Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Europa, Noua Tinta A Terorismului
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Externa
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
nefertiti-old
Intenţia reţelei teroriste al-Qaida de a transforma Europa într-un câmp de luptă pare să se confirme după noile atacuri înregistrate, joi, la Londra, comentează Le Figaro, în ediţia electronică de vineri, avertizând că sporirea măsurilor de securitate nu pare să aibă efectul scontat. (...) Dorinţa al-Qaida de a transforma Europa într-un câmp de luptă pare să se confirme. În urmă cu câteva zile, presa a informat despre publicarea pe Internet a unui comunicat al Brigăzilor Abu Hafs al-Masri - divizia din Europa a al-Qaida, care a revendicat atentatele de la 7 iulie - în care gruparea ameninţa că va lovi din nou Europa dacă trupele străine din Irak nu vor fi retrase. Italia, Danemarca, Olanda şi Spania sunt vizate în mod special. Dar ameninţarea ar putea viza şi Franţa, în condiţiile în care Afganistanul este menţionat în comunicat, iar Parisul a trimis forţe speciale în lupta împotriva al-Qaida, alături de trupele americane, subliniază Le Figaro.


Asadar, ce e de facut?
contraste
Asta inseamna ca din caciulita, la viitoarea "tragere" putem iesi chiar noi, romanii...
abis
QUOTE (nefertiti @ 22 Jul 2005, 02:47 PM)
Asadar, ce e de facut?

Singurul lucru care i-ar multumi acum ar fi retragerea trupelor. Numai ca in momentul urmator ar putea cere cine stie ce traznaie, de exemplu, ca toate femeile din Europa sa poarte val islamic...

Nu vad ce s-ar putea face pentru a elimina orice posibilitate de atac. Daca cineva isi propune sa detoneze o bomba in metrou, intr-un autobuz, intr-o piata aglomerata are suficiente posibilitati sa o faca fara a fi impiedicat.
nefertiti-old
Nici nu cred ca se pune problema retragerii trupelor. Cel putin deocamdata. Asta tine de o politica ampla, ce implica discutii la nivelul mai multor state.
abis
Asa zic si eu, ca nu se poate pune acum problema retragerii, desi inainte sa fie luati ostatici aia trei ametiti spuneam ca ar trebui sa ne hotaram si noi cat mai stam pe acolo, ca nu putem ramane la infinit... Asaca nu putem decat sa speram ca nu vom fi acolo unde si cand va exploda bomba.
Achernar
QUOTE (abis @ 22 Jul 2005, 02:58 PM)
QUOTE (nefertiti @ 22 Jul 2005, 02:47 PM)
Asadar, ce e de facut?

Singurul lucru care i-ar multumi acum ar fi retragerea trupelor. Numai ca in momentul urmator ar putea cere cine stie ce traznaie, de exemplu, ca toate femeile din Europa sa poarte val islamic...


Asta ar mai fi cum ar mai fi ... Da' inchipuie-ti ce-ar fi dac-ar cere sa poarte asa ceva toti barbatii ...
nefertiti-old
Da, e amuzant, ce-i drept...

Totusi, mie mi se pare absurda aceasta dictatura a teorii, la care nimeni nu gaseste un antidot. Terorismul a ajuns la fel de periculos ca faimoasa bomba atomica, careia nu poti sa i te opui.

Si nu pot sa nu imi pun intrebarea (chiar si retorica) daca nu cumva acesta e raspunsul la anii de politica globala 'nedreapta' a SUA (si nu numai). Nu incerc sa le gasesc o scuza, departe de mine acest gand, nu voi fi niciodata de acord cu suprimarea unor vieti ca plata pentru nesabuinta unora... Vreau doar sa imi dau seama de ce s-a ajuns aici.
MIA
QUOTE (nefertiti @ 22 Jul 2005, 02:47 PM)
Asadar, ce e de facut?

Prime speciale pt. sereistii si aia de la DIA care se ocupa de filarea arabetilor din Romania. tongue.gif

Si fireste ... belirea la singe a celor care le-au permis pina acuma sa "arabizeze" o mare parte din economie ! devil.gif
abis
De ce s-a ajuns aici, e o chestiune la care nu prea poti raspunde "politically corect"... Partial si ca urmare a politicii americane, doar ei i-au inarmat si antrenat pe talibani, dar nu este singura cauza. Si poate nici cea mai importanta.

Intrebarea arzatoare este ce se poate face pentru a eradica terorismul. Iar la intrebarea asta mi-e teama ca raspunsul este "nimic".

Alta intrebare ar fi ce se poate face pentru a-i limita proportiile. Solutii gen "ochi pentru ochi si dinte pentru dinte" par sa inrautateasca lucrurile mai mult decat sa le rezolve... Mai deunazi un imbecil (republican din Camera Reprezentantilor) spunea la Fox News (daca nu ma insel) ca raspunsul cel mai adecvat la eventuale acte teroriste pe teritoriul american ar fi bombardarea Meccai si Medinei.
Cla
Pollitically correct nu e nimic. Deea-ceea imi permit sa spun ca-mi pare rau ca exista "The White House", Washington D.C.
Cea mai mare pacoste pe lumea asta. Implicat cu CIA, Langley, Virginia. O ciuma 50.gif
I hate it. OVER and OUT.
cociuba
eu vad terorismul ;egat de anumite conditii socio-ecomonice si cred ca o democratizare si o aducere la masa dialogului e cea mai eficienta...


-cat despre hegemonia SUA cred ca s-a gresit privind interventia din Iraq ,mai bine sustineau o miscare dizidenta (era mult mai ieftin,si fara atatea pierderi omenesti)

ps:imi scapa acum ce a zis bin Laden dupa bombardarea N.Y. care a fost cauza? unsure.gif
bdl
Solutie pasnica la problema asta nu prea exista.....
Democratia nu va prinde niciodata in acea parte a lumii....uitati-va la "constitutia" iraqiana....
In final probabil musulmanii vor patrunde din ce in ce mai greu in europa, si in timp se va incerca scoaterea lor din europa...
Citeodata democratia nu e buna pt toata lumea....
Si legat de subiect.... europa a ramas singura tinta ....
cociuba
escaladarea violentelor nu prea cred ca e o solutie... wink.gif
nu stiu ce sa zic referitor la implementarea democratiei,sunt prea multe necunoscute...
Cla
Europa, trezeste-te. Inventeaza un nou Croissant, in forma de semiluna, ca pe vremuri... evil.gif
Endgegner
Fighting for peace is like fu**ing for virginity

Ghinionul Vestului este ca depinde mult prea mult de titeiul arabilor care in afara de asta nu au bash nimic.
Dupa ce s-ar rezolva problema titeiului ar trebui "taiat" ajutorul economic, industrial, transferul de know-how si in primul rand de armament. Bombing them back to the stone age isn't quite a good option.
mutulica
cred ca ar fi bine sa le punem restrictii de circulatie la musulmani... sa stea la ei sa se arunce in aer
iar daca cei ce nu au de gind sa sara in aer au ceva impotriva tratamentului, sa faca bine si sa ii tina in friu pe idioti
bdl
Cam la asa ceva se va ajunge in final, daca ei nu reusesc sa-si tina in friu tembelii....
MikeEL
Acum o saptamana s'a anuntat bomba in complexul Europa... Azi la fel, cica ar fi o bomba.. nu se poate intra, politie, pompieri, genisti.. Nu e bine deloc ce se intampla.. si nu cred ca e o rafuiala intre chinezi, arabi, turci, sau ce natii mai au biznisuri pe aici. Si daca stau sa ma gandesc bine, orice avon se bazeaza pe o farama de adevar... deci Doamne fereste!! Ca daca si in Romania incep astia cu amenintari de genul asta e jale mare.. Oricum, cine ne conduce are alte treburi de rezolvat.. Lasa ca populatia merge inainte, cu frica-n san..

Unde mai puneti ca aseara am auzit ca iar a fost un cutremur de 7 grade Richter prin Oceanu' Indian... si iar alerta de Tzunami, inundatii in Romania.. ninsori in Germania.. ma intreb daca nu cunva l-am maniat prea tare pe Dumnezeu jucandu-ne noi insine de-a Dumnezeii, cu arme d'astea de controlat fenomenele meteorologice, arme despre care se vorbeste de multe zeci de ani... nasol...
abis
QUOTE (mutulica @ 25 Jul 2005, 12:12 AM)
cred ca ar fi bine sa le punem restrictii de circulatie la musulmani

Si ce rezolvi asa? Cei care au comis atentatele din Londra erau cetateni britanici, nascuti pe pamant britanic. Ar trebui ca guvernul britanic sa interzica propriilor cetateni de alta orientare religioasa decat cea majoritara sa se urce in metrou?!

Chiar daca ar face asta, nu s-ar rezolva nimic - ar detona bombele in autobuze ori in vreo piata aglomerata.
mutulica
pe vremuri ii ardeau pe rug
cociuba
nu se pot pune restrictii la nesfarsit! hh.gif
exista si arabi nonviolenti, e ca si cum romanii ar uri toti maghiari. wink.gif
mutulica
arabii care vor pace cu occidentul... sa faca bine si sa tempereze pe aia care vor poceala.
abis
Cum sa-i tempereze? Autoritatile egiptene, de exemplu, nu fac tot posibilul sa-i "tempereze" pe teroristi? Si vezi cat succes au...
mutulica
egiptul nu e in europa
abis
A fost un exemplu pentru a arata ca nu-i atat de usor cum pare sa-i "temperezi" pe nebuni...

Musulmanii moderati sunt si ei victime, in aceeasi masura ca cei de alte religii, ale fundamentalistilor. Au tot interesul ca sonatii care se arunca in aer cu cine se mai nimereste pe langa ei sa fie opriti. Vrei sa faca niste civili neinarmati si neinstruiti ceea ce nu pot face cele mai bune servicii secrete sau forte militare din lume?
SORIN
Dragi prieteni!!! Solutia e simpla, fara sa se dea in extream:

Pt. fiecare victima cazuta in atentate, una de mie e musulmani exportati imediat....alesi la intamplare, fara intrebari!!

Cand au sa inteleaga ca ecuatia e in defavoarea lor, o sa fie liniste!!

Next.....

Sorin.
Endgegner
In ce directie vrei sa-i exportezi? Sti ceva tari curioase de niste musulmani? Zic d-astea democratice.. blink.gif
abis
Daca ii alegi la intamplare risti sa-i expulzezi tocmai pe aia care sunt de treaba si la locul lor. Asa, ca exemplu, cum ar fi daca pentru cine stie ce atentat comis de Al Qaida l-am expulza pe Raed Arafat? Am avea noi de pierdut mai mult decat comunitatea musulmana.
mutulica
ce garantie ai ca raed arafat nu este si altceva decit arata, si ca smurd este o acoperire superba pentru alte cele...
si omar avea super acoperire de investitor de treaba

eu i-as expulza spre craterul unui vulcan in activitate
abis
Am exact aceleasi garantii pe care le ai tu ca cel care este in spatele forumistului "abis" nu este decat un individ care supravietuieste furand portofelele pensionarelor prin tramvaie.
Achernar
E si-asta o chestie. Dar mi-aduc aminte c-am citit precum ca-n timpul razboiului sute de mii de francezi au fost deportati in Germania si zeci de mii au fost executati, torturati sau au disparut dupa ce-au avut o mica discutie la Gestapo. Cu toate astea tot s-au gasit cateva zeci de mii de inconstienti care sa puna mana pe bombe si puscoace si sa-i deranjeze pe nemti.
Si astia erau francezi, nu fanatici musulmani. De-aia cred c-ar fi cam periculos. Si cam inutil.
SORIN
Din pacate esti le langa rau de tot sad.gif

Iti propun sa folosesti cat mai repede EDIT!!

Sorin.
mutulica
QUOTE (Achernar @ 29 Jul 2005, 11:57 AM)
Cu toate astea tot s-au gasit cateva zeci de mii de inconstienti care sa puna mana pe bombe si puscoace si sa-i deranjeze pe nemti.
Si astia erau francezi, nu fanatici musulmani. De-aia cred c-ar fi cam periculos. Si cam inutil.

miscarea de rezistenta franceza a avut o cu totul alta conotatie...
francezii au luptat impotriva trupelor de ocupatie... au pus bombe la sinele de cale ferata pe unde treceau trenuri cu munitie sau armament, nu au aruncat in aer cafenelele din paris si nu prea s-au aruncat in aer in fata reichstag-ului... in atentate sinucigase

comparatia e putin cam ... shuie...

QUOTE
Am exact aceleasi garantii pe care le ai tu ca cel care este in spatele forumistului "abis" nu este decat un individ care supravietuieste furand portofelele pensionarelor prin tramvaie.


in mod cert il stii mai bine pe abis decit mine. eu nu imi permit sa fac afirmatii ci doar sa pun intrebari... retorice...

iar despre opinia mea, oarecum defavorabila nationalitatii arabe si religiei musulmane... pot sa spun ca se datoreaza in mare masura colegilor de facultate arabi ... m-au ajutat mult sa imi fac o parere "pozitiva" despre ei in general. imi amintesc trosnelile din complex, si mai ales o anume bataie cu 3 yemeniti in fata postei mari din timisoara...
ca sa nu mai adaug exprimari de genul "tu poti pleca, fata ramine"... au ramas ei intinsi pe asfalt, si asa vor ramine si de acum incolo in ceea ce ma priveste

iar prin ceea ce fac acum... nu prea par curiosi sa schimbe parerile celor ca si mine...
Achernar
Da. O alta conotatie pentru europeni. Dar ia inchipuie-ti ca esti un musulman fanatic. Sau pur si simplu un musulman suparat pe viata. Iti va fi foarte usor sa te convingi ca trupele occidentale aflate pe teritoriul unor tari arabe sunt trupe de ocupatie, ca musulmanii sunt niste victime si ca trebuie sa actionezi. La nevoie chiar iti poti inchipui ca bunastarea la care ai ajuns datorita diabolicei societati occidentale e ceva nesemnificativ sau chiar daunator. Si cum cel mai mare impact il au atacurile impotriva populatiei civile, de de s-ar obosi un musulman de-asta sa arunce in aer un camion militar sau o fabrica ? Daca tot ajunge langa Allah macar impactul emotional al faptei sale sa fie maxim.
Revenind la problema :
Faptul ca germanii au folosit metode extreme de represiune nu a impiedicat zeci de mii de francezi sa-si riste vietile personale, pe ale rudelor sau conationalilor pentru a-si atinge obiectivele. E atat de greu de inteles ca exact la fel gandesc unii musulmani ? Iar in cazul in care s-ar pune problema expulzarii sau restrangerii unor drepturi cu atat mai mult va creste numarul celor dispusi sa riste totul.




bdl
Tot bla-bla-bla-ul asta cu jihadul si alte aberatii....pt mine cel putin....reprezinta refuzul de a accepta falimentul islamismului in fata desvoltarii occidentale....si cum e mai naspa sa recunosti ca religia ta e falimentara, mai usor e sa-ti convingi oamenii ca e vina lor pt nereusita ta.... wink.gif
mutulica
QUOTE (Achernar @ 30 Jul 2005, 04:45 PM)
Dar ia inchipuie-ti ca esti un musulman fanatic.

nu imi inchipui. nu vreau, si nici n-am chef. nu-mi plac nici cum arata nici cum se poarta, si in plus au femeile nasoale ...

cred ca de aia si sar in aer cu atita nonsalanta, de frustrare sexuala, le promite profetul femei girla, si idiotii de statuti ce sunt se apuca de sarit in aer


Superunknown
QUOTE
reprezinta refuzul de a accepta falimentul islamismului in fata desvoltarii occidentale....si cum e mai naspa sa recunosti ca religia ta e falimentara, mai usor e sa-ti convingi oamenii ca e vina lor pt nereusita ta....

QUOTE
cred ca de aia si sar in aer cu atita nonsalanta, de frustrare sexuala, le promite profetul femei girla, si idiotii de statuti ce sunt se apuca de sarit in aer

Cu asemenea atitudini, nici nu-i de mirare ca sarim in aer ca gugustiucii fara sa stim ce ne-a lovit. Teroristii islamisti speculeaza niste deficientze reale ale societatii occidentale. Degeaba ne pacalim singuri ca noi sintem perfectzi si ei sint niste frustratzi falimentari, realitatea e cu totul alta. E mai bine sa gindim prospectiv si sa le contracaram in mod eficient retorica. Si mai ales sa renuntam la politica sinucigasa a multiculturalismului. (Cind spun "renuntam" ma refer mai curind la Europa occidentala, ca la noi in RO, slava Domnului!, inca n-a prins ideologia asta).
SORIN
QUOTE
Cu asemenea atitudini, nici nu-i de mirare ca sarim in aer ca gugustiucii fara sa stim ce ne-a lovit.


Cand ai fost matale gugustiuc ultima data?? Sau te pronunti doar din auzite?? hh.gif

QUOTE
Degeaba ne pacalim singuri ca noi sintem perfectzi si ei sint niste frustratzi falimentari, realitatea e cu totul alta.


Oare maria ta e mai multi?? Cine se pacaleste ?? Si care-i realitatea pe care n-o stim noi?? Explica, ca eu cel putin, nu vreau sa raman prost!!

Merci anticipat de raspuns....

Sorin.
SORIN
Mutulica

QUOTE
nu imi inchipui. nu vreau, si nici n-am chef. nu-mi plac nici cum arata nici cum se poarta, si in plus au femeile nasoale ...


Imi pare rau sa-ti stric sfarsitu de saptamana, dar sigur ne meritam soarta:

http://www.evz.ro/vest/?news_id=193113

Sorin.
talusa
QUOTE (SORIN @ 30 Jul 2005, 10:37 PM)
QUOTE
Cu asemenea atitudini, nici nu-i de mirare ca sarim in aer ca gugustiucii fara sa stim ce ne-a lovit.


Cand ai fost matale gugustiuc ultima data?? Sau te pronunti doar din auzite?? hh.gif

QUOTE
Degeaba ne pacalim singuri ca noi sintem perfectzi si ei sint niste frustratzi falimentari, realitatea e cu totul alta.


Oare maria ta e mai multi?? Cine se pacaleste ?? Si care-i realitatea pe care n-o stim noi?? Explica, ca eu cel putin, nu vreau sa raman prost!!

Merci anticipat de raspuns....

Sorin.

Draga SORINE!!


Nu este nevoie sa arunci cu pietre acolo unde un scuipat e o sanctiune adecvata. laugh.gif
SORIN
Bine ai revenit pe "baricade " Talusa thumb_yello.gif Molipsitoare boala asta de sug shosete la arabi, mai ales la noi in Romania sad.gif

Dar nu ne facem noi brobleme...uite mai jos ce au interceptat baietii de la SRI:



"Salutam cu rezbect, jefu'. Aderizat la Romania cu bomba la valiza ascuns bine; dragut fara problem control aerobort, fiindca mai gasit un bagaj pierdut be drum. Pastrat dolar american blestemat, bentru construit aigea bomba noua; dat jumadate la daxi, jumatate furat tigan de la buzunar.
Indilnit frate Ahmed, batron magazin, ajudat la mine. Discutat cu el la cafenea plan bomba, consumat egler proaspat, intoxicat zalmonel, noi ajuns spital, doctor roman durut la c*r.

Jefu', gu bomba praf antrax nu butut facut la Romania, deci ingergat plan bomba cu bum-bum! Mutat apartament frate Ahmed, adus mult
frumos aminde tara mia, fara apa la robinet. Urmarit emiziuni explozia camion azotat, facut frica la mine. Astia romani are tupeu nu gluma!
Trebuie recrutati, jefu! Bomba cu azotat mare efect aveam! ...

Inderesat pilotat avion pentru lovit gladire la roman; vazut delevizor aparat zbor MIG prabusit singur, plus roman stricat singur gladire,
adormit beat, tigara aprinsa, ...

Draga jefu', gineva furat la mine gas pastrat bentru bus la bomba, iar azeara, gind iesit cumparat baglava, exblodat budelie la parter. Aicia la Romania, mult cretin! Zberiat, zguibat la zin, cacat pe mine de frica!
Jefu, ma indorg agaza! Asta romani nu are nevoie de terorism, face singur treaba noastra.

Sorin.
mutulica
QUOTE (SORIN @ 30 Jul 2005, 11:40 PM)
Imi pare rau sa-ti stric sfarsitu de saptamana, dar sigur ne meritam soarta:
http://www.evz.ro/vest/?news_id=193113

poate ii si invitam sa demoleze ceva...
Achernar
Nci nu stiu daca sa rad sau sa ma enervez. Da' cred c-am sa rad.
Cand vine unu' si spune ca muslimii trebuie intelesi deja devine dusman de clasa. Pe dreaq. 'Intelesi' nu e folosit in sensul de aprobati sau sustinuti. Aia nici n-au nevoie de aprobarea sau sustinerea nemusulmanilor. A-i intelege inseamna a cunoaste elementele culturale si psihologice ce ar putea determina un individ sa comita o fapta anume sau sa se comporte intr-un anumit mod.
Ca societatea ce creeaza pe banda rulanta kamikaze are o problema, asta e clar. Dar solutia nu e sa li se atribuie diverse etichete gen frustrati sau mai stiu eu cum. La urma urmei si unii dintre ei atribuie socitatii occidentale diverse etichete, unele al naibii de injurioase. Asta inseamna ca trebuie sa ne coboram la nivelul lor ?
Si ei si noi avem un anumit numar de indivizi mai ... speciali. Indivizi care in Europa sau in America ucid practic fara nici un motiv, c-asa au visat ei noaptea ca trebuie sa faca. Sau indivizi instabili, depresivi, etc. Sau indivizi ce structural sunt gata sa-si riste viata pentru a atinge un scop ce altora li se pare nesemnificativ ori chiar stupid. Probabil ca la ei indivizii de genul asta sunt identificati si ajutati sa-si canalizeze energiile negative impotriva occidentalilor.
Asta inseamna ca problema se poate rezolva clamand inferioritatea sau superioritatea unei anumite tabere ? Nu. Trebuie gasiti aia de-i stimuleaza pe 'speciali'. Fara ajutor probabil ca orice individ din asta mai special ar reactiona in cel mai rau caz asemanator unui infractor occidental. Dar CU ajutor poate deveni cu mult mai periculos.


MIA
QUOTE (Achernar @ 1 Aug 2005, 10:26 AM)
Cand vine unu' si spune ca muslimii trebuie intelesi deja devine dusman de clasa. {...}

Trebuie înţeleşi pentru că dau cel mai mare număr de investitori străini ( cel puţin în scripte ). tongue.gif

Lăsând gluma deoparte - în România oricum e slăbuţă de tot şi cam fără efect propagarea islamului ( şi la o adică mai scoatem de la naftalină nişte filme de-ale lui Nicolaescu - oricum cel mai mare regizor român - cu luptele cu turcii şi e relativ uşor de (re)creat un curent anti-arab/anti-islamic ). În schimb eu m-am şocat când am fost în vizită la vecinii noştri bulgari şi, sprijiniţi probabil şi de numeroasa minoritate turcă de acolo, am văzut ce propagandă pro-islamică făţişă se face acolo ... sorry.gif
Maria Luiza
QUOTE
....miscarea de rezistenta franceza a avut o cu totul alta conotatie...
francezii au luptat impotriva trupelor de ocupatie... au pus bombe la sinele de cale ferata pe unde treceau trenuri cu munitie sau armament, nu au aruncat in aer cafenelele din paris si nu prea s-au aruncat in aer in fata reichstag-ului... in atentate sinucigase
comparatia e putin cam ... shuie...


Comparatia nu e de loc 'shuie' ci logica. Miscarea de rezistenta franceza a capatat o conotatie pozitiva doar dupa ce nemtii au pierdut razboiul. Daca l-ar fi castigat, francezii rizistenti cat si restul de partizani locali care dadeau cu bombe in invadatori ar fi ramas pe veci niste...teroristi ! Ce inseamna "trupe de ocupatie" pentru un vietnamez, irakian sau afgan? Primirea cu flori a durat doar o zi! Bine ati venit, bine ne-ati scapat de dictator...mersi, acum caramba la voi acasa! Cat despre 'sinucigasi' ei nu sint o premiera mondiala in nici un caz, istoria este plina de exemple din astea!
SORIN
Tanti Maria...fara suparare, dar esti pe langa rau de tot....dar probabil ca pe aici te simti in apele tale atat tinp cat nu esti singura sad.gif

Pune mana pe carte, pe dex sau pe ce vrea "maria" ta si invata diferenta dintre gherila si terror....pana atunci iti multumim daca ne lashi.........................................

yawn.gif yawn.gif yawn.gif

Sorin.
Maria Luiza
QUOTE (SORIN @ 3 Aug 2005, 05:37 PM)

QUOTE
Tanti Maria...fara suparare, dar esti pe langa rau de tot....dar probabil ca pe aici te simti in apele tale atat tinp cat nu esti singura .....Pune mana pe carte, pe dex sau pe ce vrea "maria" ta si invata diferenta dintre gherila si terror....pana atunci iti multumim daca ne lashi..


Nenea Sorin, nu ma supar! Gradina lui Dumnezeu e mare , si-a mai lasat si portile deschise! Dumneata bre, vad ca ai in loc de creier un DEX....pardon, scuzati , eu ma adresam celor care gandesc! Asa ca te poti considera 'lasat' in afara discutiei si somnoleaza linistit intre copertile DEXului!Cum iti da el definitia, asa sa faci, sa nu cumva sa-ti sclipeasca fo idee creata ca te da afara din partid! Somn usor, tovarashu!
Cla
Ce inseamna "fo" ??
QUOTE
eu ma adresam celor care gandesc!

Îhâm... ma gândesc toata ziua ce-n p"%da ma-si inseamna "fo", ha??? Zi-mi.
In mod normal reusesc (sau imi dau straduinta) sa vorbesc si sa scriu o româna curata (daca reusesc)
Shame on you, rusine pe voi, românii de peste hotare care (credeti ca) ati uitat româneste. Pfui!!
Maaa, asa niste candidati stim: 2 ani in strainatate si se prefac ca nu mai stiu româneste.
AAAAAaaaa, cum se cheama?? cum se zice? rofl.gif RATATI!!

Cum se zice franzela, maaa?? Cred ca se mânca cu pâine... rofl.gif

Ah, zi-mi te rog ce inseamna tradus Toronto, dar fara google smile.gif
Cla
Cred ca nu stie, da' nu-i bai.
Toronto inseamna pe limba irokeza "Marele loc de adunare"
Maria Luiza
QUOTE
Ce inseamna "fo" ??


Cine intelege in ce limba e...." p"%da ma-si " intelege si ce inseamna "fo".
unsure.gif unsure.gif..... unsure.gif claule ce inseamna "ma-si" dar fara gugal

QUOTE
Shame on you, rusine pe voi, românii de peste hotare care (credeti ca) ati uitat româneste. Pfui!!


Asa-i! Sa va fie "shame on you" adica rusine PE voi dar...numai incazul cand 'credeti' ca ati uitata romaneste, altfel daca nu credeti sa nu dati cu sheimul....pfui!
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.