Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Mineriadele
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4
axel
Inspirat de articolul "Daca aveai blugi, erai batut mar" din Evenimentul Zilei, m-am gandit sa deschid un topic pe tema mineriadelor din Romania.
Pe langa discutii in general despre mineriade (scopuri, rezultate, etc), v-as intreba: ati participat? ati fost martori?


Din pacate trebuie sa recunosc ca nu cunosc mare lucru despre ce s-a intamplat in cele 4 (din cate stiu eu) mineriade din anii 1990 - 1991.
nefertiti-old
Daca ar posta Ilici p'aci...
Marian M
Un film despre care s-a discutat dar putini l-au vazut.

http://www.romanialibera.ro/editie/index.p...10052005&idx=35

La TVR1, pe 31 mai, ora 20.15: "Piata Universitatii - Romania" Marti 10 Mai 2005

Ca urmare a solicitarilor noastre, demarate pe 25 aprilie a.c., adresate d-lui Valentin Nicolau, presedinte-director general al S.R.T.V., avand ca scop difuzarea, de catre TVR, a filmului documentar de lungmetraj "Piata Universitatii - Romania" in cadrul unei emisiuni-dezbatere, am primit din partea d-lui Titi Dinca, coordonator Directia Programe, o comunicare scrisa prin care suntem informati ca filmul va fi difuzat pe postul TVR1 in ziua de 31 mai 2005, la ora 20.15, fiind urmat de o dezbatere televizata la care vor fi invitati cei mai reprezentativi lideri de opinie, jurnalisti si analisti politici. Emisiunea-dezbatere va dura circa 3 ore.
Sorin Iliesiu, Stere Gulea, Vivi Dragan Vasile - realizatori ai filmului "Piata Universitatii - Romania", film produs la initiativa maestrului Lucian Pintilie.
nefertiti-old
Zilele astea s-au tot difuzat imagini din zilele acelea. Sunt groaznice.
Eclectic
Tocmai de aceea trebuie sa fie difuzate. Si trebuie prezentate momentele in care Ion Iliescu le multumeste minerilor pentru ca au "restabilit ordinea."
MIA
QUOTE (nefertiti @ 13 Jun 2005, 02:26 PM)
Zilele astea s-au tot difuzat imagini din zilele acelea. Sunt groaznice.

Si - daca tot e sa fim circotasi si Gica-Contra tongue.gif - partinitoare : eu m-am uitat ( e drept pe sarite ), dar nu am vazut nici o imagine din cele din 13 iunie care-au socat la vremea respectiva. unsure.gif
abis
Din 13 iunie, de la ce ora? wink.gif
March
QUOTE (MIA @ 13 Jun 2005, 06:03 PM)
QUOTE (nefertiti @ 13 Jun 2005, 02:26 PM)
Zilele astea s-au tot difuzat imagini din zilele acelea. Sunt groaznice.

Si - daca tot e sa fim circotasi si Gica-Contra tongue.gif - partinitoare : eu m-am uitat ( e drept pe sarite ), dar nu am vazut nici o imagine din cele din 13 iunie care-au socat la vremea respectiva. unsure.gif

Nu sunt surprins de loc. Ba imi intaresti convingerea ca ii simpatizai pe cei care " plantau flori" devil.gif in Piata !
Quasar
Te faci frate cu D.. pana treci podu , dupa care .... la zdup! 23.gif 23.gif
March
15 ani de la o rusine nationala pseudo-minereasco-bolsevica devil.gif


Asa au plantat minerii flori!


Azi se implinesc 15 ani de la declansarea celei mai violente regii din Romania postceausista: mineriada din 13-15 iunie 1990

Mineriada a fost generata de apelul lui Ion Iliescu, condusa de Miron Cozma si sustinuta din umbra de personaje precum Dan Iosif, Gelu Voican Voiculescu sau Bebe Ivanovici



N.B. cei nu au vazut nici atunci si nu vad nici acum mare lucru, sa se uite cu atentie la poza editorialului. Noi muncim nu gandim devil.gif

si un pese : cititi cu atentie ce spuneau la acea vreme ziaristii de la "Adevarul" in frunte cu "Chelbosul fioros " ! tongue.gif

Aferim !
MIA
QUOTE (abis @ 13 Jun 2005, 05:05 PM)
Din 13 iunie, de la ce ora? wink.gif

De la orice ora. smile.gif
Sincer ... mie unul mi se-nrupe in fond de ce si cum - nu de alta, dar parerea mea personala ca e destul de posibil sa asistam la sacrificarea lui Ion Iliescu si a altor citiva din gasca lui inclusiv de noua oligarhie baronistica pesedista pentru a-si proteja astfel cheagul strins in ultimii ani si in esenta problemele actuale cam tot alea o sa ramina hh.gif ... rolleyes.gif - dar oricum mi se pare incorect si cu tenta manipulanta ca nu se prezinta intreg filmul evenimentelor ( incepind eventual din 12 ianuarie wink.gif ).
MIA
QUOTE (March @ 13 Jun 2005, 05:33 PM)
N.B. cei nu au vazut nici atunci si nu vad nici acum mare lucru, sa se uite cu atentie la poza editorialului. Noi muncim nu gandim devil.gif

Si dupa ce se uita la poza editorialului la indemnul respectiv sa citeasca si paragraful/replicile privitoare la reintroducerea saptaminii de 6 zile in Romania pentru o imagine completa si de ansamblu ... tongue.gif
March
QUOTE (MIA @ 13 Jun 2005, 06:33 PM)
... - dar oricum mi se pare incorect si cu tenta manipulanta ca nu se prezinta intreg filmul evenimentelor ( incepind eventual din 12 ianuarie  wink.gif ).

Asa e . Ai dreaqu taranisti. Dupa ce ca aveau droguri si masina de tiparit bani in subsolul sediului, au mai trimis si golanii sa incendieze Ministerul de Interne laugh.gif
MIA
QUOTE (March @ 13 Jun 2005, 05:42 PM)
QUOTE (MIA @ 13 Jun 2005, 06:33 PM)
... - dar oricum mi se pare incorect si cu tenta manipulanta ca nu se prezinta intreg filmul evenimentelor ( incepind eventual din 12 ianuarie  wink.gif ).

Asa e . Ai dreaqu taranisti. Dupa ce ca aveau droguri si masina de tiparit bani in subsolul sediului, au mai trimis si golanii sa incendieze Ministerul de Interne laugh.gif

Maestre ... te aberezi deja ... sorry.gif

P.S. : Oricum - faptul ca "oamenii de rind" confundau in acea vreme un aparat de xeroxat cu cine stie ce dracie diavoleasca de multiplicat/tiparit bani ... cred ca spune multe despre cit de usor ( din pacate ) au fost de manipulat/manevrat romanii la acea vreme. Din ambele tabere. sad.gif
nefertiti-old
QUOTE (MIA @ 13 Jun 2005, 05:33 PM)

Sincer ... mie unul mi se-nrupe in fond de ce si cum - nu de alta, dar parerea mea personala ca e destul de posibil sa asistam la sacrificarea lui Ion Iliescu si a altor citiva din gasca lui inclusiv de noua oligarhie baronistica pesedista pentru a-si proteja astfel cheagul strins in ultimii ani si in esenta problemele actuale cam tot alea o sa ramina hh.gif ... rolleyes.gif - dar oricum mi se pare incorect si cu tenta manipulanta ca nu se prezinta intreg filmul evenimentelor ( incepind eventual din 12 ianuarie wink.gif ).

Aaaaa? De ce anume ti se rupe? Tu ai vazut festivalul pe care l-au facut aia in Bucuresti atunci? Lasa bolboroselile cu oligarhia nu stiu care. Vorbim de ce au facut salbaticii aia!
March
MIA,

Ti ai fi ultimul care sa te infingi la dezbatut acest subiect. Pentru ca pe vremea aia, asa cum mi-ai recunoscut undeva pe aici, erai in Resita. Unde vedeai la tv numai ce iti dadea pe ecran nen-tu Nelu devil.gif Adica pe el, multumind minerilor pentru ca au plantat flori devil.gif

Asa ca lasa-i mai intai pe bucurestenii care au trecut pe acolo sa spuna ce au de spus, pro sau contra, la acest subiect.
nefertiti-old
Nici eu nu eram in Bucuresti, eram in Satu Mare, dar recunosc ca a fost a doua oara (prima fiind '89) cand am simtit ce inseamna... nici nu stiu exact care e cuvantul, frica, stresul, teroarea data de niste imagini, de niste 'informatii'. Dar imi aduc aminte ca erau langa mine si oameni care au reactionat exact invers, adica s-au bucurat de ceea ce faceau animalele alea. Nu i-am inteles atunci, nu ii inteleg nici acum.
MIA
QUOTE (nefertiti @ 13 Jun 2005, 05:57 PM)
QUOTE (MIA @ 13 Jun 2005, 05:33 PM)

Sincer ... mie unul mi se-nrupe in fond de ce si cum - nu de alta, dar parerea mea personala ca e destul de posibil sa asistam la sacrificarea lui Ion Iliescu si a altor citiva din gasca lui inclusiv de noua oligarhie baronistica pesedista pentru a-si proteja astfel cheagul strins in ultimii ani si in esenta problemele actuale cam tot alea o sa ramina hh.gif ...  rolleyes.gif - dar oricum mi se pare incorect si cu tenta manipulanta ca nu se prezinta intreg filmul evenimentelor ( incepind eventual din 12 ianuarie  wink.gif ).

Aaaaa? De ce anume ti se rupe? Tu ai vazut festivalul pe care l-au facut aia in Bucuresti atunci? Lasa bolboroselile cu oligarhia nu stiu care. Vorbim de ce au facut salbaticii aia!

O.K. - exista casetele, se pot identifica respectivii, anchetati, judecati, condamnati - se urca pina "unde trebuie" si gata bilciul. smile.gif

Insa aici March are dreptate - subiectul ar trebui scindat in discutia propriu-zisa despre mineriade, rememorari etc. si una paralela despre prezentarea actuala in mass-media a evenimentelor de-atunci. rolleyes.gif
O.K. - eu ma abtin vreme de vreo ... 50 de replici - O.K. ? wink.gif
axel
QUOTE (MIA @ 13 Jun 2005, 06:33 PM)
Sincer ... mie unul mi se-nrupe in fond de ce si cum - nu de alta, dar parerea mea personala ca e destul de posibil sa asistam la sacrificarea lui Ion Iliescu si a altor citiva din gasca lui inclusiv de noua oligarhie baronistica pesedista pentru a-si proteja astfel cheagul strins in ultimii ani si in esenta problemele actuale cam tot alea o sa ramina hh.gif ... rolleyes.gif - dar oricum mi se pare incorect si cu tenta manipulanta ca nu se prezinta intreg filmul evenimentelor ( incepind eventual din 12 ianuarie wink.gif ).

Parerea ta wink.gif De care noua ni se-nrupe smile.gif
OMU'BUN
Iar o sa fiu considerat simpatizantul lui Iliescu, sau a mai stiu eu cui... Aveti maaare dreptate. De fapt nu doresc decat sa va manipulez... cool.gif
Nus'cum se face ca devenim brusc revoltati de lucruri care ne aduc rusinea'n casa... Ne casuneaza acum ca Iliescu trebuie sa plateasca pentru atrocitatile minerilor. De parca ar fi putut cineva anticipa unde se va ajunge!...
Marturisesc ca discutiile astea le-am avut ani in sir cu sotia care s-a nimerit a fi in Bucuresti cand minerii erau pe strazi. Este inca marcata de scenele alea, mai cu seama de una in care o femeie insarcinata a dorit o sticla de apa minerala oferita gratuit minerilor, si nu i s-a dat. Probabil am fost cu totii manipulati prin mas-media... Personal eu am urmarit in zilele premergatoare mineriadei felul cum intelegeau romanii sa se acomodeze democratiei si sincer nu-mi placea. Toti erau cu ochii pe noi si imaginea era de tot rasul. Incepusem sa credem ca suntem plini de drepturi si ca statul trebuie sa ne tot dea, fara sa ne punem problema de unde. In urma acestor revolte de strada care pareau sa nu mai aiba sfarsit, minerii au ajuns in Bucuresti. Habar nu am daca au fost chemati sau au venit sa se dea grozavi ca mari patrioti. Cert este ca ceea ce se spera a fi o linistire a spiritelor s-a dovedit a fi o catastrofa. Intr-un fel era de anticipat, judecand dupa filosofia minerului vis-a-vis de orgoliile ranite ale bucurestenilor. Ce sa-i explici minerului? El are propria lui lege si i se falfaie de tot. Mergeti in orasele in care ei se stiu stapani, si sa va fereasca sfantul sa va imbie cu paine iar voi sa-i refuzati.
Sa presupunem ca Iliescu sau Petre Roman sau impreuna au ales sa-i invite pe mineri sa faca liniste. Personal refuz sa cred ca vreunul dintre cei doi au anticipat ca vizita minerilor se va lasa cu atrocitati groaznice si victime omenesti. Nu cred ca s-a incitat la asa ceva si speculatiile care se fac in acest sens cred eu ca sunt de o alta natura...
Viata, pedeapsa sau moartea lui Iliescu ma intereseaza prea putin pe mine ca om. Ca roman imi pasa. Cei ce nu stiu ii asigur ca suntem priviti extrem de ciudat si suntem judecati foarte grav ca popor, pentru ca ne-am impuscat presedintele si nu intr-o zi oarecare, noi care ne trambitam credinta la trecerea prin fata unei biserici. Stim sa cerem fara sa vrem sa oferim neconditionat, stim sa acuzam fara sa ne vedem propriile greseli si influente comuniste: nu poti avea daca "te faci ca muncesti". Nu poti avea daca nu vrei sa te sacrifici pentru copiii si nepotii tai... Am fost obisnuiti sa ni se dea, iar cand nu se mai putea am inceput sa santajam cu greve. Acum, in conditiile de astazi, toti va considerati eroi si aveti solutii multiple care puteau fi aplicate atunci... Bravo! De ce nu candidati la presidentie, oare!? hmm.gif
axel
QUOTE (OMU'BUN @ 14 Jun 2005, 12:37 AM)
Sa presupunem ca Iliescu sau Petre Roman sau impreuna au ales sa-i invite pe mineri sa faca liniste. Personal refuz sa cred ca vreunul dintre cei doi au anticipat ca vizita minerilor se va lasa cu atrocitati groaznice si victime omenesti. Nu cred ca s-a incitat la asa ceva si speculatiile care se fac in acest sens cred eu ca sunt de o alta natura...

O astfel de opinie ti-o poti forma doar daca ai impresia ca singurii autori ai atrocitatilor de-atunci au fost minerii, si in plus minerii au actionat de capul lor.
Eu te sfatuiesc sa te mai documentezi un pic inainte sa-ti dai cu parerea despre cat de vinovat sau cat de putin vinovat a fost Ion Iliescu.

Daca ar fi cum zici tu, de ce i-au tinut la bulau pe "golani" inca cateva luni bune?
OMU'BUN
axel, in general refuz dialogul cu tine, stii tu de ce. Acum fac exceptie. Imi ceri mie sa ma documentez... Nu stiu unde erai tu in acel timp, dar eu vedeam ce se petrece pe viu si in linii largi aveam cam aceleasi concluzii: "golani", "puturosi", "vanatori de momente pentru un ciolan gras" (era inca la moda luarea de pozitie impotriva a orice!... Doar sa te cunoasca lumea!) si mai ales jocul orgoliilor unde nimanui nu-i mai pasa ca sacul era demult golit si ca statul nu mai avea de unde da. Stolojan a fost un bun ucenic, iar cand a fost strans cu usa a spus clar: "NU VA DAU! Nu am de unde!!" Din pacate constrangerile din perioada Roman erau altele, iar lumea mult mai usor de manipulat in confuzia generala din primii ani de libertate! Nu caut justificari pentru cei care-au facut acele greseli, dar nu-i inteleg pe acestia de astazi care de dragul de a avea audienta cu orice pret, lovesc in tot ce se poate, inclusiv jurnalisti sau oameni politici care nu au o relatie tocmai buna cu alti oameni politici... Asta e cea mai proasta atitudine pentru imaginea noastra ca stat. Dar nu ne-a interesat si nu ne va interesa foarte muti ani de-aici incolo. Exact ca in fabula cu scorpionul care nu a rezistat tentatiei de a intepa broscuta care de altfel ii salva viata... Iar asta in ciuda faptului ca nu suntem chiar cazuti din corcodus si ne cam dam seama de raul pe care ni-l facem. De fapt nu stiu daca ne caracterizeaza matzochismul sau dorinta de razbunare cu orice pret; oricum, numai de intelepciune nu stim sa dam dovada si lasam impresia ca ne doare exact in cot de ziua de maine!
Eclectic
QUOTE
De fapt nu stiu daca ne caracterizeaza matzochismul sau dorinta de razbunare cu orice pret;


Sa fie, totusi, vorba despre dorinta de a face dreptate ? Au murit oameni. Nu trebuie ca vinovatii sa plateasca pentru asta ?
OMU'BUN
OK! Omorati-l pe Iliescu! Sunt convins ca veti avea un somn mult mai linistit! Pana maine, cand veti ajunge la concluzia ca judecatorii lui Ceausescu trebuie sa plateasca pentru imaginea execrabila pe care-o avem noi ca popor datorita acelei hotarari! Poimane ii veti afla pe cei care-au fost turnatorii securitatii si-i veti pune la zid, chiar daca sunt niste sclerozati de 80 de ani... Setea de razbunare cu orice pret, la un popor plin de manastiri si de "n"-spe mii de biserici...

..........

PS - De vreo jumatate de ora tocmai a inceput pe protv o dezbatere pe aceasta tema cu Cristi Tabara. Poate doriti si voi s-o urmariti!
Eclectic
QUOTE
OK! Omorati-l pe Iliescu!


Nu stiu daca stii, dar, in Romania, nu functioneaza pedeapsa cu moartea. hh.gif

QUOTE
Pana maine, cand veti ajunge la concluzia ca judecatorii lui Ceausescu trebuie sa plateasca pentru imaginea execrabila pe care-o avem noi ca popor datorita acelei hotarari!


Hm... Mai, parca si Iliescu a fost implicat in asta. wink.gif

QUOTE
Setea de razbunare cu orice pret, la un popor plin de manastiri si de "n"-spe mii de biserici...


In primul rand, nu e vorba despre razbunare, ci despre a face dreptate. In al doilea rand, manastirile si bisericile nu au nici o legatura.

Sunt curios... Tu crezi ca acei oameni care sunt vinovati de crime nu trebuie sa plateasca ?
OMU'BUN
QUOTE
Sunt curios... Tu crezi ca acei oameni care sunt vinovati de crime nu trebuie sa plateasca ?

Grozavi mai suntem noi, uneori. Barrie, i-ati cativa prieteni si mergeti intr-un oras de pe Valea Jiului. Intrati intr-un birt, comandati o bere sau o sticla de vin si stati acolo cateva ore. Va asigur ca multe priviri vor fi atintite asupra voastra. Un miner "din topor" va veni la masa voastra sa va serveasca cu bere sau cu painea lor de care sunt atat de mandri. Nu va obliga sa mancati sau sa beti, dar privirea aceea nu va va da posibilitatea sa refuzati, fiindca ar fi o mare ofensa... Apoi minerul se intoarce la ortacii lui si da tonul la cantec: "Noi suntem romani, noi suntem romani!...", iar geamuirile vibreaza la sunetele pe care le scot... Dute tu, Barrie si i-ai de guler pe cei care s-au dezlantuit in Piata Universitatii sau pe strazile Bucurestiului asa cum au invatat ei in mina mamii lor!... E tardiv sa cautam vinovati, niste badarani care s-au descoperit peste noapte utili tarii si liberi sa faca dreptate dupa cum cred ei de cuviinta. Daca Iliescu a anticipat dezastrul dar si-a asumat riscul, merita o pedeapsa desi are destule circumstante. Daca insa doar a acceptat propunerea minerilor de a veni la Bucuresti, fara sa ceara expres asta si evident fara sa stie ce va urma, atunci suntem cinici. Fiindca fiecare dintre noi avem partea noastra de vina; de ce trebuie sa dorim sa plateasca cineva anume? In momente de panica, numai prostii sustin ca pot lua decizii lucide!
Eclectic
QUOTE
Dute tu, Barrie si i-ai de guler pe cei care s-au dezlantuit in Piata Universitatii sau pe strazile Bucurestiului asa cum au invatat ei in mina mamii lor!...


Dar nu numai ei s-au dezlantuit pe strazile Bucurestiului.

QUOTE
Daca Iliescu a anticipat dezastrul dar si-a asumat riscul, merita o pedeapsa desi are destule circumstante.


Nu, nu are nici o circumstanta.

QUOTE
Daca insa doar a acceptat propunerea minerilor de a veni la Bucuresti, fara sa ceara expres asta si evident fara sa stie ce va urma, atunci suntem cinici.


rofl.gif Asta a fost tare. Adica l-au sunat niste mineri si i-au propus sa vina la Bucuresti, iar el a zis "Veniti, mai baieti" ? Sa fim seriosi. El i-a chemat. Si poate nu am fi asa de inversunati, dar Iliescu s-a acoperit singur de materii fecale nu cand i-a chemat, ci dupa macel, cand le-a multumit pentru ca au "restabilit ordinea". Sper ca nu o sa sustii ca poate n-a stiut ce au facut ei si ca nu a fost informat.

QUOTE
Fiindca fiecare dintre noi avem partea noastra de vina; de ce trebuie sa dorim sa plateasca cineva anume? In momente de panica, numai prostii sustin ca pot lua decizii lucide!


Sincer sa fiu, eu chiar nu cred ca am vreo vina.
axel
QUOTE (OMU'BUN @ 14 Jun 2005, 01:11 AM)
Nu stiu unde erai tu in acel timp, dar eu vedeam ce se petrece pe viu si in linii largi aveam cam aceleasi concluzii: "golani", "puturosi", "vanatori de momente pentru un ciolan gras" (era inca la moda luarea de pozitie impotriva a orice!...

Nu, nu stiu. Dar poate ne lamuresti cu aceasta ocazie smile.gif .

QUOTE
Doar sa te cunoasca lumea!) si mai ales jocul orgoliilor unde nimanui nu-i mai pasa ca sacul era demult golit si ca statul nu mai avea de unde da. Stolojan a fost un bun ucenic, iar cand a fost strans cu usa a spus clar: "NU VA DAU! Nu am de unde!!" Din pacate constrangerile din perioada Roman erau altele, iar lumea mult mai usor de manipulat in confuzia generala din primii ani de libertate!
Si eu ma simteam prost ca, chiar daca aveam 12 ani si eram departe de evenimente, m-am lasat manipulat de Iliescu si clica lui. Multumesc, ma faci sa ma simt mult mai bine smile.gif


QUOTE
OK! Omorati-l pe Iliescu! Sunt convins ca veti avea un somn mult mai linistit!
Am avut acum cateva saptamani o discutie cu o prietena pe tema aceasta. In perioada in care Iliescu era la spital din cauza problemelor de inima. Concluzia noastra era ca ar fi foarte rau ca Iliescu sa moara acum din cauza problemelor de sanatate, pentru ca merita sa fie pus la zid, incarcerat, chiar daca pentru o mica perioada din viata lui (adica sa moara dupa un an sau doi in puscarie din cauza ca nu-l tine inima). Pentru ca tara aceasta are nevoie de o astfel de exorcizare, altfel demonii ne vor conduce pentru totdeauna.


QUOTE
Pana maine, cand veti ajunge la concluzia ca judecatorii lui Ceausescu trebuie sa plateasca pentru imaginea execrabila pe care-o avem noi ca popor datorita acelei hotarari!
Unul din judecatorii lui Ceausescu, daca nu singurul, a fost Iliescu. Te rog, nu incerca sa argumentezi ca Iliescu n-a fost in sala de judecata, n-are rost. E foarte clar care era puterea lui Iliescu pe 25 decembrie 1989. Si ar trebui sa meditezi un pic de ce Ceausescu a fost eliminat din peisaj asa de repede. Sa-ti dau un mic hint: de unde provin banii lui Voiculescu?


QUOTE
Grozavi mai suntem noi, uneori. Barrie, i-ati cativa prieteni si mergeti intr-un oras de pe Valea Jiului. Intrati intr-un birt, comandati o bere sau o sticla de vin si stati acolo cateva ore. Va asigur ca multe priviri vor fi atintite asupra voastra. Un miner "din topor" va veni la masa voastra sa va serveasca cu bere sau cu painea lor de care sunt atat de mandri. Nu va obliga sa mancati sau sa beti, dar privirea aceea nu va va da posibilitatea sa refuzati, fiindca ar fi o mare ofensa... Apoi minerul se intoarce la ortacii lui si da tonul la cantec: "Noi suntem romani, noi suntem romani!...", iar geamuirile vibreaza la sunetele pe care le scot... Dute tu, Barrie si i-ai de guler pe cei care s-au dezlantuit in Piata Universitatii sau pe strazile Bucurestiului asa cum au invatat ei in mina mamii lor!... E tardiv sa cautam vinovati, niste badarani care s-au descoperit peste noapte utili tarii si liberi sa faca dreptate dupa cum cred ei de cuviinta. Daca Iliescu a anticipat dezastrul dar si-a asumat riscul, merita o pedeapsa desi are destule circumstante. Daca insa doar a acceptat propunerea minerilor de a veni la Bucuresti, fara sa ceara expres asta si evident fara sa stie ce va urma, atunci suntem cinici. Fiindca fiecare dintre noi avem partea noastra de vina; de ce trebuie sa dorim sa plateasca cineva anume? In momente de panica, numai prostii sustin ca pot lua decizii lucide!
Ma intereseaza infinit mai putin pedepsirea minerului cu bata-n mana manipulat de catre liderii lui sindicali si de catre Iliescu, Roman & Co. decat pedepsirea organizatorilor. A celor care au stat in umbra si au dat ordine. De aceea afirmatii de genul "identifica-l din pozele/filmele de-atunci pe cel care a dat cu ranga si pedepseste-l" este un mod subtil de a spune "dar totusi faceti-i pe Iliescu si Roman scapati".
nefertiti-old
QUOTE
Personal refuz sa cred ca vreunul dintre cei doi au anticipat ca vizita minerilor se va lasa cu atrocitati groaznice si victime omenesti.


Hai sa nu fim penibili. In primul rand, cum poti folosi cuvantul 'vizita' intr-un asemenea context??? ohmy.gif In al doile rand, tu chiar crezi ca Ilici si Roman habar n-aveau de ceea ce se cheama 'psihologia maselor'??? Ca sa nu mai vorbesc de alte lucruri pe care ei le cunosteau si de care erau constienti.

As vrea sa am rabdarea sa iti demontez pe rand toata poliloghia despre cum ar trebui sa ii intelegem pe bietii mineri, dar mi-e ca imi pierd vremea. Esti prea constrans de propriile-ti viziuni.
dead-cat
QUOTE

Incepusem sa credem ca suntem plini de drepturi si ca statul trebuie sa ne tot dea, fara sa ne punem problema de unde.

esti sigur ca (mai) stii despre ce era vorba pe vremea aia? hh.gif
pentru ca eu nu cred.

nu era vorba de "primit drepturi", ci, printre altele de inlaturarea fostiilor nomenclaturisti (punctul 8, Proclamatia de la Timisoara) din functii de conducere.

in stil tipic communist, impotrivirea a devenit cvasi-illegala si inlaturata de "furia (rosie) muncitorimii" cu ce stiau ei mai bine, adica cu parul (organizat de statul despre care spui ca n-avea de unde sa dea. ca rost de autobuze si trenuri pentru a aduce "boborul" era).

pentru asta, implicatii nu merita puscarie, ci roata si spinzuratoare.
March
QUOTE (OMU'BUN @ 14 Jun 2005, 12:37 AM)

Sa presupunem ca Iliescu sau Petre Roman sau impreuna au ales sa-i invite pe mineri sa faca liniste. Personal refuz sa cred ca vreunul dintre cei doi au anticipat ca vizita minerilor se va lasa cu atrocitati groaznice si victime omenesti. Nu cred ca s-a incitat la asa ceva si speculatiile care se fac in acest sens cred eu ca sunt de o alta natura...

Vrei sa ne dovedesti ca ti-ai ales nick-ul potrivit ? Pai daca sotia mea ar fi patit ceea ce spui ca a patit a ta notiunea de " Om Bun" n-ar fi avut loc in inima mea vizavi de comportamentul banditilor cripto-bolsevico -comunisti care au incitat minerii. Nu exista absolut nici o scuza pentru Batranul devil.gif bolsevic si ciracul lui cu multiple fete ( de-a lungul vremii) senor "Gat scurt " devil.gif Nu renunti la fortele de ordine si inciti o patura a populatiei ca sa faca ordine publica cu o alta ! Asa ca nu mai da cu presupunerile !


pese : du-te putin inapoi in istoria contemporana si ai sa vezi ca faimosul De Gaulle si-a dat demisia in 1968 atunci cand toata studentimea parisiana , si nu numai, s-a revoltat . Nu a chemat pe nimeni "sa faca ordine" ! Da' Generalul a fost capabil de un asemenea gest pentru ca nu avea studiile facute la Academia militara " Frunze" sau Institutul de Ape( sectia politica) din Moskova !
abis
March,
Tu-l compari pe Ilici cu De Gaulle?! Pai Ilici al nostru e incomparabil! Uite ce zice Cartarescu in JN:

QUOTE
Ce sa ne mai mire atunci, oameni buni, ca un tanar de 45 de ani ca Ion Iliescu inca apara cu ghearele si cu dintii cuceririle socialismului "stiintific"? Ca in numele comunismului si cu metodele lui a nenorocit Romania mai rau inca decat a putut s-o faca inaintasul lui, Ceausescu cel Batran? Ca victimele sale – in sensul cel mai propriu al cuvantului: oameni omorati, impuscati sau batuti pana la moarte in timpul revolutiei si-al mineriadelor – sunt cu mult mai numeroase decat cele pentru care a fost judecat nea Ceasca? Ce sa mai spunem de faptul ca in timpul domniei sale, matusalemice tesatura sociala a poporului nostru s-a sfasiat pana aproape de limita unui razboi civil? Baietii de la Catavencu i-au zis Ghinion Iliescu si mare dreptate au avut: fara el si fara despoticul, coruptul, oportunistul sau partid, azi n-am mai fi in situatia sa cersim intrarea in Europa si sa ne pomenim cu usa trantita in nas.
nefertiti-old
L-au eliberat pe Cozma.
abis
Era de asteptat. Multumim din inima tovarasului Iliescu! mad.gif
March
Hai, cu cucoana Elena Udrea mai e de inteles alegerea. Dar ce i-o fi trecut prin cap "Primului Chelbos " al tarii cand l-a sustinut pe sterpezitul asta ca sa fie ministru al transporturilor ?!?

Omul lui Basescu, locomotiva mineriadei

Actualul ministru al transporturilor, membru PD, a vegheat in iunie 1990 ca trenurile cu ortaci sa ajunga la Bucuresti
( cont.)
OMU'BUN
Extraordinar!... laugh.gif Urmeaza Basescu!... roflmao.gif
Asa popor, asa destin!...
O sa incerc sa raspund pe rand acolo unde e cazul, desi se pare ca e inutil; nimeni nu intelege nimic si nu doreste altceva decat razbunare cu orice pret. Asta se intampla cand in loc sa ne preocupe propriile griji si vise, ne preocupa grija fata de pedepsirea unor persoane vinovate probabil, dar carora li se impinge vinovatia la extreme din dorinta nebuneasca de a arata ca suntem... Razboinicii Luminii hh.gif Eu daca judec pe cineva, o fac atunci. Daca trece timpul e deja aiurea sa ne razvratim acum. Asta nu s-a inteles si se pare ca nici n-am cu cine ma intelege. Ceausescu avea securitate si era greu de doborat. Ce v-a impiedicat pe voi, vitejii de astazi, sa doriti dreptatea cat timp el era presedinte? Intrebati pe oricine dinafara, preferabil strain si veti afla opinia altora care presupun ca conteaza mult mai mult. A judeca un om, in conditii de democratie, dupa ce omul nu mai e sef de stat e un mare semn de lasitate. Dar asta am fost si asta vom fi mereu: un popor de lasi care nu lovim niciodata cu curaj in timpul real, ci cand victima este neputincioasa. M-am certat cu cativa de pe acest forum cand au zis ca le e sila ca sunt romani sau cand au numit un topic "Romania, tara de rahat" . Mai am inca multe motive sa fiu mandru de tara noastra, dar ma doare cand vad ca facem orice sa mergem inapoi, nu inainte!
Nu ma intereseaza Iliescu, sau Roman, sau Voiculescu sau habar nu am cine alcineva. Intr-o zi vor plati cu varf si indesat daca sunt vinovati. Nu fiindca ii judecam noi, ci fiindca are Mama Natura grija de asta.
......................
Barrie
QUOTE
Dar nu numai ei s-au dezlantuit pe strazile Bucurestiului

Daca ar fi o incaierare in urma unui meci de fotbal am toata convingerea ca ati fi mult mai indulgenti in pedepse. Aici aveti motive politice. Cunosc conditiile de-atunci si NU eram de acord cu violenta indiferent din partea cui venea. Dar nimic n-a pornit din senin. Toata tara fierbea fiindca lucrurile nu mergeau in sensul in care ne inchipuisem noi. Era de-ajuns o motivatie pentru ca lumea sa se imparta in doua tabere si sa se certe. (De cati politisti e nevoie sa faci o bomba? Raspuns: 101. Adica 100 prosti de bubuie si unul prost de scapara!) Si atunci si acum sunt destui care sa scapere si enorm de multi care sa bubuie...

QUOTE
Asta a fost tare. Adica l-au sunat niste mineri si i-au propus sa vina la Bucuresti, iar el a zis "Veniti, mai baieti" ? Sa fim seriosi. El i-a chemat. Si poate nu am fi asa de inversunati, dar Iliescu s-a acoperit singur de materii fecale nu cand i-a chemat, ci dupa macel, cand le-a multumit pentru ca au "restabilit ordinea". Sper ca nu o sa sustii ca poate n-a stiut ce au facut ei si ca nu a fost informat.

Am explicat anterior dar se pare ca trebuie sa repet: mergeti in jurul lor si incercati sa nu-i gadilati in amorul propriu, incercati sa-i minimalizati, incercati sa le spuneti adevarul: ca sunt badarani, mitocani, scandalagii etc si veti vedea reactia. Tu, Barrie, cand te vezi inconjurat de o 20 de spargatori de pietre pusi pe harta, nu cumva ai aceeasi reactie: "Vai, ce muschi puternici aveti voi, vitejilor! Ce s-ar face tara fara bratele voastre de fier!..." bla, bla, bla, iar in gandul tau "F***-va neamu' de neandertali!"

QUOTE
Sincer sa fiu, eu chiar nu cred ca am vreo vina.

Sincer sa fiu eu chiar nu cred ca esti in masura sa judeci ce s-a intamplat atunci. Istoria la noi inca se mai scrie dupa interese clare, fie de dreapta, fie de stanga, dar intotdeauna subiectiva.
.................

axel
QUOTE
Si eu ma simteam prost ca, chiar daca aveam 12 ani si eram departe de evenimente, m-am lasat manipulat de Iliescu si clica lui.

Mda! La 12 ani imi inchipui ca iti era nespus de dificil sa accepti sa fii manipulat! Ntz, ntz, ntz!!

QUOTE
Am avut acum cateva saptamani o discutie cu o prietena pe tema aceasta. In perioada in care Iliescu era la spital din cauza problemelor de inima. Concluzia noastra era ca ar fi foarte rau ca Iliescu sa moara acum din cauza problemelor de sanatate, pentru ca merita sa fie pus la zid, incarcerat, chiar daca pentru o mica perioada din viata lui (adica sa moara dupa un an sau doi in puscarie din cauza ca nu-l tine inima). Pentru ca tara aceasta are nevoie de o astfel de exorcizare, altfel demonii ne vor conduce pentru totdeauna.

Iata o gandire tipic romaneasca. "Da-i, Doamne, sanatate, sa-l putem omori! laugh.gif

QUOTE

Unul din judecatorii lui Ceausescu, daca nu singurul, a fost Iliescu. Te rog, nu incerca sa argumentezi ca Iliescu n-a fost in sala de judecata, n-are rost. E foarte clar care era puterea lui Iliescu pe 25 decembrie 1989. Si ar trebui sa meditezi un pic de ce Ceausescu a fost eliminat din peisaj asa de repede. Sa-ti dau un mic hint: de unde provin banii lui Voiculescu?

Fiecare poate spune ce doreste si ce crede. Din ce-am urmarit eu in direct atunci Ceausescu a fost omorat de propria lui teama de a nu fi omorat. Numai cine nu vrea nu-si aminteste acele momente cand, desi prins, inca se mai tagea si inca mai mureau soldati sau civili. Personal n-am crezut cateva zile dupa ce caseta a fost data cu executia, ca ei au fost cu adevarat executati. Imi inchipuiam ca a fost o strategie, o regizare a mortii lor numai pentru ca focul pe strazi sa inceteze. Dezamagirea a venit cand au aparut si alte dovezi referitoare la moartea lor. M-am consolat insa cu ideea ca si ei aveau mainile patate de sangele multor victime nevinovate, iar destinul nu i-a iertat!

QUOTE
"dar totusi faceti-i pe Iliescu si Roman scapati".

Asta cred ca doar o obsesie a noastra! Scapati de propria constiinta, n-o sa fie nimeni. Si ne mai intrebam de ce atatea inundatii si nenorociri pe capul tarisoarei aleia? Pai cum de ce? Nu se vede? "Sunt vinovati! Stim noi sigur ca sunt vinovati! Sa moara! Sa moara!..." Parca am mai auzit eu despre genul asta de judecata! Poate ne lamureste thunder, unde!... wink.gif

...................

nefertiti
QUOTE
In al doile rand, tu chiar crezi ca Ilici si Roman habar n-aveau de ceea ce se cheama 'psihologia maselor'??? Ca sa nu mai vorbesc de alte lucruri pe care ei le cunosteau si de care erau constienti.

Sunt convins ca nu au anticipat adevaratul pericol. Parerea mea! Cat despre 'psihologia maselor' cred ca ar trebui sa privesti mai din ansamblu sa vezi si padurea nu numai copacii. Voi ce faceti acum, aici?hmm.gif

QUOTE
As vrea sa am rabdarea sa iti demontez pe rand toata poliloghia despre cum ar trebui sa ii intelegem pe bietii mineri, dar mi-e ca imi pierd vremea. Esti prea constrans de propriile-ti viziuni.

Bietii mineri... Daaa... Nu-ti pierde vremea! Ai dreptate: sunt constrans de propriile viziuni... Stiti cum suntem noi vazuti din exterior? Cam la fel cum ii vad bucurestenii pe mineri la ora actuala... Nu e doar o viziune personala, va asigur!...
Tare ma tem ca nu intram in Europa nici in urma turcilor!... sad.gif

...............

dead-cat
QUOTE
esti sigur ca (mai) stii despre ce era vorba pe vremea aia?(...)
nu era vorba de "primit drepturi", ci, printre altele de inlaturarea fostiilor nomenclaturisti (punctul 8, Proclamatia de la Timisoara) din functii de conducere.
(...)
pentru asta, implicatii nu merita puscarie, ci roata si spinzuratoare.


Ai dreptate: printre altele!... Deocamdata n-am suferit nici o amnezie!
Proclamatia de la Timisoara era absurda in acele conditii... Asta s-a dovedit mai tarziu cand a intrat Emil Constantinescu si cu ajutorul celor 20.000 de specialisti in frunte cu specialistul nr unu' -Victor Ciorbea, s-a dovedit ce era de dovedit. Scapasem de Iliescu, si ne-am ales cu ce? Cu cine? Era absurd sa credem ca putem renunta la ajutorul alora, ca sa trecem puntea! Ca din aceasta cauza, "fostii" au profitat, ma intreb daca era si alta posibilitate. Voi spuneti ca da! Foarte bine. Dar e cam greu de crezut si de dovedit.
Cat despre roata si spanzuratoare, ma intreb de unde esti de pamant? Trece rata pe la voi prin sat?

.............

March
QUOTE
Pai daca sotia mea ar fi patit ceea ce spui ca a patit a ta...

blink.gif Dar ce-a patit sotia mea? A asistat la cateva scene care au marcat-o. Totusi, n-a vazut violente, ci tupeu salbatic de badarani... N-a shocat-o vreo scena plina de cruzime, ci faptul ca o femeie insarcinata a cerut de la masina care distibuia gratuit apa minerala, o sticla si nu i s-a dat! N-am inteles de ce, dar nici nu caut vinovati... Un tampit mai mult sau mai putin!...

QUOTE
du-te putin inapoi in istoria contemporana si ai sa vezi ca faimosul De Gaulle si-a dat demisia in 1968 atunci cand toata studentimea parisiana

Du-te putin (sau cat vrei tu de mult) inapoi in istoria romanilor si spune-mi de cate ori ai motive sa fii mandru ca esti roman.

...................

Va sa zica a iesit Cozma! Bravo!
Basescule, treci la rand!
Sa moara! Sa moara!... jamie.gif
Eclectic
QUOTE
Asa popor, asa destin!...


Cu cata seninatate reusesti tu sa te delimitezi...

QUOTE
O sa incerc sa raspund pe rand acolo unde e cazul, desi se pare ca e inutil; nimeni nu intelege nimic si nu doreste altceva decat razbunare cu orice pret.


Tu poti sa faci diferenta dintre a te razbuna si a face dreptate ? Sau tie ti se pare ca un criminal face inchisoare pentru ca judecatorul se razbuna pe el ?

QUOTE
Dar asta am fost si asta vom fi mereu: un popor de lasi care nu lovim niciodata cu curaj in timpul real, ci cand victima este neputincioasa.


Deci recunosti ca si tu esti un las, de vreme ce spui "asta am fost si vom fi mereu", nu ?

QUOTE
Nu ma intereseaza Iliescu, sau Roman, sau Voiculescu sau habar nu am cine alcineva. Intr-o zi vor plati cu varf si indesat daca sunt vinovati. Nu fiindca ii judecam noi, ci fiindca are Mama Natura grija de asta.


Pai eu zic ca, pe baza acestui rationament, ar trebui sa desfiintam toate judecatoriile si sa lasam Mama Natura sa se ocupe. Sau pe Mama Omida sau pe ce alte mame mai gasim, nu ?

QUOTE
Daca ar fi o incaierare in urma unui meci de fotbal am toata convingerea ca ati fi mult mai indulgenti in pedepse. Aici aveti motive politice.


Si cam pe ce iti bazezi tu aceasta convingere ? Eu zic ca ar trebui sa nu mai faci afirmatii hazardate.

QUOTE
Am explicat anterior dar se pare ca trebuie sa repet: mergeti in jurul lor si incercati sa nu-i gadilati in amorul propriu, incercati sa-i minimalizati, incercati sa le spuneti adevarul: ca sunt badarani, mitocani, scandalagii etc si veti vedea reactia. Tu, Barrie, cand te vezi inconjurat de o 20 de spargatori de pietre pusi pe harta, nu cumva ai aceeasi reactie: "Vai, ce muschi puternici aveti voi, vitejilor! Ce s-ar face tara fara bratele voastre de fier!..." bla, bla, bla, iar in gandul tau "F***-va neamu' de neandertali!"


Da, da, da... Am inteles. Cu alte cuvinte, lui Iliescu ii era fricuta, saracul de el, de mineri. Hai sa fim seriosi !

QUOTE
Sincer sa fiu eu chiar nu cred ca esti in masura sa judeci ce s-a intamplat atunci.


Esti culmea ! Tu asa raspunzi la afirmatia cum ca eu nu am nici o vina pentru acele evenimente ! Si da, sunt in masura sa judec. Poate chiar mai mult decat tine, care, dupa cum spuneai, ai urmarit de la distanta acele evenimente.
nefertiti-old
[QUOTE]Dar nimic n-a pornit din senin. Toata tara fierbea fiindca lucrurile nu mergeau in sensul in care ne inchipuisem noi. Era de-ajuns o motivatie pentru ca lumea sa se imparta in doua tabere si sa se certe.[/QUOTE]


Da, doua tabere, numai ca una avea mainile goale, iar cealalta era dotata cu rangi, tarnacoape, topoare si alte chestii la fel de delicate. thumb_yello.gif

[QUOTE]Am explicat anterior dar se pare ca trebuie sa repet: mergeti in jurul lor si incercati sa nu-i gadilati in amorul propriu, incercati sa-i minimalizati, incercati sa le spuneti adevarul: ca sunt badarani, mitocani, scandalagii etc si veti vedea reactia.[QUOTE]

Sa le fie de bine si sa accepte realitatea. Io nu inteleg genul asta de teorie: daca sunt prosti, hai sa ne prostim si noi dupa ei, nu sa ii ajutam sa se trezeasca. Auzi, acest tip de toleranta ne-a facut si sa il avem lider pe Ceasca atatea zeci de ani. E tipic romanesc.



[/QUOTE]Istoria la noi inca se mai scrie dupa interese clare, fie de dreapta, fie de stanga, dar intotdeauna subiectiva.[QUOTE]


Mereu si oriunde istoria se scrie dupa interese, tocmai pentru ca nu e o telenovela.

[/QUOTE]Sunt convins ca nu au anticipat adevaratul pericol. Parerea mea! Cat despre 'psihologia maselor' cred ca ar trebui sa privesti mai din ansamblu sa vezi si padurea nu numai copacii. Voi ce faceti acum, aici?[QUOTE]


Poate ca tu esti convins, dar ei stiau foarte bine ce fac. Asa cum tu pretinzi ca ai cunoaste psihologia minerilor, asa o cunosteau si ei. Doar ca mult mai bine. Deci, lasa basmele astea cu Iliescu pe post de Alba ca Zapada.
Fraza cu padurea si copacii poate mi-o traduci, altfel o bag in categoria 'hai sa vorbim discutii'. ohyeah.gif


[/QUOTE]Stiti cum suntem noi vazuti din exterior? Cam la fel cum ii vad bucurestenii pe mineri la ora actuala... Nu e doar o viziune personala, va asigur!...[QUOTE]


E singurul punct in care iti dau dreptate. Si stii ceva? Pe mine nici macar nu ma deranjeaza. E imaginea noastra reala. De ce sa ne tot cocolosim unii pe altii si sa ne tot lamentam ca ne fac aia in fel si chip?! Astia suntem, hai sa acceptam odata realitatea si sa ne asumam conditia.
Asa cum ar trebui sa faca si Cozma cu sleahta lui de barbari.
axel
QUOTE
axel
QUOTE
Si eu ma simteam prost ca, chiar daca aveam 12 ani si eram departe de evenimente, m-am lasat manipulat de Iliescu si clica lui.

Mda! La 12 ani imi inchipui ca iti era nespus de dificil sa accepti sa fii manipulat! Ntz, ntz, ntz!!
Macar eu mi-am dat repede seama ca-s manipulat. Ei... nu asa de repede, dar vad ca tu si dupa 15 ani, te joaca Iliescu pe degete cum te-a jucat si la sfarsitul lui decembrie 1989.

QUOTE
QUOTE
Am avut acum cateva saptamani o discutie cu o prietena pe tema aceasta. In perioada in care Iliescu era la spital din cauza problemelor de inima. Concluzia noastra era ca ar fi foarte rau ca Iliescu sa moara acum din cauza problemelor de sanatate, pentru ca merita sa fie pus la zid, incarcerat, chiar daca pentru o mica perioada din viata lui (adica sa moara dupa un an sau doi in puscarie din cauza ca nu-l tine inima). Pentru ca tara aceasta are nevoie de o astfel de exorcizare, altfel demonii ne vor conduce pentru totdeauna.

Iata o gandire tipic romaneasca. "Da-i, Doamne, sanatate, sa-l putem omori! laugh.gif
Cine vorbeste de a omora? Eu ii doresc sanatate si viata lunga domnului Iliescu. In puscarie! Daca isi va petrece urmatorii 20 de ani in puscarie, e o pedeapsa mica fata de ce a facut el poporului roman!


QUOTE
Fiecare poate spune ce doreste si ce crede. Din ce-am urmarit eu in direct atunci Ceausescu a fost omorat de propria lui teama de a nu fi omorat. Numai cine nu vrea nu-si aminteste acele momente cand, desi prins, inca se mai tagea si inca mai mureau soldati sau civili.
Si cine controla "teroristii"?


QUOTE
Personal n-am crezut cateva zile dupa ce caseta a fost data cu executia, ca ei au fost cu adevarat executati. Imi inchipuiam ca a fost o strategie, o regizare a mortii lor numai pentru ca focul pe strazi sa inceteze. Dezamagirea a venit cand au aparut si alte dovezi referitoare la moartea lor. M-am consolat insa cu ideea ca si ei aveau mainile patate de sangele multor victime nevinovate, iar destinul nu i-a iertat!
Da, aveau mainile patate, dar aveau capacitatea de a arata ca si mainile altora erau patate, oricat de tare au incercat ei sa se "spele" si sa le "frece" cu sapun pe 22 decembrie.


QUOTE
QUOTE
"dar totusi faceti-i pe Iliescu si Roman scapati".

Asta cred ca doar o obsesie a noastra! Scapati de propria constiinta, n-o sa fie nimeni.

Vai... bietii de ei... nu pot dormi noaptea avand pe constiinta crimele facute...

QUOTE
Si ne mai intrebam de ce atatea inundatii si nenorociri pe capul tarisoarei aleia? Pai cum de ce? Nu se vede? "Sunt vinovati! Stim noi sigur ca sunt vinovati! Sa moara! Sa moara!..." Parca am mai auzit eu despre genul asta de judecata! Poate ne lamureste thunder, unde!... wink.gif

Aberezi. Dar vad ca o faci cu placere, asa ca sa fii tu sanatos wink.gif
axel
QUOTE (OMU'BUN @ 15 Jun 2005, 12:11 AM)
Va sa zica a iesit Cozma! Bravo!
Basescule, treci la rand!
Sa moara! Sa moara!... jamie.gif

Stai tu linistit in privinta lui Cozma. El a facut parnaie pana acum si a fost gratiat de catre Nea Nelu doar pentru mineriadele din 1991 si 1997 wink.gif
OMU'BUN
QUOTE
Cu cata seninatate reusesti tu sa te delimitezi...

Nu ma delimitez. Fac haz de necaz! Nu spun ca sunt mai mult sau mai putin roman decat oricare de pe-aici. Doar ca vad altfel lucrurile, fara a se intelege ca iau apararea fostilor. Ma credeti sau nu, e mai putin important: si in acea perioada eram la fel de razvratit ca si astazi: de aceea n-am fost niciodata curtat sa devin membru de partid, dimpotriva, se fereau sa ajung printre ei, eu care i-am spus sefului de sectie ca nu are scaunul batut in cuie! Nu mergeam la mitinguri si nu-mi pasa ca sunt penalizat cu 10%. N-am cerut nici garsoniera, nici butelie si nici alte drepturi pe care oricum nu le-as fi primit, dar la care lingusitorii aveau acces extrem de repede. Si atunci ca si acum am preferat sa am adevarul meu; nu ma ploconeam, nu elogiam si nu injuram pe nimeni. Merit sa ma fac primar, nu? jamie.gif

QUOTE
Tu poti sa faci diferenta dintre a te razbuna si a face dreptate ? Sau tie ti se pare ca un criminal face inchisoare pentru ca judecatorul se razbuna pe el ?

Am mai spus-o: de ce acum si nu atunci? Cine v-a oprit sa iesiti in strada si sa cereti CU TOTII pedepsirea presedintelui? De ce-ati asteptat sa nu mai fie presedinte sa va luati de el?

QUOTE
Deci recunosti ca si tu esti un las, de vreme ce spui "asta am fost si vom fi mereu", nu ?

Pe pasaportul meu sunt de nationalitate romana, iar asta imi pune deja o eticheta in lume. Nu eu fac exceptia, desi se pare ca sunt singurul pe-aici care privesc pe invers filosofia pedepsei! Daca asta inseamna ca dau dovada de lasitate, asa o fi!

QUOTE
Pai eu zic ca, pe baza acestui rationament, ar trebui sa desfiintam toate judecatoriile si sa lasam Mama Natura sa se ocupe. Sau pe Mama Omida sau pe ce alte mame mai gasim, nu ?

Pai eu zic ca de cate ori mai avem cate un potop iar viitura mai ingroapa cate o localitate, de atatea ori sa ne intrebam "De ce noi?"

QUOTE
Si cam pe ce iti bazezi tu aceasta convingere ? Eu zic ca ar trebui sa nu mai faci afirmatii hazardate

Asta am mai auzit-o de multe ori... Si? Cate dintre afirmatiile de pe-aici nu sunt hazardate? Cate dintre articolele scrise de partinitorii unui partid sau a altuia, nu au facut afirmatii hazardate, omitand niste adevaruri pe care altii le cunosc de altfel, dar nu ies in strada sa la spuna?

QUOTE
Da, da, da... Am inteles. Cu alte cuvinte, lui Iliescu ii era fricuta, saracul de el, de mineri. Hai sa fim seriosi !

Nu comentez. Doar atat: suntem grozavi in fata calculatorului!

QUOTE
Si da, sunt in masura sa judec. Poate chiar mai mult decat tine, care, dupa cum spuneai, ai urmarit de la distanta acele evenimente.

Nu stiu in baza caror convingeri poti tu judeca, fiindca majoritatea celor scrise sunt tot un fel de manipulari politice. Eu eram totusi acolo, nu aici unde sunt astazi si unde am venit din 2000. Cunosc Bucurestiul unde am stat destul timp si unde am rude si prieteni, ca si Timisoara unde mi-am petrecut 7 si cei mai frumosi ani din viata mea. Eu am incredere numai in ce simt ca trebuie sa am nu in ce sustin altii ca trebuie sa-i cred pe cuvant. Fie ei de o parte sau alta a baricadei!









axel
QUOTE (OMU'BUN @ 15 Jun 2005, 01:06 AM)
QUOTE
Tu poti sa faci diferenta dintre a te razbuna si a face dreptate ? Sau tie ti se pare ca un criminal face inchisoare pentru ca judecatorul se razbuna pe el ?

Am mai spus-o: de ce acum si nu atunci? Cine v-a oprit sa iesiti in strada si sa cereti CU TOTII pedepsirea presedintelui? De ce-ati asteptat sa nu mai fie presedinte sa va luati de el?

blink.gif hh.gif
Prin extensie, daca criminalul nu e prins in flagrant, de ce sa-l mai pedepsesti? Adaugand si comentariile tale anterioare despre constiinta, poti spune: "las' ca o sa-l chinuie constiinta" spoton.gif
Felina
QUOTE (OMU'BUN @ 15 Jun 2005, 12:06 AM)

QUOTE
Tu poti sa faci diferenta dintre a te razbuna si a face dreptate ? Sau tie ti se pare ca un criminal face inchisoare pentru ca judecatorul se razbuna pe el ?

Am mai spus-o: de ce acum si nu atunci? Cine v-a oprit sa iesiti in strada si sa cereti CU TOTII pedepsirea presedintelui? De ce-ati asteptat sa nu mai fie presedinte sa va luati de el?


Pentru ca atunci eram prea mici ca sa ne dam seama ca ne-a pacalit pe toti, plus ca nu s-a stiut adevarul, foarte putin sunt cei care stiau atunci ce s-a intamplat cu adevarat. E normal sa fie trasi la raspundere atunci cand se poate.
axel
QUOTE (OMU'BUN @ 15 Jun 2005, 01:06 AM)
QUOTE
Tu poti sa faci diferenta dintre a te razbuna si a face dreptate ? Sau tie ti se pare ca un criminal face inchisoare pentru ca judecatorul se razbuna pe el ?

Am mai spus-o: de ce acum si nu atunci? Cine v-a oprit sa iesiti in strada si sa cereti CU TOTII pedepsirea presedintelui? De ce-ati asteptat sa nu mai fie presedinte sa va luati de el?

Pai:
Pentru cei 10 ani primiti pentru mineriada de la Costesti (sentinta inca nedefinitiva) Cozma a executat mai mult de jumatate de pedeapsa, iar pentru mineriada din 1990, dosarul mai are mult de asteptat, fiind departe de vreo finalizare in conditiile in care cata vreme Ion Iliescu a fost presedinte s-au luat masuri politice forte, pentru ca procurorii sa nu miste nici o fila din dosar.
http://www.ziua.ro/display.php?id=15064&data=2005-06-15
OMU'BUN
nefertiti
QUOTE
Auzi, acest tip de toleranta ne-a facut si sa il avem lider pe Ceasca atatea zeci de ani. E tipic romanesc

Auzi? Cel mai bun prieten al meu, care acum se afla in Canada, a prins revolutia in inchisoare impreuna cu prietena lui, de unde nu spera sa mai vada lumina zilei, fiindca au impartit manifeste. Esti cumva prietena cu Ana Blandiana si nu stim noi? Pe ala chiar ca nu l-am sustinut niciodata si ajunsesem sa-l urasc atunci cand am aflat ca satul in care erau si parintii mei urma sa fie evacuat in scurt timp, iar taranii dusi la bloc!... Sa nu vorbim acum cine, pe cine, si de ce au tolerat? Cei care au trait in acele vremuri stiu ei bine cum era! mad.gif

QUOTE
Astia suntem, hai sa acceptam odata realitatea si sa ne asumam conditia.
Asa cum ar trebui sa faca si Cozma cu sleahta lui de barbari.

Ciudat! Recunoastem ca astia suntem, dar continuam sa ne balacarim si sa ne aratam cu degetul, obligandu-i pe altii sa priveasca la noi ca la un circ de doi lei!
Cozma - veti vedea - se va considera un erou national si va avea destui care sa-l sustina. Mai mult: in urma acestor lucruri, nu-i exclus sa se gaseascva un lider politic care sa le preia cauza fiindca are nevoie de prosti; cat mai multi prosti! sad.gif

Felina
QUOTE
Pentru ca atunci eram prea mici ca sa ne dam seama ca ne-a pacalit pe toti, plus ca nu s-a stiut adevarul, foarte putin sunt cei care stiau atunci ce s-a intamplat cu adevarat. E normal sa fie trasi la raspundere atunci cand se poate.

Intotdeauna in viata ai doua posibilitati de a alege. Si aproape intotdeauna cea mai tentanta este si cea gresita. E nevoie de puterea de a anticipa intregul ansamblu ce se pune in miscare in urma acelei decizii, nu numai faptul in sine. Daca voi credeti ca aceasta imagine ne face bine in conditia noastra acum, n-aveti decat. Eu tot nu va pot convinge ca este gresit.
Haideti sa va dau un exemplu: am avut un verisor care, datorita viziunilor sale politice, (era taranist) a fost batut groaznic, si in cateva saptamani a si murit. Avea doi baieti, dintre care unul extrem de bogat si de mare influenta la nevoie. Fratele cel mic i-a cerut celui mare sa se razbune fie bagandu-i la inchisoare pe cei vinovati, fie platind batausi sa rezolve treaba. "Crezi ca asta il va scula pe tata din groapa? Crezi ca razbunarea ta te va face sa dormi mai linistit? Dimpotriva, te vei trezi cu geamurile sparte la casa sau masina, lumea te va ura si nu va intelege ca tu chiar aveai nevoie de razbunarea asta! Lumea te va judeca prin ceea ce vei face la timpul respectiv, atragand alte si alte conflicte inutile!" Nu stiu cum de a putut gandi atat de lucid mai ales fiind vorba de tatal lui, dar a fost cea mai buna alegere. Parerea mea! Daca unii cred ca fabulez, nu va pot da decat nume si adrese (prin PM, evident) iar restul tine de cat de mult doriti sa va convingeti daca mint sau nu!
axel
QUOTE (OMU'BUN @ 15 Jun 2005, 02:00 AM)
E nevoie de puterea de a anticipa intregul ansamblu ce se pune in miscare in urma acelei decizii, nu numai faptul in sine.

Atunci poate aveai nevoie de puterea de a anticipa, si cei din Piata Universitatii au fost niste vizionari. Acum este suficienta puterea de a vedea wink.gif
Eclectic
In Evenimentul zile de azi se prezinta fragmente din discursul prin care Iliescu le-a multumit minerilor:

QUOTE
„Va multumesc pentru tot ceea ce ati facut in aceste zile, in general, pentru toata atitudinea dumneavoastra de inalta constiinta civica.
Ce s-a petrecut? Am mai spus cu prilejul citorva declaratii: ne-am aflat in fata unei lovituri de stat, data din partea elementelor de dreapta, extreme, o lovitura cu nuanta legionara, fascista.”
(...)
„Unica lor revendicare era sa li se ofere un post particular de televiziune. Unora din ei li s-a explicat ce inseamna in special tehnic acest lucru.
Ei vor ca din cele patru canale, unul sa fie monopolul personal al cuiva sau monopolul unui grup anume - pai, asta inseamna libertate de expresie? Noi credeam ca... toate cele patru canale consideram ca trebuie sa fie canale publice, cu acces liber, cu caracter national, cu acces liber al tuturor - asta inseamna libertate, asta inseamna democratie!” (Aplauze puternice)
(...)
„Ce se intimpla acum? Atit unele formatiuni politice si unii oameni politici, unele organe de presa din presa internationala, incearca sa deformeze toata derularea acestor evenimente din Romania. In primul rind, cauta sa dea raspunderea pentru aceasta escaladare a violentei pe seama guvernului. Totul incearca sa se puna pe seama guvernului, iar in ultima vreme s-au folosit si de prezenta dumneavoastra, sa acuze minerii de acte de violenta impotriva unor cetateni si a unor sedii de partide.”
(...)
„Vrem sa stabilim si responsabilitatile celor care au patronat asemenea activitati. Cu ajutorul dumneavoastra au fost descoperite in subsolul cladirii PNT-ului: depozit de sticle incendiare, de droguri, de seringi, cu care au injectat droguri unora din cei care stateau in Piata Universitatii, si armament. La cladirea Asociatiei „16-21 Decembrie”, depozite de bite si de alte asemenea arme albe, lanturi si asa mai departe. In subsolul cladirii Universitatii s-au descoperit arme: 22 de pusti Jeco, dar care sint arme periculoase in asemenea conditiuni, si saci cu prafuri euforizante pe care probabil ca le-au tot folosit in aceasta perioada.”
(...)
„Noi consideram ca raspunderea morala o au si unii gazetari, unii intelectuali care au incitat in aceasta perioada. Despre toate aceste lucruri, si pe plan politic, si pe plan juridic, vrem sa analizam minutios aceste treburi.”
(...)
„In ceea ce-i priveste pe Ratiu si pe Campeanu, trebuie sa fim cu atentie: unul este deputat, celalalt senator, se bucura de imunitate parlamentara... (Huiduieli din sala). Va rog, va rog... va rog sa ne acordati tot creditul necesar.
Deci, in ceea ce priveste persoanele politice, trebuie sa procedam cu toata raspunderea, si asa ne-au venit multe semnale din partea unor guverne, organizatii internationale, in legatura cu raspunderea guvernului pentru tot ce se deruleaza astazi in Romania. Noi ne asumam toata raspunderea, dar va rugam sa ne dati tot sprijinul necesar in legatura cu modul in care vom proceda cu fiecare in parte, pentru ca trebuie sa respectam si legalitatea in acelasi timp, pentru ca altminteri putem fi implicati, acuzati, si folosite acestea pentru incitarea larga a opiniei publice impotriva noastra. N-avem nevoie de asa ceva. Trebuie s-o facem cu intelepciune, pe baza respectarii tuturor legilor interne si internationale. Inteleg toata indignarea dumneavoastra, sentimentele dumneavoastra sint sanatoase, si simtul acesta al oamenilor de bine niciodata nu greseste; dar asupra modului in care vom proceda cu intelepciune.” (Aplauze)
(...)
„In acelasi timp am discutat si ne gindim la instituirea unei garzi nationale, o sa vedem cum s-o denumim, mai exact cu oameni decisi pentru interventii in momente exceptionale, ca cele care au avut loc in 13 iunie. (Urale)
Am retinut si dorinta unora dintre dumneavoastra, mineri din Valea Jiului, care s-au oferit sa se incadreze intr-o asemenea garda nationala, vom lua in considerare acest lucru.” (Urale)
(...)
„Populatia a fost mobilizata in urma tuturor acestor chestiuni, este o indignare generala impotriva acestor elemente declasate care s-au dedat la acte de o violenta fara egal. Eu sper ca sa intretinem acest spirit de combativitate, sa-l anticipam, pentru ca numai prin actiunea hotarita a tuturor oamenilor de bine, a tuturor cetatenilor tarii, vom tine in friu elementele degenerate, elementele declasate, fanatizate, care vor sa destabilizeze tara.”
(...)
„Aici nu este vorba numai de forte din interior, care nu se impaca cu gindul ca au pierdut partida, este un scenariu mai larg, pe plan european, a existat o actiune conjugata a fortelor de dreapta care au mers pe ideea ca in toate tarile din Europa de est trebuie sa vina la putere fortele de dreapta. Dar adevarul este altul - ca fortele de dreapta au vrut sa deturneze Revolutia romana spre dreapta si sa puna mina pe putere!” (Urale)
Sursa: Raport asupra evenimentelor din 13-15 iunie 1990 al BDS si APADOR-CH


http://www.evz.ro/topstory/?news_id=188830...e587c8462149f0a

Intr-adevar, discursul omului caruia ii este frica de mineri...
dead-cat
QUOTE

Proclamatia de la Timisoara era absurda in acele conditii... Asta s-a dovedit mai tarziu cand a intrat Emil Constantinescu si cu ajutorul celor 20.000 de specialisti in frunte cu specialistul nr unu' -Victor Ciorbea, s-a dovedit ce era de dovedit. Scapasem de Iliescu, si ne-am ales cu ce? Cu cine? Era absurd sa credem ca putem renunta la ajutorul alora, ca sa trecem puntea! Ca din aceasta cauza, "fostii" au profitat, ma intreb daca era si alta posibilitate. Voi spuneti ca da! Foarte bine. Dar e cam greu de crezut si de dovedit.

absurda pe dracu. singura chestie care ar fi scos tara din mocirla combinatiei securisto-communiste.

lasa tu pe ciorbea si constantinescu ca aia n-au fost in discutie in '90 ci in '96.
QUOTE

Cat despre roata si spanzuratoare, ma intreb de unde esti de pamant? Trece rata pe la voi prin sat?

din Timisoara. fara pardon pentru cripto-comunisti. eu eram in '90 impotriva abolirii pedepsei capitale, atita timp cit n-au fost judecati Postelnicu si alde. si plutonul de executie era singurul loc unde ar fi trebuit sa-si petreaca ultimele clipe, impreuna cu restul sleahtei de criminali rosii.

QUOTE

Tu, Barrie, cand te vezi inconjurat de o 20 de spargatori de pietre pusi pe harta, nu cumva ai aceeasi reactie: "Vai, ce muschi puternici aveti voi, vitejilor! Ce s-ar face tara fara bratele voastre de fier!..." bla, bla, bla, iar in gandul tau "F***-va neamu' de neandertali!"

asai ca nu compari deloc sula cu prefectura, ha?
pai barrie are posibilitatiile lu' ilici? asa cum i-a adus asa-i scoatea din oras. stii ce era USLA?
QUOTE

Sincer sa fiu eu chiar nu cred ca esti in masura sa judeci ce s-a intamplat atunci. Istoria la noi inca se mai scrie dupa interese clare, fie de dreapta, fie de stanga, dar intotdeauna subiectiva.

sigur ca da. bineinteles ca rosii se simt nedreptatiti. in lumea lor. rosie.
QUOTE

Am mai spus-o: de ce acum si nu atunci? Cine v-a oprit sa iesiti in strada si sa cereti CU TOTII pedepsirea presedintelui? De ce-ati asteptat sa nu mai fie presedinte sa va luati de el?

spre deosebire de tine, eu am semnat in '90 pe linga proclamatia de la Timisoara si o contestatie la candidatura lu' Ilici.
nefertiti-old
QUOTE
Merit sa ma fac primar, nu?


Primar te fac altii, nu te faci tu, trezeste-te! Cat despre razvratirea ta, are un iz statut.

QUOTE
Cine v-a oprit sa iesiti in strada si sa cereti CU TOTII pedepsirea presedintelui? De ce-ati asteptat sa nu mai fie presedinte sa va luati de el?


Pentru ca ar fi timpul sa se termine cu dictatura strazii si lasata justitia sa isi faca treaba. Capisci? ohyeah.gif

QUOTE
Pai eu zic ca de cate ori mai avem cate un potop iar viitura mai ingroapa cate o localitate, de atatea ori sa ne intrebam "De ce noi?"


Oare dinozaurii ce-or fi pacatuit? unsure.gif

QUOTE
Sa nu vorbim acum cine, pe cine, si de ce au tolerat? Cei care au trait in acele vremuri stiu ei bine cum era!


Eu am folosit un plural care ma include si pe mine, nu ma refeream la tine, desi pari sa manifesti genul de toleranta de care spun eu. Cu alte cuvinte, esti un bun roman. thumb_yello.gif

QUOTE
Cozma - veti vedea - se va considera un erou national si va avea destui care sa-l sustina. Mai mult: in urma acestor lucruri, nu-i exclus sa se gaseascva un lider politic care sa le preia cauza fiindca are nevoie de prosti; cat mai multi prosti!


Liderul ala politic, oricare ar fi el, nu va face decat o paiata din Cozma, daca nu va avea sustinerea unor 'toleranti' ca tine, de exemplu.



MIA
QUOTE (axel @ 15 Jun 2005, 01:16 AM)
QUOTE (OMU'BUN @ 15 Jun 2005, 02:00 AM)
E nevoie de puterea de a anticipa intregul ansamblu ce se pune in miscare in urma acelei decizii, nu numai faptul in sine.

Atunci poate aveai nevoie de puterea de a anticipa, si cei din Piata Universitatii au fost niste vizionari. Acum este suficienta puterea de a vedea wink.gif

Au fost pe dracu' ! tongue.gif

Eu tot nu pricep ce sens are mitizarea asta a Pietei Universitatii ... rolleyes.gif ... sau chiar si a Proclamatiei de la Timisoara.
Realitatea actuala ( sau cea de la 1999 sa o luam ca reper ) depaseste cu mult ( inspre capitalism ) chiar visele cele mai erotice ale celui mai radical anti-comunist de-atunci. Cred ca e de-ajuns sa ne uitam la punctele 10 si 11 ( curios - nu prea vorbeste nimeni de alte cerinte decit de punctul 8 hmm.gif )

QUOTE

10. Desi militam pentru reeuropenizarea României, nu dorim copierea sistemelor capitaliste occidentale, care îsi au neajunsurile si inechitatile lor. Suntem însa categoric în favoarea ideii de initiativa particulara. Fundamentul economic al totalitarismului a fost atotputernicia proprietatii de stat. Nu vom avea niciodata pluralism politic fara pluralism economic. S-au gasit însa si voci care, în spirit comunist, sa asimileze initiativa privata cu "exploatarea" si pericolul catastrofei de a apare oameni bogati. Se speculeaza în acest sens invidia lenesului si teama de munca a fostului privilegiat din întreprinderile comuniste. Dovada ca timisorenii nu se tem de privatizare este faptul ca mai multe intreprinderi si-au anuntat deja intentia de a se transforma în Societati anonime pe actiuni. Pentru ca aceste actiuni sa fie totusi cumparate pe bani curati, ar trebui înfiintate în fiecare oras comisii de inventariere a averilor fostilor privilegiati ai puterii, coruptiei si penuriei. De asemenea, actiunile unei întreprinderi se cuvin oferite spre cumparare în primul rând lucratorilor ei]. Consideram constructiva ideea, mai radicala, a privatizarii prin împroprietarirea tuturor lucratorilor unei întreprinderi cu un numar egal de actiuni, statul urmând sa pastreze numai acel procent de fonduri care sa-i asigure controlul activitatii. În felul acesta, s-ar oferi tuturor lucratorilor sanse egale de prosperitate. Daca cei lenesi si-ar pierde sansa, nu s-ar putea totusi plânge de discriminare.

(n.mea - in principiu un fel de privatizare MEBO ... deja in timpul guvernului Vacaroiu s-a aplicat asa ceva tongue.gif )

11. Timisoara este hotarâta sa ia în serios si sa se foloseasca de principiul descentralizarii economice si administrative. S-a si propus experimentarea în judetul Timis a unui model de economie de piata, pornind de la capacitatile sale puternice si de la competenta specialistilor de care dispune. pentru atragerea mai usoara si mai rapida a capitalului strain, îndeosebi sub forma de tehnologie si materii prime speciale, si pentru crearea de societati mixte, cerem si pe aceasta cale înfiintarea la Timisoara a unei filiale a Bancii de Comert Exterior. O parte din câstigurile în valuta ale partii române din aceste societati mixte va intra în salariile muncitorilor, intr-un procent ce va fi negociat, de la caz la caz, cu liderii sindicali. Plata unei parti din salariu în valuta va asigura o buna cointeresare materiala a municitorilor. În plus, pasapoartele nu vor mai fi carnete bune doar de tinut în sertar. O alta consecinta pozitiva ar fi scaderea cursului valutar la bursa libera, ceea ce ar atrage dupa sine cresterea imediata a nivelului de trai.


si sa ne dam seama ca la 8-9 ani dupa redactarea ei, proclamatia fusese clar depasita de legile si normele deja existente. wink.gif
De fapt - in multe puncte, programul citit de Petre Roman in Parlament ca urmind sa fie programul de reforma al guvernului era mai avansat decit cererile vehiculate de "societatea civila".


Oricum - nu asta e chestia pentru care am reintervenit pe acest subiect dupa pauza auto-impusa ... smile.gif

Ci trebuie sa spun ca m-a apucat risu'-plinsu' vazind ce anticomunizd de anticomunizd a ajuns acuma Miron Cosma !! Ce mai multumea el ministrei justitiei, ce mai infiera in stinga si dreapta ... ohmy.gif biggrin.gif cry.gif

Dupa declaratia asta cred ca exista riscul ca aflarea adevarului sa fie din nou deturnata ... pentru ca ... totusi ... Cosma parca mai are si alte hibe cu care ar putea fi prins si incoltit daca ... nu declara ce convine ... sorry.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.