Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ingrijirea Tenului
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Exploratorium > Din Secretele Frumusetii
Pagini: 1, 2
Serenity
Ce efect are apa aia asa rece? biggrin.gif
Felina
La ten? biggrin.gif

Strange epiderma, habar n-am cum sa ma exprim... ohmy.gif
Serenity
Pai la sani imi fu' rushine sa te intreb laugh.gif

Eu nu am remarcat sa am tenul mai nustiucum in perioadele cand beam apa de plezneam tongue.gif
Felina
n-ai remarcat pen'ca esti foarte tanara mandro!
cu siguranta nu simti nici tenul uscat, piele prea stransa pe fata sau alte inconveniente biggrin.gif
dar na, tuturor ne vine randul. bea apa ca n-o sa-ti para rau. daca nu stiai, corpul uman e 70% lichid, apa asta trebuie inlocuita in permanenta ca sa functioneze cat mai bine si cat mai mult. epiderma e ultimul organ care ajunge sa foloseasca resursele de apa din organism.
Serenity
Asa-i, Felinutza.... adevar graieste gura ta biggrin.gif

Ma tot intreb... eu la 48 de kile tre' sa beau cata apa trebuie sa bea cineva la 60 de kile, sa zicem? Sau scap cu mai putin? laugh.gif
LINICA
QUOTE(Serenity @ 14 Apr 2009, 06:02 PM) *
Ma tot intreb... eu la 48 de kile tre' sa beau cata apa trebuie sa bea cineva la 60 de kile, sa zicem? Sau scap cu mai putin? laugh.gif


Si eu am intrebat asta saptamana trecuta si mi s-a raspuns 2 l.

Pentru ca de ceva vreme am inceput sa am niste cosuri urate, urmez cu mai multa strictete (o data pe saptamana) urmatoarele:
- exfoliant de fata: ulei de masline amestecat cu sare.
- masca de miere, amestecata uneori cu banana.

+ in fiecare dimineata o "bataie" pe fata cu apa rece... biggrin.gif

Am uitat sa spun ca au observat prietenele o ameliorare. Cosurile sunt sub piele - acnee infantila, sau ceva de genul se numeste. Ati avut cumva?
Felina
Sere, nu conteaza cate kile ai. In primul rand, inainte sa-ti stabilesti 'cata' apa, pur si simplu incearca sa bei mai multa decat bei acum. Daca-ti propui sa bei xL pe zi, o sa reusesti doua-tri zile, apoi ti se ia de program, crede-ma (am incercat si eu). era o vorba pe la noi, incetul cu incetul se fabrica otetul tongue.gif . Eu beau o cana de apa prima data cand ma trezesc sa merg la baie, chiar daca nu mi-e sete, am o cana pregatita de cuseara, cana cat mai mare biggrin.gif . O dau pe gat si ma culc la loc. Apoi de cate ori ma aflu pe langa o chiveta mai bag o cana cat de mare de apa. Si sigur ca se aduna, adica mai mananci un fruct, o supa, mai bei un laptic, un ceai samd. uite na cum ma faci sa-ti destainui toate secretele mele rolleyes.gif .

LINICA, eu n-am avut asa ceva, sau cel putin nu a fost diagnosticata. Recomand cat mai mult sex, fara gluma, face ff bine la ten. smile.gif
andra_v
Serenity, ideea e sa bei 2 l. 2, 5, maxim trei vara. Cafeaua nu se pune tongue.gif . A nu se intelege ca trebuie sa bei nelimitat; excesul de lichide este la fel de daunator ca si lipsa hidratarii. Si nu se bea o cantitate mare dintr-o data, dimpotriva, cate-o tara, cate-o tara, de dimineata pana seara.

PS Pentru tenul tanar nu sunt recomandate atatea creme, mai ales de seara si antirid. Fata isi pierde elasticitatea, dat fiind ca nu mai respira. De altfel, anumite creme sunt recomandate pe grupe de varsta. Nu e rau de urmat sfatul dascalitei din primul post: masti din legume, fructe, ulei de masline pentru hidratarea tenului.

In legatura cu apa, pielea mea "se simte" cel mai bine cand folosesc apa calduta, nici rece, nici fierbinte.
Serenity
QUOTE
uite na cum ma faci sa-ti destainui toate secretele mele


"Din secretele Felinei", partea a II-a laugh.gif

Asa incercam si eu. Imi umplu o sticla de 1,5 l cu apa si incerc sa o beau pana seara. O car dupa mine peste tot... Noroc cu criza asta ca am renuntat sa mai cumpar sucuri si energizante, si am trecut pe ceai verde si apa ca una e gratis, celalalt e ieftin si amandoua sanatoase laugh.gif
Cla
Pentru ingrijirea tenului sunt doar 2 importante: Sa ai un rucsac cu tine pt apa plata (pacat ca nu e si rucsacul plat cu aia) si sa stii unde-i buda publica din apropiere... biggrin.gif
Serenity
Sa stii ca asta cu mersul la toilet ma streseaza cel mai rau cand ma chinui sa beau multa apa tongue.gif
Felina
Sa stii ca dupa o saptamana se obisnuieste organismul si nu mai cere asa des la toaleta. Crede-ma ca am testat pe pielea mea, cat am fost gravida am avut tema de la medic sa beau multa apa si ce era sa fac? am baut, organismul s-a obisnuit rapid si a fost ok. smile.gif
LINICA
Felina, dincolo de gluma si cumplita realitate a bubelor dezgustatoare, prefer cosurile si toate bolile ce tin de hormoni decat sa folosesc sexul ca tratament. sorry.gif
Oricum, cred ca sarea le usuca - macar nu ma mai dor asa tare.

QUOTE
ma aflu pe langa o chiveta mai bag o cana cat de mare de apa
Mie mi-e rau de la apa chiuvetabila - un fel de indigestie. unsure.gif

Cla,
QUOTE
Sa ai un rucsac cu tine pt apa plata (pacat ca nu e si rucsacul plat cu aia) si sa stii unde-i buda publica din apropiere...
, pe a doua am rezolvat-o, s-a obisnuit organismul - vorba Felinei, dar cu prima e destul de anevoios, mai ales cand ai in geanta(mare, de altfel) tot felul de hartoage, agenda si altele femeiesti... rolleyes.gif
Felina
QUOTE(LINICA @ 15 Apr 2009, 12:36 PM) *
Felina, dincolo de gluma si cumplita realitate a bubelor dezgustatoare, prefer cosurile si toate bolile ce tin de hormoni decat sa folosesc sexul ca tratament. sorry.gif



Pai de ce? unsure.gif
Sexul e o activitate faina, de ce n-ai folosi-o pe post de tratament alternativ?
LINICA
QUOTE
Pai de ce?
Sexul e o activitate faina, de ce n-ai folosi-o pe post de tratament alternativ?


Inca in capul, inima si corpul meu domneste si se intareste ideea ca actul sexual este "implinirea" fizica a iubirii impartasite sau daruite si nu are niciun alt scop final, cum ar fi scaparea de boli, singuratate, cosuri... rolleyes.gif
Felina
Sigur, si ai si dreptate din punct de vedere spiritual.
Fizic insa actul sexual isi are rostul lui bine stabilit - nu de noi, nu de mine, ci de cine a modelat corpul uman.
LINICA
QUOTE(Felina @ 15 Apr 2009, 06:03 PM) *
Sigur, si ai si dreptate din punct de vedere spiritual.
Fizic insa actul sexual isi are rostul lui bine stabilit - nu de noi, nu de mine, ci de cine a modelat corpul uman.

Nu stiu altii cum sunt sau au fost, dar eu am tot fost influentata de vorbe din astea si inca si din altele si abia mi-am facut ordine in cap si in inima. Asa ca, incerc sa ma tin tare, cu argemnte, in fata acestor sugestii, mai ales ca acum costientizez ca sunt spuse/sugerate uneori la repezeala... tentatia e mare, iar slabiciunea si mai mare... (cred ca stii ce vorbesc wink.gif )

Edit: pana la efectele benefice ale normalului(iubire consumata etc), ma opresc la uleiul de masline, fructe, miere.... vad ca se practica. wink.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.