Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Apa Sfintita, Este Sau Nu Sfinta ?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Comunitatea Credintei - Religie
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
thunder
QUOTE (axel @ 28 May 2005, 07:33 AM)
Thunder, iar ne plictisesti cu domnul Emoto? N-am mai discutat atata despre el?

- nu stiu cu cine si despre ce ai discutat tu si nici nu ma intereseaza. Acum am prezentat idei legate de subiectul topicului: apa (sfintita). Cercetarile lui Emoto, si nu numai ale lui, autentifica faptul ca apa este pastratoare de energii subtile si ca ele isi pot schimba "calitatile" fizico-chimice si mai ales subtil-spirituale. Eu sint ON TOPIC, tu nu.
axel
Vrei sa spui "cercetarile" lui Emoto, nu cercetarile lui Emoto wink.gif
thunder
QUOTE (axel @ 29 May 2005, 02:11 AM)
Vrei sa spui "cercetarile" lui Emoto, nu cercetarile lui Emoto wink.gif

- "adevarat", dar ma bazam pe "inteligenta" ta sa-ti dai seama de asta. thumb_yello.gif
axel
Vad ca incepi cu "subtilitati" "inteligente".
Daca esti asa convins ca Emoto este un cercetator, spune-ne te rog care-s publicatiile stiintifice in care si-a publicat rezultatele cercetarilor lui (cu volum si numar, te rog).
cociuba
Axel
QUOTE
Emoto

este d-le doctor Emoto... rofl.gif rofl.gif spoton.gif



Exista si alte religi care au apa sfintita?
edinide
Cociuba,
Ce reprezinta insemnul tau?
abis
QUOTE (edinide @ 28 May 2005, 06:02 AM)
Thunder vea sa spuna, in mod intuitiv, ca orice Om se naste Ateu, adica se naste in afara lui Dumnezeu. Bebelasul nu trebuie sa afirme "eu sint Ateu", o dovedeste prin Nasterea sa... Copilul este Dovada, nu spusele Copilului. Cine afirma ca s-a nascut Crestin sau Mormon, afirma o mare Minciuna, deoarece Religia nu vine prin Nastere Somatica.

Cand am afirmat eu asta pe alt topic, niste persoane credincioase m-au contrazis vehement...
axel
QUOTE (abis @ 30 May 2005, 10:36 AM)
QUOTE (edinide @ 28 May 2005, 06:02 AM)
Thunder vea sa spuna, in mod intuitiv, ca orice Om se naste Ateu, adica se naste in afara lui Dumnezeu. Bebelasul nu trebuie sa afirme "eu sint Ateu", o dovedeste prin Nasterea sa... Copilul este Dovada, nu spusele Copilului. Cine afirma ca s-a nascut Crestin sau Mormon, afirma o mare Minciuna, deoarece Religia nu vine prin Nastere Somatica.

Cand am afirmat eu asta pe alt topic, niste persoane credincioase m-au contrazis vehement...

De-aia exista atatea ramuri, ramurele si frunzulitze la crestinism wink.gif
edinide
Ai o legatura catre paginile respective?
Clopotel
Draga Edinide,
QUOTE
QUOTE
Eu am raspuns cu "da" acolo unde este "da" cu adevarat pentru cei drepti....Dar tu nu ai fost in stare sa raspunzi cu nimic la aceste intrebari...

Sa-ti dau o analogie comuna, usor de inteles. Pentru a-l testa pe un elev la ora de fizica sa zicem, care se leaga direct de Realitate, poti sa-i pui intrebari si el sa raspunda. Poti sa faci si invers, sa-l pui pe el sa puna intrevarile de rigoare despre acel subiect. Daca stie intrebarile pertinente, stie probabil si raspunsurile...
Eu nu ti-am pus intrebarile respective pentru a-ti oferi raspunsurile mele, desi pot s-ao fac pentru tine, ci pentru ca stiam ca tu nici nu ti-ai pus vre-o data acele intrebari... Eu nu roiam sa-ti raspund, ci ca tu sa-ti raspunzi... In felul acesta te poti evalua singur, dintr-un punct de vedere la care nici nu te-ai gindit. Faptul ca te intrebi este mai mult decit ca eu iti raspund tie sau altora.

Faci niste confuzii si greseli punandu-ma pe mine ca subiect... Ti-am mai spus, eu nu reprezint ortodoxia, asa cum un student repetent nu reprezinta o institutia prestigioasa de invatamant.... Tu zici ca un mare procent din ortodocsi se pierd.... si deduci dupa o "logica" gresita ca ortodoxia ar fi de vina... Eronat... Nu e de vina sistemul ca cere sacrificiu de sine, dragoste si persistenta, ci firea omului mai inclinata spre comodidate....
De unde stiu eu ca ortodoxia este o cale dreapta si mantuitoare? Sunt foarte multe indicii, iar pentru ochii unora ca tine, dovada vie ar trebui sa fie sfintii ei... Sa-ti dau cateva exemple mai recente ca sa incerci sa studiezi cate ceva: Sf. Serafim de Sarov, Sf. Maxim, Marcu Ascetul, Avva Isidor, Filaret, Isaac Sirul, Arsenie din Paros, Porfirie, Paisie Aghioritul etc, si chiar si mari parinti romani cum ar fi Parintele Cleopa, Ioanichie Moroi etc... si acestia sunt doar cativa din cei cunoscuti de prin carti dar cati nu au fost si nu s-a scris de ei pentru ca ei doreau sa stea in anonimat... Ei prin ortodoxie si cu ajutorul lui Dzeu. s-au mantuit.... S-au impartasit cu Sfintele Taine pe care tu in nestiinta/rataciera ta le hulesti... Religia asta a ta, pentru care acum tu incerci sa strangi adepti, pe cati a mantuit? (in afarade tine evident...)
Pe Eclesia eu am deschis un nou topic, in care voi scrie fragmente din vietile acestor sfinti ortodocsi: viata si nevointele lor, lupta cu vrajmasii inclusiv in chip de om care incercau sa-i intoarca de la calea lor, minunile pe care le-au facut, la care au fost destui martori...
Si nu e vorba doar de trecut asa cum ai spus, caci si astazi sunt multi cu viata sfintita retrasi prin manastiri si schituri, chiar si in Romania, nemai vorbind de Sfantul Munte Athos etc.. Dar chiar daca astazi nu ar mai fi nici un sfant, ci doar in trecut, este ilogic sa spui ca ortodoxia este gresita, caci si cei din trecut tot prin ortodoxie sau mantuit, nu s-a schimbat nimic, doar naravurile oamenilor...
De ce la noi multi ortodocsi sunt rataciti: Sa nu uitam ca am avut vreo 60 de ani de comunism, unde religia era persecutata, batjocorita.... Credinciosii erau dati afara din serviciu daca mergeau la Biserica... Nu dadea bine la dosar daca vorbeai de Iisus si Dzeu. Astfel incat chiar multe Biserici, devenisera chiar obiect de propaganda comunista... In Rusia, cu o ortodoxie autentica, preotii cu har au fost impuscati... Si in Romania, sa ne amintim doar de Parintele Cleopa cum a fost urmarit prin munti de securisti care cautau sa-l omoare... Aiudul era plin de preoti... Comunistii au lasat multi preoti pacatosi in libertate, doar pentru a discredita religia, caci iata preotul ala se imbata sau preacurveste etc...
Si astfel au trecut vreo 2 sau 3 generatii care s-au rupt de Biserica, dar nu numai ca s-au rupt, dar au ramas in minte si cu o imagine falsa despre ea....
Pe multi ii auzi zicand:"Ce sa ma duc la Biserica ca babele si ca mosii..!" Acesta este rodul propagandei ateiste.... Acei oameni in varsta sunt mai multi in Biserici acum pentru ca ei nu au fost alterati de ateism, pe cand cei tineri au fost zapaciti cu totul... Chiar eu prin educatia mea, ma duceam la Biserica de doua ori pe an doar ca sa ma distrez si nu sa ma rog....
In afara de Biblie, nici nu se tipareau carti cu vietile sfintilor, sau cu traditiile Bisericii... Si atunci oamenii de unde sa stie sau sa inteleaga ceva?
Dupa revolutie, lucrurile au mers si mai rau, caci au navalit sectele si religiile orientale, care pe multi astfel de nepregatiti i-au inghitit ca niste lupi flamanzi....
QUOTE
ci pentru ca stiam ca tu nici nu ti-ai pus vre-o data acele intrebari...
Se vede treaba ca nu stiai nimic, caci eu mi le-am pus, e adevarat in urma cu cativa ani, dar mi le-am pus.... si raspunsurile au venit de la Sfintii Ortodocsi, ei mi-au aratat ca Ortodoxia este calea cea dreapta prin chiar exemplul lor....
Tu acum vii aici si ne spui ca ai gasit o scurtatura la mantuire, ca invatatura ortodoxa e gresita si ca a ta e buna, dar tu decat hulesti, nu aduci nimic in schimb....si asta doar pentru ca nu ai ce... Nici un alt adept al oricarei religii, nu huleste o alta religie, poate doar sa o contrazica prin argumente dar nu-i face preotii vrajitori si cele sfinte, apa de ploaie.... Nimeni nu face asta pentru ca jigneste si raneste aproapele... Singurul numai, diavoul jigneste asa cum jigneste si acum prin gura ta....
Iata ce zice Iisus in Evanghelii:
QUOTE
Ev. Matei XIX, 16-26
16. Sa luam aminte, si, iata, venind un tanar la El, I-a zis: Bunule Invatator, ce bine sa fac, ca sa am viata vesnica ?
17. Iar El a zis: De ce-Mi zici bun ? Nimeni nu este bun decat numai Unul Dumnezeu. Iar de vrei sa intri in viata, pazeste poruncile.
18. El I-a zis: Care ? Iar Iisus a zis: Sa nu ucizi, sa nu savarsesti adulter, sa nu furi, sa nu marturisesti stramb;
19. Cinsteste pe tatal tau si pe mama ta si sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti.
20. Zis-a lui tanarul: Toate acestea le-am pazit din copilaria mea. Ce-mi mai lipseste ?
21. Iisus i-a zis: Daca voiesti sa fii desavarsit, du-te, vinde averea ta, da-o saracilor si vei avea comoara in cer; dupa aceea, vino si urmeaza-Mi.

Si asta au facut parinti au lasat totul si l-au urmat, retragandu-se in manastiri, si in locuri cat mai retrase, si urmand toate cele ale Bisericii lui Hristos..., nu ne-a zis de nici o scurtatura, caci daca era, ne-o spunea....
QUOTE
Daca Ortodoxia ar fi cu Puterea lui Dumnezeu, Dogma corecta ar fi "cititi toate cartile "eretice" si dovediti-le false"... Ei stiu de ce Dogma iti interzice tie Cercetarea, fiind chiar impotriva Evangheliei lui Isus Cristos! Tu stii...?
Draga Edinide.... bati campii la greu, scuza-ma ca-ti spun asta in fata... Cine ti-a spus tie aberatiile astea...Cine ti-a spus tie sa nu citesti carti? Pe mine duhovnicul meu ma incurajeaza chiar sa stiu mai multe, sa citesc mai mult, ca sa nu poata diavolul prin gura altora sa ma vatame.... Dogma nu interzice asa ceva, si asta este propaganda sectara diavoleasca, cum ca Ortodoxia limiteaza omul la cunoastere...minciuni pentru minti ratacite... Este adevarat ca preotul atrage atentia: " Fiti atenti sa nu fiti vatamati!" Asta e cu totul altceva, pentru unii, cu mai putina cunostere, ii sfatuieste chiar sa nu citeasca, este adevarat, caci acela lesne ar fi vatamat, asa cum un antrenor nu-l pune pe un elev nou sa faca exercitii de avansat, chiar daca levul ar vrea, ca sa nu se raneasca.... Aceasta o vede si o intelege oricine... numai tu draga Edinide nu, de ce oare?!
QUOTE
Cum crezi ca am ajuns eu acolo unde sint...?
Nu stiu draga Edinide si nici nu vreau sa stiu, dar esti amagit rau de diavol... Si cel mai bun indiciu pentru tine ar trebui sa fie sa-ti masori un pic orgoliul care se pare ca a iesit din scala masurabila devenind nemasurat.... Nici Sfintii Parinti nu spuneau despre ei ca au ajuns foarte sus, ba din contra se considerau cei mai de jos... Dar e adevarat ca nu toate religiile indeamna la smerenie, iar sectarii nici nu au auzit de asa ceva...
Prin urmare draga Edinide, eu zic ca ar fi mai bine sa nu mai batjocoresti Ortodoxia, caci nu-ti sade bine...
Daca doresti sa lamurim probleme, eu cu mare bucurie, pe cat de putin cunosc,si sa le lamurim impreuna, pot sa discut frumos cu tine, dar sa incetezi cu jignirile acestea murdare si mincinoase la adresa ortodoxiei...te rog frumos...
thunder
QUOTE (Clopotel @ 30 May 2005, 12:14 PM)
Prin urmare draga Edinide, eu zic ca ar fi mai bine sa nu mai batjocoresti Ortodoxia, caci nu-ti sade bine...

- dincolo de faptul ca si tu si edinide faceti pe ici pe colo niste afirmatii gresite dpdv al adevarului etern, sinteti si off topic. apa sfintita domnilor ! rolleyes.gif
bdl
QUOTE (abis @ 30 May 2005, 02:36 AM)
QUOTE (edinide @ 28 May 2005, 06:02 AM)
Thunder vea sa spuna, in mod intuitiv, ca orice Om se naste Ateu, adica se naste in afara lui Dumnezeu. Bebelasul nu trebuie sa afirme "eu sint Ateu", o dovedeste prin Nasterea sa... Copilul este Dovada, nu spusele Copilului. Cine afirma ca s-a nascut Crestin sau Mormon, afirma o mare Minciuna, deoarece Religia nu vine prin Nastere Somatica.

Cand am afirmat eu asta pe alt topic, niste persoane credincioase m-au contrazis vehement...

Asta e o caracteristica a credinciosilor.... se contrazic singuri..... spoton.gif
actionmedia
QUOTE (thunder @ 30 May 2005, 12:39 PM)
- dincolo de faptul ca si tu si edinide faceti pe ici pe colo niste afirmatii gresite dpdv al adevarului etern, sinteti si off topic. apa sfintita domnilor ! rolleyes.gif

Mie mi-a placut dizertatia lui edinide referitor la apa sfintita. Dupa spusele lui apa sfintita ar fi apa de ploaie rolleyes.gif .
Foarte frumos. Mie imi place ploaia. Probabil ca de-aia imi place, pentru ca e sfintita.
IO
Bravo, actionmedia, esti pe drumul cel bun.
Dar in autobuzul gresit... spoton.gif
thunder
QUOTE (actionmedia @ 30 May 2005, 05:23 PM)
Mie mi-a placut dizertatia lui edinide referitor la apa sfintita. Dupa spusele lui apa sfintita ar fi apa de ploaie rolleyes.gif .
Foarte frumos. Mie imi place ploaia. Probabil ca de-aia imi place, pentru ca e sfintita.

- in directia asta, spusele lui edinide sint apa de ploaie. rofl.gif

PS. Dincolo de asta, cine se aseamana se aduna. ohyeah.gif
thunder
QUOTE (abis @ 30 May 2005, 10:36 AM)
Cand am afirmat eu asta pe alt topic, niste persoane credincioase m-au contrazis vehement...

- daca e s-o intorci pe toate partile ai tot felul de "raspunsuri". De ex. ai putea sa te numesti crestin DOAR si pt. ca parintii tai sint crestini si te-au conceput, "purtat" in pintece si nascut in religia lor, mai ales a mamei, cea cu care ai contact direct cel putin 9 luni cit esti in burta ei. Ce am spus eu si cum interpreteaza edinide are multe diferente de intelegere si raportare la situatia in sine. Totusi, nu asta este subiectul topicului.
abis
Da, subiectul e apa sfintita. Inteleg ca nu stie nimeni cand a inceput sa fie practicat ritualul de sfintire a apei. Pacat. Ar fi fost o informatie interesanta (cel putin pentru mine).
edinide
Cind s-a "sfintit" Apa? Cind s-au "sfintit" vesmintele Popilor? Cind si-a pus Papa trei coroane de aur (prin secolul XII cred)? Toate astea s-au intimplat cind Sfintenia a fost dusa din Sufletul lor si au cazut inapoi in Ritualism Pagin, ceea ce Popii stiu de minune sa faca de multe mii de ani, dansuri vrajitoresti, descintece oculte si restul. Isus a avut pe El o camasa tesuta dintr-o singura bucata, pe care calaii au aruncat cu zarurile, ca sa fie cistigul numai al unuia. Azi, Vesmintele Popilor sint toate "Sfintite", se aduna unii cu altii ca sa "Sfinteasca" niste HAINE in care se va inbraca mai apoi un Popa decazut care umbla numai dupa Pintecele lui (nu ca nu ar exista pe undeva si Popi onesti...) Apoi vin "credinciosii" in Vrajitoriile Popesti si se lasa acoperiti cu HAINELE "Sfintite", ca sa se Sfinteasca si ei. Popa are Inima goala, Haina lui fiind mai "Sfinta" decit el, si saracii credinciosi spera sa gaseasca Linistea Sufleteasca acoprindu-si capetele cu Vesmintele Decaderii...

Popa, Plin pe Dinafara dar Gol pe Dinauntru, nu-l mai pomeneste pe Isus Cristos:

[Luca 17.21] "iata ca Imparatia lui Dumnezeu este inlauntrul vostru."

Inlauntrul nu se descopera prin Apa "Sfintita"... desi se inghite tot "inlauntru"...
thunder
QUOTE (edinide @ 30 May 2005, 07:53 PM)
Cind s-a "sfintit" Apa?

- cind a vrut Dumnezeu, NUMAI atunci este sfintita apa !

QUOTE
Cind s-au "sfintit" vesmintele Popilor?

- nu mai degenera toate topicele cu frustarile tale.
axel
S-a raspuns la intrebarea lui BDL legata de sfintirea urinei?
edinide
@Clopotel
QUOTE
Daca doresti sa lamurim probleme, eu cu mare bucurie, pe cat de putin cunosc,si sa le lamurim impreuna, pot sa discut frumos cu tine, ...te rog frumos...

Ok!
Sint de acord cu faptul ca nu tot ceea ce este Ortodoxia este negativ, doar se confunda pe undeva cu istoria Romanilor (dar aceste nu este semn de Spiritualitate...), voiam doar sa scot in evidenta ceea ce vad calr ca fiind contrar Evangheliei lui Isus Cristos... Am sa-ti raspund la intrebarile tale mai jos, felul in care se leaga totul de Apa Sfintita...
edinide
Daca poti "sfinti" un lichid anorganic, sa zicem H2O, nu vad de ce nu ai putea "sfinti" un alt lichid, organic sau anorganic. Eventual "formula" magica ar trebui sa fie alta, bazata pe structura chimica a acelui lichid... eventual bazata pe originea acelui lichid... eu zic, sa se caute in Evanghelie formula magica specifica fiecarui lichid...
Clopotel
Draga Edinide,
QUOTE
Daca poti "sfinti" un lichid anorganic, sa zicem H2O, nu vad de ce nu ai putea "sfinti" un alt lichid, organic sau anorganic.

Mda.... tocmai cand eram pe cale sa nu-ti mai raspund la provocari....
Deci daca pentru tine toate lichidele sunt la fel de curate, si nu vezi diferenta dintre ele.... banuiesc ca nu intampini nici o piedica sa-ti bagi orice pe gura.... Daca totusi ai retineri in ceea ce bagi pe gura atunci vei intelege mai usor ce poate fi sfintit si in ce scop...
thunder
QUOTE (axel @ 31 May 2005, 04:03 AM)
S-a raspuns la intrebarea lui BDL legata de sfintirea urinei?

- se spune ca omul sfinteste locul, deci e valabil si pt. apa sau alte "substante". Prea putini inteleg insa ce anume din om ar putea sa sfinteasca acest loc. In mod sigur, fiintele proaste, inguste, rele, rauvoitoate, demoniace, tîmpe, atee (nu e neaparat nevoie ca aceste stari de constiinta sa fie combinate, dar nici separate ... difera de la om la om) etc ... nu au cum sa sfintesca locul ... sau ambianta ... ci poate cel mult sa faca opusul sfintirii.
thunder
QUOTE (edinide @ 31 May 2005, 05:17 AM)
Daca poti "sfinti" un lichid anorganic, sa zicem H2O, nu vad de ce nu ai putea "sfinti" un alt lichid, organic sau anorganic.

- daca ai vedea atit de "clar" adevarul nu ai mai bate cimpii in atitea directii.

- ideea de sfint vine de la energiile subtile inalte, elevate pt care le contine acel ceva ce e "sfint(it)". Aceste eneregii elevate sfinteste acel ceva si ele nu tin de componenta acelui ceva. Chiar si mouse-ul tau ar putea sa fie sfintit, daca ai avea gradul de trezire spirituala prin care sa poti face asta, fie in mod constient, la vointa, fie ca si releu divin, datorita starii tale de rezonanta si legatura cu Dumnezeu si cele sfinte, cele inalte ...

- cum la tine inca aceasta legatura nu exista (decit in mintea ta), este evident ca nu poti sfinti locul, asa cum spune proverbul: "omul sfinteste locul". Tot omul il si blesteama sau il face sa fie malefic. Initiatii autentici stiu de ce ...

- mai e o vorba: "cind nu ajungi la struguri, spui ca sint acri". Orice mizerii ai aruncat tu in spatele preotilor, si poate unele ar avea o urma de adevar, in partea cu sfintirea apei BATI CIMPII la greu ... pt. ca nu preotul face asta, ci Dumnezeu .. si El nu o face pt. preot sau falirea preotului, ci sa-si ajute fii care au nevoie de acea mica "oaza" de sfintenie din acea apa si pe care altfel, ei, saraci oameni profani, nu stiu si nu au cum sa o acceseze in aura lor!

- realitatea locurilor blestemate sau a bijuterilor blestemate se incadreaza pe acelasi tipic, doar ca in acel caz e vorba de o asimilare de energii malefice in acel loc/obiect si nu a energiilor divine, elevate. Totul tine de rezonanta, de manifestarea legii cosmice a rezonantei.
thunder
QUOTE (Clopotel @ 31 May 2005, 11:03 AM)
Draga Edinide,
Deci daca pentru tine toate lichidele sunt la fel de curate, si nu vezi diferenta dintre ele....

- testata chimic si doar si privind la ce se arunca si se pune in apa Gagelui, ai putea spune ca e una dintre cele mai infecte ape din lume. Cu toate acestea, sfintenia acestei ape face ca NIMENI sa nu se imbolnaveasca pt. ca face baie in Gange sau bea apa din el. Milioane de credinciosi fac baie si beau din apa Gangelui si nu patesc nimic rau, din contra, sint purificati si sfintiti de acea apa. Energiile elevate, sint cele care aduc sfintenia ... si pur si simplu ele "sterilizeaza" raul si maleficul ... si chiar il elimina acolo unde e cazul.
Clopotel
Draga Thunder,
QUOTE
testata chimic si doar si privind la ce se arunca si se pune in apa Gagelui, ai putea spune ca e una dintre cele mai infecte ape din lume. Cu toate acestea, sfintenia acestei ape face ca NIMENI sa nu se imbolnaveasca pt. ca face baie in Gange sau bea apa din el.
Asa este, in apa Gangelui se arunca si cenusa cadavrelor mortilor. Din cauza saraciei, oamenii nu au bani sa plateasca multe lemne si asa cadavrele ajung in apa partial arse, si intra in putrefactie. Prin urmare, aceasta apa ar trebui sa fie foarte infectata din cauza bacteriilor, si totusi, intr-adevar, oamenii fac baie si beau apa din Gange si nu li se intampla nimic...
Draga Abis,
QUOTE
Inteleg ca nu stie nimeni cand a inceput sa fie practicat ritualul de sfintire a apei.

Asa cum am spus intr-un post anterior, prima data apa s-a sfintit cand Iisus a fost botezat de Ioan Botezatorul in Iordan. Nu Ioan a sfintit apa, ci Iisus prin Duhul Sfant care a coborat atunci din Cer sub forma unui porumbel...
Apoi cu puterea Duhului Sfant, au fost sfintite multe altele... Se pare ca ritualul actual, dat de nevoia de rigurozitate in toate tarile ortodoxe, si nu dupa cum il taie pe fiecare capul a fost stabilita la Sinodul al IV-lea Ecumenic, dar pana atunci tot a functionat, adaugandu-se doar rugaciuni in plus...
In postul urmator voi da un pasaj mai cuprinzator si lamuritor despre aceste ritualuri...
Clopotel
IERURGIILE din cartea Indrumator Liturgic
1. Ce sunt ierugiile?
Ierugiile sunt slujbe bisericeşti pentru binecuvântarea şi sfinţirea omului în diferite împrejurări ale vieţii, şi pentru binecuvântarea şi sfinţirea naturii încojurătoare şi a lucrurilor folositoare oamenilor, pentru ca el să vieţuiască mai uşor după voia lui Dumnezeu.
2. Care este scopul ierurgiilor?
Scopul ierurgiilor este de a curaţi, de a binecuvânta şi a sfinţi pe om şi firea înconjurătoare, bisericile si obiectele de cult, casele, roadele câmpului şi toate lucrurile de care omul are nevoie în viaţă pentru lauda lui Dumnezeu şi mântuirea sufletului.
3. Cine a dat puterea de a binecuvânta şi sfinţi?
Mântuitorul a dat Bisericii, prin Sfinţii Apostoli, puterea de a
sfinţi firea înconjurătoare şi lucrurile, şi de a le scoate de sub înrâurirea celui rău ( Matei 10,8; Marcu 16, 17, 18.)
4. Cine poate săvârşi slujba ierurgiilor?
Pe cele mai importante le săvârşesc episcopii, precum sfinţirea locului şi temelii pentru zidirea bisericilor, slujba de sfinţire sau târnosire a bisericilor noi, sfinţirea Sfântului şi Marelui Mir şi a Sfintelor Antimise, slujba înmormântării episcopilor. Ierurgiile obişnuite le săvârşesc numai preoţii. Diaconii singuri nu pot săvârşi nici un fel de ierurgie.
5. Prin ce se aseamănă ierurgiile cu Sfintele Taine ?
Ierurgiile se aseamănă cu Sfintele Taine în partea lor de dinafară,
văzute ca ceremonii bisericeşti, ca şi prin partea lor lăuntrică în chip tainic, prin puterea dumnezeiască nevăzută.
6. Prin ce se deosebesc ierurgiile de Sfintele Taine?
Ierurgiile se deosebesc de Sfintele Taine prin mai multe însuşiri ale lor:
- Sfintele Taine sunt aşezate de Mântuitorul însuşi, iar ierurgiile sunt aşezate de Biserică, din încredinţarea Domnului.
- Sfintele Taine se săvârşesc numai asupra omului viu, iar ierurgiile şi asupra celor morţi şi asupra firii înconjurătoare.

Prin Sfintele Taine se împărtăşeşte Harul dumnezeiesc sfinţilor, iar prin ierurgii se împărtăşeşte un ajutor dumnezeiesc pentru o mai creştinească vieţuire.
7. Unde se săvârşesc ierurgiile?
Unele sfinte ierurgii se săvârşesc în Biserică, de pildă:
- Molifta mamei la 40 de zile după naşterea pruncului,
- Sfinţirea vaselor şi a veşmintelor bisericeşti, ş.a.
- Altele în case:
- Sfeştaniile,
- Ierurgiile în legătură cu înmormântarea , ş. a.
- Altele afară din case, pe câmp:
- Binecuvântare ţarinilor
- A holdelor,
- A fântânilor.
8. Când se săvârşesc ierurgiile ?
Unele sfinte ierurgii se săvârşesc şi sunt legate de anumite sărbători sau date din cursul anului bisericesc, ca binecuvântarea sălciilor la FLORII şi a ouălor roşii, la PAŞTI , Aghiasma mare la Bobotează; altele, însă nu sunt legate de nici un soroc amintit se săvârşesc oricând este de trebuinţă: sfeştaniile prin case, care se fac de obicei miercurea şi vinerea, dezlegările si rugăciunile la diferite trebuinţe.
9. în câte părţi se împart ierurgiile ?
Ierurgiile se împarte în două părţi:
- Ierurgii care sfinţesc persoanele;
- Ierurgii care binecuvintează şi sfinţesc lucrurile şi
natura înconjurătoare de care are nevoie omul pe pământ.
10. Care sunt cele mai importante ierurgii care sfinţesc viaţa omului pe pământ?
Ierurgiile care sfinţesc viaţa omului pe pământ se împart în trei categorii:
A. -Ierurgii sau rugăciuni în legătură cu naşterea omului, cum sunt:
Rugăciunile din ziua întâi pentru femeia lăuză ( îndată după naştere);
Rugăciunea la însemnarea pruncului, când i se pune numele a opta zi după naştere;
Rânduielile îmbisericirii pruncului şi a c*răţirii lăuzei, la 40 de zile după naşterea pruncului;
B. -Ierurgii care sfinţesc viata omului pe pământ, cum sunt: Rugăciuni pentru cei ce sunt sub blestem şi sub jurământ; Rugăciuni de împăcare a celor învrăjbiţi; Rugăciuni pentru tot felul de boli şi mai ales moliftele Sfântului Vasile cel Mare pentru izgonirea duhurilor necurate;

O ierurgie specială este rânduiala rasoforului şi a tunderii în monahism.
Prin aceste ierurgii viaţa omului pe pământ este izbăvită de puterea diavolilor şi este unită din nou cu Hristos.
C. -Ierurgii care privesc sfârstul omului pe pământ, cum sunt: Rânduiala pentru ieşirea ( darea ) cu greu a sufletului; Slujba înmormântării mirenilor, a pruncilor, a preoţilor, a călugărilor şi a arhiereilor;
Rânduiala citirii stâlpilor la morţi;
Rânduiala parastaselor sau panahidelor pentru cei răposaţi.
11. Care sunt cele mai importante ierurgii care sfinţesc şi binecuvintează materiile, obiectele şi natura înconjurătoare în care îşi duce viaţa omul pe pământ?
Aceste ierurgii se împart şi ele tot în trei categorii: Ierurgii sau slujbe de sfinţire a obiectelor de cult: Slujbe de sfinţire a icoanelor, crucilor, şi a troiţelor; Sfinţirea sfintelor vase ale Bisericii cu ajutorul cărora se face Sfânta Liturghie;
Sfiţirea veşmintelor noi;
Sfinţirea clopotelor noi, a locului şi temeliei noilor Biserici şi mai ales slujba sfinţirii Bisericilor noi numită şi târnosire.
Ierurgii privind sfinţirea apei, adică aghiasma mică şi aghiasma mare de la Bobotează şi a obiectelor legate direct de viaţa omului cum sunt:
Rugăciunile de sfinţire a temeliei pentru casă, a caselor noi şi a caselor tulburate de duhuri necurate;
Rugăciuni pentru sfinţire a fântânilor noi, a celor spurcate, a dimentelor necurate şi pentru vitele care se îmbolnevesc;
Rugăciunile pentru binecuvântarea mesei, a prasnicelor, a colivelor, a semănăturilor şi a roadelor noi din cursul anului;
Rugăciuni de izgonire a lăcustelor şi gândacilor care atacă recoltele;
Rânduiala sfinţirii şcolilor şi localurilor publice de folos obştesc, precum si alte rugăciuni de acest fel.
lerurgii speciale, cum sunt:
Rânduiala slujbelor si a procesiunilor pentru ploaie pe timp de mare secetă sau pentru oprirea ploilor;
Rânduiala procesiunilor cu scoaterea pe câmp sau prin sate a sfintelor moaşte sau icoane făcătoare de minuni, pe timp de război, de secetă, de boli, cutremure şi alte primejdii care ameninţă viaţa oamenilor.

Cele mai de seamă ierurgii şi totodată cele mai frecvente în activitatea liturgică a preotului sunt: aghiasma şi înmormântarea.
bdl
Daca de generatii intregi aia beau din apa Gangelui, ce credeti, se poate ajunge la un anumit fel de "imunizare"? Adica o adaptare a organismului si aparatului digestiv al locuitorilor din preajma care o folosesc zilnic?In plus mai exista mecanisme naturale de purificare a apei riurilor, un ecologist va poate explica.....sau cum zic batrinii, apa dupa ce a sarit 7 pietre..... wink.gif
Si in india mai ales, aia care se imbolnavesc din apa aia, daca ei o considera sfinta, credeti ca vor da vina pe ea? Si citi din ei credeti ca ajung la spital, nu pe mina vracilor?
Daca ar fi asa, s-ar sfintii toate apele din lume si gata....da atunci n-ar mai avea unii motiv sa bata....apa in piua... tongue.gif
thunder
QUOTE (bdl @ 1 Jun 2005, 12:27 AM)
Daca de generatii intregi aia beau din apa Gangelui, ce credeti, se poate ajunge la un anumit fel de "imunizare"? Adica o adaptare a organismului si aparatului digestiv al locuitorilor din preajma care o folosesc zilnic?

- riul Gange e vizitat de milioane de oameni in decursul unui an, iar ei vin din cele mai indepartate zone ale Orientului si ale planetei. Deci este exclusa aberatia asta de mai sus.

QUOTE
Si in india mai ales, aia care se imbolnavesc din apa aia, daca ei o considera sfinta, credeti ca vor da vina pe ea?

- bea tu apa din Dimbovita sa vedem in cit timp te imbolnavesti sau iti creezi un "sistem de imunizare".

QUOTE
Daca ar fi asa, s-ar sfintii toate apele din lume si gata....da atunci n-ar mai avea unii motiv sa bata....apa in piua...

- daca ar avea cine sa le sfinteasca si ar exista si meritele necesare ... s-ar fi facut si asta. Pina atunci, fiecare bea ce merita/poate.
bdl
Thunder,
Tu ramii la urina lui bivolaru ca oricum nu poti aprecia nici macar gustul sifonului.....iar din milioanele alea care "viziteaza" gangele, cam citi crezi ca beau din apa aia?

QUOTE
Si in india mai ales, aia care se imbolnavesc din apa aia, daca ei o considera sfinta, credeti ca vor da vina pe ea?


- bea tu apa din Dimbovita sa vedem in cit timp te imbolnavesti sau iti creezi un "sistem de imunizare".

Ce intreb eu si ce raspunzi tu....pe bune, e cazul sa incerci sa bei si alte lichide...apa de exemplu.... wink.gif
edinide
QUOTE
Daca totusi ai retineri in ceea ce bagi pe gura atunci vei intelege mai usor ce poate fi sfintit si in ce scop...

Clopotel,
Uite la ce paradoxuri conduc Dogmele:
Ceea ce Omul elimina, poate fi hrana pentru iarba... iarba este hrana pentru vaca... ceea ce vaca elimina, este hrana pentru gindac... ceea ce gindacul elimna este hrana pentru bacterie... ceea ce elimna bacteria, poate deveni consumat de Om... Indirect, Omul consuma ceea ce el elimina in prima instanta, deci de unde iti vin reticentele?
Tu vrei sa sfintesti Apa, care nu este "sfintibila" in prima instanta pentru ca Sfintenia este pentru Suflet... apoi vrei ca Omul sa bea Apa, ca Apa sa sfinteasca Omul prin contact sau prin influenta, adica la modul gratuit... uitind ca singurul lucru care Sfinteste omul este Iubirea Tatalui...
Daca iti pasa asa de mult de Om, sa fie Sfintit, de ce nu Sfintesi Omul la modul direct, in locul Apei? fara a-i da Apa, doar si Omul este 80% ... Apa de Ploaie...
Uite cum as extinde tematica discutiei:
Este Apa din Om Sfintibila, incit Omul sa fie facut din Substanta Sfintita?
thunder
QUOTE (bdl @ 1 Jun 2005, 06:18 AM)
Thunder,
Tu ramii

- exista forum special pt. bufoni. Mergi si cinta acolo clovnule!
thunder
QUOTE (edinide @ 1 Jun 2005, 07:44 AM)
Tu vrei sa sfintesti Apa, care nu este "sfintibila" in prima instanta pentru ca Sfintenia este pentru Suflet...

- "teoriile" aberante conduc la concluzii aberante. Apa este sfintibila ... si nu numai apa, si asta este deja fapt dovedit stiintific .. si chiar daca nu ar fi fost, fiintele cu har, inzestrate cu empatie pot sa simta aceasta cu propria lor fiinta fara a avea nevoie de confirmarile stiintei sau preotilor, sau a altor bagatori de seama. Repet insa, NUMAI o fiinta DEMONIACA s-ar opune realitatii apei sfintite.

- aceasta mica "oaza" de spiritualitate si sfintenie si legatura cu cele sfinte se doreste a fi eliminata din "practica" credinciosului NUMAI de DEMONI si acolitii lor. Cine are urechi de auzit sa auda ...

QUOTE
apoi vrei ca Omul sa bea Apa, ca Apa sa sfinteasca Omul prin contact sau prin influenta, adica la modul gratuit...

- da, GRATUUIT, caci d'aia este o manifestare a GRATIEI DIVINE !

QUOTE
uitind ca singurul lucru care Sfinteste omul este Iubirea Tatalui...

- bataia cimpului. Sfintirea este adusa INDIFERENT unde de ENERGIA SUPREMA a lui Dumnezeu. Ea poate fi oferita direct de Dumnezeu sau atunci cind cineva o invoca pt. el sau pt. altcineva sau chiar pt. lucruri si obiecte, locuri si actiuni, deci si pt. apa. Si, sa nu uitam, "omul sfinteste locul" (deci si apa). smile.gif Cum ?! Datorita starii de intermediere pe care omul o poate exercita intre Dumnezeu si acel loc.

QUOTE
Daca iti pasa asa de mult de Om, sa fie Sfintit, de ce nu Sfintesi Omul la modul direct, in locul Apei? fara a-i da Apa, doar si Omul este 80% ... Apa de Ploaie...

- pt. ca e mai greu sa sfintesti mii de oameni de cit citeva sute de litri de apa, iar aceasta sa aduca "rod" prin folosirea ei. E nevoie de acea aspiratie si dorinta a omului de a intra in posesia acelui "cadou" divin, care va interactiona cu omul dupa nevoile si meritele sale. Ploaia e buna pt. pamint, nu si pt. o masa de oameni strinsa in piata. Poate unii cred ca Dumnezeu e inconstient, sau ca e "mina larga" ... dar de fapt El este "calculat" si "nonrisipitor". Energia aia provine de undeva. Manifestarea Ei este un act de SACRIFICIU al lui Dumnezeu pt. creatura Sa. El se "rupe" pe El din El pt. a darui creaturii Sale. Cine nu intelege acest sacrificiu al lui Dumnezeu nu intelege nici sacrificiul lui Iisus si nici al "mincarii" trupului lui Iisus si al "bautului" singelui Sau. O mare cantitate de energie a fost "rupta" din Dumnezeu si foilosita pt. a crea acest Univers fizic (sa nu vorbesc si de celelalte universuri subtile) si nu a facut-o in mod intimplator si dintr-o dorinta grandomana de a popula un univers "mort" colosal de mare, pt. a puna viata intr-o singura si minuscula planeta.

QUOTE
Uite cum as extinde tematica discutiei:
Este Apa din Om Sfintibila, incit Omul sa fie facut din Substanta Sfintita?

- este. D'aia se si foloseste in special apa pt. sfintit si nu alte substante. Ea intra f. usor in contact cu apa din om si cu structurile lui subtile. Dar adevarata sfintenie se produce la nivelul structurilor subtile, nu ale corpului fizic. Corpul fizic e doar o haina, pe care sfintirea o mai curata de unele impuritati pe care, din inconstienta, ignoranta si prostia omul le ingurgiteaza.
edinide
QUOTE
Cine nu intelege acest sacrificiu al lui Dumnezeu nu intelege nici sacrificiul lui Iisus si nici al "mincarii" trupului lui Iisus si al "bautului" singelui Sau.

Sa zicem ca H2O este "Sfintibila", rezultind H2O+ Acum, sa zicem ca tu bei H2O+ si eu beau H2O+ Sa zicem ca tu bei o cana si eu beau doua cani de H2O+ Care dintre noi este mai cistigat si pe cit timp? Dar daca iau un Pacatos recunoscut si-l inec in H2O+, va fi el curatat prin "energia" pe care Thunder o PRESUPUNE in H2O+? Daca H2O+ este atit de benefica, de unde, cind si cum provine? Are vre-o baza Evanghelica, sau numai o baza Popeasca?
Acum, Popa, care face o Vrajitorie Popeasca peste un cazan de Apa, nu poate face acceasi Vrajitorie peste el insusi, ca sa devina prin niste simple Formule Vrajitoresti el insusi o Fiinta din Apa "Sfintita"...?
bdl
Thunder
Apa este sfintibila ... si nu numai apa, si asta este deja fapt dovedit stiintific
Adu niste argumente stiintifice in sprijinul afirmatiei....
Si daca nu numai apa e sfiintibila, urina e sfiintibila? Sau coca-cola?Tu ai afirmat, nu eu... hh.gif
thunder
QUOTE (bdl @ 2 Jun 2005, 01:08 AM)
Adu niste argumente stiintifice in sprijinul afirmatiei....

- cercetarile lui Emoto arata cu virf si indesat aceasta ... pt. cine are ochi de vazut si urechi de auzit. Pt. ceilalti, nici Iisus, nici minunile Lui nu ar putea face ceva sa le "indrepte" vederea. Orbi au fost, orbi vor ramine, surzi au fost, surzi vor ramine.
thunder
QUOTE (edinide @ 1 Jun 2005, 07:54 PM)
QUOTE
Cine nu intelege acest sacrificiu al lui Dumnezeu nu intelege nici sacrificiul lui Iisus si nici al "mincarii" trupului lui Iisus si al "bautului" singelui Sau.

Sa zicem ca H2O este "Sfintibila", rezultind H2O+ Acum, sa zicem ca tu bei H2O+ si eu beau H2O+ Sa zicem ca tu bei o cana si eu beau doua cani de H2O+ Care dintre noi este mai cistigat si pe cit timp?

- cel mai cistigat este cel care este mai trezit spiritual si mai deschis catre realitatile divine practice si cu o aura si o constiinta cit mai pura, mai elevata. Cind ai doi bolnavi, aflati in diferite grade de avansare a bolii, care are nevoie de mai mult tratament ? E o chestie de logica si de bun simt.

- energia divina din apa sfintita are un caracter cu totul aparte. Ea interactioneaza in mod activ cu cel asupra caruia se manifesta, adica o foloseste. Prin ea, Dumnezeu da EXACT ceea ce merita acel om, deci si rezultatele difera de la un om la altul.

- daca nu te vindeci complet, trebuie sa tii tramtamentul in continuare. Daca te-ai vindecat, tratamentul nu mai e necesar. Intelege cine poate ...

QUOTE
Dar daca iau un Pacatos recunoscut si-l inec in H2O+, va fi el curatat prin "energia" pe care Thunder o PRESUPUNE in H2O+?

- pacatul este o energie subtile de diferite "consistente" care se "lipeste" la nivelul unor structuri subtile sau altele. Functie de tipologia, de consistenta si de complexitatea sa, aceasta energie a pacatului se poate manifesta intr-un moment sau altul al existentei acelei fiinte, cind soseste momentul prielnic primirii rasplatei pt. acel pacat. Legea Cauzei si a Efectului, sau Legea Karmei. Cu cit pacatul e mai mare, adica energia negativa acumulata e mai mare, cu atit contrabalansarea cu energie pozitiva, divina e necesar sa fie mai mare si de mai lunga durata. Asa cum pe un bolnav nu il tratezi cu 10 cutii de Eritromicina odata, ci cu cite 1-2 pastile la un anume interval de timp, deci dozat ... la fel nici pe un pacatos nu il "faci bine" cu o baie in apa sfintita. Il poate ajuta, mai mult sau mai putin, mai repede sau mai tirziu. Depinde de karma lui negativa acumulata pina atunci.

QUOTE
Daca H2O+ este atit de benefica, de unde, cind si cum provine?

- daca ai citi ce spun altii, ai afla multe, dar tu preferi sa vorbesti ca magnetofonul fara sa mai asculti si pe altii si ne obligi sa repetam de N ori aceleasi lucruri.

- acea energie divina care transforma apa banala in apa sfintita este de la Dumnezeu, este un act de Gratie al lui Dumnezeu, un "cadou" al Sau. Energia infuzeaza structurile subtile ale apei in momentul in care este invocata Gratia lui Dumnezeu si manifestarea Ei in acea apa. Preotii folosesc ritualul lor specific, initiatii folosesc "metodele" lor. Cert este ca rezultatul este o apa sfintita ce nu e patentul preotilor sau al initiatilor, ci al lui Dumnezeu.

QUOTE
Are vre-o baza Evanghelica, sau numai o baza Popeasca?

- are o baza oculta initiatica la care preotii nu au acces ca si intelegere a mecanismelor subtile, insa pot intermedia efectele prin ritualurile facute de ei. Centri de forta (chakras) si energiile subtile nu au o baza evanghelica, dar ele exista bine mersi si sint si dovedite si folosite in mod intelept de initiati. Cea mai inalta forma de Energie este cea care "inunda" apa facind-o sa fie SFINTA, pt. ca il "contine" pe Dumnezeu sub forma Sa de Energie Suprema, sau Duh Sfint daca preferi termenul asta.

QUOTE
Acum, Popa, care face o Vrajitorie Popeasca peste un cazan de Apa, nu poate face acceasi Vrajitorie peste el insusi, ca sa devina prin niste simple Formule Vrajitoresti el insusi o Fiinta din Apa "Sfintita"...?

- poate, dar nu stie cum sa faca asta, iar Dumnezeu mai usor ofera Gratia Sa cind o ceri pt. altii si nu pt. tine. ceea ce spui este asa zisa BINECUVINTARE, iar in cazul personal AUTOBINECUVINTARE si ea este perfect posibila si chiar RELEVATA intr-o forma extraordinar de SIMPLA in zilele noastre. Cu toate ca e simpla, nu oricine a avut acces la ea si/sau a crezut in ea si a folosit-o. Tot ce mai spun vis a vis de aceasta "tehnica a binecuvintarii" este ca ea a fost folosita chiar si de mama mea, o crestina bisericoasa infocata, iar ea a simtit CLAR efectele ei. Cine are urechi de auzit sa auda ...

PS. Repet: Cine are interesul sa minimalizeze sau sa ascunda o realitate divina precum cea a apei sfintite? Poate sa lupte o imparatie impotriva ei insasi ?
edinide
QUOTE
pacatul este o energie subtile de diferite "consistente" care se "lipeste" la nivelul unor structuri subtile sau altele. Functie de tipologia, de consistenta si de complexitatea sa, aceasta energie a pacatului se poate manifesta intr-un moment sau altul al existentei acelei fiinte, cind soseste momentul prielnic primirii rasplatei pt. acel pacat.

Thunder,
Pacatul nu este o energie, pe care eventual o compensezi cu o anti-energie, ci Pacatul este ceva rau ce Omul face. Pacatul nu vine din "energie", fie chiar si "subtila" ci Pacatul vine din Constiinta Omului care stie ca a faptuit raul. Pacatul nu este o stare energetica, desi o poti privi si din unghiul acesta, ci Pacatul este o stare a Constiintei. Daca constiinta te face abatut, te opreste sa dormi noaptea, etc. atunci poate deveni si o problema energetica...
Omul are in Sine potentialul Dumnezeirii, fiind creat dupa Chipul Tatalui, ceea ce-l face pe Om sa stie Binele de la sine. Omul s-a indepartat de Dumnezeu, ajungind a face, vorbi, gindi si simpti si Raul. Cind Omul urmeaza Binele, isi urmeaza Divinitatea din Suflet. Cind Omul urmeaza Raul, urmeaza Lumea. Urmarea Lumii este Pacatul. Urmarea Fiului, catre Tatal Ceresc, este iesirea din Pacat... Daca are un aspect energetic, fie si asa, dar este o Problema Spirituala si de Constiinta inainte de orice.
thunder
QUOTE (edinide @ 3 Jun 2005, 05:17 AM)
QUOTE
pacatul este o energie subtile de diferite "consistente" care se "lipeste" la nivelul unor structuri subtile sau altele. Functie de tipologia, de consistenta si de complexitatea sa, aceasta energie a pacatului se poate manifesta intr-un moment sau altul al existentei acelei fiinte, cind soseste momentul prielnic primirii rasplatei pt. acel pacat.

Thunder,
Pacatul nu este o energie, pe care eventual o compensezi cu o anti-energie, ci Pacatul este ceva rau ce Omul face. Pacatul nu vine din "energie", fie chiar si "subtila" ci Pacatul vine din Constiinta Omului care stie ca a faptuit raul. Pacatul nu este o stare energetica, desi o poti privi si din unghiul acesta, ci Pacatul este o stare a Constiintei. Daca constiinta te face abatut, te opreste sa dormi noaptea, etc. atunci poate deveni si o problema energetica...

- edinide, poate nu ai observat inca ca am o raportare mult mai complexa si mai variata a realitatilor divine decit o au multi aici ? Daca ai fi o fiinta deschisa (la minte si la inima) ai simti si prelua multe din adevarurile expuse de mine sau altii aici pe forum, cum si altii simt si preiau/accepta in parte din ce spui tu. Pe de alta parte, ai fi vazut ca eu sint o fiinta "tehnica" dpdv al abordarii spiritualitatii si practicii spirituale, al tehnicilor si invataturilor spirituale, si ca mereu fac analogii si referiri la aspecte lumesti tocmai pt. a fi cit mai aproape de nivelul de intelegere comun al oamenilor folosind f. mult rationamentul, logica si inteligenta combinate cu o teorie extrasa din invataturi spirituale milenare ale acestei planete. Iata ce insemna "tehnic" in cazul urmatoarelor explicatii.

- orice stare, situatie, eveniment, actiune, samd implica o anume stare de constiinta globala (ce poate fi unica sau un complex de mai multe stari de constiinta), cit si o incarcatura energertica subtila globala (ce poate fi unica sau un complex de mai multe energii). Ca si "filozofie" si "teorie" am prezentat deja ce inteleg eu prin pacat. Orice actiune care are ca rezultat o tendinta descendenta vis a vis de drumul si sensul pe care il face spiritul catre/fata de Dumnezeu, este considerat un pacat. Aceasta actiune, vorbire, gindire, etc are o incarcatura energetica subtila. Nu EXISTA NIMIC care sa nu aibe o energie conexa, nu exista stare de constinta care sa nu aibe o energie conexa ei. La fel si "pacatul". Nu exista pacat care sa nu aibe o energie conexa cu respectivul tip de pacat. Aceasta actiune, pe care o numim generic (metaforic, poetic, etc) "pacat", are o anumita energie care este emanata in jur, dar care isi pune amprenta si pe/in structurile subtile ale celui care "pacatuieste". Acea energie se "imprima" si "incastreaza" in zestrea spirituala a sufletului, iar la vremea cuvenita, ea va iesi la suprafata si va da "roade", adica va atrage o pedeapsa conexa cu pacatul facut, cu energia inregistrata in propria ta aura si structura subtila. Iti porti roadele bune sau rele in spate, in toate momentele vieti(lor) tale. Acea energie este cea care iti va aduce pedeapsa sau recompensa, nu Dumnezeu sau te miri de demon. Acea energie e ca un "magnet" care mai devreme sau mai tirziu va atrage (prin REZONANTA) EXACT acel tip de recompensa precum a fost si actiunea ta. Nimic mistic, religios, misterios, poetic samd ... ci PURA STIINTA, LOGICA, RATIUNE si prezentare TEHNICA ... in aceasta realitate explicata de mine in cuvinte putine si "tehnice". Ai in zestrea ta spirituala, ca si suflet ma refer, aceste "inregistrari" care sint de natura energetica, adevarat, o energie de o natura mai subtila si mai rafinata decit energiile subtile "obisnuite", pe care le vehiculam in si prin corpul astral. Ea are oarecum o "consistenta" cauzala, "atasindu-se" de corpul cauzal al fiintei, de unde ii si vine mai tirziu "pedeapsa". Ea este "imagazinata" la un anume nivel al fiintei, la care au acces de regula doar initiatii si doar prin anumite metode si tehnici spirituale. Ei pot "arde" aceste inregistrari energetice karmice cu ajutorul acestor tehnici spirituale. Nu intimplator se spune ca "ce tie scris in frunte tie pus" si ca unele tehjnici de ardere a karmei au referiri si folosinta tocmai focalizarea atentiei si fluxului energetic la acel nivel al fruntii. Patanjali spune: "raul care nu a venit, poate si chiar trebuie sa fie eliminat" ... deci nu consumat. Cine are urechi de auzit sa auda ...

- imi aduc aminte cum acum citiva ani buni, aveam o discutie contradictorie cu "cineva ca mine", care urma si ea "calea mea", discutie in care ea spunea ca aspiratia este o stare si nu o energie, sau ca o traiesti si nu o poti manifesta, trezi si amplifica la vointa. Eu spun ca poti sa "aspiri" precum faci cu aspiratorul, daca il ai ca si "instrument" si stii cum sa-l pornesti, de la ce "buton" etc. Cine are urechi de auzit sa auda ...

- acea "inregistrare energetica karmica" (pacat) nu se "arde" cu o anti-energie (ce prostie mai e si asta ?), ci cu o energie specifica si cu metode specifice.

QUOTE
Omul are in Sine potentialul Dumnezeirii, fiind creat dupa Chipul Tatalui, ceea ce-l face pe Om sa stie Binele de la sine.

- binele si raul sint niste concepte teoretice moarte daca nu au si consistenta intelegerii si aplicarii lor practice. Global vorbind, binele si raul au o energie subtila care le insoteste. Cine simte aceasta energie, stie daca acela e un bine sau un rau, ce e in voia divina si ce nu, samd. Acela nu va mai fi sclavul unor teorii si dogme sterile si moarte, ci va fi intermediarul si instrumentul constient lui Dumnezeu. Poti face bine in mod inconstient, dar este mult superior daca il faci constient si in ton cu voia divina, alaturi de Dumnezeu si sustinut si inspirat de El si de Energia Sa Divina. Forta de impact si reusita acelui bine este de N ori mai mare si mai eficienta. In aceasta stare nimeni nu te va mai acuza de "fanatism", "religios" etc ... decit poate cel mult prostii, rauvoitorii si incuiatii (la minte, la inima si la suflet).

QUOTE
Omul s-a indepartat de Dumnezeu, ajungind a face, vorbi, gindi si simpti si Raul. Cind Omul urmeaza Binele, isi urmeaza Divinitatea din Suflet. Cind Omul urmeaza Raul, urmeaza Lumea. Urmarea Lumii este Pacatul. Urmarea Fiului, catre Tatal Ceresc, este iesirea din Pacat... Daca are un aspect energetic, fie si asa, dar este o Problema Spirituala si de Constiinta inainte de orice.

- vorbe goale ... sad.gif

PS. Ce crezi ca vrea sa zica afirmatia lui Iisus:

Mt 23:27 Vai de voi, cărturari şi Farisei făţarnici! Pentrucă voi sînteţi ca mormintele văruite, cari, pe dinafară se arată frumoase, iar pe dinlăuntru sînt pline de oasele morţilor şi de orice fel de necurăţenie.

PS2. Sa nu uit. Chiar si apa sfintita are intr-o anumita masura puterea de a arde anumite pacate, de unde si manifestarea unor adevarate miracole in cazul folosirii ei. Energia Suprema continuta "tinteste" si arde (parte din) karma negativa care sustine si intretine o suferinta mai mare sau mai mica. A denigra si defaima si incerca sa minimalizezi aceasta realitate divina fata de niste oameni constituie un mare pacat, pt. ca prin faptul ca i-ai putea convinge de ineptiile tale, le-ai rapi si acest "banal" si grandios cadoul al lui Dumnezeu pt. sufletul si spiritul lor deja incercat si pasat de karma grea de suferinta si limitare. Sa nu uiti ce ti-am spus acum ... si nu numai acum. In aceasta directie faci voia satanei, nu a lui Dumnezeu ! cry.gif
dapimi
Bine v-am gasit
si permiteti-mi sa intru in dialogul vostru cu mentiunea ca e primul meu mesaj pe Han si inca n-am detectat toate setarile astea dragute cu citate, bold, colors etc.
Mi-ar fi si greu sa ma leg direct de spusele cuiva; numai ce-am gatat de citit tot ce-i aici, de-a valma... La prima vedere, chiar si la a doua, mie mi se pare ca fiecare aveti (ceva) dreptate. Numai ca nu vad mare disponibilitate de a acorda celuilalt prezumtia de nevinovatie rolleyes.gif si nici nu inteleg imboldul de ‘convertire fortata’ a celuilalt. Nu vreau sa sune moralizator, ci doar sa contextualizez faptul ca intamplator cautarile mele m-au dus si pe la ‘atei’ (pun ghilimele ptr. acum ca Stiu ca nu exista specia asta) si pe la neoprotestanti si pe la ortodocsi si pe la... alte sisteme mai mult sau mai putin oculte ori stiintifice. Pur si simplu mi se pare ca voi va intelegeti dar nu v-ati prins ca aveti acelasi numitor comun. wink.gif

Duhul de rugaciune la care tot face edinide referire nu exclude componenta energetica a lu’ thunder si nici ‘taina’ lui Clopotel. Btw: daca tot se da cu ghiuleaua “ritualului vrajitoresc” am asistat odata intr-o biserica baptista la o ceremonie de numire in functie (hirotonire - da’ nu-i spun asa ca sa nu se supere actantii) a unui pastor si la un moment dat a fost o rugaciune cu “PUNEREA MAINILOR” de catre cei 3 pastori mai in varsta. Si botezul la ei se face intr-un bazin cu apa, nu numai cu Duh Sfant. Si cu siguranta un aparat kirlian sau alta instalatie pe profil poate ‘vedea’ si reda cat de cat ceva din modificarile ce au loc la nivel energetic; iar vreun yoghin curat din aria lui thunder vede si ele destule daca are al treilea ochi deschis. Si orice sceptic inteligent are tot dreptul sa nu creada, dar nu are si dreptul de a nu verifica.

On topic: sa disecam apa sfintita! thumb_yello.gif Suna tehnic, dar nu se vrea barbar. sorry.gif Iisus l-a inteles pe Toma ca avea nevoie sa puna mana si sa verifice. Nu ma indoiesc de faptul ca orice cercetare facuta cu inima curata si in cautarea Adevarului NU se va solda cu traznirea comitentului. Dovada sunt kiar eu, dar nu detaliez acum.

foarte on topic:
Are apa sfintita nivele de sfintenie (afara de cele doua ‘grade’ – agheasma mica si mare)? Daca iau agheasma de la 3 biserici si preoti diferiti, proprietatile ei sunt proportionale cu – sa zicem – credinta/curatenia celui care a invocat Duhul Sfant? Sau nu conteaza?
Afecteaza credinta sau necredinta mea efectele apei sfintite? (mi se pare ca da, dar nu stiu sigur...)
Poate sfinti apa si altcineva afara de preot? Si in ce conditii?
Cam pe unde incepe granita intre apa energizata si apa sfintita? (intrebare numai ptr. cineva ca thunder, altii sa nu ma ia in serios)
Pana unde merge ‘sfintenia’/ beneficitatea apei energizate (mai aproape decat Emoto parca e Manzatu ptr unele kestii).

Gata, momentan. Am multe intrebari si prea putine raspunsuri. Nu intreb ca sa ma aflu in treaba. Nu intreb pentru a veni ulterior cu vreo mostra de intelepciune personala, ca nu prea posed. Sper sa putem afla ceva impreuna. Atat cat se poate cere de la un dialog intr-un loc atat de ospitalier.

Cer scuze de imensitatea mesajului. O sa mai raspund pe la sondaje sa vedeti si voi cu cine stati de vorba si... unde dau de Mihai sa-l felicit ptr. ambient?

Numai bine si week-end placut!




abis
QUOTE (dapimi @ 3 Jun 2005, 03:18 PM)
intamplator cautarile mele m-au dus si pe la ‘atei’ (pun ghilimele ptr. acum ca Stiu ca nu exista specia asta)

Tocmai am aflat ca nu exist... hh.gif

Ce trist.... cry.gif
Clopotel
Draga Dapimi, han.gif
QUOTE
Are apa sfintita nivele de sfintenie (afara de cele doua ‘grade’ – agheasma mica si mare)? Daca iau agheasma de la 3 biserici si preoti diferiti, proprietatile ei sunt proportionale cu – sa zicem – credinta/curatenia celui care a invocat Duhul Sfant? Sau nu conteaza?

Din ce stiu eu nu conteaza... S-a observat ca apa sfintita de un preot "bun" si unul mai putin "bun" (adica, care se imbata, preacurveste, ...pacatos pe fata intr-un cuvant) are aceleasi proprietati, cel putin vizibile, adica nu se strica...
De aceea nu trebuie sa judecam preotii dupa pacatele lor, caci aceste pacate, ca oameni, le va judeca Dumnezeu, oamenii nu au caderea asta. Unii evlaviosi saruta mana unui preot chiar si atunci cand acesta este cazut in sant mort de beat.... El ca preot, "isi face treaba", in sensul ca Harul pe care l-a primit prin hirotonie, sfinteste cu adevarat.... Harul actioneaza prin preot si sfinteste apa pentru oameni, si nu pentru a se da mare preotul...
Totul este ca preotul sa faca ritualul de sfintire asa cum trebuie...
QUOTE
Afecteaza credinta sau necredinta mea efectele apei sfintite? (mi se pare ca da, dar nu stiu sigur...)

Desigur ca afecteaza...Mantuitorul in multe randuri spune:"Credinta ta te-a vindecat!" (de ex. femeii care s-a atins de vesmintele Sale si s-a vindecat de scurgerea de sange la care doctorii nu-i gasisera leac)
QUOTE
Poate sfinti apa si altcineva afara de preot? Si in ce conditii?
Din punct de vedere ortodox, teoretic, doar preotul poate face aceasta pentru ca el este hirotonit... Daca citesti cu vreo cateva posturi ale mele mai in urma eu am descris o slujba de sfintire a apei si am scris si despre ierurgii... si acolo spune clar ca numai preotul poate face asta, nici macar diaconul...
QUOTE
Cam pe unde incepe granita intre apa energizata si apa sfintita?

Logic vorbind, apa energizata, nu poate avea un efect mai mare decat apa sfintita, aceasta din urma lucrand cu puterea Duhului Sfant. Stiind aceasta nu vad de ce ar mai avea cineva nevoie de apa energizata...(daca e vorba de sanatatea cuiva, ma refer, altfel cine stie la ce ai putea folosi acea apa energizata)

edinide
QUOTE
QUOTE
Afecteaza credinta sau necredinta mea efectele apei sfintite? (mi se pare ca da, dar nu stiu sigur...)

Desigur ca afecteaza...Mantuitorul in multe randuri spune:"Credinta ta te-a vindecat!" (de ex. femeii care s-a atins de vesmintele Sale si s-a vindecat de scurgerea de sange la care doctorii nu-i gasisera leac)

Te indoiesti cumva ca Satana are propta-si Credinta Satanica? Binenteles ca contaza, chiar daca este Credinta Gresita, dar conteaza nu catre Mintuire ci catre Pierzanie.
Isus vorbeste femeii despre Credinta in Fiul Tatalui, care nu are nici in clin nici in mineca cu Credinta in Fiul Ploii... Ambele Credinte exista, dar una este Credinta Buna, cealalta este Idolatrie si Credinta Rea.
edinide
QUOTE
Unii evlaviosi saruta mana unui preot chiar si atunci cand acesta este cazut in sant mort de beat.... El ca preot, "isi face treaba", in sensul ca Harul pe care l-a primit prin hirotonie, sfinteste cu adevarat.... Harul actioneaza prin preot si sfinteste apa pentru oameni, si nu pentru a se da mare preotul...

Dogme Ortodoxe, Anti-Crestine si Eretice...
Preotul cazut in sants nu a primit nici un Har, pentru ca nu a primit nici Hirotonisirea... pentru ca, daca Preotul ar avea Har, nu ar fi in sants, nu ar fi curvar, nu ar fi betiv, nu ar fi setos de avere, nu ar fura de la vaduve, intr-un cuvint, nu ar fi decazut. Omul decazur este lipsa Harului din el, ni nu o "prezenta" oculta, de nimeni inteleasa.
Vezi Clopotel, de aceea ti-am spus undeva ca Popa trebuie sa dea de la el, daca are ce, pentru ca eu stiu ce inseamna a da si stiu ce inseamna a primi. Daca Popa nu da nimic de la el, este pentru ca el insusi este lipsit de Har, iar Popa lipsit de har este Intrumentul Satanei pentru ca opreste pe Om de a-l cauta si gasi pe Tatal Ceresc.
bdl
Asa e mai abis,
Nu existam....naspa rau....trebuie sa luam masuri urgente....
Dapimi, daca mai si explici chestia aia, chiar ca ne dai pe spate... wink.gif
thunder
QUOTE (dapimi @ 3 Jun 2005, 04:18 PM)
Bine v-am gasit

han.gif

QUOTE
si permiteti-mi sa intru in dialogul vostru cu mentiunea ca e primul meu mesaj pe Han si inca n-am detectat toate setarile astea dragute cu citate, bold, colors etc.

- pe rind, toate pe rind. smile.gif

QUOTE
Duhul de rugaciune la care tot face edinide referire nu exclude componenta energetica a lu’ thunder si nici ‘taina’ lui Clopotel.

- stiu, dar "viziunea" mea se doreste mai cuprinzatoare, mai exacta si mai la "obiect", rationala si verificabila. smile.gif Cit am reusit, ramine de vazut.

QUOTE
On topic: sa disecam apa sfintita!   thumb_yello.gif Suna tehnic, dar nu se vrea barbar.  sorry.gif Iisus l-a inteles pe Toma ca avea nevoie sa puna mana si sa verifice. Nu ma indoiesc de faptul ca orice cercetare facuta cu inima curata si in cautarea Adevarului NU se va solda cu traznirea comitentului. Dovada sunt kiar eu, dar nu detaliez acum.

- poate detaliezi acum, cind esti intrebat direct. smile.gif

QUOTE
Are apa sfintita nivele de sfintenie (afara de cele doua ‘grade’ – agheasma mica si mare)?

- hmmm ... e posibil, dar cred ca asta depinde mai mult de Dumnezeu, decit de preot sau de momentul ales. Totusi ...

QUOTE
Daca iau agheasma de la 3 biserici si preoti diferiti, proprietatile ei sunt proportionale cu – sa zicem – credinta/curatenia celui care a invocat Duhul Sfant? Sau nu conteaza?

- aici intervine acel "totusi" de mai sus. Eu cred ca si asta conteza. Una e ca apa de ex. sa fie binecuvintata de Iisus si alta de un preot. Daca exista aici diferente (mari), in mod normal ar trebui sa exista si diferente (mai mari sau mai mici) intre diferiti preoti. Iata de ce cred eu asta. Energia Suprema a lui Dumnezeu are cel putin doua modalitati prin care sa se manifeste de la Dumnezeu la acea apa care urmeaza sa fie sfintita. 1. Energia traverseaza structurile subtile si fizice ale celui care invoca GRATIA lui Dumnezeu (sfintirea apei), si 2. Energia NU traverseaza structurile subtile si fizice ale celui care invoca GRATIA lui Dumnezeu (sfintirea apei), ci "merge" direct catre apa. Ar mai fi si posibilitatea sa fie si o combinatie intre cele doua posibilitati, dar asta nu schimba cu nimic "ipoteza" mea.

- cind energia travesreaza fiinta celui care o invoca, ea este in mod normal "cantitativ si calitativ" modificata (sau mai bine zis opturata) de "largimea de banda" a constiintei aceluia care invoca gratia divina. Daca nivelul de constiinta este mai mare/inalt, daca puritatea si curatenia launtrica e mai mare, daca umilinta si smerenia e mai mare .... samd ... "canalul" prin care trece energia suprema a Gratiei Divine este mai mare si deci si "cantitatea si calitatea" energiei rezultate in apa sfintita e mai mare. Repet insa ca aici este vorba de o "ipoteza" a mea ce survine in urma studiului teoretic si practic al "artei binecuvintarii", asa cum a fost ea revelata in zilele noastre.

QUOTE
Afecteaza credinta sau necredinta mea efectele apei sfintite? (mi se pare ca da, dar nu stiu sigur...)
Poate sfinti apa si altcineva afara de preot? Si in ce conditii?

- da, o afecteaza in masura in care si "canalul" propriei tale fiinte este mai mare sau mai mic. Cu cit credinta si increderea ta este mai mare, cu atit deschiderea sufletului si constiintei tale este mai mare, deci energia subtila divina interactioneaza mai profund cu aura, supfeltul si spiritul tau. Ea poate actiona si chiar daca nu crezi, insa la un nivel mult mai mic. Am mai spus, aceasta energie din apa sfintita are "propietatea" de a se "mula" pe cel asupra caruia actioneaza si cu care vine in contact. Nu stiu exact (nu am verificat) in ce masura apa sfintita isi pierde calitatile sau nu interactioneaza deloc cu fiintele extraordinare de rele sau pe care Dumnezeu "nu le are la inima". Eu personal am intilnit situatii in care am simtit ca Dumnezeu nu doreste sa ofere Gratia Sa Divina anumitor persoane, situatie care tine fie de situatia temporara in care se afla acea fiinta, fie de modul in care se raporteaza acea fiinta la tine, cel care intermediezi aceasta "binecuvintare", fie din motive necunoscute noua, ci DOAR lui Dumnezeu.

QUOTE
Cam pe unde incepe granita intre apa energizata si apa sfintita? (intrebare numai ptr. cineva ca thunder, altii sa nu ma ia in serios)

- si una si alta este tot o apa energizata, atita tot ca difera tipul de energie continuta. In cazul apei sfintite avem o forma de energie superioara, Energia Suprema a lui Dumnezeu. In cazul energizarii pot fi diferite forme de energie. In esenta, e vorba de UNA si aceiasi realitate, dar repet, in ESENTA. Analogic vorbind, e ca si cum am avea acelasi curent electiv, dar unul are o frecventa de vibratie inalta, iar altele mai joase. Ca si analogie cu culorile (despre care se stie ca si ele difera functie de lungimea de unda si frecvetnat de vibratie), am avea diferite culori, cu diferite tipuri de energii de diferite tipuri de frecvente de vibratie ... si am avea si "culoarea" alb stralucitoare, din care rezulta toate celelalte culori. Tot la fel, din Energia Suprema a rezultat si toate celelalte energii din Manifestare.

- neintimplator a aparut si se foloseste tratamentul cu culori (CROMOTERAPIA) si exista si o cale (hai sa-i zicem mai degraba metoda) spirituala care utilizeaza culorile subtile pt. a obtine diferite rezultate fizice si subtile. Un clarvazator "vede" ca energiile subtile au si culori si energii diferite, conexe una cu alta (energia si culoarea). In cazul sfintirii apei avem de a face cu infuzarea apei cu Energia Suprema, Alb Stralucitoare a lui Dumnezeu. In alte cazuri de energizare exista alte energii de alte culori si "consistente". De ex. se stie ca in cazul anumitor boli sau perturbari de diferite naturi este indicata "imbaierea" corpului sau a unei anumite zone cu o anumita culoare fizica (sau/si subtila), si chiar bautul unei ape ce a fost in prealabil tinuta (un anume timp) intr-un recipient de o anumita culoare. Calitatile acelei ape sint modificate de "filtrul" colorat al acelui recipient (din sticla de regula).

QUOTE
Pana unde merge ‘sfintenia’/ beneficitatea apei energizate (mai aproape decat Emoto parca e Manzatu ptr unele kestii).

- din cite stiu eu, studiile lui Minzatu nu erau atit de stiintific scoase in evidenta precum ale lui Emoto, dar daca ai mai multe detalii te rugam sa le oferi aici. Merci.

- de mers, merge "pina in pinzele albe". smile.gif

QUOTE
Gata, momentan. Am multe intrebari si prea putine raspunsuri. Nu intreb ca sa ma aflu in treaba. Nu intreb pentru a veni ulterior cu vreo mostra de intelepciune personala, ca nu prea posed. Sper sa putem afla ceva impreuna. Atat cat se poate cere de la un dialog intr-un loc atat de ospitalier.

- cine cauta (intreaba), gaseste (primeste). smile.gif

QUOTE
Cer scuze de imensitatea mesajului. O sa mai raspund pe la sondaje sa vedeti si voi cu cine stati de vorba si... unde dau de Mihai sa-l felicit ptr. ambient?

- vezi ca exista la fiecare mesaj un PM. Acela te duce la un mesaj personal, direct, catre acel utilizator. smile.gif

QUOTE
Numai bine si week-end placut!

Asemenea ! rolleyes.gif
edinide
QUOTE
Iisus l-a inteles pe Toma ca avea nevoie sa puna mana si sa verifice.

"Tu ai vazut, si ai crezut."
"Fericiti cei care nu au vazut, dar au crezut"
Isus nu l-a inteles, dar Tomas era de-al Lui, nu-l putea lasa cazut, asa ca l-a ridicat de jos, cum face intotdeauna Pastorul cel Bun cu Oaia Lui care este cazuta. La fel cum l-a ridicat si pe Petru... si pe noi toti... Cine are nevoie de verificare, nu stie ce este Credinta... pe de alta parte, nu exista verificare mai adinca decit Credinta... Cu alte cuvinte, Verificarea nu aduce cu sine Credinta, dar Credinta aduce cu sine Verificarea, care se mai numeste si Cunoastere: nu mai ai nevoie sa verifici Cele Sfinte cind ajungi sa le cunosti. De exemplu, niciodata nu te verifici pe Sine daca esti in Viata sau esti Mort, deoarece stii ca esti in Viata...
edinide
QUOTE
Sper sa putem afla ceva impreuna. Atat cat se poate cere de la un dialog intr-un loc atat de ospitalier.

Nu te grabi cu concluziile... sper sa fie cum zici tu... dar, uneori, se cam infierbinta... Stii care este culmea? In final, toti sint mai cistigati decit inainte!
edinide
QUOTE
- din cite stiu eu, studiile lui Minzatu nu erau atit de stiintific scoase in evidenta precum ale lui Emoto, dar daca ai mai multe detalii te rugam sa le oferi aici.

Dumnezeu, confirmat de Stiinta, este Satanism pe fatza... este lipsa lui Dumnezeu si este Ratacire Spirituala. Prin studii precise, Minzatu si Emoto, si oricine altul ar fi, isi dovedesc Esecul Spiritual, si Satanismul, prin jocul de-a Dumnezeu... Daca ar avea ceva in Inima, nu ar avea nevoie de Cristale in Sticla cu Apa statuta... Cel care se lasa convins prin acele Cristale, se lasa convins prin Satana...
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.