Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Handbal
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Divertismentului > Sport
Pagini: 1, 2, 3
Mara
Steaua castiga Cupa Challenge!

Steaua a catigat sambata seara partida cu Horta, la Bucuresti, cu scorul de 34-27, o data cu care a intrat in posesia trofeului Cupa Challenge la handbal masculin. Stelistii aveau nevoie de o victorie la sase goluri si au castigat la sapte. Steaua a revenit in ultimele minute, atunci cand Horta se apropiase la numai trei goluri! Excelenta victorie! Handbalistii stelisti au spalat rusinea fotbalistilor, care se lafaie pe mult mai multi bani.

Forum: Handbal | Steaua-Horta

Echipa masculină de handbal Steaua Bucureşti a câştigat sâmbătă Cupa Challenge, după ce a învins într-un sfârşit de meci plin de dramatism formaţia portugheză Sporting Club Horta, cu scorul de 34-27 (15-12), în manşa a doua a finalei, la Sala Polivalentă "Ioan Kunst-Ghermănescu" din Capitală. În tur, Horta câştigase cu scorul de 26-21.

Jucătorii antrenaţi de Vasile Stângă au condus tot meciul pe tabela de marcaj, dar la diferenţe destul de mici, care puneau sub semnul întrebării soarta câştigării trofeului, după eşecul la cinci goluri din tur.

Dacă în min. 9, scorul era deja de 6-2, diferenţa aceasta nu a mai crescut, variind până la pauză, când steliştii au intrat în avantaj cu doar trei goluri, 15-12.

Nici la reluare, Steaua nu a părut că se poate impune fără emoţii, chiar dacă în min. 37 a avut pentru prima oară o diferenţă de cinci goluri, 19-14. Portughezii nu au cedat însă şi au continuat să creadă în şansa lor, reducând diferenţa la chiar trei goluri spre final, 27-24 (51), după câteva greşeli comise de Mazilu şi Şania.

În cele din urmă, băieţii pregătiţi de Vasile Stângă şi Nicolae Munteanu, au apăsat pe acceleraţie, profitând de câteva execuţii remarcabile ale lui Şania, iar finalul a fost pe muchie de cuţit, Steaua obţinând scor de calificare în min. 56, când conducea cu 32-26. Până la final, Steaua a mai înscris de două ori, ultimul, care a oferit siguranţa câştigării trofeului fiind reuşit de Mihuţ Pancu, şi a primit doar un gol, în faţa unei formaţii care a cedat psihic pe final şi a comis câteva greşeli.

O victorie foarte importantă pentru handbalul masculin românesc, dar şi pentru acest sport în general. Este demn de remarcat că România cucereşte astfel ambele Cupe Challenge în acest sezon, atât la masculin, cât şi la feminin, unde finala se va juca între Rulmentul Braşov şi Tomis Constanţa.

Marcatorii echipei noastre au fost: Alin Şania - 11 goluri, Viorel Mazilu - 7 goluri (3 de la 7 metri), Marius Novanc - 6, Iulian Stamate - 2, Andrei Cian - 2, Bogdan Voina - 2, Mihuţ Pancu - 2, Cristian Gheorghe - 1, Ovidiu Mihăilă - 1. Iată şi restul lotului care a participat la această superbă performanţă în actualul sezon: Ştefan Laufceac, Ionuţ Ciobanu - portari, Alexandru Petre, Cristian Preda, Marian Răpciugă, Adrian Vasile, Claudiu Vărzaru, Marius Tudor, Claudiu Stan, Ştefan Birtalan jr.

Secretarul general al Federaţiei Europene de Handbal (EHF), ungurul Laszlo Sinka, şi Cristian Gaţu, preşedintele Federaţiei Române de Handbal, i-au premiat cu medaliile de aur pe componenţii echipei Steaua, în ovaţiile a circa 5.000 de spectatori, printre care s-au aflat consilierii de stat Octavian Belu şi Mariana Bitang, fotbaliştii echipei Steaua, în frunte cu portarul portughez Carlos Alberto Fernandes, oficiali ai echipei de fotbal Steaua, Mihai Stoica, Marius Lăcătuş, Gigi Becali, fostele canotoare Elisabeta Lipă şi Doina Ignat, înotătoarea Camelia Potec etc.

De remarcat că Gigi Becali a promis o primă de 20.000 de dolari handbaliştilor pentru acest succes.

Trofeul a fost ridicat de căpitanul echipei, Viorel Mazilu, care a declarat că dedică victoria întregii naţiuni.

Ultimul trofeu al handbalului masculin de club din România datează din 1988, când HC Minaur Baia Mare câştiga Cupa IHF. Totuşi, Steaua are în palmares două Cupe ale Campionilor Europeni (1968, 1977), dar şi două finale pierdute, în 1971 cu VfL Gumersbach (RF Germania) şi în 1989 cu SKA Minsk (URSS).
Mara
Steaua - Horta 34-27 (scor final)

57' Gol Sania! In acest moment Steaua are Cupa!

53' Bara Steaua!

52' Fault in atac facut de Horta !

51' Pasiv pentru Horta

50' Mazilu se grabeste si trimite mingea in bara!

47' Sania trimite peste poarta

47' Gustavo (Horta) este eliminat 2 minute

*Info: In caz ca Steaua castiga la 5 goluri diferenta, Horta ia Cupa, pentru ca a marcat mai multe goluri in deplasare. In tur a fost 26-21.

45' Info: Inca 15 minute!

43' Fault in atac facut de Horta. Atac pozitional pentru Steaua

41' Steaua inscrie ! 24-19 !

40' 7 metri pentru Horta! Gol Horta! 23-19 !

40' Cian inscrin din nou! Antrenorul oaspetilor cere time-out!

38' Cian inscrie pentru Steaua ! 22-17 !

38' Oaspetii inscriu pe contraatac ! 20-17 !

36' Sania inscrie ! 19-14 !

35' Albano (Horta) este eliminat doua minute

33' Sania inscrie pentru Steaua ! 17-13 !

33' Horta inscrie din 7 metri 16-13 !

31' Sania trimite in bara!

31' Inceputul reprizei secunde

30' Sfarsitul primei reprize

29' Mazilu incearca un lob, insa trimite pe langa poarta!

27' Steaua inscrie! 15-11 !

*Info: 3 atacuri fara gol pentru Steaua

23' Steaua inscrie din nou ! 14-9 ! Steaua a recuperat diferenta din tur !

21' Mazilu (Steaua) inscrie din 7 metri! 13-9 !

19' Pancu (Steaua) eliminat doua minute

*Info: Aproximativ 5000 de stelisti in tribune!

14' GOL: Novanc (Steaua) ! 10-7 !

12' Oaspetii inscriu si Vasile Stanga cere time-out

9' Pancu (Steaua) este eliminat 2 minute

9' Steaua inscrie din nou ! 6-2 !

7' GOL: Sania (Steaua)! 5-2 !

5' Steaua inscrie din nou! 4-1 !

4' Mazilu (Steaua) inscrie din 7 metri!

4' Cartonas galben Fereira (Horia) pentru fautl

3' GOL: Stamate ! 2-1 !

2' Cartonas galben Novanc (Steaua)

'1 Inceputul meciului

Inceputul transmisiei: sambata, ora 17:15.
dead-cat
stie careva dupa ce regula ai drept de participare in challenge cup? unsure.gif
ypsilonalpha
Vezi pe http://www.eurohandball.com/, secţiunea Regulations, şi downloadezi .pdf-ul din dreptul topicului European Cup Regulations.

Secţiunea interesantă mi se pare a fi 2.2.3.

Mă rog, Challenge Cup e un fel de echivalent al Cupei Intertoto ...
nefertiti-old
M-am uitat azi la Dinamo-Minaur... ar fi misto sa isi revina baimarenii.
nefertiti-old
HCM Constanta a batut azi pe Dinamo si a luat cupa!! woot_jump.gif
Marian M
Rulmentul Brasov, antrenat de Mariana Tarca, a castigat cupa, campionatul si o cupa europeana.
Felicitari. thumb_yello.gif
Marian M
Maine la Bucuresti - Sala Polivalenta Romania-Serbia meci de baraj pt. calificare la turneul final al CE feminin.
Sarboaicele sunt antrenate de Anja Andersen, care l-a cam ciufulit in presa pe Tadici.
Mara, mergi la meci ?
Poze ?

Hai fetele !
Marcus
As merge si eu, am mai urmarit de cateva ori la televizor echipa feminina de handbal si a jucat extraordinar. smile.gif

Dar am cateva intrebari:
La ce ora incepe meciul, cat costa biletul si... unde e Sala Polivalenta? rofl.gif
Marian M
QUOTE (Marcus @ 27 May 2006, 12:17 PM)
As merge si eu, am mai urmarit de cateva ori la televizor echipa feminina de handbal si a jucat extraordinar. smile.gif

Dar am cateva intrebari:
La ce ora incepe meciul, cat costa biletul si... unde e Sala Polivalenta? rofl.gif

Sala e in Parcul tineretului.
Biletul nu poate fi mult. Poate chiar nu e.
Ora 11.
ypsilonalpha
Şi rezultatul ... România - Serbia/Muntenegru 21-25

Şansele de calificare au scăzut dramatic. Aş putea spune că nici măcar un rezultat de 25 la 21 în favoarea României n-ar fi fost de ajuns, darămite aşa cum e acuma.
Mara
QUOTE (Marian M @ 27 May 2006, 12:00 PM)
Mara, mergi la meci ?

N-am fost in Bucuresti, imi pare rau, ca aveam de gand sa merg, dar a intervenit o urgenta.
mutulica
si totusi fetele au condus cea mai mare parte dn meci.... sa vedem ce o sa iasa si la sarboaice acasa
ypsilonalpha
Da, se pare că a revenit vechea meteahnă a fetelor noastre, cu relaxarea pe final de meci ...
John B
Serbia & Muntenegru - Romania 26-26

Calificare ratata dupa inca un meci in care si-au batut joc de ocazii, si au sfarsit in corzi.
Mara
Nationala de handbal masculin joaca duminca la ora 11, Sala Polivalenta, cu nationala Norvegiei intr-un meci de baraj pentru Campionatul Mondial din Germania, anul viitor. Biletele costa 5 lei. Cine vine?? smile.gif
Marian M
Eu cred ca ne calificam. Va fi o semisurpriza, norvegienii fiind considerati favoriti.
Sper sa-l vad la TV.
mutulica
momentan e o surpriza neplacuta... tocmai am pierdut meciul de acasa
Nefertiti
Miine seara, de la ora 20, pe TV Sport, in Liga Campionilor: THW Kiel - HCM Constanta. thumb_yello.gif
ypsilonalpha
Bine că am văzut doar primele 5 minute, cînd Constanţa conducea cu 3-1 ... pînă la sfîrşit a ieşit măcel, 47-30 pentru nemţi, care aveau doar 7 oameni de cîmp şi 3 portari în lot. mad.gif

Steaua a ratat calificarea pierzînd la Zurich în faţa lui Grasshopers. Antrenorul Stîngă scoate fum de supărat ce e, iar Gh. Goran, şeful secţiei de handbal (parcă) ameninţă cu represalii dure.

Dinamo şi Constanţa o să continue în turul 4 al cupei EHF. Aşteptăm tragerea la sorţi.
dead-cat
HCM o jucat competitiv primele 10-15 minute, dupa aia, de la 10-10 Kiel s-o detasat la 21-13 unde in 10 min. HCM a avut 1 singur gol.

in repriza a 2-a la inceput HCM s-a mai apropiat nitzel, dar iara, dupa 10 min a fost game over. au probleme mari sa traga la poarta cind atacantul are contact cu un fundas, iar apararea lua gol extrem de repede.

concluzie: campioana din RO deocamdata e de grupe CL dar inca nu poate sa aibe pretentia sa faca parte din top 16. poate peste 3-5 ani.
Nefertiti
Fetele noastre au învins azi Polonia, în grupele pentru CM. Mîine jucăm cu Suedia şi poimîine cu Danemarca. hh.gif
ypsilonalpha
Da, dar din păcate C.M. = Cupa Mondială, nu Campionatul Mondial. sad.gif

Adică e tot un fel de turneu amical, ceva mai bine cotat decît Trofeul Carpaţi, desigur ... rolleyes.gif



P.S: Mwahahaha ... aşteptam tragerea la sorţi pentru Dinamo şi HCM ... ei bine, o să joace una împotriva celeilalte.

http://www.prosport.ro/articole/hcm-consta...i-cupelor/14812

Şi nu era Cupa EHF ci Cupa Cupelor, mea culpa ....
Nefertiti
Da, dar mai vedem şi noi cum stăm.
N-am înţeles prea bine la cît e meciul de azi, cu Suedia. unsure.gif
Nefertiti
Le-am bătut pe daneze! yeah.gif

Jucăm cu Ucraina în semifinale, sîmbătă. smile.gif
John B
Ironia sortii: Singurele echipe din lume castigatoare de 4 ori a titlului mondial la handbal masculin se vor intalni in barajul pentru calificarea la Campionatul european din Norvegia de anul viitor:

Suedia - Romania in dubla mansa, la 9/10 iunie si 16/17 iunie
ypsilonalpha
Ptiu!

Băga-mi-aş ... banii la bancă, dacă pot să mă exprim aşa!

Tocmai cu Suedia ...
cocosel
Si tocmai cand se faceau cateva maricele sperante de calificare...D.Rasnita s-a mai dus inca una...asta-i sunt de vina bilutele de la tragerea de sorti...nu faptul ca handbalul romanesc nu mai poate face fata...ma refer la echipa nationala... hh.gif cry.gif
Marian M
Nici suedezii n-au fost la ultimele mondiale de se joaca acum. Trec si ei printr-o criza. I-a scos Islanda la baraj.
Puteam pica si cu echipe mai puternice ca Ungaria, Polonia (care a batut Islanda) Chiea, Ungaria.

ypsilonalpha
Germania a cîştigat aseară Campionatul Mondial de handbal masculin, invingînd Polonia în finală. Mare prietenie-mare, după cum se ştie, atît cu polonezii cît şi cu francezii (învinşii din semifinale).

Dar şi arbitrii au tras oleacă cu Germania, mai ales în semifinală ...

În plus, ca regulă, eu nu prea am încredere în naţionalele (indiferent de sport) care cîştigă titluri mondiale, europene sau olimpice pe propriul teren ... aşa că am ţinut cu Polonia. smile.gif
Kyklos
Având drept model meciul dintreCATANIA-PALERMO (terminat egal, nu au ieşit victorioşi nici CURCANII nici ULTRAŞII laugh.gif )
băieţii din cocotier şi-au împărţit frăţeşte pumni,petarde şi nu-n ultimul rând confetii roşu ca sângele.
Ce să mai spun în sala FLOREASCA meci de zile mari, spun că a fost egal şi-n tribune şi-n teren. rofl.gif
Cla
QUOTE (ypsilonalpha @ 5 Feb 2007, 01:11 PM)
În plus, ca regulă, eu nu prea am încredere în naţionalele (indiferent de sport) care cîştigă titluri mondiale, europene sau olimpice pe propriul teren ... aşa că am ţinut cu Polonia. smile.gif

Eu bineînteles ca am tinut cu nemtii.
Dar partea faina e: (dupa cum a zis-o un antrenor de fotbal englez, odinioara), cica:
"Noi jucam fotbal si nemtii câstiga" rofl.gif
Stiti care-i secretul?
E în neamt înnascut, sa lupti. Pâna la sfârsit.
De parca ne-am trage din teutoni laugh.gif
ypsilonalpha
Da măi, dar de ce naiba le-au anulat arbitrii ungol francezilor la sfîrşitul celei de-a patra reprize de prelungiri? Era golul egalizator, cu 15 secunde înainte de final ... dar nu, domnii în negru au fost scrofuloşi la datorie, şi au dictat fault, chipurile dîndu-le mingea tot francezilor. Dar ăia aveau nevoie de golul marcat, nu de atac laugh.gif

Io aş fi lăsat golul, să iasă egalitate şi să vadem şi nişte şaptemetriuri de departajare rofl.gif
cocosel
Trebuie sa recunoastem acum ca Germania face legea...la masculin thumb_yello.gif thumb_yello.gif
March
N-am urmarit discutia de la inceput, asa ca intreb cam pe unde se afla acum Romanica in acest sport ? unsure.gif
Cla
Pun pariu ca în iad se cearta Napoleon cu Hitler, care a pierdut mai fain la rusi rofl.gif
Scuze, a fost offtopic, dar nu am putut sa ma abtin biggrin.gif
ypsilonalpha
QUOTE (March @ 5 Feb 2007, 06:33 PM)
N-am urmarit discutia de la inceput, asa ca intreb cam pe undeva se afla acum Romanica in acest sport ? unsure.gif

Românica se află şi anume care va să zică în groapă, în sensul că n-a mai prins un turneu final de C.E. sau C.M. de mai bine de 10 ani.

Sîntem în situaţia de a juca grupă preliminară de calificare (ceea ce tocmai s+a întîmplat, şi am cîştigat-o) si apoi baraj pentru un loc la europene - adică exact ce se vorbea mai sus, meciul de baraj România - Suedia.

Asta la masculin.


La feminin e mai bine. Echipa e vicecampioană mondială, în schimb n-a reuşit să se califice la europene. thumb_yello.gif


Iar în cupele europene e cam ca la fotbal: de fazele superioare ale Ligii campionilor nu-i chip să ne apropiem, în schimb mai avem ceva şanse - nu exagerate, dar sînt - în cupele mai mici ...

Şi nu-mi pomeniţi de Cupele Challenge cîştigate în ultimii ani, că alea-s un fel de Intertoto din handbal ... rofl.gif
March
Cu multi ani in urma Romania a fost o forta in handbalul mondial , mai ales cel masculin ! Nu stiu care e motivul acestei caderi catrastofale, indraznesc sa zic ?
dead-cat
care sa fie? lipsa de bani dupa '90. ultima competitie la care s-a mai miscat ceva a fost CM din '91 unde parca am luat locul 3.
dupa aia s-a dus totul de ripa in anii '91-2000 si lipseste acum o generatie.
practic s-a reinceput de la aproape zero acu vreo 3-4 ani, da mai e mult pina departe.
Nefertiti
În optimile din Cupa Cupelor, la feminin, azi, Oltchim RM Vâlcea a bătut pe FC Nürnberg, într-un meci fain. spoton.gif
Nefertiti
În schimb, băieţii de la HCM Constanţa au pierdut în sferturi meciul cu cei de la RK Zagreb, scor final 26-28.
John B
Si ce revenire teribila au avut de la 11-18, ajungand sa conduca la un moment dat...
ypsilonalpha
Mda ... eu n-am văzut decît meciul dintre Gyor şi Lada Togliatti, în care unguroaicele (mă rog, e mai mult o combinată româno-maghiară laugh.gif cu Aurelia brădeanu, Simona Gogîrlă, Simona spiridon şi încă 2 fete al căror nume nu l-am reţinut ...) le-a făcut franjuri pe rusoaice.

De mare excepţie meciul, oricum.

Posibil ca şi lădiţele să se fi dat un pic la o parte, că erau deja calificate ...
cocosel
Ce sa-i faci fetele sunt pe val...Echipele romanesti au un sezon excelent in cupele europene la handbal feminin.

In acest sezon de cupe europene, au inceput sa apara primele rezultate benefice pentru handbalul feminin romanesc din concurenta acerba ce s-a format intre cele doua cluburi, Oltchim si Rulmentul. Chiar daca aceasta concurenta a condus si la unele conflicte intre cele doua cluburi si intre cele doua banci tehnice, rezultatele pe plan european nu au intarziat sa apara.

ohyeah.gif
ypsilonalpha
Mmmm ... să nu ne iluzionăm ... trei din cele cinci echipe sînt în Cupa Challenge, ceea ce e echivalent cu Cupa Intertoto din fotbal, după cum am mai spus. Nici la masculin şi nici la feminin n-avem echipe în Liga Campionilor sad.gif
dead-cat
io am vazut la eurosport Valladolid-Gummersbach 36:36 din CL.
joi seara e reuturul THW Kiel - Veszprem
Nefertiti
Diseară, la ora 19, pe TV Sport, Steaua-HCM (masculin). thumb_yello.gif
Nefertiti
In seara asta, la TV Sport, 20.45, semifinale la Liga Campionilor, masculin: Flensburg-Valladolid.
ypsilonalpha
Suedia - România 16-25 în meciul tur.

Conform metodei patentate de Oltchim în finala de Cupa Cupelor cu norvegiencele de la Byassen, probabil că la Rm. Vîlcea o să fie meci egal laugh.gif
ypsilonalpha
Și așa a fost, România - Suedia 24-24 la Rm. Vîlcea.

Problema e că echipa feminină s-a calificat la Mondiale chiar și după un joc slab, jucat doar așa, la trecerea timpului. În schimb naționala masculină și-a furat-o rău de tot de la aceiași suedezi, nu mai puțin de 11 goluri diferență. Imposibil de remontat la Constanța.

Eu am fost optimist, am zis că pierdem doar la 8 goluri ... mad.gif

Și revin la ce spuneam, că acele minunate trofee cîștigate la masculin, cupe șalengi și alte alea, sînt un rahat, nu fac doi bani. Că și dacă voiam să băgăm echipa Reșiței în teren (că e mai omogenă și tocmai a cîștigat și cupa aia de 3 lei), tot nu se putea, că playmakerul e sîrbul Butulja ... spoton.gif

Bleah.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.