Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Indragostire Vs Iubire
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odăi in Dialog - Dezbaterile Hanului
Pagini: 1, 2, 3
Rehael
QUOTE(calfa @ 23 Jan 2008, 07:40 PM) *
Fireste, "nu pot sa bag mana in foc" ca stiu ce simte unul sau altul dintre noi. Pentru ca, dupa cum am tot repetat, nu poti ajunge vreodata sa simti exact ce e in sufletul altuia, dar de banuit putem banui destul de aproape de adevar. Tine de empatie si alte chestii absconse. biggrin.gif


... dupa cum o putem da si in bara cu eleganta, atunci cand nu se prea potriveste nici un sablon.
Ma refer la faptul ca reactiile emotionale in fata unui stimul anume, desi ar parea identice la diverse persoane, sa aiba totusi "radacini" diferite.
calfa
QUOTE(Merlina @ 24 Jan 2008, 09:44 AM) *
... dupa cum o putem da si in bara cu eleganta, atunci cand nu se prea potriveste nici un sablon.
Ma refer la faptul ca reactiile emotionale in fata unui stimul anume, desi ar parea identice la diverse persoane, sa aiba totusi "radacini" diferite.

Probabil, in special daca lucrezi cu "sabloane". jamie.gif

Oricum, nu vorbeam despre a "ghici" sentimente dupa un simplu contact vizual. Sunt multe cai de a ajunge sa te apropii de cunoasterea starilor emotionale. Cu cat ai mai mult timp a dispozitie, mai mult dialog cu cel pe care vrei sa il cunosti, cu cat esti mai sensibil din punctul de vedere al empatiei, cu cat esti mai motivat si depui mai mult efort pentru asta, cu cat ai mai multe ocazii de a cunoaste un numar cat mai mare de persoane si tipologii, etc., sansele cresc.

Eu consider ca am cunoscut destul de bine un numar destul de mare de persoane de la care am putut afla destule din experientele lor personale in privinta iubirii si indragostirii. Si asta in ultimii 20 de ani. Pe baza asta afirm ceea ce afirm.

Oricand ma pot insela, mi-e foarte clar. smile.gif
Rehael
QUOTE(calfa @ 24 Jan 2008, 10:18 AM) *
Cu cat ai mai mult timp a dispozitie, mai mult dialog cu cel pe care vrei sa il cunosti, cu cat esti mai sensibil din punctul de vedere al empatiei, cu cat esti mai motivat si depui mai mult efort pentru asta, cu cat ai mai multe ocazii de a cunoaste un numar cat mai mare de persoane si tipologii, etc., sansele cresc.

Dialogul, da, cred ca este unul din cuvintele cheie... Dar ca sa ai rezultate in urma dialogului, trebuie mai intai ca "cel pe care vrei sa il cunosti" sa vrea la randul lui un dialog (deschis) cu cel care vrea sa il cunoasca. hmm.gif

santa2.gif :
QUOTE
Am spus ca e vorba despre a "afla destule din experientele lor personale in privinta iubirii si indragostirii". Destainuiri li se spune ... Cum altfel decat prin dialog deschis puteam afla asa ceva ? smile.gif Deci cel putin pe tema asta ... Indragostire Vs Iubire ... traiesc cu impresia ca stiu ce spun. tongue.gif


ph34r.gif
Am inteles! thumb_yello.gif ( cold.gif ) Trebuie sa tin cont si de cei 20 de ani de experienta pe care ii ai in domeniu... Altii, in tot atatia ani, nu reusesc sa afle decat ce-i iubirea de patrie.


Dar daca am presupune ca nu vrea nimeni sa-ti spuna ce si cum... Atunci cum ai sa mai stii...?
44.gif
andra_v
Corect, dialogul presupune doi participanti.
Rehael
De fapt ma gandeam ca daca nu ai mai intai experienta personala, informatia transmisa numai prin cuvinte nu inseamna nimic, totul ramane la nivel de "fapt divers". Eu cred ca prin dialog primesti numai niste confirmari la ceea ce stii deja... unsure.gif Ma insel???

Afrodita
Blakut, am avut melci ca si animale de companie - de apa, cu pesti cu tot pe langa ei biggrin.gif - si vreau sa-ti spun ca am ajuns sa-i indragesc si pot spune si iubesc - am plans cand mi-au murit unii sad.gif si le-am simtit lipsa... Dar mitza imi place si mi-e draga din mai multe motive biggrin.gif harhar.gif

Prin dialog primesti si informatii si confirmari si infirmari si uneori chiar si "denaturari ale realitatii" - depinde cu cine vorbesti si pe ce subiect tongue.gif
Rehael
QUOTE(calfa @ 18 Jan 2008, 07:44 PM) *
Pe scurt "Indragostire" arata in mod evident un proces tranzitoriu. Prin care se poate ajunge la un sentiment numit "Iubire".

E acea varianta de a denumi "Iubirea", si anume "Dragostea", cea care contribuie destul de mult la confuzia "Indragostire" - "Dragoste".

Ca orice tranzitie intre doua stari, "Indragostirea" e mai degraba caracterizata prin "variabilitate mare" si "varfuri". Ca orice stare, "Iubirea" e mai degraba caracterizata prin "variabilitate redusa".


Mie mi se pare ca este destul de corect(...de fapt chiar foarte bine biggrin.gif ) cum ai descris starile; ca una fiind dinamica si una statica... Dar fiind implicat un acelasi tip de energie, nu? unsure.gif

Ar exista similitudini cu "bucurie vs multumire"?

@Afrodita
QUOTE
Prin dialog primesti si informatii si confirmari si infirmari si uneori chiar si "denaturari ale realitatii" - depinde cu cine vorbesti si pe ce subiect


thumb_yello.gif Am subliniat posibilitatea care mie personal mi se pare dintre cele mai interesante tongue.gif , si as completa cu "perceptiile personale asupra realitatii".
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.