Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Forex
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Exploratorium > Afaceri si economie
Pagini: 1, 2
actionmedia
Am plasat un ordin long in limita deasupra liniei de rezistenta si mai vroiam sa plasez unul sub linia de suport, in ideea ca una dine ele se va sparge la un moment dat, dar nu am mai apucat sa fac asta pentru ca ordinul long mi-a fost executat la un pret sub cel pe care il precizasem eu. Cred ca acum am priceput si eu de ce exista intrari stop si limita.
Limita se foloseste atunci cand plasezi un ordin long la un pret sub pretul pietei sau un ordin short la un pret mai mare decat pretul pietiei.
Stop se foloseste atunci cand plasezi un ordin long la un pret peste pretul pietei si un ordin short la un pret mai mic decat pretul pietei... cred... unsure.gif
black ice
QUOTE
Pending Orders se impart in Limit Orders si Stop Orders

1. Limit Orders (LO)
Ordinele de tip LO sunt ordine date brokerului pentru a cumpara/vinde o moneda la un anumit pret. Ele sunt de obicei folosite pentru a obtine un pret mai bun si a evita slippage (executarea unui ordin la un pret nedorit).
Cand vindem deasupra pretului pietei plasam un Limit Order.
Cand cumparam la un pret mai mic decat pretul pietei, plasam un Limit Order.
Exista insa riscul ca aceste ordine LO sa nu se execute. Un ordin de tip LO se va executa doar daca pretul pietei va trece prin el, daca va atinge valoarea pe care am specificat-o la plasarea lui. Daca pretul pietei va varia in salturi si nu va atinge valoarea ajungand brusc la o valoare mai mare sau mai mica decat cea dorita de noi, ordinul LO nu va fi executat. Doar 70-90% din ordinele de tip LO ating pretul specificat si initiaza tranzactia.


QUOTE
Stop Orders sunt ordine plasate pentru a intra in tranzactie la un alt pret decat cel al pietei.
Cand cumparam la un pret mai mare decat pretul pietei, plasam un Stop Order – Buy Stop.
Cand vindem sub pretul pietei, plasam un Stop Order – Sell Stop.

Majoritatea Stop Orders, sunt folosite ca Stop Loss, ordinul plasat impreuna cu ordinul de intrare pentru a asigura iesirea din tranzactie atunci cand piata se misca impotriva noastra.
De asemenea, in box play,  atunci cand asteptam un breackout (spargerea unui suport sau a unei rezistente), folosim Stop Orders.
Stop Orders se transforma in Market Orders atunci cand pretul ajunge la cel pus cu ajutorul lor. De aceea, Stop Orders sunt si ele supuse slippage.


wink.gif

Quote dat din linkul Fetei Morgana.

Eu am început să tranzacţionez doar pe eur/usd, mai apoi, când testam tot felul de sisteme de trading, am încercat şi alte perechi dar până la urmă cred că cel mai bine e să te concentrezi doar asupra unei perechi, sau cel mult două.
fusion
http://en.wikipedia.org/wiki/Forex_scams
Cucu Mucu
Boiz, nu mai comentati nimic? Nu mai aveti timp pt ca va numarati banii castigati pe forex? laugh.gif
black ice
Well, eu mă tot lupt să ajung iar la 5$. Am avut o perioadă destul de proastă în care am făcut tot felul de experimente (tranzacţii cu perechi volatile, "exotice", încercat tot felul de sisteme de trading în genul "holy grail") şi am cam pierdut până aproape de 0.20$.
De ceva vreme tranzacţionez numai pe e/u, am renunţat la sisteme complicate (gen K1, Brain) şi încerc să mă ghidez după principiul KISS (keep it simple stupid) biggrin.gif
Până acum, e cel mai eficient. Am reuşit să urc la 0.60 în aproximativ o săptămănă. Doar cu doua MA, RSI, ADX şi MACD pe diferite timeframe-uri.
Cucu Mucu
Pai e foarte bine. Ai avut 300% profit /saptamana. Se pare ca merge bine Kiss-ul. laugh.gif Eu ma tin de bts. Are cam 41,7% profit.
black ice
Da, chiar merge bine kiss-ul. biggrin.gif
Tocmai acum jumătate de oră am avut +150 pips, cam cel mai mare profit într-o singură zi, pe care l-am avut de când am început tradingul. Concret, am avut trei ordine long, unul rămas de ieri seară de când a început să scadă euro, iar celelalte două erau pending orders; s-au declanşat pe măsura ce a urcat preţul. Am avut pentru prima pozitie +95, a doua +36 iar a treia +20. Adică aproximativ 10 centi.

Am încercat Brainul (să-i zic bts parcă-mi sună ciudat biggrin.gif ) însă, nu m-a prea mulţumit. E într-adevăr foarte bun pentru perioadele cu trend puternic, dar de obicei piaţa se află în range... cu oscilaţii (şi spike-uri) de cel mult 100 pipsi. Iar în situaţii din astea, dacă nu ai ordinele plasate bine nu prea ai cum anticipa spikeurile, sau oscilaţiile mai puternice, chiar dacă te uiţi toată ziua pe grafice.
Cucu Mucu
Concurs pt 100 $

Este un concurs ce se desfasoara saptamanal, vineri seara desemnandu-se castigatorul ca fiind traderul care a realizat cel mai mare procent de profit pe un cont de 2500 de dolari virtuali.
Fata Morgana
Aici veti gasi, periodic, competitii cu premii mai mult decat atractive biggrin.gif

Tipuri de ordine il veti gasi acum aici.


Pentru ca multa lume incep cu Marketiva: e buna pentru inceput, ca un joculet. Dar nu investiti banii la Marketiva. Daca vreti sa investiti, cel mai bine ar fi sa cautati un broker cu renume.

Evitati companiile nereglementate
Ca sa poata obtine autorizatia din partea autoritatilor supervizoare, un broker forex va fi verificat in privinta mai multor aspecte: stabilitatea financiara a companiei, mangementul acesteia, echipa de conducere s.a. Chiar si dupa autorizare, agentia guvernamentala de reglementare continua sa verifice si sa raporteze situatia financiara a companiei si toate plangerile clientilor sunt verificate.
Din nefericire, cand e vorba de forex, astfel de organizatii guvernamentale de reglementare sunt functioneaza doar intr-un numar limitat de tari.
E important ca firmele sa fie din tari cu rating AAA: USA, UK sau tari din Europa de Vest, pentru a avea o siguranta a fondurilor cat mai mare.

Marketiva este o companie nereglementata. Pot oricand sa dispara cu banii investitorilor.

Alegerea unui broker - cateva aspecte de care trebuie sa tineti seama.
alysoft2003
hiya.gif Sunt si eu in faza de demo cu ACM (in nici un caz Adrian Copilu' Minune laugh.gif )
Cum in domeniu sunt inca la faza de "new kid on the block" , o sa tac si o sa ascult smile.gif
alysoft2003
Azi m-au contactat telefonic cei de la ACM. Asta da suport tehnic laugh.gif
ilie
Foarte OK ce a zis Fata Morgana.

A jucat careva din voi pe bani reali? Rog descrierea exerientei.
black ice
Chiar sunt curios şi eu dacă a trecut cineva pe "live trading" sau, cei care mai activează în domeniu, când şi-au produs să treacă pe bani reali şi de ce?
alysoft2003
Pai momentan inca sunt in stadiul de antrenament, nu ma simt stapan pe mine, asa incat nu trec sa joc in bursa pe bani reali. Oricum in momentul in care voi trece la faza "real" sunt constient ca va trebui sa dedic mult timp(piata trebuie urmarita in mod continuu, altfel nu poti profita de "moment") si bani ( nu te poti incurca cu "firimituri" de genul 100-200€). Din ceea ce am observat pana acum, treci de la extaz la agonie in numai cateva secunde laugh.gif
ilie
Eu cred ca e ca la jocul de pocker, degeaba joci pe bete de chibrit, atunci cand joci pe banii din buzunar se schimba mentalitatea si stilul de joc si multe altele.
Cred ca chestiile cu antrenamentul fara bani reali sunt bune doar pentru a invata regulile jocului si atat.

Cel mai bine ar fi sa-si aloce fiecare o suma la care poate renunta (ca atunci cand te duci la cazinou, pentru distractictie), si sa joci pe sume modeste, fiind inarmat cu rabdare.

Totusi e greu de crezut ca cineva, dintr-un loc fara o traditie recenta in domeniu, sa sparga bursa monetara...

Ar trebui urmate niste cursuri seroase pentru a intelege functionarea si mecanismele, macar atunci cand dai faliment sa stii ce s-a intamplat...
alysoft2003
QUOTE (Quantum @ 14 Jul 2006, 08:26 AM)
Ar trebui urmate niste cursuri serioase

Unde? Cine le organizeaza? Cand ? Care sunt costurile?
Daca tu stii ceva, sunt mai mult decat bucuros sa folosesc informatiile oferite wink.gif
ilie
Sunt firme specializate care fac asta, de obicei cei ce si tranzactioneaza pe forex.


Am vazut ca la inceput erati extrem de entuziasmati de a juca pe forex(ca toti de altfel)...acum s-a inmuiat de tot, pentru ca nu perseverati in ceea ce vreti sa faceti.
Bine ca nu jucati pe bani acolo, ca va manaca aia cu fulgi cu tot.
alysoft2003
Cine ti-a spus ca nu mai tranzactionam la forex? S-a stins subiectul numai. Intr-adevar, e pacat.
Cursuri de specialitate tot nu am reusit sa gasesc. Informatia in domeniu pare a fi secret de stat laugh.gif
ilie
N-ai cautat suficient...
Daca nu gasesti, iti spun eu 3 nume de firme din Bucuresti, au site; dar va trebui sa dai o bere, pentru a compensa lenea.
alysoft2003
Dau berea si iti mai dau si o baterie cu vin pe deasupra daca imi spui cum voi reusi eu sa fac acele cursuri in Bucuresti laugh.gif Poate doar daca sunt online.
ilie
Incearca sa le faci acolo unde esti.
alysoft2003
O sa caut. Sunt atatea forexuri, incat nici nu iti vine sa treci de faza virtuala. Adica mai exact nu stii cui iti incredintezi banii. Poate fi o teapa originala.
axel
Oanda pare cel mai respectabil.
alysoft2003
Cunosti persoane care activeaza in acest forex si care si-au creat un cont baban? (10.000€)?
Cucu Mucu
Eu am vorbit ceva timp cu Neuimex. Sunt elvetieni. Vroiam sa ma fac IB pentru ei, dar conditiile cnvm-ului m-au cam pus cu botul pe labe. Imi par oameni seriosi. Restul doreau sa le trimit pe mail actele, sa le semnam, "hai baietii", dar astia vroiau sa stabilim o intalnire "face to face" in prealabil, doreau acte oficiale de la cnvm, reg. comertului, etc.
alysoft2003
Dar de cei de la Easy Forex ce parere aveti? Suma cu care se poate initia treaba este de numai 25€.
ilie
Ca sa-ti faci o firma care sa tranzactioneze bani, iti trebuie un capital de peste 750.000 E.
Daca e careva pe forumul asta ( rofl.gif ) care doreste sa faca asta , eu il sustin.
alysoft2003
blink.gif
A spus cineva in tot forumul acesta ca vrea sa isi faca o firma care sa tranzactioneze bani?
ilie
Vezi al 4-lea mesaj de mai sus thumb_yello.gif
alysoft2003
Sorry man, avea dreptate thumb_yello.gif
Deci, sa ne intoarcem la Forexurile noastre. Ce parere aveti de Easy Forex?
Easy forex?
ilie
merge si de antrenament
alysoft2003
eu deja am castigat vreo 10 dolari in urma unei tranzactii EU/USD
Ma seaca numai ca trebuie sa le trimit copii ale documentelor mele de identitate. Nu vad sensul, deja au un numar dr carte de credit de care sa se lege ( cartde credit reincarcabila). O sa intreb persoana de contact, foarte draguta, de altfel m-au chemat ieri sa ma intrebe cum ma descurc, daca am nevoie de asistenta ( numai ca eram in timpul serviciului) asa ca am rugat-o sa aibe rabdare, imi fac o lista cu intrebari (daca ma ajutati si voi) si ii trimit PM
Cucu Mucu
QUOTE (alysoft2003 @ 7 Sep 2006, 08:16 AM)
eu deja am castigat vreo 10 dolari in urma unei tranzactii EU/USD

Cam cat timp ai studiat forex? Si ce suma ai investit?
alysoft2003
Sincer...Forexul nu l-am studiat deloc sorry.gif Experienta zero. Ca in orice chestie noua, in care nu ai experienta si in care nu ai incredere ( nu stii cui ii dai banii tongue.gif ) am plecat cu marginea minima. Adica investitia minima. Drept dovada ca nu prea ma descurc, am cumparat franci elvetieni care m-au dus de rapa laugh.gif Asistenta mea de la EasyForex, vazand ca sunt o catastrofa, m-a chemat si mi-a fixat o intalnire virtuala pt a ma scoli intr-ale forexului. Maine. Sa vad ce da din ea. Adica sa vad ce reuseste ea sa scoata din mine. Va tin la curent laugh.gif
Cucu Mucu
Zero experienta si ai bagat banu'!? Daca vrei materiale am eu o multime de carti - timp sa ai pt ele.
alysoft2003
Pai am bagat sume destul de mici, de care ma pot "dispensa". Experienta nu poti sa o faci decat ...jucand.
Cat despre carti, iti multumesc de oferta wink.gif . Sper ca sunt insa carti in format electronic, pe care mi le poti trimite prin mail, altfel distanta ar fi un impediment. Merçi inca odata.
black ice
actionmedia, mariusc2, voi mai tranzacţionaţi pe forex? Cum merge sau cum a mers? biggrin.gif

Eu am renunţat acum câteva luni, nu-mi mai făcea nici o plăcere tranzacţionarea pe demo şi cum pe live nu prea m-am putut muta, cam asta a fost. Totuşi, ca să nu renunţ complet, m-am apucat de un site. Scriu un fel de tutoriale cum sunt cele de pe babypips, încerc să postez şi să explic ştirile din următoarea zi de trading şi sper eu, după ce mai învăţ câte ceva o să încerc să scriu şi câteva analize de piaţă.

link: Forex For Beginners.
Cucu Mucu
Eu am ajuns pe la 14 $ din aia 5 de pe marketiva. Cand ajung la 50$ pe marketiva, ma bag cu banii mei, cred ca la oanda sau neuimex.
alysoft2003
Important e sa te intelegi bine si cu platforma. Daca interfata nu e atat de "amabila" cu userul, din start se pleaca cu un handicap.
Eu am lasat-o mai moale cu cei de la easy-forex si de cateva zile ma bazaie la telefon, fac cursuri online si telefonice cu mine; mi se par bine organizati din acest punct de vedere, numai ca au spread-urile cam mari. Si uneori iti mai baga pe gat cate un mesaj de genul :"due of afterhours market activity, EUR/USD spreads are now 30 pips." Pt alte unitati monetare mai "rare", au avut spread-uri de 300 pips. Iar banii facuti pana acum nu ii pot retrage pana nu le trimit prin posta, fax sau mail o copie dupa un act de identitate, copie fata-verso a cartii de credit utilizate si o factura (electricitate, apa, etc) din care sa rezulte clar numele si adresa.
Cucu Mucu
QUOTE (alysoft2003 @ 2 Oct 2006, 11:42 AM)
Iar banii facuti pana acum nu ii pot retrage pana nu le trimit prin posta, fax sau mail o copie dupa un act de identitate, copie fata-verso a cartii de credit utilizate si o factura (electricitate, apa, etc) din care sa rezulte clar numele si adresa.

Asta nu poate decat sa te bucure, este o dovada ca sunt seriosi si se afla sub controlul OLAF ( nu Olaf al nostru, ci Oficiul de Lupta Anti-Frauda), care monitorizeaza atent astfel de tipuri de tranzactii, deoarece sunt metode usoare de spalat bani.
actionmedia
Eu nu m-am mai ocupat de mult. Daca nu te ocupi serios, adica sa dedici cateva ore (vreo 5-6) studiului pietei si trazactiilor, nu prea merge.
black ice
Marius, aly, voi ce strategie folosiţi şi cam cât timp dedicaţi Forexului?

Mă cam bate gândul să mă reapuc de tranzacţionat pe daily (doar pe eur/usd) pe demo deocamdată...
alysoft2003
Eu ma bazez in special pe speculatie, cumpar si vand rapid de cateva ori pe zi. Castiguri mici, dar si pierderi mici. Cel mai bine am castigat (pe easy-forex) la schimburile EUR/USD sau EUR/JPY. Iar de pierdut...EUR/CHF. Cat despre timpul dedicat forexului...hmmmm,pai de cate ori deschid pc laugh.gif Am noroc si de un loc de munca de unde pot accesa contul. Mai verific un mail, mai trag un ochi la evolutia valutei, mai imi dau seama ca am fost un sucker si am cumparat cand nu trebuia tongue.gif, ma mai bucur de cativa eurasi castigati, momentan sunt la faza de hobby.Am investit bani putini tocmai ca sa ma invat. Sa stii ca jucand pe un cont demo e diferit fata de tranzactia reala, cand stii ca banii care sunt pierduti pierduti raman.
Cucu Mucu
Ba, azi am fost cu capu'n nori si am uitat sa imi pun SL pe o pozitie. Mi-am ras una peste bot de si acum vad stele verzi, a fost volatilitate mare azi.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.