Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Scandalul Cu Romanii Din Italia
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
senatoru clestilor

cum vad eu in linii mari situatia din migratorilor muncitori si/sau a migratorilor infractori din Romania inspre Italia :

1. infractorii fie si tigani sunt imputiti, nu etnia tiganeasca.

2. cei care nu muncesc, nu platesc taxe traiesc pe spinarea cetatenilor-taxpayers ai acelei tari

3. fara justificarea unui buletin (certificat de nastere )cu greu pot fi tolerati pe baza generozitatii liberei circulatii europene pe strazi, pe locuri virane reprezentand un potential pericol social ; si nici macar atunci

4. privare de libertate pe perioada mai lunga pt infractori, si decaderea din drepturile parentale ale parintilor homlesi,alcoolici, inapti, iresponsabili, incestuosi samd pt a proteja copilul oferandu-i ingrijire si educatie adecvata care sa-i ofera Sansa la o Viata Mai Buna, La o Alta Viata

5. manifestari si violente neo-fascisto-teribiliste ale unor italieni ,asta un risc si un pret prea mare pe care cei 2 milioane de romani din Italia ( unii traind aceesi viata de mica infractionalitate, gainarie, altii muncind pe branci intr-o semi-sclavie) NU trebuie sa il plateasca, si trebuiesc aparati atat de Statul Roman, cat si tratati corect de Statul Italian,beneficiind de drepturile europene.
nicolin
QUOTE(senatoru clestilor @ 1 Mar 2009, 02:38 PM) *
cum vad eu in linii mari situatia din migratorilor muncitori si/sau a migratorilor infractori din Romania inspre Italia :

Nu am inteles exact ceea ce vrei sa spui!
Cum adica ''situatia din migratorilor?

QUOTE(senatoru clestilor @ 1 Mar 2009, 02:38 PM) *
1. infractorii fie si tigani sunt imputiti, nu etnia tiganeasca.

Nu, nu toti infractorii sunt si nesimtiti. wink.gif
QUOTE(senatoru clestilor @ 1 Mar 2009, 02:38 PM) *
2. cei care nu muncesc, nu platesc taxe traiesc pe spinarea cetatenilor-taxpayers ai acelei tari

Gresit. Ca sa poti beneficia de ajutor de j=somaj in mod normal trebuie sa fi muncit in acea tara, ytrebuie sa fi platit macar o perioada de timp taxe catre stat.

QUOTE(senatoru clestilor @ 1 Mar 2009, 02:38 PM) *
3. fara justificarea unui buletin (certificat de nastere )cu greu pot fi tolerati pe baza generozitatii liberei circulatii europene pe strazi, pe locuri virane reprezentand un potential pericol social ; si nici macar atunci

Ce are buletinul cu un potential pericol social???

QUOTE(senatoru clestilor @ 1 Mar 2009, 02:38 PM) *
4. privare de libertate pe perioada mai lunga pt infractori, si decaderea din drepturile parentale ale parintilor homlesi,alcoolici, inapti, iresponsabili, incestuosi samd pt a proteja copilul oferandu-i ingrijire si educatie adecvata care sa-i ofera Sansa la o Viata Mai Buna, La o Alta Viata

Shafu, discutia nu era despre Mr. G, upstairs. wink.gif

QUOTE(senatoru clestilor @ 1 Mar 2009, 02:38 PM) *
5. manifestari si violente neo-fascisto-teribiliste ale unor italieni ,asta un risc si un pret prea mare pe care cei 2 milioane de romani din Italia ( unii traind aceesi viata de mica infractionalitate, gainarie, altii muncind pe branci intr-o semi-sclavie) NU trebuie sa il plateasca, si trebuiesc aparati atat de Statul Roman, cat si tratati corect de Statul Italian,beneficiind de drepturile europene.

Cat patriotism .... blink.gif
mutulica
ce de rahat se facura macaronarii... ca doi dintre violatori au cazut si testul adn (adica nu se potriveste) si urmarirea telefoanelor (care erau in alt loc decat violul, la ora cu pricina)
Marduk
din pacate mai exista si fratii, adica la nevoie se cunosc ei. sa vedem daca adn-ul se potriveste, daca nu tare mi-e teama de tradare, cine stie ce-o fi vazut fatuca aia in acele momente, o fi vreun varcolac de albanez sau marocan, mai sti.
Cla
spoton.gif Umberto Eco sare în apărarea "nenorociţilor de români" din Italia
Cla
Nu stiu ce sa zic, Marduk. Nu-mi place a generaliza, si la asa ceva as putea spune multe, dar ma abtin si trec la calm.
Pot sa spun doar pe scurt ca acei "Psihologi şi profesori universitari din Peninsulă" au o raspundere morala, de care sunt inconstienti.
Sau o fac cu buna cunostinta de cauza, ori:
- stiu cum pot manipula prostimea
- sunt manipulati si stiu asta
- sunt manipulati si manipuleaza prostimea
- o fac de buna voie si-si revarsa brain-eject pe bani

În Italia nu ma mira nimic, nici macar lipsul moralitatii, daca ma gândesc doar la Vatican... hh.gif

Ba da, scuze, ma mira faptul ca Vaticanul nu e in Palermo rofl.gif
mutulica
din pacate pentru noi... stam atit de prost la capitolul imagine si perceptie... si asta doar din cauza noastra
m-am intors recent dintr-o calatorie mai lunga, cu masina, si a trebuit sa opresc in parcari/benzinarii pe linga autostrada pt alimentare si alte cele
in cam toate benzinariile, autocare cu romani.. imagini triste de oameni obositi, si chinuiti.
la un moment dat m-a frapat faptul ca unul din cei din grupul meu a spus ceva in genul "pazeste buzunarele ca e plin de ai nostri pe aici"
si... m-am uitat la fetele celor din jur... la prima faza m-am gandit sa ma pazesc... iar la a doua... am realizat ca multi dintre ei traiau cu frica sa nu li se fure ceea ce aveau in bagaj...

de fapt ceea ce conta la sfarsit era teama, si perceptia de oameni care nu mai au ce pierde...

din pacate pentru noi, perceptia negativa pe care o au ceilalti despre noi vine chiar din modul in care ne prezentam lor
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.