Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Cazul Rapirii Ziaristilor Romani In Iraq -
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11
mutulica
ce sa imi spuna mie?

le-a dat dumul la ziaristi?
March
Un deputat PPRM vede martieni: Jurnalistii rapiti sint in Romania

Ziaristii romani se afla in tara. Asa sustine Ioan Aurel Rus, deputat PPRM de Bistrita-Nasaud, care a adaugat ca ceea ce l-a facut sa ajunga la aceasta concluzie este faptul ca televiziunile nu au afisat numarul de telefon de la care a fost trimis mesajul din ziua rapirii. In cadrul unei intilniri cu presa, Rus a mai acuzat public PSD pentru rapirea jurnalistilor in Irak. In opinia acestuia, Viorel Hrebenciuc si Octav Cozmanca sint niste macelari de profesie si ar trebui sa fie controlati mai atent. Totodata, el crede ca Mircea Geoana nu avea ce cauta in Irak. Deputatul PPRM spune ca a deschis un adevarat razboi impotriva SRI, cerindu-i lui Radu Timofte sa spuna de ce unii afaceristi arabi sint tinuti in brate, cu toate ca au datorii imense la stat, in timp ce altii sint expulzati din tara, cu toate ca au darile platite la zi.
(Ev.Z.,9/4)


MIA
Au mai aparut ceva noutati ? unsure.gif

Pina una alta trimbitarea asta a lui Omar Hayssam pe post pe cappo di tutti cappi al mafiei arabesti din Romania incep sa cred ca e mai degraba o exagerare a mass-mediei. Tipul pare mai degraba ceva intre gainar ordinar si tepuitoras strategic ... sorry.gif
March
Presa romana a fost intoxicata ca la Revolutie - sustine Presedintele Romaniei ohyeah.gif
March
user posted image
Un tata prea jovial pentru un necaz atit de mare

Fiica rapita in Irak, tatal mistuit de grija PSD

Dau poza aici acestui sinistru individ (fost prefect de Buzau si actual senator pesedist) , ca sa vi-l aduceti aminte ca el era acela care la alegerile generale ,cu un ranjet diabolic pe fata , sarea tontoroiul , in fata intregii tari, pe un afis electoral al Aliantei D.A. !

In plus fata de link-ul de mai sus , iata ce mai aflam din "A.C." cu privire la "grija de care este mistuit" ptr. fata sa rapita in Iraq :

Senatorul Ion Vasile, fost prefect de Buzau, este extrem de marcat de povestea rapirii fiicei in Irak. Atat de marcat incat in ultimile doua saptamini a fost prezent la doua chefuri. Primul la una din resedintele sale de la tara , acum vreo doua saptamini , cand pregatirile privind alegerile de duminica pentru sefia organizatiei judetene PSD au avut nevoie de ceva lubrefiant pentru a se misca in voie. Grupul sau de acoliti, alaturi de cale a pus la cale strategia de campanie, s-a transformat subit intr-un grup de alcooliti. Al doilea, duminica seara, dupa ce l-a infrant pe contracandidatul sau, deputatul Gubandru. Victoria a fost udata la la o carciuma din Maracineni .

Alte comentarii privind "durerea" acestui parinte , sunt de prisos tongue.gif

March
Agentia Reuters citand postul Al-Jazeera : " Insurgentii au cerut Romaniei sa-si retraga trupele din Iraq altfel ostaticii vor fi ucisi " !!

In cca doua ore va fi dat un comunicat din partea Celulei de criza.
abis
Sa-si retraga trupele sau sa plateasca 30 de milioane de dolari. Termen limita: patru zile.
March
La Realitatea TV este unul Gamalet care, in loc sa mentina un ton neutru , prezinta stirile ( nu numai astea) pe un ton apocaliptic ! Enervant tipul...
abis
Eu nu vad televizorul acum...

Ciudata cerinta asta a rapitorilor: retragere sau bani. Cred ca de fapt banii ii doresc cu adevarat, nu neaparat retragerea.
March
Iata si un " breaking news" referitor la cererea rapitorilor . Ostaticii romani apar in film cu catuse la maini !
cociuba
sunt curios care vor fi reactiile celulei de criza wink.gif
nefertiti-old
Un comunicat sec. E normal.
Damnatius
Noroc cu ziaristii de treaba care nu s-au putut abtine de la sutele de comentarii si scenarii. Eu cred ca s-au intamplat una din doua :

Fie rapitorii initiali s-au speriat ca pierd lucrurile de sub control si au pasat "prada" unui lup mai puternic.
Fie adevaratii lupi au dat de urma celorlalti si, prin bani sau amenintari au pus mana pe ziaristi.

nefertiti-old
Eu cred ca initial a fost o cacealma, dupa care, nu stiu cum, au incaput pe mainile altora, cu adevarat 'rapitori'. Iar asta e cel mai nasol.

Cat despre povestea cu trupele romanesti din Irak, sa nu uitam ca PSD-istii le-au trimis acolo, cand inca erau la putere.
MIA
Am mai scris deja despre asta ... rolleyes.gif
S-au cam dus dracului conspiratiile vehiculate pīna acuma īn presa. tongue.gif

Aia au fost fraieri, s-au aruncat cu capul īnainte, au picat īn mīinile unora care atīta asteptau si acuma s-au bagat si pe ei si pe altii īn rahat .... sorry.gif

Cam asta e parerea mea. sad.gif
Damnatius
QUOTE
Cat despre povestea cu trupele romanesti din Irak, sa nu uitam ca PSD-istii le-au trimis acolo, cand inca erau la putere.


PSD-ul a fost indreptatit sa trimita trupe si sunt sigur ca si alt partid sau alianta ar fi procedat la fel in locul lor (mai putin PRM, pardon PPRM...). De fapt, cel mai bine ar fi spus : Romania a trimis trupe (si bine a facut, dupa parerea mea).

Mi s-a parut ca ai incercat sa arunci "pisica" in ograda vecinului, pentru a salva fata actualei guvernari. In primul rand nu cred ca aceasta pisica reprezinta o rusine sau o greseala, dar chiar daca ar fi asa, nu uita ca Basescu si partidele din Alianta nu au contestat nicioadata decizia de a trimite trupe aliatilor. Din contra, Basescu a declarat chiar ca Romania nu intentioneaza sa isi retraga efectivele din Irak (din nou, o decizie buna, dupa parerea mea).

cactus
"....In plina criza a jurnalistilor rapiti in Irak, Dan Voiculescu, seful PUR, a iesit la microfon cu o propunere soc la prima vedere: "Daca teroristii accepta sunt dispus sa devin prizonierul rapitorilor in schimbul celor trei tineri"!!! ...

http://www.ziua.net/display.php?id=10512&data=2005-04-25


Curios; de ce oare ? Ca pe mine nu ma duce mintea...
nefertiti-old
QUOTE (Damnatius @ 24 Apr 2005, 07:27 PM)


Mi s-a parut ca ai incercat sa arunci "pisica" in ograda vecinului, pentru a salva fata actualei guvernari. In primul rand nu cred ca aceasta pisica reprezinta o rusine sau o greseala, dar chiar daca ar fi asa, nu uita ca Basescu si partidele din Alianta nu au contestat nicioadata decizia de a trimite trupe aliatilor. Din contra, Basescu a declarat chiar ca Romania nu intentioneaza sa isi retraga efectivele din Irak (din nou, o decizie buna, dupa parerea mea).

Nu incerc sa arunc nici o pisica nicaieri, doar ca in ultimele zile am vazut pe la tv diverse comentarii referitoare la 'apropierea' lui Basescu de ceea ce fac americanii in Irak, la trupele noastre de acolo etc. Si am facut precizarea asta.

Ca eu nu sunt de acord cu prezenta alor nostri acolo, e altceva.
axel
QUOTE (cactus @ 25 Apr 2005, 08:59 AM)
"....In plina criza a jurnalistilor rapiti in Irak, Dan Voiculescu, seful PUR, a iesit la microfon cu o propunere soc la prima vedere: "Daca teroristii accepta sunt dispus sa devin prizonierul rapitorilor in schimbul celor trei tineri"!!! ...

http://www.ziua.net/display.php?id=10512&data=2005-04-25


Curios; de ce oare ? Ca pe mine nu ma duce mintea...

Spera si el sa adune 5% la anticipate wink.gif
nefertiti-old
Circ ieftin...
abis
QUOTE (MIA @ 24 Apr 2005, 06:48 PM)
Aia au fost fraieri, s-au aruncat cu capul īnainte, au picat īn mīinile unora care atīta asteptau si acuma s-au bagat si pe ei si pe altii īn rahat

Cam asta e si parerea mea... In plus i-as mai condamna si pe sefii celor trei, cei care au fost de acord cu deplasarea lor in Irak. E total iresponsabil sa iti trimiti oamenii aiurea intr-o zona de razboi, fara sa ai certitudinea unei minime protectii.
nefertiti-old
Poate acum intelegeti de ce spuneam candva ca nu sunt de acord sa te duci intr-o asemenea zona doar ca sa faci pe desteptul.
Desi aici a fost mai mult de atat.
Achernar
Circoteca de se face e mai mult decat penibila. E de-a dreptul specific romaneasca. Deja numarul de indivizi care se-nghesuie sa profite de ghinionul (?) alora pentru a-si face publicitate e jenant de mare.
March
Circoteca e infloritoare la batjocora aia de emisiune a lui Dan Scandalescu unde invita tot felul de politicieni ratati sau ziaristi dubiosi . Unul Oprea( cel care il are abonat la interviuri pe securistul odios Plesita) aproape ca il plangea pe Ilici ca a pierdut sefia partidului intrucat cica numai el ar fi fost in stare sa rezolve aceasta situatie ! Adica prin retragerea trupelor in patru zile. Vrea sa fim si aici in urma Bulgariei care in situatie asemanatoare nu a cedat santajului !
Achernar
Presupun ca de-abia asteapta fratii din Afghanistan si fosta Iugoslavie 'reteta' pentru a se 'elibera de sub jugul romanesc'. Nu toti, aia care vor publicitate. Doi-trei cetateni romani tot or gasi ei pentru exemplificare.
Superunknown
QUOTE
Vrea sa fim si aici in urma Bulgariei care in situatie asemanatoare nu a cedat santajului !

Aici nu e o competitie prosteasca de "care cedeaza mai greu santajului" ci de luarea unei decizii care se impunea demult. Basescu a ratat sansa unei retrageri onorabile din Irak, acum are de ales intre o retragere rusinoasa pe de-o parte si trei cetateni romani pe constiinta pe de alta parte.
MIA
QUOTE (Superunknown @ 25 Apr 2005, 11:49 AM)
Basescu a ratat sansa unei retrageri onorabile din Irak {...}

Asta cam asa e ... sad.gif

A ratat momentul sa lege o anuntare a retragerii din Irak de alegerea unui nou parlament/investirea unui nou guvern - cum au facut alte tari. De fapt nu numai ca nu a facut asta ci chiar a supralicitat intr-un mod aventurist prezenta si misiunea soldatilor romani de acolo. hh.gif
March
De ce sa-i aiba Basescu pe constiinta ? Ca asa vrea opozitia care au trimis trupele acolo fara un calendar de intoarcere ? Ziaristii au plecat acolo la recomandarea sau cu aprobarea Presedintiei, a Guvernului ? Au cerut cand au ajuns acolo protectia trupelor noastre , a coalitiei, a Ambasadei ? Nu. Totul au facut pe sest ! Nu cred ca Presedintele si Guvernul bulgar il au pe constiinta pe soferul lor. Au facut tot ce e posibil si rezonabil sa-l salveze.

Sa speram totusi si sa ne rugam la Domnul ( al nostru, ca rapitorii n-au asa ceva mad.gif ) ca situatia nu se va transforma intr-o tragedie pentru familiile ziaristilor.
March
Apropos de trupele romane peste hotare. Vrem in NATO, vrem in UE dar sa stam cuminti acasa si sa le rontaim euroii !
ypsilonalpha
QUOTE (March @ 25 Apr 2005, 01:05 PM)
De ce sa-i aiba Basescu pe constiinta ? Ca asa vrea opozitia care au trimis trupele acolo fara un calendar de intoarcere ?

Sa-i aiba pe constiintza, pentru ca el este cel care s-a batut cu pumnul in piept ca va upgrada statutul militarilor romani din strainatate (Irak, Afganistan) astfel incit acestia sa-i urmareasca pe teroristi si-n gaura de sarpe, la ei acasa, cot la cot cu vajnicii soldati americani. mad.gif

E-te ca doctrina asta nu tzine!
MIA
QUOTE (March @ 25 Apr 2005, 12:08 PM)
Apropos de trupele romane peste hotare. Vrem in NATO, vrem in UE dar sa stam cuminti acasa si sa le rontaim euroii !

UE nu s-a implicat oficial in Irak. tongue.gif Si nici NATO. Asa ca rontaitul euroilor e doar o figura ieftina si aiurea de stil ... harhar.gif

Apropo March - pot sa stiu de unde esti asa belicos ? Ti-e ciuda ca nu ai apucat sa capacesti niste mineri la vremea lor si ai ramas asa ... cu o agresivitate nestapinita de-atunci ? blink.gif

P.S. : Soferii bulgari respectivi au fost - dupa cum au dovedit cercetari ulterioare - victimele unor reglari de conturi. Oricum e o diferenta de calibru si de imagine din start fata de cazul jurnalistilor romani. wink.gif
Achernar
Si pana la urma 'vinovat' e ala care i-a trimis sau ala care nu i-a retras ? Ma refer la militari.
MIA
Nu cred ca termenul "vinovat" e cel mai corect ... rolleyes.gif

Iar raspunsul ar fi - probabil - ambii.
nefertiti-old
Nu vinovatia cuiva e esential aici si acum, mai ales ca toata povestea e cam de rahat. Numai ca a revenit in actualitate problema trupelor noastre acolo. Sigur ca Basescu nu poate ceda, ca doar i-a pupat in fund pe americani la greu.
MIA
Cam asa e ... rolleyes.gif

Oricum - despre aiureala cu "Bulgaria care nu a cedat santajului" am mai raspuns odata la rubrica de Dezbater. Si mi-e lene pe moment sa fac copy/paste. tongue.gif
Achernar
Asta e. Alora trei nu le foloseste la nimic aruncarea pisicii in curtea vecinului. Si nici teoriile gen 'ce-ar fi fost daca'.

In tot cazul, presupun ca la nivel international e poate mai indicat sa nu-ti etalezi pectoralii prea des. Pare-se ca nimeni n-a luat in calcul o situatie de genul asta.
nefertiti-old
Eu propun sa continuam discutia aici, in fond, e o problema de politica interna.
abis
Din principiu, sunt de parere ca trupele Romaniei nu au ce cauta peste granita, cu exceptia misiunilor NATO ori a celor autorizate de Consiliul de Securitate. Din acest motiv am spus de multa vreme ca noi nu avem ce cauta in Irak si ca sunt de parere ca soldatii nostri trebuie adusi acasa, nu sa-si piarda vremea intr-un razboi cu care nu avem nici o treaba.

In situatia de acum mi-e teama ca o retragere pripita, sub amenintare, nu ar fi cel mai bun lucru. I-am incuraja doar pe cei care iau ostatici, daca ar vedea ca au succes... Si i-am pune si pe altii in pericol.
nefertiti-old
Corect. Daca le retrag acum, sub santaj, se creeaza un precedent.
Nightwind
Precendentul deja exista (Spania).
abis
Filipine.

Cu Spania e altceva.
MIA
Da si nu ... rolleyes.gif

Acolo a fost vorba de un atac direct pe tarim spaniol, plus de asta nu guvernul existent a cedat ci prin alegeri a ajuns la putere un guvern care promisese deja in campania electorala ca va retrage trupele din Irak. Probabil ca nu ar fi facut-o, dar asa a cam fost obligat. unsure.gif
abis
Ba eu cred ca oricum ar fi facut-o! smile.gif

A fost o tema mult prea importanta in mesajul lor electoral pentru a o intoarce ca la Ploiesti dupa alegeri.
March
QUOTE (MIA @ 25 Apr 2005, 01:38 PM)
QUOTE (March @ 25 Apr 2005, 12:08 PM)
Apropos de trupele romane peste hotare. Vrem in NATO, vrem in UE dar sa stam cuminti acasa si sa le rontaim euroii !

UE nu s-a implicat oficial in Irak. tongue.gif Si nici NATO. Asa ca rontaitul euroilor e doar o figura ieftina si aiurea de stil ... harhar.gif

Apropo March - pot sa stiu de unde esti asa belicos ? Ti-e ciuda ca nu ai apucat sa capacesti niste mineri la vremea lor si ai ramas asa ... cu o agresivitate nestapinita de-atunci ? blink.gif

P.S. : Soferii bulgari respectivi au fost - dupa cum au dovedit cercetari ulterioare - victimele unor reglari de conturi. Oricum e o diferenta de calibru si de imagine din start fata de cazul jurnalistilor romani. wink.gif

Daca as fi fost in tara la momentul respectiv as fi capacit . Daca nu ma doborau ei pe mine.

Ce crezi daca erau trupele NATO in Iraq ziaristii ar fi fost mai bine aparati ? Nu, coane, teroristii s-ar fi comportat la fel .( te faci ca-i uiti pe francezi rapiti ? Si doar Chirac le canta in struna amicilor lui arabi tongue.gif ) Asa ca ramine valabila rontaiala aia de euroi sau parai laugh.gif

Cu atat mai rau . O reglare de conturi a fortat guvernul bulgar sa planifice retragerea trupelor !


pese : la topicuri de felul asta , tonul e uneori mai aratgos. ( ce nu-l urmaresti pe CTP ? invat si eu de la el tongue.gif ) Daca vreau "gingaserii" ma pot duce la topicuri de poezie sau ceva asemanator.
March
FUGA DE CRIZA OSTATICILOR

De la sefii cei mari ai serviciilor secrete si pana la ultima precupeata, noi, romanii, am dovedit ca nu stim sa reactionam in fata unei mari incercari cum este criza jurnalistilor rapiti in Irak. Dupa ce cei mai multi dintre noi, in frunte cu presa, am tratat rapirea ca pe un show de televiziune, acum, cand lucrurile au luat o intorsatura tragica, incercam pe sest sa ne rupem de eveniment si sa inchidem mai repede subiectul in camara de unde tocmai am luat pungile cu faina pentru cozonaci si vopseaua pentru oua.
Pentru situatia in care ne aflam sunt multi de criticat. Asa ca o sa incep, la intamplare, cu doi lideri de opinie pe care eu, unul, i-am respectat, cu doi ziaristi care momentan nu mai scriu in ziare, dar vorbesc mult la televizor. Acum o luna i-am vazut si auzit pe cei doi domni criticand rapirea. Ca parca n-ar fi o rapire adevarata, ca Marie Jeanne e prea rujata, ca paturile din spatele ostaticilor parca sunt luate din Obor, ca rapitorii nu stiu sa tina arma si ca mai au si burtica pe deasupra. Dupa aparitia imaginilor-soc de vineri, aceiasi domni au aparut din nou la tv si, ca si cand nici usturoi n-au mancat, nici gura nu le miroase, au inceput sa critice acea parte a presei care n-a stiut sa-si tina cumpatul si a anuntat ca ziaristii au fost eliberati. Concret, nu ei au gresit aruncand in derizoriu o rapire cat se poate de reala, ci paratrasnetul tuturor criticilor, Dan Diaconescu, care a dat pe post o informatie falsa, pe care, intre noi fie vorba, o inghitise toata presa.( continuare... )


Va lasam pe voi sa ghiciti cine sunt cei doi faimosi lideri de opinie , doi ziaristi , care momentan nu mai scriu in ziare !

Damnatius
QUOTE
Aici nu e o competitie prosteasca de "care cedeaza mai greu santajului" ci de luarea unei decizii care se impunea demult. Basescu a ratat sansa unei retrageri onorabile din Irak, acum are de ales intre o retragere rusinoasa pe de-o parte si trei cetateni romani pe constiinta pe de alta parte.


In primul rand, partea cu "decizia care se impunea de mult", este o parere personala a ta, n-are rost sa o afisezi ca pe o axioma. Iar competitia este cat se poate de serioasa, fiind vorba de imaginea noastra in jos: ori e numai gura de noi ori suntem in stare sa ne asumam sacrificii si responsabilitati in acest razboi in care ne-am angajat.

QUOTE
Sa-i aiba pe constiintza, pentru ca el este cel care s-a batut cu pumnul in piept ca va upgrada statutul militarilor romani din strainatate (Irak, Afganistan) astfel incit acestia sa-i urmareasca pe teroristi si-n gaura de sarpe, la ei acasa, cot la cot cu vajnicii soldati americani. 

E-te ca doctrina asta nu tzine!


Si cum ai ajuns la concluzia ca nu tine ? Din cauza a trei idioti care isi inchipuie ca a merge intr-o zona de razboi fara protectie si a locui la periferia unui oras plin de militanti fundamentalisti islamici este tot una cu a face o plimbare prin Pantelimon la 11 seara? Daca te joci cu focul, se mai intampla sa te si arzi, si e din cauza naivitatii tale...

QUOTE
Din principiu, sunt de parere ca trupele Romaniei nu au ce cauta peste granita, cu exceptia misiunilor NATO ori a celor autorizate de Consiliul de0) Securitate.


Despre care Consiliu de Securitate e vorba? Ala in care au drept de veto Rusia, China etc? Sper ca ai vrut sa faci o gluma subtila...

Chestia cu granitele e invechita si nu corepunde realitatii curente. Era valabila in trecut, cand inamicii erau state, nu organizatii teroriste fara granite.

Apropo, voi, anti-americanii de pe forum, intelegeti macar ce inseamna Razboi Sfant? Nu inseamna razboi vs America. Nici vs. cultura (inexistenta, veti spune) a Americii. Inseamna razboi impotriva stilului nostru de viata, al tuturor crestinilor. Voi nu intelegeti ca pentru oamenii aceia noi suntem mai jos decat oile. Noi suntem limita mizeriei si culmea pacatului. Nu vorbesc despre Musulmani, ci despre Fundamentalistii Islamici care comit atentate si cu care se lupta acum armatele aliate in Irak.

Argumentele aste, cu pacea, cu negocierea pasnica, au mai fost folosite, prin 1938. Tari au fost anexate cu forta si nimeni nu a miscat un deget. Ba chiar Franta si Anglia au incercat sa convinga si Polonia sa negocieze. Bravii francezi sunt la fel de "pusi pe fapte" ca si atunci, Germania joaca acum alt rol, de sub-putere in comparatie cu US(cred ca mor de ciuda in sinea lor), doar Anglia s-a mai trezit (dar nu de tot, si acolo mai sunt unii care vor sa puna flori in tevile AK-urilor islamice). Imi scuzati lipsa de "sentiment european", dar eu merg tot pe mana Americii. De ifose europene mi-a ajuns. Cand or sa demonstreze Franta si Germania ca sunt in stare sa creeze stabilitate si siguranta pe plan global (asa cum a facut US pt ele, cat le stateau sovieticii in coasta), atunci ma va interesa si parerea acestor doua "puteri". Pana atunci, ciocu mic!
March
QUOTE (Damnatius @ 25 Apr 2005, 07:03 PM)

Despre care Consiliu de Securitate e vorba? Ala in care au drept de veto Rusia, China etc?  Sper ca ai vrut sa faci o gluma subtila...

Bingo... rofl.gif
abis
QUOTE (Damnatius @ 25 Apr 2005, 06:03 PM)
Despre care Consiliu de Securitate e vorba? Ala in care au drept de veto Rusia, China etc?

Pana una-alta este singurul de care stiu. Si este singurul organism international care are dreptul de a decide o interventie militara impotriva unui stat. Fie ca ne place, fie ca nu, asta este situatia: un atac armat impotriva unui stat fara avizul CS este ilegala. Punct.
QUOTE
Chestia cu granitele e invechita si nu corepunde realitatii curente.

Chestie care rezulta, banuiesc, din niste acorduri ori documente intrnationale pe care eu nu le-am citit si la care tu probabil ca o sa-mi dai niste linkuri...
QUOTE
Apropo, voi, anti-americanii de pe forum....

Cine-s aia?
QUOTE
Argumentele aste, cu pacea, cu negocierea pasnica, au mai fost folosite, prin 1938. Tari au fost anexate cu forta si nimeni nu a miscat un deget.

In cazul unei agresiuni armate impotriva unui stat nici Franta, nici Germania si nimeni de buna-credinta nu va sta deoparte. Exemplul cel mai bun este primul razboi din Golf.
QUOTE
Cand or sa demonstreze Franta si Germania ca sunt in stare sa creeze stabilitate si siguranta pe plan global (asa cum a facut US pt ele, cat le stateau sovieticii in coasta), atunci ma va interesa si parerea acestor doua "puteri". Pana atunci, ciocu mic!

Pana cand o sa dovedeasca Statele Unite ca respecta legislatia si acordurile internationale, eu merg pe mana Europei. Pana atunci, ciocu' mic!
In plus nu SUA, ci UE o sa-si adauge o steluta pe steag in 2007 pentru Romania...
nefertiti-old
QUOTE (abis @ 25 Apr 2005, 07:06 PM)

QUOTE
Apropo, voi, anti-americanii de pe forum....

Cine-s aia?

Prezent! rolleyes.gif laugh.gif
ypsilonalpha
QUOTE (Damnatius @ 25 Apr 2005, 07:03 PM)
QUOTE
Sa-i aiba pe constiintza, pentru ca el este cel care s-a batut cu pumnul in piept ca va upgrada statutul militarilor romani din strainatate (Irak, Afganistan) astfel incit acestia sa-i urmareasca pe teroristi si-n gaura de sarpe, la ei acasa, cot la cot cu vajnicii soldati americani. 

E-te ca doctrina asta nu tzine!


Si cum ai ajuns la concluzia ca nu tine ? Din cauza a trei idioti care isi inchipuie ca a merge intr-o zona de razboi fara protectie si a locui la periferia unui oras plin de militanti fundamentalisti islamici este tot una cu a face o plimbare prin Pantelimon la 11 seara? Daca te joci cu focul, se mai intampla sa te si arzi, si e din cauza naivitatii tale...

Hmmm ... n-as crede ca cei trei au fost primii trei ziaristi romani care sa umble in Irak asa, pur si simplu, fara cine stie ce protectie. Si da, din cauza acestor "idioti" mad.gif am ajuns la o asemenea concluzie. Te deramjeaza cumva?!?

Ca veni vorba, termenul de idioti folosit de tine mi se pare deplasat in contextul actual, nu crezi? Mai ales ca idiotii merg cu avioane prezidentiale, sint primiti cu garda de onoare, semneaza tratate internationale ... damn! who said life is fair?
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.