Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Cum Staţi Cu Controlul Qi-ului?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Dincolo de Ratiune
Pagini: 1, 2
IoanV
QUOTE
Merci IoanV.
Cu placere. smile.gif
QUOTE (Florina)
mai practici acum arte martiale?
Nu. Dar de invatat tot mai invat cite ceva din ele. Eu nici nu am fost prea interesat, mai putin partea cu ki-ul care imi place si acum, si alte povestiri ale maestrilor. Cineva care vinde CD cu remedii naturiste ofera "Cartea kiului" bonus, abia de curind am descoperit. Eu am conspectat cind eram la fac. o varianta, nu stiu daca era completa.
Cred la fel, cu orgoliu nu poti progresa. El blocheaza prin autoizolare accesul la ceilalti, la descoperirea profunda a lor.
Florina R.
Multumesc mult, si eu cred cam la fel in legatura cu practicarea lor. Adica, mai bine te opresti atunci cand simti asta, sau primesti un semn. Nu poti urma mai multi maestri o data : pe Iisus, si pe cei din arte martiale, sau alte tehnici energetice. Nu pentru ca nu ar avea toti valoarea lor, dar trebuie sa alegi. Nici un discipol adevarat nu este impartit.
Da, si pe mine ma intereseaza partea legata de ki, sau cum vrem sa o numim, mai ales ca are si o aplicatie terapeutica. Dar, tot asa, totul cu masura.
gypsyhart
Florina R.
QUOTE
Nu poti urma mai multi maestri o data : pe Iisus, si pe cei din arte martiale, sau alte tehnici energetice.

Mai multi odata, nu. Dar pe rand da:D. Dar ma indoiesc ca exista Maestri de arte martiale in Romania. Profesori or fi destui, dar maestri (fiinte lipsite de ego)....Si de la un om care stie si poate mai multe ai oricum ce invata (daca ai atitudinea potrivita).
andra_v
Aveam incredere intr-un maestru acum 3-4 ani, dar, dupa cum v-am spus, nu sunt atat de avansata in artele martiale incat sa fac aprecieri dpdv sportiv. I-am admirat insa preocuparea pt. persfectionare spirituala.
Intr-adevar, poti invata cate ceva de la oricine, chiar daca apartine unei culturi diferite. Totul e sa ai atitudinea/dispozitia sufleteasca necesara. Si pe mine ma fascineaza "filosofia de viata" indiana, chinezeasca, celtica, a Orientului Mijlociu, desi conceptiile despre lume sunt diferite.
Parerea mea ca nu exista nici un om pe lumea asta lipsit de ego.
fis_tic
Ar fi chiar de mirare cum incap atatea filozofii intr-un singur om
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.