Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Expresii Pompoase
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Poiana lu' Iocan
Pagini: 1, 2
Olaf
Ok, scriu o lucrare si mi se pare ca are nevoie de ceva... inflorituri. rolleyes.gif
Daca aveti ceva expresii pompoase, bagati aici, de ajutor. smile.gif

In momentul asta imi vin in cap doua:
"reprezentare sinoptica"
"element crucial"

Nu-s cine stie ce, dar potrivite bine... dau culoare. laugh.gif
nefertiti-old
Despre ce e lucrarea? unsure.gif
dead-cat
efect de sinergie
shift de paradigme
nefertiti-old
Eu auzisem un cuvant la un moment dat si imi place cum suna, dar sa nu ma intrebati ce e, ca nu stiu: BICUBILIZATOR laugh.gif .
Marcus
Topicul asta e super! Imi aminteste de traznaile pe care le scriam eu prin lucrari. smile.gif Am facut un intreg document in Word cu astfel de expresii, intalnite de-a lungul timpului sau chiar inventate.

De ex, uite una care mi-a venit acum in minte (documentul e destul de prafuit si trebuie sa fac un efort de memorie ca sa-mi amintesc parola spoton.gif ) : "femeia, simbol al consideratiei universale". rolleyes.gif
matz
o mica confuzie penibila, chiar jenanta unsure.gif
surzi
bicubilizator rofl.gif

Sa nu ne avantam in preocupari ardente asupra dualismului holistic al conceptului de bicubilizator, acesta reprezentand doar o dihotomie creatza, din care, printr-o fina extrapolare, ajungem la sinopticul tricubilizator, o chestie extrem de interesanta daca nu ar fi idiot de eronata.

cam asa o auzeam eu pe profa de filosofie rofl.gif
Olaf
QUOTE (nefertiti @ 1 Jun 2005, 02:47 PM)
Despre ce e lucrarea?  unsure.gif

Despre watermarking pentru modele 3D. tongue.gif Dar am de scris o intreaga poveste, pana sa ajung la partea in care explic ce fac eu de fapt, asa ca... rolleyes.gif Si oricum, poate mai are cineva ceva de scris. smile.gif

P.S. rofl.gif thumb_yello.gif
nefertiti-old
Despre ce e tot n-am inteles, ca ce ai scris tu echivaleaza cu japoneza pentru mine laugh.gif , dar sa nu uiti sa folosesti:
- sinergia faptelor
- a implementa
- a capacita - asta e de la Vanghelie auzire laugh.gif
ilie
alea cu bi si tri sunt tari de tot smile.gif)

dar bibimistrocel? nu ma intrebati ce inseamna.
denise
laugh.gif nefertiti...dar cum ai putut uita de meandrele concretului si ceva mai vechiul catharsis?
Si mai comenta Nea Tomita odata un tablou: imi amintesc de abscons , de fapt cum il pronunta el era de milioane.
Am mai auzit de curand: "in acest stasis ambiguu, dominat de valurirea impresiilor viscerale" ... (nu stiu la ce va ginditi voi, dar eu am tras concluzia ca vorbitorul are ceva probleme in zona aparatului digestiv inferior, ca parea cam constipat de felul lui rofl.gif )
nefertiti-old
Ooof, aia cu meandrele chiar mi-a scapat! laugh.gif
axel
Generator (in engleza): http://www.elsewhere.org/cgi-bin/postmodern
Olaf
Deci, de la Axel zicere: conceptualism neosemantic laugh.gif
Interesant articolul... unsure.gif cand apuc sa-l citesc deschid un subiect de comentarii laugh.gif
axel
Daca'l comentezi, nu uita sa-l salvezi biggrin.gif
Daca te plictisesti de el si vrei altul, da refresh spoton.gif
Olaf
Asta, cu refresh, n-o vazusem laugh.gif
Mrs. Rogers
Interesant subiect . jamie.gif Face cat un banc bun . biggrin.gif

Olaf , eu zic sa nu exagerezi cu expresiile pompoase ca nu stii peste cine dai la corectare . Daca are minte de inginer , arunca cu bicubilizatorul dupa tine jamie.gif tongue.gif
mutulica
cucubilozauri-rubiguminizat...
asta in cazul in care esti convins ca vrei sa abibulezi, despre angoasa metafizica reprezentata de watermark-urile 3D in virtutea argumentelor vizuale, impactul pe care il da folosirea pe scara macro a respectivelor instrumente, are un impact pozitiv. Aflate la congruenta dintre cuvinte si imagini, acestea itemizeaza inconfundabil si indubitabil necesitatea aplicarii de noi valente programelor orientate pe obiecte, in virtutea implicarii de noi proceduri ce se vor conforma nemijlocit noilor tendinte ....

bla bla bla, daca imi spui textul original si unde vrei sa-l ajustezi... ti-l fac sa tinda asimptotic spre meandrele concretului si ti-l ancorez in sinergia faptelor, cu incomensurabila voiosie artistica. si daca mai iau si o votca la bord...
Felina
mutulica... wub.gif
Oiski-Poiski
Mutulica am inteles tot biggrin.gif .Faci ce faci si esti foarte clar in exprimare spoton.gif
mutulica
oiski-poiski, valoare intrinseca a exprimarii, e data de folosirea unor stiluri dihotomice, a caror valenta de un clar-obscur ambiguu si pleonastic, duce la crearea unui mesaj tendentios apofactic, spre delectarea onorat auditoriului...

si uite asa se prinde lumea, de ce am ramas virgin... delirium tremens
Tear
Congruenta fenomenologica introspectiv haotica. Merge ?
Olaf
spoton.gif

@mutulica: mie mi se pare ca asta face parte, mai degraba, din conceptele care stau la baza unei teorii post-dialectice...
surzi
dar ce spuneti de o mica sinestezie ludica a unei voci galbene cu aspect plat şi gust sărat sau a unei priviri catifelate, dulce-amaruie, profund-senzuala ......? smoke.gif
Catalin
QUOTE

dualismului holistic

rofl.gif

Asta da concept antitetic! Este, in esenta, un reductionism semantic adaptat hermetismului semiotic contemporan si, de ce nu recunoastem, futuristo-regresiv.
mutulica
daca imi permiteti o flotare logica... incomensurabil de multe gaini ce s-a furat
Carmi
Privind ariile semantice ce au fost descrise aici mai sus de initiatii in stiintele ermetizarii, o simpla studenta la filologie remarca dihotomiile prezente precum si paleta de interpretari hermeneutice care se desfasoara din palimpsestele prezentate. Cu alte cuvinte, stimati cititori, expresiile tautologice si sferele dialecticii stilului bogat ornat dovedesc utilitarismul si sigura comprehensiune a fragmentelor ce necesita...itemizare.
Catalin
Carmi, eu zic ca nu trebuie sa alunecam in capcana aparentei inefabilitati si sa renuntam la optimismul prezumtiv inerent oricarui demers orientat spre sfera dialecticii. Chiar daca "stilul bogat ornat" epateaza nu cred ca putem conchide inextricabilul de aici si, implicit, nu vad de ce sa limitam comprehensiunea la cea cvasifragmentista relevata de tine.
Carmi
Cataline da-mi voie sa-mi precizez inca odata pozitia in cadrul acestei discutii. Daca inducerea unor anumite sfere dihotomice poate genera pseudointelegerea eronata a unor problematizari cum ar fi inefabilitatea discursului si limitarea pozitivitatii si al actului emotional al optimismului (nu vad coordonatele prezumtivitatii, imi pare deosebit de rau) recompunearea comprehensivitatii poate suferi derivari primare care se poate co0rela cu o anumita decentrare sau in unele cazuri clivaj al mesajului transmis. Cu toate acestea comprehensiunea nu trebuie sa sufere dezbinarea radiala a ideilor pe planurile existentiale si prin urmare sugerez desemantizarea la un nivelul acceptabilitatii persoanelor de grade diverse de eruditie.
Olaf
Ca bine zici... da' n-am inteles decat ultima parte. rofl.gif
Carmi
Olaf daca vrei pot reexplicita intrinsecitatea mesajului laugh.gif exceptand ultima parte bineinteles care a atins targetul repartizat in mod sistematic.
Mara
O noua forumista m-a incuiat cu totul si rar mi se intampla sa nu pricep mai nimic dintr-un text. Va rog eu, nu ma contraziceti aici! laugh.gif

"Tulburarile vasomotorii ale migrenei se desfasoara in etape:
-faza de vasoconstrictie , in care simptomatologia variaza explicata prin cresterea sintezei de catecolamine (noradrenalina, adrenalina , dopamina) si dovedita de o crestere a excretiei de acid vanilmandelic,metabolit al catecolaminelor , in urina
-faza de vasodilatatie , variabila ca durata dar mai lunga decat prima, in aceasta faza se percepe senzatia dureroasa, poate fi explicata prin acidoza, ca o consecinta a fazei precedente.In aceasta faza intervin histamina si acetilcolina in prezenta altor autacoide care scad pragul pentru durere, cum ar fi heparina si serotonina
-faza de edem cu infiltratie edematoasa cerebrala ceea ce explica somnolenta, apatia si oboseala caracteristice acestei faze.
Tratamentul modern al migrenei se realizeaza cu vasoconstrictori puternici in faza de vasodilatatie , precum ergotamina asociata cu cofeina pentru potentarea efectului , si cu medicamente ce scad permeabilitatea capilara si edemele ca tratament de fond, profilactic.Mai sunt indicate si vitaminele din grupul B:piridoxina si tiamina. "

Era vorba de cefalee si migrena, iar eu, ca om suferind, am avut "placerea" unei noi dureri de cap la topicul care isi propunea sa ma ajute. rofl.gif
Contessina
tongue.gif
Cu totul intamplator am descoperit qestia de mai sus si culmea! imi mai si apartine.
De ce sunt discutata in alta parte, pe la spate?De ce nu-mi spui in fata ce nu ai inteles?
Contessina
Ce este atat de greu de inteles?
Sunt 3 faze mari si late:
- vasoconstrictia adica ingustarea diametrului vaselor sanguine
-vasodilatatia cu marirea lor
-faza de edem, edemul este definit ca o extravazare a plasmei in afara vaselor de sange, sau retinerea de apa
Sunt medicamente specifice care combat cele 3 faze.
dupa cum bine a observat cieva, in organism functioneaza legea compensatiei, adica orice modificare intr-un sens in organism este contracarata de organism printr-o modificare in sens contrar.De ex o vasodilatatie va fi urmata de tahicardie compensatoare, adica accelerarea frecventei cardiace.
In cazul cu migrena nu apare decat faza de vasodilatatie deorece sunt vase cerebrale.
Mara
Actilyse, "questia" se vrea o gluma si nu ti-am dat numele tocmai ca sa nu te simti aiurea smile.gif, pentru ca ce ai scris tu este inteligibil doar de catre oameni cu pregatire medicala. Hanul Ancutei se vrea un forum unde omul poate conversa natural, ori tu faci o expunere de terminologie de specialitate, care pentru marea majoritate e de neinteles. Pe topicul respectiv te-am rugat sa "traduci", dar se pare ca nu ai inteles aluzia, deoarece ai continuat la fel. Sunt convinsa ca stii multe lucruri si chiar mi-ar placea sa invat cate ceva nou, dar ce folos daca nu inteleg?! Si te asigur ca nu sunt singura. wink.gif

Edit: pai sa vedem ce ar fi greu de inteles: catecolamine, acid vanilmandelic, metabolit, catecolamine, acidoza, autacoide, infiltratie edematoasa cerebrala, etc.
simonsays
QUOTE (Actilyse @ 7 Jun 2005, 06:15 PM)
De ce sunt discutata in alta parte, pe la spate?De ce nu-mi spui in fata ce nu ai inteles?

nu esti discutata pe la spate.. ti-a spus si acolo ca ai incuiat-o cu textul ala.. practic ne-ai incuiat pe toti tongue.gif

ps. las-o-asa, nu-l mai lamuri, ca e si mai jale... hh.gif laugh.gif
Felina
Eu propun sa vin a Michelleul, numai el( tongue.gif ) ne poate scoate din incurcatura asta incurcata (sa-l parafrazez pe Mutu Lica wink.gif )
nefertiti-old
Si io mai propun sa ne vorbeasca si despre oarece leacuri traditionale din India. rolleyes.gif
simonsays
nu mai, asta nu pricepeti .. ca acele explicatii mai degraba ne afunda in bezna.. las-o-asa, ca merge... laugh.gif
Felina
mai simoane, nu-ntelegi! unii are curiozitatea mai curioasa din fire si vrea chiar sa inteleaga ce citeste sau macar sa stie ca daca nu intelege ce citeste, este pentru ca ceea ce este scris nu este de inteles ci numai abureala aburita capiata (copiata) de pe net... uh! ce-am vrut sa zic??
Mara
Nu stim, dar daca tu ai inteles, tot e bine! laugh.gif mwah1.gif
Olaf
@Nefertiti: rolleyes.gif
Mostra din ce am bagat pana acum:

CODE
Decalajul dintre alfabetul permutat şi cel original este numit cheie de cifrare şi este cunoscut numai de către A şi B. O astfel de cheie poate fi:
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z A B,
mesajul codat rezultat fiind:
VGCOKPVTGDCVRGPVTVWECOCICPFGCOECRQCVGCKXCBWVXTGQQHGTVCKPBQPCVKCOURWUETGFECOCOJQVCTCVRCPCNCWTOCUCOKEWORCTUKXTGCWUCOCFWECUVCBK

Am renuntat la cuvinte pompoase ca sa pastrez cat de cat inteligibilitatea... dar nu e timpul pierdut sa ma razgandesc tongue.gif
P.S. Sa nu radeti de mesaj, daca va apucati sa-l descifrati laugh.gif
Felina
QUOTE (Olaf @ 7 Jun 2005, 05:45 PM)
@Nefertiti: rolleyes.gif
Mostra din ce am bagat pana acum:

CODE
Decalajul dintre alfabetul permutat şi cel original este numit cheie de cifrare şi este cunoscut numai de către A şi B. O astfel de cheie poate fi:
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z A B,
mesajul codat rezultat fiind:
VGCOKPVTGDCVRGPVTVWECOCICPFGCOECRQCVGCKXCBWVXTGQQHGTVCKPBQPCVKCOURWUETGFECOCOJQVCTCVRCPCNCWTOCUCOKEWORCTUKXTGCWUCOCFWECUVCBK

Am renuntat la cuvinte pompoase ca sa pastrez cat de cat inteligibilitatea... dar nu e timpul pierdut sa ma razgandesc tongue.gif
P.S. Sa nu radeti de mesaj, daca va apucati sa-l descifrati laugh.gif

Sa nu te superi pe mine ca am descoperit o errrrroaaarrreee devil.gif , un V in plus ohyeah.gif

VGCOKPVTGDCVRGPVTVWECOCICPFGCOECRQCVGCKXCBWVXTGQQHGTVCKPBQPCVKCOURWUETGFECOCOJQVCTCVRCPCNC
WTOCUCOKEWORCTUKXTGCWUCOCFWECUVCBK
Olaf
Multumesc. smile.gif Modific acum biggrin.gif

Edit: Oricum, VGCOKPVTGDCVRGPVTWECOCICPFGCOECRQCVGCKXCBWVXTGQQHGTVCKPBQPCVKCOURWUETGFECOCOJQVCTCVRCPCNCWTOCUCOKEWORCTUKXTGCWUCOCFWECUVCBK este un cuvant pompos, nu? laugh.gif
simonsays
QUOTE (Felina @ 7 Jun 2005, 06:41 PM)
mai simoane, nu-ntelegi!

se poate.. am zis ca incep sa ma prostesc laugh.gif
nefertiti-old
QUOTE (Olaf @ 7 Jun 2005, 06:11 PM)
Multumesc. smile.gif Modific acum biggrin.gif

Edit: Oricum, VGCOKPVTGDCVRGPVTWECOCICPFGCOECRQCVGCKXCBWVXTGQQHGTVCKPBQPCVKCOURWUETGFECOCOJQVCTCVRCPCNCWTOCUCOKEWORCTUKXTGCWUCOCFWECUVCBK este un cuvant pompos, nu? laugh.gif

Giiizaaas, ati trecut la criptograme???? laugh.gif
Olaf
Nu, face parte din introducere laugh.gif
Cla
Pompos?

"Woe to you, Oh Earth and Sea,
for the Devil sends the beast with wrath,
because he knows the time is short...
Let him who hath understanding reckon
the number of the beast
for it is a human number,
it's number is Six hundred and sixty six"

wink.gif
axel
Nu.
surzi
rolleyes.gif o negatie fundamentala, absoluta, iremediabila, irefutabila sau o opertie unara, na, ca a iesit chiar binara rofl.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.