Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Sinuciderea
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odăi in Dialog - Dezbaterile Hanului
Pagini: 1, 2, 3
abis
Si de ce nu am lua-o si asa? smile.gif
De unde stii ca are Clopotel dreptate si nu imamul de care vorbea Mutulica?
Anca_M.
QUOTE(abis @ 14 Dec 2007, 09:36 AM) *
Si de ce nu am lua-o si asa? smile.gif
De unde stii ca are Clopotel dreptate si nu imamul de care vorbea Mutulica?



Pentru ca acele kamikaze de care vorbeam eu se sinucid pentru a ucide pe altii, eroul se sinucide pentru a-i salva pe ceilalti jamie.gif
Energie
QUOTE(Clopotel @ 13 Dec 2007, 10:49 PM) *
Later edit: Omul nu are dreptul sa faca ce vrea cu viata lui, asa cum gresit cred unii, pentru ca nu el si-a dat viata...


Irelevant. Nici parul nu mi l-am dat singur, dar am dreptul sa-l tund de cate vreau eu.

QUOTE
si, apropo, nu avem dreptul......avem libertatea de face ce verm cu viata noastra , unii prin dreptul asta inteleg ca si ca pot face ce vor si cu vietile altora nu numai cu ale lor.


Deci nu avem dreptul, dar avem libertatea? In ceea ce priveste a doua parte..., unii inteleg prin dreptate uciderea "necredinciosilor". Nu trebuie sa schimbam definitii doar pentru ca unii le inteleg gresit.
Anca_M.
QUOTE(Energie @ 14 Dec 2007, 09:51 AM) *
Irelevant. Nici parul nu mi l-am dat singur, dar am dreptul sa-l tund de cate vreau eu.
Deci nu avem dreptul, dar avem libertatea? In ceea ce priveste a doua parte..., unii inteleg prin dreptate uciderea "necredinciosilor". Nu trebuie sa schimbam definitii doar pentru ca unii le inteleg gresit.


da,eu nu vorbesc pentru unii, eu vorbesc din punctul meu de vedere, iar la prima parte........da,avem libertatea, adica nu ne constrange nimeni sa facem sau sa nu facem un anumit lucru, fiecare e liber sa faca ce vrea, a avea dreptul......e cu totul altceva.Nu schimbam definitii, schimbam opinii jamie.gif
abis
QUOTE(Anca_M. @ 14 Dec 2007, 09:39 AM) *
Pentru ca acele kamikaze de care vorbeam eu se sinucid pentru a ucide pe altii, eroul se sinucide pentru a-i salva pe ceilalti jamie.gif

Acele kamikaze ii ucid pe unii pentru a-i salva pe altii. Asta fac eroii in orice razboi. smile.gif
Anca_M.
QUOTE(abis @ 14 Dec 2007, 10:10 AM) *
Acele kamikaze ii ucid pe unii pentru a-i salva pe altii. Asta fac eroii in orice razboi. smile.gif



daca asta intelegi tu prin erou........eu ma refeream la cel care sare cu pieptul pe grenada pentru a salva vietile celorlalti jamie.gif , la razboi..........e un subiect mai amplu, in razoi nu prea exista reguli de genul asta, ucizi ca sa nu fi ucis
March
QUOTE(abis @ 14 Dec 2007, 12:10 PM) *
Acele kamikaze ii ucid pe unii pentru a-i salva pe altii.

Cum vine asta ? blink.gif
Energie
QUOTE(Anca_M. @ 14 Dec 2007, 10:00 AM) *
da,eu nu vorbesc pentru unii, eu vorbesc din punctul meu de vedere,


Pai na, tu spuneai ca nu e corect sa spunem ca avem un drept, pentru ca unii inteleg ca au dreptul de a face orice vor cu vietile altora.
Dar asa e, schimbam opinii, fara a ne schimba opiniile. wink.gif
abis
QUOTE(March @ 14 Dec 2007, 10:40 AM) *
Cum vine asta ?

Din punctul lor de vedere, nu se sinucid, ci fac un gest eroic pentru fratii lor musulmani.
Anca_M.
QUOTE(Energie @ 14 Dec 2007, 10:51 AM) *
Pai na, tu spuneai ca nu e corect sa spunem ca avem un drept, pentru ca unii inteleg ca au dreptul de a face orice vor cu vietile altora.
Dar asa e, schimbam opinii, fara a ne schimba opiniile. wink.gif



Nu, nu am spus nici ca e corect nici ca e incorect, am spus doar ca unii prin dreptul asta inteleg ca pot face ce vor si cu vietile altora nu numai cu ale lor, era o constatare.

Sun curioasa........cate opinii ti-ai schimbat tu de cand esti la han? Daca exista argumente solide.......jos palarie, imi schimb parerea, pana atunci.......mi-o sustin jamie.gif
Energie
Niciuna. Pentru ca (si am mai scris asta undeva) opiniile (mai ales cele care privesc... domenii sensibile) nu se modifica prin conversatii, ci prin experiente de viata.
Si cred ca e o greseala sa te astepti sa schimbi parerea cuiva. Cel mult o poti sustine pe a ta. smile.gif
March
QUOTE(abis @ 14 Dec 2007, 12:59 PM) *
Din punctul lor de vedere, nu se sinucid, ci fac un gest eroic pentru fratii lor musulmani.

Io-te domne' ! Si io care stiam ca fac ceea ce fac pentru a ajunge mai repede in Rai la fecioarele alea ! Cu asta li se spala creierul inainte de actiune ( plus paralele pe care le primeste familia ) !
Anca_M.
QUOTE(Energie @ 14 Dec 2007, 10:51 AM) *
Dar asa e, schimbam opinii, fara a ne schimba opiniile. wink.gif


Mi se pare mie sau te contrazici singur? Nu-mi amintesc sa fi spus sau sa fi incercat sa schimb parerea cuiva....... jamie.gif
Energie
Ti se pare. smile.gif
Nu am spus ca ai incercat. Iar partea cu schimbul de opinii fara schimbarea opiniilor era doar o constatare. Chill. wink.gif
mutulica
evident ca in contextul spre care aluneca discutia, daca ma bag si eu sa spun ca nu sunt de acord ca sinucigasii sa se arunce de pe bloc... pentru ca mai omoara naibii si nevinovatii care trec pe strada... o sa sune aiurea rau?
Anca_M.
QUOTE(mutulica @ 14 Dec 2007, 11:46 AM) *
evident ca in contextul spre care aluneca discutia, daca ma bag si eu sa spun ca nu sunt de acord ca sinucigasii sa se arunce de pe bloc... pentru ca mai omoara naibii si nevinovatii care trec pe strada... o sa sune aiurea rau?



rofl.gif rofl.gif nu doar ca nevinovatii de jos o sa fie consideratii eroi rofl.gif
Energie
Pai sunt eroi, doar apara asfaltul turnat de edili, nu? rofl.gif
abis
QUOTE(March @ 14 Dec 2007, 11:07 AM) *
plus paralele pe care le primeste familia

In cazul asta se sacrifica pentru familie, nu se sinucide, conform teoriei lui Clopotel. Nu vrea sa-si ia viata, ci o daruieste pentru a salva alte vieti. Familia lui nu mai moare de foame... wink.gif
Anca_M.
QUOTE(Energie @ 14 Dec 2007, 12:00 PM) *
Pai sunt eroi, doar apara asfaltul turnat de edili, nu? rofl.gif
corect, corect rofl.gif rofl.gif
QUOTE(abis @ 14 Dec 2007, 12:01 PM) *
In cazul asta se sacrifica pentru familie, nu se sinucide, conform teoriei lui Clopotel. Nu vrea sa-si ia viata, ci o daruieste pentru a salva alte vieti. Familia lui nu mai moare de foame... wink.gif
cel putin o perioada rofl.gif rofl.gif , dupa se sacrifica altcineva din familie, sau se arunca in mare dupa pesti rofl.gif rofl.gif
SORIN
QUOTE(mutulica @ 14 Dec 2007, 11:46 AM) *
evident ca in contextul spre care aluneca discutia, daca ma bag si eu sa spun ca nu sunt de acord ca sinucigasii sa se arunce de pe bloc... pentru ca mai omoara naibii si nevinovatii care trec pe strada... o sa sune aiurea rau?


Exact Mutulica thumb_yello.gif Ce vina au altii?? Vrei sa te sinucizi, culcate pe calea ferata...nimeni nu vede si simte.

Acum un an, in poligonul unde a lucrat un amic de al meu, a intrat un tip si a cerut de inchiriat pistol si munitie pt. tragere libera! Cum a intrat pe tunel, primul si ultimul glont si la tras in cap. Pana azi e dus cu pluta amicul mea care era la juma de metru de ala. Oare ce vina sa fi avut de a trebuit sa fie martor la o faza de asta??

Deci fratilor cu potentie de sinucidere.......iertati pe aia nevinovati.

Sorin.
abis
QUOTE(SORIN @ 14 Dec 2007, 02:04 PM) *
Vrei sa te sinucizi, culcate pe calea ferata...nimeni nu vede si simte.

Mecanicul de locomotiva... Ala nu o sa mai fie om intreg...

Pentru amatori, mai bine sa gaseasca o solutie care nu implica prezenta altcuiva: pastile, taiat vene in baie, spanzurat in pivnita etc.
Anca_M.
QUOTE(abis @ 14 Dec 2007, 04:33 PM) *
Mecanicul de locomotiva... Ala nu o sa mai fie om intreg...

Pentru amatori, mai bine sa gaseasca o solutie care nu implica prezenta altcuiva: pastile, taiat vene in baie, spanzurat in pivnita etc.


sau............. frusty.gif frusty.gif poate va vine mintea la loc
Dualist
S-a dezbatut din punct de vedere al familiei, al religiei, al martorilor ...

Mai ramane cadrul legal.

Din cate stiu, Uniunea Europeana garanteaza dreptul la viata. Atat.

Dar nu si dreptul la sinucidere intrucat daca incerci sa te sinucizi autoritatile vor face tot posibilul sa te impiedice ...

Asadar, sinuciderea este "ilegala" ...
abis
QUOTE(Dualist @ 14 Dec 2007, 05:11 PM) *
Din cate stiu, Uniunea Europeana garanteaza dreptul la viata. Atat.

Deci legea instituie obligativitatea de a trai? Garantarea dreptului la proprietate nu implica obligativitatea de a avea proprietati; garantarea dreptului la viata, in mod analog, nu implica obligativitatea de a-ti pastra viata in orice conditii.

In unele tari eutanasia este legala.
March
QUOTE(abis @ 14 Dec 2007, 06:33 PM) *
Pentru amatori, mai bine sa gaseasca o solutie care nu implica prezenta altcuiva: pastile, taiat vene in baie, spanzurat in pivnita etc.

Ei bravos domn' moderator pentru asemenea sugestii/indemnuri ! devil.gif
abis
Pai da... Daca tot o face, macar sa o faca in asa fel incat sa-i afecteze cat mai putin pe ceilalti...
Afrodita
Din cate stiu, undeva in America, este o lege care interzice sinuciderea. Nu mai stiu cum suna, dar stiu ca pedeapsa e - pe langa absurda, ca deh!, cine dreq sa mai fie pedepsit? rofl.gif - destul de grea si costisitoare biggrin.gif Dar asta e una din legile alea comice, ramasa din vremurile cand oamenii inca descopereau facutul de legi biggrin.gif

Acum serios vorbind: constitutia, legea, moralitatea, religiile, etc - toate iti dau si accepta dreptul la viata. Nu se vorbeste nicaieri despre dreptul sau libertatea de-a iti lua viata.

Unii numesc sinuciderea un act de lasitate. Altii zic ca e curaj. Eu inca sunt nehotarata unde s-o incadrez.

Un amic bun de-al meu, om ce-mi era drag, copil - doar 23 ani - s-a sinucis anul asta in urma unei divergente cu iubita. Era putin abtiguit si s-a aruncat de la etajul hotelului. Si dus a fost. Sincer? N-am apucat sa-l cunosc live pe om, doar pe net. Dar m-a durut sufletul rau de tot ca s-a dus si "am timp sa-l vizitez" s-a transformat in "poate ne-om intalni pe lumea ailalta".

Oricum ar face-o cineva, momentul in care sinucigasul este gasit e un soc pentru oricine il gaseste - ruda sau nu. Si oricum ar face-o, oricine lasa in urma familie, prieteni cu suflete indurerate, care nu pricep nici in ruptul capului "de ce!???!"...

Consider ca site-uri de genul, care iti explica detaliat ce si cum, metode, asteptari, bla bla bla - ar trebui nu numai interzise, dar cine le face ar trebui pedepsit rau! Un om ce contempleaza sinuciderea e ajuns la capatul puterilor si doar frica de moarte il mai tine in viata. Insa daca moartea e descrica feeric, atunci nimic nu-l va mai convinge sa incerce sa traiasca.

Da, viata ESTE de o mie de ori mai dificila ca moartea. O data mort, aia e, nu mai esti! Nu te mai chinui cu chirii, cumparat de casa, mancare, supravietuirea pentru ziua de maine, iubitu/iubita nu e happy sau nu te mai vrea si tot asa. Moartea e nimic si nimicul va fi intotdeauna mai usor decat ceva. Dar asta nu inseamna ca trebuie sa alegem nimicul.

Ciudat cum in Uk - de exemplu - rata sinuciderilor e grav de mare, mai ales in randul masculilor intre 20 si 30 ani, iar in Africa oamenii se chinuie si traiesc de azi pe maine, in locuri uitate de lume si de Dumnezeu...

Ca si concluzie - ca mi-a intrerupt propitaru gandurile biggrin.gif - consider ca site-uri de genul nu-s benefice si n-ar fi bine sa existe. Un site cu informatii generale - da, dar nu cu explicatii despre cum si ce metode si care is mai bune dry.gif nonono.gif
Sushi
in elvetia se acorda ajutor in sinucidere, in cazul persoanelor bolnave incurabil.
Societatile DIGNITAS si EXIT ofera asistenta si ajutor efectiv.
Am vazut un reportaj intr-una din serile trecute, o doamna in varsta de aproximativ 80 de ani povestea despre decizia sotului ei de a muri asistat. Suferea de diverse boli dar nu era in stadiul terminal. La 9 luni de la prima luare de contact cu asociatia, persoana care urma sa asiste a venit acasa si i-a dat sa bea o solutie de otrava - nu stiu exact despre ce era vorba - conditia la a fi asistat este sa te mai poti misca atat incat sa bei bautura singur. In momentul in care suferi de paralizie sau orice altceva si nu poti sa bei singur nimeni nu are voie sa-ti toarne pe gat.
Mie ideea imi place. Murirea umana ii spun ei.
Dualist
QUOTE(abis @ 14 Dec 2007, 06:07 PM) *
Deci legea instituie obligativitatea de a trai? Garantarea dreptului la proprietate nu implica obligativitatea de a avea proprietati; garantarea dreptului la viata, in mod analog, nu implica obligativitatea de a-ti pastra viata in orice conditii.

In unele tari eutanasia este legala.


Draga abis,

Eu as spune ca proprietatea si viata sunt doua lucruri chiar incomparabile. Daca pe o bucata de teren poti sa il revednici, poti face procese, cadastre si vinde dupa ce i-ai pus un pret, cu viata nu stau lucrurile asa. Spun doar atat: viata nu poate fi comparata cu o suma de bani ... este de nepretuit. Si oricum cu taxele si impozitele din Europa nu prea ti se mai garanteaza dreptul la proprietate din moment ce iti ia cel putin 69%

Dreptul la moarte nu este inclus in Declaratia Drepturilor Omului si nici nu l-am intalnit in orice act juridic. O sa rog si juristii sa confirme sau infirme.

Cu stima,

D.
axel
QUOTE(Afrodita @ 14 Dec 2007, 09:40 PM) *
Din cate stiu, undeva in America, este o lege care interzice sinuciderea. Nu mai stiu cum suna, dar stiu ca pedeapsa e - pe langa absurda, ca deh!, cine dreq sa mai fie pedepsit? rofl.gif - destul de grea si costisitoare biggrin.gif Dar asta e una din legile alea comice, ramasa din vremurile cand oamenii inca descopereau facutul de legi biggrin.gif

Nu e atat de absurda legea pe cat pare. Rolul acelei legi este ca daca esti prins cand incerci sa te sinucizi, te baga un pic la zdup, ca sa ai timp sa meditezi daca chiar asta vrei... Pentru ca in multe cazuri, dorinta de sinucidere e un impuls de moment.


Domnu' Dualist, matale aberezi cu spor. Printre altele, insinuezi ca oamenii nu au ca drepturi decat cele stipulate explicit in Declaratia Universala a Drepturilor Omului! Nici macar afirmatia muuult mai generala cum ca drepturile pe care le are un individ se rezuma la drepturile specificate explicit in constitutie, legi si regulamente nu este adevarata intr-o societate normala (care nu e totalitara)!
Afrodita
Uhmm, multumesc de completari Axel hug.gif Totusi am vaga impresie ca nu vorbim de aceeasi lege sau am inteles-o eu gresit cand am citit-o prima data - ceea ce era cam acum 2 ani si de atunci pana acum am invatat sa citesc legile sorry.gif

Si asa e, de multe ori dorinta de sinucidere e o chestie de moment. Banuiesc ca cei care "reusesc" isi pun planul in aplicare fix cand ii apuca disperarea si nu mai stau sa se gandeasca prea mult, caci o data ce incepi sa gandesti mai profund, iti cam dispare cheful de suicid... Desi sunt unii care pun la cale planuri destul de elaborate hmm.gif

Si da, nu e nici o lege care sa spuna ca ai dreptul sa te omori daca vrei, insa eu una consider ca nu e cazul de asa ceva. Viata e frumoasa, cu toate greutatile si necazurile ei. Pana si a te plange de ea/ele e mai placut decat sa mori biggrin.gif Parerea mea biggrin.gif
Dualist
Draga Axel,

Eu vroiam sa subliniez faptul ca nu am intalnit o lege care sa garanteze dreptul de a muri; cu exceptia Olandei si a Elvetiei institutiile statului fac tot posibilul sa te "salveze" : te impiedica sa te sinucizi, te hranesc fortat, ba chiar au eliminat pedeapsa capitala.

Nu ti se pare ca ridica discret niste semne de intrebare ?
Serenity
QUOTE
Nu e atat de absurda legea pe cat pare. Rolul acelei legi este ca daca esti prins cand incerci sa te sinucizi, te baga un pic la zdup, ca sa ai timp sa meditezi daca chiar asta vrei... Pentru ca in multe cazuri, dorinta de sinucidere e un impuls de moment.


Eu zic ca la spitalul de psihiatrie ar trebui internati, ca sigur nu esti zdravan daca incerci sa te sinucizi tongue.gif

Am facut eforturi sa citesc in intregime ce s-a scris pe topic (nu stiu daca am reusit laugh.gif ) si, ca si completare, vreau sa spun ca exista studii stiintifice care dovedesc ca atunci cand o sinucidere e mediatizata (tv, ziare, site-uri, etc.) numarul de cazuri creste. Explicatiile ar fi multiple, dar nu stiu daca intereseaza pe cineva.

Asta cu dreptul la informare mi se pare un argument stupid.... chiar daca intentiile celor care iti livreaza informatia sunt absolut pozitive, binele tau fiind singurul scop (ceea ce, evident, nu e cazul), nu vom putea stii niciodata TOTUL, nu? Vom fi mereu constienti de realitate doar partial. In concluzie, e foarte important, dupa parerea mea, care sunt informatiile furnizate (si mai ales cum iti sunt prezentate)... pentru ca ele iti influenteaza judecata intr-un mod sau altul, garantat.

Informatia e o arma foarte puternica, si trebuie avut grija cum e folosita. Iar omul, desi vorbeste de libertate si traieste cu sentimentul ei... nu e si nu va fi niciodata cu adevarat liber. Parerea mea (eu prin libertate nu inteleg drepturile legale). Oricum, deja o iau pe aratura si ma indepartez de subiect... tongue.gif
Afrodita
De acord cu tine la faza cu libertatea.

Pe mine ma intereseaza explicatiile, ai timp sa le scrii? biggrin.gif
abis
QUOTE(axel @ 14 Dec 2007, 10:27 PM) *
Rolul acelei legi este ca daca esti prins cand incerci sa te sinucizi, te baga un pic la zdup, ca sa ai timp sa meditezi daca chiar asta vrei...

Cam subtire pedeapsa pentru cei care incearca sa se sinucida... Mai bine i-ar condamna la moarte.
Anca_M.
QUOTE(abis @ 17 Dec 2007, 09:58 AM) *
Cam subtire pedeapsa pentru cei care incearca sa se sinucida... Mai bine i-ar condamna la moarte.


huh.gif sunt putin nedumerita.......daca omul vrea sa se omoare tu zici ca pedeapsa ce-a mai bune ar fi sa fie condamnat la moarte???? blink.gif pai......i-ai face si un serviciu in felul asta, si daca tot il condamni la moarte..........pt ce sa te mai chinui sa-l prinzi in fapt si sa-l opresti? ca sa-l omori tu? blink.gif
abis
QUOTE(Anca_M. @ 17 Dec 2007, 11:02 AM) *
sunt putin nedumerita

Data viitoare cand fac o gluma, pun zambareti, special pentru tine. mwah1.gif
Anca_M.
cam macabra gluma, e un fel de gluma neagra. rolleyes.gif mwah1.gif
exergy33
QUOTE(Dualist @ 15 Dec 2007, 12:47 AM) *
Draga Axel,

Eu vroiam sa subliniez faptul ca nu am intalnit o lege care sa garanteze dreptul de a muri;

dreptul acesta exista, chiar daca nu e cuprins in vreo lege.
ilie
sinuciederea e o prostie.
annacrin
Nimeni nu se mantuieste fara voia lui. Omul e spirit si libertate; nu e supus unor legi implacabile ca celelalte regnuri care-si urmeaza cursul, randuiala, potrivit Cuvantului: "Hotar ai pus peste care nu vor trece". Omul e liber sa zica "nu" chiar Ziditorului si sa cada; dar si sa se ridice si chiar sa se depaseasca. Insa nu se ridica singur. Libertatea nu e un "cadou fatal" cum se spune. Libertatea e dar divin si se implineste in spiritul luminat Har, in "Duhul Adevarului".
terraneus
eu sunt de acord cu dreptul la suicid. omul este singurul care ar trebui sa decida asupra lui in orice privinta.

se pare ca nu sunt singurul care crede asta. sunt dezbateri acum in europa pentru acordarea dreptului la suicid.

momentan sunt anumite tari in care este permisa in cazul unor boli grave, cum s-a specificat si mai sus.

Blakut
han.gif terraneus

Cred ca in tarile de care spui tu se vorbeste de eutanasiere, care e un pic diferita de sinucidere.
yuanescu
sinuciderea e o solutie,
sa indemni pe altul sa se sinucida insa, nu e bine. Nu stiu daca toti vor avea umorul francezilor care i-au spus lui Cioran dupa ce a scris indemnurile alea la sinucidere, "Dati-ne dumneavoastra mai intai exemplul

Iar Romania am vazut ca se află in 2007 pe locul 24 într-o statistică a OMS si pe locul 17 intr-o statistica a japonezilor. Nu ne lasam.
Si cred ca nu de bine ne sinucidem noi.
SORIN
QUOTE(yuanescu @ 20 May 2008, 06:02 PM) *
Si cred ca nu de bine ne sinucidem noi.


Nici sa ne sinucide altii nu e bine Coane.......

Sorin.
exergy33
QUOTE(Serenity @ 15 Dec 2007, 01:49 AM) *
Am facut eforturi sa citesc in intregime ce s-a scris pe topic (nu stiu daca am reusit laugh.gif ) si, ca si completare, vreau sa spun ca exista studii stiintifice care dovedesc ca atunci cand o sinucidere e mediatizata (tv, ziare, site-uri, etc.) numarul de cazuri creste. Explicatiile ar fi multiple, dar nu stiu daca intereseaza pe cineva.


Pe mine ma intereseaza. rolleyes.gif
In cazul in care e adevarat acest lucru as vrea sa-i cunosc cauzele.

Recent am urmarit o emisiune despre rata sinuciderilor din Japonia. Unele corelatii mi s-au parut de-a dreptul absurde.

Blakut
QUOTE
Unele corelatii mi s-au parut de-a dreptul absurde.


Daca erau doar corelatii, e normal sa ti se para absurde. Poti sa corelezi orice. Asta nu implica si cauzalitate biggrin.gif.
mutulica
QUOTE(Serenity @ 15 Dec 2007, 01:49 AM) *
Asta cu dreptul la informare mi se pare un argument stupid....

asa e! mai ales ca daca vrei sa te informezi experimentand nu merge decat o data... ultima data
si nu cred ca pe cercetatorii fenomenului ii poate impiedica cineva sa experimenteze, si nici constrangerea nu pare a fi o solutie, pentru ca o data lasati liber o sa incerce din nou

sunt insa impotriva pedepsei cu moartea.. costa prea mult ca sa isi faca ei distractia ohyeah.gif


exergy33
QUOTE(Blakut @ 9 Oct 2008, 09:35 PM) *
Daca erau doar corelatii, e normal sa ti se para absurde. Poti sa corelezi orice. Asta nu implica si cauzalitate biggrin.gif.

Bineinteles smile.gif.
Insa si corelatiile trebuie sa aiba o logica, un procent de credibilitate ...

In acea emisiune se analiza rata sinuciderilor din Japonia, in raport cu alte tari, si se mergea pe ideea ca tofu si produsele fermentate din lapte de soia ar provoca depresie, depresie care in unele cazuri poate duce la sinucidere.

Nu cred ca e credibil.
Oare japonezii nu consuma acest tip de produse de secole? Oare cu 40-50 de ani in urma sinuciderile atingeau cota din ziua de azi?

Lista cu rata sinuciderilor in diverse tari.
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_count...by_suicide_rate

Am ramas surprinsa sa vad cine e in capul listei si cine pe la sfirsitul ei.
Multe tari cu economia pe butuci, cum ar fi Azerbaijan, Gruzia, Siria, Peru, Macedonia, Albania... au printre cele mai mici rate.
tikky
QUOTE(exergy33 @ 10 Oct 2008, 09:50 PM) *
Multe tari cu economia pe butuci, cum ar fi Azerbaijan, Gruzia, Siria, Peru, Macedonia, Albania... au printre cele mai mici rate.



presiunea competitiei nu este atat de mare.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.