Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Natura Si Animale
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Exploratorului > Natura si Turism
Pagini: 1, 2, 3
david
Sper sa nu deranjez statutul acestei categorii cu pozele mele.

user posted image

user posted image

user posted image


Pozele acestea le-am facut in dupa-masa asta.
SORIN

David...de felul nostru nu prea santem suparaciosi pe aici tongue.gif

Asa ca nu deranjezi pe nimeni rolleyes.gif

Iar daca ma enervez, am sa iau o digitala si sa vezi ce Ashoora-ti trag laugh.gif

Uite una di Galapagos luata acum cativa ani....

Sorin
SORIN

Balena Neagra !!

De trei ori cat salupa noastra...noroc ca nu le-am evervat ohmy.gif

Sorin.
SORIN

Acest animal poate fi numit...Narcoman-ul animalelor. Un a din cele mai haioase animale vazute de mine...cel putin cand in tii de blana pe la spate...altfel are niste ghiare laugh.gif

Cunoasteti asa ceva ???

Sorin.
SORIN

Dragi prieteni...in toate excursiile mele cu prietenii si nu in cadrul meseriei, nu uit nici o data Adevaratii Prieteni!!!

Iar toti cei trei din urmatoarea poza au fost ai mei ( provocau mari minusuri pe la banca biggrin.gif ) dar nu a existat sa ies vreodata in natura fara sa iau cel putin unul, daca nu pe toti.

Iar cea mai devotat animal a fost Luna....dar deja e off -topic.

Cu cainii mei intr-o excursie acum patru ani.

Sorin.

SORIN
Eu sant " uratul" ala cu barba laugh.gif laugh.gif dar am dat-o jos ca sa nu mai arat ca la 60' unsure.gif unsure.gif

Sorin.
Mistinguett
David, sper ca esti fotograf profesionist - pozele tale sunt extraordinar de artistice. Si continua sa postezi, te rog, e o placere.

Sorin, felicitari pentru pierderea barbii. Nu-ti statea rau, dar eu una mereu ma intreb ce traieste prin asa "padure" laugh.gif
Despre prietenii tai poate ne povestesti la rubrica cealalta mai in amanunt? Niste superbi, toti 3 (4? tongue.gif )
david
user posted image
Pentru Mistinguett

Facuta ieri dupamasa



Mistinguett sunt amator, dar de la anu sper sa dau un examen si sa scot vreo diploma si licienta!
Oden
David asta este tare de tot in fotografii a pus una pe Literarium cu un fel de mincare (peste afumat facut la cuptor) de imi ploua in gura....
S-o vezi si pe aia cu Atena cum dracu le-o face nu stiu.....Bine are si scule pricopsite dar trebuie sa stii sa si le faci......
Mistinguett
Multam de dedicatie - superb!

Sper sa devii pro, caci meriti.
Avem vreo rubrica pe aici unde sa ne dai si noua sfaturi re: cum sa facem poze mai frumoase, aparatura, etc?
Chiar, folosesti film sau digital?
Mihai
In mod sigur digital la cum arata pozele...si digital de calitate biggrin.gif
david
user posted image

Da lucrez doar in digital, dar cu camere SLR, Nikon CP5700, Nikon D1x si Canon D60. As prefera sa merg in iad daca fotografia ar fi un pacat, si chiar daca nu o sa-mi iau vreodata licienta nu-i bai, dar cand mi-or creste copii mai mari sigur o sa ma apuca de traveliat prin asia mica, orientul mijlociu, as vrea sa imi pierd diminetiile prin sahara, prin Alpi, prin gradinile din Haifa.. of nu vreau sa va inebunesc chair de tot..
Va multumesc mult pentru cuvintele frumoase..
David
fani
Superb David, ce ai facut 40.gif . E de milioane. Si eu cam fac poze la flori si la arbori. Din pacate nu am aparatura extra si nici experienta. Fac poze normale , cu aparat si film. In tara nu am avut posibilitatea, dar aici in Germania, fiecare floare care o cumpar este pozata, precum si specii de arbori si arbusti pe care in tara nu i-am intalnit. In vizor mai am si ceva animale, cele de la ZOO, in special. Dar ce ai facut tu, e meserie, nu gluma 40.gif As vrea sa zic ca floarea e superba dar parca capsunile alea, asa in detaliu, iti i-au gandul de la floare. Tot inainte si mult succes.5.gif.
SORIN

Eu nu las prietenii in spate...ai duc!! smile.gif

Cu Luna la un rapel..

Sorin.
SORIN

Pe malul marii in timp de toamna.

Nici prietenii nostrii patrupezi nu lipsesc... de fapt niciodata nu au lipsit. 40.gif 40.gif

Sorin.
fani
Daca tot e vorba de Natura si animale, iar poze cu flori inca nu am scanat, hai sa o pun si eu pe mititica mea care nu mai este. sad.gif . Prima poza cand era mai mica, a doua cu mine la sanius in Azuga in 2000, a treia cu ei mei parinti tot in Azuga.
fani
Imi pare rau dar nu am reusit sa atasez pozele. O sa revin.
fani
Na, ca a luat-o 40.gif biggrin.gif
fani
si ultima. Nu sunt prea reusite, in sensul ca nu i se vad culorile prea bine.Asta este. 19.gif
man
se numea Gina, cu toate ca de fapt era un ratoi (am descoperit dupa "botez"):

SORIN

Cel mai inteligent animal ( mamifer ) de pe pamant si apa.

Nu odata am avut ocazia sa intalnesc delfini si de fiecare data am ramas si mai uimit.

Sorin.
fani
O frumusete. Am salvat si eu poza, poate o pun la deschiderea calculatorului. Sper ca am voie tongue.gif smile.gif 5.gif.
SORIN
QUOTE (fani @ Jul 3 2003, 11:22 AM)
O frumusete. Am salvat si eu poza, poate o pun la deschiderea calculatorului. Sper ca am voie tongue.gif smile.gif 5.gif.


In moment ce am pus-ooo..fiecare are drept sa faca ce vrea. 40.gif

Imi pare nespus de bine ca ai ales la favorite... ce poate fii mai frumos si pur decat un copil de trei ani si un delfin, uitande-se unul la altul?????????? 40.gif

Sorin.

ps. mai am o datorie fata de tine...nu am uitat smile.gif
Iarina
Eu pot sa spun multumesc pentru poze. Sunt superbe. Mai ales cele cu delfinii 40.gif
SORIN
You are welcome Iarina !! smile.gif

Sorin.
SORIN

M-ie doar de ea, de timpurile alea... si faptul ca am pierdut cea mai devotata prietena, ma tulbura.

Probabil ca Fani o sa inteleaga cel mai bine la ce ma refer.

Oricum, cu Luna pe teren pe timpuri calde.

Sorin.

Vegas2002
Inca o data COMPLIMENTE Sorin!!! Toate pozele pe care le-ai atasat mesajelor tale sint super frumoase,iar Luna este o frumoasa deasemenea.Se vede ca ai calatorit prin multe locuri frumoase si cred ca ai amintiri de neuitat.
SORIN

Multumesc de superlative Vegas smile.gif Incerc sa fac din acest loc un cuib al fanilor de Natura.

Nu stiu de ce am impresia ca poti contribuii mult aici, asa ca te asteptam cu bratele intinse 40.gif

Sorin.
SORIN

Una pt. tine Vegas smile.gif . nu mai tin minte unde, dar undeva prin Europe.

Sorin.

ps eu sant cel cu padurea pe fata laugh.gif asa ca de varsta mai vorbim!!
Vegas2002
Multumesc mult,mult de tot Sorin!!! Si pt. poza si pt. cuvintele frumoase pe care le-ai scris,esti o persoana deosebita.Am sa incerc,asa cum pot,sa mai contribui si eu cu ceva poze........Intr-adevar ADOR natura,calatoriile,animalele si OAMENII BUNI,ADEVARATI!!!
SORIN

In ultimul timp a cam " amortit " locul asta al Naturii, asa ca daca nu sant mesaje cel putin priviti ceva frumos ( parerea mea ).

Un copil in natura cu animale smile.gif

Sorin.
Vegas2002
Incerc sa mai inviorez si eu putin aici,la "natura si animale" biggrin.gif ,cu o poza facuta in Mexic(Loreto),si anume.........cu "Leii de mare" !!!
SORIN

Bravo Vegas 40.gif 40.gif mai vrem!!!

Sorin.

ps. te rog sa schenezi cu o rezolutie de pana la o suta smile.gif asa pozele pot fi privite in cadrul paginii.
Mihai
QUOTE (SORIN @ Aug 25 2003, 06:39 PM)
ps. te rog sa schenezi cu o rezolutie de pana la o suta smile.gif asa pozele pot fi privite in cadrul paginii.

La mine (1024x768) se integreaza bine in pagina. Numai mai mari sa nu fie smile.gif
Vegas2002
Sorin,multumesc pt. sfat,asa am sa fac pe viitor.Problema este ca inca nu ma pricep prea bine in ale "pozelor" si anume cind trebuie sa le atasez mesajelor.Dar sper sa invat smile.gif Ce marime trebuie sa aiba o poza(in pixels) ca sa intre corect pe pagina?
Mistinguett
Sorin zice de rezolutie, care de obicei e setata (default) la 300 dpi. Eu gasesc ca rezolutia nu are nimic de a face cu incadrarea in pagina, ci marimea. Dupa scanare le micsorez la aprox. 400x300 (am grija ca cel mai mare numar sa fie 400 sau 450 si celalalt numar este calculat automat de scaner). Vegas, daca mai ai nevoie de indicatii la asta intreaba-ma oricand. wink.gif
Roxana
Daca tot vorbiti de ciini, iata si pe a mea....Saidie
Mistinguett
Roxana, sa-ti traiasca!! Ce frumoasa e! biggrin.gif
Vegas2002
Ce frumusete de catel!!! Este cumva black labrador?Sa-ti traiasca 40.gif
Roxana
Misti, Vegas, multumesc! Este corcitura de labrador cu boxer.Boxerul da insusiri nemaipomenite.....cum ar fi o tandrete dusa la extrem, aproape omeneasca si ce imi place cel ami mult, ca nu latra deloc, numai daca apare un strain la usa.
fani
Un boticut frumos, Roxana. Cel mai mult la catelusa mea imi placea sa o pup pe botic. Pentru SORIN: imi pare rau ca ai pierdut cea mai buna prietena. Mi-au dat lacrimile cand am citit. Am sa salvez poza care ai pus-o, ca e tare dulce si imi aduce aminte de cutul meu care sta in poze in biblioteca.
SORIN

Ma bucur enorm sa te vad inapoi pe aici draga mea Fani ( daca mi-e permis ) smile.gif

Cu toate ca poza urmatoare e off-topic pe aici, am sa incerc sa arat prietenilor de pe aici--Iubitori de animale-- de ce pasiunea noastra comuna e rasa Ciobanestilor Germani. 40.gif

Aceasta poza e facuta in urma cu 12 ani, cand fata mea nu avea nici un anisor.

Dar nu a contat varsta... cu asa o paznica devotata, nimeni nu se apropia de ea..nici parintii mei, doar daca era inchisa in alta camera.

Fani, poza ti-e dedicata, iar daca-ti aduce cheful sa vii mai mult pe aici, mareste la maxim casuta de e-mail...am sute biggrin.gif

Sorin.

am dat un exemplu rau cu mesajul asta ohmy.gif si sper sa revenim cu totii la initialul topic...Natura si Animale.
Mihai
Imaginile de aici au fost mutate in cadrul topicului Agroturism.
fani
Mersi mult Sorin, pentru dedicatia frumoasa. Si treaba cu "permisul" e OK wink.gif . Astept poze pe e-mail. Marea majoritate a pozelor cu al meu catel sunt la ai mei. Dar cand o sa ma duc acasa o sa mai i-au ceva si poate o sa pun la acesta rubrica. Am sa pun si poza asta bine.
SORIN
Dragi prieteni...tot vorbim de Natura, de Animale si de tot ce ne atinge la inima 40.gif

Asa ca am cautat o poza din care se poate intelege de unde provine dragostea mea de Natura si Animale.

La inceputul anilor 70', petrece-am vara la Somesul Cald, in apropierea santierului de la Tarnita...Muntii Apuseni.

Tatal meu pe santier si eu hai-hui prin munti, unde am gasit un pui de caprioara intr-o stare jalnica din punct de vedere fiziologic.

Fara sa ma gandesc prea mult, am luat puiul in brate si la vale cu el in sat. Am avut placere de el doar 2 luni pana cand au venit niste " domni " de la un servici Oco...si l-au luat sad.gif

Doar dupa mult timp am realizat cele spuse de un muncitor de pe santier..am vanat o capra si laptele inca-i curgea mad.gif

Sorin.
Mistinguett
Sorin, cat de dulci sunteti, amandoi - doi pui smile.gif
allexa
Nu sunt asa talentata la fotografiat ca David sau Sorin, dar voi pune si eu 3 poze dintr-un parc in care-mi place sa ma plimb si care este populat cu tot felul de animalute (pauni, iepurasi, veverite, papagali). smile.gif
allexa
Inca una cu pauni.
allexa
Si ultima cu un iepuras. smile.gif
mimi
carlos la un rau din apropierea casei mele...
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.