Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Dulciurile Preferate
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Bucataria si Barul Hanului
Pagini: 1, 2
Serenity
Eu am dat comanda de prajitura cu branza dulce si nectarine licklips.gif Vin si pozele mai pe seara evil.gif laugh.gif
Michelle
Carrot cake-for oiski

se bat 3 oua intregi cu 250ml ulei si 250 g zahar brun cu mixerul pina se obtine o compozitie cremoasa si groasa,apoi se transfera totul intr-un bol mai mare amestecind cu 720g morcovi rasi pe razatoarea mica(6 morcovi medii) si 120g nuca bucatele.la sfarsit se adauga 375g faina (self raising) si 1/2 lingurita bicarbonat sodiu si 2 lingurite mixed spice(eu pun scortisoara,vanilie si nucsoara)
se coace totul intr-o forma rotunda de 23 cm diametru unsa si cu hartie pergament...1 ora si un sfert...la 1/2 timpului se acopera cu folie de aluminiu

crema de deasupra:lemon cream cheese frosting...se unge pe prajitura cind aceasta s-a racit

se bat 30 g unt cu 80 gcream cheese...gen Philadelphia,razatura de coaja de lamiie si zahar pudra 240g pus...cu mixerul;zaharul se pune treptat
ies 12 portii wink.gif

pofta buna!

N.V.
O combinatie ciudata de ciocolata cu cafea... adica o bucata de cioco si o sorbitura de cafea drool.gif numa' bine ciocolata devine si mai dulce si cafeaua si mai amara... exact asa cum trebuie sa fie.
Oiski-Poiski
Prajitura cu mere si cocos

800 gr mere mai acrisoare (se cantaresc inainte de a le curata)
3 linguri zeama de lamaie
2 linguri zahar + 100 gr + 175 gr
5 oua
125 gr unt moale sau margarina (atentie ! sa fie margarina pentru gatit)
1 pachetel zahar vanilat
sare
175 gr faina
2 lingurite praf de copt
3 linguri rom
100 gr fulgi de cocos


Merele se curata si se taie in cubulete peste care se amesteca zeama de lamaie si cele doua linguri de zahar.

Se separa 3 oua.Albusul se pune la rece.Untul , 100 gr zahar,vanilia,un pic de sare se amesteca ca si o crema.Doua oua intregi si cele trei galbenusuri se amesteca pe rand in compozitie.
Se pune faina amestecata cu praful de copt .Apoi romul.Se pune totul intr-o forma unsa si data cu faina.Peste amestec se pun merele si se apasa un pic .In cuptorul incalzit se coace ca. 30 minute la 175 ° C.

Cele trei albuse si un pic de sare se bat bine intr-un vas mai inalt.Mai departe in timp ce se bate se adauga 175 gr zahar pana se topeste .Se adauga 100 gr cocos .
Se pune peste prajitura si la aceeasi temperatura se mai coace 10 minute.
Se lasa la racit , se pune zahar praf peste.

Miam, miam
Eclectic
QUOTE (Serenity @ 26 Sep 2005, 05:21 PM)
Eu am dat comanda de prajitura cu branza dulce si nectarine licklips.gif Vin si pozele mai pe seara evil.gif laugh.gif

Si pozele... ia-le de unde nu-s...

Da, si eu as manca o nectarina. smile.gif
Michelle
azi...o noua prajitura a iesit din cuptor...hummingbirdcake...astept sa se raceasca sa-i pun glazura si apoi o pozez...minca-o-ar mama,ce bine miroase!...dar nu stiu ce inseamna denumirea?poate ne ajuta Misti... unsure.gif

Misti...stai linistita pun reteta si poza pe metoda veche ...sper sa fonctioneze!
Eclectic
Ai mancat-o intre timp ? harhar.gif
Oiski-Poiski
Cozonac cu mac si nuca

Aluatul : 500 gr faina,40 gr drojdie proaspata,100 gr zahar, 100 gr unt moale,1 pachetel zahar vanilat,1 ou, 1/4 litru lapte,o priza de sare,coaja rasa de la o lamaie sau portocala.
Umplutura:120 ml lapte,100 gr mac macinat,30 gr nuca,30 gr unt,coaja si zeama de la o portocala,100 gr zahar,2 linguri de miere.

Se pune intr-un castron faina si in mijloc se face gaura unde se zdrobeste drojdia si se amesteca usurel cu putin din zahar si jumate din laptele caldut.Se lasa la dospit vreo zece minute.Apoi se amesteca in aluat si restul componentelor bine de tot pana aluatul se desprinde de pe castron.Se lasa la dospit la cald cam o ora.

Intre timp se fierbe laptele si se adauga treptat macul si se amesteca la foc mic cam 5 minute .Se ia de pe foc si se pun nucile zdrobite nu foarte fin si restul de la umplutura.
Se unge cu unt o forma de cozonac .Aluatul se mai framanta o data se intinde o foaie se pune umplutura si apoi se ruleaza si se pune in forma.Se mai lasa putin la cald si apoi se baga la cuptorul incalzit dinainte la 180 ° si se coace cam 40 minute.


nefertiti-old
Mac amestecat cu nuca n-am mai mancat. hmm.gif

Vezi ca ai promis o poza pe azi! harhar.gif
Ovidius
De ceva vreme mananc, en-gros, alune glazurate. Pur si simplu nu ma pot satura. Yameee, yameee (se gasesc la Billa in niste pungulite albe)
Mistinguett
QUOTE (Michelle @ 2 Oct 2005, 12:34 PM)
azi...o noua prajitura a iesit din cuptor...hummingbirdcake...astept sa se raceasca sa-i pun glazura si apoi o pozez...minca-o-ar mama,ce bine miroase!...dar nu stiu ce inseamna denumirea?poate ne ajuta Misti... unsure.gif

Misti...stai linistita pun reteta si poza pe metoda veche ...sper sa fonctioneze!

Michelle, cu intarziere de aproape 2 luni raspund - nu stiu cum de mi-a scapat postul tau, mii de scuze.
Hummingbird este pasarea colibri, tortul cu numele asta este specific statelor din sudul Americii dar habar n-am de ce e denumit asa. E un blat cu nuca (si alte multele) si o glazura din branza-crema?
Cum ti-a iesit si cum ti-a placut? Si daca l-ai pozat, pune si poza.
Eu aveam o poza a unei felii uriase, dar se pare ca am sters-o. Il cumparam de la o patiserie care face prajituri "old-fashioned" si era preferatul meu - acum nu-l mai creeaza din motive legale dupa despartirea partenerelor, eh.

Editat sa adaug dupa ce am cercetat problema: colibri si-a capatat numele din cauza sunetului care il face cand zboara, onomatopee care in engleza ar fi "humm" - se zice ca tortul isi trage numele de la faptul ca te face sa "humm" de placere cand il mananci.
Si in blat e ananas, banana si nuca, scortisoara etc.
Thecook
Linzer Torte
Ingrediente: 1 lamaie, 200 g faina, 250 g alune macinate, 200 g zahar, putina sare, 2 plicuri zahar vanilat, 1 linguritza scortisoara macinata (facultativ), 1 ou, 1 galbenus, 250 g unt, 250 g dulceata de zmeura, 1 galbenus,1 lingura de lapte.

Aluatul: Se rade coaja de la lamaia spalata bine cu apa fierbinte. Se amesteca intr-un castron coaja de lamaie, faina, alunele macinate fin, zaharul, sarea, zaharul vanilat si scortisoara. Se adauga oul, galbenusul si untul rece taiat cuburi mici si se framanta . Se formeaza o bila de aluat . Se infasoara in folie de plastic si se lasa la figider o ora. Intre timp se incinge cuptorul la aprox. 170 de grade celsius . Se unge cu unt si se presara cu faina o forma rotunda de tort. Din doua treimi din aluat se intinde o foaie rotunda (pe planseta se presare faina, altfel se lipeste aluatul de planseta devil.gif ) care se aseaza in forma unsa si cu mama se face de jur imprejur o margine de cca. 2 cm inaltime .Foaia se unge bine cu gem . Restul de aluat se intinde pe planseta presarata cu faina in foaie de 5 mm grosime si se taie fasii de 1 cm latime cu cutitul sau cu rotita zimtata. Fasiile se pun peste gem in forma de gratar. Se bate un galbenus cu o lingura de lapte rece si se unge tortul pe toate suprafatza. Se coace 45 de minute, daca da semne ca se arde pe margini se reduce focul usor . Se scoate cu grija din forma si se lasa sa se raceasca.
Poza in jurnal la mine!
Michelle
QUOTE (Mistinguett @ 28 Nov 2005, 09:35 PM)


Editat sa adaug dupa ce am cercetat problema: colibri si-a capatat numele din cauza sunetului care il face cand zboara, onomatopee care in engleza ar fi "humm" - se zice ca tortul isi trage numele de la faptul ca te face sa "humm" de placere cand il mananci.
Si in blat e ananas, banana si nuca, scortisoara etc.

eeexact...am scris pe undeva reteta,dar nu mai stiu pe unde...iar poza as pune-o dar nu mai gasesc imagini pt alte topicuri cry.gif
Aramis
Acum 2 saptamani am facut un tortulet cu blat ca de pandispan in care am "infipt" mere taiate rondele. A iesit absolut divin. Reteta este banala, dar rezultatul yummy wink.gif Aaaa, sa nu uit, pe deasupra am pus si o tona de frisca biggrin.gif.
In curand voi avea inca o tentativa de a face acest tort si daca imi iese aspectuos pun o poza pe aici.
Olaf
E fain daca dai si merele un pic la cuptor, cu zahar, sa se caramelizeze... drool.gif
Leonardo
dulciuri preferate:
LOCUL 1- ciocolata cu alune (alune mari si nesimtite nu crema sau alte vrajeli): oricand, dupa, inainte si in loc de masa thumb_yello.gif Cele mai bune mancate de mine: Lindt si Cote d'or (inclusiv ciocolata neagra cu alune care e o nebunie la astia)
LOCUL 2 (la mare distanta insa) - inghetata; in general de alune si ciocolata ohyeah.gif dar functie de anotimp si stare merge si cea de fructe, preferabil cu bucati de fruncte prin ea
LOCUL 3: - salata de fructe
nefertiti-old
QUOTE (Leonardo @ 29 Nov 2005, 08:14 PM)
ciocolata cu alune (alune mari si nesimtite ...

wub.gif wub.gif wub.gif
Mistinguett
QUOTE (Michelle @ 29 Nov 2005, 06:45 AM)

eeexact...am scris pe undeva reteta,dar nu mai stiu pe unde...iar poza as pune-o dar nu mai gasesc imagini pt alte topicuri cry.gif

Vezi, de-aia va tot bat eu la cap cu Cartea aia de bucate sa fie organizata... tongue.gif se pierd retete bune pe la toate subiectele si e mare pacat.
Deci sa inteleg ca ti-a iesit bun smile.gif Nici eu nu stiu pe unde e subiectul ala de poze, pune si tu poza la jurnal (chiar si al meu, nu ma supar, si-asa e plin cu poze de mancare laugh.gif ) ca vad ca poll-ul ala pentru poze la bucatarie l-am facut degeaba, Mihai se face ca ploua.

@Aramis, si eu fac tortul ala de mere si e grozav de bun - dar fac ceva cum zice Olaf:
Pun zahar cam cat sa acopere fundul cratitei (cu cat pui stratul mai gros cu atat mai mult caramel vei avea), apoi asez merele peste (curatate de coaja si mijlocul scos dar ele intregi), pun in mijlocul fiecarui mar un cubulet de unt si o lingurita de gem (de care-o fi) si dau asta la cuptor cam juma' de ora, pana se topeste untul si zaharul e caramelizat, apoi torn aluatul de pandispan. Si il rastorn imediat ce-i scos din cuptor, sa fie cu caramelul in sus.
Olaf
Daaa, exact la asta ma gandeam... drool.gif
Trebuie sa incerc intr-o zi... pana acum n-am mancat decat facut de mama sau de sor-mea. unsure.gif

Dar la dulciuri preferate, votez si eu ciocolata. De toate felurile: neagra sau cu lapte, cu alune sau fara, cu orez prajit, cu coji de portocala, cu menta, cu... drool.gif
Aramis
Misti si Olaf, pai peste mere am pus si zahar si la cuptor s-au caramelizat nitel, asa ca era aproape cum spuneti voi smile.gif
Olaf, ca tot spuneai de ciocolata, cum iti place After Eight?
Olaf
licklips.gif
Desi, am dat odata peste nasul ei:
user posted image

O singura data, din pacate... sad.gif
skrningrid
Sa contina ciocolata

tongue.gif drool.gif
Aramis
Lindt nu am mancat decat amaruie, mi-a adus tatat din Germania o ciocolata uriasa. Am vazut ca se mai gaseste si prin Metro, dar nu amaruie, ci cu stafide, parca...
Olaf
Da, cea pe care o gasisem eu avea scris si "editie limitata", si chiar n-am mai gasit de atunci...
Dar, altfel, au o gramada de sortimente, care de care mai apetisant...
gabitza ^
imi plac dulciurile tare mult...pe locul intai...cu un binemeritat loc in inima mea... wub.gif se afla laptele de pasare.
apoi prajitura ideala (nu are un nume) dar contine obligatoriu aluat tip foietaj, crema de vanilie, fructe si frisca.
prajitura facuta de bunica mea....cea mai buna din lume..prajitura cu miere. e genul de prajitura care trebuie sa stea la muiat o zi...cine ar putea rezista, nu stiu. unsure.gif tongue.gif

dupa cum vedeti nu prea ma omor cu ciocolata...adica e buna dar nu prea imi plac prajiturile/tortul/inghetata de ciocolata. tot vanilia e regina.
G.
eyes_wide_shut
Sarmalele din ciocolata, sunt mort dupa ele. Imediat aici o sa apara reteta. smile.gif
Olaf
Ah, ce era sa uit: baclavale: mor dupa ele... wub.gif
surzi
tort de ananas la rece, bomboane cu lichior si orice prajitura, biscuiti, bomboane, ciocolata cu migdale smile.gif
Kyklos
Imi place inghetata de fructe , tarta cu mere si cozonacul unguresc .
Aramis
QUOTE (Olaf @ 1 Dec 2005, 11:23 AM)
Ah, ce era sa uit: baclavale: mor dupa ele... wub.gif

Si mie imi plac baclavalele, dar numai cele pe care le iau fie din Mangalia, fie din Costinesti. Anul trecut am cumparat din oras, dar nu au avut acelasi gust smile.gif pur si simplu fara peisajul marii in fata mea... sunt fade tongue.gif
morfeus
cutia de 5 kg de ciocolata din frigider !
eclerele cu salmonela de la cantina din iasi copou !
gogosi umplute de la Gogoasa mofturoasa
ce drek am mai mult de 120 kile deci ......
rolleyes.gif laugh.gif
nefertiti-old
QUOTE (morfeus @ 19 Dec 2005, 06:44 PM)
cutia de 5 kg de ciocolata din frigider !

drool.gif vreau si ioooo!
Kyklos
Ciocolata de casa , halvaua si ...............salamul de biscuiti nu prea multe ca se depun pe solduri .....
dojo
CIOCOLATA .. de lapte .. simpla .. oh doamne ce pofta mi-e biggrin.gif
edittha
ciocolata alba si placinta ( indiferent de umplutura- branza, mere, bostan, carne)
March
TIRAMISU
( istoria acestui desert aici )
tikky
clatite cu banane si cu sos de ciocolata licklips.gif
Kristin
RULADA CU NUCA DE COCOS

Foaie
400 g biscuti
200 ml lapte
5 linguri zahar
5 linguri cacao

Crema
1 pachet margarina (temperatura camerei)
100 g nuca de cocos
5 linguri zahar pudra
1 plic zahar vanilat
2 banane

(Eu in loc de margarina am folosit numai UNT)

Mod de preparare
1. Se pune laptele pe foc cu zaharul si cacaoa sa se dizolve, dupa care se lasa sa se raceasca. Puteti sa puneti mai putin lapte si dupa ce s-au dizolvat sa puneti lapte rece. Sosul trebuie sa fie caldut. Se dau biscuitii prin masina de biscuti sau se faramiteaza cu facaletul.

2. Se toarna din sirop peste biscuti. Puneti putin cate putin pana se face o „coca” buna de intins. Niciodata n-o sa puneti aceeasi cantitate de lapte daca o sa folositi tipuri diferite de biscuiti.

3. Se imparte aluatul in doua parti egale (altfel, iese prea groasa rulada). Pe o punga, sau folie de plastic se intinde coca. Se poate intinde cu mana (NERECOMANDAT !) sau puteti pune peste aluat o alta folie de plastic si sa o intindeti cu facaletul. Daca nu folositi folie aluatul se va lipi de facalet (sucitor).

4. Intr-un castron se freaca margarina, zaharul si nuca de cocos pana se omogenizeaza.

5. Se imparte crema in doua si se intinde uniform peste cele doua foi de biscuiti intinse. Se ruleaza avand grija sa nu prindeti folia inauntru. Se poate pune si banana intreaga. Puneti banana decojita de-a lungul marginii – de unde incepeti sa rulati. Astfel o sa obtineti feliile de rulada cu banana in mijloc.

Se tine la frigider o noapte sa se intareasca. Se taie a 2-a zi.

Se serveste direct de la frigider, altfel incepe sa se inmoaie...

Ce e scris la punctul 4 se aseamana f. mult cu bomboanele Raffaello, asa ca eu cred ca voi incerca intr-o zi sa fac, sa vad ce iese.

In poza urmatoare, se identifica usor rulada. Celelalte doua feluri de praji sunt Alba ca zapada si Prajitura cu foi si crema de cacao (ultima, o nebunie).

E tot ce a ramas a doua zi dupa ziua mea, restul s-a mancat rapid. (asta e cam un sfert din ce a fost):

user posted image
Michelle
apple pie licklips.gif
tikky
Deci: tort de mere, clatite de toate felurile (cu branza, dulceata, ciocolata), praline, bomboane rafaello, ecler cu crema de cappucino, placinta cu dovleac, pere in ciocolata, crema de zahar ars, cam tot ce contine caramel, pricomigdale, baclava, ciocolata de casa cu nuci multe, papanasi, lapte de pasare (cred ca asa ii spune la noi), budinca de vanilie, galuste cu prune drool.gif ... cred ca e cam gravvv laugh.gif laugh.gif
Yvonne
Ciocolata de casa, halca cu cacao, visine in ciocolata, martzipan cu ciocolata....ciocolata.
Serenity
Mi-am adus aminte de grisul cu lapte... Face mama un gris cu lapte de-men-ti-al!! drool.gif

Din dulciurile facute in casa sunt moarta dupa clatitele cu branza dulce (fara stafide, fara smantana, nu la cuptor.. pur si simplu branza cu fooarte mult zahar, un galbenus, zahar vanilat si poate putina coaja de lamaie), orice prajitura cu branza dulce si fructe, crema de zahar ars, salamul de biscuiti si.... o sa revin cand imi mai amintesc cate ceva... drool.gif
exergy33
inghetata de zmeura ... nu stiu daca 'se incadreaza' la categoria dulciuri. smile.gif
March
baclavale, saraili
N.V.
Mi-e o pofta acum de ciocolata de casa drool.gif si niste arahide trase-n ciocolata licklips.gif Si biscuiti de casa cu cacao cu lapte si o broscuta drool.gif drool.gif
Michelle
de regula inghetata cu frisca si sirop de ciocolata si coacaze(o sa pun o poza si cu genul asta) dar recent am mincat la Salzburg un fel de soufle vanilat care se topea in gura nu alta si n-am retinut cum se numea(era ceva specific zonei!) si era pus pe o farfurie fierbinte drool.gif drool.gif drool.gif
Mara
- inghetata de vanilie cu fructe si caramel
- cheesecake
- prajitura cu lamaie
- cremes
- cozonac facut de soacra-mea
- coliva
- gogosi (mama)
- placinta cu nuca (mamaie si numai de revelion mad.gif )
- placinta cu iaurt

Si mai sunt o gramada... e clar cam ce-as manca eu toata ziua si de ce am niscaiva kile extra, nu? rolleyes.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.