Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Expresii Pompoase
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Poiana lu' Iocan
Pagini: 1, 2
Cla
[joj Istenem]Es ist so schwer ein GOTT zu sein [/joj Istenem]
mutulica
- Tata, ce e aia pompa?
- Fiule, pompa este un dispozitiv care ajuta la mutat fluidele dintr-un loc in altul; de obicei este un ansamblu de pistoane, supape, bla..bla..bla ... prin miscari alternative de dute-vino ale pistonul creaza presiune sau depresiune in camera de presiune, si bla...bla..bla.... etc, cum functioneaza pompa... Na ai inteles?
Da' ce-ti veni sa ma intebi acuma despre pompe?
- Pai, uite ca scrie in cartea de istorie ca Cezar a intrat in Roma cu mare pompa...
Thelma
...impotriva acestor detinuti, care plutesc in deriva in mlastina incomprehensibila a oprobriului, gardienii au luat luat masuri draconice de protectie, spune ministrul intr-un discurs exhaustiv, desi sunt lasati sa-si ia cafeluta de dimineata in curtea penitenciarului...o scapare cvasiimperdonabila, care...

...sa-mi fie iertat stilul pompieristic, dar tare se incadreaza in cadenta centrata al threadului astuia...tongue.gif

p.s. am observat ca masurile draconice de securitate sunt in voga printre stiristi in ultima vreme rofl.gif
mutulica
O blonda se adreseaza unei brunete:

- Cine spune ca sunt inculta, face o mare eroare! De curind am fost angajata la un Centru de reactivi izopropanici nucleari cuantificati si trifazati pentru crestomatie purulenta semantica.
- Si ce faci acolo?
- Pazesc reactivii izopropanici cuantificati, pentru ca se fura ca-n hiperglomeratiile clorofiliene angiospermice si gimnospermice perene, carora brunetele le spun "codru"!!!
Dark Angel
Afirmaţia lui R.Wellek şi A.Warren, autorii unui tratat de teoria literaturii, de notorietate la jumătatea secolului nostru – „Funcţia ei principală [a literaturii] este fidelitatea faţă de propria ei natură”3 - pare să fi fost făcută anume pentru a justifica demersul (discret) formalist pe care îl propun. Dar realitatea acestei arte, polimorfismul ei, existenţa unor largi spaţii care aparţin deopotrivă literarului şi nonliterarului desfid proiectul formalist: în anumite momente ale istoriei sale, literatura – poezia mai ales – poate nutri iluzia că există în sine şi pentru sine, dar aceasta iluzie nu poate fi proiectatăă asupra ansamblului manifestărilor literare.De altfel, afirmaţia teoreticienilor americani se potriveşte oricărei alte arte, ba chiar şi altor manifestări ale spiritului creator, care nu sunt nepărat de natură artistică: tuturora le este comună această cerinţă fundamentală de a rămâne fidele faţă de propria lor natură, ceea ce traduce, în ultimă instanţă, acţiunea unui principiu de coerenţă şi consistenţă fără de care activitatea creatoare nu ar putea exista.
Încă din Antichitate, literatura a fost însoţită de un lung cortegiu de scrieri, ce şi-au luat drept obiect de studiu explicarea literaturii înseşi. Fie că aveau un caracter descriptiv sau normativ, fie că erau rezultatul contactului empiric cu opera literară, generând comentariul de lectură sau filologic, acele scrieri au urmat din umbră evoluţia fenomenului literar şi au urmat în toate sinuozităţile sale mişcarea acestuia. Un asemenea fapt a făcut posibilă, la un moment dat, apariţia unei categorii, eterogenă de altfel, de învăţaţi care s-au specializat în studiul literaturii.Ţinând seama de anvergura acestei activităţi, care, astăzi cel puţin, pare să o copleşească pe cea a scriitorilor înşişi, ar putea fi dat cu uşurinţă un răspuns afirmativ global la întrebarea dacă studiul sistematic al literaturii reprezintă o necesitate, dar găsirea argumentelor care să întemeieze un asemenea răspuns ar constitui o operaţie mult mai delicată.
Punându-şi o întrebare asemănătoare, René Wellek şi Austin Warren – afirmă dintru început că l i t e r a t u ra î n s e a m n ă m a i a l e s o a c t i v i t a t e c r e a t o a r e, iar s t u d i u l l i t e r a t u r i i, d a c ă n u o ş t i i n ţ ă, c e l p u ţ i n o a c t i v i t a t e d e c u n o a ş t e r e ş i e r u d i ţ i e4: ar părea că, deopotrivă forme ale manifestării spiritului, creaţia (artistică cel puţin) şi cunoaşterea / erudiţia se opun una alteia. Opoziţia s-a fixat printr-o prejudecată bine înrădăcinată în conştiinţa culturală modernă, potrivit căreia învăţatul era identificat cu interpretul literaturii, cu savantul-prizonier al ştiinţei sale filologice, iar scriitorul, după un model derivat din Platon, cu poetul posedat de Muze. Activitatea unor artişti-critici iluştri (Coleridge, Ch.Baudelaire, T.S. Eliot) infirmă această opoziţie, care distorsionează modul de a privi cele două forme de activitate.


Asta e o parte din cele 233 pagine pe care trebuie sa le invat pentru examenul de teorie a literaturii...
Olaf
Succes! spoton.gif Eu era sa adorm... tongue.gif Si am observat asta ca manifestare cronica, de cate ori incerc sa citesc chestii de genul asta.
mutulica
ohooo... astia e in bani nene. pai cita vodka mi-a trebuit mie sa aberez 3 rinduri, si astia baga 233 de pagini...
cactus
Nu vă temeţi de perfecţiune. N-o s-o atingeţi niciodată! (Salvador Dali)
mutulica
ei nu zau?
o sti p'aia cu nobody's perfect
i'm nobody
therefore I'm perfect
Mrs. Rogers
Subiectul asta a stat ingropat un an si am uitat sa va spun ca urasc textele pompoase mai ales daca nu spun nimic biggrin.gif
dor
a filozofa cu privire la teoria chibritului biggrin.gif
mutulica
QUOTE (toxic @ 17 Oct 2006, 06:43 PM)
Subiectul asta a stat ingropat un an si am uitat sa va spun ca urasc textele pompoase mai ales daca nu spun nimic biggrin.gif

chiar daca nu ai nimic de spus... macar fa-o cu pompa
altfel .. ce rost are subectu'
Mrs. Rogers
Da?
Urasc textele pompoase si fara consistenta si oamenii care in general folosesc cuvinte mari dar n-au nimic de zis.
Am reusit? rolleyes.gif
cactus
QUOTE (mutulica @ 17 Oct 2006, 11:17 PM)
QUOTE (toxic @ 17 Oct 2006, 06:43 PM)
Subiectul asta a stat ingropat un an  si am uitat sa va spun ca urasc textele pompoase  mai ales daca nu spun nimic  biggrin.gif

chiar daca nu ai nimic de spus... macar fa-o cu pompa
altfel .. ce rost are subectu'

Pai, tu ai dreptate; acilea era vorba de o chicoza calcoformica redusa la subiectul concret prin intoarcerea la absurdul subiectului disjuns dintr-o fraza fara noima..user posted image

PeiSei - Toxice- ma simt tulburat hh.gif user posted image maine, dis-de-dimi ma car pana la Limbrik sa studiez subiectul.
mutulica
QUOTE (toxic @ 18 Oct 2006, 02:17 AM)
Da?
Urasc textele pompoase si fara consistenta si oamenii care in general folosesc cuvinte mari dar n-au nimic de zis.
Am reusit? rolleyes.gif

excelenta voastra, ati putea sa va straduiti mai mult. aveti atita stralucire exhaustiv promovata pe alte posturi, incat simt o oarecare incotinenta conversationala datorita faptului ca nu va exercitati aceeasi putere persuasiv comunicativa si in acest demers
Cla
QUOTE (surzi @ 1 Jun 2005, 04:47 PM)
bicubilizator rofl.gif

Sa nu ne avantam in preocupari ardente asupra dualismului holistic al conceptului de bicubilizator, acesta reprezentand doar o dihotomie creatza, din care, printr-o fina extrapolare, ajungem la sinopticul tricubilizator, o chestie extrem de interesanta daca nu ar fi idiot de eronata.

cam asa o auzeam eu pe profa de filosofie rofl.gif

ohno.gif doare... ohno.gif
Kyklos
Expresii Pompoase hmm.gif

Să-i spui unei cocote că e futilă yeah.gif

mutulica
irefutabil futila
mutulica
s-a cam incortzopenit topicul asta, desi era un izvor savuros de cacofonii intelecte si demidocte...
Erwin
lipsit-am de pe forum în ultima perioadă astronomică care a cuprins luna plină, schimbarea de fus orar şi un weekend şi deja s-au cumulat intempestiv atâtea şi atâtea pagini de postări noi şi deosebite, încât stau şi mă minunez ca viţelul din poveste, la noua cioplitură de stejar dinainte... biggrin.gif
genicon
Spirit de gluma cu caracter comic. M-am chinuit groaznic de mult sa retin cuvintele astea in speranta ca voi avea ocazia sa le spun candva, la un moment potrvit. Nu e pompos decat pentru mine, stiu... rofl.gif da' macar stiu ca in momentul in care o voi uita din nou, o gasesc aici biggrin.gif
Carmi
Am recitit subiectul si m am mirat cum de am putut scie randurile alea. Doamne ce mi mai lipseste facultatea cu cursurile ei de specialitate!!
at Geni> cam miroase a tautologie expresia ta rolleyes.gif
genicon
Am gasit o chestie noo: Tautologie rofl.gif

Si, Carmi: Tie macar iti lipseste acum facultatea... sunt unii carora le lipsea si cand o faceau... whistling.gif
Carmi
Off topic (Doamne ce frica ne era pe vremuri cand faceam off topicuri ca vine Mihai si ne atentioneaza... rofl.gif am trecut insa peste traumele trecutului)

Geni nu face tu pe modestul pentru ca nu s straina de genul tau preferat de muzica si stiu ca trebuie un nivel de cultura ca sa iasa ceva. wink.gif wink.gif spoton.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.