Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Cine Conduce Lumea? Planul Ascuns!
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Stirile zilei
Pagini: 1, 2, 3
Dualist
Regele ?
March
QUOTE(marduk @ 21 Nov 2007, 08:11 PM) *
Si cine conduce lumea? Cine este "unsul lui Dumnezeu"? Ce inseamn "domnia" multimii?

Ce-i de lamurit aici ? E un eufemism pentru dictatura proletariatului !
Dualist
Ok, declar manusa ridicata, prietene Marduk

De milenii, omenirea s-a impartit in trei clase: clasa de jos, clasa de mijloc si clasa de sus. In Occident, in Egiptul Antic faraonul era considerat "fiul zeilor". In Japonia, in Orient, imparatul era considerat la origini divin. De asemeni, amandoua societatiile aveau o ierarhie. Aveau un conducator de origine divina si o clasa sociala conducatoare - nobilimea. Tot in trecut, existau clase muncitoresti, clase religioase (clerul), etc.

Ideea de alianta intre puterea temporara si spirituala insemna de fapt alianta intre regi (conducatorii de moment) si Dumnezeu.
Urmand aceasta logica, imparatul devenea "unsul lui Dumnezeu" ...

Insa in 1789 a inceput un eveniment care a schimbat cu desavarsire aceasta ierarhie: Revolutia Franceza.

Revolutia Franceza a insemnat printre altele decapitarea regelui si masacrarea nobilimii. Iar in locul lor s-a instaurat suveranitatea poporului. Nobilul educat a fost executat si in locul sau s-a ridicat un burghez, un negustor care nu stia sa vada altceva decat profit din orice ...

In locul "unsului lui Dumnezeu" s-a instaurat in cele din urma un presedinte ales ... prostimea, taranii, ultimii oameni au ajuns sa conduca prin reprezentanti.

De exemplu pe 25 noiembrie noiembrie ultimii oameni din societate o vor conduce prin modul in care isi vor exercita "cel mai important drept" : dreptul la vot.

Asadar, prostimea a decapitat legatura cu Divinitatea si a ales sa se auto-guverneze.

Duminica, 25 noiembrie toti taranii talibani-ortodocsi il vor vota pe Becali drept "uns al lui D-zeu" (doar a declarat ca ii vorbeste). Intelegi acum ce anume s-a schimbat ?

Eu asta inteleg prin domnia cantitatii ... o societate condusa de cei multi ...
Marduk
QUOTE(Dualist @ 21 Nov 2007, 09:10 PM) *

QUOTE
De milenii, omenirea s-a impartit in trei clase: clasa de jos, clasa de mijloc si clasa de sus. In Occident, in Egiptul Antic faraonul era considerat "fiul zeilor". In Japonia, in Orient, imparatul era considerat la origini divin. De asemeni, amandoua societatiile aveau o ierarhie. Aveau un conducator de origine divina si o clasa sociala conducatoare - nobilimea. Tot in trecut, existau clase muncitoresti, clase religioase (clerul), etc.

Mai mult sau mai putin, dar in mare este corect ca a existat, exista si va exista o ierahie printre umani. Ierahie stabilita de interese, dorinte, oportunitati si nu in ultima instanta de noroc sau sansa.
QUOTE
Ideea de alianta intre puterea temporara si spirituala insemna de fapt alianta intre regi (conducatorii de moment) si Dumnezeu.
Urmand aceasta logica, imparatul devenea "unsul lui Dumnezeu" ...

Eu nu pot fi de acord cu acest principiu. Mai degraba regii si clerul s-au folosit de Dumnezeu spre a conduce societatea umana.
QUOTE
Insa in 1789 a inceput un eveniment care a schimbat cu desavarsire aceasta ierarhie: Revolutia Franceza.

Prima revolutie consemnata a avut loc acum cateva mii de ani in Egipt, iar inainte de revolutia franceza a avut loc revolutia burgheza din Anglia, revolutia americana. Oricum schimbarile majore in cadrul ierarhiilor stabilite de mii de ani au fost facute de revolutii.
QUOTE
Revolutia Franceza a insemnat printre altele decapitarea regelui si masacrarea nobilimii. Iar in locul lor s-a instaurat suveranitatea poporului. Nobilul educat a fost executat si in locul sau s-a ridicat un burghez, un negustor care nu stia sa vada altceva decat profit din orice ...

Da, din aceasta suveranitate a poporului s-a nascut un imparat, Napoleon, apoi restauratia, dupa care???
QUOTE
In locul "unsului lui Dumnezeu" s-a instaurat in cele din urma un presedinte ales ... prostimea, taranii, ultimii oameni au ajuns sa conduca prin reprezentanti.

Eu zic ca pui prea mare accent pe "unsul lui Dumnezeu" Regele poate juca un rol de mediator pe scena politica a unei tari, dar in momentul in care in tara apar oameni mai bogati ca regele acesta poate pierde statutul de mediator al intereselor politico economice. Regele devenind exponentul unei camarlii, la fel ca si un presedinte. Nu exista legatura spirituala intre "unsul" si Dumnezeu totul are la baza puterea financiara a unui individ sau familii la un moment dat.
QUOTE
De exemplu pe 25 noiembrie noiembrie ultimii oameni din societate o vor conduce prin modul in care isi vor exercita "cel mai important drept" : dreptul la vot.

Vrei ca "ultimii oameni din societate" sa nu aiba drept la vot? Toate natiunile au trecut prin acest stadiu, votul poporului, fie el prost sau bun poporul si-a exprimat votul, importatnti in tot acest angrenaj sunt politicienii. Ei trebuie sa invete poporul sa deoasebeasca binele de rau sa-si cunoasca interesele ca indivizi membrii ai unei societati. In ceea ce priveste Romania din nefericire s-a aflat la locul nepotrivit in timpul nepotrivit si pe deasupra a fost dezavantajata si de pozitia geografica.
QUOTE
Asadar, prostimea a decapitat legatura cu Divinitatea si a ales sa se auto-guverneze.

"Prostimea" asa cum o numesti nu a rupt niciodata legatura cu Divinitatea, nu poate face asta deoarece "divinul" este ultimul sprijin al acestor oameni simplii. Ei sunt doar folositi de catre conducatori, care-si aroga si postura "divinitatii" sau a relatiei cu divinitatea.
QUOTE
Duminica, 25 noiembrie toti taranii talibani-ortodocsi il vor vota pe Becali drept "uns al lui D-zeu" (doar a declarat ca ii vorbeste). Intelegi acum ce anume s-a schimbat ?

Ti-e frica sa nu iasa Becali castigator? Am si eu temeri in acest sens, dar daca este sa se intample atunci poate ca chiar trebuie sa se intample iar noi suntem prea mici ca sa putem face ceva.
QUOTE
Eu asta inteleg prin domnia cantitatii ... o societate condusa de cei multi ...

Cantitatea nu este importanta, calitatea celor putini este mult mai importanta. Conducatorii, creatorii de opinie, intelectualii acestia sunt importanti ei trebuie sa aiba calitati chiar daca par a nu avea, exista ceva care face ca masele sa urmeze un conducator, pana la un punct. Cei multi au un mecanism extraordinar, mecanismul turmei, acesta regleaza miscarile multimii si chiar daca multimea face o gresala, desi pot aparea pierderi, incet dar sigur, echilibrul este restabilit.
dorinteodor
Dualist,

vorbesti ca la carte dar istoria din carte este falsa....

zici: "Eu asta inteleg prin domnia cantitatii ... o societate condusa de cei multi ..."
asta este foarte fals. societatea omeneasca, dintotdeauna a fost condusa de cei care platesc salarii.

jiji este un platitor de salarii (desi unul marunt de tot) si deci si el participa ca conducerea societatii. in rest toti, de la cel mai umil zilier si pina la seful statului, sintem salariati.

de ce platitorii de salarii conduc societatea? pai pentru ca ei stabilesc ce se munceste, cu ce scop, cit de eficient, cu cit va fi platit fiecare,....din impozitele platite de ei traieste "statul" care le este subordonat....

cu scumpa noastra patrie se intimpla un proces absolut fascinant pe care-l urmaresc de multa vreme: tranzitia de la gindirea fals-democratica ("democratia" comunista adaptata dupa ureche) la sistemul democratic de tip occidental.

pentru retrograzi, avem "oligarhi" care falsifica vointa poporului iar pentru cei care stiu catre ce mergem avem mediul economico-financiar care controleaza politicul....
coconut
Cine conduce lumea? Prostia!
Blakut
QUOTE
Revolutia Franceza a insemnat printre altele decapitarea regelui si masacrarea nobilimii. Iar in locul lor s-a instaurat suveranitatea poporului. Nobilul educat a fost executat si in locul sau s-a ridicat un burghez, un negustor care nu stia sa vada altceva decat profit din orice ...


Nobilul educat? Un nespalat imbracat in haine scumpe? Care, spre deosebire de negustor, lua profitul cu forta? ....Fiecare revolutie isi are timpul si scopul.
Marduk
QUOTE(coconut @ 22 Nov 2007, 09:04 AM) *
Cine conduce lumea? Prostia!

Pare a fi "prostia", dar nu este chiar asa de simplu. jamie.gif
Blakut
QUOTE
Pare a fi "prostia", dar nu este chiar asa de simplu.


Inca ar fi bine daca ar fi prostia.
Erwin
io cred că ăştia or ascuns planu aşa bine că nu-l mai găsesc, şî acu să dau cap în cap care să să suie pă grămadă
Dualist
eu cred ca suntem total scapati de sub control ...
dorinteodor
Dualist,

zici: "eu cred ca suntem total scapati de sub control ..."

nu te lasa ei, dualist-e sa scapi de sub controlul "LOR". esti condamnat sa circuli liber prin europa, esti condamnat sa mergi cu masina personala, esti condamnat sa ai calculator si sa intri pe internet, esti victima telefoniei mobile de care nu te mai poti desparti nici in strainatate,....eheheeeee n-ai cum sa scapi de "stapinii din umbra".....
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.