Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Noul Val In Cinematografia Romaneasca
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Teatru si Film
Pagini: 1, 2
Aramis
Eu nu inteleg de ce va deranjeaza atat de tare aceste filme care au ca subiect, la o adica, realitati romanesti, foste sau actuale (de exemplu Filantropica). Vreti filme frumoase, cu Ilene Cosanzene, care sa spuna ca totul e roz? De ce sa ascundem ceea ce a fost?
Michelle
Vineri seara, are loc premiera la Scala a unui alt film romanesc in regia lui Adrian Popovici.Se numeste Un acoperis deasupra capului,habar n-am sa va spun despre ce este,daca e trist sau vesel,sper doar sa-mi placa si sa nu fiu nevoita sa fac complimente realizatorilor fara sa fie cazul.
Leonardo
QUOTE(Aramis @ 10 Mar 2008, 09:17 PM) *
Eu nu inteleg de ce va deranjeaza atat de tare aceste filme care au ca subiect, la o adica, realitati romanesti, foste sau actuale (de exemplu Filantropica). Vreti filme frumoase, cu Ilene Cosanzene, care sa spuna ca totul e roz? De ce sa ascundem ceea ce a fost?


filmele lui Caranfil (inclusiv Filantropica), alaturi de cateva alte filme, le dadeam ca exemple la rubrica 'asa da'. smile.gif
asta si spuneam: realitatea trista poate fi redata si prin alte modalitati artistice decat exacerbarea laturii mizerabile.

nu zice nimeni sa ascunzi, dar nu vad qui prodest sa prezinti numai mizeria la superlativ.
E un mod de exprimare, nu e patentat de noi, dar parca incepem sa devenim captivi in acest stereotip al mizeriei.
Poate fi reteta de succes in anumite cercuri de cinefili, dar cred ca e bine ca macar in arta sa fii ceva mai creator si sa avem o cinematografie bantuita de realizatori cat mai prolifici pe cat mai multe genuri si cu cat mai multe stiluri. Altfel vom mai produce catva timp succese pe acest filon d enisha si apoi vom primi stampila: cinematografia romaneasca trateaza 'negrul'.
Lumea va incepe sa aiba preconceptii despre filmele romanesti precum are despre romani in general. Nu e bine. Trebuie sa fii proaspat. Mai ales in arta.

ilie
QUOTE(Leonardo @ 10 Mar 2008, 05:03 PM) *
asta va fi eticheta filmului romanesc pentru inca 10-20 de ani: realismul dur romanesc.
E drept ca asa actionam si ca popor, din toate punctele de vedere.

mare vizionar esti, dar si psiholog! la loto joci?
Leonardo
QUOTE(freeman @ 11 Mar 2008, 07:59 AM) *
mare vizionar esti, dar si psiholog! la loto joci?


nu joc, dar daca vrei iti vand niste ponturi. thumb_yello.gif

altfel nu e foarte greu sa intuiesti anumite evolutii atunci cand cunosti cat de cat situatia. Trecand peste sensul peiorativ, prefer sa incerc sa fiu vizionar decat sa ma limitez la a fi surprins de ziua de azi. Oricum era doar o parere, nu trebuie insusita de catre toti. presupun ca inca mai e valabil dreptul la libera exprimare.

zi buna. smile.gif
Michelle
Eu cred ca e exagerat spus "monopolul mizeriei". Filmele romanesti prezinta in general o problema acuta a societatii in care traim noi si autorii lor.Cinematograful,in general, este o oglinda a societatii in care traim.Nu toate sunt despre mizerie in sensul cel mai concret,adica despre saracie.(vezi filmul lui Nae Caranfil-Restul e tacere,dar pentru care a fost necesar si un buget mare in raport cu celelalte productii romanesti)
Acuma e vorba si despre ce scenarii ai la indemina.Scenaristii nostri nu prea scriu povesti dulcege cu imagini idilice pentru ca probabil n-au de unde se inspira.Ecranizari dupa carti frumoase cu povesti de dragoste s-au tot facut pe vremea lui Ceasca si desigur ca si publicul si realizatorii de film ajunsesera la un nivel de saturatie la inceputul anilor 90.Incet ,incet pe masura ce societatea isi intra in normalitate probabil si temele tratate de scenaristi se vor schimba.
Michelle
Un acoperis deasupra capului un film 100% romanesc, excelent facut chiar daca n-au fost bani prea multi,dupa un scenariu scris de Mara Nicolescu, care si joaca unul din rolurile principale.
O poveste frumoasa despre doua femei singure,proaspat eliberate de la neuropshiatrie, pe care viata si hazardul le face sa-si caute impreuna un sens in viata .De fapt chiar mai putin de-atat, sa-si caute un acoperis deasupra capului!
Mult umor in interpretarea actorilor si in text,se rade mult la acest film,dar si multa sensibilitate si miez.
Mergeti sa-l vedeti,merita.
Veritas
QUOTE(Michelle @ 14 Mar 2008, 11:29 PM) *
Un acoperis deasupra capului un film 100% romanesc, excelent facut chiar daca n-au fost bani prea multi,dupa un scenariu scris de Mara Nicolescu, care si joaca unul din rolurile principale.
O poveste frumoasa despre doua femei singure,proaspat eliberate de la neuropshiatrie, pe care viata si hazardul le face sa-si caute impreuna un sens in viata .De fapt chiar mai putin de-atat, sa-si caute un acoperis deasupra capului!
Mult umor in interpretarea actorilor si in text,se rade mult la acest film,dar si multa sensibilitate si miez.
Mergeti sa-l vedeti,merita.


Unde ruleaza?

V
Michelle
Aseara a fost un fel de premiera cu toti actorii si echipa,la Scala.Nu stiu daca ramine acolo.
A mai fost prezentat in avanpremiera la festivalul Bucuresti.

Am uitat sa spun ca joaca si Ovidiu Niculescu,care mi-a placut in rol,nu stiu cum o fi fost in Restul e tacere,dar aici a fost bine(ca sa zic asa!)
Muzica semnata Vlady Cnejevici si ea super ok thumb_yello.gif
March
"Poliţist, adjectiv", propunerea Romāniei la Oscar 2010

Cine a vazut filmul asta ? Ceva comentarii va rog ?
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.