Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ce Stil De Muzica Asculta Userii Acestui Forum?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Muzica
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
Blakut
QUOTE
Tu zici ca heavy-ul de la inceputuri [e.g. Black Sabbath] e plin de viata.


De ex. Judas Priest... sau Motorhead...Blue Cheer mi se par destul de pline de viata. Si lista ar fi mult mai lunga.
ausländer
Stimabililor, eu la versuri ma refeream. Ca muzica poate fi plina de viata si in subgenurile sumbre ale rockului.
Cla
Ce e un subgen sumbru al rockului, ausländer?
tell it to me, babe devil.gif
Do you have a little bit of Ahnung la ce te bagi?
Hai sa zicem ca Scorpions or fi buni.
Voi va împrastiati peste ei. "Winds of Changes",,, blaaaa
De "Ave maria" nimeni nu stie, e la fel de Scorpions.
Dar e fain ca Scorps au fost în Moscova, Udo Lindenberg la fel, ajutat de Olga von der Wolga huh.gif
Keep on rockin' wink.gif (daca ma întreaba cineva cine e Udo Lindenberg, îi dau niste palmi)
ausländer
No, babe, subgen sumbru e.... vezi si tu clasificarea metalelor, ca e pe net! tongue.gif
Iar in context ma refeream la dinamica.
Yorick
QUOTE (ausländer @ 3 Nov 2006, 01:48 AM)
Stimabililor, eu la versuri ma refeream

păi, dacă stai să analizezi versurile unui eşantion mai larg de formaţii heavy metal, nu se poate să nu observi că nu toate se înscriu pe stilul impus de Black Sabbath. blakut a dat deja 2 exemple.

dacă tot suntem aici, vreau să subliniez partea care a fost trecută cu vederea în postul meu precedent:

QUOTE
e vorba până la urmă de nişte etichete, care nu sunt universal valabile. e uşor să ataci o afirmaţie făcută la modul general cu excepţii.
Blakut
QUOTE
No, babe, subgen sumbru e.... vezi si tu clasificarea metalelor, ca e pe net! tongue.gif


Metalele cele multe au aparut ceva mai tarziu, la inceputuri multe trupe erau numite de heavy-metal...

Clasificarile s-au facut mai tarziu, si chiar si retrospectiv, trupe care la vremea lor se incadrau intr-un gen, azi sunt considerate ca fac parte din altul. Cine face pana la urma aceste clasifciari si ce autoritate are? De ce sa-l credem....

Mai mult decat clasificarea metalelor de pe net cred ca valoreaza ascultatul metalelor...
Arlequine
foaie verde lanturi grele ca metalu`i la putere. ziiiiiiiiiiiii maaaaaaaaaaaaaaaaaaa spoton.gif
Oktober
Am ajuns la concluzia ca impartirea muzicii in genuri si subgenuri e la fel de inutila si de artificiala ca si existenta diverselor curente in literatura. Ca sa nu lungesc vorba: am ascultat, la sugestia lui Ausländer, o serie de trupe incadrate indeobste in progressive. Ma asteptam sa-mi placa, avand in vedere ca cele cateva trupe ascultate anterior (de ex. Marillion, Jethro Tull sau Pink Floyd) mi se parusera interesante sau de-a dreptul extraordinare. Surpriza totala. Majoritatea muzicii progressive nu imi spune nimic, absolut nimic. Asa ca am renuntat sa mai cred in genuri (nu e nevoie sa mai spun ca trupele mari sunt revendicate de o serie intreaga de genuri, curente si miscari...), imi plac trupele care imi plac si cu asta basta. wink.gif
Nefertiti
QUOTE (Oktober @ 6 Nov 2006, 10:06 PM)
Am ajuns la concluzia ca impartirea muzicii in genuri si subgenuri e la fel de inutila si de artificiala ca si existenta diverselor curente in literatura.

thumb_yello.gif
Rehael
unsure.gif Cred ca ai vrut sa spui ca nu preferi un gen anume... pentru ca, vrei nu vrei, muzica se imparte in genuri si subgenuri.

Ca sa nu trebuiasca sa scriu prea mult o sa spun numai ce categoric nu-mi place dintre toate genurile; manelele hh.gif .
ausländer
QUOTE (Oktober @ 6 Nov 2006, 09:06 PM)
Ca sa nu lungesc vorba: am ascultat, la sugestia lui Ausländer, o serie de trupe incadrate indeobste in progressive. Ma asteptam sa-mi placa, avand in vedere ca cele cateva trupe ascultate anterior (de ex. Marillion, Jethro Tull sau Pink Floyd) mi se parusera interesante sau de-a dreptul extraordinare. Surpriza totala. Majoritatea muzicii progressive nu imi spune nimic, absolut nimic.

Eu nu tin minte sa-ti fi sugerat sa asculti vreo trupa. Doar am facut o lista cu ce ascult eu. Cat despre faptul ca "majoritatea muzicii progressive" nu iti spune nimic, e problema ta. Cred ca e necesar sa reformulezi. "Majoritatea muzicii progressive pe care am ascultat-o nu imi spune nimic" - suna mai logic. Ma indoiesc ca ai ascultat tot ce tine de progressive ca sa te exprimi asa cum ai facut-o. In plus, ca vrei sa nu vrei, subgenurile exista. Poate tie ti se pare artificiala impartirea pe subgenuri ptr ca sunt unele trupe care nu pot fi incadrate strict intr-un stil.
Oktober
Ai dreptate, am exagerat din dorinta de a-mi argumenta teoria. wink.gif
Stiu ca genurile si subgenurile exista, independent de vointa mea. Ba s-ar putea chiar sa accept utilitatea impartirii in genuri, pentru ca mi-e mai usor sa spun ca ascult clasica, jazz si rock decat sa insir o gramada de compozitori si formatii.
Da' progressive-ul tot nu-mi place, recomandat de tine sau nu. tongue.gif
Emil Condor
Permiteți-mi a saluta iubitorii de muzică din Han!

Referitor la preferințe: îmi plac mai multe genuri, mai exact îmi plac piece din diferite genuri...
#1 - detașat de celelalte - clasică
Două genuri mă îmbătrânesc chiar și numai auzind pe cineva vorbind despre ele!... rap-ul și manelele.
Kulianne
Eu ascult mai multe feluri de muzica, dar cam toate se invart una pe langa cealalta... Pai cel mai des ascult Gothic Metal, Rock Alternativ , Piano Rock, Arena Rock, Wagnerian Rock, Pop Rock, Soft Rock si uneori R&b si Blues-uri. Si... Nu ma ascund, dar uneori ascult si vals. wub.gif
A, si... Urasc manelele ranting.gif
Kyklos
Gold Classics

35.gif

Duc razboi deschis impotriva CURENTULUI MANELAR care castiga pe zi ce trece tot mai multi adepti.
ioana1
Muzica irlandeza, chitara rece, Joan Baez(in special).
ilie
clasica, jazz, r&b (nu cel de azi), r&r, ceva pop.
Emil Condor
QUOTE (ioana1 @ 8 Feb 2007, 09:48 AM)
Muzica irlandeza, chitara rece, Joan Baez(in special).

Ai gusturi delicate.
Muzica irlandeză este extrem de relaxantă.
bobo66
Desi am bifat muzica clasica, constat ca de un timp ascult numai din alte genuri. Probabil vine o vreme cand experimentezi alte forme de manifestare a frumosului,care pana atunci nici nu le bagai in seama. Important este sa intri in rezonanta cu muzica pe care o asculti.
bobo66
QUOTE (Oktober @ 6 Nov 2006, 10:06 PM)
Am ajuns la concluzia ca impartirea muzicii in genuri si subgenuri e la fel de inutila si de artificiala ca si existenta diverselor curente in literatura. Ca sa nu lungesc vorba: am ascultat, la sugestia lui Ausländer, o serie de trupe incadrate indeobste in progressive. Ma asteptam sa-mi placa, avand in vedere ca cele cateva trupe ascultate anterior (de ex. Marillion, Jethro Tull sau Pink Floyd) mi se parusera interesante sau de-a dreptul extraordinare. Surpriza totala. Majoritatea muzicii progressive nu imi spune nimic, absolut nimic. Asa ca am renuntat sa mai cred in genuri (nu e nevoie sa mai spun ca trupele mari sunt revendicate de o serie intreaga de genuri, curente si miscari...), imi plac trupele care imi plac si cu asta basta. wink.gif

Impartirea pe genuri a muzicii in general are,pe langa rolul didactic, cel de a permite la un moment dat unui tip genial sa le amestece si sa "inventeze" un gen nou.
Cla
Chiar, tocmai mi-am adus aminte cand niste tipi geniali au inventat Rap-ul, Sugarhill Gang, prin '80
Kick it live from 9 to 5 biggrin.gif
bobo66
QUOTE (Cla @ 16 Jul 2007, 03:13 PM)
Chiar, tocmai mi-am adus aminte cand niste tipi geniali au inventat Rap-ul, Sugarhill Gang, prin '80
Kick it live from 9 to 5 biggrin.gif

Sa nu uitam ca si pionierii rock-n-roll-ului au fost blamati la vremea lor. La urma urmei nici Verdi sau alt mare compozitor clasic n-au fost aplaudati intotdeauna.
Cla
Eu n-am zis-o ca si critica, dimpotriva, ascult rap, hip-hop si imi place smile.gif
Astia au fost pionierii, si bine au facut.
Din ce s-ar hrani copiii nostri? rofl.gif
Veritas
QUOTE (genicon @ 12 Mar 2003, 05:51 PM)

Totusi... referitor la manelele de care ai zis - as vrea sa imi spuna cineva acum (daca exista asa ceva) ca nu a ascultat manele, cel putin la inceput...

Desi e oarecum amuzant sa citez o postare de acum cativa ani, nu ma pot abtine...
Da, eu, nu am ascultat manele niciodata, nici la inceput ( am perceput - oarecum - inceputul fenomenului cand eram studenta, si "rula" o porcarie numita"printzisorul meu" hh.gif sau cam asa ceva...) nici acum.Nu particip la petreceri la care se canta manele, iar daca sunt la o nunta si incepe urgia, dau banu' si plec.
La nunta mea( nu, n-a cazut o stea ohyeah.gif ) am instructionat DJ-ul sa nu cumva sa...nici daca-si taie venele eventualii doritori...Iar cand am nashit, am facut-o cu conditia sa nu aud manele.Asa ca reusesc sa nu le ascult( m-am mutat si de la bloc, pt. asta).Ideea e ca nu muzica aia ma deranjeaza f. tare( in fond, sunt melodii grecesti, sarbesti, turcesti, copiate...) ci tampitzenia versurilor.Si a alora care le canta....Si privirea bovina a alora care asculta si-si tremura coccisul in intentia de a "dansa"...

Mentinez ca imi place muzica populara greceasca, turceasca, sarbeasca, indiana, si ma rog, tot ce tine de etno-ul veritabil al oricarui popor.

La vot am bifat "clasica", si as mai bifat si alta categorie daca ar fi fost mentionata - nu stiu cum as putea-o numi: Enya, Buddha-Bar( desi cu maaare skarba am gasit o manea pe unul din CD-uri - nu ma asteptam la asa ceva de la Visan), Kitaro, Oliver Shanti&friends, Genesis, Mike Oldfield,, dar si Rock Ballads thumb_yello.gif


Veritas
bobo66
Daca citim atenti titlul subiectului, ne dam seama ca suntem intrebati ce ne place, nu ce nu ne place( sau chiar uram).De aceea cred ca putem sa-i acceptam si pe adeptii altor genuri(recte manelele), evident cu conditia sa nu ne inebuneasca cu decibelii. blink.gif
bobo66
QUOTE (Veritas @ 17 Jul 2007, 04:53 PM)


La vot am bifat "clasica", si as mai bifat si alta categorie daca ar fi fost mentionata - nu stiu cum as putea-o numi: Enya, Buddha-Bar( desi cu maaare skarba am gasit o manea pe unul din CD-uri - nu ma asteptam la asa ceva de la Visan), Kitaro, Oliver Shanti&friends, Genesis, Mike Oldfield,, dar si Rock Ballads thumb_yello.gif


Veritas

Cred ca este un amestec de chillout cu muzica irlandeza(Enya), cu electronica, cu orientala(Budha bar), cu jazz(idem) si Dumnezeu mai stie ce genuri... Sau poate ne ajuta prietenii...
Veritas
QUOTE (bobo66 @ 17 Jul 2007, 06:17 PM)
QUOTE (Veritas @ 17 Jul 2007, 04:53 PM)


La vot am bifat "clasica", si as mai bifat si alta categorie daca ar fi fost mentionata - nu stiu cum as putea-o numi: Enya, Buddha-Bar( desi cu maaare skarba am gasit o manea pe unul din CD-uri - nu ma asteptam la asa ceva de la Visan), Kitaro, Oliver Shanti&friends, Genesis, Mike Oldfield,, dar si Rock Ballads thumb_yello.gif


Veritas

Cred ca este un amestec de chillout cu muzica irlandeza(Enya), cu electronica, cu orientala(Budha bar), cu jazz(idem) si Dumnezeu mai stie ce genuri... Sau poate ne ajuta prietenii...

scuze pentru ce Nu ne place, dar era o afirmatie a cuiva - cum ca imposibil ca cineva sa nu asculta si sa-i placa manelele, macar asa, un pic..si, cum nu e prima opinie de acest fel pe care am auzit-o, m-am hotarat sa-i raspund....

Nu stiu cum se face, dar nu am auzit niciodata: " dom'le, stiu eu precis, e imposibil sa nu asculti matale nescai jazz, macar asa, un pik, pe ascuns, las'ca stiu eu..."

Si as mai adauga si corurile gregoriene.Minunate la drum lung( au avut chiar succes comercial la un moment dat, amazing grace...), conduci sute de km in perfecta stare de relaxare...

V
actionmedia
biggrin.gif Ce bine ca mai vin useri noi si reinvie topicuri uitate si prafuite, altfel nu aveam ocazia sa postez aici.
Eu am trecut de varsta la care aveam ascultam cu prepondenrenta un anumit gen de muzica. Am trecut prin Hip-hop, mai apoi Techno si house, apoi Rock sau punk rock, apoi am inceput sa ascult orice muzica buna, muzica reusita, ceva care sa imi faca placere.
Depinde si de starea emotionala si de ceea ce fac in acel moment, asa ca nu exclud nici manelele din repertoriu, cu conditia sa fie de-alea mai soft asa si sa fiu eu aptiguit bine si sa am chef de dans.
Cel mai mult si mai mult imi place insa Vama Veche. Ei sunt incadrati la rock asa, cam fortat, ca nu prea suna a rock, nu stiu la ce gen sa ii incadrez... mai ales ca acum sunt 2 trupe si nu una.
fiica_lunii
Si eu ascult multe genuri de muzica si am avut diverse etape pe parcursul timpului, dar in ultima vreme m-am cam stabilit la muzica electronica din care cel mai mult inclin spre trance. Vad ca e cea mai pregnanta etapa, in sensul ca de doi ani frecventez si evenimentele de gen, chiar daca pentru asta trebuie sa ma deplasez cale lunga pana in Bucuresti sau pe litoral... oriunde se desfasoara evenimente mai importante.
In afara de asta mai acult ocazional latino, greceasca (originala - cduri aduse de cand am fost in Grecia cu muzica lor populara), muzica veche, muzica ambientala, muzica folk.... etc
In ceea ce priveste manelele, tin mine ca atunci cand au aparut le toleram, chiar dansam in discoteca, atunci cand dadeau manele. Dar asta nu a durat mult, caci mi s-a aplecat .... asa cum a mai mentionat cineva, versurile sunt cele care imi par grotesti. Linia melodica mi se pare aproape aceeasi la toate manelele ..... Oricum acum nu le mai tolerez.
Gryphon
In ordine: rock progresiv, jazz, clasica.
Nu are rost sa insir trupe/muzicieni/compozitori pentru ca sunt foarte multi.
jacob TTL
house ulala.gif 35.gif
Vladimir Pana
Rock si clasica... in rest mai gasesc exceptii din diferite genuri(nu si din manele tongue.gif )

In liceu imi placea sa fiu rebel si sa ascult formatii gen Rage against the Machine \m/
Acum... parca mai mult ma regasesc in Pink Floyd sau Anathema.
envy
Buna ziua /seara rolleyes.gif Sunt nou pe aci sorry.gif si voiam sa ma laud si eu ca ascult muzica electronica . De aci sa nu se inteleaga ca ascult exclusiv asa ceva si toate genurile care intra pe acolo (nu ma prea omor dupa minimal mad.gif si parca a "bolunzit" lumea de ma impiedic numai de el pe aci pe la noi ...) . Pe langa electronica mai merge si ceva de prin 80 spoton.gif mai merge Enya, mai merge Enigma, Mike Oldfield, J.M.Jarre si chillout. Ascult si rock mai clasic si mai calm biggrin.gif (Queen,Pink Floyd etc) dar ce nu ascult decat daca e musai-musai sunt manelele si hip-hopul (desi la ultimul mai merge cate o piesa doua). Acestea fiind zise ma retrag in vizuina mea. La revedere cool.gif
Boudicca
eu ascult mai mult rock tongue.gif




App...la "votati genul preferat" ati omis manele laugh.gif
abis
Nu, ca alea nu sunt muzica! evil.gif

Energie
Ascult rock, hip-hop, oldies.
Depinde de starea de spirit in care sunt sau in care doresc sa fiu. rolleyes.gif
nevvermind
Anybody.... trip-hop? no one? cry.gif
bubbleart
Eu ascult foarte multe stiluri... Ca majoritatea de aici si eu ascult foarte mult rock (aici includ si folk & brit pop). thumb_yello.gif
Si pentru nevvermind...ascult si Bjork, Massive (fain concertul), Portishead, Morcheeba.... Dar nu [pot sa spun ca ma dau in vant dupa trip-hop.
Ascult din cand in cand si brit hop, imi place The Streets foarte mult.
In ultimele zile am ascultat Amy Winehouse, Duffy, Gabriella Cilmi si The Last Shadow Puppets. Imi place revenirea asta la anii '60 din muzica.
Teen From Mars
eu ascult mai toate tipurile de rock :thumb:
Sattwa
Rock, clasică, jazz, trip-hop, un pic de pop, instrumentală...cam de toate, mai puţin hip-hop şi deloc manele.
Discordia
rock, si foarte putin hip-hop.
Cla
Long live Rock'n'Roll !! drunk.gif 35.gif

Rainbow cu Ronnie James Dio
abis
Special pentru prietenul meu Cucu Mucu smile.gif


Cla
Porompompom biggrin.gif
Cla
Orishas - Cuba
Cla
Na ?

.
Cla
Buena Vista Social Club

.
Cla
Iuhuuu smile.gif

Lose yourself to dance - Daft Punk
Cla
mwah1.gif Si apropo Get Lucky... :

Loverboy
shapeshifter
Apogeul dance groove-ului a fost 1983... deci cine vrea sa asculte groove de calitate trebuie sa se raporteze la aceasta data ca la apocalipsa...
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.