Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Taifas
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Povestea Mea
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6
Mihai
Scrieri, ganduri, amintiri din viata Marei veti putea citi in cadrul acestui Jurnal.

Lectura placuta! smile.gif
Mara
Cedand insistentelor unei forumiste (pe care n-o mentionez momentan, dar se stie ea evil.gif ), am zis sa intru si eu in rand cu lumea si acum, ca am intrat, am dat de dilema: eu ce scriu aici?????? Cu memoria nu stau prea grozav, asa ca povesti din copilarie pas, ganduri prea savante nu-mi circula prin cap, nu des cel putin (asta o spun ca sa ma perii singura un picut laugh.gif ), o viata prea aventuroasa n-am (desi e "palpitant" uneori sa te zburlesti la unii colegi sau sa calci o camasa omului), sa scriu prea mult n-am rabdare... eu ce ma fac?! cry.gif

No, ideea acestui jurnal a fost sa am si eu un colt al meu, un colt care sper ca va fi vizitat, un fel de bistro unde sa ne adunam cativa prieteni, sa taifasuim la o cana de cafea, sa auzim in fundal un jazz, iar vorbele sa curga... Care incepe, Felinus? tongue.gif
Vexx
Pot eu sa incep? smile.gif

Sa-ti fie de bine jurnalul, Mara si daca ma primesti am sa mai vin sa ne taifasuim...la un ciocanel de tarie buna. flowers.gif
Felina
Aaa, Mara! Ce surpriza! Nu stiam ca te-ai mutat... smile.gif . Ce ma bucur ca dau de tine p-aici. Dai o cafa?



----------------------
mwah1.gif laugh.gif girlchat.gif
Kitty
Mara...dai o bere? biggrin.gif poate te vizitez mai des daca promiti sa-mi pastrezi berea la rece tongue.gif Inainte de toate: Ma primesti? rolleyes.gif
nefertiti-old
Io ma abonez la tine la cafea! yeah.gif

Nu tre' s-o faci tu mereu, aduc si io! laugh.gif
Mara
Ce ma bucur ca ati navalit asa repede! mwah1.gif Si da, o sa gasim si o tarie pentru Vexxu', si o cafa pentru Felina si Nefe, berea de rigoare pentru Kitty e la rece (Becks, da?) si o cafa cu lapte pentru sufletul meu. laugh.gif
Mara
In alta ordine de idei, e clar pentru toata lumea ca AMR 2,5, da? rofl.gif

Planul de conced e: vineri seara plecam pana la Sibiu, unde ramanem cam 2 zile, apoi inca 2 zile in Alba si dupa asta Maramu'. Abia astept!!! De multi ani imi doream sa mai ajung in Maramu'. Am fost acolo de cateva ori cand eram copchil. Stiu ca aveam cam 12 ani cand am stat la niste prieteni de-ai parintilor mei in Preluca Noua si a fost o vacanta de vis. Evident ca noi, oaspetii, am dormit in Casa Mare, unde paturile aveau cate 4-5 perne imense si mitoase pe ele, peretii albi, curati cu covorase tesute la razboi, era rece si mirosea a busuioc. Si mancarea... seara se aduna toata familia (si erau multi, cam 15 oameni) la o masa lunga, in curte si se incepea cu un dop de palinca si apoi da-i cu supa, mamaliga cu branza si lapte, mancare, clatite... Doamne-fereste sa te ridici de la masa cu stomacul gol! laugh.gif

Gata cu visatul, am o intalnire la 2, asa ca trebuie sa plec. 44.gif
carrad
mara, daca e o cafa neagra, insotita de o sporovaiala de calitate (si nu ma indoiesc ca asa va fi!), bat si eu la usa ta... smile.gif
denise
grrr, de cand pandesc sa-ti deschid Mihai jurnalul sa dau si eu navala .... mda...mi-au luat-o altii inainte... tongue.gif
Sa fie intr-un ceas bun, Mara mwah1.gif
Cadou de 'casa noua':
user posted image
Si pentru concediul ala (ca m-ati innebunit devil.gif - la mine amere mult si bine):

user posted image
Mara
Carrad, cafa e neagra, fir-ar, eu doar visam la una cu zahar si lapte mai devreme, ca de baut tot pe aia neagra o beau! Asa ca iti dau cu draga inima din portia mea. biggrin.gif

Denise, saru-mana de floricele, dar cu rucsacul chiar m-ai lovit! mwah1.gif laugh.gif Si zi asa, te-am innebunit? Si Nefe care zicea sus si tare ca nu suntem stresante... rofl.gif
nefertiti-old
Mara, ma obligi sa ma repet: noi, stresante??? rolleyes.gif

Iote si cafa ta cu lapte

user posted image
Mara
AMR 2!!! rolleyes.gif rofl.gif

Probabil ca e o logica pentru care inainte de concediu parca ai mai multa treaba, ca atunci se pomeneste careva sa vina sa te controleze, dar eu zau daca pricep ideea. Speram sa am o saptamana lejera, sa ma relaxez pe Han, sa fac tot ce trebuie ca urmatoarele doua saptamani sa nu ma streseze nimeni de la munca... si taman acum alerg aiurea prin oras, fac situatii care mai de care mai stupide... la naiba ca ma seaca americanii! Ori engleza mea e mai de balta decat cred eu, ori muulti dintre ei sunt putin inapoiati mintal! Eh, inca 2 zile, nu? Pana atunci eu o sa beau un expreso lung si o sa-mi imaginez ca e dulce si cu zahar. laugh.gif

@Nefe: of, ce imagine are spuma aia de lapte. drool.gif
Felina
Dar ce-ai draga cu americanii? laugh.gif


P.S. daca nu mai poti si nu mai poti, canta-le Vama-Veche cu dedicatie, stii tu, pentru ca ei sunt de vina rofl.gif
nefertiti-old
Dadada, iti cant io Vama veche, iar fraza aia cu 'americanii-s de vina... biiiiip' chiar imi place mult! rolleyes.gif
Mara
Pai nea ala de imi controleaza hartoagele e american si dupa ce-i explic de 2 ori ce ma intreaba si zice ca a inteles, peste jumatate de ora ma mai intreaba ceva si imi dau seama ca a priceput numai tampenii! Si nu-ti imagina ca ii vorbesc repezit, in stilu-mi propriu, nuu, il iau incet, metodic, vorbesc rar... Ei, daca s-ar intampla o data, de doua ori as intelege, dar nu, asta e o constanta! Si daca ar fi numai o persoana asa, iarasi ar fi acceptabil, dar nu e cazul. Asa ca ori americanii sunt tampiti, ori sefii mei din State au niste criterii tare dubioase la angajare. Cam asta am, ce, nu-i de ajuns? tongue.gif
carrad
auzi, mara, daca prea multi nu-nteleg inseamna ca e ceva in neregula cu tine....
esti prea desteapta pentru ei! mwah1.gif
asa ca nu-i baga in seama
Cla
Hi Mara, am si eu voie sa intru aici? flowers.gif
Ce ti-e si cu americanii astia... spoton.gif
Pe cand eram in concediu dincolo, m-am imprietenit cu o pereche din New York.
Deodata vine unu' din California la noi, n-am inteles o boaba... blink.gif
Pana si New Yorkezul a zis: "Ce vrea??" rofl.gif asa ca sa nu te miri...

Nici la noi in Germania nu-i altcumva. Lasa-l pe unu' din nord sa se descurce in Bavaria sau Baden, habar n-are ce aude... spoton.gif
Eve
Mara mwah1.gif
Flori si cocktailuri pentru toata lumea care sta la Taifas tongue.gif
user posted image
user posted image


Sa ai parte de un concediu superb biggrin.gif Uita de serviciu wink.gif
Eclectic
Sefa ! Nu te lua dupa Eve. Daca uiti de serviciu, o sa uiti si sa te intorci din concediu si te dau aia afara, asa ca doar sotul tau va aduce bani in casa, ceea ce va face ca el sa se poarte cu tine ca si cand ai fi o simpla servitoare, o sluga in casa lui, iar eu nu as vrea sa te vad intr-o asemenea situatie. roflmao.gif
Bine, hai, na... Conced' placut. mwah1.gif
Mara
Ce-mi place ca treceti pe aici! mwah1.gif

Cla, sigur ca esti bine-venit, iar daca imi mai si scrii o reteta-doua... biggrin.gif

Eve, multam de urare si cred ca deja am inceput sa o pun practica, ma simt ca-n vacanta, mai muncesc ceva, ma mai batai putin pe muzica, ma hlizesc aiurea... eh, chiar imi place ziua asta! laugh.gif

Barrie, nu ca ma laud, dar astia n-or sa ma dea afara, chiar nu-si permit. wink.gif Oai, ce valoroasa ma simt azi! rofl.gif Pe de alta parte... sa ma "umileasca" barbatu' putin hmm.gif ... jamie.gif rofl.gif Hai ca deviez de la subiect si uit esentialul: Bine ca esti tu dastept! harhar.gif
contraste
Concediu placut, Mara !
Ce bine ca al tau incepe !
Al meu este pe sfarsite !
dascalita
Concediu placut,Mara!Regret ca am lipsit la inaugurarea "Taifasului"... sad.gif Te asteptam cu nerabdare! ohmy.gif
Felina
Ahaaaaa, te-ai intors de doua zile si io abia acu' am vazut!!! devil.gif
Hai, treci la povestit evil.gif
Oiski-Poiski
De cand are Mara un jurnal si io nu stiu ? unsure.gif Si de ce nu ma anunta nimenea ? Ntz,ntz ce lume rea

Mara uite de casa noua
Oiski-Poiski
pardon , pe astea le-am mancat io deja

deci, inca o data
Mara
Daca m-ati fi vazut ce ochi am bulbucat la rosiile alea... rofl.gif Pupici pentru flori, desi nici "leguminicoasele" nu erau de lepadat. In cazul in care n-am spus-o pana acum, omu' meu e un izvor nesecat de perle, care de care mai savuroase. Una dintre ele, din concediu: treceam cu masina prin nu stiu ce sat si eu tot caraiam ca vreau mere, vreau mere. Oameni cu diverse si pe o parte a drumului si pe cealalta... eu intr-una ca vreau mere... la care el foarte calm: draga, tu nu vezi ca astia au numai leguminicoase?! rofl.gif Sa mai spun ca am lesinat de ras?! rolleyes.gif

Si cum Felinus are un rol esential in cadrul prezentului jurnal, ca, daca nu era ea, nu bateam eu campii pe aici cu spor, vad ca am sau nu timp, trebuie sa povestesc de vacanta. tongue.gif Care vacanta s-a petrecut la Sibiu 2 zile, Alba 2 zile, Maramu' vreo 4 zile si Bucovina 4 zile. Cum vremea a fost tare ciufuta la inceput, ba ploua, ba iesea soarele si n-am avut nici un copil balai de scos afara, n-am putut sa facem nici un traseu pe munte.

Dupa ce-am plecat din Alba am mers intins in Maramures si cum eram lihniti de foame si cum eu visam pastravi de cateva zile, direct la Firiza la pastravarie ne-am oprit. Dezamagire crunta insa: dupa o ora de asteptat comanda, apare chelnerul incarcat: ciorbe pentru cei care cerusera, eu nu! ok, asa e politicos, mai astept, desi aveam palpitatii deja. Booon, se termina ciorbele, mai stam 20 de minute, apare cu platourile: pastrav cu mamaliga, pastrav cu cartofi... 5 portii!!! A 6-a, cu pastrav simplu, a mea, lipsea cu desavarsire, individul uitase comanda! La cat de lesinata eram de foame, n-am fost in stare nici macar sa ma cert, nimic... lucru extrem de ciudat pentru mine. Inca juma' de ora si a aparut si pastravul meu: o aratare minuscula de vreo 15 cm si 100 de grame cu generozitate! L-am devorat in 2 minute, din care 1 minut l-am dezosat si am plecat fara sa pozez pastravaria! tongue.gif Asa ca va ramane sa admirati doar lacul Firiza. Barajul n-am reusit sa-l vedem, fiind punct strategic si nereusind nici sa convingem si nici sa pacalim paznicii in vreun fel. mad.gif

Urmatoare oprire: Lacul Bodi
Oiski-Poiski
QUOTE (Mara @ 7 Sep 2005, 03:24 PM)

Si cum Felinus are un rol esential in cadrul prezentului jurnal, ca, daca nu era ea, nu bateam eu campii pe aici cu spor,

Si tu Brutus ????? ohmy.gif ohmy.gif rofl.gif rofl.gif

Felinus , cred ca-ti face o placere diabolica sa ne lamuresti ca sa ai tu dupa aceea de ce sa razi tongue.gif
Felina
Who? Me? innocent.gif
Serenity
Cam tarziu, stiu, da' eu sper sa fie pe bune vorba cu 'niciodata nu e prea tarziu' laugh.gif Mara, scumpa, sa creasca si sa se-nmulteasca (posturile tongue.gif) ca e taaaare placut pe-aici pe la tine! mwah1.gif flowers.gif
Sushi
Maroiule daca cineva e hepi ca ti-ai revenit din concediu aia-s io. Is prea ocupata ca sa stau sa analizez de ce dar asa e, garantat 100%.
Mara
Sere mwah1.gif si astept sa contribui la inmultire, a posturilor vreau sa spun, adica da, cred... laugh.gif

Carmelita, n-ai avut de cine sa faci misto 2 saptamani, asa-i? ohyeah.gif mwah1.gif

Asaaa, ca sa continui firul calatoriei, urmatoare oprire a fost la Bodi, unde m-am chinuit sa scot niste poze decente, dar janghina mea de aparat s-a incapatanat sa-mi demonstreze contrariul. O sa atasez si dovezile "luptei" un pic mai tarziu, ca acum " the Photobucket Team" are scheduled maintenance, cica. Zona e tare faina daca esti pesionar si vrei sa stai cu burta la soare pe malul lacului, sa mai tropai un pic cu hidrobicicla si cam atat, altceva nu stiu daca se poate face pe acolo. Ah, ba da, e si partie de schi pentru aia care le au cu plugurile, cristianele si alte neologisme d'astea. tongue.gif

Pe la 8 seara am reusit sa ne si cazam in Ocna Sugatag, o pensiune tare draguta si un gazdoi care a fost convins ca omu' meu e chinez. Si uite asa am aflat ca am un sot exotic. rofl.gif

A doua zi am urcat la Sighetul Marmatiei si spre disperarea unora am mers cu 60 de km/ora ca sa vedem mai bine casele din lemn. Am vazut muzeul satului maramuresan, unde am petrecut 2 ore magice in care am stat la povesti cu ingrijitorul muzeului, un om cu adevarat pasionat de ceea ce face. Urmeaza si poze.

Bodi1
Opera mea de arta, astept laudele! tongue.gif
Je. Nu ca ma incadrez bine in decor? biggrin.gif
Patut bebe.
Interior casa
Sala de nunta
Oiski-Poiski
Mara draga pe mine ma nelinisteste azi rau de tot horoscopul.Cica astazi nu suntem de pe lumea asta.(banuiam eu demult ca ceva nu e in regula unsure.gif ) si ca traim momente magice.Tu le simti deja ca eu ioc ?

Mara
Io ma simt cam... nesimtita azi, ca n-am nici o senzatie speciala. Plus ca de dimineata m-a anuntat omu' ca iese la o cafea cu o colega... oare momentele magice s-or traduce in eu asteptandu-l cu o mana in sold si matura in cealalta? rofl.gif
Oiski-Poiski
Din pacate nu stiu raspunsul potrivit dar poate te ajuta horoscopul mai departe : subconstientul nostru ne sopteste azi ceva si trebe sa-l ascultam bine daca vrem sa ne fie bine unsure.gif
Dar problema e ca eu tocma azi sunt un pic plem-ple,.De ce tocmai azi vrea asta sa vorbeasca cu mine ?
Mara
De'al naibii ce e! rofl.gif Dar nici o grija, nici eu nu ma simt in stare azi sa intru in contact cu eul meu. laugh.gif
carrad
QUOTE (Mara @ 8 Sep 2005, 09:19 AM)
Opera mea de arta, astept laudele! tongue.gif

wow, mara! aseara am auzit o stire cu unu' care a astupat un lac, sa faca teren de vanzare pentru construit vile ohmy.gif

uite ca tu erai salvarea noastra: e tare frumos lacul pe care l-ai facut! ai excavat mult? wink.gif

frumoase poze mwah1.gif
Mara
rofl.gif Iti sta mintea-n loc de cati nebuni sunt pe pamant! Bine, ca sa fiu sincera, ca tot m-ai prins, domnul cu pricina si eu suntem mana-n mana: eu excavez si fac frumoase lacuri (ca sa am ce poza), iar el cu pamantul astupa alte lacuri ca sa aiba ce vinde. Toata lumea e fericita, eu pozez, el face un ban cinstit, tara are acelasi numar de lacuri... rofl.gif
carrad
mara, draga, da' chiar nu vroiam sa te deconspiri!
sau vrei si tu la TV? rofl.gif
mwah1.gif
dascalita
La multi ani,Mara! Flori pentru tine...Am trimis toata gradina! tongue.gif user posted image
Serenity
QUOTE (Mara)
Iti sta mintea-n loc de cati nebuni sunt pe pamant


Adevar graieste gura ta laugh.gif Stiu o persoana, sa-i spunem Popeasca, care vrea sa-si construiasca propriul satelit cu care sa faca poze din spatiu si sa le vanda la aia de sunt dispusi sa dea 500 de euroi pe-o poza, de exemplu. Si mai are in plan o fabrica, da' nu pot sa va spun ce planuieste sa fabrice, ca i-as strica imaginea de fata finuta.. rofl.gif

Super pozele! Mi-a luat carradu vorba din gura. Visul meu dintotdeauna a fost sa vad Muzeul Satului.. Pentru inceput ala de la capitala.. tongue.gif Si las' ca mai e concediu si la anu' tongue.gif Pana atunci, La multi ani! Si..

user posted image + user posted image

mwah1.gif
Mara
Dascalito saru-mana de floricele si vreau si eu gradina ca a ta si, daca tot e sa cer, as mai vrea si o casuta. Ah, si ar merge si un Audi A3 Sportback 1.9 TDI. rolleyes.gif pls.gif pls.gif

Sere, lasa tu imaginea aleia si vinde aci pontu' ca fata pare intelighenta rau! laugh.gif Si multam de cafa, chiar era pe terminate! mwah1.gif Si pentru ca si eu sunt moarta dupa case taranesti ai mai jos cateva poze de la muzeul tehnicii populare, Sibiu, care cred ca e cel mai frumos pe care l-am vizitat. In primul rand e chiar mare, e intr-un parc minunat, casele nu sunt inghesuite, e tare bine ingrijit, curat, explicatii detaliate la fiecare obiectiv, numai rabdare iti trebuie!

moara
casa
locomotiva
casa
interior
habar n-am ce-i asta sorry.gif ok, m-am prins, e pentru facut "oloi" wink.gif
biserica
Oiski-Poiski
Draga Mara, dupa cum s-a asternut pe aci linistea s-ar putea ca societatea sa gandeasca ca fumeile nu mai stiu sa stea la taifas.Huh ! Doar nu vrem sa se intample acest lucru , sau ? unsure.gif
Uite ma gandeam sa te avertizez ca azi horoscopul zice sa nu gandim cu sentimentele ci sa ramnem cu capul pe pamant .Adica ce vrea sa zica dumnealui ca noi sagetatorii umblam adeseori cu capul in nori ? innocent.gif
skysurfer
Yuppy, are Mara jurnal!!! woot_jump.gif
Inca mai descopar cate o surpriza pe zi. Noroc ca ai deschis jurnalul asta ca am eu unele sa iti zic si nu stiam cum... devil.gif
Te trec pe To read List every day ca presimt eu ca o sa se lase cu petreceri pe aici.
In alta ordine de idei ma bucur ca ai reusit sa vezi Maramu, eventual si pt mine, pt ca spre rusinea mea nu am ajuns inca pe acolo. sorry.gif Din ce poze am vazut mi-ai cam facut pofta. Dar lasa ca mai am putin (1 an) si intru din nou in concediu. laugh.gif
Pupici si spor la scris.
Mara
A, io eram responsabila cu intretinerea atmosferei? laugh.gif La ce nervi am avut de vreo 2 zile incoace... cam greu sa bat campii cu gratie, dar promit sa incerc sa nu mai irit pentru toate tampeniile inconjuratoare. Azi de exemplu un director venit in control mi-a spus cat de importanta sunt pentru firma si, la cat mi-a venit in ultimele zile sa-mi dau demisia, asta chiar mi-a picat bine. smile.gif Plus ca cica toata lumea (adica patronii firmei) ma lauda... mi-a stat in gat sa-l intreb pe cand o marire de salariu, dar na, nu tine de el, asa ca din nou mi-aduc aminte de sefa mea "draga"! evil.gif Eh, sa speram ca azi va fi mai bine. wink.gif

Dar hai sa nu mai vorbim de munca, cafa, careva? biggrin.gif

user posted image
nefertiti-old
La cafa, io ma inscriu, ca de obicei. laugh.gif
Da' un taifas in lumea reala noi cand mai facem? unsure.gif
Mara
Azi? laugh.gif Si Alexa zicea ca ne onoreaza...
nefertiti-old
Nu lasam pe maine? Ca azi la 6.30 tre' sa fiu la tuns, am programare. hh.gif
Mara
Maine dupa 7 pot. Si, ia zi, cum te tunzi?
nefertiti-old
Pentru mine e ok si dupa 7. Nu ma tund in adevaratul sens al cuvantului. Vreau doar sa imi ia varfurile, ca deja creste aiurea. biggrin.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.