Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:La Ce Si Cum Folosim...
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Bucataria si Barul Hanului
Pagini: 1, 2
Mistinguett
Uite aici, nu schimba nimic la ea si respecta cantitatile.

Orezul negru stiu ca se foloseste in amestec cu alte feluri de orez (maro sau alb sau rosu) fiert si ca garnitura. Am mancat dar nu l-am gatit niciodata.
Felina
Sarumana! Conopida o voi face maine, abia astept!

Am gasit pe net o reteta de orez negru cu cartof dulce, ardei portocaliu, ceapa rosie si seminte de floarea soarelui macinate. Fac in seara asta si daca are succes, vin cu detalii. De fapt e simplu, se taie legumele cobulete si se pun toate ingredientele la fiert. Sunt tare curioasa ce-o sa iasa. biggrin.gif
Felina
Am facut aseara orezul, dar n-a iesit extraordinar. Mie mi-a placut, dar orezul asta negru, ca si cel maro, ramane taricel oricat l-ai fierbe, chiar daca crapa bine bobul. Sotul meu nu a vrut nici macar sa inghita ce a gustat rofl.gif . Asa ca nu ma obosesc sa dau detalii. In schimb ceva interesant: am dormit excelent si azi ma simt excelent raportat la stomac. Cred ca de la orez, ca de la altceva n-are de la ce sa fie. Plus ca nu m-am mai visat haiduc azi-noapte, ca de obicei de cand m-am apucat sa-l citesc pe Panai Istrati cool.gif .

Deseara fac conopida - o sa o servesc langa niste peste indian. O sa revin cu detalii.
Felina
Am gatit conopida si a fost interesanta. Dar am gresit ceva esential - am fier conopida 10 minute in loc de 5, asta pentru ca nu m-am mai uitat pe reteta si am facut din cap. Si cred ca as pune alt fel de ulei, de floarea soarelui sau de porumb, plus unpic de ulei de susan, pentru ca mi s-a parut ca uleiul de masline, fiind destul de multicel, i-a dat sosului un gust amarui cu care nu m-am imprietenit. Anciovele si caperele au dat un gust excelent sosului si abia astept sa repet experienta. A fost show pana am gasit conserva de anciove la supermarket, ca nimeni nu intelegea ce vreau, pronuntam cu un accent gresit... in sfarsit dupa multe cautari cu diversi angajati am gasit o tipa care m-a dus direct la conserva, dupa ce cautasem juma de ora exact pe raftul ala... laugh.gif . Noroc ca-s foarte bine educati si binevoitori angajatii, caci altfel ramaneam fara salata!
Mistinguett
QUOTE (Felina @ 4 Apr 2006, 11:07 AM)
... mi s-a parut ca uleiul de masline, fiind destul de multicel, i-a dat sosului un gust amarui ...

nonono.gif hmm.gif Uleiul de masline n-are voie sa dea gusturi amarui, indiferent de cantitate... Cumva uleiul tau e vechi sau l-ai tinut la caldura?
Nu sunt prea sigura de cum ar merge uleiul de susan cu capere. Daca experimentezi sa zici cum a iesit, imi place uleiul de susan.
Michelle
Da chiar asa,ce e anciovele?
Mara
Ansoa (fl'. anchois) = a) Peste mic in Mediterana si Oceanul Atlantic. b) Pasta preparata din acest peste.

Dar e bune, ca scumpe sunt?
Cla
Anchois(fr.), Anchovy(engl.) = sardea, hamsie. E plina Marea Neagra de ele.
Imi aduc aminte ca bunica le marina in ceapa cu sare si numaistiuce, le zicea "rusi" smile.gif
Mara
Adica e banala hamsie?? Si atunci ce naiba e asa scumpa, doar ca vine din Mediterana? blink.gif
Cla
Ca bine zici, Mara. S-or fi rarit cârdurile... dunno.gif
Felina
QUOTE (Mistinguett @ 5 Apr 2006, 04:01 AM)
nonono.gif hmm.gif Uleiul de masline n-are voie sa dea gusturi amarui, indiferent de cantitate... Cumva uleiul tau e vechi sau l-ai tinut la caldura?

Mda... cred ca uleiul meu cam sta la caldura... din pacate de lipsa din spatiu, il tin langa cuptor, intr-un dulap, dar cat mai departat de peretele dulapului cu cuptorul tongue.gif . Pacat de el ca e un ulei extra super, imi place la nebunie, dat in alta parte nu stiu unde sa-l tin, ca in dulapurile suspendate nu incape sticla si altele nu am mad.gif . Trebuie sa gasesc o solutie, e clar.
Felina
QUOTE (Mara @ 5 Apr 2006, 09:04 AM)
Adica e banala hamsie?? Si atunci ce naiba e asa scumpa, doar ca vine din Mediterana? blink.gif

pai n-a fost chiar asa de scumpa - o conserva mititica a fost putin peste un euro, dar e pestele in ulei, curatat, numai filete. Are un gust foarte puternic, e si f sarat, de aia ai nevoie de un filet, doua odata, tocat foarte mic. Un filet din ala nu are mai mult de 4-5 cm.

Oricum, habar n-aveam ca e chiar hamsia noastra, dar m-a dus cu gandul la ea clar. Mi-am amintit cum faceam la bunica, le puneam la uscat in soare pe un fund de lemn prins la mare arta de sarma de rufe, apoi seara faceam din ele o salata cu ceapa, ulei si otet si mancam de crapam.
Mara
Si uleiul meu de masline sta cam aproape de cuptor, bine ca am aflat ca nu-i bine acolo! Desi... la cat de des gatesc, sta prea bine unde e! laugh.gif

Am o intrebare: otetul balsamic cu ce se deosebeste de otetul clasic?
Felina
QUOTE (Mara @ 5 Apr 2006, 10:37 AM)
Am o intrebare: otetul balsamic cu ce se deosebeste de otetul clasic?

Buna intrebare! Si io-s curioasa. Ca e al naibii de scump si nu m-am indurat inca sa-mi cumpar.
Mara
Pai d'aia intreb inainte sa dau banii... Abia ce-am mancat niste legume la grill, cu ulei de masline si otet d'asta si chiar mi-au placut. Asa ca as cam cumpara, dar sa auzim si opinii mai avizate. wink.gif
Mara
Inseamna ca ce-am vazut eu nu este "traditional", pentru ca nu era chiar atat de scump. Iar ala original mi se pare exorbitant. ohmy.gif Chiar merita??
Cla
Sa fiu sincer, eu inca nu stiu cum suna. Dar chiar ca m-ati facut curios si mâine o sa cumpar o sticluta, azi deja am fost dupa cumparaturi si nu-i prea fain afara... dry.gif
Va zic maine ce fel am cumparat si cat costa. Si cum e la gust, desigur wink.gif
Mistinguett
Sunt balsamice pe a caror sticla scrie traditional, dar nu e. Misterul consta in procentajul de otet balsamic adevarat - la o anumita concentratie au voie sa-l cheme ce vor ei. laugh.gif Ca asta e smecheria, pun un procentaj de balsamic in otet tanar si-l invechesc doar un an-doi.
Balsamic adevarat nu mi-am permis niciodata, dar am incercat cateva marci mai ieftine ($7-12 pt 500 ml) si unele-s chiar ok, chiar nu mai folosesc otet din vin la salate, ci numai balsamic. Dar de pus pe capsuni nu e. E mai dulce si mai robust decat otetul normal, mai... siropos, greu de descris gustul.

Referitor la caldura din bucatarie - ulei, otet, ierburi si condimente, faina, nuci - puneti-le cat mai departe de cuptor. Oale si farfurii langa cuptor, nu alimente. tongue.gif
Mara
Gata, o sa iau si eu, d'ala mai ieftior totusi, ca oricum e mult mai scump decat ala care-l foloseam pana acum.

Sefa, am inteles, reorganizez bucataria, desi zau ca nu e cazul la cat de mult folosesc eu aragazul. sorry.gif
Michelle
Bre,atunci sa stii ca pe" romaneste" le zice ansoa.File de ansoa.

ANŞOA s.n. 1. Peşti mici, cu bogat conţinut de grăsime, din familia heringilor (hamsie, şprot) sau a sardelelor, filetaţi, conservaţi mai întâi în saramură, apoi în ulei. Se utilizează ca atare, drept garnitură pentru canapele, pizza etc., ca ingredient în diverse salate sau sub formă de pastă sau unt de anşoa pentru uns tartine sau sandviciuri; fr. anchois; engl. anchovy; germ. Anchovis. 2. Pastă picantă preparată din peşte astfel conservat.
Felina
QUOTE (Michelle @ 6 Apr 2006, 11:34 AM)
Bre,atunci sa stii ca pe" romaneste" le zice ansoa.File de ansoa.

Bine ca esti tu dasteapta! harhar.gif
Cla
Asaaa... mi-am luat Aceto Balsamico di Modena 6% si am facut o salata.
E placut la gust, chiar. Decent in acrime, un pic dulce, tocmai bun pt salate. De recomandat smile.gif
Pretul? ...mi-e si rusine sa spun... o sticla de 500ml = 0,99 Euro! sorry.gif Am crezut ca nu vad bine hh.gif
A luat pana si premiul 2 la un test de balsamice (Stiftung Warentest) blink.gif
Bineinteles toate din aceeasi categorie, simpla. Data viitoare o sa cumpar unul mai scump, sa vad diferenta la gust wink.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.