Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ce Afaceri Mai Poti Face Cand Multinationalele Ii Matura Pe Cei Mici?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Exploratorium > Afaceri si economie
Pagini: 1, 2
Cucu Mucu
Multumesc, la fel! thumb_yello.gif
ilie
Asa sa fie!
Bine ai revenit.
Mara
Scuze ca n-am citit tot, dar as vrea sa va atrag atentia asupra catorva aspecte:
- chiriile in Bucuresti, zona de nord, cladiri clasa A, nou construite sau in curs de finalizare sunt de max. 18 EUR/mp
- in afara de chirie (pe mp), un chirias mai plateste si costuri operationale (cum ar fi intretinerea la bloc), suma care pentru 2008 va fi in jur de 3.5-max. 4 EUR/mp inghiriati. Aceste sume sunt destinate intretinerii spatiilor comune: mentenanta tehnica (chiller, boilere etc), curatenie spatii comune, paza cladire, intretinere lifturi, salubritate, gradinarit, decoratiuni pentru ocazii speciale (Craciun), marketing, administrare cladire (~3% din chirii colectate), asigurare, impozit teren si cladire. Costurile astea se reconciliaza anual, sistem 'open-book'.
- totusi, anumite costuri de mai sus pot cadea in sarcina proprietarului in functie de cum este negociat contractul de inchiriere
- ca veni vorba de contract de inchiriere, apar costuri suplimentare: avocat, companie imobiliara. Nu va imaginati ca fentati agentia, de la un anume nivel in sus nici o firma nu discuta fara agentie imobiliara. Aici discutam de agentii serioase, nu x si y care tranzactioneaza apartamente in Militari
- dupa ceva ani vor expira contractele de garantie a echipamentelor, precum si garantia de buna executie a lucrarilor (cladirea). Ca atare urmeaza distractia cu 'capital expenditures' (scuze de snobism, dar chiar nu-mi vine in cap termenul din romana) si vorbim de sume foarte serioase care vor iesi din buzunarul proprietarului.

Astea au fost asa cateva idei de avut in vedere dupa constructie, pentru ca planul lui Marius se cam oprea acolo, ori administrarea unei cladiri nu e asa floare la ureche. Exista pentru asta companii specializate de property management, dar activitatea asta este cam la inceput in Romania.

Daca insistati pe idee, v-as sfatui sa nu va bagati in gura mamutilor gen GSE, Adama si sa mergeti pe o cladire clasa B in alta zona decat cea de nord. Sa fie bine construita, sa aveti in vedere si administrarea ei (un arhitect priceput in set-up e esential. Am vazut cladiri de birouri unde nu exista birou pt administratie, unde ghena era in parcare etc) si sa scadeti asteptarile. Un randament bun pentru o cladire de birouri clasa A este la ora actuala ~7%.

Pe de alta parte: in general, dezvoltatorii construiesc o cladire, o inchiriaza la firme solide (contracte pe min 5 ani) si apoi o vand fondurilor de investitii. E o idee de afacere, e extrem de banoasa, dar un fond de investitii, dupa parerea mea, nu va cumpara de la un developer nou aparut pe piata si fara o reputaie solida. Asa ca nu v-as sfatui sa o luati pe latura asta.

Gata, plec, we placut! Scuze daca n-am fost coerenta, e vineri! mwah1.gif
ilie
QUOTE(Afrodita @ 1 Nov 2007, 07:25 AM) *
1. Nu stiu de ce mama dracului m-am apucat sa vorbesc eu cu voi, doi masculi feroce, care evident nu se uita in gura unei femei,

Bai, tu chiar ai vorbit serios?! Te-ai suparat, ai blestemat locul si ai plecat ...

Ca sunt feroce, recunosc, in mod modest. Dar sa stii ca eu ma uit in gura unei femei, zau!
Afrodita
De suparat m-am suparat io, da' nici n-am blestemat si nici n-am plecat... inca harhar.gif

Te uiti in gura unei femei? Esti stomatolog privat de meserie? laugh.gif harhar.gif
ilie
rofl.gif
Nu sunt, dar uneori e bine sa fii vizionar rofl.gif
Afrodita
rofl.gif

Mai ales in afaceri, e cel mai bine sa fii vizionar... Problema e: ai cunostintele necesare astfel incat sa produci o previziune buna pentru tine? laugh.gif

Ca se mai intampla sa o dam si in balti laugh.gif
ilie
Din pacate in afaceri cand o dai in balti o cam dai pe barba ta...in rest multe sunt destul de ok, e o chestie incitanta.
mutulica
partea misto daca ai afacerea ta e sa gasesti pe unul sa se ocupe bine de afacere, ca sa ai timp sa cheltui banii

se pot face afaceri cu multinationalele, multe afaceri:
- agroalimentare - achizitia de la producatori si procesarea - ambalarea produselor astfel incat sa fie vandabile in supermarket

- procesare a deseurilor - si cele provenite din serviciu public, si cele pe care le fac diferitele firme lucrative - o groaza de deseuri pot produce chiar bani prin procesare, fara sa pun la socoteala pe cati ar plati sa scape de ele

- segmente de nisa - tuning de masini, de motociclete, etc


ilie
cred ca cel mai bun raspuns la intrebarea pusa in topic e: sa creezi!
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.