Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Frica De Caini
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Despre Forumisti
Pagini: 1, 2, 3
dascalita
Cainii sunt animale inteligente,simt cine ii iubeste si cine nu...asa cred!Cand eram micutza,aveam o spaima teribila de caini,m-a si muscat unul odata...Tata,bunul meu tata, wub.gif cu intelepciunea lui,mi-a spus ca m-a muscat si m-a latrat pentru ca m-a simtit ca sunt speriata,ca sunt slaba...Sa vorbesc cu ei,sa fac eu primul pas,sa nu fug si sa nu ma tem...Iata ca a functionat,si de peste 30 de ani nu m-a muscat nici un caine... thumb_yello.gif
Sushi
QUOTE (dascalita @ 26 Nov 2005, 05:26 PM)
de peste 30 de ani nu m-a muscat nici un caine... thumb_yello.gif

poate se tem ca le pui 2 la purtare rofl.gif
Fitzcarraldo
Am un vecin care are un rottweiler fioros. Mi-e cam frica de el, mai ales ca asta il lasa fara botnita. E cat un vitel. Vecinu' mi-a explcat ca pe cat e de fioros pe atat e de bland. Are ce are cu cainii, nu cu oamenii. Asa o fi ...
Serenity
In famlia mea toti sufera de aceeasi fobie.. chiar si un pechinez ii face sa se catere pe primul gard care le iese in cale. Eu eram singura care se juca cu toti maidanezii fara nici o problema. Asta pana cand am fost muscata, prin clasa a VIII-a, cred, de cainele unei prietene. Fusesem de nenumarate ori pe la ea, ma jucasem cu el de fiecare data, nu il stiam agresiv.. Am avut norocul ca era iarna si datorita gecii groase nu a reusit sa ma raneasca prea rau. Abia dupa intamplarea asta mi-a spus tatal ei ca Chilly fusese mai demult ranit la o ureche si nu suporta sa-i atingi zona respectiva. Asta ca un exemplu tipic de greseala pe care proprietarii de caini o fac. Acum sunt mult mai reticenta si de fiecare data cand imi vine sa smotocesc cate un catel ma gandesc de doua ori inainte...
SORIN
Sere smile.gif

Daca e fobie se poate rezolva usor, la cateva sedinte la psiholog!

Daca e frica, mai ales din copilarie, problema e mult mai acuta si probabil ca n-a fost tratata cum trebuie imediat dupa incident!

Copiii mei s-au nascut intre caini si sunt obisnuiti cu ei. Si au fost muscati nu odata, fata chiar de obraz cand s-a aplecat sa mangaie un pudel mic.

Si nici acum nu le e frica, cu toate ca sunt patiti...totul e functie de educatie si mai ales de faza de post_trauma.....

Si nu uitati....in general cainii musca doar odata si nu zmulg bucati, pt. ca nu sunt invatati cu asa ceva...doar se apara.

Problema e cu cei antrenati la asa ceva....si acolo nu trebuie acuzat cainele, ci proprietarul. sad.gif


Sorin.
iniya
Cand am fost foarte mica am fost muscata de un catel; ai meu au vazut ca mi-e frica de atunci si mi-au cumparat un catel nu foarte mult dupa aceea dar n-a mers; eram cea mai cuminte; stateam in pat si atat cry.gif sa nu ne 'vedem'
Acum imi este foarte frica, chiar daca stiu ca nu-mi au treaba rolleyes.gif dar..nu pot controla oricat am incercat sa ma apropii chiar si de cei mai mici. biggrin.gif
SORIN
Parintii tai au reactionat ca la carte thumb_yello.gif Se pare ca totusi cam tarziu dupa intamplare si pacat ca n-au insistat in ciuda fricii!!

Sorin.
Ovidius
alexa, ce-ti mai fac cateii? Ai reusit sa-i dresezi?
mdA!
Ovidius, multumesc de intrebare. smile.gif am o mie de povesti, da' n-am apucat sa le aduc aici.

Deci.. mai tineti voi minte ca ma plangeam ca mi-e frica inclusiv de cei doi caini care locuiesc in fata fabricii si il terorizam pe bietul Barrie de cate ori plecam impreuna, cainii ne insoteau si eu suieram panicata "eu nu mai merg. ma urc in copac. ia-i de aici" ?!
ei bine...
seara tarziu. eu si barrie ne intorceam (la fabrica) de la o pauza de bere, undeva in apropierea muncii. aproape de poarta vad o chestie neagra (intuneric, nah!) care alerga spre noi. Basescu, zic, prinzandu-ma cine era animalul.
nu stiu.. eram prea obosita. cainele a avut inteligenta sa nu latre. hmm.gif patrupedul navaleste vesel pe Barrie iar din gura Alexei iese: "ce faci mai catzel? ia uite, ce baiat cuminte. ai venit sa ne iei?" mana mea stanga se duce pe capul animalului, care incantat de o mangaiere in plus, da din coada fericit. Barrie e in extaz.
am mai stat inca vreo douazeci de minute, cu cainii in drum (ca venise si consoarta lu' basescu) iar eu nu aveam nici o problema sa ii mangai, pe cap, pe bot, pe spate...

a trecut ceva vreme de atunci.. acum plec la diverse ore de la serviciu. cand ies, ii strig (mi-e inca usor teama, prefer sa ii chem, sa imi auda vocea, sa repereze tonul decat sa apuce sa se intrebe daca ma cunosc sau daca is om bun tongue.gif ) si vin la mine. ii mangai. ei ma insotesc, un sfert de ora, adica tot drumul de la iesirea din fabrica si pana la iesirea din campusul politehnicii..

mai mult, intr-o seara am iesit cu un coleg care si-a declarat din start frica de caini. vai ce viteaza eram! smile.gif i-am zis sa stea linistit; l-am luat de mana, si incercam sa tin cainii numai pe partea mea.


nu stiu cum si de ce s-a intamplat asa. nu a fost vreun mecanism impus. doar ca la un moment dat am incetat sa ma panichez.
a nu se intelege din asta ca mi-a trecut, per total, frica de caini. stiu ca nu s-a rezolvat problema.. dar faptul ca am putut sa ma imprietenesc cu astia doi mi se pare un semn tare bun.

si.. imi dati voie sa ma mai laud un pic? (ca io zau, is tare mandra de mine)

acum cateva seri ieseam din bar, la patru dimineata, impreuna cu.. pretenul. pe noi navaleste o matahala de caine, vagabond, un gras si un frumos. A. il ia in brate, il mangaie. cainele se intinde pe jos rasfatat.
Ce face alexa? pai logic ca il ia si ea la jumuluit, la jughinit si la mangaiat, in vreme ce ii spuneam omului: "stii, mie mi-e foarte frica de caini. stiu ca nu se vede, ca de asta nu mi-e frica, da' in general mi-e foarte frica de caini" rofl.gif cred ca bietu' om si-a imaginat ca sunt complet bezmetica, da' m-a lasat in pace.

si, vestea cea mai buna, A. are caine... asa ca, pana ne despartim, o sa ma mai obisnuiesc un pic, un pic cu numitele patrupede.


ah, ce mandra sunt de mine!
Sushi
Bravo! Amu sa nu uiti sa te speli pe miini dupa ce-i mingii sa nu iei limbrici rofl.gif
mdA!
hai maaaaaaaaaa, imi strici bucuria.
hmm.gif chiar tre' sa ma spal pe maini? hh.gif daca nu, ce patz?
Sushi
Am glumit tuuuuuuuuuuuu cu limbricii rofl.gif

Edit: Da asa-i ca e un sentiment minunat sa vezi ca te cunosc si ca se bucura de tine? wub.gif
genicon
Acu, sincer, n-am stat sa citesc tot ce s-a scris aici si sa vad daca mai e valabil titlul topicului... sorry.gif
Insa eu, cand eram mai mic, am fost muscat urat de tot de un nenea caine lup mare de tot. Bine-nteles ca o perioada dupa acea intamplare (o perioada destul de lunga, pot zice) cum vedeam un caine imi venea sa o iau la fuga. Insa, cu timpul, aceasta teama pe care mi-o insuflau aceste animalute dragute a disparut... aproape in totalitate. E drept, daca vad un caine ca latra si se indreapta spre mine ma cam panichez... da trece tongue.gif
Sushi
QUOTE (genicon @ 30 Nov 2005, 12:09 PM)
daca vad un caine ca latra si se indreapta spre mine ma cam panichez... da trece tongue.gif

aia care latra nu musca smile.gif
Ovidius
QUOTE
ah, ce mandra sunt de mine!

alexa, ma bucur tare mult ca ai reusit sa te imprietenesti cu animalutele alea yay.gif
QUOTE
Da asa-i ca e un sentiment minunat sa vezi ca te cunosc si ca se bucura de tine?

E mai mult decat minunat. Mai fac cateodata greseala ca mangai caini de pe strada si atunci mai scapa de ei daca poti. Eram odata la plimbare si s-a luat unu dupa mine pana in fata blocului. A facut vreo 2 km, da' n-aveam cum sa-l primesc in casa sad.gif
Felina
Bravo Alexa! N-a fost prea greu, ai vazut?

Odata era intuneric si mi-era cam urat de la intrarea in complex pana la caminul meu. Si pentru ca m-am intalnit cu Laica, o catea care traia pe langa camin, i-am zis "Hei, nu vrei tu sa ma conduci pana la camin, ca mi-e cam teama?". Si normal ca a venit cu mine agale pana in fata caminului. Apoi si-a vazut de drum. wub.gif
Carmi
Ca sa va lecuiti frica de caini va recomand sa fiti muscati de o pisica!! rofl.gif rofl.gif rofl.gif

Atunci o sa va fie frica si de caini si de pisici!! laugh.gif rofl.gif
Olaf
Done it, loved it, doing it again tomorrow. tongue.gif laugh.gif
mdA!
la mine nu tine. ca ma jumuleste motanul meu de patru ani.. si nu a reusit sa ma infricoseze inca.
oi fi imuna.. hmm.gif ce dracu, doar suntem aceeasi natie.
cand eram intrebata ce rasa e, ziceam "maidanez turbat, ca si stapan-sa" laugh.gif
Carmi
Una e sa te jumuleasca si alta sa te muste serios o matza wink.gif

Olaf do we have a masochist?? ohyeah.gif
mdA!
daca l-ai vedea pe Lisse cum se infige, ar fi riscant sa pleci de la premisa ca glumeste. urmele permanente de pe mine, atesta cu incapatanare asta.
pe de alta parte, trebuie sa recunosc ca in afara maidanezului meu nu am avut batalii cu alte feline ( tongue.gif ) asa ca ca nu stiu daca o matza isterica arata mai isteric decat animalul meu de-acasa.
Carmi
iti dai seama atunci cat e de rau porcusorul isteric ??? rofl.gif

oricum o muscatura de pisica e uneori mai rea decat cea de caine...juleli si zagarieli eh toti fani mieunacilor le indura cool.gif
Kitty
Asta cu frica de caini pe motivul ca in copilarie au fost cazuri de muscaturi sau altceva nu stiu... Eu cand eram mica eram veterinar, si anume, luam orice pui de catel, ca erau multi pe atunci, si impreuna cu o vecina ii despureciam (o fi corect spus? unsure.gif )

Dar mi s-a intamplat, sa ma cert cu o fata la ordinele caruia raspundea o catzea care nu era niciodata in toane bune cu altii decat cu ea...asa ca am fugit dupa ce m-a amenintat ca o pune pe Fetitza pe mine si m-am ascuns intr-o chestie ciudata, un fel de tub maaare cu o gaura, in trecut cred ca tinea apa, atunci era plin de gunoaie si isi facea veacul chiar Fetitza prin acea capsula imensa (of...daca as stii cum se numeste...)

Eh...si bineinteles ca la 1minut 2 dupa mine intra afurisita de catzea...si ce face? EU speriata ca de draq, ea se da frumos din calea singurei iesiri si se aseaza in coltul opus al acestei chestii mari...imi fac curaj, nu stiu de unde a venit curajul, si ies si fug spre casa. Cum stateam la 4 si liftul nu ma ducea, am incercat sa strig la mama, dar din cauza ca tremuram toata de frica nu reuseam decat sa soptesc spre directia geamului de la bucatarie...

AM avut noroc ca a iesit mama pe geam sa scuture ceva si m-a vazut...nu reuseam sa zic prea tare ca vreau sa vina sa ma ia, dar a inteles si a coborat dupa mine...m-am dus acasa si am reusit sa-i povestesc printre sughituri ca "Mari,ri,ria...a pus,s-o pe Feti,ti,tza pe mi,ine si a veni, it si m-a,am spe,riat asa de ra,au si nu reu,useam s-o stri,ig....etc" mi-a dat apa cu zahar ca sa nu mai tremur si sa ma linistesc, iar a doua zi...eram bine merci cu puii lu' Fetitza in brate tongue.gif

Oricum...am asistat la reactia lu' genicon atunci cand a vazut un catzel latrand si ghiciti cine s-a pus intre catzel si genicon rofl.gif Catzelul simtea frica, nimic mai mult, dar cand i-am zis o singura data marsh si m-am intors spre el a zbunghit-o tongue.gif
Eclectic
yawn.gif

Curajoaso ! mwah1.gif

yawn.gif
Michelle
daca e unul si-i zici mars ,asa dur fara clipire,s-ar putea sa mearga,dar cind sunt o haita si li se pare lor ca-si apara nu-sh ce teritoriu atunci ai pus-o! hh.gif
mdA!
ba functioneste!
am fo io curajoasa aseara, si am inceput sa injur de toate mamele niste caini care se navaleau spre mine. si dupa ce m-au injurat si ei pe limba lor, s-au cam dus. bine, ca io pricum apucasem geanta (care arata mai mult a valiza) ca pe bata, si asteptam primul cap de caine sa-l pocnesc cu sarg.
stiu ca ar fi fost frumos sa ii iau cu binisorul, insa la cum au navalit spre mine, nu prea imi ardea sa fiu impaciuitoare.

oricum, tre' sa recunosc ca tot haita a castigat; ca eu m-am oprit o vreme, si apoi am incercat iar s-o iau pe teritoriul lor. si iar au navalit. si i-ar i-am injurat. iar dupa aia.. am ocolit zona.. rofl.gif viteaza rau, v-am zis io!
Carmi
da de soarici la care va e teama??


Genicon do I see a hand in the air?? rofl.gif
Michelle
QUOTE (alexa @ 24 Jan 2006, 05:25 PM)
ba functioneste!


oricum, tre' sa recunosc ca tot haita a castigat; ca eu m-am oprit o vreme, si apoi am incercat iar s-o iau pe teritoriul lor. si iar au navalit. si i-ar i-am injurat. iar dupa aia.. am ocolit zona.. rofl.gif viteaza rau, v-am zis io!

mey,io ma bucur ca voi e curajoase, dar eu ca sa zic asa fac infarct si ma p..s pe mine cind vad haita napustindu-se spre mine si daca scap nemuscata...sincera sa fiu tin la sanatatea inimioarei mele si ocolesc pe departe chiar daca am cizme si pantaloni grosi...pentru ca nu vreau sa fac infarct yikes.gif
Antont
Se gasesc in comert niste bastoane metalice extensibile, foarte eficiente ohyeah.gif rofl.gif ...
dojo
Alexa, ma bucur ca te-ai mai obisnuit cu latratoarele rofl.gif

Mie nu mi-a fost niciodata frica de ei. De fapt ii ador. Iubesc cam toate animalele, dar cainii imi sunt cei mai apropiati.

Am de 6 ani un fost-maidanez pe post de stapan (aia de au doggie stiu despre ce vorbesc) si imi place "sclavia" asta. Odata ce incepi sa ii "simti" daca nu sa-i "intelegi" iti dai seama cat de speciali sunt. Am prostul obicei sa mangai tot ce vad pe strada (caine vagabond sau nu). Le vorbes (ce mutra fac unii oameni pe strada hh.gif ) si se apropie de mine.

Nu cred ca exista vreun mod perfect de a-i "acosta". eu de obicei ma asez "pup" si le vorbesc foarte calm si cald. Intind INCET mana spre caine cu palma deschisa .. sa vada ca nu am nimic acolo, si prin miscari incete il linistesc ca nu am de gand sa-l pocnesc. De obicei imi miros mana si incep sa isi atinga botul de ea (cam ca pisicile cand se gudura). Atunci e aproape clar ca suntem prieteni.

Ideea este ca frica nu face altceva decat sa agraveze situatia. Si Junior al meu se ratoieste la cei care ii stiu de frica. Cred ca au cainii astia un senzor de frica, de sar asa ...

Pentru mine cei 6 ani de "maternitate" au insemnat foarte mult. Am invatat multe despre caini si incep sa "simt" in ce ape se scalda imediat ce ii vad.
Olaf
QUOTE (dojo @ 24 Jan 2006, 09:07 PM)
Am prostul obicei sa mangai tot ce vad pe strada (caine vagabond sau nu). Le vorbes (ce mutra fac unii oameni pe strada  hh.gif ) si se apropie de mine.

Aveam o prietena care facea chestia asta... hh.gif Ea iubea foarte mult cainii. Si intr-o zi, am vazut-o facand asta. Si am vazut cainele facand, efectiv, fete fete: la inceput, ceva de genul "ce-o mai vrea si asta de la mine?", urmat de " brow.gif mai bine lasa-ma in pace", apoi un marait usor, si, in final, a sarit la ea. Dar ea era atat de pierduta in dragostea ei si atat de sigura ca acel caine vrea sa fie mangaiat, ca nu si-a dat seama nici dupa ce a scapat de coltii lui ce s-a intamplat... rofl.gif
gabitza ^
nici mie nu imi e frica de caini...m-a muscat un rahatzel de caine cand eram prin liceu, dar asta nu m-a facut sa dau inapoi. biggrin.gif obisnuiesc (si eu) sa mangai toti cainii, desi instinctiv imi dau seama care poate fi periculos si de aia nu ma apropii.
antont:
QUOTE
Se gasesc in comert niste bastoane metalice extensibile, foarte eficiente

stiu de ele, are si taica-miu unu', dar nu as putea sa dau intr-un animal... cry.gif numai cand ii aud cum plang daca si-au luat un sut, mi se rupe inima de ei. cry.gif
G.
Antont
QUOTE (gabitza ^ @ 25 Jan 2006, 09:17 PM)

stiu de ele, are si taica-miu unu', dar nu as putea sa dau intr-un animal... cry.gif numai cand ii aud cum plang daca si-au luat un sut, mi se rupe inima de ei. cry.gif
G.

Pai nici eu nu fac de astea, chiar imi plac ciinii(am mai spus), chiar daca am fost muscat de citeva ori. Da' sint cazuri cind o haita de aia de maidanezi iti pot pune viata in pericol la propriu, si atunci nu prea mai e loc de mila sad.gif .
Michelle
N-are nici o legatura iubitul animalelor,mai ales al celor "adaptate"pe linga casa omului cu socializarea cu haita de vagabonzi.Si eu vorbesc cu ei,si chiar la ultima incercare,prin conversatie blanda am domolit pe un capitan de haita care chiar se indrepta la pantalonii nostri tongue.gif dar sunt unii care vin furis si te musca pe la spate inainte sa latre,si atunci cum faci?cind tu de fapt nici nu l-ai vazut ca vine,darmite sa se puna problema ca ti-a simtit frica laugh.gif vorbesti cu el dupa ce te-a muscat?pai ce naiba sa-i mai zici decit o groaza de injuraturi cu patos sau eventual sa-l musc si eu,ha? blink.gif
Ovidius
QUOTE (Olaf)
Dar ea era atat de pierduta in dragostea ei si atat de sigura ca acel caine vrea sa fie mangaiat, ca nu si-a dat seama nici dupa ce a scapat de coltii lui ce s-a intamplat...

Nu-i bine sa fii nici in extrema cealalta. sad.gif Cam la fel am patit-o si eu cu un maidanez care avea el teritoriul taman pe drumul meu catre servici. Se lua de mine in fiecare dimineata, pana cand intr-o zi m-am saturat si am zis sa-l inbunez putin. M-am pus jos si am inceput sa-l strig. A venit latrand spre mine, dar si dand din coada. Nu stia ce vreau si nici eu nu eram sigur ca nu ma va musca. In momentul in care am vrut sa pun mana pe el, am avut o ezitare mica, si al dracu el, ca m-a simtit si n-a mai vrut sa vina. Totusi bine ca nu m-a muscat....

QUOTE (Michelle)
dar sunt unii care vin furis si te musca pe la spate inainte sa latre,si atunci cum faci?

In cazurile astea iti mai pui si tu in aplicatie skillurile de dat cu piciorul peste bot... rolleyes.gif
Sushi
da nu numai maidanezii musca. Io ma plimbam agale spre casa cind am vazut unu' din ala mic negru si flocos (varianta mea in alta specie) venea glontz spre mine. Stapinul din spate striga disperat "Bissous nu e voie!!!". Noaaa si s-a oprit cu dintii in pantalonii mei da numa' imi tinea cracul in gura nu sa traga sa rupa de el. Eu am stat pe loc si-i tot explicam ca nu e politically corect sa muste Ausländeri pasnici si muncitori. Si dupa ce o stat si s-o gindit ca la virsta mea ar fi cam mult de mestecat mi-o dat drumul. Stapinul lui era saracu verde la fata dar i-am zimbit si am trecut mai departe smile.gif
Michelle
incep sa apara primele victime in Bucuresti
nefertiti-old
Iar pe unele site-uri de turism, la 'ponturile' despre Bucuresti sau Romania apar avertizari privind cainii vagabonzi. Tre' sa ne putem lauda si noi cu ceva, e drept...
Michelle
Ma gandesc ca in vara asta nu mai vedem picior de japonez prin Piata Victoriei sau alte piete ale capitalei rofl.gif darmite sa mai speram ca vor navali si pe la noi cu aparatul de fotografiat sau camerele la vanatoare de imagini memorabile.
nefertiti-old
Bre, nu prea e de ras. A trebuit sa crape unul ca sa iasa circ pe tema cainilor vagabonzi. Si iar suntem pe lista tarilor subdezvoltate.

Ma intreb oare asociatiile de protectie a javrelor ce au de zis? hmm.gif Jobul lor ar fi sa-i culeaga de pe strada si sa ii duca in adaposturi, unde au de papat altceva decat carne de om.
Michelle
asta nu e ras...e rasu' plansu' ca si-asa nu stateam prea bine la capitolul turism,vai mama noastra...
la naiba cu asociatiile-alea!
dead-cat
catre toti maidanezii: Lua v-ar Basescu! devil.gif
mutulica
ha ha.. de cite ori s-a gasit cite unul sa ii adune, au aparut alti 10 ca sa se inflameze cu drepturile animalelor. imi pare rau de japonez, ca astia nu s-au bagat in politica maidanezilor, ar fi trebuit s afie vreunul din trupa lu brigitte bardot
Blakut
La Moscova a fost simplu, a fost chemata armata pe strazi si toti cainii au fost impuscati. Si nici o organizatie de protectie a animalelor nu a comentat nimic.
nefertiti-old
La noi ar putea folosi minerii, ca tot le era dor de o deplasare in Bucuresti.
mutulica
QUOTE (Blakut @ 30 Jan 2006, 01:29 PM)
La Moscova a fost simplu, a fost chemata armata pe strazi si toti cainii au fost impuscati. Si nici o organizatie de protectie a animalelor nu a comentat nimic.

ha, pai la moscova riscau sa fie si organizatiile confundate cu clientii
la romanica insa... e altfel, noi suntem mai originali
s-au gasit dobitoci care sa spuna ca maidanezii sunt o noua forma de salbaticiuni, al caror habitat natural este orasul, si ca ar trebui protejate prin lege...
na na...
nefertiti-old
Municipalitatea va dubla numărul echipelor de ecarisaj şi le va dota cu puşti cu tranchilizante în încercarea de a strânge cât mai mulţi câini comunitari de pe străzile Bucureştiului, a declarat, luni, agenţiei MEDIAFAX, viceprimarul general Răzvan Murgeanu.


Io is curioasa cat o sa dureze.

mdA!
pana se stinge scandalul
Michelle
numai daca o sa fie muscat vreun copil de parlamentar exista sansa sa nu se stinga...ca aia trebuie sa umble la lege wink.gif
mutulica
misto... dupa ce scade numarul maidanezilor din oras, numarul echipelor de ecarisaj va scadea de asemenea
intre timp vidul de maidanezi creat va atrage maidanezi imigranti sau flotanti din alte zone... si situatia se va repeta
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.