Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Fumatul In Locurile Publice
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odăi in Dialog - Dezbaterile Hanului
Pagini: 1, 2, 3, 4
dascalita
Vezi??? De aia a vrut ardeleanul sa aiba tramvaiul lui personal! rofl.gif
Veritas
De unde stii ca-s ardeleanca? ohyeah.gif In BV parca nu mirosea asa in transportu' in comun...da' dau on off-topic, scuze...

V
denise
Am rude si prieteni care fumeaza. Inainte nu ma deranja, de la o vreme insa, pe fondul unor probleme de sanatate, ma deranjeaza foarte rau. In general ma feresc singura de fumatori, dar sunt locuri unde nu reusesc, asta apropo de interzisul fumatului pe strada.
Ce fac, daca sunt in statie? Oricat m-as retrage, tot nu scap de fum.
Pe terase nu ma mai duc din cauza fumatorilor, pentru ca si eu vreau sa ma simt bine, nu numai ei.
Ce fac pe scara de la metrou, cand nesimtitul cu doua trepte mai sus nu are rabdare 2 secunde sa iasa din metrou sa - si aprinda tigara? Unde sa ma duc? Ce fac la trecerea de pietoni, ca pana se face verde, poti sa si mori dintr-o criza de astm? Iar la trecerea de pietoni, pe scara metroului, in statie, sunt si copii. Cand sunt copii prin preajma eu chiar mi-am facut obiceiul sa-l balacaresc pe respectivul, nu mai tac ( rofl.gif am deja o colectie bogata de remarci).
Ideea e ca e dreptul lor sa fumeze, dar e si dreptul meu sa respir. Nu ma pot feri de ei in spatiile publice. Prin urmare da, sunt de acord cu interzicerea fumatului chiar si pe strada. Strada e si a nefumatorilor. Cu atat mai mult statiile de tramvai, de masina, unde tai fumul cu cutitul. Stiu ca tine de educatie, ca unii se abtin si nu fumeaza acolo, dar uite ca nu functioneaza pentru cei mai multi. Asa ca tot legea e solutia.
Cum o solutie pentru 'viciosi' ar fi sa li se amenajeze locuri speciale, chiar si pe strada. Dar nu in statii ...
mutulica
QUOTE(mutulica @ 22 Dec 2006, 07:31 AM) *
nu e nici corect, nici intelept, atita timp cit fumatorii sunt majoritari in tara asta... ar fi inca o lege care sa nu fie respectata

dupa cum spuneam... s-a dat legea, au tinut controalele si amenzile 3 zile, si acum se fumeaza peste tot la fel ca inainte
e o tampenie fara seaman sa dai o lege doar asa ca sa fie...
cele mai multe legi din tara asta vin in contradictie cu majoritatea si de aia nici nu sunt respectate. legea asta e un alt exemplu de "bah guys, a zis UE sa dam legea, asta e... am dat-o.. acuma na, nu e chiar musai sa o si respectam"
ce intelege poporeanul? lasa-le bah incolo de legi, azi le da, maine le trece
Mara
QUOTE(denise @ 23 Aug 2007, 11:05 AM) *
Ce fac pe scara de la metrou, cand nesimtitul cu doua trepte mai sus nu are rabdare 2 secunde sa iasa din metrou sa - si aprinda tigara?


Sau cand nesimtitul isi aprinde tigara pe scara blocului, probabil pentru ca in casa ii urla nevasta? Exista balcon, fratilor! Chiar nu tin ca primul lucru pe care-l simt cand ies din dormitor sa fie fumul de tigara! Sau, si mai tare, deoarece de la 10 pana la parter e cale lungaaa, isi aprind unii tigara in lift, de ma ia pe mine greata daca ma nimeresc atunci sa urc. mad.gif
Cla
Cica de pe 1 Septembrie a intrat si pe la noi legea in vigoare.
Adica sa nu fumezi in cladirile publice, in restaurante (in afara de locurile specificate)...

Si? Nu s-a intamplat NIMIC NOU!!
De ce? Pt ca toata lumea tinea seama de asta, din bun simt wink.gif

Ca apropos la metrou... in fiecare statie de metrou de la noi gasesti o scrumiera, la iesirea din/intrarea in zona.
Inainte de ce treci asta, stingi tigara, basta.
Oiski-Poiski
Aha, deci este in vigoare.
Bine, am sa probez saptamana viitoare la restaurant daca se tin de lege si vin cu detalii .Detalii cum tai capul la chelner rofl.gif .


Blakut
Eu merg la bere in The Jack, e un bar. Exista locuri speciale pentru nefumatori. Nu le-am vazut niciodata folosite de nefumatori. De ce? Nu stiu daca exista grup exclusiv de nefumatori, care sa stea acolo...
Oiski-Poiski
Pai scopul nu cred ca este ca nefumatorii sa stea la colt singuri si invers ci ca fumatorii sa renunte pentru scurt timp la tigara si sa guste viata pentru doua , trei ore impreuna cu nefumatorii.

Insa daca ar fi asa de simplu nu s-ar incerca permanent sa se inventeze noi metode de "cum sa te lasi de fumat" .Boala grea asta !

Blakut
QUOTE
Insa daca ar fi asa de simplu nu s-ar incerca permanent sa se inventeze noi metode de "cum sa te lasi de fumat" .Boala grea asta !


Metoda e una, nu mai fumezi. Daca nu poate respectivul sa faca asta inseamna ca nu vrea sa se lase de fumat.
Cla
QUOTE(Oiski-Poiski @ 20 Sep 2007, 09:49 AM) *
Bine, am sa probez saptamana viitoare la restaurant daca se tin de lege si vin cu detalii .Detalii cum tai capul la chelner rofl.gif .


Vrem pozeee! ohyeah.gif
Afrodita
Ca o fumatoare veche ce sunt - nu, nu mai sunt "inraita" acum harhar.gif - imi dau si eu cu parerea dupa ce am citit astea 4 pagini.

Dupa cum stiti, de ceva timp traiesc in UK. In Wales s-a interzis fumatul in spatii publice de la 1 aprilie anul asta, iar in Anglia de la 1 iulie. La inceput toti fumatorii protestau - logic biggrin.gif Ca berea nu mai e asa de buna fara tigare biggrin.gif Dar incetul cu incetul s-au obisnuit, ca deh! Aici nu te joci cu legea, nu de alta da' iti iei amenda de te ustura si-n cur nu numai in buzunar, plus ca te da bodyguard-ul afara din resto/pub/club/birt/ spelunca si ce-or mai fi. Si nu te da afara soptindu-ti vorbe dulci biggrin.gif (ca tot vorbeam de fumatmi-am mai aprins una harhar.gif ).

Si uite-asa, acum cu totii suntem de acord ca e mai bine asa. Desi, in acest caz, toata lumea iese in fata cladirii si fumeaza. Si e aer liber. Si poti taia fumul cu cutitul! Nici n-am realizat ca sunt asa de multi fumatori in Wales rofl.gif pana cand nu au interzis astia fumatul in locuri publice inchise.

De acord ca nu e frumos sa se fumeze in scari de bloc, lifturi, restaurante si alte alea de genul, dar cand va vad ca militati pentru a nu fuma pe strada, in parc sau in locuri super aerisite si cu destul spatiu incat sa incapa si fumatorii si nefumatorii, deja imi vine sa ma iau cu mainile de cap si sa zbier. Cum ar fi sa vi se interzica voua sa va beti cele cel putin 3 cafele pe zi? V-ar fi bine? Nu de alta, dar cofeina face cel putin la fel de mult rau sistemului nervos si inimii, cum face si tigara. Si un om agitat in preajma altora cu mai putina energie, e la fel de enervant ca si putinul fum de tigara ce se intampla sa va intalneasca narile cand bate vantul din fata.

Cum am zis: sunt pentru interzicerea fumatului in locurile publice inchise, dar nu pentru interzicerea totala a fumatului. Nu de alta, dar sunt mult mai multe chestii de zeci de ori mai daunatoare ca fumatul impotriva carora nimeni nu face nimic!
abis
QUOTE(Afrodita @ 21 Sep 2007, 03:35 AM) *
Cum ar fi sa vi se interzica voua sa va beti cele cel putin 3 cafele pe zi? V-ar fi bine?

Daca as bea 3 cafele pe zi, iar din astea cateva picaturi ar ajunge in cana cu apa a vecinului, ar fi normal sa mi se interzica sa mai beau cafea langa el, indiferent ca se intampla in parc ori in alta parte. Nu se pune problema sa fie interzis total fumatul, ci numai in locurile unde fumul ii afectaza pe nefumatori. Nu stiu in UK cum e, dar aici daca ai "norocul" sa te trezesti intr-o statie de autobuz inconjurat de fumatori care trag din tigara cand ajungi acasa iti put hainele de parca ai fi stat in furnal.
Cla
Într-o statie de autobuz?? Pai nu-i destul aer curat afara? huh.gif
Dar ce sa ne mai miram... Nefumatorii se iau de fumatori si daca stau cu nasul in esapamentul unui camion Diesel...
Si tocmai camionul asta le aduce acasa cafeaua, alcoolul, untul ( rofl.gif ) , pur colesterol, si se mira de ce-s bolnavi... ohyeah.gif

Mie, personal, nu-mi plac obezii care nu fumeaza, dar nici nu-i critic, ca o adica la de ce si cum.

Edit: ca explicatie: am stat saptamâna asta la o statie de tramvai, mi-a fost destula putoarea scoasa de un camion
Oiski-Poiski
Eu nu am nimica cu aia care fumeaza in aer liber.Din partea mea sa fumeze.
Cel mai mult si mai mult ma distreaza cand vad la munte o persoana care gafaie pana ajunge in varful dealului si apoi se aseaza pe iarba sau pe o banca si isi aprinde o tigara din care cand trage ii vezi satisfactia pe fata cum aud eu vecinii cand ajung la apogeu.
De aia ma gandesc eu ca asta e de fapt o boala grea ca altfel nimeni nu ar face de bunavoie chestia asta.
Cla
QUOTE(Oiski-Poiski @ 21 Sep 2007, 08:25 AM) *
Cel mai mult si mai mult ma distreaza cand vad la munte o persoana care gafaie pana ajunge in varful dealului


Si? gâfâie pe plamânii si banii tai?
Distreaza-te, doamna, la munte si lasa te rog o persoana în pace care trage o pipa in vârful dealului, nici aia n-o sa te întrebe câta ciocolata îti bagi înainte de culcare.

Un pic de toleranta n-ar strica.
Oiski-Poiski
hmmmmmmmm
Daca nu eram toleranta m-ar fi deranjat si pe varful muntelui si le-as fi spus-o.
Nu, nu.Eu sunt toleranta destul, dar sunt o buna crestina.Ma ingrijoreaza sanatatea altora.

Dar pe tine Cla te-a muscat o viespe ? dry.gif

Afrodita
Pai nu stiu cum, ca toleranta asta tre sa fie asa: in Romania romanii sa fie toleranti fata de unguri si tigani, fumatorii fata de nefumatori, britanicii fata de restul natiilor de la ei din tara, oamenii cu greutate normala fata de obezi, cei ce nu se drogheaza fata de drogati si tot asa. Dar vice versa nu se aplica - si asta e ce ma scoate pe mine din sarite.

Oiski si eu gafai cand ajung sus pe deal la faculta si tot imi aprind o tigare si am fata aia satisfacuta. De ce? Pentru ca oricat as gafai, mai multa satisfactie imi da tigara decat urcatul dealului. Si nu-mi spune ca un nefumator nu gafaie cand urca pe dealuri, munti, etc. pentru ca am vazut si auzit nefumatori care gafaiau mai rau ca mine!

Abis, daca citesti ce-am spus, m-am referit la efectul cafelei, nu la faptul de-a avea picaturi in apa mea. Si era doar un exemplu, nu de alta, da' am si eu momentele mele cand trag 3 cafele pe zi.
Cat despre fumatul din statie: ma scuzi ca ma indoiesc, dar la cat de mult "aer liber" e in statie imi vine greu sa cred ca doar de acolo ai luat mirosul de tutun! Esti sigur ca din autobuz n-ai coborat in vre-un bar pe undeva sau unde se fuma in loc inchis? Nu de alta, da' hainele mele nu mai miros a tigara de cand nu se fumeaza in baruri, dar sunt destui care fumeaza pe strada in fata barurilor sau in statiile de autobuz. Si circul mult pe jos si cu autobuzele si hainele tot nu miros (am simtit asta in cele 2 saptamani de nefumat si mi-a fost confirmata de toti nefumatorii din casa in care stau, adik 6 la numar).
Deci da, cred ca exagerezi. Si nu-i frumos.
Oiski-Poiski
Afro, ideea mea era ca daca te duci la munte sa iei o gura de aer curat si-ti dai atata osteneala sa urci ore intregi atunci de ce trebuie sa te intoxici cu fum dupa ce ti-ai atins scopul asta ?
Oricat de toleranta as fi nu reusesc sa dau un raspuns multumitor la intrebarea mea de mai sus.

Uite, dau un exemplu.Ieri seara o colega suna la restaurant sa rezerve locuri .Eu strig de mai departe: Andreea te rog la nefumatori.Dupa ce termina convorbirea vine la mine si zice ca daca am ceva impotriva fumatorilor.Ii explic cum sta treaba si pe deasupra zic eu ,copilului meu i se face rau cand sta langa un fumator cu tigara aprinsa.La care ea imi raspunde: i se face rau ca nu e obisnuit. blink.gif Eu zic: pai si sa-l obisnuiesc, adica sa-l pun sa fumeze ? Ca eu nu am de gand sa ma apuc de fumat ca sa-mi obisnuiesc copilul cu tigarea.Ea zice : asta nu am zis, insa ce se face cand peste, trei,patru ani vrea sa mearga cu prietenii la discoteca etc ?

Sincer, am fost socata.
Astea sunt lucruri care trebuie sa ne socheze nu faptul ca eu sunt sau nu sunt destul de toleranta.





QUOTE(Afrodita @ 21 Sep 2007, 11:05 AM) *
Pentru ca oricat as gafai, mai multa satisfactie imi da tigara decat urcatul dealului.
Cla
QUOTE(Oiski-Poiski @ 21 Sep 2007, 11:05 AM) *
hmmmmmmmm
Daca nu eram toleranta m-ar fi deranjat si pe varful muntelui si le-as fi spus-o.
Nu, nu.Eu sunt toleranta destul, dar sunt o buna crestina.Ma ingrijoreaza sanatatea altora.

Dar pe tine Cla te-a muscat o viespe ? dry.gif

Nu, Oiski, nu m-a muscat vreo viespe.
Dar daca esti asa de toleranta precum spui, te rog sa fii asa de indulgenta si sa intelegi ca imi place fumul de tutun.
O fi in varful muntelui sau intr-un beci pe undeva...
Ca nu vreau sa deranjez pe altii (nefumatori), asta-i alta mancare...
Totusi, vreau ca si nefumatorii sa nu ma deranjeze pe mine.
Dar cred ca ne intelegem mwah1.gif
(De parca as sta de vb. cu maica-mea, nu stie ce e aia tutun, dar ma f*te pe mine la cap, de crestina ce e) spoton.gif

Edit: Si ca inainte sa ma intrebi: Ich hasse Moralapostel
Afrodita
Cla, n-ai idee ce fericita as fi daca as intelege limba de-o vorbesti in posturi! Nu de alta, da' nu-s multi vorbitori de germana si e totusi un forum romanesc wink.gif Mersic de intelegere.

Oiski, eu am realizat ca tu esti toleranta. Nici nu vorbeam de tine in posturile de mai sus, ci la general.
Si dupa cum ai vazut, sunt total de acord ca sa NU se fumeze in resto si alte locuri publice, tocmai pe motive ca acelea sunt locuri unde vin si copii, oameni care de la fumul de tigara au crize de astm sau alte probleme, etc. Deci, desi sunt fumatoare, tot o consider cretina pe colega de ti-a venit cu astfel de argumente! Nu de alta, dar fumatul este un viciu la urma urmei si nu e bun, iar daca este ocazia ca ai nostrii copii sa nu-l capete, cu atat mai bine pentru copii! Iar cand va veni vremea sa se duca la disco, va fi destul de mare incat sa aleaga singur unde se duce si daca are fumul de tigare de-a face cu locurile freventate.

Cat despre munte: iubesc aerul curat, mai ales cel de munte, logic biggrin.gif Dar n-ai idee ce satisfacator e pentru mine ca dupa ce m-am chinuit sa ajung sus, dupa ce-mi trag sufletul, sa ma bucur de-o tigara in mijlocul naturii! Nu pot sa explic de ce, dar asa simt.
abis
QUOTE(Afrodita @ 21 Sep 2007, 12:05 PM) *
m-am referit la efectul cafelei, nu la faptul de-a avea picaturi in apa mea

Pai in privinta asta nu are nimeni nimic cu tine. Daca vrei sa fumezi, poti sa fumezi si zece pachete pe zi, daca iti place. Numai sa o faci in locuri unde nu inhaleaza fumul cei care nu vor sa fumeze, asta-i tot. smile.gif
Cla
@Afro:
"Ich hasse Moralapostel" înseamna ca "urasc oamenii care-mi tin morala"
Sorry, cateodata gândesc stereo biggrin.gif
Afrodita
Abis, am impresia ca tu ori nu ma citesti, ori ma citesti selectiv biggrin.gif N-ai vazut ca-s de acord cu toata treaba, in afara de fumatul in aer liber? Adik nu imi interzice mie sa trag o tigare pe strada, pe-o banca, daca eu am nevoie de relaxare. Nu de alta, da' ma vezi de departe si poti alege sa nu circuli fix langa banca pe care stau eu, nu? wink.gif (aici nu vorbesc de nesimtirea unora - nesimtire punctata de fete pe pagina cealalta)

Aha, mersi Cla biggrin.gif Io nu-i urasc, da-mi provoaca dezgust si dorinta de-a le plezni una dupa ceafa biggrin.gif Norocul meu ca nu duc dorinta la implinire... Sau al lor? hmm.gif rofl.gif
Cla
QUOTE(Afrodita @ 21 Sep 2007, 12:46 PM) *
Aha, mersi Cla biggrin.gif Io nu-i urasc, da-mi provoaca dezgust si dorinta de-a le plezni una dupa ceafa biggrin.gif Norocul meu ca nu duc dorinta la implinire... Sau al lor? hmm.gif rofl.gif

Asa m-am gândit si io, dar am deja 5 avertizari rofl.gif
Afrodita
Ei vezi, asta e diferenta dintre noi 2: eu doar ma imaginez facand ce-am zis mai sus tongue.gif Apoi ma simt bine cu imaginea asta in minte si imi vad de ale mele harhar.gif

Numai ca pe topicul asta nu ne tinea nimeni morala noua, fumatorilor, ci au trecut direct la exterminare rofl.gif
Cla
Afro, hai sa-i bagam cu masinile în birt si noi fumam afara biggrin.gif
bobo66
Cla, in Clubul Anonimilor sunteti multi fumatori? Fumatori anonimi,desigur... rofl.gif
Cla
ohyeah.gif smoke.gif 44.gif

edit: Mi-a venit o idee: Scot un scaun în strada si deschid firma "Smoke & Go S.F.R" (societate fara raspundere) spoton.gif , la noi se poate întelege ca "Sitzplatz für Freies Rauchen" biggrin.gif
Ba nu, 2 scaune, unul pt. mine sa vând tigari ohyeah.gif
Mara
Mie imi pare ca se exagereaza totusi cu comentariile privind fumatul in aer liber, parcuri etc.. Adica na, am mers o gramada cu autobuzul si cat am asteptat in statie, daca fuma unul langa mine, ma trageam mai intr-o parte si gata. Singuta data cand chiar m-am enervat pe fumat in aer liber a fost la concert la Rolling Stones, pe Lia Manoliu, unde sunt scaunele atat de pitice si de inghesuite incat parca fumam eu si nu duduia din spatele meu. Mama ce-mi venea sa-i zic vreo 2... dar chiar nu vroiam sa-mi stric bucuria concertului. Asa ca, zau, hai sa nu-i linsam pe fumatori, ca au ei singurei grija de asta. tongue.gif
Cla
QUOTE(Mara @ 22 Sep 2007, 10:01 AM) *
Adica na, am mers o gramada cu autobuzul si cat am asteptat in statie, daca fuma unul langa mine, ma trageam mai intr-o parte si gata.

Ti s-a facut greata de tutun sau de Diesel? unsure.gif
În statia de autobuz îndur o pipa, dar nicidecum esapamente.
Mara
Ambele imi intorc stomacul pe dos. Ce-i drept, daca sunt in aer liber suport mai bine fumul de tigara decat gazele de esapament.
Afrodita
Ei vezi, stiam ca esti fata rezonabila harhar.gif mwah1.gif

E drept ca "copil fiind" (da, da, stiu, e intentionata cacofonia harhar.gif ) nu tineam cont de chestiile astea. Dar acum tin cont: daca sunt la asteptat de autobuz si vreau sa fumez, ma duc mai departe, pitita intr-un colt sau langa un geam de magazin, ca sa nu-i afum pe aia de asteapta autobuzul si nu fumeaza. Si ma mai si duc in asa fel incat vantul sa nu bata fumul inspre ei, ci in directia opusa, caci se poate mereu biggrin.gif
Daca sunt cu amici nefumatori intreb mereu daca pot fuma in preajma lor. Daca spun nu, atunci ma duc deoparte, unde incerc sa nu afum pe nimeni.

Dar recunosc ca a trebuit ceva timp sa realizez asta, dar o faceam din Ro totusi biggrin.gif

Si din cauza faptului ca ma port asa cum am spus, consider o tampenie sa-mi fie interzis fumatul in spatiu deschis.
bobo66
Oriunde m-as piti, vantul aduce o boare de fum spre mine,parc-as fi magnet de fum. blink.gif
Cla
Normal, devine fumator, o ia in alta parte tongue.gif
Oiski-Poiski
Am fost , raportez.Nu a fumat nimeni toata seara si nu as fi crezut ca se vor tine de lege cu adevarat.
Pentru prima data de cand merg la restaurant am venit acasa si astazi am purtat aceeasi bluza de ieri seara , pentru prima data nu m-au usturat ochii si gatul si pentru prima data mi-am vazut interlocutorii la masa fara sa tai ceata cu cutitul.
Si nu am vazut pe nimeni sa se ridice de la masa ca sa iasa afara sa fumeze.Si ne-am simtit bine cu totii.Fumatoarele din grupa nu au luat-o razna.
Deci se poate.Jos palaria.

mutulica
na.. de asta sunteti impotriva fumatului, ca sa nu mai spalati hainele...
Afrodita
Evident, mutulica, ca doar e o treaba nasoala asta cu spalatul hainelor rofl.gif

Eu ce ziceam, cand ziceam ca nimeni n-a capiat ca s-a interzis fumatul? harhar.gif Logic ca la inceput toti se socheaza putin, deh! Schimbarea. Oamenii nu prea suporta schimbarile bruste si carora TREBUIE sa le faca fata tongue.gif Da' cu trecerea timpului se obisnuiesc si nu au probleme biggrin.gif
Oiski-Poiski
QUOTE(mutulica @ 29 Sep 2007, 05:51 PM) *
na.. de asta sunteti impotriva fumatului, ca sa nu mai spalati hainele...



Daca ai sti ce s-a scumpit apa si curentul !

mutulica
si tigarile s-a scumpit, care este de fumat
Oiski-Poiski
De aia ma gandeam eu ca daca lumea nu mai cumpara tigari impuscam doi iepuri dintr-o lovitura: ei nu mai fumeaza si sunt mai sanatosi iar ceilalti nu mai trebuie sa spele asa de des hainele.
abis
QUOTE(Afrodita @ 22 Sep 2007, 04:01 PM) *
daca sunt la asteptat de autobuz si vreau sa fumez, ma duc mai departe, pitita intr-un colt sau langa un geam de magazin, ca sa nu-i afum pe aia de asteapta autobuzul si nu fumeaza. Si ma mai si duc in asa fel incat vantul sa nu bata fumul inspre ei, ci in directia opusa, caci se poate mereu biggrin.gif
Daca sunt cu amici nefumatori intreb mereu daca pot fuma in preajma lor. Daca spun nu, atunci ma duc deoparte, unde incerc sa nu afum pe nimeni.

Dar recunosc ca a trebuit ceva timp sa realizez asta, dar o faceam din Ro totusi biggrin.gif

Si din cauza faptului ca ma port asa cum am spus, consider o tampenie sa-mi fie interzis fumatul in spatiu deschis.

Daca ar face toti ca tine nu ar fi necesara interzicerea... Insa esti printre foarte putinele exceptii...
Sushi
eu fumez si o fac pe banii mei si pe sanatatea mea. are cineva ceva impotriva?

imi aprind tigara unde vreau si cand vreau. in general ma retrag intr-un colt. nu ca mi-ar pasa mie de nefumatori, mi se rupe, ci pentru ca nu-mi place sa fiu deranjata de nefumatori. cat stiu aia da din gura ceva de speriat. io tin tigara-n mana, pufai din ea si-mi vad de treaba, nu bat pe nimeni la cap. in general tigara e si pretextul meu de a ma izola de ceilalti. de exemplu de alfa-mame, alea cu 2-3 copii la activ si saci de idei in spate. sau de babe care mi-ar da sfaturi si la cum sa-mi tai parul. sau de masculi ce vor neaparat sa-mi povesteasca ce-o vazut facut etc etc.
dupa parerea mea fumatorii is mai putin galagiosi. isi vede fiecare de fumul lui si basta. nefumatorii toaca-ntruna. parca n-ar sti ce sa faca cu limba.
Serenity
Si eu am fumat si am perioade cand fumez, si tocmai pentru ca fumez imi dau seama cat de tare deranjeaza fumul pe cei care nu fumeaza. Nu rezist sa stau in fumul altuia (daca nu am si eu o tigara aprinsa) si de obicei iau si atitudine... adica in cazul in care nu m-a intrebat daca ma deranjeaza, il/o rog sa-mi mute scrumiera sau sa se multe el/ea in asa fel incat sa nu-mi mai ajunga fumul in nas. Cat despre fumatul in masina, mi se intampla des ca soferul sa fumeze cat timp eu sunt in dreapta si nu fumez si-atunci e jale. Pentru mine. Si pentru el, daca imi permit sa fac scandal devil.gif

P.S. De ce sunt fumatorii atat de defensivi? Nu e logic si rational sa 'poti sa faci ce vrei atat timp cat nu deranjezi pe nimeni'? E chiar atat de greu sa fi mai putin egoist si sa tii cont si de cei din jurul tau? Eu, tocmai pentru ca stiu cat e de suparator fumul pentru cineva care nu fumeaza, incerc sa ii menajez pe nefumatori....
Sushi
QUOTE(Serenity @ 1 Oct 2007, 06:33 PM) *
Si eu am fumat si am perioade cand fumez, si tocmai pentru ca fumez imi dau seama cat de tare deranjeaza fumul pe cei care nu fumeaza. Nu rezist sa stau in fumul altuia (daca nu am si eu o tigara aprinsa) si de obicei iau si atitudine... adica in cazul in care nu m-a intrebat daca ma deranjeaza, il/o rog sa-mi mute scrumiera sau sa se multe el/ea in asa fel incat sa nu-mi mai ajunga fumul in nas. Cat despre fumatul in masina, mi se intampla des ca soferul sa fumeze cat timp eu sunt in dreapta si nu fumez si-atunci e jale. Pentru mine. Si pentru el, daca imi permit sa fac scandal devil.gif

P.S. De ce sunt fumatorii atat de defensivi? Nu e logic si rational sa 'poti sa faci ce vrei atat timp cat nu deranjezi pe nimeni'? E chiar atat de greu sa fi mai putin egoist si sa tii cont si de cei din jurul tau? Eu, tocmai pentru ca stiu cat e de suparator fumul pentru cineva care nu fumeaza, incerc sa ii menajez pe nefumatori....


tocmai ca eu inca n-am vazut pe nimeni sa nu intrebe daca nu deranjeaza fumul inainte de a-si aprinde tigara sau sa nu se retraga undeva. dar ma rog, nu asta este problema...
cat despre a face scandal soferului nu stiu ce sati zic... eu as inhala asteptand sa ajung la destinatie decat sa risc sa-i creasca aluia tensiunea si sa nu mai poate fi atent pe unde si cum conduce tongue.gif
Serenity
Pai crezi ca scandalul meu are vreun efect? laugh.gif Il doare fix in cot ca ma inverzesc de la atata fum... rofl.gif Oricum, nu sunt absurda.. persoana de care vorbesc fumeaza practic tigara de la tigara. Tot ce am cerut eu e sa faca pauza de 5 minute intre tigari tongue.gif

Eh, la noi sunt foarte rari aia care intreaba sau se retrag. Majoritatea nu tine cont de nefumatori...
mutulica
mai sunt si care intreaba. isi aprind tigara si apoi spun "nu-i asa ca nu va deranjeaza?" iar in secunda doi nu te mai aud smile.gif

Sushi
de o gramada de ani s-au facut separe-uri pentru fumatori in bruri si restaurante. tocmai ca sa nu trebuiasca sa se suporte unii pe altii. asa ca nefumatorii fac, dupa parerea mea, pe victimele. si acuma se simt si mai frumosi si mai destepti de parca legea asta cu interzisul fumatului ar fi o pedeapsa bine-meritata de dracii de fumatori.
Io zic ca toleranta trebuie sa vina de ambele parti.
Si in momentul in care vine asa o lege care interzice unele-altele ma intreb daca nu e cumva inceputul unui soi de dictatura??
abis
QUOTE(Sushi @ 2 Oct 2007, 03:43 PM) *
Io zic ca toleranta trebuie sa vina de ambele parti.

Si io zic la fel. Uite ce tolerant sunt: nu am nimic cu fumatorii, pot sa fumeze oricat si oriunde doresc ei, atat timp cat niciun nefumator nu le inhaleaza fumul.
Sushi
QUOTE(abis @ 2 Oct 2007, 07:29 PM) *
Si io zic la fel. Uite ce tolerant sunt: nu am nimic cu fumatorii, pot sa fumeze oricat si oriunde doresc ei, atat timp cat niciun nefumator nu le inhaleaza fumul.


da ce ma fac daca am tigara aprinsa-n mana si fuge careva in directia mea ca vrea sa converseze cu mine? sa bag viteza?
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.