Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Care-i Faza?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Jocurile Hanului
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5
Hashaspire
Cre'ca n-o sa aiba nimeni rabdare sa citeasca, da' hai:

Impartirea: smile.gif
O impartire banala:
user posted image
Acolo unde scrie 40 - dupa ce se "coboara" 4, se adauga atatea zerouri de cate e nevoie (unul, in cazul exemplului), ca sa incapa 8. (Acelasi lucru s-a intamplat si la 6 => 60). Acum pe impartirea propusa: finalul este cu un numar din 4 cifre, din care prima este cea coborata, deci celelalte 3 sunt 0-uri. Acum poza ar arata asa:
user posted image
Ultima operatie, inversata, ar fi asa: cifra incercuita cu rosu, inmultita cu impartitorul (albastru laugh.gif), da un multiplu de 1000 (verde-padurar laugh.gif) (maxim 8000). Un exemplu ar fi 4*250=1000. smile.gif

Lista completa de posibilitati e asta (e măricică, dar e simplu de dedus):
1000=2*500
1000=4*250
1000=5*200
2000=4*500
2000=5*400
2000=8*250
3000=4*750
3000=5*600
3000=6*500
3000=8*375
4000=5*800
4000=8*500
5000=8*625
6000=8*750
7000=8*875
Impartitorul poate fi, deci, doar unul din numerele astea: 200,250,375,400,500,600,625,750,800,875.
Evident, de-acum merge si pe incercate. Totusi, pentru o economie de timp, zic eu, mai merge scoasa o informatie din icşii ăia. De fapt... aceeasi ca mai sus, adica adaugarea de 0-uri in pasii impartirii. Zero-ul interesant ar fi asta (bine... se mai pot deduce si altii in "cāt", dar nu prea au importanta acum):
user posted image
Penultima operatie e "coborarea" diferentei aleia (acolo unde am incercuit cu rosu). E evident ca se scade impartitorul din cel mai mic numar terminat in 0, care e mai mare decat impartitorul. smile.gif - pentru ca diferenta e intre 1 si 9, inclusiv. Asadar, multiplul ala de 1000 pe care-l cautam are ca prima cifra 10 minus ultima cifra a impartitorului. Asta inseamna ca eliminam "din start" din lista variantelor numerele terminate in 0. Numerele ramase "valabile" sunt: 375, 625, 875. Cum toate se termina 5, inseamna ca multiplul de 1000 cautat este 5000, iar impartitorul nu poate fi decat 625. biggrin.gif Cum la toti ceilalti pasi ai impartirii sunt doar numere de 3 cifre, inseamna ca peste tot e vorba de 625 (adica nu inmultit cu 2, 3...). Completand icşii corespunzatori, poza devine:
user posted image
Am marcat pe poza alte mici "deductii" (buhuhu laugh.gif), pe care nu prea are sens sa le mai explic si in cuvinte.
Cel mai comod acum e sa se faca inmultirea 625*1011,1008=631938.

Gata:
user posted image
passenger
wacko.gif
clar...eram pe o pista gresita...cautam niste cifre care sa se potriveasca altfel hh.gif adica ma complicam inutil laugh.gif

'lumana pentru raspuns smile.gif (... s-a facut lumina in miez de noapte...)
Hashaspire
QUOTE (Hashaspire @ 2 Oct 2006, 10:45 AM)
Clar! Unde lucrati maine?
rofl.gif

Dati macar un semn de viata! laugh.gif

rofl.gif Cat de dobitoc sunt cateodata! laugh.gif

Hai ca propun tot eu.
Hashaspire
Vuala!

Mai intai asta:
"B" ts,smr mrdvjo,nsy [rmyti vs mi rcodys om htrsvs.

Apoi asta:
Pi vpo vpoa vl vpoi pi vpoop vpoa. laugh.gif
Olaf
Daca ne spui de unde vine paranteza patrata... laugh.gif rolleyes.gif
Hashaspire
Era si ea pe tastatura, bre. smile.gif
Olaf
laugh.gif
Si daca folosim "azerty"? tongue.gif
Hashaspire
Si mai bine. devil.gif
Hashaspire
Poftim, Olaf! laugh.gif
Of!

user posted image
passenger
smile.gif
passenger
prima e clara... e un hint pentru urmatoarea biggrin.gif
da' urmatoarea are vreun "titlu"? biggrin.gif
Hashaspire
smile.gif Are.
Joc (renumit) de cuvinte in franceza (cam incorect jocul de cuvinte, da' titlul e bun. laugh.gif)
Hashaspire
Ce mai faceti? smile.gif
passenger
Un hint mititel? Se poate? unsure.gif sorry.gif
Hashaspire
Mmm... prima nu era hint doar prin intelesul frazei.
passenger
user posted image
Hashaspire
Niu. laugh.gif
Hashaspire
alfa
beta
gama
delta
epsilon
...
Hashaspire
Un ver vert va vers un verre vert "erea".
U in greacă e Upsilon, deci p.
n --//-- e niu, deci i.
v nu-i, asa cum zice si bucata 1 de "fază", deci v
...

Maine-poimaine propun altceva.
passenger
Cam ambiguu totusi codul... Primul "P" putea foarte bine sa fie "E" in conditiile date... si de ce se schimba? de ce redevine "U" abia dupa 4 cuvinte? unsure.gif
Hashaspire
Sunt sigur că era uşor de găsit prima bucată de fază. Jocul de cuvinte e renumit... Decodarea se făcea īn sensul īn care am facut-o şi eu. Nu era interpretabil.
passenger
dap. scuze.
Hashaspire
Cifre, de data asta:

Intr-o sala de cinema mai retro, asa, laugh.gif scaunele sunt asezate sub forma de matrice dreptunghiulara.
Pe fiecare rand sunt 6 barbati, pe fiecare "coloana" sunt 8 femei. 15 scaune sunt libere. Cate scaune sunt? ohyeah.gif (6 posibilitati)
passenger
221.
Hashaspire
Mai sunt 5 variante.
Castiga cel care gaseste primul cele mai multe. smile.gif
Hashaspire
Dupa 4 zile, de obicei, intreb:

Ce mai faceti? smile.gif
Hashaspire
Notand nr. de scaune de pe randuri cu x si de pe coloane cu y...
xy=8x+6y+15
smile.gif
Adica (x-6)(y-8)=63
Deci 1*63,3*21....

6 variante:
( x, y).....xy (nr. de scaune)
( 7,71)....147
( 9,29)....261
(13,17)....221
(spoton.gif passenger)
(15,15)....225
(27,11)....297
(69, 9)....621


Cele mai multe variante (una) le-a descoperit passenger. Deci... ea propune. biggrin.gif
passenger
biggrin.gif

YNYXSNHAVSXWYKIRAHAVKFGXQFGPAMVUPI

Hint :

A fost odata ca niciodata
o oglinda fermecata...
passenger
Ok. Reiau:
A fost odata ca niciodata....
Hashaspire
Hintuleţ. sorry.gif
passenger
user posted image


A fost odata ca niciodata
o oglinda fermecata...
Vrei morala sa se-arate?
Cauta slove ordonate cool.gif
passenger
user posted image
passenger
unsure.gif
Dea
aaa... hint, anyone? (adica.. HINT nu hintuleţ as dori eu biggrin.gif )
passenger
Hint:

Cate capete atatea...caciuli biggrin.gif (intre noi fie vorba... in minus biggrin.gif )
passenger
hmm.gif
IonDoe
Buna ziua tuturor biggrin.gif solutia este''Hotul nedovedit e negustor cinstit'' -5,-4,-3,-2,-1
IonDoe
A fost odata ca niciodata.... A......niciodata rezulta ca nu exista litera a...nici in enunt,nici in context,avem prin urmare cinci cuvinte;cate capete atate caciuli(in minus) de acolo -5,-,4.-3,-2,-1..iar solutia este ''in oglinda'' atat proverbul cat si cuvintele ce-l alcatuiesc fiind scrise de la coada la cap.
IonDoe
y-5 (pe alfabet)=t,n-5=i..s.a.m.d
passenger
clapping.gif thumb_yello.gif Asa e. smile.gif

han.gif

E randul tau sa propui smile.gif
IonDoe
Multumesc pentru ''mitingul de intampinare" Cam cat timp am la dispozitie pentru a propune ceva?(rog sa se tina cont de faptul ca am semnul de incepator..'' lamaia''..lipita de monitor)
passenger
Nu cred sa fie un termen foarte strict smile.gif

Luna asta poate..? biggrin.gif
IonDoe
Ar fi chiar indicat sa se poata luna asta, altfel, avand in vedere ca celula' nervoasa nu prea se regenereaza....caut o pestera libera...de mamuti rolleyes.gif
IonDoe
rolleyes.gif ''SARFTIBKCAB KF CAARBLIF ALHF BEBSHARCAB'' Hint: In gradina lui Ion toate pasarile(respectiv 10 perechi si 15 singure)dorm,dar nu oricum, dupa o ordine bine stabilita.....
passenger
mmm...un hint suplimentar? se poate? sorry.gif
IonDoe
rolleyes.gif Hint:
Oricine poa' sa ia tabelu'..la pasari sa faca apelu'... le va gasii oricand pe toate in grupa lor, cuminti aliniate.Mentionez ca alinierea asta a avut loc prin....'69:)
IonDoe
P.S Buna ziua...smile.gif (pe asta l-am uitat din cauza de emotie probabil)
Hashaspire
Priveste si treci mai departe

Elemente chimice din tabelul lui Mendeleev (1969). 10 perechi sunt cele ale caror prescurtare e din doua litere.

Deci:
S Ar F Ti B K Ca B...K F...Ca Ar B Li F...Al H F...Be B S H Ar Ca B

Numerele atomice:
16 18 9 22 5 19 20 5... 19 9...20 18 5 3 9...13 1 9...4 5 16 1 18 20 5

Apoi corespondentele in litere din alfabet.
IonDoe
Deci da:) ''priveste si treci mai departe'' smile.gif
IonDoe
Data viitoare(daca apuc)...o sa folosesc drept cheie tabelul asociatiei de locatari al blocului vecin..smile.gif asa, sa fie mai greu de ghicit:)
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.