Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Cele Patru Legi Dupa Care Va Judeca Dumnezeu Lumea
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Comunitatea Credintei - Religie
Pagini: 1, 2, 3, 4
zexelica
juju
Normal ca m-a editat....

QUOTE
Daca vrei iti dau eu un verset unde se vede clar ca Isus nu avea treaba cu trinitatea si o contesta clar...
mersi

Unde scrie de contestare?

Versul ASTA e direct, care ti l-am mai dat din Isaia 9:6Căci un Copil ni s'a născut, un Fiu ni s'a dat, şi domnia va fi pe umărul Lui; Îl vor numi: ,,Minunat, Sfetnic, Dumnezeu tare, Părintele veciniciilor, Domn al păcii.

Copil=Parinte=Domn
juju
nu uita ca e vorba de o profetie.
apoi Dzeu este un termen des utilizat (dar tradus gresit ) pentru Zeu (Sfint, Inger)
iar trei nu are nici-o legatura cu ideea trinitatii ceea ce ai postat tu.
zexelica
Stai jujule usor, ca ma ametesti.

Profetie este sa declari cuvintul lui Dumnezeu. Daca Acesta se refera la viitor, prezent sau este un edict, nu are importanta.

QUOTE
apoi Dzeu este un termen des utilizat (dar tradus gresit ) pentru Zeu (Sfint, Inger)

Unde este treaba asta? In Biblie? Te rog sa ma lamuresti, daca poti.

QUOTE
iar trei nu are nici-o legatura cu ideea trinitatii ceea ce ai postat tu.

Jujule, recunosc (,) ca subiectul este extrem de complicat. Dar nu vom putea ajunge nicaieri decit daca ne inspiram din Biblie.
Daca tu ai alte idei care provin dinafara Bibliei, n-am ce sa fac. Eu pot sa-ti arat unde IN BIBLIE este descris un anumit concept.
juju
Isaia a fost un profet iar textul este scris cu mult inaintea nasterii lui Cristos.
Si eu ma iau tot doar din Biblie.
Traducerea respectiva trebuie citita in textul original.
A interpreta niste traduceri este periculos.
Dar asta avem cu asta dansam.
Acum ii mai las si pe altti sa comenteze.
juju
p.s.
iti recomand e_sword. e free pe internet si ai in el toate bibliile aproape(de ex in romana ai Cornilescu si Ortodoxa).
Este un bun util daca vrei sa studiezi biblia.
Il recomand tuturor indiferent de orientarea religioasa. thumb_yello.gif
zexelica
juju

QUOTE
iti recomand e_sword. e free pe internet si ai in el toate bibliile aproape(de ex in romana ai Cornilescu si Ortodoxa).
Este un bun util daca vrei sa studiezi biblia.

Foarte tare!! Merci mult de tot! Asta chiar imi trebuia sa stiu.
Ai auzit si de interliniara VT+NT in romana?

QUOTE
Isaia a fost un profet iar textul este scris cu mult inaintea nasterii lui Cristos.
Traducerea respectiva trebuie citita in textul original.


OK. In textul original cuvintul Dumnezeu este Strong's 410 =el si parinte este Strong's 5702=agan.
410 este evr. "el" cuvint folosit de 227 de ori. "Elohim", este cuvintul din Facerea 1 si este "el" la plural masculin.

QUOTE
apoi Dzeu este un termen des utilizat (dar tradus gresit ) pentru Zeu (Sfint, Inger)

Cuvintul "EL" nu este niciodata folosit ca "inger".
Poate fi TRADUS de X, Y, Z ca "inger", dar "inger" este evr. "malak" care inseamna "mesager".
Au insa traducatorii boala asta cu ingerii si trimbita. Tot timpul "shofar" il traduc "trimbita", indiferent de cuv. evreiesc. Asta e valabil pt. engleza, spaniola, franceza, italiana, toti fac greseala asta.
E si dificil cu "yodel"-urile alea din evr.
juju
ma bucur ca ti-a fost util e_sword

QUOTE
Ai auzit si de interliniara VT+NT in romana?


ce inseamna asta?(in linie?)
zexelica
juju
Are o linie cu textul original (heb. sau gr.) si fiecare cuvint numerotat STRONG's si intre linii este traducerea literala a frazei.
Asa poti verifica ce cuvint este folosit in textul original si sa-l compari cu traducerea literara.

PS: n-am gasit inca site-ul. Poti sa-mi dai link-ul?
juju
http://www.e-sword.net/
in dreapta ai download pt. aplicatie si apoi trebuie sadownloadezi bibliile care le vrei si in ce limba vrei.
E foarte tare programul.
Mai ales pt. un detectiv....

http://www.e-sword.net/downloads.html

zexelica
juju
QUOTE
E foarte tare programul

On va voir...
Cred ca este ceva care aveam si eu un echivalent (manual, biensur).

Ai idee de ceva soft pt. analiza gramaticala a textului? De ex. fiecare cuv. are dedesubt: genul, singular/plural, subst./adj./etc....?
juju
nu, nu cred ca am intilnit asta pina acum (pt ce limba vrei?)
dar ai sa vezi ca este un program foarte util.
zexelica
juju
QUOTE
nu, nu cred ca am intilnit asta pina acum (pt ce limba vrei?)

Pt. engleza, ca in romana cred ca nu se preocupa lumea. Au ei altele.
Emil Condor
QUOTE (abureala @ 12 Oct 2006, 04:43 PM)
... nici un sfant nu a spus despre sine ca este sfant...

Biblia afirmă despre Isus că este SINGURUL SFÂNT iar eu cred Cuvântul biblic.

QUOTE (zexelica @ 12 Oct 2006, 05:46 PM)
Cum adica nu au spus?
Daca cineva zice prietenului sau "ne vedem in paradis" mai trebuie sa zica (,) ca este sfint?
Daca sfintii vor judeca lumea si dupa aia zice "NOI vom judeca lumea" ce inseamna?

Și tu, eu sau oricare altul poate afirma plin de speranță "ne vedem în Paradis!" și nu suntem sfinți!
Spui că sfinții (noi) vor judeca lumea.
Total de acord: odată ce sângele Celui Sfânt ne sfințește și pe noi, vom fi ca El.
Emil Condor
QUOTE (juju @ 21 Dec 2006, 05:43 PM)
http://www.e-sword.net/
in dreapta ai download pt. aplicatie si apoi trebuie sadownloadezi bibliile care le vrei si in ce limba vrei.
E foarte tare programul.

Adevărat, bun link ne-ai dat. Aveam ceva în sensul acela dar nu la valoarea celor indicate de tine. Mulțumim!
zexelica
Emil Condor

QUOTE
Spui că sfinții (noi) vor judeca lumea.
Total de acord: odată ce sângele Celui Sfânt ne sfințește și pe noi, vom fi ca El.


Depinde care "noi". Sunt doctrine care afirma ca Hristos a PLATIT pacatele intregii lumi si dupa aia depinde DE TINE ca sa te mentii sfint.
Sper ca nu gindesti asa.

Sarbatori fericite!

Emil Condor
QUOTE (zexelica @ 26 Dec 2006, 12:34 PM)
Sunt doctrine care afirma ca Hristos a PLATIT pacatele intregii lumi si dupa aia depinde DE TINE ca sa te mentii sfint.
Sper ca nu gindesti asa.

Ai acoperire să gândești aceste lucruri: nu, eu nu cred că poți tu însuți să te menții sfânt, mereu ești sfințit prin Numele Lui.
Eu nu fac parte din nicio denominațiune religioasă, mă numesc, simplu, creștin. Nu sunt martor, mormon, adventist, penticostal, baptist, lutheran, calvinist, ortodox, catolic... Biserica mea favorită este Biserica lui Hristos, cea spirituală, cum de altfel și Israelul meu favorit nu este cel geografic ci Acela spiritual, ceresc. Cu ocazia aceasta m-am prezentat un pic pentru ca voi să știți cu ce... păcătos aveți de a face! Pentru ca prezentarea mea să fie mai bună am să fac o afirmație (despre mine) care, chiar dacă are întregul suport biblic, o să fie contestată de mulți! Cuvântul Sfânt îmi dă posibilitatea de a afirma următoarele: CRED ÎNTR-UN SINGUR DUMNEZEU CARE S-A MANIFESTAT ÎN DIFERITE FORME PRINTRE CARE SI ÎN TRUP. Cuvântul trinitate nu există în vocabularul biblic și nici al meu. Oricine îmi cere probe de susținere a afirmațiilor mele, o voi face cu plăcere, NUMAI ȘI NUMAI PRIN VERSETE BIBLICE.
S-avem cu toții numai bucurii!
zexelica
emil
QUOTE
Cuvântul trinitate nu există în vocabularul biblic și nici al meu.

Foarte corect. Este un termen teologic folosit pentru a exprima dumnezeirea.
Asta nu inseamna ca Dumnezeu nu este Tata, Fiu si Duh Sfint, in acelasi timp un singur Dumnezeu.

Daca ai citit ceva carti in engleza, sau ai auzit discutii despre Biblie, ai fi putut auzi termenul "rapture", fenomen descris in 1 Tes. 4 si 1 Cor. 15.
Nici acest cuvint nu exista in Biblie, insa este o conventie care defineste conceptul descris in Biblie. Este o CONVENTIE.

QUOTE
Oricine îmi cere probe de susținere a afirmațiilor mele, o voi face cu plăcere, NUMAI ȘI NUMAI PRIN VERSETE BIBLICE.

Atunci care sunt versurile care sustin ca nu exista predestinare? Sau ca poti pierde salvarea.
getalife
Servus tuturor si mai ales Clujenilor! jamie.gif
Am aflat doar de curand de han, prin urmare poate ca sunt intarziat cu comentariile mele. Scuze daca rup firul cuiva. No acuma, ce eu as avea de zis despre cum va judeca D-zeu lumea:
1. Cand S. Scriptura vorbeste de judecata nu se refera in sensul unui proces in care intri cu statutul de presupusa nevinovatie pana cand contrariul este dovedit. Judecata in SS subintelege condamnare. Prin urmare, titlul subiectului ar fi putut sa sune, la fel de bine, Cele patru legi dupa care D-zeu va condamna lumea. Judecata nu va avea loc pentru a putea noi sa ne justificam in cele facute/nefacute /gandite, ci pentru ca lumea sa-si primeasca justa sentinta, condamnare. La Judecata toate sansele au fost jucate din-nainte, pe cand traiam. Atunci se va face doar o separare. Atunci, la vremea aceea, ori esti, ori nu esti mantuit. Iar mantuirea e asigurata doar prin Hristos. Cand in NT se vorbeste de judecata, intelesul prevalent este ca cei fara Hristos sunt condamnati. Cat despre VT, mantuirea este la fel tot prin Hristos, doar raportarea la jertfa ispasitoare este la viitor.
2. D-zeu si legea (dreptatii) se raporteaza diferit decat ne raportam noi legii. Noi suntem supusi legii ("nimeni nu e deasupra legii"), si e normal sa fie asa. D-zeu nu este supus legii, ci justitia este parte integranta din natura Sa. Adica, nu exista nimic superior la care D-zeu trebuie sa se supuna si fata de care El trebuie sa tina cont daca e sa fie drept, iar noi avem o sansa daca apelam corespunzator la acea lege.
D-zeu este El insusi insa standardul, iar El-l foloseste potrivit naturii Sale perfecte. Prin urmare, ceea ce El vede ca just va fi just, fie ca noi putem sa intelegem sau nu (noi nu putem sa stim ce este perfect just, oricum hmm.gif ). Sansa noastra prin urmare este sa apelam direct la El, prin credinta.
getalife
Daca e vorba de "sfant", cred ca exista o confuzie despre ce inseamna cuvantul si cum este folosit. Ar fi doar normal inainte de a va lansa in discutii sa lamuriti bazele, bunaoara ce inseamna "sfant". Si un apropos, nu cred ca gasesti in Biblie mot-a-mot "eu sunt un sfant" dar credinciosii, toti, Biserica, sunt numiti sfinti! hmm.gif
zexelica
getalife

QUOTE
D-zeu nu este supus legii,

Afirmatie eronata. Nici n-aveai cum sa o gasesti datorita traducerii nefericite din romana. Iti dau mai jos KJV:

QUOTE
Psalm 138:2 "I will worship toward thy holy temple, and praise thy name for thy lovingkindness and for thy truth: for thou hast magnified thy word above all thy name."

Cuvintul=Legea este DEASUPRA numelui Sau.

Daca ai un vers care sa sustina contrariul, te rog sa-l postezi.

Daca Dumnezeu nu era supus ACELEIASI LEGI ca si noi, atunci nu trebuia sa plateasca pt. pacate, ci era de ajuns sa zica "Eu sunt Dumnezeu si eu vreau sa nu contabilizez pacatul acestor oameni".

Insa nu a fost deloc asa. EL a trebuit sa PLATEASCA daca a vrut sa aiba un popor pt. Sine. De ce a mai venit la cruce, sa-ndure minia lui Dumnezeu, daca EL nu este sub Lege? Cine cerea PLATA? LEGEA. A trebuit sa SATISFACA Legea.

QUOTE
iar noi avem o sansa daca apelam corespunzator la acea lege
.
Asta inseamna ca avem liber arbitru?
Daca da, atunci posteaza versul unde scrie ca PUTEM ALEGE.

QUOTE
Sansa noastra prin urmare este sa apelam direct la El, prin credinta.

N-avem cum sa apelam prin credinta, pt. ca noi nu avem credinta necesara, ci aceasta este UN DAR si este REZULTATUL salvarii.
8Căci prin har aţi fost mîntuiţi, prin credinţă. Şi aceasta nu vine dela voi; ci este darul lui Dumnezeu.

Dumnezeu NE PORUNCESTE sa ne rugam.
6Nu vă îngrijoraţi de nimic; ci în orice lucru, aduceţi cererile voastre la cunoştinţa lui Dumnezeu, prin rugăciuni şi cereri, cu mulţămiri.
7Şi Dumnezeu nu va face dreptate aleşilor Lui, cari strigă zi şi noapte către El, măcar că zăboveşte faţă de ei?

QUOTE
dar credinciosii, toti, Biserica, sunt numiti sfinti!

Care biserica?
Biserica din 1 Cor. 3 nu poate fi, ci doar cea din evrei 12:22, 23, biserica nevazuta este compusa NUMAI din sfinti.


Marduk
Cred ca stiti prin cate traduceri a trecut Biblia, traduceri, cenzurari, adaugiri, completari, etc. Inainte de a sustine ceea ce cititi ar trebui sa va intrebati daca textul respectiv este cel initial, or daca a fost tradus corect. Din cate cunosc la inceputurile bisericii a existat un om considerat parintele bisericii care a scos dupa bunul plac, evanghelii, texte intregi, si a adugat altele care simplificau Biblia si consdera el, s-o faca mai pe intelesul tuturor.
IoanV
getalife, han.gif si lmani.gif
Sedere placuta si (reciproc) instructiva printre noi.

zexelica
Marduk
QUOTE
Inainte de a sustine ceea ce cititi ar trebui sa va intrebati daca textul respectiv este cel initial, or daca a fost tradus corect. Din cate cunosc la inceputurile bisericii a existat un om considerat parintele bisericii care a scos dupa bunul plac, evanghelii, texte intregi, si a adugat altele care simplificau Biblia si consdera el, s-o faca mai pe intelesul tuturor.

Se vede ca n-ai citit, sau daca ai citit n-ai intelesce este Biblia.

Biblia este revelatia si Legea lui Dumnezeu pt. omenire. In limbile originale ESTE 100% Cuvintul lui Dumnezeu. Alcatuirea Bibliei este 100% opera lui Dumnezeu, pt. ca ne spune ca dupa fiecare cuvint vom fi judecati, deci trebuie sa avem Cuvintul.

48Pe cine Mă nesocoteşte şi nu primeşte cuvintele Mele, are cine -l osîndi: Cuvîntul, pe care l-am vestit Eu, acela îl va osîndi în ziua de apoi.

Ce om a alcatuit-o este neimportant. Acel om n-a putut face NIMIC de la el.

Si daca vrei intr-adevar sa gasesti exact cuvintele lui Dumnezeu, EL a facut posibila existenta interliniarelor, a concordantelor, etc....
Problema e ca toata lumea crede ce zic bisericile si nu cerceteaza daca traducerile sunt exacte si in multe cazuri exista diferente esentiale.
Interesul si respectul fata de Biblie este scazut sau inexistent.

Uita-te si pe forum cum se dezbate: "parerea mea este ca...", "eu cred ca...", "se spune ca....", etc....
In loc sa se spuna "scrie ca...". In loc sa conteze ce are DUMNEZEU de spus despre un anumit subiect, oamenii prefera si jubileaza sa stie si sa comenteze ce au ei de spus, punind astfel pe Dumnezeu pe planul 2, ceea ce constituie idolatrie.

Marduk
Inainte de a raspunde doresc sa stabilesc urmatoarele :

Sunt credincios, cred in Dumnezeu, dar asta nu ma impiedica sa ma indoiesc de cele lumesti.

[QUOTE]Se vede ca n-ai citit, sau daca ai citit n-ai intelesce este Biblia.[QUOTE]

De unde vezi tu ca n-am citit sau nu am inteles Biblia, tu esti convins 100% ca ai inteles-o.

[QUOTE] Biblia este revelatia si Legea lui Dumnezeu pt. omenire. In limbile originale ESTE 100% Cuvintul lui Dumnezeu. Alcatuirea Bibliei este 100% opera lui Dumnezeu, pt. ca ne spune ca dupa fiecare cuvint vom fi judecati, deci trebuie sa avem Cuvintul.[QUOTE]

Dar Coranul ce este ?

[QUOTE] 48Pe cine Mă nesocoteşte şi nu primeşte cuvintele Mele, are cine -l osîndi: Cuvîntul, pe care l-am vestit Eu, acela îl va osîndi în ziua de apoi.[QUOTE]

Mai intai a fost cuvantul, apoi scrisul.

[QUOTE]Ce om a alcatuit-o este neimportant. Acel om n-a putut face NIMIC de la el.[QUOTE]

Deci tot ce s-a facut pe acest pamant si aiurea nu s-a putut face fara voia Lui. Esti sigur ca este asa, crezi ca tot ce s-a intamplat a fost cu voia Lui. Atunci care este pozitia lui Satan, este un fel de bau, bau pentru omenire, sau ai o alta explicatie.

[QUOTE]Si daca vrei intr-adevar sa gasesti exact cuvintele lui Dumnezeu, EL a facut posibila existenta interliniarelor, a concordantelor, etc....[QUOTE]

Ai uitat stringurile pe care se sprijina sistemele solare si universurile.

[QUOTE]Problema e ca toata lumea crede ce zic bisericile si nu cerceteaza daca traducerile sunt exacte si in multe cazuri exista diferente esentiale.
Interesul si respectul fata de Biblie este scazut sau inexistent.[QUOTE]

Avem un punct comun, ceea ce zic eu, este bine. Te-as ruga sa definesti mai clar, ce inseamna, "lumea crede ce zic bisericile" si pe cine incluzi in cuvantul "bisericile".

[QUOTE]Uita-te si pe forum cum se dezbate: "parerea mea este ca...", "eu cred ca...", "se spune ca....", etc....
In loc sa se spuna "scrie ca...". In loc sa conteze ce are DUMNEZEU de spus despre un anumit subiect, oamenii prefera si jubileaza sa stie si sa comenteze ce au ei de spus, punind astfel pe Dumnezeu pe planul 2, ceea ce constituie idolatrie.[QUOTE]

Ma uit, totusi, daca Dumnezeu nu ar vrea acest forum nu ar exista, nu ne-ar lasa sa ne expunem parerile. Ce spune Dumnezeu, mai corect ceea ce a spus Dumnezeu am auzit din gura altora si din scrisul altora. Poate ca oamenii nu-l pun pe planul 2 dar tocmai vazand ce fac si ce au facut bisericile, se indoiesc. Crezi ca a te indoiii de faptele unor oameni este idolatrie ?
getalife
zexelica,3 Jan 2007, 11:56 AM]


QUOTE
Afirmatie eronata.

smile.gif Si bine te-am gasit si eu, zexelica! spoton.gif
(pot sa-ti spun Lica, zexelica mi se pare teribel de incurcat?!)
QUOTE
Nici n-aveai cum sa o gasesti datorita traducerii nefericite din romana. Iti dau mai jos KJV:

Inainte de toate, esti tu un "KJV only"? Ce te face sa crezi ca Cornilescu nu a tradus bine (eu folosesc, in romaneste, Cornilescu)?
Mai apoi, cand citezi doar doua, trei cuvinte din cele spuse de mine, poti sa tragi orice concluzie vrei tu sa tragi! Iti recomand sa citesti atent, daca nu cer prea mult, cele scrise de mine.
Mai mai apoi, constient sau nu, tu jonglezi cu termenii. Pentru tine, legea= Legea= Cuvantul, iar numele Sau este tot una cu natura Sa (pentru ca eu vorbeam de natura lui D-zeu, inteleg ca textul dat de tine asta vrea sa sustina! hmm.gif)
QUOTE
Daca ai un vers care sa sustina contrariul, te rog sa-l postezi.

Cum am spus mai inainte, decat sa ne repezim a da citate ca la cenaclu de poezie, mai bine sa cautam sa definim termenii, notiunile cu care lucram!
Ce inseamna "numele" Lui in Psalm?
QUOTE
Daca Dumnezeu nu era supus ACELEIASI LEGI ca si noi, atunci nu trebuia sa plateasca pt. pacate, ci era de ajuns sa zica "Eu sunt Dumnezeu si eu vreau sa nu contabilizez pacatul acestor oameni".

Cum ziceam, eu nu vorbeam de Lege , ci de... lege! smile.gif
Intrebare: Ce este Legea si care-i este rostul?
Faptul ca a trimis o jertfa de ispasire nu arata subordonarea lui D-zeu legii! Si daca tot iti place sa dai citate, da unul care sa arate subordonarea aceasta (dar nu inainte de a aborda intrebarea de mai sus, rogu-te)
QUOTE
De ce a mai venit la cruce, sa-ndure minia lui Dumnezeu, daca EL nu este sub Lege? Cine cerea PLATA?

Asta una are nevoie de o reformulare, dar oricum, raspunde inainte la cele de mai sus privitor la Lege si rostul ei.
QUOTE
Asta inseamna ca avem liber arbitru?

Cred ca ne-am intins deja mai mult decat putem discuta coerent. Doar pentru a-mi preciza pozitia, da, cred in liberul arbitru. Cum spun insa, hai sa nu facem marmelada si sa discutam deocamdata cele de mai sus (si bine-nteles ca pot da versete!). smile.gif
QUOTE
N-avem cum sa apelam prin credinta, pt. ca noi nu avem credinta necesara, ci aceasta este UN DAR si este REZULTATUL salvarii.

Daca e asa cum zici, atunci D-zeu nu poate cere credinta, si nici nu poate sa reproseze omului lipsa ei! Dar o face! Desigur ca D-zeu este initiatorul , iar credinta este un dar.
QUOTE
Care biserica?

Cum zic, tu nu citesti atent (sper ca asta e cazul!). Eu am scris "Biserica"
QUOTE
Biserica din 1 Cor. 3 nu poate fi....

De ce nu?
getalife
QUOTE (marduk @ 3 Jan 2007, 12:42 PM)
Cred ca stiti prin cate traduceri a trecut Biblia, traduceri, cenzurari, adaugiri, completari, etc. Inainte de a sustine ceea ce cititi ar trebui sa va intrebati daca textul respectiv este cel initial, or daca a fost tradus corect. Din cate cunosc la inceputurile bisericii a existat un om considerat parintele bisericii care a scos dupa bunul plac, evanghelii, texte intregi, si a adugat altele care simplificau Biblia si consdera el, s-o faca mai pe intelesul tuturor.

Care-i omul si ce anume a facut? Si de unde o stii?
Emil Condor
QUOTE (juju @ 18 Dec 2006, 07:10 PM)
nu religia in sine ma intereseaza ci drumul care duce catre Obiectiv.

Categoric!
#1 pentru noi: cum putem obține mântuirea?
Să facem tot ce ne stă în putință și este cerut de Dumnezeu prin Cuvântul Sfânt pentru atingerea acelui scop.
Emil Condor
Mă unesc în urare cu ceilalți zicând: Bine ai venit la Han, getalife!
Mă unesc cu getalife la întrebarea: "Care-i omul si ce anume a facut? Si de unde o stii?".
zexelica
getalife
Bine ai venit la Han!

QUOTE
Inainte de toate, esti tu un "KJV only"? Ce te face sa crezi ca Cornilescu nu a tradus bine (eu folosesc, in romaneste, Cornilescu)?

Nu sunt KJV only, da' acolo acest vers este tradus exact.

Cine e Cornilescu?
Ce ma face sa CONSTAT ca nu a/au tradus bine, oricum i-ar chema pe acei indivizi, este studiul in greceste/evreieste si compararea cu traducerea romaneasca.

QUOTE
Cum am spus mai inainte, decat sa ne repezim a da citate ca la cenaclu de poezie, mai bine sa cautam sa definim termenii, notiunile cu care lucram!
Ce inseamna "numele" Lui in Psalm?

Spui aceste lucruri cu poezia pt. ca nu intelegi ce este Biblia. Eu ma raportez INTOTDEAUNA la Biblie pt. ca ma intereseaza ce are DUMNEZEU despre un anumit lucru, nu parerea lu' popa gica sau altcineva.

Numele Sau il gasesti in Exod 3

13Moise a zis lui Dumnezeu: ,,Iată, cînd mă voi duce la copiii lui Israel, şi le voi spune: ,Dumnezeul părinţilor voştri m'a trimes la voi`; şi mă vor întreba: ,Care este Numele Lui?` ce le voi răspunde?``

14Dumnezeu a zis lui Moise: ,,Eu sînt Cel ce sînt.`` Şi a adăugat: ,,Vei răspunde copiilor lui Israel astfel: ,,Cel ce se numeşte ,Eu sînt`, m'a trimes la voi.``

Deci Dumnezeu si-a ridicat Cuvintul DEASUPRA Numelui Sau <=> Legea este DEASUPRA a Ceea Ce Este Dumnezeu
Da' poate nu-ti convine.

Nu mai are rost sa raspund la celelalte chestiuni ridicat pt. ca evident nu-ti place Biblia.
getalife
1.Iar eu cred ca totusi a facut o treaba buna Cornilescu, redand ideea din Psalmul 138:2 bine.
2."Eu ma raportez INTOTDEAUNA la Biblie pt. ca ma intereseaza ce are DUMNEZEU despre un anumit lucru..." D-zeu vorbeste, dar noi nu intelegem intotdeauna. Ce ma poate face pe mine sa cred ca tu ai rabdare sa asculti ce zice El, daca tu nu poti citi atent cateva randuri ale interlocutorilor tai, ba mai mult, te repezesti a scrie in secunda in care ai crezut ca vezi un punct slab? hmm.gif
No acuma, ca sa vezi de ce zic eu de cenaclu de poezie si de citate date doar ca sa impresionam. Ce eu am intrebat a fost:
"Ce inseamna "numele" Lui in Psalm?" Adica, in textul dat de tine, Psalmul 138:2! Adica, tradu tu, daca nu a facut o treaba buna Cornilescu, ce zice textul si la ce se refera "numele". Clar?
"Nu mai are rost sa raspund la celelalte chestiuni ridicat pt. ca evident nu-ti place Biblia." Ei da, , bravo! rolleyes.gif
getalife
Ca era sa uit! Asta:
"Deci Dumnezeu si-a ridicat Cuvintul DEASUPRA Numelui Sau <=> Legea este DEASUPRA a Ceea Ce Este Dumnezeu"
e o ineptie! blink.gif rolleyes.gif
Si ce inseamna asta "<=>", de altfel?
zexelica
getalife
QUOTE
1.Iar eu cred ca totusi a facut o treaba buna Cornilescu, redand ideea din Psalmul 138:2 bine.

Nu este deloc important ce crezi tu. Sau eu, sau altu'.....
Important este ce SCRIE.
Studiaza versul in TANAH si o sa vezi ca traducerea nu are nicio treaba cu versul.
Daca vrei sa combati, citeaza cuvint cu cuvint textul original si sa vedem traducerea.
Dar daca "tu crezi" fara sa studiezi, e treaba ta.

QUOTE
"Ce inseamna "numele" Lui in Psalm?" Adica, in textul dat de tine, Psalmul 138:2! Adica, tradu tu, daca nu a facut o treaba buna Cornilescu, ce zice textul si la ce se refera "numele". Clar?

Tocmai asta am facut, tinind cont de metoda biblica de interpretare a Scripturii:
13Şi vorbim despre ele nu cu vorbiri învăţate dela înţelepciunea omenească, ci cu vorbiri învăţate dela Duhul Sfînt, comparînd lucruri duhovniceşti cu lucrurile duhovniceşti.
Eu n-am voie sa interpretez din capu' meu. Trebuie sa-ti aduc proba versuri (nu poezie...) din Biblie.

Traducerea cea mai exacta ti-am dat-o in engleza pt. ca am vazut ca ai o semnatura si un nume care presupun cunostinte de engleza.
Daca nu stii engleza nu ma mai obosesc. Vrei sa stii, cauta singur. Eu totusi sunt convins ca nu mai vrei sa cauti. Ai deja concluzia trasa.

QUOTE
Ce ma poate face pe mine sa cred ca tu ai rabdare sa asculti ce zice El, daca tu nu poti citi atent cateva randuri ale interlocutorilor tai, ba mai mult, te repezesti a scrie in secunda in care ai crezut ca vezi un punct slab?

Nu ai dreptate. Eu nu sunt la vinatoare si nici nu am ca scop propovaduirea mea ca atotstiutor al Bibliei, pt. ca nu sunt.
Dar daca observ ca cineva vine cu o doctrina care contrazice ceva din Biblie, o spun fara menajamente. Oamenii se supara pt. ca ei isi apara doctrina in care ei au speranta, de ex. "liberul arbitru".
Daca le arat unde scrie ca nu ai liber arbitru, nici macar nu reactioneaza. Reactioneaza FARA VERSURI sau explicatii la versurile care le condamna doctrina si , de fapt, toata increderea de sine care au pus-o in faptul ca Ei au ales, Ei sunt capabili sa nu pacatuiasca, ei etc...
OMUL este personajul principal in filmul lor de fictiune, nu Dumnezeu.
Dumnezeu a platit pt. pacatele INTREGII OMENIRI, dupa ei. Si depinde de Ei sa termine treaba...

Si cind le atragi atentia CU VERSURI, normal ca se simt acuzati pt. ca le zdruncini turnul lor de siguranta.

QUOTE
e o ineptie! 

Ma-ndoiesc de faptul ca poti PROBA cu versuri. E doar PAREREA TA.

QUOTE
Si ce inseamna asta "<=>", de altfel?

Echivalent.
Marduk
Getalife, Zexelica, Emil Condor & Co.

Poate ar trebui sa-mi cer scuze ca ma bag in aceste discutii, totusi tematica ma atrage. Nu am studiat Biblia si nici Coranul, le-am citit insa pe amandoua atunci cund aveam dubii referitoare la probleme religioase. Observ ca voi studiati si veniti cu citate ceea ce este interesant pentru mine. Am sa va spun o poveste pe care am citit-o.
Undeva in pustie un cioban singur si fara cunostinte religioase se ruga in fiecare seara la Dumnezeu:
„Doamne, stapan al Universului, daca ai avea o turma, eu ti-as pazi-o fara plata, fiindca Te iubesc tare mult.
Intr-o zi, un intelept auzi ciudata rugaciune. Ingrijorat ca aceasta era o ofensa pentru Dumnezeu, il invata pe pastor rugaciunile pe care le stia.
Dar, cum se despartira, pastorul uita rugaciunile; de teama sa nu-L supere pe Dumnezeu daca ii mai cerea turma s-o pastoreasca, nu se mai ruga deloc.
Tot in noaptea aceea, inteleptul avu un vis: „Cine va pazi turmele Domnului?”, intreba un inger. „Pastorul se ruga din toata inima, si tu l-ai invatat sa se roage din varful buzelor”.
A doua zi, inteleptul se duse pe camp si-i ceru iertare pastorului, si puse Rugaciunea turmelor intre rugaciunile din cartea lui."

Nu doresc sa va deranjez cu prostiile mele, dar va rog sa ma lasati sa va expun parerile mele, referitoare la religie. Daca am sa consider ca discutiile ma depasesc am sa ma retrag. Multumesc

P.S. Omul care a cenzurat Biblia este un parinte al bisericii. Cred ca il stiti, daca nu am sa va spun eu cine era.
getalife
QUOTE (zexelica @ 4 Jan 2007, 11:39 AM)
Nu este deloc important ce crezi tu. Sau eu, sau altu'.....
Important este ce SCRIE...

Studiaza versul in TANAH si o sa vezi ca traducerea nu are nicio treaba cu versul.
Daca vrei sa combati, citeaza cuvint cu cuvint textul original si sa vedem traducerea.
Dar daca "tu crezi" fara sa studiezi, e treaba ta.

Pt. mine, ce cred eu este f. important. Am inteles din prima propozitie din primul tau raspuns ca pentru tine nu este important. Pt. tine, ce ai tu de zis conteaza doar. Din pacate pentru tine, eu nu cred in oraculul din Delphi, nici in papa de la Roma.
Mai apoi, important nu e doar ce scrie, ci si ce intelegem. De ce nu l-a lasat Filip pe famen in pace, ca doar era cu sulul cartii in mana?! hmm.gif
Dupa aia, tu ai venit cu un text, tu zici ca nu e tradus bine, iar tu ma pui pe mine sa traduc! Pai imi pare rau, dragule, da' nu-ti merege cu mine! Faci afirmatii aberante doar ca sa ma trimiti la pus mana pe carte? Da' de ce nu raspunzi la intrebarile de mai sus pentru inceput?

QUOTE
Tocmai asta am facut, tinind cont de metoda biblica de interpretare a Scripturii:
  13Şi vorbim despre ele nu cu vorbiri învăţate dela înţelepciunea omenească, ci cu vorbiri învăţate dela Duhul Sfînt, comparînd lucruri duhovniceşti cu lucrurile duhovniceşti .
Eu n-am voie sa interpretez din capu' meu. Trebuie sa-ti aduc proba versuri (nu poezie...) din Biblie.
Traducerea cea mai exacta ti-am dat-o in engleza pt. ca am vazut ca ai o semnatura si un nume care presupun cunostinte de engleza.
Daca nu stii engleza nu ma mai obosesc. Vrei sa stii, cauta singur. Eu totusi sunt convins ca nu mai vrei sa cauti. Ai deja concluzia trasa

Ba nu ai facut-o deloc, dragule! Sa-mi dai citat in engleza nu inseamna a traduce. Eu nu vorbesc vietnameza, de ex. da' pot sa-ti dau Psalmul 138:2 in acea limba si sa afirm ca am lamurit tot ce era de lamurit. Nu conteaza cata engleaza stiu eu, ci cum sustii tu un punct pe care l-ai ridicat! (Si tot nu te lasi de cenaclu cu mine; dai la citate dupa citate... tot pe langa.) hh.gif
Si care e
QUOTE
metoda biblica de interpretare a Scripturii
despre care vorbesti? Datul de versete? Dar nu asta o fac toti? Care crestin iti da citate din... Coran?

QUOTE
Nu ai dreptate. Eu nu sunt la vinatoare si nici nu am ca scop propovaduirea mea ca atotstiutor al Bibliei, pt. ca nu sunt.
Dar daca observ ca cineva vine cu o doctrina care contrazice ceva din Biblie, o spun fara menajamente. Oamenii se supara pt. ca ei isi apara doctrina in care ei au speranta, de ex. "liberul arbitru".

Ei, daca nu esti la vanatoare, te stradui teribel de a da impresia ca esti. Pana una, alta, ai dat un text, nu explici, da' faci "doctrina" din jumate de verset?! Cat despre arbitru, lasa pentru mai tarziu. Raspunde inainte la cele de mai sus.
QUOTE
Ma-ndoiesc de faptul ca poti PROBA cu versuri. E doar PAREREA TA.

Adica sa-ti dovedesc cu versete ce nu exista?! Asta e ce vrei sa demonstrez? Omule, mai citeste inca o data asta:
QUOTE
Deci Dumnezeu si-a ridicat Cuvintul DEASUPRA Numelui Sau <=> Legea este DEASUPRA a Ceea Ce Este Dumnezeu
! hh.gif blink.gif hh.gif
De ce nu raspunzi la ce inseamna "numele" in Psalm, adica la ce se refera, si ce inseamna "Legea"?! Adica, bazat pe ce ai facut tu echivalarea aceasta: legea=Cuvantul si Numele= Ceea Ce Este Dumnezeu?!
nonono.gif
getalife
Marduk, daca tu vorbesti asa:
QUOTE
Poate ar trebui sa-mi cer scuze ca ma bag in aceste discutii....

inseamna ca am gresti pe undeva. Daca e cazul, scuze. Cat despre intrebarea mea, nu vreau decat sa stiu, pentru ca nu stiu, despre ce, cine vorbesti.
Marduk
Episcopul Irineu, el este cel care a condus si a decis care evanghelii trebuie sa ramana si care trebuie distruse. Nu am nimic cu acest om, dar adevarul este intotdeuna invingator. Chiar si peste mii si mii de ani el iese la suprafata precum ceara desupra apei.
Emil Condor
QUOTE (marduk @ 4 Jan 2007, 07:05 PM)
Poate ar trebui sa-mi cer scuze ca ma bag in aceste discutii, totusi tematica ma atrage. Daca am sa consider ca discutiile ma depasesc am sa ma retrag. Multumesc

P.S. Omul care a cenzurat Biblia este un parinte al bisericii. Cred ca il stiti, daca nu am sa va spun eu cine era.

Marduk,
nu ai pentru ce să-ți ceri scuze... Așa cum menționa și getalife... parcă mă simt vinovat că... poate pe undeva am contribuit și eu la sentimentul exprimat de tine. Consider că nici nu mai este cazul să discutăm aceasta, totul este așa cum trebuie să fie. Tematica aceasta este pentru toți, cel puțin, așa ar trebui... De-a lungul discuțiilor o să remarcăm atât de multe puncte de vedere diferite! Este omenește de normal să fie așa, nimeni dintre oameni nu deține Adevărul în proporție de 100%, Acela este doar... Hristos. Chiar dacă unul sau altul, uneori o să creeze impresii de atotcunoaștere, nu te lua după aparențe (știm că adesea, ele înșeală). Vor fi discuții interesante de-a lungul timpului și spun oricui: nu vă grăbiți în plecarea voastră, toți sunt bineveniți. Cu cât este mai numeroasă și mai diversificată participarea forumiștilor, cu atât mai strălucitor va ieși adevărul la suprafață. Sper să auzim de bine!

PS.
Referitor la omul cu cenzura biblică: aș vrea să-i știu numele, poate așa voi reuși să citesc mai mult despre el.

Late edit: între timp am realizat că... deja ne-ai oferit acel nume (am postat amândoi în același timp). Mulțumim!
getalife
QUOTE (marduk @ 4 Jan 2007, 10:38 PM)
Episcopul Irineu, el este cel care a condus si a decis care evanghelii trebuie sa ramana si care trebuie distruse. Nu am nimic cu acest om, dar adevarul este intotdeuna invingator. Chiar si peste mii si mii de ani el iese la suprafata precum ceara desupra apei.

Si de unde o stii (sper ca nu ai sa-mi zici ceva de genul cimiliturii lui din Vinciu, sau alte teorii conspirationiste in aceasi gama, ca tare-mi pare ca acolo bati)? brow.gif
Marduk
Nu, Codul lui Da Vincii este un roman, o fantezie, facut sa aduca bani. In urma cu aprox. 60 de ani au fost descoperite Manuscrisele de la Marea Moarta, initial nu s-a dat importanta cuvenita acestui eveniment, apoi incet incet istoricii au inceput sa gaseasca anumite discrepante intre manuscrise si Biblie. Prima carte pe care am citit-o pe aceasta tema a fost a lui Tarle. Au urmat cartile din celebra colectie "Bibliotheca Orientalis" in care istoricul C. Daniel a inceput sa dezvaluie incet, printre randuri informatii despre culturile si religiile orientale cu precadere din Asia Mica. Dupa care au urmat alte si alte carti, carti pe care le-am citit cu mare placere. Biblia m-a ajutat sa inteleg si mai bine toata aceasta civilizatie in care s-a nascut Mantuitorul, locul sau in istorie si rolul sau. Din pacate nici atunci asa cum nici azi, oamenii nu L-au inteles. Se vorbeste mult despre mesajul sau, dar se vorbeste din varful buzelor, nu din suflet. Biserica a facut din credinta, o afacere. Mandria, aroganta, bisericii m-au dus cu gandul la primele zile ale crestinismului. La simplitatea mesajului sau, umanitatea s-a dezvoltat d.p.v. tehnologic, dar spiritual a ramas in urma. In istorie au fost cateva incercari de a moderniza religia, dar biserica a stiut intodeauna sa aplice dogma. Dupa parerea mea nu exista apocalipsa, nu exista legi care sa ne judece, Dumnezeu nu ne-a lasat numic din toate astea, nu ne vorbeste. Daca totul a fost creat de El si totul se desfasoara cu voia lui, atunci trebuie sa acceptam ca si Lucifer asculta tot de El. Pentru mine existenta unui astfel de Dumnezeu nu se explica decat prin dorinta bisericii de a aplica dogma si de a tine credinciosii langa ea. Biserica trebuie cladita in sufletele credinciosilor, nu din pietre, altare, etc. Aceea este cea mai puternica biserica si dupa mine asta a vrut Dumnezeu de la noi. Din pacate lucrurile sunt mult mai complicate decat vrem noi si multe dintre ele sunt mai presus de intelegerea noastra.
IoanV
QUOTE
Daca totul a fost creat de El si totul se desfasoara cu voia lui, atunci trebuie sa acceptam ca si Lucifer asculta tot de El. Pentru mine existenta unui astfel de Dumnezeu nu se explica decat prin dorinta bisericii de a aplica dogma si de a tine credinciosii langa ea.
Daca o luam asa, nimic nu se mai face din vointa oamenilor, totul e vointa lui Dumnezeu. Inclusiv crimele, etc. Sa fim seriosi, nici legile n-ar mai condamna oamenii daca ar fi asa.
Dumnezeu a creat si libertatea si, ca o consecinta a ei, responsabilitatea oamenilor pt. ceea ce fac.
QUOTE
Biserica a facut din credinta, o afacere. Mandria, aroganta, bisericii m-au dus cu gandul la primele zile ale crestinismului. La simplitatea mesajului sau, umanitatea s-a dezvoltat d.p.v. tehnologic, dar spiritual a ramas in urma.
Fiecare vede cit poate vedea, sau vrea sa vada. Pt. cei care intra in contact cu sfintii, direct sau indirect, vad omul la adevarata valoare in ei, Biserica inseamna altceva, ceva ce nu se vede la o privire dinafara sau tendentioasa...
Marduk
QUOTE
Fiecare vede cit poate vedea, sau vrea sa vada. Pt. cei care intra in contact cu sfintii, direct sau indirect, vad omul la adevarata valoare in ei, Biserica inseamna altceva, ceva ce nu se vede la o privire dinafara sau tendentioasa...


Daca este vorba de vederea fizica, cred ca avem probleme cu dioptriile fiecaruia, daca este vorba de vedrea spirituala, cred ca fiecare poata sa vada atat cat ii permite cunoasterea.
Exista oameni care intra in contact direct sau indirect cu sfintii ?
Daca am considera ca biserica este ceva spiritual, dar din pacate biserica este prea materiala iar privirile asupra ei sunt tot mai critice. Asta in cazul in care ne referim la biserica ca institutie. Altfel sunt de acord ca biserica zidita in sufletul credinciosilor este mai puternica decat cea zidita din caramida. Aceasta se mai numeste si Puterea Credintei.
zexelica
marduk
QUOTE
Daca totul a fost creat de El si totul se desfasoara cu voia lui, atunci trebuie sa acceptam ca si Lucifer asculta tot de El.

Da, Dumnezeu ii restringe activitatea lui satan.
2El a pus mîna pe balaur, pe şarpele cel vechi, care este Diavolul şi Satana, şi l -a legat pentru o mie de ani.

3L -a aruncat în Adînc, l -a închis acolo, şi a pecetluit intrarea deasupra lui, ca să nu mai înşele Neamurile, pînă se vor împlini cei o mie de ani. După aceea, trebuie să fie deslegat pentru puţină vreme.

7Cînd se vor împlini cei o mie de ani, Satana va fi deslegat;

11Dar ia întinde-Ţi mîna, şi atinge-te de tot ce are, şi sînt încredinţat că Te va blestema în faţă.``

12Domnul a zis Satanei: ,,Iată, îţi dau pe mînă tot ce are, numai asupra lui să nu întinzi mîna.`` Şi Satana a plecat dinaintea Domnului.
6Domnul a zis Satanei: ,,Iată, ţi -l dau pe mînă: numai cruţă -i viaţa.``

7Şi Satana a plecat dinaintea Domnului. Apoi a lovit pe Iov cu o bubă rea, din talpa piciorului pînă în creştetul capului.

Dumnezeu nu are voie sa ne pedepseasca inainte de judecata. EL NE LASA prada inimii noastre sau ne restringe protectia si satan intervine.

24De aceea, Dumnezeu i -a lăsat pradă necurăţiei, să urmeze poftele inimilor lor; aşa că îşi necinstesc singuri trupurile;

25căci au schimbat în minciună adevărul lui Dumnezeu, şi au slujit şi s'au închinat făpturii în locul Făcătorului, care este binecuvîntat în veci! Amin.

26Din pricina aceasta, Dumnezeu i -a lăsat în voia unor patimi scîrboase; căci femeile lor au schimbat întrebuinţarea firească a lor într'una care este împotriva firii;

27tot astfel şi bărbaţii, au părăsit întrebuinţarea firească a femeii, s'au aprins în poftele lor unii pentru alţii, au săvîrşit parte bărbătească cu parte bărbătească lucruri scîrboase, şi au primit în ei înşişi plata cuvenită pentru rătăcirea lor.

28Fiindcă n'au căutat să păstreze pe Dumnezeu în cunoştinţa lor, Dumnezeu i -a lăsat în voia minţii lor blestemate, ca să facă lucruri neîngăduite.

Dar aceste "pedepse" pe care le induram noi in viata sunt descrise ca "mici necazuri" in comparatie cu minia eterna a lui Dumnezeu asupra celor care vor fi gasiti vinovati la judecata de apoi.

IoanV
QUOTE
Daca o luam asa, nimic nu se mai face din vointa oamenilor, totul e vointa lui Dumnezeu. Inclusiv crimele, etc. Sa fim seriosi, nici legile n-ar mai condamna oamenii daca ar fi asa.
Dumnezeu a creat si libertatea si, ca o consecinta a ei, responsabilitatea oamenilor pt. ceea ce fac.


13Nimeni, cînd este ispitit, să nu zică: ,,Sînt ispitit de Dumnezeu``. Căci Dumnezeu nu poate fi ispitit ca să facă rău, şi El însuş nu ispiteşte pe nimeni.

14Ci fiecare este ispitit, cînd este atras de pofta lui însuş şi momit.

15Apoi pofta, cînd a zămislit, dă naştere păcatului; şi păcatul odată făptuit, aduce moartea.

QUOTE
Dumnezeu a creat si libertatea

29Numai, iată ce am găsit: că Dumnezeu a făcut pe oameni fără prihană, dar ei umblă cu multe şiretenii.
Am avut liber arbitru in Adam.
22Şi după cum toţi mor în Adam, tot aşa, toţi vor învia în Hristos;
9Odinioară, fiindcă eram fără Lege, trăiam; dar cînd a venit porunca, păcatul a înviat, şi eu am murit.

Dupa aceasta, porunca de a asculta Legea a ramas, numai ca oamenii NU POT sa asculte, ceea ce nu-i exonereaza de la plata.
7Fiindcă umblarea după lucrurile firii pămînteşti este vrăjmăşie împotriva lui Dumnezeu, căci, ea nu se supune Legii lui Dumnezeu, şi nici nu poate să se supună.

8Deci, ceice sînt pămînteşti, nu pot să placă lui Dumnezeu.

Avem o alegere la dispozitie: intre doua rele.
15Şi dacă nu găsiţi cu cale să slujiţi Domnului, alegeţi astăzi cui vreţi să slujiţi: sau dumnezeilor cărora le slujeau părinţii voştri dincolo de Rîu, sau dumnezeilor Amoriţilor în a căror ţară locuiţi. Cît despre mine, eu şi casa mea vom sluji Domnului``.

Poporul a raspuns ca ei vor sluji Domnului, dar raspunsul le-a venit clar:
19Iosua a zis poporului: ,,Voi nu veţi putea să slujiţi Domnului, căci este un Dumnezeu sfînt, un Dumnezeu gelos; El nu vă va ierta fărădelegile şi păcatele.

Bine NU PUTEM face decit daca lucreaza Dumnezeu in noi.
27Drept răspuns, Ioan i -a zis: ,,Omul nu poate primi decît ce -i este dat din cer.
23,,Ştiu, Doamne, că soarta omului nu este în puterea lui; nici nu stă în puterea omului, cînd umblă, să-şi îndrepte paşii spre ţintă.
16Nu vă înşelaţi prea iubiţii mei fraţi:

17orice ni se dă bun şi orice dar desăvîrşit este de sus, pogorîndu-se dela Tatăl luminilor, în care nu este nici schimbare, nici umbră de mutare.








Marduk
Zexelica

QUOTE
Da, Dumnezeu ii restringe activitatea lui satan.
2El a pus mîna pe balaur, pe şarpele cel vechi, care este Diavolul şi Satana, şi l -a legat pentru o mie de ani.


Deci Dumnezeu are controlul asupra lui satan, l-a legat cumva, sau ma rog l-a inchis undeva pentru o mie de ani. Sti cumva de cand a inceput sa calculeze mia de ani ? De ce te intreb acest lucru, exista temeri ca pentru an nu se indeplinii profetia un papa ar fi transformat anul o mie in alt an. Pe de-o parte pe de alta parte te-as invita sa citesti o carte care se intituleaza Anul o mie, scrisa de un francez (din cate imi aduc aminte). In aceasta carte ai sa descoperi ce tragedi au avut loc la inplinirea anului o mie. Apoi l-au mutat in 2000, ce mai urmeaza?

QUOTE
12Domnul a zis Satanei: ,,Iată, îţi dau pe mînă tot ce are, numai asupra lui să nu întinzi mîna.`` Şi Satana a plecat dinaintea Domnului.
6Domnul a zis Satanei: ,,Iată, ţi -l dau pe mînă: numai cruţă -i viaţa.``

7Şi Satana a plecat dinaintea Domnului. Apoi a lovit pe Iov cu o bubă rea, din talpa piciorului pînă în creştetul capului.

Dumnezeu nu are voie sa ne pedepseasca inainte de judecata. EL NE LASA prada inimii noastre sau ne restringe protectia si satan intervine.


Deci Dumnezeu l-a desemnat pe satan, sa fie un fel de pedeapsa intermediara, pana la judecata de apoi. Aceste pedepse intermediare sunt decise de satan sau de Dumnezeu. Intreb deoarece in cazul in care sunt hotarate de Dumnezeu, trebuie ca exista oarece comunicare intre cei doi, iar el este "inchis" dupa cum spui. Ce fel de tata poate fi Dumnezeu care restrenge protectia copiilor sai si lasa o spurcaciune sa-i umple de bube, si durere, il lasa sa-i omoare familia, ii ia tot ce are, iar El tatal sta si savureaza durerea pricinuita copiilor lui, mandrindu-se ca acestia nu-L uita si nu renunta la El. Acesta nu este Dumnezeul in care eu cred, imi pare rau. Pentru mine Dumnezeu este iubire si numai iubire.


QUOTE
24De aceea, Dumnezeu i -a lăsat pradă necurăţiei, să urmeze poftele inimilor lor; aşa că îşi necinstesc singuri trupurile;

25căci au schimbat în minciună adevărul lui Dumnezeu, şi au slujit şi s'au închinat făpturii în locul Făcătorului, care este binecuvîntat în veci! Amin.

26Din pricina aceasta, Dumnezeu i -a lăsat în voia unor patimi scîrboase; căci femeile lor au schimbat întrebuinţarea firească a lor într'una care este împotriva firii;

27tot astfel şi bărbaţii, au părăsit întrebuinţarea firească a femeii, s'au aprins în poftele lor unii pentru alţii, au săvîrşit parte bărbătească cu parte bărbătească lucruri scîrboase, şi au primit în ei înşişi plata cuvenită pentru rătăcirea lor.

28Fiindcă n'au căutat să păstreze pe Dumnezeu în cunoştinţa lor, Dumnezeu i -a lăsat în voia minţii lor blestemate, ca să facă lucruri neîngăduite.


Cu lectia aceasta de sexologie sunt de acord si cred ca era necesara atunci pe cat este de necesara si azi.

QUOTE
Dar aceste "pedepse" pe care le induram noi in viata sunt descrise ca "mici necazuri" in comparatie cu minia eterna a lui Dumnezeu asupra celor care vor fi gasiti vinovati la judecata de apoi.


Deci micile necazuri pe care satan este lasat sa ni le faca, nu se compara cu ce ne asteapta, dupa judecata de apoi si primirea pedepsei.
IoanV
QUOTE (zexelica)
Avem o alegere la dispozitie: intre doua rele.
15Şi dacă nu găsiţi cu cale să slujiţi Domnului, alegeţi astăzi cui vreţi să slujiţi: sau dumnezeilor cărora le slujeau părinţii voştri dincolo de Rîu, sau dumnezeilor Amoriţilor în a căror ţară locuiţi. Cît despre mine, eu şi casa mea vom sluji Domnului``.
Aici sunt 3 alegeri posibile, cele 2 rele si 1 buna: eu si casa mea vom sluji Domnului.
QUOTE
Ci fiecare este ispitit, cînd este atras de pofta lui însuş şi momit.

15Apoi pofta, cînd a zămislit, dă naştere păcatului; şi păcatul odată făptuit, aduce moartea.

ai dat sursa pacatului, apoi si Dumnezeu ne arata si de ce ne paraseste, pt. ca noi insine plecam de la el:
28.Fiindcă n'au căutat să păstreze pe Dumnezeu în cunoştinţa lor, Dumnezeu i -a lăsat în voia minţii lor blestemate, ca să facă lucruri neîngăduite.
- adica respecta alegerea oamenilor de a-L abandona.

Sursa - ispitele firii
Consecinta urmarii ispitei - pierderea lui Dumnezeu din constiinta si abandonarea noastra de catre El.

Important e faptul ca putem alege urmarea ispitei sau sa ne opunem ei si sa pastram pe Dumnezeu in constiinta, sa ii slujim Lui. Pentru aceaste alegeri raspundem, nu putem scapa de raspundere.
Mintuirea noastra insa nu este in noi (habar nu avem ce inseamna a fi om, care e tinta) ci in Iisus care ne arata prin fapte ce inseamna Omul:
Ştiu, Doamne, că soarta omului nu este în puterea lui; nici nu stă în puterea omului, cînd umblă, să-şi îndrepte paşii spre ţintă.

Nu este decit o conditie - sa-i slujim, sa nu il indepartam din constiinta ci sa ii urmam poruncile, ca si ele sau dat din dragoste pt. noi.

getalife
QUOTE (marduk @ 5 Jan 2007, 10:42 AM)
In urma cu aprox. 60 de ani au fost descoperite Manuscrisele de la Marea Moarta, initial nu s-a dat importanta cuvenita acestui eveniment, apoi incet incet istoricii au inceput sa gaseasca anumite discrepante intre manuscrise si Biblie. Prima carte pe care am citit-o pe aceasta tema a fost a lui Tarle. Au urmat cartile din celebra colectie "Bibliotheca Orientalis" in care istoricul C. Daniel a inceput sa dezvaluie incet, printre randuri informatii despre culturile si religiile orientale cu precadere din Asia Mica. Dupa care au urmat alte si alte carti, carti pe care le-am citit cu mare placere. Biblia m-a ajutat sa inteleg si mai bine toata aceasta civilizatie in care s-a nascut Mantuitorul, locul sau in istorie si rolul sau. Din pacate nici atunci asa cum nici azi, oamenii nu L-au inteles. Se vorbeste mult despre mesajul sau, dar se vorbeste din varful buzelor, nu din suflet. Biserica a facut din credinta, o afacere. Mandria, aroganta, bisericii m-au dus cu gandul la primele zile ale crestinismului. La simplitatea mesajului sau, umanitatea s-a dezvoltat d.p.v. tehnologic, dar spiritual a ramas in urma. In istorie au fost cateva incercari de a moderniza religia, dar biserica a stiut intodeauna sa aplice dogma. Dupa parerea mea nu exista apocalipsa, nu exista legi care sa ne judece, Dumnezeu nu ne-a lasat numic din toate astea, nu ne vorbeste. Daca totul a fost creat de El si totul se desfasoara cu voia lui, atunci trebuie sa acceptam ca si Lucifer asculta tot de El. Pentru mine existenta unui astfel de Dumnezeu nu se explica decat prin dorinta bisericii de a aplica dogma si de a tine credinciosii langa ea. Biserica trebuie cladita in sufletele credinciosilor, nu din pietre, altare, etc. Aceea este cea mai puternica biserica si dupa mine asta a vrut Dumnezeu de la noi. Din pacate lucrurile sunt mult mai complicate decat vrem noi si multe dintre ele sunt mai presus de intelegerea noastra.

QUOTE
In urma cu aprox. 60 de ani au fost descoperite Manuscrisele de la Marea Moarta, initial nu s-a dat importanta cuvenita acestui eveniment, apoi incet incet istoricii au inceput sa gaseasca anumite discrepante intre manuscrise si Biblie.

Asta a teorie conspirationista miroase. De fapt, datorita manuscriselor a fost dovedit exactitatea cartii lui Isaia, spre marele necaz al evreilor. Manuscrisele de la Mara Moarta nu pot sa aduca discrepante despre Biblie, oricum. Discrepantele au fost privitor la cine s-a crezut ca esenienii au fost si cine s-au dovendit a fi, dupa cele deduse din acele manuscrise. Aici subiectul este inca puternic dezbatut.
QUOTE
Prima carte pe care am citit-o pe aceasta tema a fost a lui Tarle. Au urmat cartile din celebra colectie "Bibliotheca Orientalis" in care istoricul C. Daniel a inceput sa dezvaluie incet, printre randuri informatii despre culturile si religiile orientale cu precadere din Asia Mica.

Nu am citit pe nici unul, dar de ce e nevoie de scris/ citit "printre randuri"?
QUOTE
Biserica a facut din credinta, o afacere. Mandria, aroganta, bisericii m-au dus cu gandul la primele zile ale crestinismului. La simplitatea mesajului sau, umanitatea s-a dezvoltat d.p.v. tehnologic, dar spiritual a ramas in urma.

Credinta a fost dintotdeauna o afacere. Asta nu afecteaza adevarul "mesajului"
QUOTE
In istorie au fost cateva incercari de a moderniza religia, dar biserica a stiut intodeauna sa aplice dogma.

Adica, exemple?
QUOTE
Dupa parerea mea nu exista apocalipsa, nu exista legi care sa ne judece, Dumnezeu nu ne-a lasat numic din toate astea, nu ne vorbeste. Daca totul  a fost creat de El si totul se desfasoara cu voia lui, atunci trebuie sa acceptam ca si Lucifer asculta tot de El.

Judecata finala, de apoi, nu este o conceptie NT, o gasesti in VT de asemenea. Dumnezeu a judecat pe om inca din Genesa 3; ma tem ca afirmatiile tale sunt fara acoperire.
Eu cred ca omul si ingerii au libertate, si asta arata SS. Lucifer s-a folosit de libertatea lui ca sa nu asculte, deci ce afirmi nu este corect.
QUOTE
Biserica trebuie cladita in sufletele credinciosilor, nu din pietre, altare, etc. Aceea este cea mai puternica biserica si dupa mine asta a vrut Dumnezeu de la noi. Din pacate lucrurile sunt mult mai complicate decat vrem noi si multe dintre ele sunt mai presus de intelegerea noastra.

Ba nu e complicat deloc, vad ca ai lovit cuiul la cap: Biserica este cladita intocmai de cei vii si sufletele celor credinciosi!
PS Despre Irineu, te inseli. Afirmatia ta despre falsificarile lui Irineu este exact pe do: El a fost cel care a demascat fasificarile gnosticilor. La vrea lui, ar fi fost imposibil sa o poata face, falsificarea zic, pentru ca Biserica nu era centralizata, si imposibil de asemenea ar fi fost sa treaca mii de ani fara de a fi demascat. O istorie fie cat de schematica a Bisericii primare iti ofera mai mult decat sufieciente motive de a vedea ca afirmatia este mai mult decat gratuita, ba poate fi considerata rupta de orice realitate istorica.
Emil Condor
QUOTE (getalife @ 6 Jan 2007, 04:53 AM)
Biserica trebuie cladita in sufletele credinciosilor, nu din pietre, altare, etc. Aceea este cea mai puternica biserica si dupa mine asta a vrut Dumnezeu de la noi.

Da, adevărata Biserică nu este făcută din cărămizi, este o Biserică vie...
getalife
zexelica,
Am sa revin asupra subiectului (subiectelor) discutate. In raspunsurile care le-am dat am fost cam presat de timp si cred ca se vede. Nu am avut intentia sa fiu taios, dar scriind sub presiunea lipsei de timp, am fost mai agresiv decat am intentionat. Scuzele de rigoare. Am sperat ca tu vei sustine pozitia avuta mai departe, dar se vede ca te-am deranjat (sau intimidat). sorry.gif
Oricum, uite ce am vrut sa spun:

1. Dumnezeu nu este supus nimanui si nimic. "D-zeu este El insusi insa standardul, iar El-l foloseste potrivit naturii Sale perfecte. Prin urmare, ceea ce El vede ca just va fi just, fie ca noi putem sa intelegem sau nu (noi nu putem sa stim ce este perfect just, oricum)", (ca sa ma repet). Legea nu este deasupra lui Dumnezeu, ci doar o unealta, o oglinda daca vrei. Reflexia nu are cum sa fie superioara Celui redat, si nici nu poate sa o faca, de altfel, decat in parte* (reflexia este doar o reprezentare,o reproducere). Poate ca tu ai vrea mai bine sa dau citate, dar sper ca nu e nevoie. Daca vrei, o pot face pentru oricare din afirmatii.

2. Psalmul 138:2 nu poate constitui un suport pentru cele afimate de tine.
a) Alte traduceri decat KJV, inclusiv Cornilescu, redau diferit versetul. Nu ai oferit nici un motiv pentru care KJV ar fi superioara altor traduceri. "Du-te si studiaza" sau "Tradu tu" nu sunt argumente.
b) "Cuvantul" nu este tradus cu "Legea". Nu ai oferit nici un argument pentru echivalarea facuta. Cuvantul poate fi generalizat cu "adevarul", dar nu "Legea". In Psalm, "cuvantul" este sinonim cu "promisiune". Contextul psalmului intareste traducerea ca atare. Dictionarul de asemenea.
c) "numele" nu este echivalent cu "persoana". Numele este asociat persoanei, nu este persoana, chiar daca numele este descriptiv. Echivalarea "numele"="ceea ce este D-zeu" este fals, prin urmare (D-zeu nu este un nume, fie el si "Eu sunt cel ce sunt"). Nu ai dat motive pe ce baza ai facut echivalarea (Ex 3:14 este aplicat fara discernamant, sau nu ai oferit motive pentru care ai ales versetul)
d) "numele" in psalm se traduce ca "renume", "faima" si poti sa verifici dictionarul. Adica este folosit ca si in expresia "I s-a dus numele peste mari si tari".

In concluzie, bazat pe cele de mai sus, cat si pe bazele studierii/ traducerii unui text, Cornilescu a tradus corect Psalmul 138:2
PS Restul intrebarilor le-ai tratat mai bine decat textul de mai sus... descalificandu-ma! spoton.gif
____________
*Exista totusi o reproducere fidela daca discutam specific de D-zeu, dar nu e Legea, dupa cum bine stii.
Marduk
Getlife

QUOTE
Asta a teorie conspirationista miroase. De fapt, datorita manuscriselor a fost dovedit exactitatea cartii lui Isaia, spre marele necaz al evreilor. Manuscrisele de la Mara Moarta nu pot sa aduca discrepante despre Biblie, oricum. Discrepantele au fost privitor la cine s-a crezut ca esenienii au fost si cine s-au dovendit a fi, dupa cele deduse din acele manuscrise. Aici subiectul este inca puternic dezbatut.


Teorie conspirationista ? impotriva cui, a lui Dumnezeu. Uite cum vad eu problema asta. La inceputurile precrestinismului au existat mai multe secte precrestine (cum sunt si azi, secte crestine si musulmane). Intre ele in mod evident a existat o stare de tensiune, generata de modul in care fiecare secta vedea cale de urmat. Pe de alta parte este posibil ca si clerul evreiesc sa fi fost implicat in aceasta miscare. Din toata aceasta confruntare au ramas mai puternice doua secte precreastine, esenieni si gnostici. Azi avem ocazia sa studiem o parte din manuscrisele gnostice si putem discuta despre religie, despre rolul acesteia in societatea umana.

QUOTE
Nu am citit pe nici unul, dar de ce e nevoie de scris/ citit "printre randuri"?


Deoarece aceste carti au fost scrise inainte de '89, cand cum bine sti, comunismul nu permitea discutii despre Dumnezeu si religie prin carti sau studii care nu aveau legatura cu Biserica.

QUOTE
Credinta a fost dintotdeauna  o afacere. Asta nu afecteaza adevarul "mesajului"


Te rog sa-mi permiti sa te corectez, Biserica a facut din credinta o afacere. Credinta nu trebuie sa fie o afacere. Cum pot primii mesajul de la cineva de care stiu ca face afaceri din transmiterea acelui mesaj. Eu unul nu pot accepta acest mesaj, aceasta stare si ca dovada o combat.

QUOTE
Adica, exemple?


Miscarea Lutherana, hughenotii, baptisti, iehovistii si toti ceilalti care au fost nemultumiti de Biserica, dar au ramas in credinta lui Dumnezeu.

QUOTE
Judecata finala, de apoi, nu este o conceptie NT, o gasesti in VT de asemenea. Dumnezeu a judecat pe om inca din Genesa 3; ma tem ca afirmatiile tale sunt fara acoperire.
Eu cred ca omul si ingerii au libertate, si asta arata SS. Lucifer s-a folosit de libertatea lui ca sa nu asculte, deci ce afirmi nu este corect.


Deci legile au fost date de Dumnezeu, El fiind mai presus de lege, El ne judeca inca de la inceputuri, iar pedepsele tot El le aplica. Omul si ingerii, au libertate, pai daca este asa, ceva nu este in regula. Cum poti avea libertate cand nu poti sa depasesti un cadru legal. Adica daca faci ceva, care poate nu este rau, nefiind cuprins in cadrul legal, esti in afara legii si vei fi judecat. Pai daca omul si ingerii au libertatea de a alege de ce trebuie sa mai dea ascultare. Dupa cum il prezinti pe Lucifer acesta pare sa fi fost un revolutionar. Poate nu este corect ceea ce spun, dar daca cercetezi prin istorie, ai sa gasesti un papa care a fost excomunicat, pentru niste afirmatii de genul celei pe care am scris-o. Deci in Biserica au existat o multime de oameni care si-au dat seama ca exista ceva in SS, care nu concorda cu logica. Ca textele acelea ca si multe altele au fost puse acolo pentru ingradirea libertatii oamenilor iar Bisrica le foloseste ca dogma.

QUOTE
Ba nu e complicat deloc, vad ca ai lovit cuiul la cap: Biserica este cladita intocmai de cei vii si sufletele celor credinciosi!


Dar cine face planurile si de ce trebuie sa zidim Biserica din caramizi, de ce nu putem pune altarul afara sub cerul liber. Piosenia, smerenia, ar avea atunci puteri magice, altfel sunt simple ipocrizii.

QUOTE
PS Despre Irineu, te inseli. Afirmatia ta despre falsificarile lui Irineu este exact pe do: El a fost cel care a demascat fasificarile gnosticilor. La vrea lui, ar fi fost imposibil sa o poata face, falsificarea zic, pentru ca Biserica nu era centralizata, si imposibil de asemenea ar fi fost sa treaca mii de ani fara de a fi demascat. O istorie fie cat de schematica a Bisericii primare iti ofera mai mult decat sufieciente motive de a vedea ca afirmatia este mai mult decat gratuita, ba poate fi considerata rupta de orice realitate istorica.


Nu, nu ma insel, din pacate sunt mult prea multe voci care sustin ca in acele vremuri, Biblia a fost practic cenzurata. A fost ultima lovitura data perdantilor, gnosticii. Te rog sa enumeri macar una din falsificarle facute de gnostici. Demascare, pai tocmai ca in acea vreme se puteau face extrem de multe, Biserica era practic un concept, bazele au fost puse tocmai in acea perioada. Crede-ma istoria este chiar hoby-ul meu, as putea sa-ti recomand carti pe care nu ai ajunge sa le citesti in 10-20 de ani. Aici doar imi expun parerile, despre un subiect sau altul si ascult parerile celorlalti, incercand sa combat sau sa accept ceea se scrie aici.
zexelica
Marduk
QUOTE
Deci Dumnezeu are controlul asupra lui satan, l-a legat cumva, sau ma rog l-a inchis undeva pentru o mie de ani.

Este o traducere nefericita. Cuvintul grecesc folosit este la plural, deci sunt "mii" de ani.
QUOTE

In aceasta carte ai sa descoperi ce tragedi au avut loc la inplinirea anului o mie. Apoi l-au mutat in 2000, ce mai urmeaza?

Asta nu se in telege de catre oameni: problema omenirii nu este suferinta fizica, descrisa ca "mici necazuri" ci judecata.
Tragedia este nerspectarea Bibliei, interpretarea ei eronata si doctrinele false.

QUOTE
Aceste pedepse intermediare sunt decise de satan sau de Dumnezeu. Intreb deoarece in cazul in care sunt hotarate de Dumnezeu, trebuie ca exista oarece comunicare intre cei doi, iar el este "inchis" dupa cum spui.,

Este "inchis" pt. mii de ani.... 1000 este descrisa in Biblie cifra care simbolizeaza intregul a ceea ce este in vedere.
De ex. in Psalmi se spune ca dragostea lui Dumnezeu dureaza pentru 1000 GENERATIE....". Generatie, singular. Din restul Bibliei rezulta ca dragostea Sa dureaza la nesfirsit. Deci, putem substitui in intelegere si sa citim: dragostea lui Dumnezeu dureaza pentru o generatie intreaga, ceea ce face sens cu restul Bibliei. La fel si 7 si 10. De cite ori sa ne iertam aproapele? 7x70. Restul Bibliei spune "la nesfirsit". Deci 7x7x10 = la nesfirsit. Numerele sunt cuvinte care literal exprima ceva, iar spiritual trebuie sa insemne ceva.

QUOTE
Ce fel de tata poate fi Dumnezeu care restrenge protectia copiilor sai si lasa o spurcaciune sa-i umple de bube, si durere, il lasa sa-i omoare familia, ii ia tot ce are, iar El tatal sta si savureaza durerea pricinuita copiilor lui, mandrindu-se ca acestia nu-L uita si nu renunta la El. Acesta nu este Dumnezeul in care eu cred, imi pare rau. Pentru mine Dumnezeu este iubire si numai iubire.

5Nebunii nu pot să stea în preajma ochilor Tăi; Tu urăşti pe cei ce fac fărădelegea,
6şi pierzi pe cei mincinoşi; Domnul urăşte pe oamenii cari varsă sînge şi înşală.
5Domnul cearcă pe cel neprihănit, dar urăşte pe cel rău şi pe cel ce iubeşte silnicia.
5 Urăsc adunarea celor ce fac răul, şi nu stau împreună cu cei răi.
22Da, îi urăsc cu o ură desăvîrşită; îi privesc ca pe vrăjmaşi ai mei.
31Ştim că Dumnezeu n'ascultă pe păcătoşi; ci, dacă este cineva temător de Dumnezeu şi face voia Lui, pe acela îl ascultă.
13după cum este scris: ,,Pe Iacov l-am iubit, iar pe Esau l-am urît.``

Ar cam trebui sa crezi, pt. ca acesta este Dumnezeul Bibliei, nu cel prezentat de doctrina "free-will" pe care o au toate bisericile.


IoanV
QUOTE
Aici sunt 3 alegeri posibile, cele 2 rele si 1 buna: eu si casa mea vom sluji Domnului.

Asta cred cei din biserici. Dar nu scrie asa. Daca nu vrei sa slujesti Domnului, ATUNCI ALEGI. El si cu casa luiVOR SLUJI Domnului, 100% garantat.

26Vă voi da o inimă nouă, şi voi pune în voi un duh nou; voi scoate din trupul vostru inima de piatră, şi vă voi da o inimă de carne.
27Voi pune Duhul Meu în voi, şi vă voi face să urmaţi poruncile Mele şi să păziţi şi să împliniţi legile Mele

37Tot ce-Mi dă Tatăl, va ajunge la Mine; şi pe cel ce vine la Mine, nu -l voi izgoni afară:

Nu poti ALEGE pe Dumnezeu, desi Legea iti porunceste s-o faci.
16[B]Nu voi M'aţi ales pe Mine[/B]; ci Eu v'am ales pe voi; şi v'am rînduit să mergeţi şi să aduceţi roadă, şi roada voastră să rămînă, pentru ca orice veţi cere dela Tatăl, în Numele Meu, să vă dea.

QUOTE
ai dat sursa pacatului, apoi si Dumnezeu ne arata si de ce ne paraseste, pt. ca noi insine plecam de la el:
28.Fiindcă n'au căutat să păstreze pe Dumnezeu în cunoştinţa lor, Dumnezeu i -a lăsat în voia minţii lor blestemate, ca să facă lucruri neîngăduite.
- adica respecta alegerea oamenilor de a-L abandona.

Da, oamenii L-au abandonat, au avut alergere IN ADAM. Dupa aia pacatul s-a dus la TOTI oamenii.
12De aceea, după cum printr'un singur om a intrat păcatul în lume, şi prin păcat a intrat moartea, şi astfel moartea a trecut asupra tuturor oamenilor, din pricină că toţi au păcătuit...
19Ştim însă că tot ce spune Legea, spune celor ce sînt supt Lege, pentruca orice gură să fie astupată, şi toată lumea să fie găsită vinovată înaintea lui Dumnezeu.

20Căci nimeni nu va fi socotit neprihănit înaintea Lui, prin faptele Legii, deoarece prin Lege vine cunoştinţa deplină a păcatului.

21Dar acum s'a arătat o neprihănire, pe care o dă Dumnezeu, fără lege-despre ea mărturisesc Legea şi proorocii-

22şi anume, neprihănirea dată de Dumnezeu, care vine prin credinţa lui Isus Hristos, pentru toţi şi peste toţi cei ce cred în El. Nu este nici o deosebire.
27Unde este dar pricina de laudă? S'a dus. Prin ce fel de lege? A faptelor? Nu; ci prin legea credinţei.

28Pentrucă noi credem că omul este socotit neprihănit prin credinţă, fără faptele Legii.
4Însă, celui ce lucrează, plata cuvenită lui i se socoteşte nu ca un har, ci ca ceva datorat;

5pe cînd, celui ce nu lucrează, ci crede în Cel ce socoteşte pe păcătos neprihănit, credinţa pe care o are el, îi este socotită ca neprihănire.

6Tot astfel, şi David numeşte fericit pe omul acela, pe care Dumnezeu, fără fapte, îl socoteşte neprihănit.
Biblia porunceste sa-L cauti, sa crezi, sa fii perfect, dar in acelasi timp iti spune si ca "nu poti" asculta Legea. De aceea avem nevoie de Salvator, ca noui nu putem. Daca ar fi ceva in putinta noastra, n-am mai avea nevoie de EL.
19Iosua a zis poporului: ,,Voi nu veţi putea să slujiţi Domnului, căci este un Dumnezeu sfînt, un Dumnezeu gelos; El nu vă va ierta fărădelegile şi păcatele
Versul asta nu-l mai citesti, ca nu-ti convine. Nu poti asculta Legea, pt. ca maniera de a asculta este "perfectiunea". De aceea avem nevoie ca EL sa ne plateasca TOATE pacatele, ca Legea sa nu mai aiba putere sa ne condamne niciodata si sa fim cu EL fara prihanas in ceruri. Prin PLATA LUI se face asta, nu prin munca noastra.
9Deci, cu atît mai mult acum, cînd sîntem socotiţi neprihăniţi, prin sîngele Lui, vom fi mîntuiţi prin El de mînia lui Dumnezeu.

10Căci, dacă atunci cînd eram vrăjmaşi, am fost împăcaţi cu Dumnezeu, prin moartea Fiului Său, cu mult mai mult acum, cînd sîntem împăcaţi cu El, vom fi mîntuiţi prin viaţa Lui.
6Ştim bine că omul nostru cel vechi a fost răstignit împreună cu El, pentruca trupul păcatului să fie desbrăcat de puterea lui, în aşa fel ca să nu mai fim robi ai păcatului;

7căci cine a murit, de drept, este izbăvit de păcat.

8Acum, dacă am murit împreună cu Hristos, credem că vom şi trăi împreună cu El,

9întrucît ştim că Hristosul înviat din morţi, nu mai moare: moartea nu mai are nici o stăpînire asupra Lui.
Cum spui tu ca pirdem salvarea? A lasat vreun pacat neplatit?
13Pe voi, cari eraţi morţi în greşelile voastre şi în firea voastră pămîntească netăiată împrejur, Dumnezeu v'a adus la viaţă împreună cu El, după ce ne -a iertat toate greşalele.

Vii tu si sustii ceva CONTRAR Bibliei.
Cina ma mai condamna daca eu sunt liber fata de Lege? NUMAI Legea poate sa condamne, si eu sunt liber.
15Ce urmează de aici? Să păcătuim pentrucă nu mai sîntem supt Lege ci supt har? Nicidecum.
22Dar acum, odată ce aţi fost izbăviţi de păcat şi v'aţi făcut robi ai lui Dumnezeu, aveţi ca rod sfinţirea, iar ca sfîrşit: viaţa vecinică.

23Fiindcă plata păcatului este moartea: dar darul fără plată al lui Dumnezeu este viaţa vecinică în Isus Hristos, Domnul nostru.

Care-i conditionarea? Este dar, da' trebuie sa muncesti? Pai nu mai este dar... Ia tu daruri d'astea...
6Dar acum, am fost izbăviţi de Lege, şi sîntem morţi faţă de Legea aceasta, care ne ţinea robi, pentruca să slujim lui Dumnezeu într'un duh nou, iar nu după vechea slovă.

1Acum dar nu este nici o osîndire pentru ceice sînt în Hristos Isus, cari nu trăiesc după îndemnurile firii pămînteşti, ci după îndemnurile Duhului.


QUOTE
Sursa - ispitele firii
Consecinta urmarii ispitei - pierderea lui Dumnezeu din constiinta si abandonarea noastra de catre El.

Asta s-a intimplat deja cu toti, in Adam. De aceea si ne pune Legea la plata.

QUOTE
Nu este decit o conditie - sa-i slujim, sa nu il indepartam din constiinta ci sa ii urmam poruncile, ca si ele sau dat din dragoste pt. noi.

4Însă, celui ce lucrează, plata cuvenită lui i se socoteşte nu ca un har, ci ca ceva datorat;

Tu nu intelegi ce este dar? Este un cadou. Daca te pun sa-mi dai ceva pe el, nu mai este cadou. Cadoul este viata vesnica.
37Tot ce-Mi dă Tatăl, va ajunge la Mine; şi pe cel ce vine la Mine, nu -l voi izgoni afară:
39Şi voia Celuice M'a trimes, este să nu pierd nimic din tot ce Mi -a dat El, ci să -l înviez în ziua de apoi.

De ce nu citesti si versurile astea?













zexelica
getalife
QUOTE
In raspunsurile care le-am dat am fost cam presat de timp si cred ca se vede. Nu am avut intentia sa fiu taios, dar scriind sub presiunea lipsei de timp, am fost mai agresiv decat am intentionat. Scuzele de rigoare. Am sperat ca tu vei sustine pozitia avuta mai departe, dar se vede ca te-am deranjat (sau intimidat). 

Nu-ti fa probleme cua nu sunt suparacios. Nu sunt aici ca sa-mi fac prieteni sau sa impresionez pe nimeni sau sa fiu "agreeable". Scopul meu este propovaduirea Evangheliei, nu a cunostintelor mele sau a vreunei doctrine. Scrie, discutam. Asa crezi tu, nu ma intereseaza. Ma intererseaza NUMAI Biblia, nu ce cred sau care este parerea oamenilor. Si spun asta nu ca sa jignesc pe cineva. Asta este maniera de abordare biblica. Sa vedem ce are Dumnezeu de spus, nu noi. Noi avem numai prostii in cap. Daca ar fi dupa noi....

QUOTE
Legea nu este deasupra lui Dumnezeu, ci doar o unealta, o oglinda daca vrei. Poate ca tu ai vrea mai bine sa dau citate, dar sper ca nu e nevoie. Daca vrei, o pot face pentru oricare din afirmatii.

Bineinteles ca vreau versuri. Nici nu se pune problema sa te cred pe cuvint.

QUOTE
2. Psalmul 138:2 nu poate constitui un suport pentru cele afimate de tine.
a) Alte traduceri decat KJV, inclusiv Cornilescu, redau diferit versetul. Nu ai oferit nici un motiv pentru care KJV ar fi superioara altor traduceri. "Du-te si studiaza" sau "Tradu tu" nu sunt argumente.

Care este 100% Cuvintul lui Dumnezeu? Varianta originala, in limba evreiasca. Tu ii crezi pe traducatori? Multe sunt bune, dar cind chiar descoperim ca sunt eventuale greseli, trebuie sa mergem la original. Asa se face meserie.
Da' inseamna ca ai probleme cu resursele de cercetare. Ti-am mai spus ca sunt interliniare cu textul original si fiecare cuvint este numerotat STRONG'S. Daca te uiti in textul original observi ca nu are legatura cu traducerea.

37Să păziţi şi să împliniţi totdeauna învăţăturile, rînduielile, legea şi poruncile, pe cari vi le -a scris El, şi să nu vă temeţi de alţi dumnezei.
8Atunci marele preot Hilchia a zis lui Şafan, logofătul: ,,Am găsit cartea legii în Casa Domnului.`` Şi Hilchia a dat cartea lui Şafan, şi Şafan a citit -o.
11Cînd a auzit împăratul cuvintele din cartea legii, şi -a sfîşiat hainele.
10În orice neînţelegere, care vă va fi supusă de fraţii voştri, cari locuiesc în cetăţile lor, şi anume: cu privire la un omor, la o lege, la o poruncă, la învăţături şi rînduieli, să -i luminaţi, ca să nu se facă vinovaţi faţă de Domnul, şi să nu izbucnească mînia Lui peste voi şi peste fraţii voştri. Aşa să lucraţi, şi nu veţi fi vinovaţi.

14Căci toată Legea se cuprinde într'o singură poruncă: ,,Să iubeşti pe aproapele tău ca pe tine însuţi.``

9Cum îşi va ţinea tînărul curată cărarea? Îndreptîndu-se după Cuvîntul Tău.

10Te caut din toată inima mea; nu mă lăsa să mă abat dela poruncile Tale.

11Strîng Cuvîntul Tău în inima mea, ca să nu păcătuiesc împotriva Ta!

12Binecuvîntat să fii Tu, Doamne! Învaţă-mă orînduirile Tale!

13Cu buzele mele vestesc toate hotărîrile gurii Tale.

14Cînd urmez învăţăturile Tale, mă bucur de parc'aş avea toate comorile.

17Fă bine robului Tău, ca să trăiesc şi să păzesc Cuvîntul Tău!

18Deschide-mi ochii, ca să văd lucrurile minunate ale Legii Tale!

Mai sunt sute de versuri. Poti sa le cauti aici http://www.htmlbible.com/cgi-bin/search/search.pl

QUOTE
d) "numele" in psalm se traduce ca "renume", "faima" si poti sa verifici dictionarul

Acum daca ai apucat sa scoti porumbelu', nu pot sa nu te intreb: care este cuvintul evreiesc folosit in textul original din TANAH? Trebuie sa-l stii daca te-ai uitat si in dictionar.

QUOTE
In concluzie, bazat pe cele de mai sus, cat si pe bazele studierii/ traducerii unui text, Cornilescu a tradus corect Psalmul 138:2

Nu poti face afirmatia aceasta fara sa ai textul evreiesc in fata. Il ai sau nu? Daca nu il ai si gresesti te gasesti lucrind impotriva lui Dumnezeu. Cind ai textul evreiesc in fata, atunci poti si numai atunci trebuie sa faci aprecieri.

QUOTE
PS Restul intrebarilor le-ai tratat mai bine decat textul de mai sus... descalificandu-ma!

Astea sunt pt. cei care apartin unei anumite doctrine, biserici.
Nu este important care este mai citit sau mai destept, ci numai dac ceea ce sustii poti proba cu versuri, fara a contrazice NIMIC din Biblie.
Nu vezi ca le dau versuri care sustin direct ca nu putem ALEGE si le trec pe linga urechi? Niciun impact. Ei trebuie sa justifice impotrivirea Scripturii la ideea omului ca el poate alege dupa ce a murit spiritual. Dar n-au cum si atunci IGNORA acele versuri.

Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.