Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Casatoria La Preoti
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Comunitatea Credintei - Religie
Pagini: 1, 2, 3
Carmi
Ce parere aveti despre casatoria preotilor?ar trebui sa fie calugari pentru a sluji mai bine Domnului sau dimpotriva ar trebui sa se "laicizeze" prin casatorie ca sa dea un exemplu de urmat credinciosilor?
Daphne
Preotii catolici nu au dreptul sa se casatoreasca, iar cei ortodocsi, pentru a avea parohie trebuie sa fie casatoriti. Cum mi se pare mie normal? Nu cred ca este vorba de a oferi un exemplu demn de urmat, casatorindu-se, un preot, nu face decat sa-si traiasca viata, orice om ar trebui sa aiba dreptul sa-si intemeieze o famile. A fi preot este ca si cum ai avea orice alta meserie si, de aceea, ar trebui sa aiba si o viata pariculara. Calugarii sunt cei care traiesc pentru si prin religie.
Carmi
Deci privesti preotia ca pe o meserie?
marky
asta si este.. si chiar printre cele mai banoase. daca ash avea vocatie eu m-ash face preot..
vorba aia : preotii si avocatii nu vor duce niciodata lipsa de clienti
plus ca gandeste-te .. nu platesti taxe si impozite la stat.. super meserie
Carmi
Pai atunci de ce nu s-ar casatori si preotii catolici?
Si daca tot e privita ca meserie atunci de ce nu-si dau jos hainele cand ies in lume exact cum ar face si macelarul cu sortul sau?(comparatia nu-mi apartime ci e o parafraza a lui C T Popescu) Si daca nu platesc taxe si impozite inseamna ca fac frauda?sau meseria lor e asa de pretuita incat sunt scutiti?
Tudy
Biserica si reprezentantii clerului au fost si sunt "scutiti" de multe lucruri... Asta se poate observa clar de-a lungul istoriei... smile.gif
Carmi
Nici nu contest avantajele clerului de-a lungul istoriei.Intrebam doar de valoarea spirituala platita cu favoruri de genul scutirii de taxe.
Si atunci"meseria" de preot ortodox ar fi cea a unui invatator sau profesor moral ?Daca se dedica din tot sufletul cauzei de ce trebuie sa se casatoreasca?Sau este un bun invatator crestin cel ce-si imparte sufletul intre sotie si credinta?
black ice
Interesanta meseria de preot. Eu nu le vad utilitatea....

In ceea ce priveste topicul, eu zic ca Biblia nu ar trebui sa fie interpretata chiar mot a mot.
genicon
Eu cred ca trebuie lasata alegerea la latitudinea fiecaruia. Adica daca un preot crede ca e mai aproape de Dumnezeu daca nu se casatoreste, sa nu o faca... daca vrea, sa o faca... E treaba lui si nu prea ma intereseaza pe mine - adica nu ii consider ca un exemplu demn de urmat in viata...
Daphne
QUOTE (genicon @ May 18 2003, 03:42 PM)
Eu cred ca trebuie lasata alegerea la latitudinea fiecaruia. Adica daca un preot crede ca e mai aproape de Dumnezeu daca nu se casatoreste, sa nu o faca... daca vrea, sa o faca... E treaba lui si nu prea ma intereseaza pe mine - adica nu ii consider ca un exemplu demn de urmat in viata...

Exista o vorba :" Fa ce zice preotul, nu ceea ce face" wink.gif
Figaro
Preotii ortodocsi nu se pot hirotonisi (primi harul preotiei) fara a fi casatoriti. Doar calugarii sunt necasatoriti. Calugarii sunt asceti, nu preoti.

QUOTE ("Carmi")

Si atunci"meseria" de preot ortodox ar fi cea a unui invatator sau profesor moral ?


Preotul (cel ortodox si catolic) au functie dubla: 1) sacramentala 2) pastorala

Prin functia sacramentala se intelege ca harul sfintitor al lui Dumnezeu se transmite prin intermediul preotilor, care oficiaza cele cele 7 Taine necesare vietii liturgice. Harul a fost transmis apostolilor de Hristos, iar apostolii au transmis acest har (harisma hirotoniei) ucenicilor sai, din generatie in generatie. Procedeul e cunoscut si prin denumirea de succesiune apostolica, iar Biserica Ortodoxa mai este numita si Biserica apostolica, cladita pe temelia apostolilor, primii preoti.

A doua functie este cea pastorala, de invatator, de pastor. Doar Bisericile Ortodoxa si Catolica au preoti. Bisericile protestante considera ca harul lui Dumnezeu se distribuie gratuit, si ca nu ar trebui sa existe preoti. Bisericile protestante utilizeaza exclusiv a doua functie, avand pastori si predicatori

QUOTE ("marky")

plus ca gandeste-te .. nu platesti taxe si impozite la stat.. super meserie


Daca vorbim de scumpa si micuta noastra tarishoara atunci lucrurile atunci Marky are dreptate. Insa Biserica Ortodoxa din Romania (BOR) este doar o comoponenta a Bisericii Ortodoxe universale. Exista mecanisme de protectie specifice si in BOR - mecanisme de control, de monitorizare - dar... ca la noi la nimenea...

Insa cred ca situtatia se va reglementa, chiar daca dupa profetia brucanica (20 de ani!). Eu as mai pune de la mine cateva generatii. Insa nu cred ca ar trebui sa judecam un popor dupa faptele unei generatii. Valabil si pentru Biserica.
bdl
Nu stiu in care biserica preotii trebuie sa respecte un juramint sau legamint de castitate. Cea mai mare timpenie posibila. Nici macar nu e sanatoasa treaba asta.
Carmi
Concluziile mele:
multumesc lui Figaro pentru explicatii insa nu mi-ai dat un raspuns personal explicit.....
dupa Bdl nu e sanatos......(fac si calugarii pe fetele de la Capalna.......)
iar pe Black Ice nu am reusit sa-l inteleg(mea culpa).multumesc anticipat pentru mici detalii
Daphne ....Good point.mersi
Iarina
Mie mi se pare anormala interzicerea casatoriei, dar de vreme ce respectivii aleg sa fie preoti in cunostinta de cauza, nu e cazul sa se planga. Totusi, asta e o chestie inventata de biserica, Dumnezeu nu a interzis asta si nu ar fi stat in caracterul Lui sa faca asa ceva, parerea mea. Daca oamenii si-au arogat dreptul de a interzice si "dezlega" anumite lucruri, e treaba lor si a celor care se conformeaza. laugh.gif
Figaro
Din pacate Biserica Romano-catolica a inventat multe. Inclusiv treaba cu celibatul preotilor, care e total aiurea. Mai mult: e chiar paguboasa.
1,618033
celibatul a fost incurajat, atat la barbati cat si la femei, chiar de Isus, si apoi de Biserica timpurie.

insa pe un principiu foarte simplu: numai cine simte ca poate asa ceva, sa o faca.

mai precis, scopul celibatului era acela de a putea merge sa predici Evanghelia oriunde, oricand, fara a trebui sa vezi de o familie numeroasa, cum se purta pe vremea aceea.

Pavel, Timotei, posibil si Andrei (chiar, ce stii, figaro, despre apostolul Andrei in acest sens, m-ar interesa) si alti evanghelizatori itineranti, care strabateau Imperiul Roman in lung si in lat, erau celibatari din necesitate. pentru ca si femeile predicau, si ele puteau alege sa ramana celibatare (virgine necasatorite), desi acest lucru era o ciudatenie pe vremea aceea.

pe de alta parte, in mod echilibrat, tot Biblia invata ca presbiterii (in sensul original, batranii care se ocupau de o biserica locala - in sensul capatat in timpul secolelor: preotii locali) sa fie in principiu casatoriti, si sa aiba si o familie ascultatoare, cu un comportament bun.

din aceste doua categorii biblice s-au dezvoltat mai multe curente: unele care au tintit catre ascetism, dar au uitat exact scopul , rostul poruncii celibatului: ordinele calugaresti, preotii catolici.
altele au interpretat recomandarea drept porunca, adaugand si ceva prevederi ale Legii Mozaice, si astfel in anumite culte ortodoxe preotul trebuie sa fie casatorit si apt de a procrea.

ideea este ca, in timp ce la ortodocsi, preotimea ramane in limite si vicii normale, umane, tocmai datorita "plasei de siguranta" pe care o da casatoria, la catolici si la unii protestanti preotimea ajunge la o situatie aberanta: conform unui studiu 30% din preotii catolici sunt homosexuali, peste 40% din preotii anglicani sunt homosexuali, zeci de mii de cazuri de pedofilie, etc. (pot da linkuri catre rezultatele exacte, dar nu as dori ca am ceva cu biserica catolica, este doar o analiza). la fel se poate spune despre ordinele calugaresti, indiferent de confesiune. nu degeaba exista o intreaga literatura pe aceasta tema...*

in general, cand un mediu este excesiv de strict din punct de vedere sexual, cu atat rata aparitiei perversiunilor este mai mare. si ipocrizia, la fel.

si cultele neoprotestante nu au fost scutite de asemenea probleme, pentru ca mai toate au ori scoli religioase dedicate exclusiv barbatilor celibatari, ori ordine religioase dedicate celibatarilor.
scandaluri de pedofilie au zguduit nu numai Biserica Catolica, ci si alte culte, din intreg spectrul religios, inclusiv cel din care fac parte.

treaba asta nu are de-a face cu religia, ci pur si simplu cu tinerea impreuna a zeci si sute de barbati sau femei, separati, uneori chiar de generatii diferite....

in alte culte neoprotestante (cum e cel din care fac parte) celibatul (i.e. virginitatea) este incurajat pentru perioada adolescentei, ca perioada de formare in viata, si descurajat dupa o anumita varsta. asta tocmai pentru ca s-a vazut ca excesele de strictete cauzeaza exact contrariul scopului urmarit.

asa ca un preot/pastor casatorit este cu mult, mult mai sigur si mai linistit decat un preot fortat la celibat. si, in general, va sti sa sfatuiasca mai bine.

*asta nu inseamna ca celibatarii sunt cu totii perversi, sau predispusi la perversitate! tongue.gif sa nu fiu gresit inteles, va rog, si eu am fost celibatar pana la 26 de ani! wink.gif
Carmi
Off-topic multumesc numere de aur . imi place raspunsul 40.gif
Catalin
Eu tot n-am inteles! De ce trebuie preotii ortodocsi sa fie casatoriti neaparat? mi se pare la fel de inexplicabila ca si celibatul... ma rog, e parerea mea.
sorin666
QUOTE (Daphne @ May 17 2003, 03:39 PM)
Preotii catolici nu au dreptul sa se casatoreasca, iar cei ortodocsi, pentru a avea parohie trebuie sa fie casatoriti. Cum mi se pare mie normal? Nu cred ca este vorba de a oferi un exemplu demn de urmat, casatorindu-se, un preot, nu face decat sa-si traiasca viata, orice om ar trebui sa aiba dreptul sa-si intemeieze o famile. A fi preot este ca si cum ai avea orice alta meserie si, de aceea, ar trebui sa aiba si o viata pariculara. Calugarii sunt cei care traiesc pentru si prin religie.

Catrolicii puteau sa se casatoreasca pina prin secolul 8, dupa aia un papa din lungul sir al "pius"-ilor s-a gindit ca e mai bine sa fie "inregimentati".
Poate gresesc, dar mi se pare ca greco-catolicii se casatoresc... ("deci se poate, tovarasi" ... smile.gif )
sorin666
QUOTE (marky @ May 17 2003, 04:00 PM)
asta si este.. si chiar printre cele mai banoase. daca ash avea vocatie eu m-ash face preot..
vorba aia : preotii si avocatii nu vor duce niciodata lipsa de clienti
plus ca gandeste-te .. nu platesti taxe si impozite la stat.. super meserie

Singura "vocatie" care-ti trebuie ar fi sa-ti placa banii, praznicurile pe dai-boje si consolarea vadanelor din sat biggrin.gif
Ai face parte din grupa majoritatii preotilor si ai duce-o ca in sinul lui Avraaaaaam, minoritatea de popi cinstiti si cu bun simt (aia de nu se uita prea lung la caldarusa cu bani si apa sfintita... rolleyes.gif ) traiesc insa mult mai modest, in saracie de multe ori mad.gif
Cind vad ca trebuie sa ma scol 5 zile pa saptamina la ora 5, regret aproape ca nu mi-am ales o meserie unde dai cu cadelnita si cinti pe nas 3 ore pe saptamina biggrin.gif
Catalin
QUOTE

Stai linistit, asta e stilul lui Figaro, îi place sa decreteze pentru popor.
Dar e inofensiv.


Stiu. Ideea era alta: de fiecare data cind cineva spune ceva care nu-i convine lui, automat respectiva persoana devine "vinator de crestini". Eram curios cum justifica el astfel de afirmatii.
Figaro
QUOTE ("Sorin666")

Ai face parte din grupa majoritatii preotilor si ai duce-o ca in sinul lui Avraaaaaam, minoritatea de popi cinstiti si cu bun simt (aia de nu se uita prea lung la caldarusa cu bani si apa sfintita...  ) traiesc insa mult mai modest, in saracie de multe ori


Te referil la preotii din Romania sau la preoti in general?
sorin666
QUOTE (Figaro @ Sep 19 2003, 11:43 AM)
QUOTE ("Sorin666")

Ai face parte din grupa majoritatii preotilor si ai duce-o ca in sinul lui Avraaaaaam, minoritatea de popi cinstiti si cu bun simt (aia de nu se uita prea lung la caldarusa cu bani si apa sfintita...  ) traiesc insa mult mai modest, in saracie de multe ori


Te referil la preotii din Romania sau la preoti in general?

La preotii din Ro in special, si la cei romani-ortodocsi in general mad.gif
De ce, este vreo mare deosebire unsure.gif
Figaro
Am avut senzatia ca te referi la protie in general.
marky
Cum se explica obiceiul: La ortodocsi , pt a deveni preot , respectivu trebe sa se casatoreasca iar la catolici invers?
TriRegnum
QUOTE (bdl @ May 28 2003, 12:15 AM)
Nu stiu in care biserica preotii trebuie sa respecte un juramint sau legamint de castitate. Cea mai mare timpenie posibila. Nici macar nu e sanatoasa treaba asta.

Eu sunt catolic si nu privesc castitatea ca pe o constrangere, juramantul il faci din dragoste catre Dumnezeu, te daruiesti total Lui. Ei bine castitatea nu poate dura daca nu exista rugaciune multa si din inima.
Nu e tampenie castitatea, e o daruire; odata ce ai chemarea la preotie, chemarea lui Christos, castitatea nu ti se pare o povara.
Figaro
QUOTE (Carmi @ May 17 2003, 01:27 PM)
Ce parere aveti despre casatoria preotilor?ar trebui sa fie calugari pentru a sluji mai bine Domnului sau dimpotriva ar trebui sa se "laicizeze" prin casatorie ca sa dea un exemplu de urmat credinciosilor?

Paul Evdokimov trateaza problema intr-o lucrare interesanta, in care cele doua variante sunt puse in valoare si criticate totodata.

Aseman situatia cu cea a unui pictor sa spunem. Unul considera ca arta sa e incomodata de familie si de intreg apanjul social (prieteni, informatie etc.) Atunci se retrage si se inchide in arta lui. Altul, dimpotriva, e familist convins, si isi gaseste inspiratia tocami din familie si apanajul social. Pentru primul singuratatea e creatoare, pentru celalalt e deprimanta.

Vorba unui coleg de-al meu: e dupa om.
TriRegnum
Cum am spsu mai sus, aberatii ale naturii cum ar fi pedofilia, homosexualitatea... in clerul celib apare datorita lipsei de rugaciune, daca s-ar ruga, ar vedea ca celibatul ar fi ¨floare la ureche¨. O spun din proprie experienta.
Figaro>> Celibatul nu e o inventie a Bisericii Catolice, celibatul era recomandat in toata Biserica Crestina, dar in cea Apuseana a devenit lege(prin voia lui Dumnezeu), care poate fi respectata daca doresti cu adevarat acest lucru.
Sorin>> Chemarea la preotie nu inseamna banii, preotii catolici nu iau bani, sper ex de boboteaza, la inmormantari... Se considera ca ai platit proetul prin taxa anuala pe care ai dato (reprezinta 1% din salariul pe 1 luna pe intreg anul).
Preotia nu inseamna ¨chemare a banilor¨cum spui tu, ci chemare la Dumenzeu, acum nu stiu cum se procedeaza in Biserica sora(Ortodoxa), probabil ca exista preoti care o fac pentru bani, dar nu sunt toti; in fond ei au o familie de intretinut, nu?
A intrebat cineva daca in Biserica Greco-Catolica clerul este celib>>> RASPUNS: NU, clerul greco-catolic este casatorit, ei sunt catolici de rit bizantin, exact ca ortodocsii.
CELIBATUL E DARUIRE DEPLINA LUI DUMNEZEU.
Figaro
Celibatul e o recomandare, nu o conditie.

Sa lamurim o treaba cu preotii ortodocsi. La fel ca si in catolicism exista taxe. La catolici e anuala. Pentru ortodcsi e ca la avocati, adica pe serviciu. Taxa e inregistrata contabil si poate fi verificata atat de catre organismul fiscal al Bisericii cat si de organismul fiscal impus de Fisc. E vorba de doua organisme fiscale, care conlucreaza. Din aceste taxe se stabileste retributia preotilor.

In Romania apare problema spagii, adica, pe langa taxa, mai scapa si ceva in plus. Ceva mai mult. O treaba pe care nu o gasesti in Statele Unite, unde preotii ortodocsi nu iau spaga. Nu iau spaga nici macar in vis, ca acolo nu te joci cu Fiscul. In Romania se ia spaga, insa toata lumea ia spaga: avocatii iau spaga, profesorii iau spaga, functionarii publici iau spaga. BOR e mizeria Bisericii Ortodoxe, la fel cum Romania e mizeria Europei. Tara spagii.
sorin666
QUOTE (TriRegnum @ Oct 15 2003, 01:14 PM)
QUOTE (bdl @ May 28 2003, 12:15 AM)
Nu stiu in care biserica preotii trebuie sa respecte un juramint sau legamint de castitate. Cea mai mare timpenie posibila. Nici macar nu e sanatoasa treaba asta.

Eu sunt catolic si nu privesc castitatea ca pe o constrangere, juramantul il faci din dragoste catre Dumnezeu, te daruiesti total Lui. Ei bine castitatea nu poate dura daca nu exista rugaciune multa si din inima.
Nu e tampenie castitatea, e o daruire; odata ce ai chemarea la preotie, chemarea lui Christos, castitatea nu ti se pare o povara.

Acum citeva zile am auzit la TV un preot (catolic) care zicea ca juramintul nu e de castitate, ci de celibat, ce sa mai inteleg si eu ... sad.gif
sorin666
QUOTE (TriRegnum @ Oct 15 2003, 01:26 PM)
Cum am spsu mai sus, aberatii ale naturii cum ar fi pedofilia, homosexualitatea... in clerul celib apare datorita lipsei de rugaciune, daca s-ar ruga, ar vedea ca celibatul ar fi ¨floare la ureche¨. O spun din proprie experienta.
Figaro>> Celibatul nu e o inventie a Bisericii Catolice, celibatul era recomandat in toata Biserica Crestina, dar in cea Apuseana a devenit lege(prin voia lui Dumnezeu), care poate fi respectata daca doresti cu adevarat acest lucru.
Sorin>> Chemarea la preotie nu inseamna banii, preotii catolici nu iau bani, sper ex de boboteaza, la inmormantari... Se considera ca ai platit proetul prin taxa anuala pe care ai dato (reprezinta 1% din salariul pe 1 luna pe intreg anul).
Preotia nu inseamna ¨chemare a banilor¨cum spui tu, ci chemare la Dumenzeu, acum nu stiu cum se procedeaza in Biserica sora(Ortodoxa), probabil ca exista preoti care o fac pentru bani, dar nu sunt toti; in fond ei au o familie de intretinut, nu?
A intrebat cineva daca in Biserica Greco-Catolica clerul este celib>>> RASPUNS: NU, clerul greco-catolic este casatorit, ei sunt catolici de rit bizantin, exact ca ortodocsii.
CELIBATUL E DARUIRE DEPLINA LUI DUMNEZEU.

Iti respect opinia dar cred sincer ca rugaciunile nu ajung, vezi cazul catolicilor americani sad.gif
Sau cum spunea un prof de al meu la facultate: teoria ca teoria, dar praftica ce ne omoara smile.gif
Iarina
Mi-a venit acum o idee dar ma tem ca o sa-mi sara lumea in cap, nu-i nimic, exista pentru toate un inceput smile.gif :
sa zicem ca am nevoie de un sfat pe care vreau sa il cer de la preot in legatura cu sotul sau cu copiii mei. Pai cum sa ma indrume el daca habar nu are ce inseamna sa fii... om, sa fii casatorit si sa ai copii?
TriRegnum
QUOTE (Figaro @ Oct 15 2003, 01:35 PM)

In Romania apare problema spagii, adica, pe langa taxa, mai scapa si ceva in plus. Ceva mai mult. O treaba pe care nu o gasesti in Statele Unite, unde preotii ortodocsi nu iau spaga. Nu iau spaga nici macar in vis, ca acolo nu te joci cu Fiscul. In Romania se ia spaga, insa toata lumea ia spaga: avocatii iau spaga, profesorii iau spaga, functionarii publici iau spaga. BOR e mizeria Bisericii Ortodoxe, la fel cum Romania e mizeria Europei. Tara spagii.

Da ai dreptate, am avut un coleg ortodox care a vrut sa dea la teologie la Sibiu si nu avea bani de spaga si a picat cu 4, si din cate stiu eu a invatat. Ei bine, la Catolici nu e asa. NU SE ADMIT SPAGI
TriRegnum
QUOTE (Iarina @ Oct 15 2003, 08:03 PM)
Mi-a venit acum o idee dar ma tem ca o sa-mi sara lumea in cap, nu-i nimic, exista pentru toate un inceput smile.gif :
sa zicem ca am nevoie de un sfat pe care vreau sa il cer de la preot in legatura cu sotul sau cu copiii mei. Pai cum sa ma indrume el daca habar nu are ce inseamna sa fii... om, sa fii casatorit si sa ai copii?

smile.gif))
Nu sa sa-ti sara numeni in cap, stai linistita.
Un preot celib(in cazul meu catolic) trebuie sa citeasca foarte multe carti/tratate(psihologice, sociologice) privind familia, astfel atunci poate fi in masura sa dea sfaturi. Clerul catolic este obligat sa se documenteze foarte bine privind familia ca asfel sa dea un sfat cat mai bun, dar nu poate remedia el insusi problema.
bdl
Iarina,
Stai cuminte ca ai mare dreptate. Poate preotul sa citeasca 1000 de carti, dar daca nu e implicat intr-o familie degeaba.
Triregnum,
Celibatul nu e SANATOS, de aia am spus ca e o timpenie. E o chestie chiar neimpusa dar RECOMANDATA care nu e sanatoasa pt organism. Chiar daca tu iti IMPUI dar corpul tau cere anumite chestii, tot nu se rezolva nimica. Pt unul cu un libidou fff scazut, nu e nici o problema. Dar pt un om normal, e o anomalie acest celibat autoimpus.
Mi_
E treaba domnilor preoti ce fac cu nevoile lor fiziologice si familiale.

Daca e sa-mi placa de vreunul, îmi plac sectantii, aia din cauza concurentei (monopolului ortodox smile.gif ) pe care vor s-o macine, chiar depun eforturi mari si se iau în serios. laugh.gif
Catalin
QUOTE ("TriRegnum")

Eu sunt catolic si nu privesc castitatea ca pe o constrangere, juramantul il faci din dragoste catre Dumnezeu, te daruiesti total Lui. Ei bine castitatea nu poate dura daca nu exista rugaciune multa si din inima.
Nu e tampenie castitatea, e o daruire; odata ce ai chemarea la preotie, chemarea lui Christos, castitatea nu ti se pare o povara.


Am si eu doua intrebari:
1. Crezi ca e posibil ca un om sa aiba chemare spre preotie si, totusi, sa nu fie adeptul castitatii?
2. Daca un preot catolic s-ar hotarî azi sa se casatoreasca dupa ce a fost un preot extraordinar timp de multi ani, ce obiectie serioasa i-ar putea fi adusa de catre superiorii sai?
TriRegnum
QUOTE (Catalin @ Oct 22 2003, 09:51 AM)
Am si eu doua intrebari:
1. Crezi ca e posibil ca un om sa aiba chemare spre preotie si, totusi, sa nu fie adeptul castitatii?
2. Daca un preot catolic s-ar hotarî azi sa se casatoreasca dupa ce a fost un preot extraordinar timp de multi ani, ce obiectie serioasa i-ar putea fi adusa de catre superiorii sai?

Va dau adresa unui site in limba romana despre celibatul preotilor catolici:

http://www.profamilia.ro/apologetica.asp?celibat

1. Un catolic daca simte chemarea la preotie, atunci trebuie sa se infraneze(daca il iubeste destul pe Dumnezeu pentru a-i urma chemarea), iar daca nu-si pierde chemarea pe parcurs, va reusi sa tina celibatul pana la primirea sacramentului ordinarii si bineinteles si dupa acesta. DECI: nu poate fi preot(de rit latin) fara a fi adeptul castitatii, poate sa fie preot catolic de alte rituri(orientale in special, unde preotii se casatoresc).

2. Daca ajunge sa se casatoreasca un preot care a fost excelent in decursul anilor precedenti (cei mai mult preoti catolci se casatoresc la criza de 40 de ani, care dupa cum stiti, e cea mai grea criza la barbati). Ghinionul si pacatul lui, va fi excomunicat(excomunicare majora: nu se mai permite admnistrarea nici unui sacrament - spovada, euharistia) daca nu ia atitudine sa se intoarca in sanul Bisericii. Daca se va intoare, i se va da pentitenta (ex: inchis pentru 2-3... ani intr-o manastire-intr-o chilie- unde se roaga, dupa acest timp i se va da voie sa fie preot).
Obiectia serioasa ce o aduc superiorii este incalcarea juramantului de castitate facut inainte Preasfantului Sacrament al Altarului. (NOTA: un preot catolic nu se poate casatori religios, i se interzice.)
Stiu un asemenea caz.


TriRegnum
Priviti o fotografie cand sunt ordinati tinerii seminaristi: (Hrotoniti)
user posted image
Catalin
TriRegnum, ai reusit sa eviti foarte bine problema. Eu intrebam daca un om poate avea chemare spre preotime fara a fi adeptul castitatii? Tu mi-ai raspuns ca un catolic nu poate. Te mai intreb o data: poate un om, nu neaparat catolic, sa fie mesagerul lui Dumnezeu pe Pamint fara a fi adeptul castitatii? Sau doar catolicii sunt mesagerii lui Dumnezeu?
TriRegnum
Imi cer scuze, dar nu am inteles intrebarea.

Poate fi mesagerul lui Dumnezeu si un preot casatorit, dar traind si pentru lume, nu numai pentru Dumnezeu, el nu primeste atatea haruri pe care un preot catolic(celib, sau orice preot crestin celib) care isi dedica viata in toata profunzimea ei lui Isus Cristos.
RASPUNS: Da si un preot casatorit(ortodox/catolic de rit oriental) poate fi mesagerul lui Dumnezeu.
bdl
Triregnum,
am citit explicatiile tale. Nu le pun la indoiala, categoric, dar pt mine suna groaznic.
Si sincer nu vad un motiv sa-ti infrinezi niste porniri normale (de la Creator venite) , culmea, ca sa-l slujesti mai bine pe el. N-are nici o logica.
Dar fiecare cu chemarea lui.
TriRegnum
Bdl> Pentru tine suna groaznic, asta pentru ca nu esti crestin (ma refer in suflet). Odata ce il iubesti pe Dumnezeu esti dispus sa accepti orice mod de viata. Poate ca nu are logica din modul in care tu privesti lucrurile, dar din punctul meu de vedere au logica toate.
Intr-adevar Isus nu obliga pe nimeni la castitate (nici chiar pe calugari), dar in Sfanta Scriptura exista sfaturile evanghelice: ascultarea desavarsita, saracia de bunavoie, curatia(castitatea). Si Isus a trait dupa acest model: a infaptuit via Tatalui pana la moarte, pana la moartea pe Cruce, era sarac (¨Vulpile au vizuinile lor, pasarile cerului au cuiburi, numai Fiul Omului nu are unde sa puna capul¨), si era cast (nu era casatorit).
Din moment ce doresti sa-l urmezi pe El pe calea vietii, trebuie sa cauti sa traiesti asemeni Lui. Celibatul nu e o povara, ci o dovada de iubire pentru Creator.
In lumea de azi hipersexualizata, celibatul este o legatura spre cer, caci in viata viitoare oamenii nu se vor mai casatori, ci vor trai cu Dumnezeu -nu vor mai avea nevoile de acum (de hrana, reproducere-sexuale-....).
bdl
Am priceput omule.
dar daca el m-a facut cu dorinte, atunci de ce imi cere pe urma sa renunt la ele ca sa il slujesc mai bine? Nu era normal sa ma faca fara ele de la inceput? Aici nu vad eu logica, sau o explicatie cit de cit plauzibila.
TriRegnum
biggrin.gif
Ca sa stii cine e seful!
bdl
Corect omule thumb_yello.gif
Catalin
QUOTE

Poate ca nu are logica din modul in care tu privesti lucrurile, dar din punctul meu de vedere au logica toate.


Ce logica poate sa aiba faptul ca, daca toti oamenii ar fi plini de har, peste 50 de ani specia umana ar inceta sa mai existe pentru ca nu ar mai face nimeni copii? huh.gif

In rest, bdl are foarte mare dreptate. Daca Dumnezeu era adeptul celibatului, nu o mai crea pe Eva. Care ar fi, dupa parerea ta, scopul ei?
marky
Fratilor fiecare religie cu obiceiurile ei.
La neoprotestanti de exemplu celibatul este obligatoriu pana la casatorie.

Prin astfel de reguli (unele mai severe altele nu) se indentifica fiecare religie in parte si nu vor renunta la ele pt nimic in lume.. Si-ar pierde din credibilitate. Iar cei carora nu le convin regulile respective, sau nu le pot indeplini isi aleg o religie mai permisiva.

La catolici treaba cu celibatul este chiar nociva. Se cunoaste foarte bine faptul ca din aceasta cauza multi dintre preotii catolici devin homosexuali sau chiar pedofili. Ceea ce este destul de grav..
Figaro
QUOTE ("marky")

La catolici treaba cu celibatul este chiar nociva. Se cunoaste foarte bine faptul ca din aceasta cauza multi dintre preotii catolici devin homosexuali sau chiar pedofili.


Si in armata se intampla la fel (mai putin pedofilia, evantul cu copii de trupa). N-am auzit ca cineva sa fie incorporat cu familie cu tot.

=============================================

QUOTE ("bdl")

Am priceput omule.
dar daca el m-a facut cu dorinte, atunci de ce imi cere pe urma sa renunt la ele ca sa il slujesc mai bine? Nu era normal sa ma faca fara ele de la inceput? Aici nu vad eu logica, sau o explicatie cit de cit plauzibila.


Nu vezi logica pentru ca tu pui totul pe seama obligatiei. Genul acesta de "asceza" se intalneste si in alte domenii spirituale, ba chiar in stiinta. Exista pictori atat de pasionati incat viata de zi cu zi nu-i mai atrage. Exista savanti atat de distrati si dedicati pasiunii lor incat in viata obisnuita par niste handicapati.
1,618033
exact. diferenta sta in obligarea cuiva la a fi ascet, sau in alegerea personala in acest sens.

normal ca este mai bine sa alegi ceva, puternic convins de binele pe care il faci, decat sa fii obligat la asa ceva.

nici Pavel nu ii obliga pe presbiterii si episcopii din timpul sau sa fie celibatari, ba dimpotriva, multi dintre ei (si apostolii) erau casatoriti. Petru era casatorit in mod clar.

deci obligativitatea celibatului la preoti nu are baza biblica. o recomandare nu poate fi sanctionata cu excomunicarea... este pacat sa fie asa...
pe de alta parte, dorinta preotilor catolici de a ramane celibatari pentru a se dedica rugaciunii si slujirii nu are de ce sa fie luata in ras. daca este dorinta lor, si atat timp cat isi traiesc viata in armonie cu menirea lor, nu vad de ce ne-am bate joc.

nu toata lumea este obsedata de sex si de cele lumesti...


Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.