avand inscriptia „Luigi“, prenumele sotului ei) de pe deget si lantul de la gat, ambele bijuterii fiind bagate in geanta. Sunt gesturi care necesita timp, in care, daca ar fi vrut sa o violeze, barbatul (sau barbatii) ar fi putut macar sa inceapa sa o dezbrace pe femeie.

S-a spus ca victima s-a batut pentru viata ei, marturie fiind ranile de aparare de pe corpul criminalului, or, sursele noastre spun ca el are doar o zgarietura la gat. Asta inseamna ca nu a avut loc o lupta propriu-zisa.

Femeia era la pamant, Mailat o jefuia. Atunci el este vazut de o alta romanca din tabara (celebra Emilia, devenita martor sub acoperire si transferata intr-un centru de detentie aflat la 40 de kilometri de Roma) care opreste un microbuz si il cheama pe sofer in ajutor. Soferul spune ca a vazut doi barbati aplecati asupra femeii, Emilia sustine ca era doar Mailat.

Pe scurt, filmul crimei ar putea fi mult mai simplu: Mailat (singur sau cu un complice) pune ochii pe o prada. Nu-i pasa ca un eventual jaf ar trebui sa aiba loc intr-o zona ce pericliteaza siguranta conationalilor sai. Din tampenie, in loc sa smulga geanta, ia umbrela din mana femeii. Aceasta se intoarce, el o loveste si, in cadere, ea isi sparge capul. Mailat (singur sau cu un complice) se sperie si vrea sa traga trupul din drum pentru a fi descoperit cat mai tarziu. Aducand corpul intr-un loc retras, se gandeste ca poate sa o jefuiasca mai temeinic si ia si bijuteriile. Este surprins, fuge in baraca, se schimba de camasa si pantalonii plini de sange, dar uita pe el ciorapii patati si ei de sangele victimei, dar ascunde sub pat geanta in care bagase bijuteriile.

Nota:
Nu vreau sa fiu inteles gresit, simplul jaf este o fapta oribila si, daca omorarea cu pietre a lui Mailat in arena Colosseumului ar putea indrepta ce traiesc acum conationalii nostri, as fi de acord ca, pe banii mei de contribuabil, Guvernul Romaniei sa exporte bolovani in Italia. Trebuie insa, ca romani, sa intelegem ca isteria de inceput a acestui caz poate sa nu aiba nici o legatura cu realitatile criminalistice. Si, in definitiv, este vorba de o poveste criminalistica... avand, ce-i drept, si un puternic impact politic.

Alecu Racoviceanu
Michelle
cica era rudar nu rrom,care-o fi diferenta? unsure.gif

mass-media le infloreste si ea cum poate sa vanda senzationalul:sotul nu era de fapt amiral era doar capitan-totusi cu destul de mare influenta politica ,violul nu era viol era doar o agresiune cu traumatism cranio-facial,oricum din punctul meu de vedere e la fel de odios sa fii omorit cu scop de abuz sexual cit e si pentru a fi talharit
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.