Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Cafeaua Si Cafeismul
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Exploratorium > Corpul Uman: Sanatate si Mister
Pagini: 1, 2
Ovidius
QUOTE (nefertiti)
Niciodata nu ti-a placut?

Eram prin clasa a 6-a cand am gustat prima oara, dar nu mi-a placut deloc gustul ala amar. Cu zahar mai mergea, dar mi-am zis ca tot nu are rost. De ce sa transform ceva amar in dulce, cand pot sa mananc direct dulcele (adica zaharul). Mai tarziu, am aflat si eu de ce beau totusi oamenii cafeaua... laugh.gif
Grabillion
Cafeau , pentru cine nu stie inca este cea mai daunatoare bautura
si mancare care nu te omoara direct.
Cofeina opreste fluxul energetic in corp, instantaneu si pt mai mult ore, excita nervii asa de tare ca ii distruge incetul cu incetul
- de aceea si senzatia iluzorie ca te "trezeste ",
face acid in corp care trebuie anihilat de el prin folosirea de minerale din rezervoarele corpului.
( scoarta capului la barbati -> chelie , oase si dinti la femei -> osteoporoza)
Pe femei le excita si sexual...asta este singurul avantaj , numai ca ele nici nu mai simt
prea mult fiindca le sunt distrusi nervii...

In plus strica si sangele enorm de mult. Cine se lasa de cafea isi imbunateste sanateta de 10 ori.

La homeopat daca te duci iti spune sa nu mai bei cafea cand eii medicamentele,
pt ca ea opreste fluxul energetic si medicamentul nu isi mai face efect.

Gustul cafelei la inceput spune corpului deja cat de buna e cafeau. Cine da o gura de cafea fara zahar si
lapte la un copil va vedea aceeasi reactie.

Tot ce are cofeina e la fel. Pe scurt, nu exista un aliment/ bautura mai rea decat cafeau..cu exceptia
la otrava de sarpe in doze mici. :-) O cana de balegar de vaca cu apa este mult mai sanatoasa
decat una de cafea.

Exista cafea de cereale, surogat. Aia este chiar sanatoasa !

Si nici o industrie nu are interes ca lumea sa nu bea cafea...
Cucu Mucu
laugh.gif Mai spune!
dinZarand
Recent am descoperit o marca de cafea foarte buna, cea mai buna pana acum, d.p. meu d.v.-Gevalia (Suedia).
Iar ceai mai bun ca Earl Grey de la Twinings n-am mai gasit. Poate St.Dalfour.
Si Stash, Republic of Teas sunt bune.
Am mai multa experienta la ceai decat la cafea.
tikky
cateva site-uri interesante despre cafea:

www.cosic.org

www.coffeescience.org

www.positivelycoffee.org
edittha
Sunt zile in care nici eu nu pun gura pe cafea , nu simt nevoia sa beau , dar de obicei cand sunt in vacanta. In timpul scolii cafeaua este un drog deoarece o beau cu colegele. Singura cafea care imi face rau este jacobs indiferent cat de putina sau de diluata as bea.
dascalita
Bine ai venit la han,editta!Nu vreau sa te intalnesc atunci cand nu bei cafea!
jude
O cafea dimineata - o cana plina, daca a facut maica-mea deja, sau jumate de cana, daca trebuie sa-mi fac singura si sa pierd vreo cateva minute extrem de pretioase. O cafea pe la 5-6 seara, cand cica ma apuc de invatat. Si, eventual, o cafea pe la 10-11, daca sunt prea "solicitata" rolleyes.gif sau pur si simplu mi-a fost lene sa scriu pana la ora aia sorry.gif . Normal, am zile in care ma limitez la o singura cana, am zile in care beau vreo 4. Am incercat in "vacanta" asta de 3 saptamani sa ma las de cafea. Si cea mai mare performanta a fost : o jumatate de cana si vreo 4 cappuccino pe zi. biggrin.gif
nefertiti-old
Eu am trecut pe cafea Julius Meinl si e ok. Bausem din asta pe la cafenele si mi-a placut, dar acum am si cumparat pentru acasa, sa vad daca e la fel de buna.
tikky
user posted image

http://www.latteart.org/Your_Cappuccino.htm
mirona

Eu nu sunt o bautoare de cafea impatimita, nu am o marca preferata, nu sunt dependenta de ea. O beau in loc de desert si intotdeauna cu lapte, frisca sau inghetata. Imi place ritualul de preparare a cafelei, ideea de a sta cu o pritena la o cafea dar nu mi-am facut din cafea o prietena!! Prefer in schimb ciocolata cu cafea!

La birou cafeaua o folosesc sa inmoi biscuitii, sunt deliciosi!!!

Pentru cei interesati:
intre 30 martie - 2 aprilie 2006 CoffeeChoFest la WTP
March
Jacobs Ice Coffee



Cei cinci aditivi alimentari, grăsimile vegetale hidrogenate şi zaharurile cu index glicemic ridicat fac ca acest produs să nu fie recomandat femeilor īnsărcinate şi care alăptează.

Io n-as recomanda acest produs la nimeni !!
Blakut
Inca nu inteleg ce e asa placut la plicurile astea, nici 3 in 1 nu imi place. Prefer o cafea normala, sau aproape normala (instant).
andra_v
Prefer un expreso, scurt si tare, dar la ibric, de nici o culoare la filtru. Sau un nes tare. Insotit de o prajitura.
Nefertiti
QUOTE(Blakut @ 27 Jul 2007, 11:33 PM) *
Inca nu inteleg ce e asa placut la plicurile astea, nici 3 in 1 nu imi place. Prefer o cafea normala, sau aproape normala (instant).



Aia instant numai cafea nu e. Sux. Si nici nu e sanatoasa.
Mai bine treci pe cafea-cafea.
bobo66
Nu se mai face cafea ca pe vremuri... Cafeaua zisa turceasca , de calitate si in cantitate mica, unicul scop fiind savoarea. Acum o facem la filtru, canitati industriale, mai mult sa ne treaca setea si sa avem cu ce insoti o tigara(sau mai multe). In ce priveste nocivitatea, eu n-as fi atat de inversunat impotriva cafelei. Iar adaugarea
de lapte,frisca sau altele nu scad continutul de cofeina.
Blakut
QUOTE
Aia instant numai cafea nu e. Sux. Si nici nu e sanatoasa.


Pai stiu, de aia beau de obicei cafea normala. Partea proasta e ca pe caldurile astea mai beau din cand in cand bauturi energizante decat cafea, care ar fi calda.

QUOTE
Nu se mai face cafea ca pe vremuri...


Cafeaua e aceeasi, conteaza cum o preparam. Nu vad nimic rau in cafeaua la filtru, pana la urma tot cafea pui acolo, si tot cafea iese, doar ca mai repede.
Aramis
Am renuntat la 3-in-1 si am inceput sa beau cafea (la ibric, pe care o prepar singurica) cu lapte (obligatoriu) si fara zahar (mereu uit sa pun in ibric, iar apoi imi e prea lene sa merg pana in bucatarie dupa un cub de zahar).
bobo66

Ma refeream la placerea prepararii cafelei turcesti. Este un adevarat ritual... E drept,cand te grabesti nu mai merge asa.
Serenity
Eu am norocul ca parintii mei sunt mari bautori de cafea (tata nu bea sub 1 litru pe zi) si am mereu cafea proaspat facuta in casa . Cu toate astea, nu mi-am facut un obicei din a bea cafea... Sesiunea e singura perioada in care fac exces, in care beau cafeaua ca pe apa (citisem eu undeva ca face mai usoara memorarea laugh.gif ) dar in rest... beau cand mi se face pofta sau imi aduc aminte. Mi-e oarecum teama sa ma obisnuiesc cu ea pentru ca ai mei, daca nu beau cafeaua la cateva minute dupa ce se trezesc, nu mai sunt buni de nimic toata ziua... Si n-as prea vrea sa ajung asa.

3-in-1 e ok la gust, nu contest... dar vorba lui nefe: nu e cafea! Are 10% cafea, sau ceva de genul asta... oricum, foarte putin. Ma intreb cata cofeina o avea tongue.gif Eu o mai beau totusi pentru efect placebo uneori (da, chiar daca sctiu ca nu are cofeina, tot are efect placebo laugh.gif )
Michelle
La noi in oras a poposit Starbucks.M-am bucurat la inceput dupa care mi-a trecut.Astia de-au luat franciza niste HOTI!!! devil.gif La o cafea rece (unde varianta cea mai mica este 12,5roni blink.gif ) ai ocazia sa fugaresti cu paiul circa 150 ml de gheata pisata.Singurul lucru bun e ca miroase frumos in cafenea.Si asta ma pacaleste de fiecare data sa le mai dau o sansa.
LINICA
Eu am descoperit ca si un sfert de ceasca de cafea, indulcita, tine de foame. rolleyes.gif
bobo66

Iar o ceasca de cafea tare, neindulcita, are certe efecte antidiareice.
Blakut
QUOTE
Iar o ceasca de cafea tare, neindulcita, are certe efecte antidiareice.


La mine e exact pe dos. unsure.gif
bobo66
QUOTE(Blakut @ 31 Jul 2007, 06:50 PM) *
La mine e exact pe dos. unsure.gif


Nasol ! blink.gif
Gordin
QUOTE(Blakut @ 31 Jul 2007, 06:50 PM) *
La mine e exact pe dos. unsure.gif

Credeam ca la toata lumea e asa. Sa nu zic pe dos rofl.gif .
Acum serios, credeam ca efectul cafelei e purgativ.
bobo66
Sper ca n-oi fi eu pe dos ! drool.gif
La mine, neindulcita, cafeaua are un remarcabil efect antidiareic. Si sa fie tare!
Daca vreau cofeina in sange si energie in tot corpul, aleg redbuluri... Au continutul a vreo 300-400 ml cafea...
andra_v
Sigur la tine are un efect atipic.
In alta ordine de idei, ma bucur ca am mai redus cantitatea zilnica de cafea. Ma limitez la doua cafelute scurte si strong, fie nes, fie expreso. Repet, sa nu aud de filtru.
Nu stiu cum numiti voi tre-in-unu cafea, si eu beau ocazional, dar intra la desert.
SORIN
Un expreso lung face minuni dimineta thumb_yello.gif

Iar daca tot e sa fie turceasca, atunci Elite e cea mai buna! Si doamne fereste s-o fierbeti!!

Sorin.
March
I-auziti aici !

Cafeaua ne apara de cancer

Sportul si consumul de cafea protejeaza īmpotriva cancerelor de piele provocate de razele soarelui, potrivit unui studiu care va fi publicat īn curānd, transmite AFP
(...)
bobo66

Am auzit si eu diverse retete contra cancerului, care includ ZAT de cafea!...
March
Placerea cafelei ! tongue.gif

andra_v
O cantitate mica e sanatate curata. Nu si o oala de cafea.
jude
Cand am postat aici, 2005 toamna, beam vreo 3-4 de 3-in-1, in care mai puneam uneori si o lingurita de ness (citisem eu la Aramis si mi se paruse interesanta ideea). De vreun an, insa, am trecut la decofeinizata (uneori mai pun si ness ), combinata cu Lavazza - cand ma enerveaza mama din momentul in care deschid ochii. In orice caz, desi multi bautori de cafea dispretuiesc decofeinizata (cineva de pe-aici face alergie cand aude cuvantul harhar.gif ), mie chiar mi se pare o alternativa valabila si ceva mai sanatoasa.
Apropo, vreo cateva luni n-am pus gura pe cafea pentru ca asa zicea domnul Montignac. tongue.gif Acum nu-mi mai pasa atat de mult de el.
andra_v
In 2005 beam 1l zilnic. Acum ascult intru totul de medic: un expreso scurt inainte de ora 7 si cel mult a doua pana la 5 pm. Sa nu aud de 3 in 1. O cantitate moderata de cofeina nu strica deloc, insa nu trebuie sarit calul. Ma rog, in functie de organism.
March
10 lucruri mai putin cunoscute despre cafea

Pentru foarte multe persoane, o cafea aromata face parte dintre placerile zilnice careia ii este imposibil de rezistat. Potrivit statisticilor, cafeaua este bautura preferata de germani, care consuma in jur de 170 l de cafea pe an, adica 1.400 de cesti de 120 ml, respectiv 3-4 cesti de cafea pe zi. Iubitorii de cafea stiu cu siguranta ca exista o relatie stransa intre aceasta si starea de sanatate, lucru confirmat la ora actuala de numeroase descoperiri stiintifice.
Exista anumite lucruri foarte interesante pe care trebuie sa le stii despre aceasta bautura energizanta:

1) Prin decofeinizarea cafelei se folosesc substante chimice
Oamenii de stiinta au studiat o varietate de moduri de extragere a cafeinei din boabele de cafea. Metoda cea mai comuna este extragerea prin solventi. Boabele de cafea crude se supun unui tratament cu aburi dupa care se introduc in solvent pentru a se extrage cafeina.
Ulterior acestei proceduri, cafeaua se spala si se usuca, pentru a fi pregatita de coacere. De-a lungul timpului, au fost folosite mai multe tipuri de solvent, precum alcool, acetona, clorura de metilen etc. In prezent, cel mai des folosit solvent in decofeinizarea cafelei este acetatul de etil.

2 )Substanta amara din cafea nu este data de cafeina
Foarte multe persoane cred ca o cafea amara este si o cafea tare, gandindu-se la faptul ca vinovata de gustul amarui este cafeina. In realitate insa, gustul oarecum amar este dat de diversi antioxidanti.

3) Cafeaua poate ucide
Consumul permanent si ridicat de cafea poate duce la intoxicare cronica a organismului manifestata clinic prin palpitatii, insomnie si lipsa poftei de mancare. O cantitate foarte mare de cafea (cativa litri) poate provoca mari probleme organismului si poate duce chiar la deces.

4) Cafeaua este benefica in caz de migrena
O doza moderata de cafeina exercita o actiune vasoconstrictoare (reducerea diametrului vaselor de sange) ale creierului, ceea ce poate ajuta la ameliorarea anumitor dureri. De aceea, foarte multe medicamente pentru indepartarea durerilor musculare si a migrenelor contin cafeina. Studiile s-au facut insa pe subiecti care nu obisnuiesc sa bea regulat cafea.

5) O cafea buna depinde de modul de prajire si amestecare
Cand vine vorba de o cafea buna, totul se reduce la modul de prajire si amestecare. In timpul prajirii, uleiurile din boabele de cafea se emana la aproximativ 400 de grade. Cu cat ies mai multe uleiuri, cat atat cafeaua este mai aromata. Insa, nivelul de cafeina creste pe masura ce apa ramane mai mult timp in contact cu boabele de cafea. Pe de alta parte, cu cat este prajita mai bine cu atat contine mai putina cafeina.

6) Cafeaua te protejeaza de diabetul de tip 2
Consumata pe termen lung, cafeaua poate reduce riscul de diabet de tip 2 (cunoscut si sub numele de diabet insulino-dependent). Potrivit unei cercetari conduse in cadrul Institutului american impotriva cancerului, cafeaua contine antioxidanti, care pot influenta benefic nivelul de insulina din sange, cat si al glucozei.
Potrivit acestui studiu, persoanele predispuse la diabet de tip 2 ar trebui sa bea aproximativ patru cesti de cafea pe zi. Insa, acest consum de cafea trebuie avizat de medic, deoarece poate agrava alte probleme de sanatate, cum sunt de exemplu bolile cardiovasculare.

7) Cafeaua previne pietrele la rinichi
Este adevarat faptul ca o ceasca de cafea indulcita este un bun diuretic, deoarece stimuleaza digestia. Mai mult decat atat, oamenii de stiinta au ajuns la concluzia ca substantele din cafea au un rol protector asupra rinichilor, prevenind formarea pietrelor la rinichi.
Efectul diuretic al cafelei se pare ca este dat de o substanta denumita metilxantina despre care se crede ca poate favoriza eliminarea toxinelor. In urma acestui studiu, cercetatorii au concluzionat ca femeile care consuma trei cesti de cafea pe zi prezinta un risc mai mic cu aproximativ 45% de a suferi de calculi renali fata de cele care nu beau deloc cafea.
Atentie insa, cafeaua cu lapte poate fi indigesta pentru stomac, deoarece proteinele din lapte se coaguleaza in stomac sub actiunea aciditatatii taninelor continute de cafea.

8) Cafeaua nu creste performantele sportive
O ceasca de cafea bauta inainte de o sedinta de sport, in speranta ca poate stimula muschii asa cum se intampla in cazul functiilor cerebrale, nu este o idee buna deoarece se produce practic tocmai efectul invers: cafeina diminueaza afluxul sanguin la nivelul inimii, ceea ce face ca organismul sa fie mai putin oxigenat. In schimb, in timpul efortului muschii au nevoie de o cantitate de oxigen mai mare.

9) Cafeaua poate produce avort spontan sau nastere prematura
In perioada sarcinii, alimentatia gravidei se schimba, pentru ca fatul sa primeasca nutrienti necesari unei dezvoltari normale. Si in ceea ce priveste cafeaua, gravida trebuie sa tina cont de anumite limite. Pentru ca ficatul bebelusului nu poate metaboliza cafeina, ceea ce il face sa ramana treaz pe o perioada mai mare de timp, viitoarea mama trebuie sa scada semnificativ cantitatea de cafea consumata. In urma cercertarilor, oamenii de stiinta au ajuns la concluzia ca gravidele care consuma peste 200 mg de cafeina pe zi prezinta un risc dublu de pierdere a sarcinii sau de a naste prematur fata de cele care nu beau cafea deloc.

10) Cafeaua a fost descoperita de un cioban
Cu multa vreme in urma, in muntii din Africa, un cioban a observat un comportament ciudat al caprelor care mancasera boabe de cafea dintr-un tufis. Legenda spune ca a incercat si el aceste boabe si ca a simtit efectul de energizare imediat.
Cla
Mersi March, stim acum de ce murim. thumb_yello.gif
Ca fapt divers...: Capra aia pun pariu ca a fost feminina, asa ca sa ne-o bage noua masculii.
Ne ucid lent, dar eficace...
Da' nu-i bai. Cine naiba vrea sa auda 50 de ani niste cicaleli... blink.gif

rofl.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.