Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Cum Stati Cu Ochii?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Exploratorium > Corpul Uman: Sanatate si Mister
Pagini: 1, 2
mutulica
georgia - vezi ca au aparut ochelari la care poti adauga lentilele, e un sistem sandwich. nu e asa de elegant ca la heliomate, dar oricum...
Crisse
QUOTE (_Jubilee_ @ 17 Jul 2004, 03:59 PM)
... Eu, la lumina mai puternica, in special in zilele cu soare, vad foarte multe punctulete negre oriunde m-as uita.

Acum ca am citit ce ai scris tu, mi-am adus aminte ca am vazut si eu intr-o zi ceva ca niste scame minuscule, cand m-am uitat la cer intr-o zi mai insorita.. Nu am dat insa prea mare importanta. Mai spune ceva despre problema asta.

Nu am purtat ochelari niciodata
Cafe Del Mar
dupa pataniile mele eu va dau un singur sfat:mergeti doar la clinicile care au in dotare aparatura ultra performanta ptr depistarea oricaror probleme si punerea corecta a dioptriilor.eu am purtat multa vreme ochelari nepotriviti si ca dioptrie si ca forma a lentilelor(ele sunt concave, convexe... unsure.gif )tocmai ptr ca controalele la diverse cabinete(le gasiti prin oras wink.gif )sunt destul de superficiale.
abia ajunsa la o clinica specializata am descoperit mai multe si asa am putut avea grija sanatatea ochilor.
va spun din proprie experienta.
apoi, indifenet daca purtati sau nu ochelari de vedere va sfatuiesc sa aveti o pereche macar din sticla cu antireflex daca lucrati la computer mult timp.iar cat despre soare:ochelarii sunt mai mult decat necesari.se pare ca radiatia poate afecta ochiul chiar daca pleoapa este inchisa. hh.gif nu stiu exact cum....
doice
Inca nu port ochelari dar sunt sigura ca o sa am nevoie in curand.glases.gif
Lucrez toata ziua la calculator si nici nu am lumina cum trebuie hh.gif

Cat despre ochelarii de soare, sunt un fel de religie pt mine. cool.gif
Ii port si vara si iarna pt ca din cauza luminii ma doare capul. Am fost la doctor si mi-a zis ca pupila se contracta mai incet decat este normal si d-aia ma deranjeaza soarele atat de tare.
Trebuie sa port ochelarii de soare mai ales atunci cand conduc pt ca daca bate soarele f tare, ma ustura ochii si incep sa-mi lacrimeze (ca atunci cand tai ceapa) cry.gif
nefertiti-old
Stie careva ceva despre glaucom? unsure.gif
Crisse
E ceva timp de cand nu s-a mai scris pe aici nimic smile.gif .

Glaucomul prezinta o afectiune oculara, mai exact un complex simptomatic, ce se caracterizeaza prin crestere nociva a presiunii intraoculare, degradarea fibrelor nervoase retiniene, alterarea specifica a nervului optic si, respectiv, dereglarea ireversibila si progredienta a functiilor vizuale.



http://www.sanatatea.com/bolis.php?topic=bolis&page=016

si uite aici o clinica unde se fac tratatmente cu laser ptr glaucom:

http://www.amaoptimex.ro/tratamente_oftalmologice_laser.swf

Nu stiu absolut nimic despre astea Nefertiti. Am dat doar search pe google. Succes in rezolvarea problemei
nefertiti-old
Multumesc. smile.gif
E pentru mama mea, am gasit si eu pe net cate ceva, dar vroiam sa stiu daca este careva care cunoaste mai multe.
Olaf
Am si eu o intrebare care nu prea are legatura cu bolile oculare: cam care este rata de "reimprospatare" a imaginii la ochiul uman? Variaza?
Blakut
Cred ca asta tine de creier nu de ochi... cauta si tu persistant vision pe net si vezi ce gasesti... smile.gif
mutulica
ca sfat... mergeti la medic, si faceti control periodic. mergeti la medici de incredere si nu la aburiti care incearca sa vanda tot felul de prostii.
am o amica la care o tanti de cartier i-a recomandat ceva ochelari scumpi doar ca sa se scape cu marfa de pe stoc. acum tipa are probleme induse de ochelarii prost recomandati
Oiski-Poiski
Nu pot decat sa va sfatuiesc si eu : mergeti la control de ochi regulat.Altfel va puteti trezi ca si mine ca sariti de la dioptrii nevinovate la unele de speriat.
Am vazut eu ca nu mai vad , ce paradox !, cand ma uit mai ales la TV si scrie ceva .Si cand m-am dus la doctorita dupa ce m-a consultat m-a intrebat daca am condus cumva si masina cu ochelarii care-i am.Cica vedeam doar 30 % hh.gif .
Ce a fost haios era ca m-a pus sa citesc litere si cifre la distanta si cum eu nu le vedeam mi le facea tot mai mari ,lucru de care eu desigur nu-mi dadeam seama, insa la un moment dat zice sotul disperat din spatele meu : da-ti silinta.
rofl.gif


Asa ca la control cu voi .
Olaf
QUOTE (Blakut @ 13 Dec 2006, 08:01 AM)
Cred ca asta tine de creier nu de ochi... cauta si tu persistant vision pe net si vezi ce gasesti... smile.gif

Am intrebat pentru ca uneori (cand sunt obosit) ajung la o oarecare sincronizare cu frecventa neoanelor si am senzatia ca fluctueaza lumina. Ca atunci cand vezi la televizor un alt televizor sau un monitor de calculator si palpaie imaginea.
mutulica
Olaf, repede la medic cu tine. s-ar putea sa nu ai nevoie de dioptrii, dar e foarte probabil sa iti prescrie niste ochelari de protectie
am fost la medic sa ma pling de oboseala cronica si de probleme de concentrare, si asta m-a trimis la oftalmolog... unde m-au apucat sperietii, ca picam test dupa test.
am primit ceva tratament pentru o perioada de vreo 2 saptamini (comprese dimineata) si niste ochelari pe care sa ii folosesc cind lucrez mult, ma holbez la tv sau monitoare; ii folosesc cu succes si cand conduc noaptea, si de vreo 4 ani nu mai am probleme
Serenity
Stateam bine acu' 9 ani cand am fost ultima data la oftalmolog laugh.gif Si n-ar strica sa-i mai fac o vizita cat de curand ph34r.gif
Yvonne
Ma bucur de un astigmatism care ma face sa am impresia ca nimeresc in gropi cand cobor scarile. In rest stau bine, port ochelari...in geanta cool.gif
Cla
Anul asta am fost la oftalmolog. Am vazut /sau n-am vazut biggrin.gif ca am nevoie de ochelari pt citit.
La ochi e totul OK, dar... ochelarii. Stānga 1+, dreapta 1,5+.
A fost pt prima oara ca am fost la Doc-ul de dioptrii... sorry.gif
(ochiul drept e mai slab decāt cel stāng pt ca l-am solicitat cu lupa, la lucru, ani de-a rāndul...)
Dar cāteodata, seara, mi se-ntāmpla sa vad comete, meteoriti pe stānga... hh.gif
Si ma mir ca nu bubuie cānd cad in jos laugh.gif
Yvonne
QUOTE (Cla @ 13 Dec 2006, 03:51 PM)

Dar cāteodata, seara, mi se-ntāmpla sa vad comete, meteoriti pe stānga... hh.gif
Si ma mir ca nu bubuie cānd cad in jos laugh.gif

Aici se IMPUNE un alt fel de control ..... whistling.gif
Cla
Si anume?
Yvonne
...de-as sti....ca si io vad, da credeam ca-s muste......
si fara glume, asta e simptom de cheratita punctata. Avut-am si de asta......si nu se poate vindeca definitiv.....
Cla
Da' nici nu ma deranjeaza. Le vad rar si nu ma sperii. Doar asa, ca fapt divers. smile.gif
Mai rau e asa ceva: Nevasta-mea (ex-a) era plecata cu prietena ei si cu baiatul nostru, cu masina la frate-sau.
Seara, pe īntuneric, vin acasa si m-am speriat cānd zice soferita (prietena ei) ca noaptea vede ca o cārtita...
Erau 60km. autostrada... hh.gif

La ochiul drept am ceva īnca din copilarie: arata ca un vierme, care pica lent jos, cānd tin ochii inchisi.
N-a fost descoperit nimic, dar nici ala nu ma deranjeaza. Cu ochii deschisi nu-l vad.
Īl cunosc deja bine, apartine de mine spoton.gif
Yvonne
QUOTE (Cla @ 13 Dec 2006, 04:28 PM)

La ochiul drept am ceva īnca din copilarie: arata ca un vierme, care pica lent jos, cānd tin ochii inchisi.
N-a fost descoperit nimic, dar nici ala nu ma deranjeaza. Cu ochii deschisi nu-l vad.
Īl cunosc deja bine, apartine de mine spoton.gif

hai sa dam mana cu mana...la mine e la stangul...
Cla
hug.gif sau poate ar fi definitia de "scama" mai potrivita smile.gif
Yvonne
Io am vrut sa te " corectez "...eu ii zic virgula.... ohmy.gif
Cla
Pune-o la DEX, cu tupeu rofl.gif
Yvonne
QUOTE (Cla @ 13 Dec 2006, 04:50 PM)
Pune-o la DEX, cu tupeu rofl.gif

...noi sa fim sanatosi.....stii vorba, " se iubesc ca chiorii " hug.gif
Cla
laugh.gif stii care-i relatia perfecta? ea chioara, el surd rofl.gif
Yvonne
QUOTE (Cla @ 13 Dec 2006, 05:10 PM)
laugh.gif stii care-i relatia perfecta? ea chioara, el surd rofl.gif

....in fanteziile multora.....
Cla
Pai eu n-am inventat-o biggrin.gif
...dar cred ca iesim din dioptrii pe-aici laugh.gif
Yvonne
QUOTE (Cla @ 13 Dec 2006, 05:19 PM)
Pai eu n-am inventat-o biggrin.gif

23.gif yay.gif
Cla
...just a joke, just a joke hug.gif wink.gif
Yvonne
yeah.gif
dojo
Din pacate rau. Am abuzat si inca abuzez de ochii mei (14-15 ore pe zi pe comp) si deja am probleme. Cu ochiul drept vad putin in ceata la departare mai mare de 1 metru. Mi-e groaza sa merg la medic, dar trebuie sa ma adun si sa las alte prioritati deoparte. Ca nu e de glumit.
Erwin
Test culori

Aveţi o vedere bună a culorilor? Īn test trebuie să aranjaţi pătrăţelele īn ordinea nuanţelor, astfel īncāt trecerea de la o culoare la alta să fie corectă īn degradee. Faceţi click pe ele şi le trageţi la locul potrivit. După terminare alegeţi vārsta, sexul şi veţi obţine o comparaţie cu a altor persoane. Un scor mic īnseamnă o distingere bună a nuanţelor. 1 din 12 bărbaţi nu disting bine nuanţele de verde de cele de albastru, īn timp ce femeile stau mai bine, 1 din 225 nu le distinge. Este o medie statistică, defecţiunile sunt genetice şi nu pot fi corectate. Nu īncercaţi să trişaţi, nu este un joc, ci e un test de evaluare a vederii nuanţelor şi vă va spune cum staţi la acest capitol. Eu am obţinut 16, un scor rezonabil avānd īn vedere vārsta şi starea de oboseală... biggrin.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.